Daniel Funeriu: Sindicatele au un limbaj dublu. Ii invit pe Ponta si Antonescu la o dezbatere

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2011, 11:05 Actualitate | Esenţial

Sindicatele din invatamant au un "limbaj dublu" in privinta salarizarii, a declarat la RFI ministrul Educatiei, Daniel Funeriu. El a acuzat pe de alta parte fosta guvernare PNL de "populism", vorbind de unele "gesturi iresponsabile". Funeriu i-a invitat pe Victor Ponta si Crin Antonescu la o dezbatere.

Guvernul a decis sa plafoneze salariile din invatamant, dupa ce sute de profesori si-au castigat in instanta dreptul la majorari salariale. Ministrul Educatiei prefera insa sintagma "restabilirea echitatii" in locul cuvantului "plafonare".

"Ceea ce se intampla potrivit acestui act normativ este restabilirea echitatii in sistemul educational. Altfel spus, in urma acestui act normativ, toate cadrele didactice din Romania vor avea exact acelasi salariu pentru exact aceeasi munca depusa. Acum nu avem aceasta situatie, pentru ca in ultima vreme au aparut sentinte judecatoresti care au creat o inechitate la nivelul salarizarii in sistem", a afirmat Daniel Funeriu.

El a acuzat sindicatele de limbaj dublu, dupa ce FSLI i-a cerut demisia.

La finalul sedintei de Guvern de joi, premierul Emil Boc a anuntat ca Executivul a discutat intr-o prima lectura un proiect de act normativ privind uniformizarea salarizarii in invatamant, astfel incat cei care au castigat in  instanta majorarea salariilor cu 50% sa nu beneficieze de aceste sume.

Potrivit lui Boc, unii profesori au castigat in tribunale majorarea salariilor, insa altii nu au castigat acest drept. Prin adoptarea noului act normativ, cei care au avut castig de cauza in instanta vor avea salarii egale cu ale celorlalti profesori. Emil Boc nu exclude varianta angajarii raspunderii in Parlament asupra proiectului de lege.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1130 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    sa fim exacti (Vineri, 1 aprilie 2011, 11:20)

    Mazeta [utilizator]

    Va rog sa nu mai folositi termenii de "plafonare" sau "uniformizare" a salariilor din invatamant; este vorba pur si simplu de refuzul guvernului de a pune in aplicare sentintele judecatoresti.
  • +3 (7 voturi)    
    Inutil (Vineri, 1 aprilie 2011, 11:34)

    Vlad [anonim]

    Cum poti sa ai o dezbatere si sa construiesti ceva cu Antonescu cel lenes si Ponta cel berbec.Nici unul nu a avut in viata lui un butic macar ca sa vada cum se fac afaceri si cum se construieste un buget din incasari si plati reale.Ei au parazitat bugetul statului de cand se stiu fara sa se intrebe deunde bani/vesnicul parlamentar Antonescu de 20 de ani in parlament a mancat bani de la buget si s-a remarcat prin ABSENTA.Ponta scolit de Adrian Nastase in aroganta si ironie fara substanta.
    Cand te gandesti ca astia doresc sa fie Presedinte si Prim ministru.Avem datoria fata de copii nostri sa scapam tzara de o asmenea perspectiva!!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      ce afaceri a avut Boc? (Vineri, 1 aprilie 2011, 14:03)

      sa fim corecti [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      nu de alta, dar prea le reprosezi numai unora ca nu se pricep.

      Aaa, dar Base? Ce afaceri a avut? In afara de traficul cu blugi si video-uri?
  • -2 (4 voturi)    
    PDL a votat legea ce marea lefurile profesorilor (Vineri, 1 aprilie 2011, 12:09)

    marius [anonim]

    Guvernul PDL a decis sa nu mai mareasca lefurile, dar nu a abrogat legea.
    Judecatorii au dat sentinte ca Guvernul PDL trebuie sa respecte legea votata de parlamentarii PDL.
    Guvernul PDL striga ca judecatorii nu au voie sa impuna salariile in Romania.

    Sa-i votam si la anul!
    • +1 (1 vot)    
      Base a promulgat-o!! (Vineri, 1 aprilie 2011, 14:04)

      server [anonim] i-a raspuns lui marius

      Ba il si acuza pe Tariceanu de reavointa!
  • +3 (3 voturi)    
    RASPUNS (Vineri, 1 aprilie 2011, 13:35)

    LUKAS [anonim]

    L-as completa pe Vlad ref la Ponta. Nu stiu, m-am gandit, m-am rasucit pe toate partile, pt a-i gasi o singura calitate. Omul asta este arogant, nesuferit, prost, prostit, oportunist, sforar, naiv, imatur din toate punctele de vedere, mincinos, profitor, etc...Referitor la Marius. Cu parlamentul e alta socoteala. Vedeti, probabil sunteti dintre cei care nu au fost printre cei care vor reducerea nr de parlamentari. Adica Dl Zgonea plange pe umerii profesorilor si-i caineaza ce greu le este, dar dansul are cel putin venit de 100 milioane lei (Vezi Petcu, Luca, etc) Am auzit o stire ca in Japonia pt refacerea tarii, s-a hotarat diminuarea cu 25% a salariilor demnitarilor pt o perioada de 6 luni. Ei hai sa nu mai fim ipocriti domnilor! Cat priveste antenele, irealitatile care manipuleaza, merita pusi la zid .Jurnalistii de acolo nu mai sunt demult jurnalisti. Sunt aserviti patronilor! Urat! f urat
  • -1 (1 vot)