Prefectul Capitalei: Legea privind cainii maidanezi trebuie sa protejeze si oamenii, nu doar animalele

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 14:07 Actualitate | Esenţial

Cainii comunitari, o problema a Capitalei
Foto: Agerpres
Prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei, a sustinut miercuri ca problema cainilor fara stapan trebuie sa fie rezolvata astfel incat sa fie protejati in primul rand oamenii, transmite Agerpres. Intr-o dezbatere despre cainii maidanezi care a avut loc la Comisia pentru administratie a Camerei Deputatilor, la care au luat parte si reprezentanti ai ONG-urilor, prefectul a spus ca deciziile pe acest subiect trebuie luate de autoritatile locale.

Iata cateva dintre declaratiile prefectului Mihai Atanasoaei:
  • mi se pare nedemocratic ca un grup de oameni sa decida pentru o comunitate. Cand spun un grup de oameni ma refer la iubitorii animalelor. Alesii locali sunt cei care pot, prin lege, sa stabileasca politicile de dezvoltare locala, pentru ca ei reprezinta vocea comunitatii. Daca incalcam acest principiu democratic si daca ne vom ascunde dupa deget ca in 7, 8, 15, 20 de ani de acum inainte vom rezolva problema, eu va spun cu siguranta ca nu se pune problema daca se va mai intampla un deces, ci cand
  • se stie prea bine, sunt mii de oameni agresati de caini. Mai nou, avem in sectorul 5 o persoana decedata si, din pacate, si in judetul Arges
  • este foarte important ca Parlamentul sa gaseasca o formula care sa ne ajute in strangerea cainilor de pe strazi
  • eu personal nu am inceput o cruciada impotriva cainilor, insa sunt obligat sa va rog sa gasiti solutii pentru oameni. Eu sunt reprezentantul administratiei locale. Pentru mine este foarte important sa protejam si oamenii, nu doar animalele, iar discutia de pana acum s-a referit doar la protectia animalelor
Declaratii ale presedintelui Comisiei pentru administratie publica de la Camera Deputatilor, Sulfina Barbu:
  • siguranta cetatenilor trebuie sa fie prioritara, insa nu trebuie afectate nici drepturile animalelor
  • as vrea sa nu mergem din nou pe o pista gresita. Daca noi militam numai pentru sterilizare si returnare, sarim o etapa foarte importanta: cea de adoptie. Fara a exista implicarea autoritatilor locale, fara a exista adaposturi, fara campanii intense nu vom reusi sa convingem mai multi cetateni sa adopte animale. Adoptarea animalelor de catre cat mai multi cetateni este un obiectiv esential. Asta propunem prin lege, ca formularul de adoptie sa fie clar, cine a adoptat un animal sa-si asume responsabilitatea ca are grija de acest animal. Cred ca acesta este cel mai important obiectiv si noi asa am gandit legea. Nu returnarea in teritoriu este obiectivul major
Avocatul Paula Iacob a criticat propunerea de eutanasiere a cainilor comunitari, afirmand ca o asemenea masura contravine Conventiei Drepturilor Animalelor: ''Ne aflam intr-o situatie in care intreaga lume ar privi cu dezaprobare interventia, in secolul in care traim, a unei legi care sa prevada eutanasierea, in conditiile in care, in 30 zile, nu s-a gasit un adoptator pentru un caine care n-are alta vina decat ca s-a nascut".

Iacob l-a criticat pe prefect care a mers  insotit la dezbatere de o persoana care a povestit ca a suferit trei operatii dupa ce a fost muscata de un caine comunitar: "Pe rationamentul domnului prefect, pentru ca niste caini au muscat oameni (...), ucidem toti cainii care nu au stapan si nu ii intoarcem in strada pentru ca sunt unii care au muscat. In Rusia mi se pare ca a cerut cineva uciderea oamenilor strazii pentru ca nu au niciun fel de rost pe lumea aceasta. La noi s-ar putea ajunge la ideea ca exista printre noi criminali si atunci sa fie ucisi toti oamenii fiindca toti sunt posibili criminali. Acesta nu este un rationament, nu corespunde nici logicii, nici logicii juridice. Va rog sa respingeti aceasta propunere de eutanasiere care ar pune nu numai Parlamentul Romaniei intr-o situatie proasta, ci tara intreaga".

Reprezentantii organizatiilor non-guvernamentale au solicitat o lege care sa se poata aplica pe tot teritoriul tarii si s-au pronuntat pentru un program national de sterilizare.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

6264 vizualizari

  • -34 (38 voturi)    
    Deci, cum rezolvati dom prefect? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:16)

    Petre [anonim]

    A mai fost un roman pe la Londra care a dovedit ca iubeste animalele. Doar ca a fost putin huiduit.

    Domn prefect, vad ca incurci lucrurile. Animalele nu prea gandesc. Mai citeste , neica, si despre drepturile animalelor. Si, mai ales, faceti ceva concret.
    • +51 (55 voturi)    
      zau? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:22)

      a [anonim] i-a raspuns lui Petre

      zau? dar drepturile omului unde sunt? ca vad ca sunteti toti buni la ale animalelor. nu am auzit de caini muscati de oameni...inca.
      Toti vreti sa se faca ceva, dar cand se vine cu o solutie nu va convine. Daca alta solutie nu e, sa ii eutanasieze, asta e. A fost tot timpul pt gasirea unor solutii, nu s-a intamplat. Am ajuns sa ne dicteze ei strazile pe care umblam si orele la care sa venim acasa.

      Drepturile omului prevaleaza in fata drepturilor animalelor. Au dreptul sa traiasca, nu sa ne muste.
      • -33 (35 voturi)    
        De ce te agiti? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:36)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui a

        "Sa ii eutansieze, asta e".
        Minte ingusta mai poti avea. Pana acolo, ca ultima solutie, mai sunt multe de facut.

        Se pare ca esti rau la suflet, prost educat, rau intetionat,ingust la minte.

        Sa vii cu lozinca "drepturile omului" la un subiect care se refera la o problema a comunitatii mi se pare o prostie. Zau, chiar cunosti drepturile omului? Scrie aici , ce stii, despre caini in definitia drepturilor omului.
        • +24 (28 voturi)    
          De ce te agiti tu? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:34)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Petre

          Eu cred ca ai ochelari de cal.

          Ti se pare ca sunt putini caini pe strazi?
          Ti se pare ca de cand sa dat legea cu castrarea numarul lor a scazut?

          Castrarea si adoptiile de catre iubitori(nu aia care stiu numai sa dea din gura) se vede pe strazi ca nu functioneaza. Deci acum se cauta alta solutii pentru oameni si urmatorul pas mi se pare logic sa fie eutanasierea.

          "rau la suflet", "rau intentionat" - daca omul se gandea la alti oameni e rau la suflet?

          "prost educat", "ingust la minte" - dute in ungaria, franta, spania si orice alta tara occidentala si spune-mi si mie cati caini ai vazut pe strazi. Eu cred ca tu ai crescut intr-un cort cu caini si vezi lucrurile asa cum ai fost crescut, adica prost.

          Legat de drepturile omului, cred ca tu ai vazut lozinca acolo unde nu e. Nu cred ca se referea la "Declaratia Drepturilor Omului" ci doar la un aspect general, statul trebuie sa puna cetateanul in fata animalului, oricare ar fi el, caine sau sobolan.
          • -8 (8 voturi)    
            Cortul meu are steag... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:00)

            Petre [anonim] i-a raspuns lui Alex

            "Drepturile omului prevaleaza in fata drepturilor animalelor. Au dreptul sa traiasca, nu sa ne muste".

            Zici bine: eutanasierea!
            Ce simplu!

            Lui "i-am cerut scuze ptr ofensa.
            Multumit?

            "statul trebuie sa puna cetateanul in fata animalului, oricare ar fi el, caine sau sobolan"

            Ai inteles ca am insinuat asa ceva.
            In rest....multumesc.
            • +2 (2 voturi)    
              Bine ca exista umor. (Miercuri, 30 martie 2011, 16:40)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Petre

              Ma corupt vehementa ta.
              Imi cer si eu scuze pentru atacul la persoana.

              Pentru nimic, si iti multumesc si eu.
              • +12 (14 voturi)    
                Niste BARBARI ! (Miercuri, 30 martie 2011, 17:20)

                gogu [anonim] i-a raspuns lui Alex

                convietuirea alaturi de caini ,pe spatiul public,hranirea cainilor cu resturi alimentare ,este un obicei barbar !
                in mod cert drepturile omului prevaleaza drepturilor animalelor !
                • +10 (10 voturi)    
                  oare sobolanii nu sunt animale? (Miercuri, 30 martie 2011, 18:55)

                  alexal [anonim] i-a raspuns lui gogu

                  De ce nu se zbat aceste ong-urri zi pt drepturile sobolanilor. Nu crrd ca toti sobolanii musca oameni, dar ii omoram la gramada. Sau dc nu si pt porci sau gainuse? Niste ipocriti
                  • +2 (2 voturi)    
                    Pai daca ar generaliza... (Joi, 31 martie 2011, 10:12)

                    gaga [anonim] i-a raspuns lui alexal

                    ... cum ar mai putea vana caprioare in padure ?
              • +2 (2 voturi)    
                Ok! (Miercuri, 30 martie 2011, 17:22)

                Petre [anonim] i-a raspuns lui Alex

                Alex,
                Noi discutam, noi nu putem rezolva problema. Avem parlament.

                Accept tot ce mi-ai spus.
        • +18 (18 voturi)    
          mda.... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:39)

          me [anonim] i-a raspuns lui Petre

          scrie ca au dreptul la o viata decenta...
          marii iubitori de animale nu le ofera decat eliminarea eutanasierii.
          spunei aluia cu tico care a calcat un caine de drepturile omului! sa te vad! credema nu e o priveliste frumoasa sa veni un caine cum se abate 10 secunde si apoi moare!

          ideea e ca acei caini vagabonzi ar fi mai fericiti morti , decat cu viata care o duc pe strazi!
          la asta nu se gandeste nimeni!

          de fapt nu va ganditi la caini, va ganditi la voi!
          • +10 (12 voturi)    
            RE: mda.... (Miercuri, 30 martie 2011, 18:35)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui me

            Asa e, insa cei care vor cainii in strada, nu sunt nici pe departe iubitori de animale. Ei vor doar sa isi cumpere "satisfactia" sufleteasca, ca au ajutat o fiinta. Iar vagabonzii sunt cel mai la indemana pentru asta, e de ajuns sa le arunci niste resturi de mancare ramase de la masa, ca sa te crezi cel mai bun si iubitor om de pe pamant. Ce se intampla mai departe cu cainele ala pe strazi, ce fel de viata are, cata galagie face, ce boli are, pe cine ataca din senin, nu mai conteaza.
            Pentru mine, adevaratii iubitori de animale sunt cei care au grija de cainele lor. Adica ii ofera un adapost, il vaccineaza, il duc la medic cand e bolnav, il invata sa nu atace oamenii pe starada. Faptul ca arunci la caini niste resturi ramase de la masa nu te face iubitor de animale.
            Felicitari domnului Atanasoaei care e cam singurul care mai inceearca sa gaseasca solutii realiste la aceasta problema, si sa tina piept ONG-urilor
        • +11 (13 voturi)    
          Eu zic asa... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:31)

          KMS [anonim] i-a raspuns lui Petre

          Decat sa consume energie, bani si timp sa se oripileze cand se incearca adoptarea unei masuri in ceea ce priveste potaile de pe strazi, ar putea fiecare zoofil si membru ONG sa aiba ca misiune plasarea unui caine la 2 saptamani intr-o gospodarie/apartament/ferma etc. Astfel un ONG cu 100 membrii ar plasa 100 caini in 2 saptamani...peste 200 pe luna. Dar e mai usor sa pictezi pancarte, sa te dai milostivul milostivilor si sa dai din gura in toata presa.

          Va sfatuiesc sa va apucati de treaba ca eu nu mai indur inca 20 de fiole de injectii in abdomen si cicatrici cu care o sa raman pe viata, asa ca mi-am comdanat deja pistol cu socuri electrice. Probably the best 200 lei spent lately.
      • -26 (28 voturi)    
        lehamite (Miercuri, 30 martie 2011, 14:52)

        samuel [anonim] i-a raspuns lui a

        Nu am auzit de caini muscati de oameni, dar am auzit de cainii maltratati in ultimul hal, de caini cu capul strivit de bate, calcati in picioare, batuti pana au intrat in coma, picioare taiate, samd. Pana cand?
        Au fost 2 cazuri de oameni care au murit, si aia au fost muscati de caini CU STAPAN.
        Cat o sa va mai lasti manipulati de o gasca de cativa oameni care au INTERESE MATERIALE? Au nevoie de bani, pt ca urmeaza AN ELECTORAL, pt ca firma unui gigel din gasca lor a achizitionat cateva zeci de mii de fiole cu ser pt eutansie si e ditamai afacerea, pt ca Protanul e in faliment, etc, etc.
        Dar pt ca sunteti niste RUDIMETARI si ei stiu asta, va manipuleaza f usor, pt ca va dau ce tre` sa-i dea primitivului: sange, violenta.

        Sa traiti asa cum meritati!
        • +20 (22 voturi)    
          lehamite (Miercuri, 30 martie 2011, 15:01)

          Dan Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui samuel

          Ia-i tu pe TOTI, si sa nu mai vad niciun maidanez liber pe strada.
        • +18 (20 voturi)    
          trăiești într-o lume paralelă? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:10)

          meioza [utilizator] i-a raspuns lui samuel

          Cîini mușcați de oameni?!

          A murit inclusiv un japonez, om de afaceri, mușcat de un cîine vagabond... Deci care stăpîn?
        • +19 (21 voturi)    
          Pe bune ? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:11)

          hopsieu [anonim] i-a raspuns lui samuel

          tu in ce tara traiesti ? daca te uiti pe statistici o sa afli ca aproximativ 60 de bucuresteni pe zi sunt muscati. In plus, batrana care a fost gasita in casa sfasiata de caini ? aia ce-a fost ? vezi dom`le a maltratat saraca o haita de caini ... asa din lipsa de ocupatie ... sunteti patetici ! toti urlati ca e lipsa de civilizatie, dar niciunul nu se uita cum au rezolvat problema in trecut si tarile mai "civilizate". nu-i cazul sa fim noi mai catolici ca Papa.
        • +13 (15 voturi)    
          Paranoia, fara memorie si logica! (Miercuri, 30 martie 2011, 15:46)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui samuel

          Fara memorie:
          "Au fost 2 cazuri de oameni care au murit, si aia au fost muscati de caini CU STAPAN. "
          De ce "manipulezi", "dezinformezi", au fost mai multe cazuri si erau maidanezi.
          Personal cred ca si 2 oameni morti sunt suficienti pentru a se trece la eutanasierea cainilor, dar asta poate e subiectiv.

          Paranoia si fara logica:
          "INTERESE MATERIALE" - ce costa mai mult si ce se poate acoperi mai usor, sa sterilizezi niste caini si rezultatele sa nu se vada, deci poti sa bagi cati bani vrei in afacere, sau sa eutanasiezi niste caini si rezultatele sa se vada imediat si sa nu poti baga cati bani vrei in "afacere".

          "RUDIMENTARI" - fa o comparatie intre Paris si Bucuresti. Sa luam ca factor de masurare pentru inapoiere numarul de caini: ghici cine castiga !?

          Sa te muste un caine asa cum meriti!
          • +5 (7 voturi)    
            RE: Paranoia, fara memorie si logica! (Miercuri, 30 martie 2011, 18:40)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Vezi ca inclusiv ASPA, a recunoscut ca 3 dintre cainii care au atacat-o pe femeie in curtea ADP-ului, erau caini cu crotal, deci din aceia care au fost "sterilizati" si eliberati in strada (se vede de aici si cat de bine rezolva programul de sterilizare problema cainilor).
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt mult mai multi.. (Joi, 31 martie 2011, 17:06)

          ion [anonim] i-a raspuns lui samuel

          "O serie de estimări bazate pe studii de specialitate demonstrează că, dintre adulţii şi copiii sub 1 an care mor în fiecare an în Bucureşti, câteva zeci ar putea fi salvaţi dacă aerul ar fi mai curat. La nivelul perioadei de 6 ani urmărită în acest studiu, cifra se ridică la peste 800 de adulţi şi peste 200 de nou-născuţi al căror deces poate fi pus pe seama poluării cu PM10."
      • +12 (12 voturi)    
        Vezi ca Petre (Miercuri, 30 martie 2011, 15:06)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui a

        si alti milosi de-astia sunt in stare nu numai sa te jigneasca, te-ar ucide.
        Pentru ca TU esti insensibil si vrei sa iti plimbi copilul fara reama ca va fi muscat.
        • -13 (13 voturi)    
          Altul cu drobul de sare? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:20)

          Petre [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          Intre mila si ratiune exista o diferenta.

          Ziceam ca inainte de a impusca un caine mai dai o sansa sa traiasca.
          Ca in toate tarile civilizate.
          Daca nu exista echilibrul natural dintre om și alte ființe vii, avem o problema.
          Sarim sus ca arsi impotriva cainilor dar NU se cauta solutii practice.

          Scuze lui "a" ptr ofensa.
          • +9 (11 voturi)    
            Cate sanse sa le mai dam? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:54)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Petre

            Au avut o sansa si cainii si ong-urile si iubitorii isterici de animale. Sansa a tinut ani buni.
            Li se mai da inca o sansa cand o sa-i tina 30 de zile pana ii eutanasiaza.
            Dar cred ca au fost sanse destule.

            Si ca in toate tarile civilizare NU trebuie sa fie caini maidanezi.

            Solutii practice? - Inafara de castrare - care se vede ca nu functioneaza, ce propui?
            Da tu o solutie practica care nu sa incercat.
            Va opuneti dar nu veniti cu nimic constructiv.
      • +13 (15 voturi)    
        Aici nu este vorba decat la supravietuire (Miercuri, 30 martie 2011, 15:28)

        plastyckboy [anonim] i-a raspuns lui a

        Daca primaria, prefectura, statul nu vor lua masuri este dreptul meu de a ma apara. Voi cumpara legal o arma si voi incerca sa ma apar de caini si de hoti ,iar nemernicii de politicieni sa se teama fiindca vine si ziua judecatii si la urne unde ma voi apara cu o arma nimicitoare, dispretul fata de tot ce inseamna politicieni .
        Un stat , un parlament si chiar o asazisa societate civila(ong-uri ticalosite !) care paraziteza viata omului cinstit doar pentru beneficii nemeritate nu trebuie crutate, sa piara!
      • 0 (0 voturi)    
        probabil stiu ei de ce musca si pe cine (Miercuri, 26 octombrie 2011, 20:54)

        nico [anonim] i-a raspuns lui a

        probabil daca mai sunt multi k tine in curand o sa auzim si de caini muscati de oameni,
    • +23 (25 voturi)    
      Ce drepturile animalelor (Miercuri, 30 martie 2011, 14:25)

      Caine [anonim] i-a raspuns lui Petre

      Auzi domnu. Cand are sa-ti fie sfasiata nevasta sau copilul atunci sa mai vorbesti despre drepturile animalelor. Astazi sunt protejati prin faptul ca sunt castrati, li se pune un cercel in ureche si gata nu mai prezinta un pericol pentru societate. In felul asta nu mai poti sa te atingi de ei. Mergi singur pe intuneric intr-o zona mai marginasa sa te trezesti apoi cu zeci de caini in jurul tau si vedem daca mai ai curajul sa te dai iubitor de animale.
      • -18 (18 voturi)    
        Animal planet (Miercuri, 30 martie 2011, 14:46)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui Caine

        Adica povestea cu drobul de sare.

        Vorbele prefectului si a celor care urasc animalele nu fac doi bani. Daca nu se vrea o rezolvare a sa plangem sub drobul de sare.

        Sugeram prefectului sa dea o solutie PRACTICA. Cu vorbele.... suntem satui.
        • +14 (16 voturi)    
          Dragule (Miercuri, 30 martie 2011, 15:13)

          meioza [utilizator] i-a raspuns lui Petre

          Dacă ești iubitor de animale, TU trebuie să faci ceva, nu prefectul...

          Prefectul ar trebuie să anunța că dacă zoofilii nu fac nimic atunci se va recurge la eutanasiere.

          Eu nu sînt de acord ca impozitul plătit de mine să se ducă pe sterilizarea cîinilor cînd eutanasierea e mai ieftină și are rezultate clare (cîinele mort e vizibil mort, dar cel sterilizat nu ai garanții că nu a fost sterilizat doar pe hîrtie)
          • -10 (12 voturi)    
            Nu sunt prefect, nu pot sa-l inlocuiesc (Miercuri, 30 martie 2011, 15:36)

            Petre [anonim] i-a raspuns lui meioza

            Meioza,
            Atentie la cuvinte. Stii ce inseamna zoofil?
            Dac o luam cu impozitul nu rezolvam nimic.

            Te anunt ca exista parlament care a dat o lege, care o poate corecta, dar sa ne transformam noi in asasini de caini, sa indemnam la moarte , mi se pare o greseala.
            Tocmai ca exist un pericol cu caiine maidanezi se impune o rezolvare rezonabila. Uciderea sa fie ulrima solutie. Daca crezi ca impozitul tau se duce pa rezolvarea problemei cainilor, inseamna ca putem discuta degeaba.
            Da-mi voie sa te citez:
            "eutanasierea e mai ieftină și are rezultate clare (cîinele mort e vizibil mort, "
            No comment.
        • +16 (18 voturi)    
          Fecale de caine (Miercuri, 30 martie 2011, 15:28)

          HHL [anonim] i-a raspuns lui Petre

          Peste 50.000 de caini fara stapan in Bucuresti.Fiecare produce sa zicem 0.300gr fecale pe zi.Adica 15 tone.Adica 5475 tone de fecale de caine anual.Care intra in aerul Bucurestiului.Va dorim sedere placuta !Un caine bolnav poate transmite omului 42 de boli.
          • -10 (12 voturi)    
            Nu sunt bun la matematica... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:38)

            Petre [anonim] i-a raspuns lui HHL

            Bun, si care e rezolvarea?
            • +4 (4 voturi)    
              omfg .. (Miercuri, 30 martie 2011, 21:49)

              Armind [utilizator] i-a raspuns lui Petre

              Rezolvarea e ca tu.. si cu legea marinescu, Brigitte Bardot, ONG-urile si cainii maidanezi cu cercel in ureche sa va duceti inapoi in taramul mistic din care faceti parte. Nu sunteti reali .. nu are cum. Bucurestiul nu are nevoie de prieteni imaginari. Sper ca maine sa ne trezim si sa ne scuturam de evul mediu propunandu-ne sa traim in Amsterdam fara sa ne mutam.
          • +9 (13 voturi)    
            Excrementele de caine de pe strazi va ucid ! (Miercuri, 30 martie 2011, 15:45)

            Bucuresti, orasul fecalelor de caine [anonim] i-a raspuns lui HHL

            Potrivit presedintelui organizatiei neguvernamentale Eco Civica, Nicolae Radulescu Dobrogea, pe strazile din Bucuresti sunt zilnic 5.000 de kg (5 tone) de excremente de caine, care, in 30 de zile, se transforma, de asemenea, in praf periculos pentru sanatate.

            Specialistii mai spun ca, numai in 2009, spitalizarea a 300 de persoane din Capitala poate fi pusa pe seama acutizarii simptomelor provocate de pulberile periculoase.

            Plantarea de panselute (datorita straturilor noi de pamant ce debordeaza pe carosabil, se usuca si devina praf) si excrementele de caine sunt doua cauze ale cresterii pulberilor periculoase din Capitala, pulberi care ar fi dus, in 2004-2009, la decesul a peste 800 de adulti si peste 200 de nou-nascuti, au aratat, miercuri, specialistii prezenti la o conferinta despre calitatea aerului.

            In Bucuresti, cand trageti aer in piept prin parcuri, respirati si pulbere de fecale de caine !
        • +11 (11 voturi)    
          mai omule... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:37)

          me [anonim] i-a raspuns lui Petre

          nu ai idee cat imi dorect un caine ...
          dar in casa , nu pe strada
          de pe strada trebuie sa dispara...

          nu urasc cainii la fel cum nu urasc nici oamenii.
          dar asta nu inseamna ca vreau sa vad cersetori sau criminali liber.
        • +4 (6 voturi)    
          Incredibil !!! (Miercuri, 30 martie 2011, 16:01)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Petre

          Cine a zis ca urasc animalele? Esti culmea.
          Daca nu mananc 5 kg de ciocolata pe zi nu inseamna ca nu-mi place ciocolata.

          Si pe aceeasi logica -vorbele celor care iubesc animalele fac doi bani?

          A venit cu o solutie PRACTICA - eutanasierea, adoptii supravegheate sa nu fie eliberati inapoi pe strada.
          Ai alta solutie practica?
          Ca vorba aia : "Cu vorbele.... suntem satui. "
    • +22 (26 voturi)    
      Orase si drepturi pt oameni, nu pt caini ! (Miercuri, 30 martie 2011, 14:33)

      Legea maidanezului Marinescu [anonim] i-a raspuns lui Petre

      E trist sa vezi extremismul iresponsabil, psihopat, al caninofililor !
      Frustrati incapabili sa ofere resursele lor suplimentare, financiare si de afectiune, unor semeni ai lor, oamenilor care au nevoie mai mare decat cainii vagabonzi, de ajutor, ingrijire si hrana.

      Intr-o perioada istorica in care avem zeci de mii de copii saraci, unii supradotati, in care sute de mii de batrani simpli si cinstiti de la tara ar trebui ajutati macar din omenie, se gasesc mii de romani sa arunce cu bani in caini.

      Acesti caninofili care-si urasc semenii sunt promotori involuntari ai poluarii si distrugerii naturii, pt ca un caine de companie e hranit cu produse industriale din carne, pt care se consuma resurse imense deturnate dinspre oameni spre animale !

      De altfel, e un pur egoism sa tii in bloc sau 'vila', inchis intre ziduri de beton, un animal construit de natura sa traiasca liber.
      Si e o nesimtire sa iti duci cainele sa-si imprastie dejectiile in parcuri, locuri destinate plimbarii in aer curat si construite pe banii publici pt oameni, nu pt animale ! De altfel, toti cei care au fost de exemplu in Paris stiu ca exista inscriptii clare prin care e interzisa intrarea cu caini in parc !

      Anuala, milioane de caini, pisici, etc. fara stapan sunt eutanasiati in tarile admirate de noi ca civilizate. Din pacate, Romania are una dintre legislatiile cele mai ciudate si extremiste, total in favoarea animalelor fara stapan.

      Initiatorii ''legii maidanezului Marinescu'' au aratat un dispret absolut fata de viata si integritatea semenilor lor, oamenii si au creat o problema ingrozitoare de imagine pt Romania, ei ar trebui sa plateasca penal si financiar pt aceste pagube !

      Drepturile sunt concepte juridice create de si pentru oameni, animalele sunt atasate stapanilor lor ca subiecte de drept, nu sunt independente pt simplul fapt ca nu au nici un fel de responsabilite.

      Dreptul fara responsabilite e un abuz si trebuie combatut !

      Multumesc Hotnews pt dezbatere !
      • -19 (19 voturi)    
        Ai uitat sa multumesti si statului, (Miercuri, 30 martie 2011, 14:51)

        MARIA [anonim] i-a raspuns lui Legea maidanezului Marinescu

        Doar de acolo iti iei venitul, iar aici o faci pe lupu moralist.
      • -3 (3 voturi)    
        Realitatea trebuie acceptata... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:18)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui Legea maidanezului Marinescu

        Distinse domn,
        Iti multumesc frumos ptr excellentele puncte de vedere. Cu care sunt deacord. Din pacate Legea Marinescu nu a rezolvat mare lucru. din cate stiu a aavut efect asupra unor cazuri (nu le enumar).

        Am credinta ca e timpul pentru a se reveni asupra legii spre a-i conferi mai multa utilitate.
        Personal nu agreez varianta eutanasierii ca prima masura.

        Va dau, daca imi ingaduiti, un exemplu prin care , intr-u oras din vestul tarii, o primarie a pregatit un numar mare de catelusi (vaccinati, carte de identitate, lesa) si, prin postul tv local, a indemnat doritorii de adoptii sa vina in centrul orasului! Asta ca un exemplu.
        Apoi, copiilor la scoala li se induce dragostea fata de animale, iar ei afla ca in oras caiine se omoara.
        Nu mai spun ca exista, nu sunt sigur, infiintata si o politie a animalelor, care nu stiu ce rezultate are.
        Inchei prin a fi deacord ca viata oamenilor e pe primul loc, iar rezolvarea maidanezilor sa fie facuta rezonabil.
        Cu prietenie, Petre
      • -4 (4 voturi)    
        Parcurile... (Miercuri, 30 martie 2011, 18:30)

        Claudia [anonim] i-a raspuns lui Legea maidanezului Marinescu

        ...sunt pentru oameni, nu pentru animale, asta imi place tare mult. Hai sa ucidem si pasarile de acolo, ca nu sunt oameni si eventual sa mai taiem si copacii, ca ce ne trebuie!!
        Cool, tot asa!
    • +11 (11 voturi)    
      da drepturile omului? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui Petre

      dreptul de a nu fi muscat pe strada.

      mai mult dreptul animalului la o viata decenta?

      va zbateti sa nu eutanasieze cainii, dar nu va zbateti sa cresteti nevelul de trai al cainilor (sa nu mai fie calcati de masini, sa moara sde frig si de foame etc).

      nu iubiti cu adevarat animalele! nu vreti sa fie omorate, dar in schimb le oferiti o viata mai rea decat moarte!
    • +6 (6 voturi)    
      Doar oamenii conteaza (Miercuri, 30 martie 2011, 16:07)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      Cainii , daca nicio organizatie proanimale nu ii vrea sa fie omorati!Daca organizatiile tipa sa-i ingrijeasca ele, daca nu -liniste!!!!Omul conteaza! ....Ma intreb ce ar mai avea de spus conducatorul unei asemenea organizatii , daca copilul sau ar fi omorat de un maidanez...........Cu toata stima
      • +4 (4 voturi)    
        Doar oamenii conteaza (Miercuri, 30 martie 2011, 17:34)

        Varvara [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

        Da.Oamenii conteaza si trebuie avut in vedere acest lucru.
        Cei care zic ca iubesc cainii, sa-i ia acasa, acolo este locul lor, nu pe strada.
  • -19 (19 voturi)    
    cainii maidanezi si marele prefect al capitalei (Miercuri, 30 martie 2011, 14:21)

    ina [anonim]

    domnule prefect , va doresc din tot sufletul sa va aflati in situatia acesror vietuitoare,lasate tot de bunul Dumnezeu pe pamant,nu intamplator luate de Nae pe corabie(aici cred ca nu vorvesc limba dumneavoastra) si cum nimic nu e intamplator si nimic nu ramane neplatit sper sa ajungeti in situatia maidanezilor.
    Oare ati fi la fel de 'puternic?'intelept?'superom?
    om trai si om vedea
    • +15 (15 voturi)    
      Drepturile noastre? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:49)

      bronzatus [anonim] i-a raspuns lui ina

      Sunt de acord ca aceste anumale fara stapan sunt suflete si trebuie protejate pentru ca nu isi pot sustine drepturile. Dar ceste drepturi nu pot fi mai presus de cele ale oamenilor. Cand un caine este agresiv ( copilul trebuie sa ocoleasca doua blocuri de frica), raspunsul la sesizarea facuta la primarie a fost ca, conform legii, ei pot lua cainele, steriliza si aduce in acelasi loc.
      Atunci mie nu mi se inalca drepturile?

      Ce facem cu cei care au semnat ca iau in grija animale dar le dau de mancare in fata blocului? Acei caini isi apara teritorulul. Ce facem?
    • +12 (12 voturi)    
      wtf? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:50)

      satyr [utilizator] i-a raspuns lui ina

      Ce arca lui noe bre? Tu chiar mai crezi basmele alea pentru copii? Sau esti suparat ca nu a venit mos cracaciun nici acum? :-))
      • +2 (2 voturi)    
        Thumbs up x10 (Miercuri, 30 martie 2011, 20:26)

        Armind [utilizator] i-a raspuns lui satyr

        daca as putea :)
    • +16 (16 voturi)    
      Ina ia tu cainii la tine acasa (Miercuri, 30 martie 2011, 14:51)

      Ciobanul Bucur [anonim] i-a raspuns lui ina

      Caini astia nu sunt lasati de "bunul Dumnezeu".Sunt lasati de prostia omeneasca.Romanii nu stiu sa locuiasaca in orase.Ei stiu doar la stana cu oile.De acolo obiceiul sa aiba caini cu nemiluita pe linga bloc.Da nu considerea efectele existentei cainilor.Ei doar asa sunt ciobani salbatici si prost crescuti.Nu considera nimic.Orice baba crede ca este dreptul ei sa intretina la scara blocului caini.Daca cainele musca pe cineva baba zice ca nu e cainele ei.
    • +9 (9 voturi)    
      daca iubesti animalele... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:36)

      me [anonim] i-a raspuns lui ina

      d c le lasi sa sufere?
      nu vrei eutanasiere, dar ii lasi sa traiasca o viata mai rea decat moartea. asa iubesti tu animalele?!
    • +6 (6 voturi)    
      Uitati-va (Miercuri, 30 martie 2011, 16:18)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui ina

      ce ii doreste marea miloasa prefectului si cruciti-va!
      De deratizare nu zici nimic?
      De vanatoarea de caprioare nimic, nimic?
      Prefectul nu ti-a facut tie nimic.
      De ce ii doresti sa plateasca pentru ideile lui?
      Eu ce sa-ti doresc?
      Vai de tine.
      Vezi ca Noe a luat doar 2 caini dar mai multi oameni.
  • +22 (22 voturi)    
    Bravo Dl. prefect ! (Miercuri, 30 martie 2011, 14:21)

    DanA [anonim]

    Aceea mana de oameni se agita pt cainii care au stapan , si creeaza impresia ca toti cainii sant pasnici ca si ai lor !! Fals !! Sa nu cumva fi incoltit la un colt de strada de cainii vagabonzi = de astia e vorba !
  • +15 (17 voturi)    
    . (Miercuri, 30 martie 2011, 14:24)

    radukku [utilizator]

    Mergeam de Craciun in vizita la cineva cu o sticla de vin invelita intr-o punga de hartie pentru cadouri. Si mergand linistit aud ceva pasi marunti si rapizi in spate. Era un caine mare negru care incerca sa ma ia prin surprindere si sa ma muste. Se apropia de mine doar cand ma uitam in alta directie. Era un pic amuzant.Pana la urma s-a apropiat de mine destul de mult si a incercat sa ma muste, dar am apucat sticla de partea de sus si am vrut sa-i ard una in cap cu ea ca in stil "western" cand se bat prin baruri cu sticle. Norocul lui a fost ca stia ce aveam de gand...:)
    Partea buna e ca eu am ramas fara muscaturi, sticla a ramas intacta, iar el a supravietuit intalnirii.
    Partea proasta e ca nici macar nu era caine fara stapan, ci era un caine de la o casa. Este imperativ reglementarea detinerii de animale in oras si nu numai rezolvarea problemei cainilor vagabonzi. Oamenii sunt complet iresponsabili.
  • +17 (17 voturi)    
    Templul Sobolanilor Autohtoni (Miercuri, 30 martie 2011, 14:24)

    kansas [anonim]

    "Doamna" Paula Iacob probabil are un contract consistent cu unul sau mai multe ONG-uri, altfel nu se explica cum de nu face diferenta intre tarile civilizate si exceptia de la noi, unde intalnim sute de mii (!) de caini pe strazi, in haite, care fac victime omenesti !
    Doi dintre cainii care au ucis recent in Bucuresti, aveau marca ONG-ului "Cutu-Cutu" !!! Ceva arestari preventive pentru omor din culpa, D-na Iacob ???
    Imi aduc aminte in '70, am gasit 10 maidanezi langa bena de gunoi, impuscati de vanatori adusi de primarie. Din aceleasi motive exceptionale ca si astazi: victime omenesti, situatie scapata de sub control.
    Pe cand ne induiosati cu protectia sobolanilor din Bucuresti, D-na avocat ? Sau sa le construim temple, ca in India (de la buget) ?!
    Putina decenta la varsta si competenta dvs, s-ar impune !
    • +14 (14 voturi)    
      Ce Paula mea vrea Iacob ? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:53)

      Hingherul [anonim] i-a raspuns lui kansas

      Este evident ca nu mai raspunde de faptele ei.
  • -9 (11 voturi)    
    Vorbeste mult si des si nu face de fapt nimic (Miercuri, 30 martie 2011, 14:24)

    andrei [anonim]

    Prefectul asta iese cam o data la doua luni cu cate o declaratie in care reitereaza aceleasi idei, cunoscute si para-cunoscute, discutate si para-disputate.
    Dar de miscat nu a miscat nimic, dar absolut nimic in aceasta directie.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar tu? (Miercuri, 30 martie 2011, 18:25)

      bob [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ce anume misti in aceasta directie?
  • +16 (16 voturi)    
    Handicapati mintal (Miercuri, 30 martie 2011, 14:26)

    Tzutzunea [anonim]

    De 22 de ani nu suntem in stare sa rezolvam aceasta problema !
    Madam Iacob este un fel de Iliescu al cainilor vagabonzi.
    Nu o sa o rezolvam niciodata pentru ca toti cretinii care ne conduc nu au niciun interes.
    Nici dupa 100 de ani nu vom rezolva aceasta problema.
    Au ajuns cainii , si la propriu si la figurat, sa conduca aceasta tara.
    Caii, vacile, porcii mistreti, caprioarele, oamenii,etc. putem sa le facem muci.
    Cainii nu !
    S-a ajuns intr-o situatie de exceptie, trebuie aplicate masuri de exceptie !!!
    Ma pish pe logica acestei babe si a tuturor "iubitorilor" de animale in strada.
    Sa mearga din usa in usa aceste ONG-uri pline de bani din "sterilizari" si sa faca cheta.
    Apoi sa faca adaposturi pe terenurile pe care si le cumpara.
    Dam bani publici de zeci de ani pentru sterilizari si acum o luam de la capat.
    Oligofreni !
  • -4 (6 voturi)    
    Circ ieftin (Miercuri, 30 martie 2011, 14:27)

    Ionut [anonim]

    Asta nu face decat sa se mai auda si el vorbind din cand in cand, avand grija sa ne spuna exact ceea ce vrem sa auzim. Si apoi intra repede si citeste cum il lauda oamenii ca "uite, domnule, in sfarsit unul care zice lucrurilor pe nume!"
    Nici un Bravo! RUSINE! Rusine ca aveti tupeul sa vorbiti, sa tot vorbiti despre subiectul asta dureros, la propriu pentru unii, si nu ati facut absolut nimic!
  • +13 (13 voturi)    
    intr-adevar cainii au devenit o pb. (Miercuri, 30 martie 2011, 14:41)

    Alexandru IANCU [anonim]

    Cainii fara stapan au devenit o mare problema in Bucuresti. De curand m-am mutat intr-un alt cartier. Majoritatea prietenilor care au vrut sa ma viziteze m-au intrebat pe unde sunt cainii cand vin la mine ca sa se poate feri. De asemenea am un coleg de servici care vrea sa-si cumpere o casa si e nemultumit ca peste tot pe unde a vizionat erau caini. Nu stiu care e situatia in alte localitati din tara dar aici, in Bucuresti, mi-e frica sa merg noaptea pe jos. E inacceptabil.
  • +13 (13 voturi)    
    Dreptul omului (Miercuri, 30 martie 2011, 14:44)

    Homo hominis lupus [anonim]

    Solutie pentru dreptul omului:
    1.Orice caine trebuie sa aiba un stapan propietar.Nu se accepta existenta unui caine fara propietar.Cainele fara propietar se va considera caine fara raspundere juridica si va fi exterminat.
    Propietarii cainelui sunt responsabili penal si civil pentru toate actiunile cainelui. Stapanul cainelui va fi considerat complice cu cainele la orice fapta.
    2.Orice caine trebuie sa poarte permanent o zgarda care sa contine elementele de identificare ale propietarului cainelui . Un caine cu zgarda neinsotit de propietar present pe domeniul public va fi considerat un caine abandonat de stapan. In 24 de ore de la notificare cainele va fi exterminat.Pe domeniul public vor avea acces numai cainii insotiti de stapan ,cu botnita, lesa si zgarda de identificare.
    Cainii gasiti fara zgarda de identificare pe domeniul public vor fi exterminatii imediat .
    3.Cine doreste sa detina in propietate un caine trebuie sa se supuna acestor prevederi.
    Se da un termen general de 6 luni in care toti cei care doresc sa devina propietarii unui caine sau mai multi sa adopte cainii si sa ia masurile de scoatere de pe domeniul public al cainilor prin adapostirea in propria curte,casa sau apartament .Stapanii trebuie sa dobandeasca in acest interval contra cost zgarda de la Primaria locala.Costul zgardei si procedura de inregistarre sunt suportate de stapanul cainelui.Dupa cele 6 luni cainii nerevendicati vor fi exterminati.
    Stapanii cainilor sunt obligate sa recupereze fecalele cainilor de pe domeniul public in pungi de hartie si sa le arunce la cosul de gunoi.
    4.Se va percepe un impozit anual pentru fiecare caine cu stapan.Impozitele vor fi folosite pentru managementul autoritatii pentru caini create la fiecere primarie.
    Asa poate vom termina cu ipocriti aparatori ai cainilor care colecteaza fonduri sau simpatii de pe urma asa zisei protectii a cainilor dar nu isi asuma si responsabilitatile pentru actiunile cainilor .
    • -10 (10 voturi)    
      E o logica aici.... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:02)

      MARIA [anonim] i-a raspuns lui Homo hominis lupus

      Deci, daca tu crezi ca "aparatorii" colecteaza fonduri ( de unde, sunt banii personali ), iar autoritatile sunt ingerasi in chestiunea asta, responsabila e mama ta, ca nu ti-a dat mai multi neuroni?!!!
    • +6 (8 voturi)    
      amendament (Miercuri, 30 martie 2011, 15:04)

      Adr [anonim] i-a raspuns lui Homo hominis lupus

      Este interzisa detinerea de ciini in apartamentele de bloc sau in cladirile de locuit fara curte ingradita.
      • +6 (8 voturi)    
        Se a accepta amendamentul (Miercuri, 30 martie 2011, 15:19)

        HHL [anonim] i-a raspuns lui Adr

        Devine PETITIE PUBLICA. Dl Prefect se aude ??? Citeste cineva de Prefectura???Luati de baza principiul.
    • -8 (8 voturi)    
      sententiozitati de mahala (Miercuri, 30 martie 2011, 15:10)

      caninofil [anonim] i-a raspuns lui Homo hominis lupus

      Se pare ca la noi in tara oricine este capabil si mai ales doritor sa legifereze, toata lumea stie cum sunt regulile mai bune, cum e cu drepturile omului, autoritatile locale, dreptul constitutional, medicina veterinara, etc. Si, cu toate acestea, dupa ultimele sondaje, in Romania, 42% din esantionul reprezentativ al unui sondaj national cred ca soarele de invarte in jurul pamantului. Se ajunge deci la situatia cea mai grava posibil, in care cunostintele scad, dar opiniile si dorinta exprimarii lor creste.

      La fel e si cu problema cainilor vagabonzi...bineinteles ca exagerarile gen eutanasiere, infierarea caracterului "malefic" al animalelor, si comportamentul "deviant" al babelor care hranesc animalele comunitare sunt dintr-un alt film, unul la care ar fi bine sa nu ne mai uitam.

      Problema nu este a cainilor, ci a oamenilor - de ce programele de sterilizare, adoptie si re-integrare nu au functionat de atat timp? Cum pot fi ele facute sa functioneze? Cum se poate ca un popor atat de evlavios (conform studiilor) sa accepte usor solutii exterminatoare?
      • +8 (8 voturi)    
        Homo hominis canis (Miercuri, 30 martie 2011, 15:36)

        HHL [anonim] i-a raspuns lui caninofil

        Acum ai ocazia sa ii iei tu acasa pe toti.Sau macar 100.Sau macar 1.Sau macar sa taci.Caninofili astia de ocazie de ce nu isi asuma si responsabilitatea si costurile pentru muscaturile cainilor si decese?Este orasul cainilor in care sunt tolerati oamenii ?Atunci da este din alt film.Deocamdata este orasul oamenilor in care sunt tolerati cainii.Daca respecta niste reguli.Si cum cainii nu se pot intretine singuri si nu au personalitate juridica trebuie ca cineva sa isi asume acest rol.In caz contrar orasul devine jungla in care animalele omoara oameni.Ca asa zic caninofili ca e bine.Garanteaza ei.
  • +16 (16 voturi)    
    cainii trebuie sa dispara de pe strazi ! (Miercuri, 30 martie 2011, 14:46)

    gaga [anonim]

    e simplu ! orice animal care misuna liber pe strazi , pe sosele sau pe autostrazi trebuie capturat de urgenta. ce se intampla dupa aceea e treaba autoritatilor sa stabileasca, in functie de logistica si negocirea cu societatea civila.
    animalele domestice trebuie inregistrate, castrate, cele care nu sunt animale valoroase de rasa, plimbate in lesa. fecalele animalelor de companie trebuie indepartate prompt de pe domeniul public. atat. viata noastra ar fi mult mai frumoasa daca s-ar intampla toate astea.
  • +8 (8 voturi)    
    cum ramane (Miercuri, 30 martie 2011, 14:47)

    mona [anonim]

    1. Vreau o lege clara in ceea ce priveste cainii cu stapan. Cine are caine nesterilizat sa plateasca o taxa. Acesti caini sunt cei care contribuie in mod foarte consistent la "productia de maidanezi". Fara aceasta prevedere legea nu trebuie sa treaca.
    2. Vreau prevederi si sanctiuni foarte clare pentru abandon. Cainii de rasa nedoriti sunt abandonati pe domeniul public in numar mare. Crescatorii ar trebui obligati sa cipeze puii inainte de vanzare si sa ofere informatii referitor la cainii vanduti(in cazul in care acestia sunt gasiti pe domeniul public).
    3. Inainte de a se vorbi de solutii de gestiune a cainilor fara stapan ma intereseaza foarte clar cu cifre si SURSE VERIFICATE cat costa eutanasia versus sterilizare. Vreau transparenta totala la primarii...pentru ca stiu ca exista mari interese in zona asta deoarece bugetul ptr gestiune se aloca acolo si sunt convinsa ca acolo se dau tunuri pe sume mari. pe situl primariei vreau sa le vad cheltuielile.
    • -11 (11 voturi)    
      Cineva spunea, ca un pidilic are deja, (Miercuri, 30 martie 2011, 15:04)

      MARIA [anonim] i-a raspuns lui mona

      40 000 doze pt. eutanasiere, care cooosta?
      Sa fie un apropiat eutanasescu, ca prea urla pe aceiasi tema mereu?
      • 0 (2 voturi)    
        separare (Miercuri, 30 martie 2011, 15:59)

        mona [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        ar fi mai simplu sa se adopte legea separat.
        1) reguli clare pentru stapanii de animale. Aici nu ar fi polemici si s-ar vedea foarte repede rezultatele pe strada.(Curiozitatea mea este: exista oare interesul sa se reduca numarul maidanezilor? )
        2) Vreau o presa care sa ofere date in mod obiectiv. Marea masa a oamenilor e dezinformata in ceea ce priveste aceasta prblema iar faptul ca in lege este prevazut un articol cum ca societatea civila e exclusa ca factor de control in procesul de gestiune. De ce oare? Sunt convinsa Maria ca aceste scandaluri cu maidanezii sunt pentru capital politic ptr ca daca vroiau sa faca ceva edilii nostrii nu o faceau pana acuma?! de ce isi aduc ei aminte ca sunt "alesii" nostrii in prag de alegeri si numai atunci?
  • -11 (11 voturi)    
    Un "grup" de oameni Iubitori...? (Miercuri, 30 martie 2011, 14:48)

    MARIA [anonim]

    Eutanasoaie, ai doar o idee si aia fixa.
    Deci crezi ca intre romanai numai un grup este iubitor de animale?
    Pai iti dai seama ca ne-ai scos in afara lumii civilizate?!
    Probabil, pe acolo, ai fi in alta parte, cugetand la rece cum e cu "iubirea" asta.
    • +9 (9 voturi)    
      Mai Marie (Miercuri, 30 martie 2011, 14:59)

      Lordul [anonim] i-a raspuns lui MARIA

      In nici o tzara civilizata nu ai sa vezi caini vagabonzi pe strazi.Doar in tzarile sub dezvoltate.Acolo este exact ca la noi.Ceea ce confirma.Subdezvoltarea este caracteristica societatii respective.Asa sunt romani si societatea lor .Milioane de caini pe strada in numele dragostei pentru animale.Nu ii duce mintea la mai mult.Iubitorii de animale le iubesc pe socoteala altora.Nu l-ar lua in casa sa il iubeasca si sa il steraga la fund.Il scoate in strada sa faca caca pe strada.Ca asa a vazut el la Paris si Londra .Acolo cainii fac caca pe strada cu lorzuii engleji si printi frantuji.
    • +6 (6 voturi)    
      sua (Miercuri, 30 martie 2011, 15:33)

      me [anonim] i-a raspuns lui MARIA

      practica eutanasierea.... mai mutl ca siguri si alte state...
      elvetia si olanda practica eutanasierea si la oameni btw...
      si ce necivilizati sunt ei...
  • -9 (9 voturi)    
    Cateva idei (Miercuri, 30 martie 2011, 14:53)

    dan [anonim]

    Despre „scopul scuză mijloacele".
    Scopul trebuie să definească mijloacele şi dacă acest scop permite uciderea altora înseamnă că deja este un scop păgubos.
    Oricine ar fi un individ - comunist, naţional-socialist, adică fascist, sau un simplu om pentru care dorinţele sale sunt mai presus de viaţa altuia - toate acestea sunt rădăcini ale criminalităţii. O viziune incorectă asupra lumii generează o gândire criminală iar aceasta, la rândul ei, generează acţiunile criminale.
    Ideea care justifică crima va atrage asupra sa tot mai multe morţi şi se va transforma într-un program de autonimicire.

    Cateva idei pe care le-am gasit la un om rus http://fymaaa.blogspot.com/2011/02/serghei-nikolaevici-lazarev-4022011.html
    • +6 (6 voturi)    
      mda... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:32)

      me [anonim] i-a raspuns lui dan

      1- sua aplica eutanasierea si alte tari
      2 - nu vreti sa omorati caini, dar nu aveti nici o problema sa ii lasati sa moara de frig, sa fie calcati de masini , schiopi etc etc... nu vreti sa-i omorati, dar le oferiti o soarta mai rea decat moartea...
      voi sunteti iubitorii de animale?!
  • -9 (9 voturi)    
    Eutanasia salveaza Romania (Miercuri, 30 martie 2011, 15:09)

    Cara [anonim]

    Suntem prea necivilizati ca popor, pentru a putea trata altfel decat prin ideea fixa a eutanasiei problema cainilor fara stapan.

    Ce-ar fi sa eutanasiem si toti oamenii care abandoneaza caini pe strada sau mai rau, ii maltrateaza? Problema de fapt de acolo vine, de la oameni, nu de la bietii caini...
    • +7 (7 voturi)    
      ..... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:16)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Cara

      si care este solutia mosule?!Nu ma lua cu sterilizare si returnare!Ori il adopta cineva pe semnatura si cu toate consecintele ce decurg de aici ori il facem ingeras!
      In lipsa neuronilor ce v-au transformant in zombie,voi 'iubitorii' nu vrei sa intelegeti ca acesti caini fara stapan nu au ce cauta pe strada si trebuie sa dispara cat mai repede..nu in 10-20 de ani!!!
      Dar nu poti sa ceri foarte mult de la un iubitor care compara un animal cu un om..
    • +7 (7 voturi)    
      Alti necivilizati (Miercuri, 30 martie 2011, 15:24)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Cara

      Marea Britanie, Franta si Germania. Cel putin in aceste tari din UE maidanezii sunt eutanasiati daca nu-i adopta nimeni in 14-30 de zile.

      Exact, chiar in patria cucoanei Bardot maidanezii sunt eutanasiati! Necivilizati, dom'le.

      Si in Europa Centrala aveau probleme cu maidainezii (cel putin Cehia si Ungaria). Ghici cum au scapat de ei... Alti necivilizati.
    • +8 (8 voturi)    
      desteptule... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:31)

      me [anonim] i-a raspuns lui Cara

      stii cine-i PETA?
      ei sustin eutanasierea....
      de asemenea in SUA se aplica fara probleme... si ce necivilizati sunt ei, nu/?
    • +5 (5 voturi)    
      ok, (Miercuri, 30 martie 2011, 15:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cara

      dar intai sa eutanasiem toti cainii, sa nu mai fie unu pe strazi, iar dupa aceea omul care va fi gasit maltratand un caine poate fi eutanasiat si el. in conditiile in care sunt cu sutele de mii pe strazi si ne sacaie zilnic e normal sa mai apara oameni care ii lovesc.
      raspunde-mi la o alta intrebare te rog. cu ce sunt cainii mai presus de cat sobolanii? de ce esti de acord sa se puna otrava la sobolani si la cainii fara stapan nu ar fi ok.
      fara suparare, da eu cred ca voi, astia care tineti partea cainilor, nu suntei sanatosi la propriu. voua chiar va place cum misuna niste animale salbatice pe strazile unui oras. asta e normal pt voi? ce sistem de valori aveti bai oamenilor, pt dumnezeu!
  • +8 (10 voturi)    
    De ce... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:12)

    Bulan [utilizator]

    Oare 90% dintre iubitori de 'maidanezi' au urmatoarele sabloane cand incearca sa argumenteze :
    1.'Este' si ei suflete.
    2.Romanii sunt rai si cruzi
    3.O sa te bata Dumnezeu.
    4.Asta nu este cea mai importanta problema.
    5.De ce nu omoram prima data infractorii si aurolacii.
    6.Musca oamenii rai.
    7.Trebuie sa vorbesti cu ei si sa le dai 'papica'

    Mai sunt cateva 'idei' de baza pe care nu mi le amintesc acum.
    Toti spun sa-i castram si sa-i returnam in strada de parca ne este frica ca ne f.. nu ca ne musca,iar dupa ce ii returnam in strada ce facem...asteptam sa treaca 10 ani ca sa moara de batranete?
    Dar majoritatea iubitorilor este de un fanatism ingrijorator,asemanator cu fanatismul religios.
  • +8 (10 voturi)    
    Eutanasierea (Miercuri, 30 martie 2011, 15:17)

    Leo [anonim]

    ... cainilor fara stapan se practica in tote tarile civilizate, Paula Iacob minte si exagereaza, ca de obicei.
  • +8 (10 voturi)    
    Iubiti si oamenii nu doar cainii vagabonzi !! (Miercuri, 30 martie 2011, 15:17)

    Monica [anonim]

    Desi avem o lege privind cainii cu stapan - sambata in parcul Herastrau din Bucuresti un tanar tinea botnita in mana si cainele sau (un caine mare dintr-o rasa agresiva care a facut destule victime in ultimii ani) se plimba liber si fericit prin parc.

    Nu doresc moartea animalelor, nu doresc inchiderea lor doresc doar sa pot sa merg linistita si in siguranta prin Bucuresti fara sa imi fie tot timpul frica ca voi fi atacata. Doresc sa pot intra la centrul de colectare a deseurilor sa duc materiale reciclabile fara sa fiu atacata de caini etc.

    Domnule prefect - va rog sa aparati oamenii din Bucuresti (vagabonzi sau nu).
  • -8 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:18)

    andreea [anonim]

    Ce-ar fi, sa se faca si o numaratoare a oamenilor omorati de oameni? Sau batuti? Sunt sigura ca sunt mai multi decat cei omorati sau muscati de caini....
    • +7 (9 voturi)    
      Tot oamenii ca voi (Miercuri, 30 martie 2011, 15:26)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      omoara alti oameni. Puneti animalele pe locul intai, asa ca nu-i de mirare ca mai tarziu in viata incepeti sa dati in cap altor oameni.
      • -8 (10 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 30 martie 2011, 15:38)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Eu cred ca pe oamenii aia ii omoara oamenii care au in vocabular verbul a omori! Un om care nu si doreste moartea animalelor cu siguratanta nu si v a dori vreodata moartea oamenilor.
        E vorba de autoeducarea ta ca specie rationala. E simplu sa intelegi ca "A omori" este rau urat si inuman.
        Din pacate tara asta mai are mult pana departe!
        • +6 (8 voturi)    
          pai da (Miercuri, 30 martie 2011, 16:07)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui andreea

          Verbul "a omori" este si in vocabularul tau ca tu l-ai adus in discutie. De asemenea, daca vrei sa fii onesta pana la capat, sper ca esti vegetariana. In plus, din dragoste pentru caini si ca sa ne arati cat de necivilizati suntem, am cateva locuri publice din bucuresti pe care iti propun sa le strabati noaptea. Numarul victimelor umane nu este mai mare pur si simplu pentru ca anumite zone sunt cedate cainilor. Sunt animale salbatice care se lupta pentru teritoriu si castiga spatiu luna de luna. Aceasta solutie (castrarea) este aplicata de zece ani. Eu nu vad niciun rezultat. Daca ar fi fost macar cat de cat eficienta lucrurile ar fi stat mult mai bine. In schimb, in Agronomie, de exemplu, sunt haite de caini proaspeti, anul trecut nu erau acolo, recolta din 2010. Ce ii rog eu pe cei care sunt impotriva eutanasierii este sa plece de la o premisa simpla: "Este inacceptabil ca intr-o capitala europeana sa existe caini salbatici". Apoi, se pot intreba ce e de facut. Poate, fiind ei niste persoane foarte inteligente vor gasi o alta solutie, vor evita eutanasierea. Asa cum stau lucrurile acum, fie se va face eutanasierea in vara asta, fie se va face peste cinci ani cand numarul cainilor va trece de jumatate de milion, fie se va face peste zece cand vor fi mai multi decat noi. Antipatia voastra ar trebui sa se indrepte nu catre cei care propun eutanasierea ci catre ONG-urile care sub masca iubirii de caini sifoneaza o gramada de bani fara niciun rezultat concret. Cand, in sfarsit, se va face eutanasierea, principalul vinovat nu va fi edilul care o va decide ci aceste ONG-uri care au avut douazeci de ani la dispozitie pentru a rezolva problema. S-au opus intotdeauna solutiilor primariei si, tot ceea ce imi doresc, este sa implementeze o solutie a lor care sa si functioneze.
      • -4 (6 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 30 martie 2011, 15:48)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Eu cred ca oamenii aceia sunt omorati de oamenii care si permit sa aiba in vocabular verbul A Omori.
        Atat timp cat tu ca fiinta rationala esti de acord sa iei o viata fie ea si de animal cu sigurata vei putea lua si una de om. Aici e diferenta ...
        Din pacate tara asta mai are mult de tot pana sa se civilizeze, iar tu esti dovada vie a acestui fapt!
    • +6 (8 voturi)    
      Da Andreiuta da oamenii aia rai platesc (Miercuri, 30 martie 2011, 15:40)

      HHL [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Ca atare si cainii trebuie sa plateasca.Si ca sa fie bine si oamenii ar trebui sa obtina urmatoarele drepturi : sa faca sex pe strada,sa faca caca si pisu pe strada,sa doarma pe jos,sa te muste,sa te urmareasca daca maninci ceva sa-i dai si lui etc etc si alte drepturi ale cainilor.Nu-i asa ???
      • -5 (7 voturi)    
        :) (Miercuri, 30 martie 2011, 15:52)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui HHL

        Nu omule pt ca noi suntem fiinte rationale. sau tu nu esti? Pana la urma cine te impiedica sa faci toate astea decat ratiunea ta? Dar poti sa lupti pt cauza ta! De abia astept sa te vad facand sex pe vreun trotuar!
        Mare ti e gradina!
        • -5 (7 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 30 martie 2011, 16:06)

          andreea [anonim] i-a raspuns lui andreea

          Si in plus pentru oamenii aia care omoara alti oameni sau violeaza copii sau iti dau in cap pe strada ca au baut prea mult, noi contribuabilii platim lunar ca sa le asiguram strictul necesar pt a trai. Crezi ca sunteti de acord sa platim si pt animalele astea oropsite ? Sau e normal sa tinem in viata criminali sa i eliberam si sa i lasam sa omoare iar, doar pt simplu fapt ca sunt oameni? Asta e mai normal? Probabil ca pt voi asta e la fel de normal ca si omorarea maidanezilor.
          Treziti va ma nebunilor!
          • +3 (5 voturi)    
            DA! (Miercuri, 30 martie 2011, 17:17)

            Bulan [utilizator] i-a raspuns lui andreea

            Facand aceasta comparatie oricum nefireasca DA este normal sa tii un OM in viata fata de un ANIMAL!Cu toate ca pe criminali tot la animale i-as baga..
            Nebuna esti tu care pui viata unui om mai prejos de cea a unui animal!
            Zoofilo..
        • +5 (7 voturi)    
          Voi fi Duminica la ceas cu prietena (Miercuri, 30 martie 2011, 16:23)

          HHL [anonim] i-a raspuns lui andreea

          Pai aici e buba.Cainele este o finta ne rationala si actiunile lui sunt instinctive si evident animalice.Pentru ca un caine sa respecte reguli de convietuire in lumea oamenilor trebuie sa aiba un proprietar care sa il aiba in grija si sa il impiedice sa faca rele.Cainele fara stapan devine pericol si trebuie exterminat.
    • +1 (1 vot)    
      cucoana.... (Miercuri, 30 martie 2011, 21:34)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui andreea

      sa presupunem ca te-ar viola un barbat,ce ai zice daca ar primi ca pedeapsa,sa i se extraga un dinte ?
      pai daca ciinele pt. muscatura,il sterilizam....
  • +7 (9 voturi)    
    Referendum (Miercuri, 30 martie 2011, 15:20)

    gigi [anonim]

    Nu inteleg ce este atat de greu de nu se organizeaza odata un referendum pe aceasta tema?
  • -8 (10 voturi)    
    DREPTURILE IUBITORILOR DE ANIMALE (Miercuri, 30 martie 2011, 15:23)

    MARINA [anonim]

    Si noi avem drepturi si domnul prefect crede ca suntem un mic grup?
    Suntem multi domnule prefect si cu cat vom fi mai multi cu atat vom trai intr-o societate mai normala.
    Admit parerile pertinente care vor rezolvata problema cainilor dar cei mai multi sunt otraviti de ura si va garantez ca aceia nu iubesc nici om nici animal.
    Subscriu parerii acelora ca d-l prefect vorbeste de fapt de ,, banii ce ar putea fi castigati daca se accepta eutanasierea " ca putin le pasa lor de oameni.
    Sunt cainii un pericol? Eutanasiati-l pe cel care este DOVEDIT agresiv.
    Dar tutunul nu este un pericol ?
    Dar alcoolul nu este un pericol?
    Dar slaba finantare a spitalelor nu reprezinta un pericol?
    Dar strazile proaste nu sunt un pericol?
    O salut pe doamna av. Paula Iacob si ma bucur ca ca cineva de talia domniei sale duce aceasta lupta.
    • +4 (6 voturi)    
      E usor a scrie versuri... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:51)

      Kamarad [anonim] i-a raspuns lui MARINA

      Cei care plang de dragul maidanezilor sa actioneze la concret adoptand cati dulai vor si crescandu-i personal in propria casa. Ca toti se rezuma la o dragoste "platonica" si-si declara afectiunea fata de patrupede stand cu bratele in san.
      Legea care a interzis eutanasierea a fost adoptata de fapt ca pe baza cainilor sa se aloce bani "fara numar" pt aceasta operatiune deci esti in eroare cand "subscrii" la ideea ca eutanasierea ar fi o mare afacere. Pe termen scurt poate este, dar dupa ce nu mai ramane nici un dulau pe strada nu o sa mai fie pt ce sa se aloce bani, pe cand acum se aloca fonduri necontenit pentru sterilizarea cainilor. Si evident ca nu se sterilizeaza toti ca apoi n-ar mai avea ce steriliza.
      Sa nu mai vorbim ca de pe urma muscaturilor javrelor au de castigat bani frumosi si distribuitorii de tratamente antirabice.
      Totul e gandit in cifre. De fapt cei care fac legile de protejare a cainilor au in fata un calcul cu estimarea profitului, ii doare drept in cot de caini.
  • -7 (9 voturi)    
    zau? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:26)

    anonim [anonim]

    dar de caini otraviti de oameni ai auzit bai parlitule? otraviti ca in evul mediu cand daca pretindeai ca Pamantul este rotund erai spanzurat. tara de kkt cu oameni de kkt!
    • 0 (4 voturi)    
      . (Miercuri, 30 martie 2011, 17:28)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Am auzit si zambesc cand ii vad otraviti. Prea putini ... mult prea putini totusi.
  • +8 (10 voturi)    
    M-am saturat (Miercuri, 30 martie 2011, 15:26)

    Dragos [anonim]

    de discutiile dintre cei care pupa-n bot toate javrele care se inhaita pe langa blocuri si miltieaza pt drepturile acestora, dar nu fac un tarc in fata blocului sa ii tina inchisi..nu adopta vreun caine...si stau ca mironositele in casa.
    Ieri la Gorjului am vazut o fetita care mergea pe bicicleta (bicicleta mica, cu roti ajutatoare) si brusc, 2 namile de caini (ca sunt toti hraniti atat de bineeeeee..si sunt asa dolofani si in putere, de nici gerul nu ii mai omoara) au sarit din tufe direct la ea. Saraca fata a inceput sa tipe si s-a si rasturnat, cu tot cu rotile ajutatoare.

    Ce va faceti ba, inconstientilor, cand o sa va fie maltratati copiii de un caine pe care l-ati lins sub coada indirect? Ca dupa voi, toti sunt buni

    Mentionez ca iubesc animalele, dar cine vrea caine sau orice altceva, sa il TINA IN CASA
    • +7 (9 voturi)    
      .... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:33)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      N-ai cu cine frate...
      Este un dialog al surzilor sa discuti cu aceasta 'minoritate'.
      Sunt la fel de fanatici ca extremisti din tarile arabe.
  • +9 (9 voturi)    
    domana avocat... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:30)

    me [anonim]

    de cate ori ati mers pe jos prin bucuresti?
    mai ales pa strezile mai laturalnice?

    PETA sustine eutanasierea. la fel cam toate organizatiile de protectie a animalelor.

    de asemenea. doamna avocat crede ca protectia animalelor inseamna numai sa nu-i omori. In schimb nu are nici o problema (la fel ca si 4 labute si altii) sa le ofere o soarta MAI REA decat moarte! : exemplu inghetat, de frig, ochi scosi, picioare rupte etc... sa nu mai vorbim de nenumarati caini calcati (si omorati sau nu) de masini.
    imi pare rau in situatia asta acesti oameni nu apara animalele, dimpotriva!
  • -8 (10 voturi)    
    "educatie" (Miercuri, 30 martie 2011, 15:38)

    un cetatean [anonim]

    Suntem pe primul loc in UE: la abandonul de copii ,la abandonul si cruzime impotriva animalelor,la consumul de alcool si pe ultimul loc la consumul de sapun,detergent etc.Asta spune multe despre societatea romaneasca.
    • +4 (6 voturi)    
      Daca (Miercuri, 30 martie 2011, 16:23)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

      iti intra un sobolan in casa ce faci?
      Il dresezi sau chemi deratizarea?
      Orasul e casa noastra nu a lor.
      Punct!
      • +3 (5 voturi)    
        ce faci cand iti intra un sobolan in casa? (Miercuri, 30 martie 2011, 17:28)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        ce faci cand iti intra un sobolan in casa?
        Raspuns : il castrezi ca doar este si el un 'suflet'
        • +3 (5 voturi)    
          :) (Miercuri, 30 martie 2011, 17:39)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          Foarte tare raspunul!
          un +1 de la mine!
          • +3 (3 voturi)    
            Si de la mine (Miercuri, 30 martie 2011, 17:43)

            ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

            un mare +
            :)
    • +4 (4 voturi)    
      si ce legatura are? (Miercuri, 30 martie 2011, 17:23)

      me [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      maltratarea animalelor == chinuirae animalelor. eutanasierea NU este maltratare a animalelor, este posibilitatea de a muri decant decat a duce o viata oribila

      de asemenea faptul ca vrem sa eutanasiem animale nu ne face barbari (vezi sua, PETA etc), faptul ca avem animale pe strazi in orase, care mai si musca/omoara oameni, e asta ne face barbari...
    • +4 (4 voturi)    
      Philosoraptor (Miercuri, 30 martie 2011, 17:26)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

      Pai daca suntem atat de needucati, poate iubirea asta excesiva de animale vine din lipsa de educatie.
    • +2 (4 voturi)    
      educatia e de vina.. (Miercuri, 30 martie 2011, 21:46)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      cind dormi cu catelul in acelasi pat,si beti laptic din acelasi blid,la ce-ti mai trebuie sapun?
  • +10 (10 voturi)    
    Cum proceadează oamenii normali la cap (Miercuri, 30 martie 2011, 15:39)

    Doc [anonim]

    În Occident câinii nedoriţi se eutanasiază! În cel mai rău caz sunt puşi în adăposturi. În niciun caz nu sunt eliberaţi pe străzi.

    PETA (cel mai mare ONG din SUA ce se ocupă cu protejarea animalelor) a eutanasiat aproape 85% din animalele pe care le-a salvat!

    http://www.peta.org/about/why-peta/no-kill-shelters.aspx

    Comparaţi discursul PETA cu discursul ONG-urilor româneşti şi al degeneraţilor "iubitori" de animale.

    Nu mai perpetuaţi suferinţa animalelor. Eutanasierea câinilor e e singura soluţie omenoasă!
  • -9 (9 voturi)    
    un votant PDL (Miercuri, 30 martie 2011, 15:42)

    Vera [anonim]

    Vedeti ca daca nu incetati cu maltratarea si eutanasierea ciinilor nu mai votez , PDL. Si asa caut sa ma conving din ce in ce mai greu, dupa plecarea lui Basescu, sa va mai votez. Nu-mi place mutra ta Atanasoie ! Aveti grija la vot !
    • +8 (8 voturi)    
      Sigur sigur (Miercuri, 30 martie 2011, 15:51)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Vera

      tanti votanta de PRM...
    • +6 (6 voturi)    
      o da... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:56)

      me [anonim] i-a raspuns lui Vera

      deci tu nu ai nici o problema sa ameninti pe cineva pentru a obtine ce vrei.
      e de stiut.... dar mai ales pentru cei care te cunosc personal....

      eu nu pot sa sufar pdl.... dar fara suparare, omu asta chiar are dreptate!

      PS: el sustine eutanasierea cainilor. maltratarea o susti tu care nu-i lasi sa fie eutanasiati, dar ii lasi sa sufere si sa moara pe strazi
    • +9 (9 voturi)    
      Vera stai jos (Miercuri, 30 martie 2011, 15:57)

      HHL [anonim] i-a raspuns lui Vera

      Eu stiu 100 care ar vota cu PDL numai sa dispara cainii.Astia cu cainii sunt putini.Cateva babe si cativa cu interese de ONG de 2% ,ca raman fara sursa de venit.Aia plang pentru ei nu pentru caini.Daca le dai cei 2% chiar ei ii extermina pe caini.
    • +5 (5 voturi)    
      Vero, maica... (Miercuri, 30 martie 2011, 17:08)

      Yahve 2.0 [utilizator] i-a raspuns lui Vera

      ...nu cumva esti vecina aia de la mine de la parter care tine 3 caini in casa si alti 4 care dorm pe presu din fata usii?

      Lasa internetu si hraneste cainii ca mor de foame, pana nu arunc eu niste cremwursti umpluti cu mozzarella si verde de Paris a la China.
  • +10 (10 voturi)    
    Eu propun referendum (Miercuri, 30 martie 2011, 15:52)

    Andy [anonim]

    Lucrurile sunt simple.
    Facem referendum. Daca majoritatea doreste strangerea cainilor de pe strazi si eutanasierea lor, asa sa fie.

    Am mai spus aici, pe forum: Daca ar exista cel putin 50.000 ADEVARATI iubitori de animale, nu ar exista caini pe strada in Bucuresti.
    Dar din pacate exista numai bagatori de seama si mancatori de gogosi.

    In rest, eu nu mai suport jegul si mizeria lasata de caini pe strazi.
    Pe acelasi principiu putem sa lasam sa se inmulteasca si soarecii, ca si ei sunt animale.
  • +11 (11 voturi)    
    Eu cand merg cu bicicleta, vreau sa... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:53)

    YAHVE 2.0 [anonim]

    ...merg cu bicicleta, nu sa fug de caini care latra la rotile bicicletei.

    Ca acesti caini au fost creati de oameni carora in general li s-au darmat casele si au dat drumu animalelor, s.a.m.d., nici negru sub unghie nu ma intereseaza, eu nu am dat drumu la nici un caine.

    M-am saturat sa ma latre cainii si cand merg pe jos si mai ales cu bicicleta, si sa nu mai zic de bare strambate la masini, si mai rau, accidente, unele destul de grave, provocate de potaie care sar in mijlocul drumului, de parca am fi in savana, nu la oras sau pe autostrada.

    Eu as face asa: Romanii, mai ales asa zisi "iubitori de animale", (ca eu nu pot sa am caine si pisica acasa, si sa am boala pe existenta cainilor maidanezi care musca oameni, fara sa urasc animalele cica), le-as da la dispozitie fix 12 luni sa stranga cainii de pe strada si sa ii bage in casa/curte/ etc, dovedind ca au facut-o printr-o fisa a cainelui, care evident va trebui dus la veterinar imediat dupa "adoptia neconventionala" pentru analize, etc. Inainte as face un nou recensamant. Sa zicem ca reiese ca sutn 300.000 caini (nr fictiv). Daca dupa alea 12 luni, raman mai mult decat 10% din numarul cainilor pe strazi, tot ce depaseste, eutanasiat direct, iar pentru restu de 10%, car ar fi un numar mai usor de controlat si adunat decat cat ar fi fost initial, castrare direct. Cu mentiunea ca daca in 5-7 ani de la castrarea restului de 10% din nr initial, nu dispar COMPLET, ce ramane (indiferent de unde apar noii canini), EUTANASIE DIRECTA!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Trebui sa, se stie...nici un vom face (Miercuri, 30 martie 2011, 15:54)

    andrei [anonim]

    Da, se stie care sunt problemele.
    Da, trebuie sa rezolvam problemele.
    Dar la sfarsitul sedintei avem si o lista cu ce trebuie facut, de cine si pana cand?
  • +6 (6 voturi)    
    trebuie sa ne aparam drepturile (Miercuri, 30 martie 2011, 16:32)

    Stefan [anonim]

    Iubitorii astia sunt o mare rusine pt Romania. De dragul unor interese materiale sunt in stare sa-si bata joc de un popor intreg. De acum inainte nu vom mai fi doar tigani pentru restul lumii, ci vom avea lipita si eticheta de idioti, pentru faptul ca acceptam cu atata usurinta sa fim prostiti de o mana de "oameni", care lupta cu atata inversunare impotriva drepturilor semenilor lor. Stiti cat de nocivi sunt cainii vagabonzi? Stiti cate boli grave raspandesc acesti caini? Nimeni nu vorbeste despre asta. De ce? Probabil, nu trebuie sa fim constienti de lucrurile astea. Trebuie doar sa inhalam in continuare tonele de fecale raspandite in aer si sa fim contaminati permanent de infectiile pe care le raspandesc acesti caini.
    Este timpul sa ne aparam dreptul la integritate fizica, drept fundamental in Constitutia acestei tari. Cainii nu sunt mai importanti decat oamenii!!!!

    Pentru cei care nu stiu, s-a constituit un grup care isi doreste sa-i determine pe politicieni sa dea o lege normala, in favoarea oamenilor, nu a cainilor.

    Dovediti ca va pasa, accesand: http://groups.yahoo.com/group/antimaidanezi/.
  • -6 (6 voturi)    
    catei (Miercuri, 30 martie 2011, 17:08)

    Catel [anonim]

    Din cate comentarii am avut" rabdare" sa citesc observ cat de necivilizati sunteti dragi compatrioti. Animalele sunt fiinte si nu le-ati creat voi, ca sa aveti drept de viata si de moarte asupra lor. Dar atatia ani de infestare " comunista" sa zicem asa ,unde prostia si ticalosenia au fost criterii de promovare, au dus la nasterea unei natiuni de monstri.
    Vad ca sariti toti si sunteti vehementi ca sa "condamnati" animalele..........dar nu va grabiti sa luati atitudine pe strada de exemplu daca va deranjeaza limbajul, urletele sau poate chiar faptele unor personaje colorate. Cateii , sau poate si pisicile va deranjeaza. Si pentru ca nu au cum sa va dea in cap pentru ceea ce ganditi, deci fiti barbati si omorati-i........Ceea ce este strigator la cer este ca pun pariu ca marea majoritate a celor " impotriva" sunt niste provinciali emigrati in Capitala, care in curte au avut si pisica si catel, si privata in fundu' curtii, dar acum oraseni fiind le este frica sa nu le muste cineva odraslele, sa nu fie ei insisi sfasiati de monstrii care umbla liberi pe strada. Daca ati avea mai mult de doi neuroni ati invata ca pe lumea aceasta trebuie sa ne respectam intre noi, si sa respectam tot ceea ce ne inconjoara, inclusiv firele de iarba. Puteti sa incepeti oricand, niciodata nu este prea tarziu, si puteti de exemplu sa incepeti sa nu mai aruncati hartiile pe jos, sa nu mai fumati pe strada( apropo de pulberile nocive), sa nu mai aruncati gunoaiele si mucurile de tigara oriunde, si asta inainte sa le cereti cateilor sa invete sa meaga la toaleta.
    Daca autoritatile ar dori sa scapam de cateiide pe strada, lucrurile s-ar putea rezolva relativ simplu, cu cateva parghii economice aplicate acolo unde ar fi necesar, si prin pedepsirea oamenilor care contribuie la imnultirea animalelor fara stapan.Faptul ca nu s-a realizat in 20 de ani acest lucru demonstreaza ca nimeni nu doreste asa ceva.
    • +6 (6 voturi)    
      Q.E.D (Miercuri, 30 martie 2011, 17:25)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Catel

      Analizand comentariul de mai sus se vede ca am avut dreptate cand am scris:
      'Oare 90% dintre iubitori de 'maidanezi' au urmatoarele sabloane cand incearca sa argumenteze :
      1.'Este' si ei suflete.
      2.Romanii sunt rai si cruzi
      3.O sa te bata Dumnezeu.
      4.Asta nu este cea mai importanta problema.
      5.De ce nu omoram prima data infractorii,aurolacii si tiganii.
      6.Musca oamenii rai.
      7.Trebuie sa vorbesti cu ei si sa le dai 'papica' '
      :)))

      Acum mi-am mai adus aminte de un argument al acestor iubitori citind ineptiile de mai sus:Discutiile devieaza total de la subiectul principal,priviti-l pe stimatul 'catel' de mai sus cum ne intreaba el mustind de intelepciune batraneasca: ''Vad ca sariti toti si sunteti vehementi ca sa "condamnati" animalele..........dar nu va grabiti sa luati atitudine pe strada de exemplu daca va deranjeaza limbajul, urletele sau poate chiar faptele unor personaje colorate''.
      Potaie,se pare ca tu esti venit de la coada vacii din moment ce esti atat de obisnuit sa convietuiesti cu animalul la masa.
      • -6 (6 voturi)    
        catei (Miercuri, 30 martie 2011, 17:56)

        catel [anonim] i-a raspuns lui Bulan

        Vehementa , ca sa nu spun ura cu care raspudeti stimate domn imi intareste convingerea despre categoria "doi neuroni" din care faceti parte. Eu chiar nu sunt venit de la coada vacii, si da, chiar sunt proprietar de catel, luat de pe strada, si nu ma folosesc de sabloane in exprimare. Eu chiar am vorbit la subiect, nu am deviat cu nimic, dar dvs va trebuie ceva mai mult creier "ca sa va prindeti" de asta.........sau poate este prea subtil petru neuronii dvs?
  • +5 (5 voturi)    
    cainofili ipocriti (Miercuri, 30 martie 2011, 17:25)

    dan [anonim]

    porci, gaini, vaci, oi, capre ... animale domestice omorate cu milioanele desi nu au facut rau nimanui. Caprioare, mistreti, ursi, prepelite ... animale salbatice omorate pt sport desi nu au facut rau nimanui. Caini, umbla cu milioanele pe strazi, ataca si omoara oameni dar ei au prioritate la viata, nu oamenii, asta pt ca avem cainofili cu gura mare care urasc pe toata lumea si misiunea vietii lor este sa ne faca noua zile negre si sa ne bage in mormant in mod legal: cainii au omorat, nu noi (cainofilii). VOI SUNTETI VINOVATI si voua ar trebui sa vi se impute datoria (crimele si vaccinurile pt cei care au fost muscati)
  • -4 (4 voturi)    
    Grigore Alexandrescu (Miercuri, 30 martie 2011, 17:30)

    Petre [anonim]

    Imitatie
    Ranit la razboaie, soldatul cazuse,
    Si-n putine zile chinuit muri,
    Departe de-o muma care il crescuse,
    Si care-l iubi!
    Sarman, fara rude, pe tarmuri straine,
    N-avea nici prieteni, nici un ajutor;

    Nu era fiinta care sa suspine
    Pentr-un trecator!
    Singurul tovaras de nenorocire,
    Singura-i avere, un caine iubit,
    Sedea langa dansul si-n mare mahnire
    Parea adancit.
    Acum tot e gata pentru ingropare,
    Acum ridic trupul pe maini de soldati,
    Cinste hotarata acelora care
    Mor pentru-mparati.
    In fr untea paradei cainele por neste,
    Din ochii lui pica lacrimi pe pamant,
    Ca un iubit frate el il insoteste
    Pana la mormant.
    Aci se opreste, aci se aseaza,
    Nimic nu il face a se departa:
    Asteapta sa-l strige, crede c-o sa-l vaza
    Cand s-o destepta!
    Cateodata cearca piatra s-o ridice,
    Cateodata latra dupa-un calator,
    de durere: Vino, parc-ar zice,
    Sa-mi dai ajutor.
    Apoi cand strainul de mila voieste
    A-l trage deoparte si hrana a-i da,
    El isi pleaca capul, in pamant priveste,
    Si nimic nu va!
    De doua ori noaptea cu umbrele sale
    Emisfer ul nostru l-a invaluit,
    Si sarmanul caine din locul de jale
    A fost nelipsit!
    Dar in dimineata acea viitoare,
    Pe cand se desteapta omul muncitor,
    Zacea langa groapa, mort de intristare,
    Cainele Azor!
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Miercuri, 30 martie 2011, 17:38)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      M-ai induiosat...
      Deja imi curge o lacrima in coltul ochiului pentru Azor..
      Dar ce facem cu maidanezii pana la urma?!
  • +5 (5 voturi)    
    Aspect (Miercuri, 30 martie 2011, 17:38)

    Ion [anonim]

    Haideti sa privim un alt aspect, zilnic sunt taiate milioane de gaini, sute de mii de porci, mii de vaci si vitei si ca tot se apropie Pastele sute de mii de miei (si daca te uiti in ochisorii unui miel) si oii si ma intreb daca o luam pe aceiasi logica cu drepturile animalelor unde sunt drepturile mieilor pentru ei nu militeaza nimeni si daca le dai drumu pe strada nu cred ca or sa muste pe nimeni nici daca ii lasi in haita(turma). Spuneti unde sunt drepturile lor ????
    • +3 (3 voturi)    
      RE: Aspect (Miercuri, 30 martie 2011, 19:18)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Mai grav e ca unele din aceste animale sunt omorate tocmai pentru a ajunge hrana cainilor vagabonzi.
      Se omoara mii de animale pentru a tine in viata un caine vagabond. Unde sunt drepturile lor?
  • -3 (5 voturi)    
    Injurati, dati minusuri aici... (Miercuri, 30 martie 2011, 17:40)

    petre [anonim]

    A. paunescu
    Cum umbli fără cauză şi scop
    Pe negrele, murdarele şosele,
    Întruchipare a tristeţii mele,
    Vitreg copil al lumii, câine şchiop.

    Şi lacrima ţi-o bei, strop după strop,
    Şi ei îţi frâng spinarea cu zăbrele
    Şi-n propriul sânge vor să mi te spele,
    Mănuşi să fii şi să te dea la shop.

    Vai, şchioapeţi într-o lume nemiloasă,
    Lovit de toate roţile, suspini,
    Nu poţi nici să mai mergi, nici să te-nchini,
    Cei care fug în pace nu te lasă.

    Aşa ni-i soarta noastră* de străini,
    Tu, câine şchiop, fost animal de casă.


    *De lovituri mortale să fim plini
    Şi hăituiţi, să ne simţim acasă.
    • +3 (5 voturi)    
      . (Miercuri, 30 martie 2011, 17:50)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui petre

      In articol e vorba de caini fara stapan la propriu nu de javre.
  • +7 (9 voturi)    
    discernamant (Miercuri, 30 martie 2011, 17:48)

    svejk [anonim]

    Problema cainilor vagabonzi nu mai este de competenta autoritatilor locale si nici un subiect in care sa se poata pronunta baba aia ramolita care a fost avocata lui Nicu Ceausescu sau stafia lui Liz Taylor.
    Cand incep sa moara oameni, nu mai e cazul sa facem dezbateri, programe, legi, e timpul sa se intruneasca CSAT si sa trimita armata sa elimine amenintarea.
    Sclerozatii care iubesc lighioanele lihnite au avut destul timp sa-si umple casele cu exemplare simpatice, primarii au facut destula spaga cu adaposturile, gata distractia!
    Este in pericol un drept fundamental al omului - dreptul la viata si trebuie adoptata aceeasi atitudine ca cea fata de microbi - desinfectie!
    Daca ai o buba nu stai sa te uiti in ea ce frumos cresc viermii si nu astepti sa vezi daca vine cineva sa-i adopteze; dai repede cu spirt, ca sa scapi de ei.
    Pai ori suntem normali la cap, ori nu mai suntem...
  • +7 (7 voturi)    
    Iubitori de animale?! (Miercuri, 30 martie 2011, 18:24)

    Raluca [anonim]

    Cred ca iubitori de animale sunt extrem de putini...iubitori adevarati, nu declarati...toti suntem impresionati de un pui de ursulet, de un mielut, de puisorii aurii ai clostii, de un pui de caprioara cu ochii umezi...dar asta nu ne impiedica sa le mancam carnea...tot asa, nu cred ca sunt multi cei care, cu adevarat, iubesc cainii vagabonzi...toti cainii vagabonzi...multi se declara iubitori, din interes: isi fac reclama si-si intretin o anume imagine publica, sau, altii mai pragmatici, pentru bani... Cred cu tarie, ca la o eventuala consultare a cetatenilor pe tema cainilor vagabonzi, un procent covarsitor s-ar pronunta pentru strangerea lor de pe strazi...in toata tara...
  • +6 (6 voturi)    
    Vrem referendum (Miercuri, 30 martie 2011, 18:43)

    Adelina [anonim]

    Trebuie facut referendum ca sa vedem daca populatia este de acord sa fie cheltuiti banii pe javrele astea criminale de pe strazi in loc sa le fie date celor batrani si nevoiasi sau bolnavilor care n-au posibilitatea de a se intretine. Aia care se dau "iubitori" sunt leprele care fura banii de la asociatiile pentru animale si de fapt nu fac nimic.
    Trebuie sa cerem cat mai tare sa se faca un referendum pe tema asta.
    Numai la spitalul Colentina vin zilnic peste 100 de oameni muscati de aceste jigodii maidaneze. Imultiti cu 365 de zile pe an si veti vedea ca iese o cifra astronomica. Si asta doar la un singur spital !
  • +7 (7 voturi)    
    Conflicte intre victime si sustinatorii cainilor (Miercuri, 30 martie 2011, 18:50)

    George V. [anonim]

    Trebuie pedepsiti istericii care tin cainii pe strazi.
    Cainii nu au ce cauta pe strazi, sunt un pericol pentru oameni.
    Nici unul dintre cei care sustin cauza cainilor comunitari nu doreste sa ii ia acasa.
    Acesti oameni nu gandesc si nu putem sa ne lasam soarta copiilor in mainile lor.
    Aveti idee cat de neplacut este sa iti vina copilul muscat acasa ?
    De ce trebuie sa ma stranga de mana puternic atunci cand trece pe langa un caine ?
    Pe cine trag eu la raspundere pentru ca mi-au speriat copilul ?
    Oare ce asteapta prefectul capitalei, sa iasa parintii copiilor cu arme si sa ii atace pe nebunii care cresc haite intregi pe strazi ?

    Aceasta situatie va declansa conflite dure intre cetateni si nu cred ca se va gasi vreo institutie care sa si le asume.

    Deocamdata oamenii s-au rezumat la otravirea cainilor din cartiere dar nu peste mult timp mania lor se va revarsa pe cei care au facut o afacere din problema comunitarilor
  • +6 (6 voturi)    
    sa incetam cu ipocrizia (Miercuri, 30 martie 2011, 19:19)

    adi [anonim]

    pana si cei care se declara iubitori de animale sunt ipocriti. cei care apara acum maidanezii sunt in acelasi timp carnivori nu? adica se omoara o droaie de animale zilnic ca sa ne hraneasca gurita si noi facem caz cu niste caini care sunt capabili sa ne ucida....ar fi timpul sa incetam cu ipocrizia si sa se gaseasca naiba o formula care sa ne scape de maidanezi.
  • +6 (6 voturi)    
    Pt iubitorii de animale (asa-zisi) (Miercuri, 30 martie 2011, 20:45)

    Ionut [anonim]

    Am citit cu interes discutiile...
    Daca va sunt atat de dragi luati-i acasa sau daca tot aveti ONG-uri cautati niste iubitori de animale mai potenti financiar sa finanteze adaposturi.Nici la tara oamenii nu-si lasa cainii pe sosele si voi va dati marii educati...eu nu suport sa merg seara pe strada cand vin de la serviciu sa imi fie teama pentru viata mea ca ma trezesc in mijlocul unei haite de caini...putin imi pasa cat sunt de pasnici sau nu ,nu am incredere in animale mai ales flamande ca aveti voi ONG-isti lui peste grija sa le dati 3 resturi.Trebuie gasita o solutie de mijloc nu zic sa fie toti eutansaiati...iar de restul care pot fi adoptati va ocupati voi "iubitorii de animale" in colaborare cu autoritatile locale...cert e ca eu nu-i suport pe strazi si ca mine sunt 90% din oameni...iata demonstrati-va iubirea de animale facand ceva pentru ele real nu aruncandu-le un rest...si vorbind intr-una vai ce milostivi si oameni buni suntem noi...
  • +7 (7 voturi)    
    eu cred ca ajunge (Miercuri, 30 martie 2011, 21:15)

    eu cel mic [anonim]

    Stimate Domnule Prefect Mihai Atanasoaei,
    In urma cu ceva timp ati initiat un gen de actiune cerand suportul locuitorilor din Bucuresti la care am raspuns repede, dupa parerea mea. Nu sunt un sustinator al eutanasierii, desi sunt constient de pericolul imediat si in timp al animalelor fara stapan din nenorocirea asta de oras pe care ne place sa o numim capitala "europeana". Intamplarea a facut sa vizitez mai multe capitale europene. NICIODATA nu mi s-a intamplat sa vad ceea ce vad in Bucuresti. Rugamintea ar fi sa initiati un referendum pe aceasta tema, asa incat sa ne asumam noi ca locuitori, nu as dori sa fac apel la "platitori de taxe", asupra acestui subiect. Consider ca strangerea din strada a animalelor, indiferent de solutia urmatoare aleasa, este cea mai buna pentru noi. Persoanele care sustin cauza acestor animale, dupa parerea mea, sunt in cautare de capital politic sau au interese materiale, Cu respect.
    • +3 (3 voturi)    
      daca... (Joi, 31 martie 2011, 13:32)

      Mihai Atanasoaei [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

      Buna ziua, daca as avea parghiile legale, as fi initiat un astfel de referendum inca de anul trecut. Din pacate, pe lege, prefectul nu poate initia referendum, ci numai primarul general sau consilierii generali.
      Am continuat insa, in mod evident, demersul de anul trecut care este foarte aproape sa devina realitate. Sper ca,in plenul Camerei Deputatilor, alesii nostri sa gandeasca pentru oameni si nu doar pentru animale.
      Cele bune,
  • +1 (3 voturi)    
    ......................... (Miercuri, 30 martie 2011, 21:42)

    mikoss [anonim]

    cainii au devenit subiecte de tortura si "eutanasiere" pentru vecinii mai tineri; vina acestui fapt apartine in totalitate inconstientei insumate a politicienilor si ong-urilor care macar ar fi putut sa le asigure o moarte mai putin chinuitoare
  • +3 (3 voturi)    
    Logica juridica (Miercuri, 30 martie 2011, 21:56)

    Florin [anonim]

    Astia care au facut "facultatea" de drept au pretentia ca gandesc, ca au logica. Unu n-ar vrea sa renunte la activitatile juridice si sa se faca matematician de exemplu. Ponta nu vrea dom'le sa lase politica si sa-si propuna sa ajunga inginer de motoare la o echipa de formula 1. El insinueaza ca poate, da numa' ca nu vrea. Chestie de gust nu de capacitate intelectuala.
  • +5 (5 voturi)    
    solutia corecta (Miercuri, 30 martie 2011, 22:43)

    Dinu [anonim]

    Solutia corecta, cred la Udrea am auzit-o, este ca oamenii care abandoneaza animale sa fie amendati exemplar. Nu este posibil sa iei pe semnatura maidanezii si sa le dai drumul inapo pe strada, ar trebui chiar inchisoare pentru asta, e crima din culpa
  • +6 (6 voturi)    
    eutanasierea (Joi, 31 martie 2011, 1:18)

    ileana [anonim]

    Am fost una din sustinatoarele drepturilor animalelor.. Pana acum cateva zile, cand o haita de maidanezi m-a incoltit. Daca nu iesea vecinul de la parter cu o bata, ma faceau praf. Vreau sa o intreb pe d-na Iacob, am sau nu am dreptul sa ma simt in siguranta pe strada, am sau nu dreptul sa respir un aer cat de cat curat, am sau nu am dreptul sa am incaltamintea curata si nu plina de rahatul maidanezilor??? Mergeti pana la capat d-le Prefect si scapati odata orasul de aceasta nenorocire. Veti intra, cu siguranta, in istorie
  • +4 (4 voturi)    
    eutanasiere (Joi, 31 martie 2011, 8:30)

    Sebi [anonim]

    Singura solutie este eutanasierea ! Nu ve ti scapa altfel de caini ! Cate adoptii poti sa faci, iubitorii de cainu adopta 10 si la 9 le dau din nou drumul in strada, ar trebui pedepsita cu inchisoarea stapana/stapanul al carui caine musca pe cineva in afara curtii/casei lui !
  • -5 (5 voturi)    
    Referendum (Joi, 31 martie 2011, 9:03)

    escu [anonim]

    Individul asta nu stie decit sa latre. Concurenta probabil ca il deranjeaza pe tov prefect. Cind vorbeste de caini efectiv face bale. Cind se va maturiza si va afla despre cu ce se maninca democratia, sa faca un referendum, sa vada daca "grupul" mentionat nu e cumva majoritate. Mi-ar place sa-l vad turbind, desi mi-e teama ca e deja...
  • +4 (4 voturi)    
    Realitatea in spatele castrarii.. (Joi, 31 martie 2011, 9:16)

    intis [utilizator]

    Sunt medic veterinar in Bucuresti si mi s-a intamplat de zeci de ori sa vina la mine la cabinet persoane care au adoptat caini din adaposturi, caini care altfel au in ureche acea eticheta galbena si sa mi se solicite castrarea. Concluzia: unora li se da drumul inapoi pe strazi necastrati si doar cu eticheta aplicata!! Nu vreau sa generalizez. Nu comentez mai mult..
  • +3 (3 voturi)    
    ati gresit titlul articolului !! (Joi, 31 martie 2011, 9:49)

    muscat de caine [anonim]

    Titlul ar fi trebuit formulat astfel:

    "Legea privind cainii maidanezi trebuie sa protejeze in primul rand oamenii, nu doar animalele "
    Haite de dulai imensi umbla nestingheriti peste tot, pe Calea Victoriei langa Novotel sau patruleaza trotuarele din orice cartier al Bucurestiului!
    Chiar nu se poate face nimic ???
  • +3 (3 voturi)    
    omul si prietenul lui cainele (Joi, 31 martie 2011, 11:09)

    IPP [anonim]

    Problema câinilor vagabonzi are mai multe apecte:
    1. Câinele vagabond. Este lăsat de izbelişte pe străzi, neavând hrană şi apă la timp, neavând iubire şi protecţie, neavând îngrijire şi medicaţie. Astfel de câini se adună în haite şi se comportă ca atare. Să-mi explice şi mie un "iubitor de animale" care este binele care se oferă câinelui. În momentul de faţă câinii sunt sterilizaţi (uneori mă îndoiesc dacă operaţia a fost făcută) şi aduşi din nou pe stradă.
    2. Omul. Omul este atacat de câinii adunaţi în haite. Este de ajuns să latre unul singur şi toată haita se mobilizează.
    3. Mediul. Spaţiile verzi au de suferit de pe urma haitelor de câini.
    4. Traficul.
    Şi mai sunt...
  • +2 (2 voturi)    
    eutanasiere (Joi, 31 martie 2011, 12:23)

    miha [anonim]

    Numai ce am iesit luni dimineata la alergat si m-am trezit inconjurata de o haita de caini care sigur s-ar fi infipt in picioarele mele dc nu gaseam o joarda sa ma apar. Va rog sa ii eutanasiati. In oras nu au ce cauta cainii vagabonzi.
  • +1 (1 vot)    
    TVR are un sondaj (Joi, 31 martie 2011, 12:43)

    Doc [anonim]

    Exprima-ti si tu opinia acolo si nu ii lasa pe altii sa o faca pentru tine.

    http://tvr.ro/articol.php?id=100306&c=5365

    Recomandare pt. HotNews: ar fi bine daca ati avea si dumneavoastra un astfe de sondaj aici pe site.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce sustin ONG-urile sterilizarea (Joi, 31 martie 2011, 12:59)

    Ali Baba [anonim]

    Pentru ca daca ar fi eutanasiati toti maidanezii, pe ce baza ar mai cere bani? Cu cat sunt mai multi caini pe strazi, cu atat mai multi bani primesc. Corect?
    • +2 (2 voturi)    
      Google-lul e util (Joi, 31 martie 2011, 13:46)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Ali Baba

      Azi am pierdut 1/2 ora ca sa vad cu ce otravesc javrele de la mine din fata si spatele blocului.
      Exista mai multe optiuni:
      - otrava de sobolani
      - antigel - suferinta maxima , rezultate indoielnice.
      Rog iubitorii de oameni sa inceapa o campanie de popularizare a acestei solutii.
      Cat tespre Cutu-Cutu si alti ONG-isti daca dispar cainii dispare si profitul lor, deci nu vor dori niciodata rezolvarea acestei probleme.
  • -1 (1 vot)    
    De ce sa fie ei "fruncea" si la cutu? (Joi, 31 martie 2011, 14:56)

    Fandog [anonim]

    in această perioadă, parlamentarii lucrează la un proiect de lege prin care administrațiile locale ar avea mai multă putere în decizia de a eutanasia acești căței, ca soluție pentru controlul populației de comunitari. Ca răspuns la această decizie, iubitorii de animale din Timișoara au organizat un flash mob, împotriva eutanasierii câinilor comunitari. Aceștia au aprins lumânări în Piața Unirii și au păstrat un moment de reculegere timp de 15 minute.

    De asemenea, sâmbăta trecută, primăria a organizat un târg de adopții unde 20 de câini comunitari, vaccinați, deparazitați, sterilizați, microcipați au fost expuși publicului timișorean. La sfârșitul zilei, o bună parte dintre câinii au plecat acasă cu un nou stăpân.

    Din păcate, problema nu este pe deplin rezolvată. Mai jos aveți opiniile unor lideri politici și personalități din Timișoara asupra acestei probleme.
    ----http://www.ziarultimisoara.com/the-news/1436-problema-cainilor-comunitari.html
  • +1 (1 vot)    
    pt eutanasie, cu regret (Joi, 31 martie 2011, 17:15)

    jane doe [anonim]

    iubesc animalele, ani de zile am crescut caini, dar locul lor nu este "la liber", pe strazi, Sunt perfect de acord cu eutanasierea lor; atita timp cit nu exista alte solutii, nu sunt bani si nici suficiente resurse umane pentru sterilizare. Ma intreb si intreb citi oameni mai trebuie sa fie muscati or sa ajunga la stirile de la ora 5 pentru ca autoritatile sa treaca la masuri care sa se regaseasca in teren (adica sa nu vedem atitia ciini fara stapini pe strazile patriei)
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare si minciuni! (Vineri, 15 aprilie 2011, 0:20)

    melania [anonim]

    cautati pe google articolul "Atrocitatile de la Bucov- un santaj pentru sterilizarea si reintoarcerea in teritoriu" cititi acolo despre adevarata fata a aparatorilor maidanezilor... nu m-ar mira deloc ca aceste "Crime" din ultimele zile sa fie facute chiar de ei pentru a avea motive sa ceara boicotarea romaniei, si sa sara pe noi vedete ca brigit tardo, acum inainte de votarea legii care va permite eutanasierea animalelor fara stapan
  • 0 (0 voturi)