ANM: Masa de aer care va traversa Romania in urmatoarele zile nu va avea concentratii mari de radioactivitate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 17:41 Actualitate | Esenţial

Concentratiile de ozon vor ramane apropiate de valorile normale in perioada imediat urmatoare, iar masa de aer care va traversa Romania in urmatoarele zile nu va avea concentratii semnificative de poluanti radioactivi, a anuntat, marti, Administratia Nationala de Meteorologie intr-un comunicat citat de Agerpres.

Referitor la dispersia norului de poluant de la Centrala Nucleara Fukushima din Japonia si avand la baza datele colectate de la Centrele Meteorologice Regionale Specializate, concentratiile de elemente radioactive semnalate in masele de aer care au ajuns in Europa sunt mici, anunta ANM. Prin urmare, autoritatile din tarile din Europa de Vest au decis ca nu este necesar sa se ia masuri de protectie a populatiei.

Masuratorile efectuate pana in prezent pe teritoriul Romaniei arata ca valorile concentratiei de ozon total sunt obisnuite pentru aceasta perioada a anului, pentru latitudinile medii ale Europei. De asemenea, prognozele realizate de catre institutiile europene specializate arata ca in perioada urmatoare (30 martie - 05 aprilie 2011) concentratiile de ozon din Romania vor ramane apropiate de valorile normale pentru aceasta perioada a anului.

Organizatia Meteorologica Mondiala a activat, in data de 12 martie, la solicitarea Agentiei Internationale de Energie Atomica, Centrele Meteorologice Regionale Specializate. Aceste Centre au responsabilitatea de a realiza prognoze ale traiectoriilor si dispersiei norului de poluant radioactiv emis de Centrala Nucleara Fukushima, mai arata reprezentantii ANM.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

4280 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    concentratii (Marţi, 29 martie 2011, 17:46)

    Ana [anonim]

    Mari nu? Da' mici? Deocamdata mici, nu-i asa?
    • +4 (4 voturi)    
      nivelurile mici de radiatii PREVIN Cancerul ! (Marţi, 29 martie 2011, 19:56)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Nivelurile mici de radiatii defapt activeaza structuri ale ADN care produc celule ce previn cancerul. Populatiile care traiesc in zone de radiatie mica au un numar semnificativ mai mic de cazuri de cancer decat populatiile din zonele cu radiatie ZERO.

      Chestia asta a fost descoperita recent, si i-a bulversat si pe oamenii de stiinta. Mirati-va si voi ca ei in loc sa va alarmati.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation_hormesis
  • +8 (10 voturi)    
    Traducere: (Marţi, 29 martie 2011, 17:55)

    AlinN [utilizator]

    1."Masa de aer care va traversa Romania in urmatoarele zile nu va avea concentratii mari de radioactivitate" traducere: Masa de aer care va traversa zilele urmatoare Romania va avea concentratie mai mare de substante radioactive decat normal.
    2."Concentratiile de ozon vor ramane apropiate de valorile normale in perioada imediat urmatoare" traducere: Concentratia de ozon va scadea dupa 5 aprilie.
  • -3 (11 voturi)    
    miticapopescu666@yahoo.com (Marţi, 29 martie 2011, 18:41)

    Mitica [anonim]

    In urmatorul an peste Romania se va aseza un nor radioactiv portocaliu care va persista pana la urmatoarele alegeri, dupa care se va risipi ! :))))
    • +1 (5 voturi)    
      Apreciere gresita. (Marţi, 29 martie 2011, 19:38)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Si daca se aseaza un nor rosu-galben crezi ca va fi mai bine?
    • 0 (4 voturi)    
      Va veni un nor rosu ..TOXIC ?! (Marţi, 29 martie 2011, 20:05)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Dupa norul portocaliu va veni un nor muuult mai radioactiv ROSU ,....bolsevic. Daca te vei uita pe cer vei vedea chipul lui Lenin ,zambind multumit.

      Hoooop @Mitica ,a fost un cosmaaar.Sa ne fereasca Dumnezeu de comunisti !
  • +6 (6 voturi)    
    Daca ne-am uita la mapamond.. (Marţi, 29 martie 2011, 18:56)

    Andu [anonim]

    ..am vedea ca, datarita pozitiei sale geografice, Romania este printre statele cele mai protejate de dezastrul radioactiv din Japonia. Oceane, lanturi muntoase si mii de kilometri ne despart de locul tragediei.

    Orice daune datorate radioactivitatii s-ar produce, SUA, Rusia, China, Franta, Anglia si cam tot restul lumii le-ar resimti mai puternic decat noi.
    Cat de mult s-ar chinui mass-media autohtona si adeptii teoriei conspiratiei, chiar nu cred ca e de data aceasta cazul sa ne panicam primii.
    • +3 (3 voturi)    
      exagerat, dar corect (Marţi, 29 martie 2011, 20:04)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Andu

      Nimeni nu e protejat in caz de deflagratie. In caz de explozie nucleara, este contaminata stratosfera, al caror mase de aer si apa calatoresc nestingherite dupa cum le bate vantul. Dar asta e deja scenariu cam apocaliptic.

      E drept, ce se intampla acum in Japonia, n-are nici o legatura orice foton de radiatie ar veni la noi. ;)
  • +6 (6 voturi)    
    Mici? (Marţi, 29 martie 2011, 19:50)

    Giie [anonim]

    Mici, mici da cat egzact?
    Treaba asta cu mici, sau normale nu-mi place.
    Zii domle cat? Incredibil.
    Asa a inceput si la Fukushima cu un mic eveniment in care totul era sub control...
  • +4 (4 voturi)    
    Incompetenti (Marţi, 29 martie 2011, 20:23)

    gigel [anonim]

    Astia care au dat comunicatul sunt niste incompetenti ordinari sau vor de fapt sa ascunda ceva si sunt ceva presiuni in sensul asta. De ce nu dau niste valori clare ale masuratorilor, comparatii cu valorile normale si previziuni tot sub forma de valori, precum si traiectorii/zone pe unde se va deplasa norul radioactiv si radiatiile UV.
    • -2 (2 voturi)    
      M-am saturat! (Marţi, 29 martie 2011, 20:44)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Bre Gigele, Giie, Gogu, Mircea, Mitica, Demigod si... Ana. Daca o sa mai caraiti aceleasi tampenii si peste o saptamana inseamna ca n-ati avut dreptate si c asa (cu tampenii la marele greu) nu se mai poate.

      Zic sa va schimbati "numele", alta varianta mai iradiata nu-mi vine.

      M-am saturat! Sunteti niste idioti care ar sari de la etajul 9 numai pentru ca au auzit ca e cutremur. Gata, destul!
      • +2 (2 voturi)    
        mai Koko nu te enerva (Marţi, 29 martie 2011, 21:32)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui kolo

        Unii oameni au acelasi nume pentru ca raman logati pe contul lor. Daca radiatiile ti-ar face rau, o afli peste zeci de ani, nu peste saptamana.

        Totusi... nu stiu de ce m-ai bagat in lista asta. Intotdeauna am fost contra alarmismului gratuit si nedocumentat.

        Si eu sunt PENTRU radiatii, si maine o sa ies sa ma bronzez la ele! Ca fac bine in doze mici. Vezi mai sus link; si mai sunt si altele surse daca esti interesat.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala (Marţi, 29 martie 2011, 22:03)

    Laurentiu@gmail.com [anonim]

    Hai sa fim seriosi!
  • +3 (3 voturi)    
    M-am saturat (Miercuri, 30 martie 2011, 1:15)

    Andrei [anonim]

    M-am saturat de stiri de genul "Nu s-a intamplat nimic" sau "nimic nu se va intampla".
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 30 martie 2011, 9:16)

    mslliviu [anonim]

    Eu recunosc ca nu ma pricep la asa ceva, insa poate explica cineva ce legatura are ozonul cu radiatiile unei centrale nucleare?