WIKILEAKS Ambasada SUA: Traian Basescu i-a cerut personal lui Obama in 2009 sa trimita Romaniei un milion de doze de vaccin H1N1

de Departamentul Investigatii-Politic     HotNews.ro
Luni, 28 martie 2011, 16:00 Actualitate | Esenţial

"Anca Ilinoiu, consilierul prezidential pe afacerile externe, a transmis <<o cerere personala din partea presedintelui catre Presedintele Obama>> ca Statele Unite sa fie de acord sa aprovizioneze Romania cu un milion de doze de vaccin H1N1", se arata intr-o telegrama neclasificata, dar marcata ca sensibila, trimisa de Ambasada SUA la Washington in noiembrie 2009. Subiectul telegramei: "Cerere pentru asistenta cu vaccin H1N1"

"Ambasadorul a fost contactat pe 4 noiembrie de catre Anca Ilinoiu, Consilierul prezidential pe afacerile externe, care a transmis <<o cerere personala din partea presedintelui catre Presedintele Obama>> ca Statele Unite sa fie de acord sa aprovizioneze Romania cu un milion de doze de vaccin H1N1, iar in schimb Romania sa livreze un numar echivalent de doze produse in tara atunci cand vaccinul va primi aprobarea finala, probabil undeva spre sfarsitul lunii noiembrie", se arata in telegrama redactata de catre Ambasada SUA.

In telegrama se spune ca cererea presedintelui vine "pe fondul titlurilor senzationaliste din media si pe fondul nelinistii sociale din tara asupra subiectului H1N1".

In telegrama se spune ca Institutul roman Cantacuzino deja produce vaccinul, dar ca Executivul a ramas blocat cu peste un milion de doze pentru ca nu a primit inca ultima aprobare regulatorie pentru a le distribui. "Planurile Ministerului Sanatatii sa achizitioneze vaccinuri H1N1 aprobate deja din strainatate au fost suspendate dupa ce a devenit clar ca niciun vaccin produs afara nu va putea fi achizitionat decat undeva in 2010", se precizeaza in document.

Telegrama se incheie cu o cerere la Washington de a "ghida" Ambasada de la Bucuresti cum sa raspunda cererii presedintelui.

Nota redactiei: Textul dintre ghilimele reprezinta traducerea textului asa cum apare el in telegramele Ambasadei SUA


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5452 vizualizari

  • +26 (38 voturi)    
    A actionat perfect (Luni, 28 martie 2011, 16:14)

    Andradda [utilizator]

    In timp ca romanii se razboiau cu europenii ca vaccinurile romanesti nu sunt bune, Basescu a actionat, fara sa stea pe ganduri.
    A comandat vaccinurile pt a putea face fata unei epidemii.

    Marinarul s-a gandit la situatia reala, in care romanii ar avea nevoie de acel vaccin si nu l-a interesat scandalul facut in jurul acelor vaccinuri.
    La o adica, nu poti sa salvezi populatia de o epidemie, prin discutii interminabile.
    In caz de criza trebuie actionat!

    Bravo Basescu!
    • -14 (18 voturi)    
      Intre dorinta si rezultat (Luni, 28 martie 2011, 18:45)

      Ralf [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Mda. Numai ca Basescu nu "a comandat" vaccinurile ci doar le-a cerut. A primit macar un vaccin din USA ? Ca om din sistem va spun ca NU a primit. Nici macar unul !!! Si atunci de ce tot entuziasmul fanilor de mai jos ? In caz de epidemie eram in plop. Trebuiau deci continuate tratativele cu europenii (care ne-au mai furnizat de multe ori vaccinuri) si nu vanat cai verzi pe pereti. Asa zic si eu ca am cerut la martieni 1 miliard de vaccinuri - ca oricum rezultatul e acelasi.
      • +6 (6 voturi)    
        ca om din sistem (Luni, 28 martie 2011, 20:37)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui Ralf

        ar trebui sa taci din gura si sa-ti vezi mai departe de spagi.
      • +9 (9 voturi)    
        Sunteti culmea! (Luni, 28 martie 2011, 20:38)

        Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Ralf

        Nu-i asa ca Basescu trebuia sa mearga personal sa cumpere vaccinul si apoi sa vina la tine acasa si sa ti-l si administreze?
        Pe pereti nu sunt cai verzi vanati de Basescu, ci nuca din comentariul tau.
    • -4 (6 voturi)    
      multumesc... (Luni, 28 martie 2011, 19:59)

      me [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      multumesc ca mi-ai raspuns la o mare intrebare.
      cand erau vaccinurile totio, da toti urlau ca nu trebuei vaccinat.
      acum ca am aflat ca basescu a zis asta, " a actionat foarte bine"
      pariez ce vrei tu ca daca era exact aceeasi informatie despre geoana sau altul reactia nu mai era aceeasi.
      tot pe situ asta era injurat tipu ala de la cantacuzino pentru vaccinuri, si acum se schimba brusc parerea... foarte interesant.
      imi este foarte clar: nu conteaza actiunea , ci cine o face! felicitari...
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo Basescu (Luni, 28 martie 2011, 20:40)

      Bluemann [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Sunt convins ca Iliescu cerea ajutor Rusiei, care raspundeau cu detzuri de vodka connecting people
    • 0 (0 voturi)    
      Vaccin (Marţi, 29 martie 2011, 9:48)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Ar fi fost prea frumos daca redactorul ar fi adresat o simpla intrebare Ministerului Sanatatii ca sa vedem cum s-a finalizat rugamintea Presedintelui Romaniei adresata Presedintelui SUA. Daca s-au cumparat vreau sa stiu cite s-au folosit si cite din milionul de doze fabricate la Cantacuzino s-au vindut in strainatate conform promisiunii. Pe scurt, este bine cind ai initiative insa trebuie vazut daca ele s-au finalizat si daca au avut consecite pozitive. Implicarea Presedintelui ar trebui sa conduca si la solicitarea unui raport privind bilbele neinteresate de la acea vreme si mai ales sa vedem si niste oameni care raspund fie si printr-o banala asumare a unei greseli. (Probabil intr-o alta viata, intr-o alta Romanie).
  • +24 (28 voturi)    
    Asa, si? Unde-i ''tradarea''? (Luni, 28 martie 2011, 16:17)

    Jane Doe [utilizator]

    Bine-a facut - imi amintesc isteria de atunci, intretinuta de media...

    Oricum, in sfarsit, au Antenele si iRealitatea subiect de scandal, ca incepusera sa someze: de Severin nu pot vorbi; de mogulii oligarhi, mafia USL sau Crin cel puturos, nici atat... Dar acum, gata - Base e de vinaaa! :-))
  • +28 (32 voturi)    
    Un OM ..... (Luni, 28 martie 2011, 16:24)

    SHEAPA [utilizator]

    caruia ii pasa de romani ..... se intampla sa fie si Presedintele Romaniei ..... as spune ca suntem norocosi.
  • -15 (27 voturi)    
    Coruptie (Luni, 28 martie 2011, 16:27)

    Martens [anonim]

    Coruptie la cel mai inalt nivel. Ne intrebam cine se afla in spatele smenului si campaniei cu asa-zisa gripa porcina...
    • +9 (13 voturi)    
      A luat spaga un vaccin. (Luni, 28 martie 2011, 17:36)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Martens

      Am sa-i spun lui Basescu sa ceara la americani si niste vaccin antiprostie.Observ ca opozantii politici,din lipsa de idei spun numai prostii.Si sa stii ca prostia este molipsitoare.
      • -3 (3 voturi)    
        unu (Luni, 28 martie 2011, 20:50)

        unu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        tu de unde stii?
  • -23 (27 voturi)    
    Probleme prioritare (Luni, 28 martie 2011, 16:36)

    El condor [anonim]

    Oare cele un milion de doze, ar reusi sa rezolve problemele sociale, economice si de alta natura, pe care la au urmasii DACILOR ?
    • +10 (10 voturi)    
      Pe-ale tale, in nici un caz! (Luni, 28 martie 2011, 17:20)

      Wikiliku [anonim] i-a raspuns lui El condor

      Tu nu esti urmasul dacilor, ci eventual urmasul Dăciilor, asa ca problema ta nu mai poate fi vreodata rezolvata... La programul Rabla cu tine!
    • +9 (9 voturi)    
      Unde dai si unde crapa .. (Luni, 28 martie 2011, 17:21)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui El condor

      Dozele nu rezolva "problemele sociale, economice si de alta natura, pe care la au urmasii DACILOR "..dar din pacate nu trateaza nici
      "encefalo-spalacita" cronica de care sufera multi ,El condor pasa ...
    • +5 (7 voturi)    
      Esti egoist. (Luni, 28 martie 2011, 17:38)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui El condor

      Pentru urmasii dacilor ,da.Pentru romani,nu.Mai documenteazate.Nu traim in Dacia.
    • +6 (6 voturi)    
      El condor (Luni, 28 martie 2011, 18:08)

      ion [anonim] i-a raspuns lui El condor

      si n-ar reusi sa rezolve problemele pe cere le creaza gaura din stratul de ozon
    • +4 (4 voturi)    
      apropo (Luni, 28 martie 2011, 20:21)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui El condor

      o problema prioritara este ca cineva sa va mai cultive un pic. sa va informeze. ca prea sunteti de ras...

      si gripa porcina este o problema sociala. nu doar banii sunt probleme sociale.

      e grav ca exista astfel de votanti ca tine... ingrijorator chiar.
  • +18 (20 voturi)    
    Perfect !!! (Luni, 28 martie 2011, 17:09)

    viorel [anonim]

    Acum stiu de ce am mers la vot peste 80 de km.Mentionez ca locuiesc in strainatate.
    Si stiu si de ce am votat pentru Basescu.
    Pentru ca MERITA sa fie presedintele Romaniei.
    • +8 (8 voturi)    
      Bravo (Luni, 28 martie 2011, 21:09)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Felicitari pentru efortul facut pentru a-ti exprima opinia prin vot. Subscriu la cele spuse de tine.
      Ai citit propunerea lui Antenescu cu privire la votul diasporei?
      Cineva ar trebui sa-l puna sa scrie de 100 de ori Constitutia pe curat si cu liniute de la capat, poate intelege ca votul nu poate fi conditionat pecuniar.
  • +3 (5 voturi)    
    ma bucur.... (Luni, 28 martie 2011, 19:59)

    robert [anonim]

    ...sa vad si sa observ ca mai sunt romani care nu arunca,cu pietre in basescu sau boc....cu toate ca traim cum traim si suntem in situatia in care suntem,adik saracie,coruptie sau mizerie!eu am fost sustinatorul lui dintotdeauna,orice decizie care au luat-o si aparent parea a nu fi viabila sau de bun augur!sa o tinem tot asa,toti impreuna,sanatosi sa fim noi toti!
  • +4 (6 voturi)    
    Presa mogulizata (Luni, 28 martie 2011, 22:18)

    Nick [anonim]

    Poporul il iubeste pe Presedinte, leprele din presa mogulizata au suferit un esec pe toata linia ! Basescu este excelent ca viitor prim-ministru al Romaniei ! Vivat Presedintele !
  • 0 (0 voturi)    
    televiziunile (Marţi, 29 martie 2011, 10:55)

    red [anonim]

    mogulilor insa reusesc sa pacaleasca cea mai mare parte a pensionarilor cu cuvinte "mari" spuse impotriva lui basescu sau boc. Si credeti-ma ca acesti batrini sunt foarte usor de pacalit, ei cred aproape tot ce li se spune, si din pacate chiar urmaresc asemenea televiziuni. Nu sunt capabili sa analizeze informatia si sa verifice veridicitatea ei. Din fericire cred ca doar ei mai cred in latraii de la antenne si realitati ca restul nu mai pot fi pacaliti chiar asa usor.