WIKILEAKS Cum a vazut Ambasada SUA huiduielile romanilor la adresa Madonnei

de Departamentul Investigatii-Politic     HotNews.ro
Luni, 28 martie 2011, 2:23 Actualitate | Esenţial

"Tonul moralizator si dominator al cantaretei (n.r. Madonna) a iritat fara indoiala romanii care tind sa nu aprecieze lectii despre discriminare - sau despre orice altceva de fapt - de la straini. (...) Desi comentariile Madonnei nu vor duce la o reflectie nationala foarte necesara asupra problemelor de prejudecata, ele au facut bine sa le aminteasca romanilor cum sunt perceputi de multi din Vest", se arata intr-o telegrama neclasificata trimisa de Ambasada SUA la Washington in 2009. Subiectul telegramei: "Romanii spun: Madonna Don't Preach"

Telegrama face referire la incidentul din timpul concertului Madonna de la Bucuresti, cand multi din cei 70.000 de spectatori au huiduit-o pe artista dupa ce aceasta, intre doua melodii, le-a cerut romanilor sa "opreasca discriminarea impotriva celor de etnie Romany".

Telegrama vorbeste despre reactiile din media care aratau criticile romanilor la adresa Madonnei, cum ca "si-ar fi bagat nasul acolo unde nu trebuie".

In finalul telegramei, intr-un comentariu propriu al Ambasadei, marcat ca atare in telegrama, se spune ca: "Tonul moralizator si dominator al cantaretei a iritat fara indoiala romanii care tind sa nu aprecieze lectii despre discriminare - sau despre orice altceva de fapt - de la straini. Reactia multimii reflecta duplicitatea romanilor fata de persoanele de etnie roma: acceptati cu drag ca muzicieni si artisti, dar fata de care nu exista incredere, in cel mai bun caz, sau sunt chiar discriminati, in cel mai rau caz. Desi comentariile Madonnei nu vor duce la o reflectie nationala foarte necesara asupra problemelor de prejudecata, ele au facut bine sa le aminteasca romanilor cum sunt perceputi de multi din Vest".

Nota: Textul dintre ghilimele reprezinta traducerea textului asa cum apare el in telegramele Ambasadei SUA


Citeste mai multe despre   






















3537 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    cel mai tare (Luni, 28 martie 2011, 2:41)

    ampersand [utilizator]

    "a iritat fara indoiala romanii care tind sa nu aprecieze lectii despre discriminare - sau despre orice altceva de fapt - de la straini."

    O sinteză perfectă.
  • +9 (13 voturi)    
    he he he (Luni, 28 martie 2011, 7:05)

    Apoolitik [anonim]

    Stau si ma intreb cum ar fi reactionat americanii acum 100 de ani daca Nicolae Guta ar fi concertat in fata a 70 000 de membri Ku Klux Klan, iar intr-o pauza de "Gigolo" si "Sa moara dusmanii mei" ...ar fi spus pe un ton MORALIZATOR si DOMINATOR:
    - Moah sa moare mama, iubiti negrii ca este si ei oameni ca si voi !
    .................................
    PS: Nu sunt rasist, ba chiar am prieteni de culoare, recunosc, comparatia nu-i destul de relevanta dar in unele circumstante, asemanatoare.
    • -1 (5 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 28 martie 2011, 10:12)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Apoolitik

      din ce ai scris, rezulta doua chestiuni:
      1) noi mai avem 100 de ani pana sa ajungem la nivelul actual al americanilor
      2) tu nu esti dispus sa accepti ca opinia publica trebuie sa evolueze
      • +1 (1 vot)    
        Felicitari (Marţi, 29 martie 2011, 10:24)

        Danon [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Ai surprins foarte exact. Ar mai fi inca si un punct

        3. Romanii adunati la concert erau echivalentul membrilor KKK de-acum 100 de ani.

        In rest, nu vezi cum se congratuleaza energumenele rasiste cu plusuri. Nu-i asa, noi suntem toleranti, nu discriminam dar tiganii sunt rai si lumea nu ne intelege.

        Cunosc popoare mai rasiste decat romanii (rusii, sarbii, chiar si chinezii) dar in lumea civilizata ele sunt putine.
  • +2 (8 voturi)    
    madonna (Luni, 28 martie 2011, 10:00)

    tiu [anonim]

    aceasta Madonna desfranata este foarte ipocrita ,daca eram asa rasisti ce mai cauta ea aici ,aaa vrea sa ne schimbe ea ,fitze de vedeta imaculata sa isi vada e pumnul de pastile pe care il inghite seara de seara, romani rasisti au platit bani grei ca sa vada ce ....un ktsch ordinar nu concert ,toate curvele au in ele un lup moralist asta a avut sute ...la kkt
  • +5 (9 voturi)    
    Ei (Luni, 28 martie 2011, 10:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dacă avea nişte vecini din ăia sau câţiva care să o agaseze de fiecare dată când iasă din casă "Dă-mi şi mie un dolar" nu mai era aşa de moralizatoare.
    Problema nu e că a făcut morală, ci că a făcut-o în necunoştiinţă de cauză.
  • +1 (7 voturi)    
    Un exemplu de moralitate... (Luni, 28 martie 2011, 11:21)

    Victor [anonim]

    Cantareata respectiva nu are voie sa tina discursuri moralizatoare atat timp cat ea este un exemplu de imorala.

    Ea este portavocea unor grupuri care incearca sa induca romanilor un sentiment de vinovatie fata de niste fapte care nu au existat niciodata.
    Noi nu ii discriminam pe conationali, noi nu sunt rasisti, suntem doar un popor de oameni linistiti care s-au purtat frumos cu ceilalti.
    Din pacate bunatatea romanilor a fost prost intealeasa si a fost luata drept slabiciune.
  • 0 (4 voturi)    
    pfff....... (Marţi, 29 martie 2011, 19:20)

    Gabi [anonim]

    S-a gasit tocmai o americanca sa ne tina prelegeri despre discriminare..cand ei au omorat si si-au batut joc de adevaratii locuitori ai Americii : INDIENII iar in Canada ii tin in rezervatii ca pe caini...
    La noi, tiganii au drepturi, ajutoare sociale, le crestem plozii si culmea...tot ei sunt discriminati...pai, nu noi muncim pentru ei ????? pentru acesti paraziti ai societatii..in in ceea ce priveste reputatia noastra, o stim....suntem tigani toti !!! din tigani nu ne scoate nimeni...ca de, Iliescu i-a numit "romi" ..si culmea, din acelasi motiv...sa nu se simta discriminati...
    Asa ca : Mars de unde ai venit draga Madonna...
    • 0 (2 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 30 martie 2011, 17:21)

      Indraja [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Sunt de aceeasi parere.
      Noi muncim si platim impozite din care sunt platite ajutoare pentru o mare parte dintre acestia.
      In schimb ei au stricat foarte mult reputatia romanilor.
      Deci ceea ce simte romanul nu cred ca se poate numi rasism ci mai degraba frustrare.
      Muncim ca fraierii sa ii platim pe ei sa faca plozi care vor intinde si ei mana.
      Si ce putem face pentru a-i determina sa munceasca? Mai nimic...
      Madona nu cred ca stie cum se comporta tiganii din Romania. Ar fi trebuit sa afle inainte de a ne da noua lectii.