WIKILEAKS Teorie ucraineana: Romania+Moldova=Romanova

de Departamentul Investigatii-Politic     HotNews.ro
Duminică, 27 martie 2011, 23:49 Actualitate | Esenţial

Pasaje

"Ucrainenii au constatat ca politicienii din Republica Moldova, promovand o politica pro-europeana, sustineau tacit intrarea Moldovei in UE prin Romania, cu posibilitatea ca Moldova de la dreapta Nistrului sa se uneasca, eventual, cu Romania, iar stanga Nistrului (Transnistria) sa revina la Ucraina. In loc sa fie absorbita de Romania, Moldova de la dreapta Nistrului s-ar putea uni cu Romania intr-o structura supra-nationala, "Romanova"", se arata intr-o telegrama a Ambasadei de la Kiev datand din 2007, clasificata confidential. Subiectul telegramei: "Ucraina/Moldova: Transnistria si cauze de iritare bilaterala".

In telegrama se noteaza ca Andrei Veselovsky, adjunct al ministrului de Externe din Ucraina, "si-a exprimat ingrijorarile fata de relatiile Moldovei cu Romania, o preocupare care, a notat el, era impartasita de adjunctul sefului Secretariatului Prezidential, Oleksandr Ceali (pe atunci, un candidate important pentru functia de ministru de Externe), care fusese Ambasadorul Ucrainei in Romania". Telegrama continua cu suspiciunile ucrainene privind formarea structurii "Romanova".

Intr-o alta telegrama a Ambasadei de la Kiev, clasificata confidential si intitulata "Relatiile Romania-Ucraina: summituri anulate si expulzari de atasati", datand din 2009, se arata ca Bogdan Iaremenko, adjunctul sefului sectiei de politica externa a Secretariatului Prezidential, "ne-a spus ca Guvernul ucrainei este preocupat ca actualul guvern din Romania incearca sa promoveze o politica a "Romaniei Mari" care ar include parti din Ucraina, Ungaria si Moldova. El a concluzionat ca relatiile incordate cu Romania reprezentau o problema serioasa si a spus ca Guvernul Ucrainei "analiza optiunile" avute pentru a aborda inrautatirea relatiilor".

O alta telegrama clasificata confidential, datand din 2010 si intitulata "<<Cealalta>> amenintare de securitate a Ucrainei - Romania", trece in revista plangerile ucrainene referitoare la Romania. "Cea mai insidioasa problema este suspiciunea Ucrainei in privinta unui sentiment iredentist romanesc, poate chiar o strategie, cu privire la regiunea Cernauti si partea sudica a regiunii Odesa, zone luate de Uniunea Sovietica de la Romania in 1940 si, din nou, in 1944. Unii observatori ucraineni atenti ne-au spus ca, in campania sa electorala din 2009, presedintele Romaniei Basescu a exploatat in mod regretabil nationalismul romanesc, inclusiv in privinta Ucrainei. Unii observatori mai putin atenti de aici sunt inclinati sa ia extrapoleze sloganurile iredentiste ale unor grupari marginale romanesti si sa le transforme in declaratii de intentie ale Romaniei sau chiar in linii politice", se arata in telegrama.

Aceeasi telegrama arata ca o a treia problema este "nevralgia ucraineana fata de intentiile Romaniei in privinta Moldovei. Orice miscare spre absorbtia Moldovei sau reunificarea acesteia cu Romania ar fi primita rau la Kiev, unde ar fi vazuta, intre altele, drept o deschidere a apetitului Romaniei pentru pretentii teritoriale conexe impotriva Ucrainei. Candidatul prezidential ucrainean Tihipko a declarat in timpul campaniei sale ca "mentinerea Moldovei ca stat independent este un interes strategic al Ucrainei. Nimeni nu este interesat mai mult decat noi de acest lucru" (Nota: Nu e intamplator faptul ca Tihipko insusi s-a nascut si a crescut in Moldova.) Nu este, probabil, o exagerare prea mare sugestia ca ucrainenii percep o analogie intre atitudinea Romaniei fata de Moldova si atitudinea Rusiei fata de Ucraina."

Pe de alta parte, in aceeasi telegrama se arata ca "nu trebuie exagerat gradul de preocupare al Ucrainei in privinta Romaniei. Fostul adjunct al ministrului Apararii, Leonid Poliakov, ne-a spus ca ucrainenii nu au incredere in Romania, dar nici nu exista temeri".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

7949 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    ? (Duminică, 27 martie 2011, 23:56)

    A [anonim]

    Romanova (Anastasia Nikolaevna Romanova? :) sau Românova? cred ca putem mai mult
    • -4 (6 voturi)    
      mai mult ? (Luni, 28 martie 2011, 0:15)

      dfdddfd [anonim] i-a raspuns lui A

      Putem mai mult , adica ce ?
      • +3 (3 voturi)    
        ! (Luni, 28 martie 2011, 0:37)

        A [anonim] i-a raspuns lui dfdddfd

        putem gasi un nume mai bun de atat :)
        Românova suna aiurea, iar Romanova suna, ei bine suna a fiecare femeie din familia Romanov (ramilia regala din Rusia).
        Desi nu cred ca asta au a spus ucrainienii ( cred ca ei au spus ceva in genul... din unirea Moldovei cu Romania ar iesi "Romanova", iar americanii au luat de buna "Romanova)
        • +1 (1 vot)    
          Ce tampenie (Luni, 28 martie 2011, 14:28)

          Lica [anonim] i-a raspuns lui A

          :))))))) Aduce a prostii inventate de la Can Can.
    • -1 (1 vot)    
      terra nova sau dacia nova!ucrainienii devin comici (Luni, 28 martie 2011, 6:25)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui A

      pe masura ce trece timpul! in final se va numi Logannova sau Dusterova si e cehoaica sadea amanta bravulului soldat Svejk!produsul ambasadei din Ukrainova colt cu Craiova si cam atat
  • +10 (10 voturi)    
    Ro-Ucr (Luni, 28 martie 2011, 0:09)

    MihaiG [utilizator]

    Mda, nu sunt lucruri noi. Ucrainenii se tot sperie singuri de ceva vreme.

    Chestia cu numele Romanova e o tampenie. Cine cunoaste cat de cat Romania isi da seama ca Romania nu ar accepta schimbarea numelui tarii.
    • -1 (7 voturi)    
      romanova (Luni, 28 martie 2011, 2:11)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

      Cred ca unii ar accepta,dar in nici un caz in "Romanova". Schimbarea numelui ar inlatura confuzia rom-roman iar daca ne uitam in urma noi suntem Daci si nu Romani.
  • +2 (4 voturi)    
    scandal la Realitatea TV in aceasta zi/seara (Luni, 28 martie 2011, 0:35)

    scandal [anonim]

    Scandal la Realitatea TV. ..... SOV a vrut să-l evacueze pe Sebastian Ghiţă din Casa Presei..... cititi pe reportervirtual sau pe evz.
  • +5 (5 voturi)    
    ucraina our frenemy (Luni, 28 martie 2011, 0:38)

    serban filipake [anonim]

    Ca Ucraina ne vede ca pe un dusman e secretul lui Polichinelle. Un raport confidential al ambasadorului Ucrainei la Buc. din 14 februarie 2009 catre ministrul de externe de la Kiev afirma ca Bucurestiul cultiva revizionism teritorial si ca recastigarea platoului Insulei Serpilor prin CIJ va fi un deschizator de apetit teritorial ptr Romania. De asemenea se recomanda ca Ucraina sa nu coopereze cu Romania in rezolvarea crizei din Transnistria in ideea ca cele 2 tari au viziuni si interese diferite. Srtim ce s-a intamplat in 2005...planul Iuscenco-Porosenki de care dl Basescu nu a aflat decat tarziu....iata lipsa de loialitate a Ucrainei fata de Occident, nici nu e de mirare ca au renuntat la NATO.
  • -2 (2 voturi)    
    Sa refacem DACIA ! (Luni, 28 martie 2011, 13:59)

    BX [anonim]

    Sa refacem DACIA !
    Anexam Ungaria si Moldova. Ne luam inapoi si judetele de la bulgari. Apoi ne unim cu Serbia (reunita) si Iugoslavia (reunita) si am refacut DACIA. Poate se mai baga si Cehia si Slovacia, chiar o parte din Polonia.
    • +1 (1 vot)    
      sigur (Marţi, 29 martie 2011, 11:50)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui BX

      esti un amic bun maghiar!!
  • +2 (2 voturi)    
    Romanova (Luni, 28 martie 2011, 15:09)

    El Chingon [anonim]

    Nu ar trebui sa fie un secret ca Ucraina priveste Romania ca un dusman. Asta se intampla de cand Ucraina a incercat sa devina independenta,in 1917-1918,cand a si incercat sa ocupe toata Basarabia dar noroc ca acolo erau stationate trupele romanesti chemate de Sfatul Tarii. Au avut noroc ca au reusit sa puna mana pe o parte din Basarabia dupa destramarea URSS. Dupa 1990 incearca sa puna mana si pe restul sau cel putin ca cea mai ramas din Basarabia,sub numele de Rep. Moldova,sa ramana independenta. Dar cred ca mai are o optiune la care se gandeste,ca Basarabia (rep. Moldova) mai devreme sau mai tarziu se va uni cu Romania iar Ucraina sa puna mana pe Transnistria care desi are destula populatie romaneasca nu prezinta interes ptr Romania,nu a prezentat niciodata,nu a fost niciodata parte a Romaniei. Singurul interes pe care-l poate avea Romania este ptr a fi moneda de schimb ptr Bucovina de N si sudul Basarabiei sau doar ptr unele din aceste teritorii romanesti.
  • +1 (1 vot)    
    Mare grija! (Luni, 28 martie 2011, 16:53)

    Laurentiu [anonim]

    Sa nu ajungem Rromanova!
  • -1 (1 vot)    
    Formula corecta (Luni, 28 martie 2011, 22:45)

    radu [anonim]

    Romania +Moldova -Transilvania =Romanova
  • -1 (1 vot)    
    Numele corect e Molvania (Marţi, 29 martie 2011, 7:47)

    Socrates [anonim]

    Exista si un ghid turistic pentru tara asta:

    http://www.amazon.com/Molvania-Jetlag-Travel-Guide-Cilauro/dp/B000LMPL7O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1301373902&sr=1-1

    Citeste si da mai departe!
  • 0 (0 voturi)    
    Gresit! (Joi, 31 martie 2011, 13:38)

    laur [anonim]

    Romania+Moldova=Love!
  • 0 (0 voturi)    
    ucrainofobu (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 17:28)

    ucrainoi [anonim]

    ce idioti sunt Ucrainenii astia, cred ca sunt de departe cea mai imbecila rasa de slavi....nu cred in existenta Ucrainei intr-un singur stat in 5-10 ani.Cred ca se vor destrama in Ucraina de Est - in federatia Rusa , o parte din teritoriile vestice se vor duce la Polonia si Ungaria,Slovacia iar restul sub forma Ucraina de Vest va deveni stat membru al UE...Polonezii isi vor primi portia de cascaval pt ca sunt fideli marelui Licurici