Aproape 1.500 de persoane muscate de caini comunitari in Bucuresti, in primele 2 luni ale anului

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2011, 15:05 Actualitate | Esenţial

Prefectura Capitalei a anuntat vineri ca 1.468 de persoane au fost muscate de caini fara stapan in ianuarie si februarie 2011 in Bucuresti, conform datelor oferite de Institutul National de Boli Infectioase "Matei Bals", prin Centrul Antirabic, potrivit Agepres. Dintre acestia, 274 sunt copii.

Potrivit unui comunicat de presa, in 2010 s-a inregistrat cel mai mare numar de persoane agresate de cainii comunitari tratate la Centrul Antirabic, din 2004 si pana in prezent, adica 13.220 persoane.

De asemenea, Directia de Sanatate Publica Bucuresti semnaleaza faptul ca numarul impresionant al cainilor nesupravegheati de pe teritoriul Bucurestiului duce la cresterea proportionala a riscurilor de imbolnavire a populatiei prin transmiterea diversilor agenti patogeni.

Astfel, un caine bolnav poate transmite omului 42 de boli, din care mai mult de jumatate sunt de natura parazitara.

Dispersia cainilor fara stapan pe toata suprafata Capitalei, atat in zonele periferice cat si in centru, in zonele de joaca, parcuri, in curtile unor spitale si policlinici, in preajma unor scoli, licee, crese, gradinite, in proximitatea unitatilor de industrie alimentara (abatoare, fabrici de paine) sau a celor de desfacere a produselor agroalimentare (piete, magazine) sporeste riscul de contaminare cu agenti patogeni transmisibili de la caine la om, se arata in comunicat.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

25171 vizualizari

  • +42 (54 voturi)    
    e vina lor (Vineri, 25 martie 2011, 15:09)

    gicu [anonim]

    cainii sunt cei mai buni prieteni ai omului.
    nu musca fara motiv. omul e vinovat.
    propun ca politia sa ii amendeze pe cei muscati de caini. pentru ca stiu ei de ce.

    nu zic bine tanti Brijite B. ?
    • +37 (43 voturi)    
      corect (Vineri, 25 martie 2011, 15:23)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Avand in vedere ca in scurt timp numarul patrupedelor din urbe va fi egal cu cel al bipedelor, eu propun sa le rezervam si cateva locuri in parlament sau in consiliul general al capitalei.
      • +13 (17 voturi)    
        Ham (Vineri, 25 martie 2011, 15:56)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Eu sunt convins ca deja au majoritate !
        • +6 (12 voturi)    
          Adunci sa-si faca dreq partid... (Vineri, 25 martie 2011, 16:17)

          Hadrian [anonim] i-a raspuns lui anonim

          ...
        • +15 (19 voturi)    
          Cainele, substitut afectiv pt boli psihice (Vineri, 25 martie 2011, 16:22)

          Orasele sunt pt oameni nu pt caini [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Bucurestiul nu va deveni un oras cu adevarat european pana nu va scapa de cainii comunitari.
          In general, doar in lumea a treia, eventual si in India emergenta, poti vedea animale haladuind pe strazi (vaci, caini, capre, etc.)

          Legea maidanezului Marinescu a fost pur si simplu un act de idiotenie colectiva, mascat de bune sentimente lacrimogene si pseudo-crestinesti (desi nici o religie monoteista nu sustine aberatia 'sufletului la animale', e o minciuna ordinara inventata de grupuscule de caninofili).

          Cainii vagabonzi trebuie eliminati definitiv de pe strazi, fie prin adoptie (daca se gasesc destule persoane dispuse sa ii ia acasa), fie prin mutarea loc intr-un loc special amenajat (padoc), fie prin eutanasiere.

          In caz de adoptie, e foarte importanta monitorizarea permanenta si sanctionarea aspra a celor care abandoneaza caini (amenzi grele si cazier penal pt punerea in pericol a ordinii publice). Altfel se procedeaza cu aceeasi ipocrizie bolnava ca si pana acum.

          In caz de padoc, cetatenii trebuie consultati prin referendum asupra costurilor pe care sunt dispusi sa le plateasca, pt ca se face din banii publici. E o solutie buna pt orasele si tarile bogate.

          In caz de eutanasiere, trebuie ca cetatenii sa poata decide prin referendum local, pt ca intr-o democratie minoritatea isi poate explica si sustine punctul de vedere dar prevaleaza votul majoritatii, doar asa se asigura stabilitatea si se evita anarhia si fragmentarea sociala.

          Cu siguranta, la alegerile locale din 2012 va fi una din temele majore de campanie, sondajele vor arata politicienilor ce vor romanii dintr-o localitate in privinta cainilor vagabonzi, o adevarata plaga, o murdarie infecta.

          Legea maidanezului Marinescu trebuie abrogata sau modificata pt a prevedea sanctiuni dure impotriva abandonului.

          E trist sa vezi ca sunt copii saraci fara mancare, in schimb o parte din semenii nostri arunca cu bani in caini, din pur egoism sau depresie psihica.
          • 0 (4 voturi)    
            Sa lasam totul asa cum este acuma (Vineri, 25 martie 2011, 17:15)

            Nivelul ridicat al populatiei canine [anonim] i-a raspuns lui Orasele sunt pt oameni nu pt caini

            Nivelul populatiei canine dintr-un loc este "direct proportional" cu nivelul minciunii ( neadevar) in domeniul public in acel loc .
            V-ati prins cum sta treaba? Daca se procedeaza la reducerea acestei populatii canine, atunci, in timp, va avea loc si reducerea nivelului de neadevar in domeniul public (politca), corect? Dar cum sa se reduca nivelul de neadevar in domeniul public( politic)? De unde sa gasim politicieni romani care nu mint? Mai bine sa lasam totul asa cum este ...
            • -1 (1 vot)    
              Inca este bine, pe de alta parte... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:48)

              Asa scrie Confucius [anonim] i-a raspuns lui Nivelul ridicat al populatiei canine

              Despre relatia dintre caini si nivelul de neadevar in domeniul public este scris in operele lui Confucius.
              Pe de alta parte , inca este bine ca mai exista caini liberi pe strazi.In momentul in care acesti caini vor disparea pentru ca au fost facuti carne de mici atunci va fi jale: saracia maxima la romani. Numarul mare de caini liberi pe strazi este un indicator indirect ca inca este bine.
              Uneori ma gandessc eu unul ca poate cineva le da ceva droguri cu un scop ca acesti caini sa devina agresivi. Este posibil una ca asta?
          • 0 (0 voturi)    
            foarte adevarat (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:19)

            anabela [anonim] i-a raspuns lui Orasele sunt pt oameni nu pt caini

            cel mai realist comentariu, daca oamenii ar fi mai preocupati de soarta semenilor, de orfani, de educatia lor, poate criminalitatea ar fi mai mica si lumea intreaga mai buna, insa pentru acestia nimeni nu face nimic, mor pe strazi, insa cand vine vorba de caini? toti sar ca arsi, desi cu ei pe strazi niciodata nu va fi sigur ca oamenii nu vor avea de suferit, uneori chiar copii. cine spune ca nu sunt periculosi probabil nu merg niciodata pe jos, sa incerce sa mearga intr-un cartier mai saracacios unde oamenii nu-si permit nu doar masina , dar nici un alt mijloc de transport, sa coboare la ora 23 cand ies unii oameni de la lucru din schimbul 2, sa iasa din masina si apoi sa mai comenteze. e usor sa ai o situatie materiala suficient de buna sa nu fii nevoit sa te intalnesti cu cainii vagabonzi si sa devii cel mai aprig aparator al lor.
          • 0 (0 voturi)    
            Ciini vagabonzi (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:29)

            Basel1968 [anonim] i-a raspuns lui Orasele sunt pt oameni nu pt caini

            Cainele vagabond musca!

            Clar, animalul are un motiv din cauza caruia musca. Orice animal salbatic, inclusiv CAINE nu ne cunoaste pe noi oamenii, asa ca gaseste din privirea lui oricind un motiv sa muste! Cainele domesticit, ne cunoaste pe noi oamenii, ne intzelege "limba" si de aceea putemi fi mai mult ca siguri ca acesta nu ne musca, sau daca musca numai daca se simte atacat. In schomb "vagabondul" se simte in fiecare moment atacat, deci ataca si el. Apoi chiar cainii vagabonzi sint plini de boli transmisibile. Asa ca ce naiba??? In primul Rind m-as gindi la familia mea si la copiii sau prietenii mei, inclusiv cunostiintze...
        • -3 (3 voturi)    
          Cu criza economica lumea nu are ce sa le dea (Vineri, 25 martie 2011, 17:24)

          Ham nu intelege saracia oamenilor [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Cainii nu stiu de criza economica.Oamenii cu nu au ce sa le mai dea de mancare . Mai mult oamenii umbla flamanzi si suparati, inervati pe toti si de toate... deprimati vai de mama lor. Cainii cu foamea in gat de atat rabdat sunt si ei si mai inraiti si disperati ( ianuarie si februarie sunt luni de iarna). Daca ei se intalnesc in aceste conditii este jale: ambele parti haituite de foame si aduse la limita rabdarii . Este corect sa se intample asa ...nu credeti?
      • +2 (6 voturi)    
        buna observatie (Vineri, 25 martie 2011, 16:07)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui liviu

        sa aibe minim 5% reprezentanti in consiliu general.
        propun ONGurilor care sar cu gura pe aici sa isi justifice fondurile infintarea UDCR ( uniunea democrata a cainuilor din romania)
        fara ironie la adresa UDMR, dar merita si ei sa li se respecte drepturile si sa fie reprezentatii.
        altfel se ajunge la discriminare ca cea de mai sus in care pe nedrept cainele e acuzat ca a muscat.

        is curios daca jurnalistul care a scris asta s-a documentat la fata locului si nu cumva cainele a fost provocat.
        paparatii de la hotnews au dat-o inbara :))
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:22)

          anabela [anonim] i-a raspuns lui gicu

          ai probleme seriose, cred ca ai fost muscat de un caine turbat. tu recitesti ceea ce scrii? poate la a doua vedere ai observa absurdul...
      • 0 (0 voturi)    
        E deja ocupat (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:50)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Stai linistit, acolo e deja plin de javre. Poate sa mai sustinem 1-2 oameni sa intre.
    • +10 (14 voturi)    
      cum? numai atat? (Vineri, 25 martie 2011, 15:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui gicu

      eu propun sa fie pedepsiti cu inchisoared e la 3 luni la 5 nia pentru ca au deranjat saracele animale!
      de asemenea ar trebui sa plateasca un control dentar la o clinica de lux pentru ca saracele animale sa nu aiba probleme dentare din cauza pantalonilor rupsi sau din cauza sangelui.
      • +1 (1 vot)    
        Nu prea e de gluma... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 9:38)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui me

        Caz ipotetic: sunt muscat de strada de un caine al nimanui, iau o piatra de jos si-i trag una in teasta de-l las lat...Cineva ma vede, ma urmareste unde stau (poate fi si un vecin) si-mi face plangere penala pentru cruzime asupra animalului (l-am omorat cu pietre !).

        Credeti ca scap de amenda sau - Doamne fereste ! - de inchisoare ?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:26)

        anabela [anonim] i-a raspuns lui me

        ai mare dreptate, dupa ce iti mutileaza fetita de 5 ani care se joaca in fata blocului, fuge dupa o minge si atata patrupedele, sa le platesti controlul dentar la acesti caini, scoaterea scalpului din stomac, totusi parul le poate provoca reactii adverse, apoi dusi la masaj pentru efortul depus in fuga dupa copilul tau si apoi in loc sa mergi la inmormantarea fetitei sa fii obligat sa stai cu cainii sa vezi de ce controale mai au nevoie sa se intoarca inapoi pe strazi nevatamati...daca tot e sa aberam, macar sa o facem in directia corecta.
    • +23 (25 voturi)    
      am fost muscat ieri (Vineri, 25 martie 2011, 15:51)

      euros [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      ma plimbam prin parc (herestrau) si am trecut pe langa o haita de caini (vreo 5). 4 stateau linistit, unu s a ridicat si a inceput sa latre. Am mers mai departe si l am ignorat..a venit din spate si m a muscat. am fost la spital sa mi faca vaccin

      acum intrebare: eu cu ce am gresit ca ma plimbam prin parc. Prin faptul ca nu am aruncat o piatra in el si doar l am ignorat?
      • -22 (26 voturi)    
        esti un mincinos fara suflet (Vineri, 25 martie 2011, 16:10)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui euros

        nu cred cea ce zici. cainele nu ataca neprovocat.
        si pe de alta parte e si parcul lui. nu doar al tau. sigur nu ai calcat pe iarba in parc si conform legii in bucuresti nu ai voie sa calci iarba in parc.
        ai meritat-o, desi imi pare rau pentru tine sincer.
        • +12 (14 voturi)    
          imi pare rau pentru tine (Vineri, 25 martie 2011, 16:20)

          euros [utilizator] i-a raspuns lui gicu

          ca intr o zi vei pati si tu! nu l am provocat, am trecut pe langa el - probabil nu i a convenit ca nu l am bagat in seama....si 2. eram PE TROTUAR

          si eu credeam ca nu ma va musca niciun caine, pentru ca niciodata nu i provoc si chiar ma lasa in pace. insa nu uita, sunt ANIMALE, si nu stii ce e in creierul lui cand te latra

          nu ti doresc sa fii muscat, dar atunci cand o vei pati, vei realiza si tu ca te pot musca si fara sa i provoci!
          • +7 (7 voturi)    
            scuze, (Vineri, 25 martie 2011, 17:07)

            gicu [anonim] i-a raspuns lui euros

            eram ironic in prima mea postare.
            din pacate nu m-am facut inteles
            imi pare sincer rau ca ai fost muscat.
            e pacat ca ne lasam condusi de onguri pt ca fac gura la tv ca saracele animale.
        • 0 (2 voturi)    
          :)) (Vineri, 25 martie 2011, 16:38)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gicu

          > cainele nu ataca neprovocat

          omul tocmai a povestit cum l-a muşcat un câine. din spate. poate l-a "provocat" întorcându-se cu spatele şi bietul animal s-a simţit ofensat...

          > e si parcul lui. nu doar al tau.

          câtamai aberaţia! e parcul oamenilor şi numai al oamenilor, pentru că noi plătim impozite şi în general pentru că noi suntem specia dominantă.

          > nu ai voie sa calci iarba in parc

          excepţional!! mă stric de râs! deci câinele dădu dovadă de înalt civism, veghind la respectarea legii :))

          sper că glumeşti. sper din toată inima că glumeşti.
          • +1 (1 vot)    
            sa fim seriosi... (Vineri, 25 martie 2011, 17:08)

            me [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            glumeste... :P
        • 0 (0 voturi)    
          perfect de acord (Vineri, 25 martie 2011, 20:29)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui gicu

          mai euros zici ca nu i ai facut nimic cainelui ?? pai de ce omule ???
          nu te ai gandit ca saracul nu a fost mangaiat de cine stie cat timp ??? trebuia sa i arati afectiune !! sa i aduci de mancare, sa l duci acasa sa i faci o baie...

          cainele mi se pare ca a reactionat perfect normal ....

          PE CE LUME TRAIESTI GICULEEEE ???
      • +3 (3 voturi)    
        Cine raspunde? (Vineri, 25 martie 2011, 18:40)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui euros

        Si cine va raspunde penal pentru agresiunea cainilor asupra oamenilor? Probabil nu este nimeni vinovat, iar cei din primarii, parlament si guvern dorm linistiti (acasa si la servici) in timp ce cetatenii patriei (inclusiv copiii) sunt muscati si chiar devorati de patrupede in unele cazuri.
    • +21 (21 voturi)    
      ... (Vineri, 25 martie 2011, 16:08)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Cu siguranta se cuvine o actualizare: Cainele este cel mai bun prieten al proprietarului sau. Restul cainilor sunt prieteni intre ei.
    • +7 (7 voturi)    
      cainii simt oamenii rai (Vineri, 25 martie 2011, 16:40)

      radu [anonim] i-a raspuns lui gicu

      eu as aduce pe strazi si un Tigru.Dar nu va fie teama ca il sterilizez si nu va musca decat oameni rai
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:57)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Asa este!
      Iar din banii stransi din amenzi, propun sa se organizeze traininguri pe planificare familiala patrupedelor.
      Si eventual tratamente de inseminare artificiala pentru catelele cu probleme de fertilitate care vor pui...
    • 0 (0 voturi)    
      incepand de luni... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 18:05)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui gicu

      ...incepand de luni 28 martie...
      "prietenii stiu de ce"
    • 0 (0 voturi)    
      e vina ta ca n-ai creier gicu (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:12)

      anabela [anonim] i-a raspuns lui gicu

      gicu...atata ignoranta nu se poate la un singur om...ziceam pana sa iti citesc comentariul, poate daca daca ai avea o fetita de 5 ani care se joaca linistita afara si o haita de caini din cartier ar veni si ar sfasia-o , poata nu mortal desi ma indoiesc, dar ar ramane fara o bucata din scalp si cu cicatrici pe toata viata, cand o vezi ca se uita in oglinda si la 18 ani cum arata desfigurata si ar vrea sa fie normala, dar...nu se mai poate, atunci poate o sa realizezi pericolul. am uitat sa mentionez, politia sa vina apoi la tine sa iti dea amenda ca din vina ta sau a fetitei tale au atacat cainii.
  • +29 (29 voturi)    
    Mda... (Vineri, 25 martie 2011, 15:13)

    Marcel [anonim]

    "Aproape 1.500 de persoane muscate de caini comunitari in Bucuresti, in primele 2 luni ale anului "
    Felicitari Primariei, la mai mare, hai ca se poate!
    • +11 (11 voturi)    
      au fost mai multi (Vineri, 25 martie 2011, 15:57)

      liana [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      din cate am inteles, 1500 s-au prezentat la spital, dar sigur au fost si oameni "muscati" (cum suna!) care nu s-au dus la spital
  • +12 (16 voturi)    
    De douazeci de ani asteptam... (Vineri, 25 martie 2011, 15:19)

    andrei [anonim]

    Si inca nu s-a intamplat nimic cu cainii astia. Traim ca niste animale, printre hoarde de caini.
    Asta inseamna ca noi, si ca societate, si ca indivizi, sunt deosebit de prosti.

    Ma jur ca daca pana in vara nu incep sa se ia masuri concrete o sa ma ocup singur de problema, atat cat pot, prin zona pe unde stau. Se pare ca sunt multi altii care au inceput sa faca asta, se gasesc pe internet.
  • +10 (10 voturi)    
    Cetateni de categoria sub-caine... (Vineri, 25 martie 2011, 15:20)

    gaga [anonim]

    Sorin Oprescu: Problema cainilor comunitari ramane, ceea ce inseamna ca legea nu functioneaza - iar daca se incearca una care sa rezolve problema o blocam noi! Ce-i daca mor cativa idioti care merg pe jos pe strazi fara bodyguarzi! Raman destui sa plateasca taxe si impozite!
  • +11 (11 voturi)    
    Fight back! (Vineri, 25 martie 2011, 15:20)

    Tnk [anonim]

    Propun montarea de clonti oamenilor din bucuresti. Macar asa mai este o sansa sa scape de cainii comunitari. Bite back people! :-)
  • +18 (18 voturi)    
    caini (Vineri, 25 martie 2011, 15:22)

    ion [anonim]

    oprescu este cel mai incompetent primar al bucurestiului de la halaicu pana acum. e un dezastru total acest oras.
    • +17 (17 voturi)    
      fii serios... (Vineri, 25 martie 2011, 15:47)

      me [anonim] i-a raspuns lui ion

      singuru care a incercat a fost baselu, in rest NIMENI nu a incercat pe bune sa scape bucurestenii de caini.
  • +15 (15 voturi)    
    Numai? (Vineri, 25 martie 2011, 15:27)

    PAPA PAUL [anonim]

    Pai, numai 1500 de oameni rai sunt in Bucuresti?Nu cred!
  • +16 (16 voturi)    
    asociatie (Vineri, 25 martie 2011, 15:33)

    Sinoda [utilizator]

    Propun infiintarea unei asociatii ale persoanelor muscate de caini. Poate asa reusim sa-i influentam pe parlamentari sa schimbe legea. Si sa-i busim pe cei ce incaseaza salarii "protejand cainii".
    • +1 (1 vot)    
      Am putea cere daune in instanta de la Primarie (Sâmbătă, 26 martie 2011, 9:33)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

      pentru ca nu aplica masurile aprobate, votate, ras-votate si de vreo 10 ani incoace niciodata aplicate, de curatare a strazilor si parcurilor de CAINII NIMANUI.

      Asta cu "cainii comunitari" e o prostie jurnalistico-legislativa, pentru ca si eu fac parte din comunitate si nu ingrijesc, nici nu ma simt responsabil pentru vreun caine, ca sa-l numesc "comunitar"...
  • +5 (5 voturi)    
    Off Off (Vineri, 25 martie 2011, 15:37)

    Ci Nicu [anonim]

    Cinicilor !
  • +11 (11 voturi)    
    nu e rau! (Vineri, 25 martie 2011, 15:39)

    airamerica [utilizator]

    Aproape unul pe ora! Adica au mai foat muscati 2-3 de cand a fost redactat articolul!
  • +14 (14 voturi)    
    incompetenti si rau intentionati (Vineri, 25 martie 2011, 15:40)

    anamaria99 [utilizator]

    este incredibila incompetenta lui oprescu de a rezolva odata problema cainilor fara stapan. nu face nimic decat sa se victimizeze si sa abereze toate prostiile....iar ONG-urile care apara cainii sunt antisociale si cred ca pur si simplu urasc oamenii..altfel nu vad cum ar putea sa apere cu atata inversunare niste caini care mutileaza si omoara oameni. sau au mari interese materiale.....
  • +11 (11 voturi)    
    Cine suporta cheltuielile ? (Vineri, 25 martie 2011, 15:41)

    Vlad [anonim]

    Cine plateste costul tratamentelor dar si prejudiciile morale aduse victimelor ?
    Propun ca sa banii sa vina de la asociatiile de protectie a animalelor, acestea sa plateasca pentru fiecare victima a cainilor.
    Cred ca 5-600 de euro pentru fiecare victima a atacurilor ar fi suficient.
    • +10 (10 voturi)    
      Primaria (Vineri, 25 martie 2011, 16:06)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Cei in cauza trebuie sa dea in judecata primaria.
      Ca o paranteza, esti cam ieftin mon-cher.
      La terenuri se ia valoarea productiei pe 10 ani ca valoare de referinta, ar trebui o compensare egala cu venitul mediu pe cel putin un an, daca nu chiar pe 10, asta in cazul in care omul nu ramane si cu sechele... sa lasam sistemul comunist in care "onoarea" si "morala" se despagubeau cu apaluze sau mangaieri pe crestet.
      O despagubire usturatoare x nr de muscati... sa planga Oprescu cand ramane cu juma de buget ca sta ca mainile in san.
  • +2 (2 voturi)    
    like??? (Vineri, 25 martie 2011, 15:46)

    Cristean [anonim]

    7 people like this... nu era mai corect share? ce-i de like-uit cand cainii musca???
  • +12 (12 voturi)    
    aloooooo (Vineri, 25 martie 2011, 15:48)

    me [anonim]

    cutzu cutzu, patru labute, se aude ?!?!?!?!?!?!?!
    ce ar fi sa va dam in judecata ca dati drumul animalelor din adaposturi?
    spitalizarea acestor oameni muscati de caini (+ traumele etc) ar trebui platite de voi!
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 25 martie 2011, 15:51)

    Marcu [anonim]

    Daca Primaria nu este in stare, noi ce scuza avem? Stam pe forumuri si facem remarci ironice in timp ce un membru al familiei noastre poate sa fie muscat de un caine chiar astazi. Ne meritam soarta daca nu luam masuri. Eu incep de maine, ca tot e zi libera.
  • +12 (12 voturi)    
    Mda (Vineri, 25 martie 2011, 15:51)

    ion [anonim]

    Oameni buni nu va impacientati. Toti cainii erau sterilizati deci nu este nici o problema...... Oare?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 25 martie 2011, 17:01)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Daca nu erau sterilizati se adaugau tot atatea violuri zoofile.
  • +8 (10 voturi)    
    Pana cand? (Vineri, 25 martie 2011, 15:59)

    legolas1979 [utilizator]

    Pana cand lumea o sa se sature si o sa ia in propriile maini problema asta. Si atunci sa vezi omor in masa si cand otraviti pe doate ulitile bucurestiului!!! Ca altfel nu se mai poate cu astia! Luati-i naibii odata de pe strazi, sau o sa-i vedeti otraviti! Va promit!
  • +10 (10 voturi)    
    Romania republica COTET, secolul 21 (Vineri, 25 martie 2011, 16:01)

    alex [anonim]

    Cei de sus profita de pe urma cainilor comunitari. Intra bani buni din problema cainilor fara stapan in buzunarele multora nefacand nimic.
    Sa te plangi pe forumuri sau sa trimit mailuri, scrisori autoritatilor este egal cu ZERO
    Fraieri suntem noi cetatenii ca nu luam atitudine.
  • +7 (7 voturi)    
    Str Postalionului, Aurel Persu, Dealu Alunis (Vineri, 25 martie 2011, 16:01)

    anonim [anonim]

    Rog pe cei de la primaria sectorului 4 sa vina sa ia toti cainii de pe Str. Aurel Persu, Dealu Alunis, Strada Postalionului. Sunt un pericol social atata timp cat sunt foarte agresivi iar ca sa mergi pe jos te intrebi daca mai ajungi viu acasa. Au fost cazuri in care femeile erau cu copilul in brate si au fost muscate de caini. Cei de la ASPA spun ca daca sunt inregistrati gata..s-au spalat pe maini...ca nu ai pot lua...insa nu se poate asa ceva.... Numai pe aceste strazi cred ca sunt vreo 50 de caini liberi.
    Sper ca cineva sa vada acest comentariu si sa faca ceva.
    • +8 (8 voturi)    
      Ref. Str Postalionului, Aurel Persu, Dealu Alunis (Vineri, 25 martie 2011, 16:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Cel mai bine ar fi sa va adunati un grup, sa chemati deputatul care va reprezinta in parlament, si sa-l lasati pe stada un pic.....mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      buna (Marţi, 3 mai 2011, 22:00)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui anonim

      vai m-ai pus pe ganduri urmeaza sa ma mut si eu pe strada postalionului la blocurile alea de garsoniere din zona si imi este foarte teama de caini mai ales ca eu ajung numai seara acasa!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Ptr gicu (Vineri, 25 martie 2011, 16:03)

    La fel de anonim [anonim]

    Din cauza ta. Astfel de lucruri se Intampla din cauza celor care gandesc asa....ca tine. A nu se intelege gresit...am avut si eu caine, stiu ce inseamna sa cresti, sa iubesti un animal DAR: orasele sunt menite pentru oameni...nu pentru gandaci, sobolani, pisici, caini comunitari.. Si eu am fost atacat fara provocare in multiple randuri. Cei care indragesc animalele "de la bloc" sau "din cartier" sa le ofere adapost in propriul camin. Altfel, la fel cum cainele are instincte teritoriale si in cele mai multe cazuri acesta este motivul ptr care ataca, incerc sa ma protejez pe mine, copii, nepotii si sunt de acord cu masyra cea mai umana si fezabila pentru solutionarea acestei probleme. Gata cu ipocrizia...
  • +12 (14 voturi)    
    Sunt pentru eutanasiere ! (Vineri, 25 martie 2011, 16:26)

    Radu [anonim]

    Dragi cititori,
    Eu vad problema in felul urmator: cainii s au inmultit peste masura si pun in pericol cetatenii acetui oras.(cam un om muscat pe ora) . Si sobolanii sunt niste mamifere si nu le ia nimeni apararea.
    Atmosfera de maidan si tiganie domneste peste tot orasul, oamenii cretini al caror univers nu depaseste magazinul de la colt -cel mult strada pe care locuiesc -hranesc acesti patrupezi ´´ca este pacat sa arunci mancarea la gunoi´´.
    Cred cu tarie ca adevarata problema o reprezinta oamenii batuti in cap cu ´´toporul´´ , oameni ce sustin ca sunt de vina cei muscati pt ca ´`cainii simt oamenii rai`´. Le doresc din toata inima sa le fie muscati copii si neveste de aceste turme de catei. Numai in acest fel am putea schimba aceste idei preconcepute.
    • +3 (3 voturi)    
      De acord ! (Vineri, 25 martie 2011, 17:03)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Sunt si eu de acord cu eliminarea cainilor vagabonzi.

      Afirmatia "cainii nu ataca neprovocati" este falsa. Instinctual ataca orice fiinta sau vehicol care se deplaseaza mai repede decat ei. Adica orice misca - de exemplu atunci cand ei sunt in repaos.

      Odata cu vremea buna am decis sa folosc mai mult bicicleta, in loc sa fac drumuri scurte cu masina.

      Mersul pe bicicleta este insa un sport extrem in Bucuresti datorita:

      a. cainii vagabonzi alearga sa muste orice biciclist in deplasare. Noroc ca rulez pe bicicleta mai repede ca ei, insa pericolul este certe.

      Evident ca in drum spre piata nu ma ocup cu "instigarea" sau "asmutirea" cainilor comunitari, fiind atent la drum si la automobilele in mers.

      b. automobilistii neatenti si grabiti in trafic - sunt multi nesimtiti neatenti, care incep ziua cu lungi convorbiri telefonice la volan, in drum spre serviciu sau spre carciuma, in jurul orei 8 dimineata. Sunt extrem de periculosi deoarece nu dau prioritate de dreapta pentru biciclete, si nu isi controleaza corect directia automobilelor.

      c. automobilele parcat pe trotuare, in special pe pistele pentru biciclete - de exemplu pe bd Drumul Taberei (troturarul cu numere pare), BD Timisoara (trotuarul cu numere impare), Bd Kogalniceanu (ambele trotuare), Splaiul Independentei, s.a. (enumerarea cuprinde doar rutele pe care ma deplasez eu frecvent)

      d. pavajelor prost finisate - cu capacele de canal nefinisate, sau care nu sunt montate corect la nivel. Cu putine exceptii arterele principale sunt bine pavate cu covor de astfalt, dar scurgerile de ape pluviale si capacele caminelor telecom si pt distributia de energie electrica nu au fost montate corect la nivelul strazii sau nu covorul de asfalt nu a fost finisat la marginea lor

      Precizez ca sunt sofer (amator) din anul 1984 si biciclist (tot amator) din anul 1972 - deplasandu-ma aproape exclusiv in Bucuresti.
      Din pacate situatia nu s-a ameliorat in ultimele decenii, doar traficul a devenit mai intens.

      Patria si Dreptul Meu!
  • +2 (2 voturi)    
    antimaidanezi (Vineri, 25 martie 2011, 16:29)

    cetatean [anonim]

    http://groups.yahoo.com/group/antimaidanezi/
    • +4 (4 voturi)    
      Un inceput bun. (Vineri, 25 martie 2011, 17:47)

      hm [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Iata un inceput bun. As sugera si infiintarea de ONG-uri antimaidanezi si actiuni mai concrete decat comentariile pe forumuri.

      Eu unul sunt dispus sa imi donez cei 2% din impozit unui ONG care lupta impotriva cainilor fara stapan.
    • +1 (1 vot)    
      Eu m-am inscris (Vineri, 25 martie 2011, 21:37)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Sper ca in sfarsit majoritatea sa iasa invingatoare.
  • +2 (2 voturi)    
    nu-i normal (Vineri, 25 martie 2011, 16:29)

    Aristitel [anonim]

    am caine acasa de 15 ani, deci n-am nimic cu ei dar nu-i normal. sa faci slalom printre caini in drum spre metrou, servici, chiosc...(aceeasi problema si cu pisicile dar ele nu atrag atentia)
    si , fie, cum zice cineva mai sus, nu ataca decat provocati . dar poti sa stii cand si de ce se simt ei provocati ?
    1500 de persoane in 2 luni. Nu-mi imaginez 1500 de provocatori de caini.
  • +3 (3 voturi)    
    itrebare???? (Vineri, 25 martie 2011, 16:29)

    horia1962 [utilizator]

    din moment ce acesti caini se gasesc si te musca pe domeniul public apartinator primariei,nu e normal sa dai primaria in judecata ptr daune materiale si morale???eu cred ca daca toate aceste victime ar face acest lucru atunci primaria ar lua masurile care se impun.....scuzele precum ca acesti caini sunt sterilizati nu inseamna automat ca nu mai MUSCA.....dati va rog PRIMARIA IN JUDECATA.....
  • +3 (3 voturi)    
    pentru eutanasierea patrupezilor (Vineri, 25 martie 2011, 16:34)

    Radu [anonim]

    As dori sa mai adaug la cele spuse mai sus un exercitiu de gandire:
    Daca maine aduce cineva in Bucuresti niste ursi si ii lasa liberi pe strazi ce ar trebuii facut? sa ii sterilizam si sa ii eliberam iarasi pe strazi ca doar nu se mai inmultusc si ursii sunt cuminti si nici nu musca(decat oameni rai)?

    Va multumesc anticipat
  • +1 (1 vot)    
    Petitie (Vineri, 25 martie 2011, 16:50)

    aristitel [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/rezolvarea_problemei_cainilor_vagabonzi-p49508053.html
  • +1 (1 vot)    
    Pro eutanasiere (Vineri, 25 martie 2011, 16:52)

    AndroR [utilizator]

    Se pare ca Romania ( nu numai Bucuresti) a devenit un mare Cotet.
  • -7 (7 voturi)    
    Ce mai viteji! (Vineri, 25 martie 2011, 16:56)

    MARIA [anonim]

    uau, ce mai adunatura de "barbati"!
    omorati-i, sa se faca, sa se dreaga. cam taiati frunza la caini pe unde sunteti? rusine! chiar credeti ca la primarie a numarat cineva cati au fost muscati? nu vedeti ca e intoxicatie? a cui? cine ne intoxica pe noi permanent?
    • +2 (2 voturi)    
      intoxicare ? (Vineri, 25 martie 2011, 17:11)

      aristitel [anonim] i-a raspuns lui MARIA

      Maria, n-am nevoie sa fiu "intoxicat" ca sa-mi dau seama ca e o problema cu cainii fara stapan.
      Indiciul meu e nr mare de caini de pe langa blocul meu. Banuiesc ca si ceilalti se bazeaza pe acelasi lucru.
      Multumim pentru preocupare, totusi.
    • +3 (3 voturi)    
      Maria, din pacate e inflatie de caini (Vineri, 25 martie 2011, 17:17)

      johnesku [anonim] i-a raspuns lui MARIA

      si citeste mai bine titlul "conform datelor oferite de Institutul National de Boli Infectioase "Matei Bals", prin Centrul Antirabic".

      Orice-ai spune, sunt prea multi caini si asta nu e normal. Solutia cu adoptia nu tine. Cam cati caini sa adopte o familie - 2,3 ? Te vezi adoptand 2-3 caini si tu si mai multi vecini de-ai tai?
      • +2 (2 voturi)    
        Din pacate n-ai dreptate (Vineri, 25 martie 2011, 18:10)

        Andy [anonim] i-a raspuns lui johnesku

        Teoretic sunt 50.000 de caini fara stapan in Bucuresti. Doar ca din atatia "iubitori de caini", nu se gasesc nici macar 50.000 care sa adopte cate un caine.
        Practic acesti "iubitori de caini" dau doar din gura si de fapt nu fac nimic. Altfel nu am avea aceasta problema a cainilor comunitari in Bucuresti cel putin.

        Deci dragi "iubitori de caini" sa nu va mai aud dand din gura aiurea, ca altceva nu stiti sa faceti.
    • +2 (2 voturi)    
      @Maria (Vineri, 25 martie 2011, 18:07)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui MARIA

      Vorbeste gura fara tine. E usor sa zici ca e intoxicatie cand nu te numeri printre cei atacati. In zona in care stau e o haita de 26 de caini si se inmultesc pentru ca acum o luna erau doar 16.
      Sunt extrem de agresivi, si absolut orice ii provoaca. Intelegeti odata ca sterilizarea nu ajuta, si-au stabiliti teritoriu si nu inteleg conceptul de spatiu comun. Astia nu sunt cateii de apartament pe care ii iubiti, sunt salbatici si traiesc dupa legea junglei.
      Sa nu mai spun ca sunt unii foarte bolnavi care abia se tarasc, slabi de li se vad oasele si cu pielea toata o rana. Omorarea lor este deja o chestie de mila, de ce sa-i lasi sa se chinuie?
    • +1 (1 vot)    
      Maria (Vineri, 25 martie 2011, 20:32)

      Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui MARIA

      Uite cum sta treaba, eu personal iubesc cainii, si fiindca ii iubesc am adoptat 2 caini maidanezi, pe care i-am dus la tara la soacra-mea, care ii tine legati la ea in curte. Bunica mea sta la curte in Bucuresti si a adoptat si ea un maidanez. Daca voi, ceilalti 'iubitori' de caini ati fi facut la fel ca noi, cred ca problema ar fi fost aproape rezolvata, fara asa de mult scandal.
      Sustin cu toata convingerea solutia de eutanasiere (repet: eutanasiere, nu altceva, nu chinuire, nu cruzime, etc). Problema nu se mai poate rezolva acum, la acest nivel prin adoptii, fiindca s-au inmultit prea tare, si nu sunt destui doritori sa adopte.
      Oamenii si binele lor sunt mai importanti decat cainii, si din fondurile publice nu sunt de acord sa fie finantate adaposturi pt caini, atata vreme cat avem lipsuri la sanatate si educatie.
      Solutia mea e eutanasierea, orice alte variante ar trebui sa se faca exclusiv din fonduri private.
      • +1 (1 vot)    
        Manca-le-ai coada ! (Vineri, 25 martie 2011, 21:49)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Geo.B

        Manca-le-ai coada !

        la toti trei si la altii ca ei !

        .
  • +1 (1 vot)    
    experiment (Vineri, 25 martie 2011, 17:57)

    nimeni [anonim]

    As lua un gura bogata care zica ca un caine nu te musca decat daca ai faci ceva,si l-as baga intre 10 caini maidanezi si sa vezi ce a-si schimba parerea in timp ce ai pun doctorii copci .Numai bine.
  • +1 (1 vot)    
    dezinformare (Vineri, 25 martie 2011, 18:13)

    un om [anonim]

    am facut cea de a doua doza de vaccin azi,dar am fost muscat de animal cu stapan.
  • -3 (3 voturi)    
    Caini sant niste ingeri buni (Vineri, 25 martie 2011, 20:44)

    iubescoricecaine [anonim]

    Nu se poate si nu se va face un astfel de genocid al cainilor,
    Ei sant suflete care ne apara pe noi oamenii ,astia mercantili si buimaci de rau.
    NU IMPOTRIVA EUTANASIERII CAINLOR
    • +1 (1 vot)    
      haios! (Vineri, 25 martie 2011, 21:29)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui iubescoricecaine

      bine intoarsa propozitia :)
    • +3 (3 voturi)    
      Cutu-Cutu = CRIMINALI CU ACTE (Vineri, 25 martie 2011, 21:45)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui iubescoricecaine

      http://www.ziarulring.ro/stiri/25486/cainii-ucigasi-adoptati-si-eliberati-de-cutu-cutu

      Surse implicate în ancheta poliţiei ne-au confirmat că trei dintre aceştia, cu numerele de identificare imprimate pe crotalie 3859, 3865 şi 3860 au făcut parte din haita care a ucis angajata ADP. Cu toate că, în formularul de adopţie, reprezentantul “Cuţu, Cuţu” a declarat pe propria răspundere că are obligaţia “să nu abandoneze câinii, iar în cazul în care nu îi mai doreşte să îi predea ASPA, patrupedele nesupravegheate au ajuns în curtea ADP şi, fiind înfometate, au atacat.
  • 0 (0 voturi)    
    fara ei (Duminică, 27 martie 2011, 17:08)

    cat [anonim]

    Daca va aduceti aminte la prima campanie de starpire prin utanasiere, a lui Basescu, la scurt timp au aparut sobolanii. Mergeau printre blocuri fara jena.(asta se uita) Iar muscatura lor poate sa fie fatala. Poate sa ne spuna cineva si cate boli aduc. Sau poate ca putina cima este chiar binevenita....
  • 0 (0 voturi)    
    agresata, muscata si neinteleasa (Vineri, 10 iunie 2011, 9:28)

    Mary [anonim]

    Buna ziua iubitori si neiubitori de caini comunitari, sunt tatal unei fetite in varsta de 3 ani si 6 luni, care in urma cu o saptamana a fost muscata de gat si brat de un caine comunitar. Fetita se afla langa mine, in lateral, o jumatate de metru, eu descuiam usa de intrare in bloc, cand mi-am auzit fetita tipand de durere. M-am intors si am vazut-o in gura cainelui zguduita ca si cum vroia sa-i rupa carnea. Ce a fost dupa, nu conteaza....cainele este OK, nu am actionat violent asupra lui...am intervenit si l-au luat. Am o intrebare....dragi iubitori de caini comunitari care sunteti parinti si va vedeti copilul plin de sange....ce ati face? Cum ati reactiona? Probabil v-ati certa copilul ca a fost neatent si a deranjat bietul catel. Ma gandesc sa facem ceva de genul '' asociatia victimelor cainilor comunitari", pt aderare ma puteti contacta la ////(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru posesorii de caini. necomunitari. (Marţi, 5 iunie 2012, 18:04)

    gogho [anonim]

    cine are caini in lesa nu inseamna ca nu e constient de cei care nu au lesa, caini "liberi" care sunt animale (da, incredibil!) si au in gena anumite reflexe si obiceiuri.
    daca da, adica ca nu e constient, ori e prost ori indiferent.
    pentru un exercitiu de logica propun sa imaginati orasul populat, nu de caini (care sunt animale vrem nu vrem), ci de babuini sau de ursi (alte animale, incredibil). desi toti copii au un ursulet de plus, v-ati duce la primul urs pe care-l vedeti pe strada ca sa-l mangaiati? nu, pentru ca aveti minte si nu faceti asta. ba mai mult, sunati la 112! ei bine cu ce difera un catelus dragut "liber" fata de un ursulet "liber"?
    pai decat ca, din cate stiu eu, nimeni nu detine in Bucuresti un urs adevarat care sa iasa cu el, in lesa evident, si sa-l intrebe lumea: "vai ce dragut, dar nu mananca cam mult?" sau "cand moare ce faceti cu blana ca va ofer un pret bun!"
  • 0 (0 voturi)    
    cainii si oamenii care ii apara (Duminică, 30 decembrie 2012, 17:25)

    laur [anonim]

    30 comentarii inpotriva lor 2 pentru multi caini maidanezi pe strada
    pentru 2 3 4 personalitati gen cv tud si altii ciudati
    sufera multi dintre semenii nostri dar fiecare isi apara semenii
    1500 de oameni muscati ( anul asta)
    probabil doar astia au ajuns la spital sau au facut reclamatie la primarii in fapt sunt de 10 ori mai multi
    dar cand atati tampiti le tin parte ne meritam soarta
  • 0 (0 voturi)    
    oamenii o mai ia si razna (Duminică, 30 decembrie 2012, 17:34)

    george [anonim]

    candva am stat intr un bloc de 110 garsoniere
    aproape in jumatate din ele locuia si un catel , catelus sau caine de talie mare
    orice caine are un miros specific de animal
    la 16 m patrati suprafata utila
    candeste si iarna dar vara la 40 gde grade
    COPII NU MAI FACE LUMEA