O femeie a murit dupa ce a fost atacata de o haita de caini

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 19:44 Actualitate | Esenţial

O femeie de 62 de ani, din comuna Albota, judetul Arges, a murit dupa ce a fost atacata de o haita de caini pe o strada din localitate, iar primarul spune ca sunt frecvente cazurile in care animalele sunt abandonate din masinile care trec prin zona, transmite Mediafax.

Potrivit reprezentantilor Inspectoratului Judetean de Politie Arges, femeia a mers marti la preotul din sat pentru a-l ajuta la ridicarea casei pe care acesta si-o construieste, insa la intoarcerea acasa, pe drum, a fost atacata de mai multi caini. Femeia a reusit sa scape de animale si si-a continuat drumul spre casa.

Ulterior, femeia a fost gasita, miercuri dimineata, moarta in casa de catre fiul sau, care a anutat Politia.

"A venit acasa si nu ne-a anuntat nici pe mine nici pe sotia mea, stam gard in gard. Astazi (n.r. - miercuri) am gasit-o moarta in casa, sange peste tot in incapere, iar ea era moarta de cateva ore, nu-mi dau seama de cand. Am anuntat politia. Are muscaturi peste tot pe picioare, au sfasiat-o pana la os", a spus fiul femeii.

La fata locului au venit politisti si lucratori ai Serviciului Medico Legal Arges care au luat trupul neinsufletit.

"Sunt urme de sange pe o distanta de 900 de metri de pe o ulita la casa ei, are plagi multiple la picioare provocate de muscaturi", a declarat purtatorul de cuvant al IPJ Arges, comisar Danut Dinu.

Politistii au inceput o ancheta in acest caz pentru a stabili imprejurarile in care a avut loc incidentul.

Rudele femeii au spus ca vecinii din zona nu au caini rai, astfel ca aceasta ar fi fost, cel mai probabil, atacata de animale comunitare.

De asemenea, primarul comunei Albota a declarat ca este posibil ca animalele care au atacat-o pe femeie sa fie din alte zone, fiind frecvente cazurile in care cainii sunt abandonati din autoturismele care tranziteaza localitatea pe DN 65 Pitesti-Slatina sau in care animalele au fugit dintr-un adapost aflat in apropiere.

"Avem o problema cu cainii si nu sunt neaparat ai nostri, sunt multi cei care ii aduc din Pitesti si din Teleorman, ii aduc cu masinile si sunt abandonati pe teritoriul comunei noastre. Apoi mai e o posibilitate si anume ca animalele care au atacat-o pe femeie sa fie de la o biobaza din apropiere de Mosoaia, de unde mai scapa caini. Am avut un caz cand mai multi caini flamanzi au mancat caprele unui om, nu putem sa-i impuscam, nu ne lasa legea. Eu vreau sa fac un adapost pentru batrani, nu unul pentru caini, nu avem bani pentru asa ceva", a declarat primarul localitatii argesene Albota, Ion Dumitru.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5145 vizualizari

  • +26 (38 voturi)    
    pana cand???? (Miercuri, 23 martie 2011, 19:53)

    CristiAN [anonim]

    Oare cati oameni mai trebuie sa moara pana cand incepem sa omoram cainii?
    Oare cate drepturi mai pot sa se ceara pentru aceste fiare in libertate?
    • -7 (15 voturi)    
      E ca si cum ai spune... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:42)

      Gabriela [anonim] i-a raspuns lui CristiAN

      ... sa-i omori pe toti oamenii pentru ca unul dintre ei a omorat pe cineva.
      • +5 (5 voturi)    
        in mintea ta... (Joi, 24 martie 2011, 10:57)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela

        1 caine=1 om....
    • -18 (22 voturi)    
      selectie naturala (Miercuri, 23 martie 2011, 21:22)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui CristiAN

      Ce vina are o intreaga populatie de caini abandonati in astfel de cazuri izolate? Mergi pe langa o stana prin munti, si-o sa fi inconjurat si de 20 de caini cu adevarat mari, care-ti dau impresia ca vor sa te rupa, dar daca stai pe pozitie ferm si nu te panichezi nu iti ating nici pantalonii.

      Cainele simte frica si lasitatea omului, de asta ataca. Victimele lor sunt intotdeauna femei in varsta care calatoresc noaptea pe maidane neumblate. Tragedia putea fi evitata.
      • +11 (13 voturi)    
        wow! (Miercuri, 23 martie 2011, 23:17)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Asta e problema istetule?! Deci in secolul 21, in Europa, ar trebui sa stiu lectii de psihologie a animalului, IN ORAS!!! Tu te auzi?! Da, exista si oameni fricosi pe planeta asta, insa nu este vina lor, intr-o tara normala ar trebui sa traiasca linistiti, nu sa fie "simtiti" de caini vagabonzi si rupti in doua!! Asadar, dupa logica ta "de fier" in UE 2011 functioneaza "animalul" care simte frica omului. Unde te crezi prietene, in evul mediu, in povestile cu Hansel si Gretel?? Trezeste-te cat mai ai vreme! Niciun om nu ar trebui pus in pericol de nimeni, iar atunci cand este pus in pericol de un animal, repet, IN ORAS, fii sigur ca omului nu ii poate fi gasita vreo vina, cu atat mai putin vina de a-i fi fost frica!
      • +7 (7 voturi)    
        Tu cum de ai scapat de selectia naturala? (Joi, 24 martie 2011, 0:42)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Nu zau! O secunda sa urmaresc logica ta.

        Daca esti femeie in varsta si umblii pe strada fara 3 nepoti langa tine e vina ta daca te musca cainii.

        Sau un proiect de lege: "Daca esti muscat de caini esti automat vinovat de lasitate."

        Inca ceva ce probabil nu stiai: Speciile cu indivizi "slabi" compenseaza slabiciunea prin prolificitate - se inmultesc ca melcii.
        In cazul tau dezavantajul e evident esti limitat intelectual, Probabil ca ai familie mare, altfel nu imi dau seama cum inca exista neamul tau, o tragedie ce putea fi evitata.
    • +11 (13 voturi)    
      Traiasca o-en-ge-e-le (Miercuri, 23 martie 2011, 21:32)

      x [anonim] i-a raspuns lui CristiAN

      Traiasca o-en-ge-e-le pro-animale CARE NU FAC NIMIC altceva decit sa vorbeasca, sa vorbeasca, sa vorbeasca, sa vorbeasca, ... ... ... ...

      PS. ONG-urile care FAC ceva PENTRU animale nu intra in discutia asta.
    • -6 (6 voturi)    
      prietene, mergi la spital si ramâi acolo (Miercuri, 23 martie 2011, 23:33)

      visio [anonim] i-a raspuns lui CristiAN

      fiecare casă din acel sat poate sa ia în curte un câine comunitar, să îi dea de mâncare o pâine l a2 zile și un polonic de zemă pe zi; soluția este simplă numai că marea majoritate a românilor se uită la OTV și sunt gata inculți; un câîne căruia îi dai de mâncare, nu t eva mușca niciodată din simplul instinct de hrană; instinct care este setat by default...dacă înțelegi ce vreau să spun; nevoile unui câine sunt elementare: nu se duce la școală, nu trebuie să se îmbrace, nu îi trebuie televozor.....așa cum îți trebuie ție, incultule...tu chiar nu ai nicio scuză pentru lipsa inteligenței, și ar trebui să îți faci rost de o viză pt Olanda; știi ce pățesc acolo cei fără minte prea multă? dacă nu știi, nu e problemă...doar ai internet și poți afla...incultule....
    • +2 (2 voturi)    
      Hai să facem ceva (Joi, 24 martie 2011, 7:50)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui CristiAN

      Hai să ne organizăm şi să facem ceva, nu doar să stăm la discuţii pe net.
      http://antimaidanezi.wordpress.com/
      http://www.facebook.com/#!/home.php?sk=group_184630128238878&ap=1
  • +25 (31 voturi)    
    Mai conteaza ai cui sunt!!?? (Miercuri, 23 martie 2011, 19:56)

    Cristian [anonim]

    Mai conteaza ai cui sunt??? Intr-o tara normal nu risti sa fi atacat de hiene pe strada!!! Trebuiesc etuanasiati si punct.
    • +9 (9 voturi)    
      normalitate (Miercuri, 23 martie 2011, 21:10)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Intr-o tara normala,viata omului este pe locul intai.La noi ies la televizor tot felul de scrantiti la cap care plang de mila potailor care daca omoara un om pentru acesti aparatori de caini canibali nu insemneaza mare lucru. Legi strambe pun mai presus cainele decat omul.Unui caine i se aloca cat pensia unui om nacajit si bolnav.Unde este oare mintea celor pa care i-am votat sa aiba grija de vietile noastre?Pana cand sa mai suportam suprematia patrupedelor ?Oameni buni oare chiar nu putem face nimica?Nu raspunde nimeni de o viata pierduta?ASASINILOR!
  • +20 (26 voturi)    
    Eu cainilor astia le-as da sa manance carne de om (Miercuri, 23 martie 2011, 20:05)

    Daniel [anonim]

    de la aia care protesteaza mereu cand este vorba de eutanasierea javrelor.
  • -25 (33 voturi)    
    Nu mai prezentati tendentios (Miercuri, 23 martie 2011, 20:05)

    Toader [anonim]

    In reportajul de la ProTV nu afirma nimeni ca a vazut ca femeia sa fie muscata de cainii maidanezi. Daca ar fi muscat-o in asa hal incat sa moara este imposibil sa nu fi vazut cineva sau sa nu fi auzit cineva zgomotul.
    De ce inventati asemenea lucruri??
    Mai bine Politia si-ar face treaba si ar vedea cauzele reale ale mortii femeii.
    • +6 (6 voturi)    
      evident... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:28)

      me [anonim] i-a raspuns lui Toader

      catelusii nu au nici o vina nu?
    • +6 (6 voturi)    
      ai dreptate, nu era vorba de caini, ci de niste (Miercuri, 23 martie 2011, 20:31)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Toader

      tzantzari foarte flamanzi si agresivi...
    • +7 (7 voturi)    
      De acord (Miercuri, 23 martie 2011, 20:45)

      none [anonim] i-a raspuns lui Toader

      Sunt in totalitate deacord. Sa isi faca politia treaba si sa afle cum a murit femeia.
      Daca se constata ca a decedat din cauza cainilor comunitari sa fie luate masuri impotriva celor vinovati, primari, prefecti eventual ministri.
      Daca moare cineva ar trebui sa raspunda penal cei vinovati de aceasta, inclusiv daca sunt ministri care s-au opus rezolvarii acestei probleme cu cainii vagabonzi.
    • +6 (6 voturi)    
      Ticalosia iubitorului de maidanezi (Miercuri, 23 martie 2011, 20:49)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Toader

      Tu esti cel care minte si inventeaza aici. N-auzi ca "are plagi multiple pe picioare, provocate de muscaturi"? Ce nu e clar? Nu v-ati da inapoi de la nimic ca sa salvati javrele voastre ucigase!
    • +5 (5 voturi)    
      Sigur că da (Miercuri, 23 martie 2011, 20:55)

      Elle_est [utilizator] i-a raspuns lui Toader

      Deci femeia a murit de moarte bună, fără lumânare, iar bietul câine s-a gândit să cureţe zone şi-a început să mănânce din cadavrul aflat în putrefacţie (începând din acel moment).
    • +9 (9 voturi)    
      mielusei de Paste (Miercuri, 23 martie 2011, 21:19)

      astept copii de gradinita [anonim] i-a raspuns lui Toader

      "Are muscaturi peste tot pe picioare, au sfasiat-o pana la os", a spus fiul femeii.

      Bina mah s-a muscat singura ...
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate, Toderica mama (Miercuri, 23 martie 2011, 21:38)

      x [anonim] i-a raspuns lui Toader

      Ai dreptate, Toderica mama.

      Muscaturile i le'a facut fiu-su'.

      Fiind vecini gard-in-gard nu l-a vazut/observat nimeni; de altfel, ce fiu e asta care, seara, nu si-a vizitat mama?

      Iar maidanezii ... maidanezi, care, atunci cind latra, isi exercita dreptul lor constitutional la libera expresie.

      Curat constitutional, coane Toderica!
    • +4 (4 voturi)    
      Curat tendenţios! (Miercuri, 23 martie 2011, 22:04)

      Matrix-4 [anonim] i-a raspuns lui Toader

      De fapt femeia a fost atacată de ţânţari, iar bieţii cătei au incercat să o scape de de acei samavolnici agresori! Acuma că pe lângă ţânţari au nimerit şi picioarele victimei, ce să-i faci intră la victime colaterale.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce-ai face tu? (Miercuri, 23 martie 2011, 22:13)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Toader

      Daca ar sari o haita de caini si te-ar musca, ai putea chiar sa si mori din cauza muscaturilor, socului, fricii? Ia incearca!
    • +7 (7 voturi)    
      Ai dreptate! (Miercuri, 23 martie 2011, 22:50)

      rakkone [anonim] i-a raspuns lui Toader

      Eu personal ii banuiesc pe prescolarii din sat, ei sunt cei care au muscat-o de picioare. Ai naibii copii, nu mai poti merge pe strada fara sa calci in rahatul lor si fara sa iti fie teama ca te musca.
    • +1 (1 vot)    
      s-a muscat singura nu? (Joi, 24 martie 2011, 17:07)

      B [anonim] i-a raspuns lui Toader

      Te pomenesti ca de fapt s-a muscat singura nu?
  • +18 (20 voturi)    
    Eutanasiere!!! (Miercuri, 23 martie 2011, 20:09)

    Alley [anonim]

    Acum sa-i aduc pe cei care plang dupa drepturile animalelor! Sau considera ca e mai bine sa stea cu coada intre picioare asteptand cand vor fi muscati si ei?!
    • +4 (4 voturi)    
      n-au cum :) (Miercuri, 23 martie 2011, 21:58)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Alley

      Ei nu pot fi muscati, pentru ca nu-si dau jos fundurile din jeep-urile luate pe banii fraierilor si cu actele pe ONG.
  • +17 (21 voturi)    
    O singura solutie: eutanasierea!!!! (Miercuri, 23 martie 2011, 20:13)

    legolas1979 [utilizator]

    Cutu cutu...sariti...criminalii omoara saracutele animalute cu boticul umed!!!
  • +27 (29 voturi)    
    Femeia a fost de vina (Miercuri, 23 martie 2011, 20:13)

    flo [anonim]

    Femeia a fost de vina pentru ca "exista" intr-o lume a cainilor. Ea trebuia sa ceara voie asociatiilor de protectia a cainilor si acelor care tot apar pe la TV in apararea cainilor. Mi se rupe sufletul cand ma gandesc la bietii caini care au fost traumatizati la vederea femeii. Sigur au nevoie de consiliere. Se ofera cineva??
  • +27 (29 voturi)    
    nici nu poti comenta o asemenea stire ca... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:16)

    popcorn monta [utilizator]

    se iau imediat de tine,cutu cutu,patru labute,si dracu mai stie cate organizatii pentru apararea drepturilor cainilor mai exista...organzatiile pentru aprarea drepturilor oamenilor tre sa taca...
  • +19 (23 voturi)    
    sa vedem acum (Miercuri, 23 martie 2011, 20:18)

    me [anonim]

    cu ce tupeu mai sar ong-istii sa apere haitele. daca in cazul anterior de persoana ucisa de caini au existat suspiciuni ca femeia era beata sau ca a vrut sa fure acum e clar: o femeie nevinovata a fost ucisa de caini in satul in care locuia.
    Stiri de ultima ora: populatia romana furioasa protesteaza pe strazi in favoare adoptarii unei legi care sa puna viata umana mai presus de cea canina!!! (I wish!!!)
    • +5 (5 voturi)    
      fii sigur! (Miercuri, 23 martie 2011, 21:04)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui me

      Fii tu sigur ca oricum vor gasi motive: a facut ceva femea de a provocat pe caini, pt ca animalele sunt inteligente, nu ataca decat pe oamenii rai ... sau e tendentios sa zici ca fost muscata de caini, de fapt extraterestrii au omorat-o!
  • +4 (4 voturi)    
    Caz (Miercuri, 23 martie 2011, 20:20)

    Locuitorul anonim [anonim]

    Locuiesc in apropierea Bucurestiului. Ca peste tot , ciini. Multi ciini ai nimanui. Intimplarea face ca aceasta comuna unde locuiesc sa fi intrat in istorie ca primul loc unde ciinii comunitari au ucis un om : Cornetu Ilfov.
    Am un caz: o familie de tiganii foarte instariti, nou veniti in zona hraneste ciini pe strada zilnic seara si dimineata. Astfel in zona s-au strins haite de 15-20 de ciiini. Cind trece un biciclist sau vreo femeie mai neajutorata este prapad. Nu stiu cum sa procedez sa ii opresc pe tigani. ( cu vorba buna nu merge, tipa la toti ca sintem rai)
  • +4 (4 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 23 martie 2011, 20:24)

    dan [anonim]

    da si? iar vor sari cu gura cainofilii ca probabil femeia era rea la suflet, ea a provocat "saracele" animale, erau doar speriati, era vina ei ca nu i-a hranit... In cateva zile cazul va fi uitat si in cateva saptamani povestea se repeta pe o alta strada in alt oras. Asta e tara noastra plina de cainofili care au dat legea care te impiedica sa omori cainii vagabonzi cu toate ca oamenii sunt MANCATI pe strazi.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:26)

    me [anonim]

    trist...
    acum vreau sa aud declaratiile excocilor de la ongurile de care apara javrele...
    RUSINE!!! cica capitala europeana...
    cat trebuie sa mai moara pana cand sa se ia masuri impotriva cainilor?!
    si acum tot vina femeii a fost?!?
    daca o omora un om sareau toti pentru pedepse mai mari, daa o omoara cainii nu stiu cum sa ii apere... uneori ma intreb cine sunt mai javre... cainii sau cei de la protectia animalelor...
    inca odata RUSINE !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Cainele simte... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:27)

    KGV [anonim]

    Da, doamnelor si domnilor, cainii simt omul rau. Biata femeie era un om rau probabil. Hai, mai aruncati pe geam intre blocuri o punga de gunoi cu ceva mate de peste pentru haita de sufletele de la scara!

    Lasand sarcasmul la o parte... cand anulam legea Marinescu? Sau sa o modificam in sensul eutanasierii (desi termenul corect ar fi eliminarii de pe strazi a) cainilor maidanezi/comunitari etc.
  • +6 (6 voturi)    
    propunere (Miercuri, 23 martie 2011, 20:27)

    Paleopterix [utilizator]

    De fiecare data cand apare problema cainilor comunitari, anumite persoane si ONG-uri sau mai stiu eu ce organizatii sar ca arse in apararea "bietelor animale nevinovate". Auzisem zilele astea o propunere din partea unui cretin: "sa fie eutanasiati doar cainii 'rai', cei 'buni' sa fie lasati in continuare in pace". Nu stiam daca sa rad sau sa plang de stupizenia afirmatiei. Cu astfel de persoane exista doua solutii:
    1) Sa taca din gura si sa accepte eutanasierea animalelor fara stapan, ca in orice tara civilizata
    2) Sa nu se eutanasieze cainii vagabonzi, dar in acest caz aceste persoane si asociatii sa fie DIRECT raspunzatoare pentru orice astfel de incident. Sa vedem daca vor mai lua apararea cainilor fara stapan cand vor trebui sa plateasca din buzunar daune de sute de milioane pentru fiecare persoana muscata de un caine.
  • +3 (3 voturi)    
    pana cand!!! (Miercuri, 23 martie 2011, 20:43)

    lb [anonim]

    pana cand cetatenii vor lua problema in mana.. in toate orasele din tara sunt haite de caini scapate de sub control, nimeni nu le stie numarul.. nimeni nu face nimic, primarii nu fac nimic afara de a cheltui banii pt traiul lor de lux. ong de caini asemenea, lupta tot pt bani, daca haitele dispar, dispar si banii lor. cainii, ca si handicapatii, saracii, nevoiasii, sinistratii sunt paravane de a toca bani si de a imbogatii smecheri de tot felul. probabil ar trebui sa preseze basescu primarii pdl, sa se apuce de treaba.. halal.. tot basescu.. basescu e de vina, basescu le rezolva..
  • +6 (6 voturi)    
    Atentie iubitori perversi de caini: (Miercuri, 23 martie 2011, 20:45)

    Petronius. [anonim]

    Iata ce spune si gandeste un om normal:

    "Eu vreau sa fac un adapost pentru batrani, nu unul pentru caini, nu avem bani pentru asa ceva"

    a declarat primarul localitatii argesene Albota, Ion Dumitru.

    Asa este: daca dam bani pentru sterilizari si adapostiri de caini, atunci nu vom avea bani nici macar pentru mizeria de asistenta medicala care se mai asigura.
    • +1 (1 vot)    
      Ducele de Albota? Hahaha! (Joi, 24 martie 2011, 16:40)

      mm [anonim] i-a raspuns lui Petronius.

      Pai Ion Dumitru e primar de 15 ani in Albota. Si acum l-a apucat brusc iubirea de batrani?
      Da mai intai o cautare pe google si vezi cate case, terenuri, masini si ce afaceri deruleaza "Ducele". Sa nu zici ca le scot eu din buzunar. Cinste lui. Mare gospodar!
  • -5 (7 voturi)    
    fara mila (Miercuri, 23 martie 2011, 20:46)

    dracu [anonim]

    Omul e cea mai mare boala a planetei, singurul "animal" care isi distruge mediul in care traieste. Sa aveti parte de ce le doriti acestor animale, ca voi sunteti mai animale decat ele. Cate crime si cat genocid a facut omul in istoria lui si cate au facut animaele ? Si pentru ce motiv omul distruge si ataca fata de animale ? Aveti constiinta cat are o piatra.
    Natura e echilibrata, totul se compenseaza.
    O sa disparem pentru ca o mana de oameni care gandeste ca voi va aplica acelasi tratament celorlalti semeni. Niste egoisti si nerecunoscatori. Saditi si voi un copac sa nu faceti umbra pamantului degeaba !
  • +5 (5 voturi)    
    Săriţi-mi în cap, vă rog (Miercuri, 23 martie 2011, 20:48)

    Elle_est [utilizator]

    Extraordinar cum se autosesizează Asociaţia Protecţia Animalelor la fiecare adiere de vânt. Minunaţi sunt cei n-şpe mii de susţinători ai drepturilor animalelor. Fascinante sunt şi petiţiile pe care le semnează lumea pentru implementarea unor legi mai stricte.

    Invers? Când? Autosesizare în acest caz nu există?
  • +6 (6 voturi)    
    craiova (Miercuri, 23 martie 2011, 20:52)

    lady_c [utilizator]

    i-as ruga pe iubitorii de caini sa vina sa mearga pe strada la o plimbare cu copii. eu am incercat si nu am reusit! sunt peste 30 de haite de cate 7 - 15 caini (fara nici o exagerare) care sar la oameni pe strazi. venind de la filarmonica in CENTRUL Craiovei cu 2 copilasi de 4 si 7 ani a trebuit sa ii iau in brate pe amandoi si sa ma refugiez intr-un magazin pana au venit gardienii care au dat cu spray lacrimogen sa ii goneasca de acolo.
    mi se pare terifiant sa nu poti merge linistit pe strada de frica unor caini.

    groaznic!
  • +6 (6 voturi)    
    Cum se procedează în ţările civilizate... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:55)

    Doc [anonim]

    unde ONG-urile se ocupă de drepturile animalelor.

    În Occident câinii nedoriţi se eutanasiază! În cel mai rău caz sunt puşi în adăposturi. În niciun caz nu sunt eliberaţi pe străzi.

    PETA (cel mai mare ONG din SUA ce se ocupă cu protejarea animalelor) a eutanasiat aproape 85% din animalele pe care le-a salvat!

    http://www.peta.org/about/why-peta/no-kill-shelters.aspx

    Comparaţi discursul PETA cu discursul ONG-urilor româneşti şi al degeneraţilor sectanţi ce vor începe să posteze pe aici.

    Nu mai perpetuaţi suferinţa animalelor. Eutanasierea câinilor e e singura soluţie omenoasă!
  • -5 (5 voturi)    
    Tupeu (Miercuri, 23 martie 2011, 20:58)

    Iorul' [anonim]

    Si cine naiba paraseste cainii? Toti prostii nu cer decat eutanasiere, nefiind in stare sa vada ca trebuie creat un sistem pentru a rezolva si preveni o asemenea problema. "Latrati" in continuare!
  • -5 (5 voturi)    
    cenzura (Miercuri, 23 martie 2011, 21:01)

    eu tanasiatoru' [anonim]

    Multumesc pentru faptul ca cenzurati postarile! Va incadrati la categoria "civilizati"? Daca da, e trist!
  • -2 (10 voturi)    
    Cineva minte. (Miercuri, 23 martie 2011, 21:09)

    mircea [anonim]

    La tara nu sunt maidanezi si deci trebuie sanctionat primarul,daca nu-i in stare sa verifice si sa impuna ca locuitorii sa-si tina cainii legati,sau in curte si sa-i sanctioneze pe cei care nu respecta legea.
  • +7 (7 voturi)    
    ................... (Miercuri, 23 martie 2011, 21:21)

    zaros [anonim]

    aduceti-va aminte ca acum cateva saptamani parlamentarii inconstienti si iresponsabili au respins legea care dadea voie primariilor sa eutanasieze maidanezii; ce dovada mai buna vreti ca acestor oameni NU LE PASA de noi ?!?
  • +5 (7 voturi)    
    javrele fara stapani trebuie starpite (Miercuri, 23 martie 2011, 21:35)

    Caine rosu [anonim]

    sa se faca referendum national.
    Ne-am saturat.
  • +4 (6 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 23 martie 2011, 21:36)

    c# [anonim]

    unde sunt acum toti iubitorii de animale care se opun eutanasierii si care in mod frecvent sunt cu sutele pe acete forumuri? cred ca sunt precum cainii: latra dar nu musca.
    daca nu vor sa ii ia la ei acasa, cainii sa fie eutanasiati.
  • +5 (7 voturi)    
    Cine urmeaza? (Miercuri, 23 martie 2011, 21:37)

    Z [anonim]

    In cel mult doua luni inca un om va fi ucis de cainii vagabonzi. Poate vei fi tu, poate va fi unul din parintii tai, poate va fi copilul tau.
    Vor apare din nou comentarii indignate, autoritatile vor face promisiuni, ONG-urile vor schelalai din toate puterile. Nimeni nu va fi tras la raspundere, iar cainii ucigasi vor trai fericiti pana la adanci batraneti.
    • -6 (8 voturi)    
      De acord (Joi, 24 martie 2011, 8:42)

      mm [anonim] i-a raspuns lui Z

      Si azi, 10 oameni vor plati cu viata iresponsabilitatea oamenilor de la volan. Pe cifre oficiale.
      Poate fi mama ta, poti fi tu, poate fi copilul tau. Ai cerut cumva sa se interzica traficul?
      • +5 (5 voturi)    
        Trafic vs. caini (Joi, 24 martie 2011, 10:58)

        Arh [anonim] i-a raspuns lui mm

        De regula, pentru accidente in trafic cineva este tras la raspundere. Cand o haita comunitara ataca un om, nu raspunde nimeni.
  • +9 (11 voturi)    
    Bai, gata!! (Miercuri, 23 martie 2011, 21:45)

    mihai [anonim]

    Deci chiar nu se mai poate, refuz sa cred ca traim totusi in evul mediu!! Nu vedeti ca toti vor sa scapam de caini, doar 1% de prosti se opun?? Gata, asta e democratia, minoritatea se supune majoritatii! Faceti o actiune la nivel national si terminati-i naibii odata! M-am saturat, lucrez in ture si am momente in care nu pot sa dorm de latraturi, pe strada musca oameni ba chiar ii si omoara, nu mai zic de pericole de paraziti si alte bazdaganii. Care e milos sa ii ia la el acasa si sa semneze pentru asta. Ii tine in casa, nu au voie sa iasa afara decat cu stapanul si asa mai departe! Restul, kill em all! Si sa ma fac pe ele de ONG-uri, astia tin seama de ele doar pentru ca si alea sunt tot ale unora din politica! Gata, m-am saturat de potai pe strada in secolul 21, in Europa! Treziti-va, chiar ati uitat de tot ca nu suntem africani??
    • -1 (1 vot)    
      Suntem lumea a III-a. (Joi, 24 martie 2011, 19:41)

      mm [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Nu compara conditiile din Romania cu cele din Occident. Acolo populatia de caini e tinuta sub control pentru ca nu au cu ce se hrani. Eutanasieri sunt relativ putine, pentru ca abandonul este pedepsit, nu ca in Romanika. La noi, gunoaiele sunt la discretie si cainii prospera. Daca ai eliminat o haita de caini dintr-o zona, vor veni altii din zonele invecinate. E suficient sa scape o singura pereche si in 3 ani ai 300 de caini pe strada. Cred ca subestimezi natura. Oricate animale ar fi eutanasiate, asta nu va impiedica abandonul cainilor. Strada se va umple iar cu caini. Sterilizarea metodica si constanta, pe timp indelungat, si relocarea sunt considerate o solutie eficienta, deoarece cainii sunt teritoriali si nu lasa alti caini sa ocupe spatiul lor. In cativa ani, daca treaba e facuta bine, scapi de ei. Nu exista solutie imediata. As vrea si eu o asemenea solutie. Dar nu exista!
      In india s-a introdus metoda eutanasierii de catre englezi inca din secolul XIX. Rezultatul? India e plina de caini vagabonzi. Cati neuroni iti trebuie ca sa intelegi ca nu se poate rezolva problema cainilor comunitari atata vreme cat ei sunt produsi pe banda rulanta? Doi. Si o sinapsa. Mai cultiva-te. "Civilizatule" care esti.
  • +5 (7 voturi)    
    Railor! (Miercuri, 23 martie 2011, 21:46)

    Vizitiul [utilizator]

    Cum sa omori un suflet cu 4 picioare cand poti lasa sa moara sufletele cu 2 picioare. Nu? Pai ca la procesoare, cu 4 nuclee sunt mai bune!

    Evolutie!
  • -2 (4 voturi)    
    Ar trebui mers şi la sursă (Miercuri, 23 martie 2011, 22:51)

    Sasha [anonim]

    Corect, câinii agresivi nu au ce căuta pe stradă (după părerea mea, nici în curţile/casele oamenilor). Dar şi dacă se eutanasiază azi toţi câinii din Albota, dacă dl. primar spune adevărul, peste un an vor avea iar câini pe străzi.
    Mie personal nu mi se pare că eutanasierea câinilor comunitari şi sterilizarea câinilor cu stăpân s-ar exclude reciproc. E nevoie de amenzi penale pentru cei care abandonează câini, lucru pentru care se zbat înclusiv mult hulitele cuţu-cuţu et co.
    Sau mai este cineva care crede că toţi maidanezii actuali sunt urmaşii altor maidanezi?
  • +6 (6 voturi)    
    vreau ca no 1 al protectorul cainilor (Miercuri, 23 martie 2011, 22:58)

    hauhau [anonim]

    Sa apara in boxa acuzatilor si sa-si asume responsabilitaea fata de actul cainilor. Asa in sprijin de solidaritate fata de necuvantatoare. Daca tot ii sprijina sa-si asume si esecul asupra faptelor comise de acestea. punct.
  • +6 (6 voturi)    
    Parlamentari filo-maidanezi (Miercuri, 23 martie 2011, 23:40)

    Petrini [anonim]

    Publicati aici sa stim si noi cine au fost parlamentarii care nu au votat legea care permitea inclusiv eutanasierea maidanezilor de catre autoritatile locale.
  • -6 (8 voturi)    
    Altceva decat sa strigati "Ucideti!' mai stiti? (Miercuri, 23 martie 2011, 23:48)

    Ioan [anonim]

    In Grecia,Italia si Bulgaria se poate, la noi nu, probabil ca suntem niste retardati.
    Domnii primari n-au mai facut nimic de 3 ani, de cand s-a dat legea protectiei animalelor. Au tot asteptat o noua lege care sa le dea dreptul sa ucida, singurul lucru la care se pricep.
    Tragedii s-au peterecut si pe vremea cand nu era data legea protectiei animalelor. Cand a fost proasta legea, atunci sau acum?
    Da, mai, imi asum eu raspunderea pentru cei care nu-si castreaza catelele si arunca puii in strada, pentru primarii care nu castreaza cainii si ii abandoneaza in alte localitati s.a.m.d.
    Atunci cand au murit oamenii in mina sau ingropati sub maluri de pamant, tot cainii au fost vinovati, nu? De moartea copiilor bolnavi de cancer care ar fi avut alte sanse daca ar fi trait intr-o alta tara, tot cainii sunt vinovati, nu?
    O lege care functioneaza in Grecia, de nu functioneaza si la noi?
    • +5 (7 voturi)    
      Ai luat-o pe langa! (Joi, 24 martie 2011, 8:28)

      lady_c [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      OK - ce se poate in Grecia, Italia si Bulgaria???

      Si la noi - anul trecut s-au strans mai toti canii de pe strada si i-au castrat - dupa care LE-AU DAT DRUMUL PE STRAZI!!!
      De aia gasesti peste tot haite de peste 10 caini care ameninta pe oricine trece pe langa ei!
      Cred ca majoritatea celor care gandesc asa nu prea au ocazia sa mearga pe jos ca sa vada cum este. Va invit la o plimbare, seara, prin Craiova.
    • +3 (3 voturi)    
      alternativa (Joi, 24 martie 2011, 13:18)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      Mai, eu nu vreau neaparat sa ucid caini, personal nu imi provoaca vreo satisfactie deosebita. La fel cum nu ma inveseleste nici electrocutarea pe scaunul electric a unui criminal in serie. Dar sunt lucruri necesare. Si cat de imbecil poti sa fii ca faci o legatura cu copii bolnavi de cancer sau aia cu malurile de pamant? Ce treaba are una cu alta, chiar nu iti dai seama ce aberatii emiti? Adica dupa tine daca nu se eutanasiaza cainii, nu mai mor copii de cancer sau ce naiba vrei sa zici?????
  • -3 (9 voturi)    
    Jenant... (Joi, 24 martie 2011, 8:40)

    mm [anonim]

    ...ca nu cautati cauzele, voi vedeti doar efectul. Cainii aia nu par din senin. Fie apartin cuiva - e treaba oamenilor legii sa stabileasca asta - fie sunt abandonati de catre niste cretini iresponsabili, fie sunt "varsati" de hingherimea de pe langa primarii, apoi figureaza ca fiind castrati si relocati. Am vazut catele care au fost "sterilizate" pe banii contribuabilului de cate 3 ori, arata ca niste sorcove cu urechile ciuruite de crotalii, dar tot mai fac pui, ale dracului. Cine a incasat banul? Cine si-a batut joc de banii vostri? Cu siguranta, nu ONG-urile, care primesc bani din surse private, adesea venite de la persoane din Germania, din Austria, din Finlanda, si din banii lor, nu dintr-ai vostri. Ca nu e unul dintre voi, astia care latrati: EUTANASIERE, care sa fi dat un ban unui ONG. Astia nu vor ezita sa va arate facturile. Imi e mila de voi ca va lasati prostiti si ii blamati pe ONG-isti. Ia incercati sa le cereti primarilor socoteala despre ce au facut cu banii publici pe la adaposturile de caini ale municipalitatilor si o sa vedeti cata "transparenta" e acolo. O sa aveti noroc daca scapati fara sa incasati o bataie zdravana. De aflat, nu veti afla nimic.
    Intr-o tara in care tot ce se face pe banul public este un scandal, nu va asteptati sa se rezolve treaba. Eutanasierea nu e si nu va fi o solutie. E o alta sursa, inumana, cruda, de castig ilicit. Stiu, imi racesc gura de pomana. Dar macar am habar despre ce vorbesc. O sa repet pana o sa va intre in cap: daca urmaresti istoria oricarui caine de pe strada, ea te va conduce mai devreme sau mai tarziu la un om iresponsabil. Acestia sunt criminalii ascunsi, care nu inteleg consecintele abandonului cainilor. Data viitoare cand o sa vedeti o jigodie umana abandonand un caine pe camp sau la marginea unei comune, dati-i o lectie de civilizatie, cu bata pe spinare. Ca si-o merita.
  • +1 (1 vot)    
    legea (Joi, 24 martie 2011, 15:30)

    legolas1979 [utilizator]

    Parca era vorba ca se modifica legea astfel incat sa permita si eutanasierea. Stie cineva in ce stadiu se afla?..iar s-a impotmolit printr-un sertar???
  • +1 (1 vot)    
    lege de kkt (Joi, 24 martie 2011, 17:46)

    observatoru [anonim]

    deci care va sa zica daca cineva ma ataca si eu il omor sunt in legitima aparare. Daca ma ataca niste caini si eu ii omor sunt vionovat?
    Cam asta e cand ai parlament de manelisti..
  • +1 (1 vot)    
    Ajunge cu talibanismul pro-maidanezi (Joi, 24 martie 2011, 20:49)

    Petrini [anonim]

    Domnilor talibani iubitori de animale, aflati ca in Statele Unite se eutanasiaza 4 MILIOANE de animale (caini si pisici in special) ANUAL. Puteti verifica pe situl peopleforpets dot com. Dar chiar si asa nu e nici un descreierat pe acolo care sa propuna ca solutie sterilizarea animalelor si lasarea lor libera pe strazi!
    • -1 (1 vot)    
      Vorba lui Cocosila... (Joi, 24 martie 2011, 21:33)

      mm [anonim] i-a raspuns lui Petrini

      Stiam asta de cand erai tu in scutece. In SUA sunt ucisi intre 6 si 8 milioane de caini si de pisici, pentru ca e supraabundenta de crescatorii (puppy mills) si nu exista un program coerent de sterilizare. In Marea Britanie, mai incoace asa, sunt eutanasiati cam 17000 de caini, pentru ca exista programe de sterilizare sustinute. Daca tu imi spui mie ca americanul e civilizat si ca englezul e un primitiv, atunci eu iti spun vorba lui Cocosila din "Morometii". In India, un asemenea program de ucidere in masa a cainilor vagabonzi a inceput in secolul XIX. Timp de 100 de ani au fost ucisi, numai in Mumbai, pana la 50 000 de caini pe an. Programul a fost intrerupt in 1993 pentru ca autoritatile au recunoscut ca este un esec total. Situatia din Romania e mai asemanatoare cu cea din India. Asa ca informeaza-te mai bine inainte sa imi vii aici cu chestii fumate.