Trofeul 'Painea nationala a Romaniei' a fost castigat de Dioszegi Laszlo, un brutar din Sfantu Gheorghe

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 18:19 Actualitate | Esenţial

Dioszegi Laszlo
Foto: arhiva personala
Un brutar din municipiul Sfantu Gheorghe, Dioszegi Laszlo, a obtinut trofeul ''Painea nationala a Romaniei'' la editia din acest an a Expozitiei internationale GastroPan desfasurata recent la Targu Mures, relateaza Agerpres. Faina pentru aceasta paine a fost adusa de la o moara din Ungaria.

Dioszegi Laszlo a declarat, miercuri, ca a castigat premiul cel mare cu o paine ''suta la suta naturala'', in care nu pune amelioratori, ci doar faina, drojdie, apa, sare si cartofi.

Potrivit acestuia, nu reteta este secretul painii sale, ci faina, care e adusa de la o anumita moara din Ungaria, si felul in care este preparata si coapta.

In mod traditional, painea de Covasna se coace pe vatra, cu lemne de fag, iar, dupa ce se rumeneste bine, este batuta si scuturata de coaja.

Dioszegi Laszlo se poate lauda ca la recenta expozitie GastroPan de la Targu Mures a castigat trei premii I dintre cele sase puse in joc.

''Am luat trofeul Painea nationala a Romaniei, premiul I la categoria panificatie-patiserie pentru paine sanatoasa si pentru cel mai bun tort la categoria cofetarie'', a declarat acesta.

Brutarul covasnean spune ca, desi e criza si toate se scumpesc, el va incerca sa mentina neschimbat pretul painii cel putin doua luni de acum inainte.

''Eu vand kilogramul de paine cu 4 lei. O sa acopar pierderile din vanzare, adica prefer sa vand mai multa paine la un pret mai mic, decat putina si scumpa'', a spus acesta, adaugand ca, desi alti producatori de paine se plang ca le-au scazut vanzarile cu 10-20%, el nu poate spune acelasi lucru, in schimb a observat ca, pe fondul scaderii puterii de cumparare a oamenilor, produsele de patiserie au tot mai putina cautare.

Brutarul Dioszegi Laszlo este cel care a scos pe piata in urma cu aproape un an un sortiment de ''paine anticriza'', facuta din orz si ovaz, dupa o reteta veche de peste 60 de ani, la un pret cu 20% mai mic decat painea traditionala din grau.

Initial, acesta se gandise la o altfel de ''paine anticriza'', ce ingloba in aluat sunca si ceapa, dar in cele din urma si-a dat seama ca e prea scumpa si a trecut-o la ''delicatese'' pana cand va trece criza.

Dioszegi Laszlo si-a deschis brutaria in anul 1994 impreuna cu un prieten de-al sau, iar acum este unul dintre cei mai mari producatori de panificatie din judetul Covasna.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4912 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    feliciItari (Miercuri, 23 martie 2011, 18:30)

    Sinoda [utilizator]

    Bravo lui. Felicitari din toata inima. Rusine morarilor romani care nu sunt in stare sa dea o faina performanta.
    • -5 (17 voturi)    
      doh (Miercuri, 23 martie 2011, 18:35)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

      Dupa revolutie s-a distrus sistematic industria si agricultura, ca sa luam totul din Vest prin firmele si francizele senatorilor.
      • +12 (12 voturi)    
        De ce esti timid? (Miercuri, 23 martie 2011, 19:01)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Spune clar.Industria si agricultura au fost distruse de guvenarea:Petre Roman(actual PNL),Vacaroiu(PSD),Ciorbea(se zice ca PNTCd,dar nu cred)Nastase(PSD) sub supravegherea atenta a lui I.Iliescu.Constantinescu nu se pune la socoteala,pentru-ca a recunoscut singur ca nu a fost in stare sa conduca.
    • +9 (9 voturi)    
      faina (Miercuri, 23 martie 2011, 18:40)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      faina premium performanta se gaseste doar in ungaria si in pod la bunelu care nu vinde..
  • +7 (9 voturi)    
    Atitudinea ! (Miercuri, 23 martie 2011, 18:54)

    niculita30 [utilizator]

    Atitudinea fata de munca si semeni ,e sfanta !
    Prinatitudine japonezii vor termina de reconstruit tara inainte ca noi sa iesim din criza ! :((
  • +11 (13 voturi)    
    Eu cred ca stiu cum ii pita aia (Miercuri, 23 martie 2011, 18:55)

    Schopenhauer [anonim]

    Bravo baciu' Laszlo! As da dublu sa maninc o piine ca a dumitale in Bucuresti, ca aici sint in stare sa faca contract cu Fukushima pentru materia prima.
    Sa te gindesti din timp ce ucenici inveti arta asta c-ar fi pacat sa dispara cu matale, uite stiu eu pe unu' Csibi Barna care-i pe drumuri acuma, ca si-a pierdut directia, mai bine l-ai lua sa invete ceva folositor.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns la commentul tau (Joi, 24 martie 2011, 9:57)

      csaba [anonim] i-a raspuns lui Schopenhauer

      asa stiu ca exista un magazin in bucuresti unde se vinde paine de la dioszegi, insa nu stiu unde mai precis. trebuie aflat...
  • +9 (11 voturi)    
    alarma (Miercuri, 23 martie 2011, 19:07)

    Socrates [anonim]

    Toti romanii patrioti sa se mobilizeze, nu se poate asa un afront!
    Unde o sa ajungem, sa manance Vadim numai sare?

    Felicitari brutarului, e bine ca mai avem si competitii din astea unde se pune pret pe calitate.
    • +3 (3 voturi)    
      si nu numai calitatea produsului (Joi, 24 martie 2011, 1:45)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

      ci si a omului care conduce afacerea! cinste lui! si cand te gandesti ca presa se refera la un SOV ca "om de afaceri"... zicea bine cineva mai sus: as plati dublu sa mananc asa o paine facuta cu inima!
  • +8 (8 voturi)    
    e paine foarte buna (Miercuri, 23 martie 2011, 19:15)

    Alley [anonim]

    Fiind din judetul Covasna de multe ori am avut ocazia sa mananc painea facuta de Brutaria Dioszegi. Jos palaria, asa paine niciodata nicaieri nu am mancat, nici in tara, nici in strainatate! A meritat premiul!
  • +4 (6 voturi)    
    Meseria-i bratara de aur! (Miercuri, 23 martie 2011, 19:27)

    Romanul patriot! [anonim]

    Trebuie sa recunosc faptul ca nu m-a surprinde domnul Dioszegi. Eu am mancat cea mai buna paine si -cea mai buna mancare- in Ungaria. Au baietii traditie. Noi avem ceva traditie pe aici pe la Moldova - vezi placintele cu poale in brau- dar cum faina e proasta, hotia e mare, fumeile ne-au plecat la Italia si Spania - am ramas singuri si tristi. Asa ca bace Laszlo trimite o caruta cu paine la Iasi, ca o cumparam intr-o clipita, cu adaos de transport, cu tot.
    • -4 (10 voturi)    
      Romanul nepatriot, (Miercuri, 23 martie 2011, 19:56)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Romanul patriot!

      Inseamna ca in viata ta nu ai mancat ceva bun.
      • 0 (0 voturi)    
        rahat cu polonicu' (Joi, 24 martie 2011, 4:33)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui releu

        La articolul asta chiar m-as fi mirat sa nu apara geamanul roman al lui Csibi Barna.
        Vrei sa spui ca nu exista mancare buna in Ungaria?
        Saracul de tine, cum trebuie tu sa-ti impachetezi cu grija slanina si mamaliga cu ceapa, ca sa nu mori de foame pana ajungi in Viena la cersit...
  • +5 (5 voturi)    
    Painea Natioanala a Universului (Miercuri, 23 martie 2011, 19:46)

    Cristian [anonim]

    In primul felicitari domnului care a castigat.
    In al doilea rand orice competitie sateasca poate sa isi denumeasca premiul cum vrea, de exemplu putea sa fie "Painea Europei", "Painea Universului" chiar daca participa 3 insi care locuiesc pe aceeasi strada :).

    P.S. Cum este posibil ca in cadrul competitiei care se numeste "Painea nationala a Romaniei" sa fie acceptata faina produsa in exterior. Eu depun contestatie!!!
    • +2 (2 voturi)    
      da, cu făina din Ungaria - Liszt, (Miercuri, 23 martie 2011, 20:29)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      dacă nu mă înşel. a ieşit cea mai buna pâine făcută în casă şi, culmea, a fost printre cele mai IEFTINE. Am încercate vreo 10 sortimentele de făină produsă în România, şi mai încersc încă să găsesc un soi mai bun, în nici un caz TITAN.,
    • 0 (0 voturi)    
      Dai bataie Cristian.. (Miercuri, 23 martie 2011, 20:58)

      Nedero [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      vezi nu cumva sa te ia inainte domn Vadim.
  • +3 (5 voturi)    
    Ioiiiii :)))) (Miercuri, 23 martie 2011, 21:13)

    Brutar brutal [anonim]

    Hahaha!! Painea nationala a Romaniei e facuta de un ungur!! Hahahaha!!! Vai de capul vostru mamaligarilor...
  • +3 (3 voturi)    
    Painea de casa Dioszegi se gaseste si in Bucuresti (Miercuri, 23 martie 2011, 21:39)

    brutar [anonim]

    Pt cei interesati:

    Painea respectiva se gaseste si in Bucuresti, la Obor. La parterul blocului mamut din Obor, vis-a-vis de Primaria sectorului 2 exista un magazin mic care vinde produse de panificatie facute de nenea despre care s-a scris articolul si aduse zilnic la Bucuresti. Magazinul este usor de gasit - afara scrie "Paine de casa din Covasna"

    ura
    • +2 (2 voturi)    
      multam (Joi, 24 martie 2011, 1:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui brutar

      raman datoare o bere pentru informatie ;)
  • +3 (3 voturi)    
    tirania prostimii (Miercuri, 23 martie 2011, 21:50)

    gheo [anonim]

    ne-am prostit de tot in ultimii 40-50 de ani, cu accent pe ultimii 20....
    nici paine nu mai stim sa facem; cand apare cate unul care mai stie meserie ca pe vremuri il privim ca pe castigatorul premiului Nobel...
    s-au lenevit ingrozitor oamenii; se poate face lejer paine buna dar nu din faina de la magazin...
    grau cultivat natural, de la taran, dus la o moara clasica cu valturi; drojdie proaspata, apa si sare neiodata....
    asta e tot, in rest e nevoie de bunavointa...
    am ajuns o natie de consumatori de fast-food si Shawarma * (asta e transliteratia din araba)
    bravo brutarului, poate daca vede lumea si exemple pozitive mai baga ceva la cap...