Cum se compara "Regele Ferdinand" cu celelalte fregate care vor impune blocada din Libia

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 12:20 Actualitate | Esenţial

Romania va trimite in Marea Mediterana fregata "Regele Ferdinand" pentru a impune o blocada navala impotriva livrarilor de arme catre Libia. Una dintre cele mai noi nave ale marinei militare romane, fregata a fost cumparata in anul 2004, dar inca nu a fost modernizata si dotata cu armament de ultima generatie. Mai jos puteti vedea o comparatie cu frigata britanica HMS Cumberland, fregata canadiana HMCS Charlottetown si cu nava spaniola Almirante Juan de Borbon.




Citeste mai multe despre   























28116 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    pfffff..... (Miercuri, 23 martie 2011, 12:34)

    Yahve 2.0 [utilizator]

    Deci la armament e chiar praf. Pacat, ca la cum arata si la toate celelalte specificatii, pare super ok.
    • +24 (36 voturi)    
      restul sunt secrete... (Miercuri, 23 martie 2011, 12:45)

      ci ciong [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      gen laseru' lu' coanda, tunu' cu microunde a lui tesla si in cazuri foarte serioase se transforma intr-un robot de 15 etaje care trage cu lasere din ochi si cu rachete nucleare din pumni... tunu ala super rapid si torpilele sunt asa numa de fatada...
      • +15 (17 voturi)    
        lol (Miercuri, 23 martie 2011, 14:58)

        alex [anonim] i-a raspuns lui ci ciong

        Optimus Prime trebuia sa-i zica...nu?
        • +1 (9 voturi)    
          fregata (Joi, 24 martie 2011, 9:23)

          deacu.gabriela@yahoo.com [utilizator] i-a raspuns lui alex

          De ce nu spuneti cine a cumparat-o?Un mare patrot roman,cu o matusa celebra.Dar nu-i asa ca l-a sfatuit Base?
      • +4 (12 voturi)    
        asa-i,asa-i (Miercuri, 23 martie 2011, 16:36)

        ion [anonim] i-a raspuns lui ci ciong

        si toti cei 205 oameni sunt alesi pe spranceana!Toti,dar absolut toti au centura neagra in trasul cu sarabanca!
    • -5 (17 voturi)    
      he he (Miercuri, 23 martie 2011, 12:45)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      navele de razboi nu se cumpara dupa cum arata, si oricum, HMS Cumberland mi se pare cea mai faina. Important este sa mergi acolo inarmat nu doar asa sa faci valuri aiurea... vai de noi
    • +30 (32 voturi)    
      Da, e praf, dar fuge repede :) (Miercuri, 23 martie 2011, 12:46)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      Ai obsrvat corect, la armament e chiar praf, dar ia uita-te la viteza si spune-mi daca o prinde careva din urma?
      • -14 (32 voturi)    
        specific noua ! (Miercuri, 23 martie 2011, 12:53)

        dan [anonim] i-a raspuns lui zexe

        noi cu fuga :-) ...cred ca este o caracteristica specifica poporului roman ...
        • +10 (14 voturi)    
          Specifica...voua (Miercuri, 23 martie 2011, 20:13)

          Fanel [anonim] i-a raspuns lui dan

          nu poporului roman. Voua, astora cu fuga. Va stiti voi care :)
          • -1 (1 vot)    
            Da, ne stim, (Joi, 24 martie 2011, 11:00)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui Fanel

            ... cei care ascultam BACH
      • +10 (12 voturi)    
        Pai (Miercuri, 23 martie 2011, 13:22)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui zexe

        Cred ca o torpila o cam intrece.
        • +2 (2 voturi)    
          O intrece la (Joi, 24 martie 2011, 7:35)

          luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          fuga, nu :) ? Adevarul este ca torpilele sunt cele mai fricoase, si din cauza asta au si viteza mai mare !
      • +12 (12 voturi)    
        Las ca fuga e sanatoasa... (Miercuri, 23 martie 2011, 13:29)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui zexe

        ... chiar daca e rusinoasa -)
      • +5 (7 voturi)    
        pai n-are greutate (Miercuri, 23 martie 2011, 16:03)

        ion [anonim] i-a raspuns lui zexe

        Cum s-o prinda daca e goala? N-are arme deci nu are greutate. Crezi ca degeaba au vandut-o englezii? E depasita.
        Dar asta e un motiv sa mai faca si ai nostri niste manevre, altceva decat simulari, asa ca probabil merita.
      • +3 (3 voturi)    
        Fuga-i rusinoasa, dar e sanatoasa ... :)) (Joi, 24 martie 2011, 1:32)

        altcineva [anonim] i-a raspuns lui zexe

        Vorba proverbului : Daca arme nu are, macar bine ca o poate lua la fuga :)))
        • +1 (1 vot)    
          ca tot ne place viteza (Joi, 24 martie 2011, 7:37)

          luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui altcineva

          nu-i asa ?
    • +5 (7 voturi)    
      +ca (Miercuri, 23 martie 2011, 12:47)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      a noastra e si mai veche
      • +5 (7 voturi)    
        varsta NU este anul nasterii (Miercuri, 23 martie 2011, 15:17)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Conteaza varsta echipamentului! Coca putea sa fie si de acum 40 de ani. In istoria navala sunt ZECI de nave re-echipate. Idem la avioane!
    • +21 (21 voturi)    
      Nu este praf (Miercuri, 23 martie 2011, 13:33)

      Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      Este cea mai buna arma pe care o putem da in acest moment. Marile minusuri sunt intr-adevar aparare anti-aeriana si elicopterul.

      Cred ca Armata Romana ar putea excela la capitolul Resurse umane , nicidecum dotari, unde avem nevoie de multi bani.

      Concluzia ar fi : daca tot nu ai bani , macar exercitii fizice sa faci.
      • +14 (18 voturi)    
        bine ca o avem si p-asta (Miercuri, 23 martie 2011, 14:01)

        Nae [anonim] i-a raspuns lui Cristianssen

        Ce faceam daca nu o aveam nici pe asta ? Trimeteam bricul Mircea?
        • +1 (7 voturi)    
          Da... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:07)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Nae

          pentru ca am impresia ca in afara de fregate e singura nava pe care o avem, cu o raza mai mare de 1500 NM. Din cauza ca are si panze cred :P
        • -2 (2 voturi)    
          Doar (Miercuri, 23 martie 2011, 22:33)

          K [anonim] i-a raspuns lui Nae

          Doar pe Mircea...
      • +14 (16 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 martie 2011, 14:47)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Cristianssen

        Poate-i explica cineva si lui Ciuvica - cel mai bun la caterinca, care spunea ieri ca poate nici n-ajunge nava la destinatie daca sunt valuri... Eu unul l-as fugari un pic cu Regele Ferdinand cand se da romantic cu hidrobicicleta prin Herastrau :-))
      • +1 (3 voturi)    
        Pacat (Joi, 24 martie 2011, 7:40)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Cristianssen

        ca nu e "made in Romania". Oricum e cam impropriu spus ca o dam noi.
    • 0 (6 voturi)    
      Pai.... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:14)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      Sa stii ca intr-un razboi nu numai armamentul face diferenta......

      Este adevarat ca nu este cea mai bine pregatita din punct de vedere al armamentului pentru astfel de operatiuni.

      Parerea mea este ca va fi folosita pe post de nava de comanda a unei grupari navale.

      Este foarte bine echipata cand vine vorba de radare, sisteme de bruiaj pasiv si sisteme de "electronic warfare".

      Cum zicea cineva un pic mai jos si avea dreptate - comparatia hotnews nu sta deloc in picioare - este ca si cand ai compara prune cu mere.....
      • +11 (15 voturi)    
        nava de comanda? (Miercuri, 23 martie 2011, 15:30)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Nick

        Cine e idiotul care isi instaleaza centrul de comanda pe o nava care nu se poate apara de atacuri aeriene macar? e suficient sa trimita careva un biplan care sa vine pe la spate, unde nu e tunul ala minune, si sa arunce cu TNT ca in westernuri, si ne scufunda mandrete de shalupa. In caz de vreun atac probabil ne aparam cu pasul de defilare, ca pe asta se pune baza in armata romana.
        • +12 (12 voturi)    
          Exocet (Miercuri, 23 martie 2011, 19:31)

          Marii cai albastri [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

          Din 82 incoace decand a fost razboiul Malvinelor cel mai mare dusman al acestui tip de nava militara (fregata, distrugator, etc) este racheta antinava (cea frantuzeasca Exocet fiind celebrissima pentru scufundarea distrugatorului britanic HMS Sheffield).
          Ghaddafi ar putea sa aiba rachete antinava de tipurile:

          http://en.wikipedia.org/wiki/P-15_Termit
          fabricate in URSS sau in China sau eventual
          http://en.wikipedia.org/wiki/Moskit
          fabricate tot de Rusia sau China.

          Pentru ca sa dobori asa ceva ai nevoie de un sistem de aparare antiaeriana integrata din care nu trebuie sa lipseasca CIWS (Close-in weapon system) cum au TOATE celelate fregate si care sa acopere 360 grade in jurul navei: Goalkeeper, Phalanx, FABA si la rezolutia la care sunt pozele fregatei pe net, nu pot sa bag mana-n foc dar cred ca nu are asa ceva.
          Asa ca ar trebui sa caute navele care fac contrabanda de arme pentru Ghaddafi undeva la vreo 150 leghe in largul coastelor libiene.
          Fereasca Dumnezeu sa se intample vreo nenorocire (pentru ca Ghaddafi are trebui sa aiba cateva vechi rachete antinava Silkworm) ca atunci spagarul de Bombo care a cumparat doua carene goale (Regele Ferdinand si Regina Maria) ar trebui spanzurat de catarg.
          • +1 (1 vot)    
            Bine ca nu au trimis (Joi, 24 martie 2011, 7:43)

            luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Marii cai albastri

            navele ca sa imparta covrigi si mere.. Sau sa arunce cu flori la trecerea invingatorilor "cruciati" :))
          • +6 (8 voturi)    
            Exocet x 2 (Joi, 24 martie 2011, 7:59)

            rcb [anonim] i-a raspuns lui Marii cai albastri

            Care parte din poveste nu e clara? Nu ne ducem sa-i "batem" pe libieni (care se bat intre ei oricum, si nu cu barci). Fregata noastra e mai mult decat ok, poate sa opreasca oricand orice nava civila (si unele militare) prin actiuni militare relativ simple. Toti desteptii o compara cu Royal Navy, desi nici acum -- nici acum 100 sau 200 sau 300 de ani (cand nici macar nu aveam iesire la mare) -- nu ne gandeam sa ne luam la harta cu ei. Ne-au cerut oamenii sprijin pentru operatiuni de paza, in caz ca vine piratu' si ne dam peste cap ca nu e echipata pentru operatiuni anti aeriene.

            Colonelu lu peshte e plin de avioane care sa omoare barcuta noastra... Suntem alaturi de cele mai puternice forte militare ale lumii contra unui dement care are niste puscasi adusi din tari straine sa se bata cu altii de-ai lui. Si nici macar nu ne batem cu ei. Cu aia ... cu populatie cam cat Moldova.

            Romania NU a avut, NU are si nici NU trebuie sa aiba o mare forta maritima, pentru ca NU a avut, NU are, si nici NU o sa aiba iesire la ocean! Inca vreo doua fregate ca asta, poate echipate si anti-aerian mai ca lumea, revizuirea pazei de coasta si cam am terminat cu dotarea marinei.

            Dupa anul 106 ne aparau romanii... dupa aia ne aparau altii (la un moment dat de sute de ani -- Imperiul Otoman)... Apoi rusii ... Apoi nemtii ... Apoi iar rusii... Acum americanii. Bun, asta e...

            Am uitat -- Basescu e de vina ca a vandut flota. Eh, daca nu era tiranu' mergeam cu barjele de grane si sa vezi ca pana si Royal Navy zicea "Respect!"
            • +2 (2 voturi)    
              aha (Joi, 24 martie 2011, 11:19)

              io [anonim] i-a raspuns lui rcb

              "Dupa anul 106 ne aparau romanii... dupa aia ne aparau altii (la un moment dat de sute de ani -- Imperiul Otoman)... Apoi rusii ... Apoi nemtii ... Apoi iar rusii... Acum americanii. Bun, asta e..."

              Si tu te simti bine asa ? Auzi, ne "aparau" rusii si otomanii. Se stie ca cea mai buna aparare e atacul, lectia asta n-am prea invatat-o nici in fotbal, nici in viata noi romanii. Mentalitatea ca "vine tati si va bate daca nu ma lasati in pace" e la fel de productiva si eficienta la copii de 6 ani ca si la nivel de state. Pana la urma, ce interes sau obligatie au americanii sa te apere, te-ai intrebat? Ca stat bananier, ce-i intereseaza pe ei de partea cu esti?

              Pe mine ma durea capul cand auzeam la scoala cum ne *laudam* ca noi n-am dus niciodata razboi de cotropire. Adica cu alte cuvinte am stat ascunsi sub pat sau dupa usa cu polonicul si ce-o veni o veni. Inteligenta strategie, n-am ce zice, iar mentalitatea care se desprinde din cuvintele tale o explica cu brio!
          • 0 (0 voturi)    
            STYX-uri (Joi, 24 martie 2011, 14:20)

            Gamma [anonim] i-a raspuns lui Marii cai albastri

            Daca sunt atacate cu P-15 atunci nici nu prea ai nevoie de rachete AA - CIWS , sunt suficiente masuri ECM moderne (le avem)
            http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Latakia

            Daca sunt atacate cu Moskit-uri atunci au incurcat-o si ei si celelalte fregate :

            But the 3M82 "Mosquito" missiles are extremely fast and give the defending side a maximum theoretical response time of merely 25-30 seconds, rendering it extremely difficult to employ jamming and countermeasures, let alone fire missiles and quick-firing artillery .

            Ideea de baza este : apararea antiaeriana se face prin intermediul avioanelor de vanatoare , daca nu ai acoperire aeriana atunci esti vulnerabil cu aa sau nu la bord .
    • +4 (10 voturi)    
      rautati... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:18)

      John Doe [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      ati uitat ca mai are in dotare si 205 pistolete CARPATI si probabil 2 AK47 pt subofiteri... deci e inarmata pana-n dinti... =))
      bine macar ca e rapida... daca se-ngroasa gluma macar poate sa fuga... =))
    • +5 (5 voturi)    
      mda... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      eram chiar uimit cat de smechera e nava... pana cand am ajuns la armament :(
    • +5 (7 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 23 martie 2011, 15:47)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      articolul este tendentios: a noastra e mai dotata deoarece are 205 kalasnicovuri cu tinte multiple!!! :)
    • +2 (8 voturi)    
      :) (Miercuri, 23 martie 2011, 16:00)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      Tu chiar ii crezi pe cei de la Hotnews cand e vorba de armament? Pentru un tun super-rapid nu era nevoie de o fregata, ajungea o barca cu motor. Doar daca te uiti la ea observi ca are mai multe capabilitati. Munitia e alta problema, dar totusi... Asa, ca idee, ieri pe RTV erau insirate mai multe randuri.
      • +3 (3 voturi)    
        spionajul e de vina (Joi, 24 martie 2011, 7:46)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui uwe

        si cum hotnews e un site vizitat probabil ca s-au gandit sa nu dezvaluie tot armamentul dintr-odata... E mai bine sa-i ia pe dusmani prin invaluire.
    • +4 (8 voturi)    
      sediul Partidului Verzilor sau Greenpace (Miercuri, 23 martie 2011, 16:49)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      Propun ca partidul verzilor sa isi mute sediul pe gonflabila asta, ca este absolut pasnica, nu ar face rau la nimeni. Eventual la pupa si la prova sa se monteze cite vreo sperietoare din alea care se pun in lanul de cucuruz, sa nu aterizeze din greseala vreun pelican de-al lui gadafi.Iar cei 205 de slavamari ar fi bine sa umble in slipuri pe curveta, nu sa se chinuie in costume din alea penibile, ca ride lumea de ei. Greenpace cred ca si ei ar fi interesati, sa il boteze eventual "Mir".
    • +8 (8 voturi)    
      nu ati inteles esenta (Miercuri, 23 martie 2011, 17:56)

      Fanel_cel_mare [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

      ... trimitem fregata goala, ca sa opreasca traficul de armament.
      Practic o trimitem goala, si se intoarce mai dotata decat a englezilor.

      Si cu aurul de la turci daca se poate.
      • +2 (2 voturi)    
        nu v-at prins (Joi, 24 martie 2011, 7:49)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel_cel_mare

        E o diversiune tactica. Ne facem ca o trimitem in Libia si ea se duce de fapt in Rusia ca sa preia tezaurul furat de Rusia... Lovim doi inamici dintr-un foc. Pentru asta are nevoie de spatiu in cala. Daca aveau armamentul unde mai depozitau tezaurul ?
  • +5 (19 voturi)    
    Mai adaugati la armament..... (Miercuri, 23 martie 2011, 12:39)

    Ronin [utilizator]

    ....si 7 petade, 15 prastii, 4 arbalete, 25 de sisuri, 10 bate de basebal si un pistol de semnalizare.....cat despre armamentu` greu, daca ne incarcam cu asa ceva, unde naiba mai punem marfa de contrabanda? Lasand gluma la o parte, pe langa ce arsenal au ailalti, a noastra seamana mai mult cu o nava de pescuit......e camuflata perfect....mai ramane sa imbrace si echipajul in haine civile.....
    • +5 (7 voturi)    
      ca bine zicea careva (Miercuri, 23 martie 2011, 15:33)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      ..de pe forum, e foarte posibil sa puna mana pe ea piratii somalezi, ca nu are cu ce sa se apere, e mai bine inarmat un vas de pescuit decat barca asta. Probabil de aici vin si cei 4 milioane de euro preconizati ca se vor cheltui. Din astia, 3.5 sunt pregatiti pentru rascumpararea de la pirati.
  • +5 (17 voturi)    
    Fregata fara armament (Miercuri, 23 martie 2011, 12:40)

    M [anonim]

    In mod normal acest tip de fregate (tipul 22) era dotat cu :
    * 2 × Sea Wolf anti air system (Total of 72 Sea Wolf missiles)
    * 2 × Quad Harpoon missile launchers (total of 8 Harpoons)
    * 2 × triple Magazine launched anti-submarine torpedo tubes (total of 36 torpedoes)
    * 1 × 4.5 inch (114 mm) Mk.8 gun
    * 2 × 20 mm GAM-BO1 guns
    * 1 × Goalkeeper CIWS[2]
    * NATO Seagnat Decoy Launchers (search Type 22 Fregate)

    din pacate au scos tot inainte sa o livreze Romaniei asa ca acum e dotata cu nimic si nici nu va mai fi. Practic e o barca lunga si aproape inutila.
  • +5 (7 voturi)    
    pentru patrula este buna (Miercuri, 23 martie 2011, 12:41)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ce fac daca intalnesc unii mai bine dotati cu armament?
    • +6 (10 voturi)    
      Pai e standard procedure ... (Miercuri, 23 martie 2011, 13:04)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ... ii scuipa, injura, o iau la fuga si tipa dupa HMS Cumberland :)

      Constat ca barcuta noastra nu are nici un fel de protectie antiaeriana. Daca as fi Gaddafi si as avea de primit un transport de armament de la, sa zicem, prietenul Ahmadinejad as directiona transportul prin sectorul patrulat de nava romaneasca (cica e secret ... dar daca am aflat ce fel nave/armament vor fi in zona prin internet banuiesc ca rutele de patrulare nu sunt mult prea greu de aflat) si as trimite "la intalnire" un avion cu rachete aer sol.
      • +6 (6 voturi)    
        mda (Miercuri, 23 martie 2011, 14:50)

        io [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Din fericire pt noi Ghaddafi nu are suprematie aeriana. Adica, pe scurt, cum scoate capul un avion il tranteste aviatia aliata, deci nu cred ca se prea ajunge la apararea antiaeriana de pe nave in niciun caz. Asta nu modifica cu nimic faptul ca fregata noastra e varza ca armament, desigur ...
        • +1 (1 vot)    
          :)) (Miercuri, 23 martie 2011, 21:54)

          Popic [anonim] i-a raspuns lui io

          Inr`un cuvant vrei sa spui ca noi am mers acolo sa fim aparati...doar ca avem capacitatea sa asiguram un perimetru. Si eu sunt acum in Mediterana...chiar in jurul Libiei si nu vad cam care ar fi diferenta intre nava tip tanc unde sunt ofiter si Fregata. Suntem de toata jena..sincer.
          • +1 (1 vot)    
            a, bineinteles (Miercuri, 23 martie 2011, 23:34)

            io [anonim] i-a raspuns lui Popic

            Dar n-am zis altceva. Bineinteles ca suntem de toata jena. Tot ce am zis e ca s-ar putea sa avem noroc sa nu ne-o scufunde.
      • +3 (3 voturi)    
        no fly zone?!? (Miercuri, 23 martie 2011, 16:24)

        toteu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        pe unde ar iesi avionul ala?
      • +1 (1 vot)    
        Romanii sunt descurcareti (Joi, 24 martie 2011, 10:15)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        si daca pun in echipaj si cativa din vamesii aia cu experienta, pun pariu ca se intorc mai dotati decat au plecat.
    • +1 (7 voturi)    
      varianta (Miercuri, 23 martie 2011, 13:12)

      io [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Intr-un astfel de caz nefericit poate vor folosi un Guta sau o Denisa si-mblanzesc situatia!
    • -1 (3 voturi)    
      ce fac? (Miercuri, 23 martie 2011, 15:30)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      dau sos-uri la aliati sa-i anunte de ce au gasit :D
    • +4 (4 voturi)    
      :-))))))))) (Miercuri, 23 martie 2011, 15:37)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Ataca frontal, cu toata viteza. la cat e de ascutita, cu ceva noroc taie nava dusmana in doua! Dar vai de noi daca ne ataca un stol de ciori sau fereasca' ... o "turma" de delfini nervosi.
    • 0 (0 voturi)    
      Or sa discute ca intre prieteni (Joi, 24 martie 2011, 7:54)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      de vremurile bune, cand colonelul ne vizita tara.
  • +2 (2 voturi)    
    pe romaneste, face sau nu face?! (Miercuri, 23 martie 2011, 12:42)

    costica [anonim]

    e buna de ceva, sau numai de sperietoare, vreau sa zic de prezenta onorifica asa neeechipata evident cum e ?!?!!! Intr-un razboi real si nu manevre de antrenament le tremura picioarele militarilor de pe ea sau se sperie de ea inamicii??!!
    • +1 (3 voturi)    
      depinde... (Miercuri, 23 martie 2011, 16:02)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui costica

      de inamic...
      poate face fata eventual unor vedete torpiloare si/sau unor nave vechi (corvete inamice) cu tunul de pe ea si/sau cu torpilele.
      impotriva submarinelor s-ar putea sa fie relativ ok datorita elicopterului.
      poate fi scufundata de orice avion din WW2...tunul poate trage doua focuri pe secunda dar sa folosesti un tun cu o asemenea cadenta ca si aparare aeriana...

      punctul forte "par" a fi sistemele de detectare (9 sisteme radar dar nu stiu cat de noi), si ceva abilitati de razboi electronic.
      • +2 (4 voturi)    
        Care elicopter ? (Miercuri, 23 martie 2011, 16:46)

        Cornel pop [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Care elicopter frate? A noastra e cea din stanga...prima coloana din stanga...mai uitat-te odata! vezi ceva asemanator zborului ?? poate vreun membru al echipajului...dar deja ma fac astia rasist si nu am nimik cu ei...
        • +1 (1 vot)    
          elicopterul... (Miercuri, 23 martie 2011, 16:59)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Cornel pop

          care apare aici:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_frigate_Regele_Ferdinand
          iar 330 Puma Naval
          • +2 (2 voturi)    
            ??? (Miercuri, 23 martie 2011, 17:25)

            Cornel pop [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Prietene, ai ales cea mai proasta susra de informare, crede-ma! Ceea ce este acolo...este teorie! nu exista, s-ar fi vrut, dar nu este! M-ar surprinde sa aiba si munitie pentru acel tun...poate ceva confetti...
  • +6 (14 voturi)    
    In ce consta misiunea (Miercuri, 23 martie 2011, 12:43)

    gmt [anonim]

    Salve,
    1. Misiunea unei nave este elementul de la care se pleaca in aprecierea dotarii;
    2. Multi vorbesc in necunostinta de cauza; de, lumea e plina in proportie de 80% de prosti;
    3. Pentru misiunea primita nava Romaneasca este cea mai buna.
    • +3 (7 voturi)    
      atunci (Miercuri, 23 martie 2011, 13:05)

      ady [anonim] i-a raspuns lui gmt

      de ce hotnews compara prune cu banane?
      cititorii sunt indusi in eroare..
    • +4 (4 voturi)    
      spune-ne si de ce.. (Miercuri, 23 martie 2011, 14:14)

      dabu [utilizator] i-a raspuns lui gmt

      Nu intreb la misto, incerc doar sa evit categoria aia cu 80% - de ce este nava romaneasca cea mai buna pentru misiunea de blocada?
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Miercuri, 23 martie 2011, 15:39)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui gmt

      Ce misiune? Macar daca imbarcau niscaiva turisti amatori de senzatii tari, ca sa observe de pe punte evenimentele, impreuna cu ceilalti membrii ai "armadei", care si asa nu pot face altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      serioooos?! (Joi, 24 martie 2011, 13:09)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui gmt

      HMS Cumberland...adicatelea nava aia de sus cu pavilion englez...exact de langa nava noastra ..."care este cea mai buna"...este tot o fregata de tip 22...inarmata pana in dinti!

      dar a noastra e mai buna!!! Dezbracata si cu chilotii-n vine!!!
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 23 martie 2011, 12:44)

    eu [anonim]

    chiar ca la armament e praf si pulbere... nici macar helicopter nu avem :D

    probabil pentru a suplini toate acele lansatoare de racheta si tunuri vor iesi cei 205 militari pe punte si vor trage cu AK-urile din dotare, in avioanele sau vapoarele inamice :D

    cu siguranta asa gandeste vreun generel din asta romanas, de ce sa investeasca in armament performant cand poate folosi carne de tun soldatii romani.
  • 0 (6 voturi)    
    sper ca nava sa ajunga acolo (Miercuri, 23 martie 2011, 12:53)

    bancher [anonim]

    dupa ce se termina razboiul. Nu de alta, dar orice avion de bombardament o poate scufunda lejer, si libienii au vreo 300 din acestea. Pacat de echipaj.
  • +8 (8 voturi)    
    Excelent (Miercuri, 23 martie 2011, 13:02)

    Vizitiul [utilizator]

    Chiar sta bile la toate capitolele (atat cat ne pricepem sa citim comparatia) dar la armament e 0. HotNews, va place sa ne bagati articolele cu frigata dupa ce ati vazut ce de comentarii care mai de care mai spirituale :D Frumos!

    Totusi, de ce asa putin armament, deja se pune intrebarea daca nu va fi furata de pirati!
  • +6 (10 voturi)    
    ar putea imprumuta un elicopter (Miercuri, 23 martie 2011, 13:04)

    adix [anonim]

    De ce nu vorbesc cu Raed Arafat sa le imprumute 1-2 elicoptere SMURD sa ii poata transporta pe celelelata fregate daca li se face rau de mare ?
    In plus la dotari cred ca mai putem adauga un escadron de 8 hidrobiciclete dotate cu pedale si 3 saltele gonflabile dotate cu pereti dublii din material ignifug .
  • +11 (13 voturi)    
    multi vorbesc, putini pricep! (Miercuri, 23 martie 2011, 13:28)

    Ion [anonim]

    Fregata aia nu e o barca iar cu armamentul pe care il are nu e de joaca. Poate scufunda o nava comerciala cat ai zice - Libia e o colonie fara sansa. Oricum miscare e mai mult politica nu are nicio treaba cu razboiul.
    • 0 (8 voturi)    
      Antiaeriana... (Miercuri, 23 martie 2011, 13:39)

      Traian Vuia [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Da, "nu e de joaca armamentul"... Dar ia spune, daca apare un avion Vuia 1 si lanseaza cateva bombite, cu ce se apara antiaerian fregata? Cu flegmele celor 205 de marinari de la bord?!
  • +4 (4 voturi)    
    e barca (Miercuri, 23 martie 2011, 13:40)

    io [anonim]

    adica are doar un tun cu apa si o catapulta?
    • +3 (3 voturi)    
      mai are si plase de pescuit (Miercuri, 23 martie 2011, 14:04)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui io

      :))
  • +7 (7 voturi)    
    nastase..... (Miercuri, 23 martie 2011, 13:58)

    contribuabilu [utilizator]

    pana la urma a fost afacerea lui Adrian Nastase.
  • 0 (0 voturi)    
    Elicopter (Miercuri, 23 martie 2011, 14:01)

    Sorin [anonim]

    Are in dotare un elicopter IAR Puma Naval, nou, versiunea navala si imbunatatita a IAR Puma standard.
  • +4 (6 voturi)    
    Sa trecem batalioane romane .... (Miercuri, 23 martie 2011, 14:04)

    Marcu [anonim]

    Ce nu este scris in articol este ca personalul este dotat cu undite de mare adancime pentru pescuit la ton. Se va pescui in sistem catch&eat, pentru eficientizarea costurilor cu alimentele (fasolea este deasemenea folosita atat ca aliment, cat si pentru intimidarea adversarilor). Apropo de lumea animala, barca este dotata cu sonare pentru detectarea delfinilor (este si o echipa de la National Geographic invitata pe barca pentru realizarea unui documentar legat de comportamentul delfinilor in Mediterana in perioada imperecherii).
  • +17 (23 voturi)    
    Totusi (Miercuri, 23 martie 2011, 14:35)

    Ciprian [anonim]

    Vad ca putina lume citeste ...si mai toti comenteaza aiurea.Fratilor, nu e nevoie de scoala militara ca sa stii ca in acea zona pericol aerian practic nu exista.Orice se ridica in aer de pe teritoriu Libian e doborat (NO FLY ZONE). Fregata nu are nevoie de armament exagerat pentru aceasta misiune. Scopul ei este sa opreasca si sa controleze eventuale vase comerciale care ar incalca embargo-ul. E evident ca asta nu ar fi o problema. Cat despre restul gargarei, ma iertati, nu ati vazut cum arata un tun de pe aceasta nava. Va trece cheful de gluma.Ce ati spune daca Guvernul ar hotara sa mai scada pensiile si salariile cu 20% si sa inceapa un program de inarmare ? Ati zbiera ca fetitele prin curtea scolii. Incercati sa fiti mai legati la realitate. Multumesc.
    • +5 (9 voturi)    
      eco friendly (Miercuri, 23 martie 2011, 15:00)

      XOY [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      da, deci concluzia este ca celelalte fregate sunt prea incarcate.....deci consuma mult combustibil. Noi suntem mai ecofriendly :)
    • -2 (6 voturi)    
      de acord (Miercuri, 23 martie 2011, 15:05)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      nu te preocupa, sunt comentarii de oameni saraci care traiesc pe credit pentru televizor si masina si cred ca l-au prins pe bill gates de picior. s-au obisnuit sa traisca peste propriile posibilitati si acum au niste pretentii de nu-i mai intrece nimeni. au uitat ce tara saraca am fost si mai suntem si au uitat de tot de unde au plecat. bravo noua ca ne implicam, atat cu ce avem! si la cat suntem de saraci si dezbinati, ma mir ca mai avem! sau trebuia, dupa parerea celor de mai sus: ori ultimul racnet, ori deloc
      • +1 (1 vot)    
        @buncrestin (Miercuri, 23 martie 2011, 15:39)

        radu [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        buncrestin cum esti, cred ca ai citit atent comentariile. Uite si mai jos, la postul de dedesubt. Sa ne implicam! Da! Dar...cu cap, nu cu fitze. Toti cu fregate, hopa si noi cu fregata, doar ca sa se numeasca la fel nava.
        • 0 (2 voturi)    
          re (Miercuri, 23 martie 2011, 15:54)

          buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui radu

          eu tind sa cred ca la comanda NATO nu sunt toti niste idioti, ba dimpotriva. vor sti ce misiuni sa atribuie fiecaruia, in functie de dotare si posibilitati. mai mult, se pare ca au nevoie de orice tip de implicare in acest moment. au nevoie si de portavioane dar si de fragte mai putin inarmate. in niciun razboi din lumea asta nu a stat toata armata in linia 1. fiecare are rolul lui
          • +2 (2 voturi)    
            cred (Miercuri, 23 martie 2011, 16:56)

            me [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

            ca problema care ii ingrijoreaza pe multi e ca prapadenia asta de barca e cea mai tare dintre cele doar 2 fregate pe care le are Romania cu totul, nu atat faptul ca nu se va achita de sarcini in Libia.
            Ca tara nu te poti baza *numai* pe aliati. Doamne fereste in caz de o invazie nici un aliat nu te poate apara daca armata proprie colapseaza intr-o saptamana-doua. Nici nu se reunesc/decid NATO intr-un timp atat de scurt, dupa cum s-a vazut si acum.
      • -2 (2 voturi)    
        sorry (Miercuri, 23 martie 2011, 16:27)

        XOY [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

        imi pare rau , nu intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau ! daca parerea ta este ca implicarea intr un conflict in care noi nu avem ce cauta este un lucru avantajos pentru Ro si pentru populatia ei.
        Libia - cel mai mare zacamant de petrol din lume, 144 ttone de aur
        Sua - datorie de 9 ori PIB
        UK - datorie de 5 ori PIB
        Franta - datorie de 9 ori PIB

        Ei se duc acolo sa protejeze civili nu?
        • +2 (2 voturi)    
          asa (Miercuri, 23 martie 2011, 16:51)

          me [anonim] i-a raspuns lui XOY

          Se pare ca n-ai inteles ca datoria publica sau bogatia unui stat nu se translateaza intotdeauna in nivel de trai. Si China ca stat o duce excelent, sta pe un purcoi de dolari, are "realizari cincinale" maretze, dar ia du-te in majoritatea "oraselelor" chinezesti de numai 100 milioane de prapaditzi fiecare care deabia isi duc zilele inecati in smog si inghesuiti. Si spune-le cat de bogatzi si de norocosi sunt,
        • +1 (1 vot)    
          bullshit (Miercuri, 23 martie 2011, 16:59)

          Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui XOY

          Da, la fel cum ne ducem si noi (la aur sau la protejat civili, care din ele o fi).

          Si apoi de unde ai scos cifrele alea? Is cam de 10 ori mai mari decat cele reale:
          http://www.visualeconomics.com/gdp-vs-national-debt-by-country/
        • 0 (0 voturi)    
          Nici noi nu suntem departe (Miercuri, 23 martie 2011, 18:25)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui XOY

          Chiar tu ai spus-o, ei nu se duc acolo "ca sa protejeze civilii", dar nici noi nu suntem departe de situatia acelor tari. Dar, in acelasi timp, ele sunt unele din cele mai puternice tari din lume si nu strica sa ai "aliati" printre ele.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 martie 2011, 16:28)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        Judecand dupa comentariul tau, as putea sa te incadrez si eu intr-o anumita categorie de romani. Dar nu ma grabesc cu concluzii, poate chiar esti mai inteligent decat pari. Si nici nu imi place sa impart lumea in categorii si apoi sa generalizez in privinta trasaturilor acelor oameni. Generalizarea este periculoasa, inclusiv aceasta, dupa cum zicea Dumas.
    • +1 (3 voturi)    
      @Ciprian (Miercuri, 23 martie 2011, 15:15)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Totusi, Ciprian, cred ca suntem legati de realitate. Aici discutam o comparatie intre fregata noastra si celelalte prezente in aceasta misiune. Desi nu sunt 100% necesare toate echipamentele pentru a inceplini aceasta misiune, ele sunt necesare unei fregate, in general, deoarece Nava Amiral a unei marine nu are ca singur tel in viata misiuni de "fugarie" a vaselor cu arme. In teorie, cel putin, ea trebuie sa detina capacitati de aparare antiaerian, de atac sol sol, sol aer etc.
      Iar, prin comparatie directa cu celelalte fregate de dimensiunea ei ce participa la misiune este cea mai putin dotata. PS Nu as zbiera deloc daca Guvernul ar dota o nava pe care a cumparat-o deja. As zbiera daca nu ar dota-o, deoarece asta inseamna bani aruncati pe fereastra. Pentru aceasta misiune, punctual, dupa cum ai descris-o tu, o corveta ar fi fost suficienta. Doar ca nu dadea bine sa mergem cu asa ceva. De exemplu corveta Admiral Eustatiu Sebastian este mult mai dotata din punct de vedere al armamentului
      1 × AK-176 76 mm (3.0 in) gun
      4 × AK-630 30mm guns (4x1)
      4 × 533mm Torpedo tubes
      2 × RBU-6000 ASW Rocket launchers
      • 0 (0 voturi)    
        hmm... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:25)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui radu

        1. Parca corvetele din clasa tetal 1 si 2 erau retrase (decomissioned).

        2. raza de actiune...1500 NM. ajungeau acolo si nu mai aveau cu ce sa se intoarca, si nu stiu daca ai nostri au stabilit posibilitati de realimentare cu aliatii. Altfel ,cea mai buna ar fi fost Marasesti, dar are aceasi raza. Ferdinand are 4500 NM, ceea ce inseamna ca chiar si fara realimentare ii mai ramane macar vreo 3000 de km de patrulare.
        • +1 (1 vot)    
          Marasesti e mai buna (Miercuri, 23 martie 2011, 16:11)

          radu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          @Laurentiu. Or fi retrase. Sincer am verificat pe Wikipedia lista de nave a marinei Romanesti. La raza de actiune nu m-am gandit ca nu se poate sa se fi asigurat ca pot sa realimenteze in Sicilia sau Malta. Asta ar fi tare.
          Oricum, de acord cu tine, Marasesti era mai buna si gata inarmata
    • -3 (3 voturi)    
      Guvern prost de da in gropi (Miercuri, 23 martie 2011, 15:16)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Altii reusesc sa creasca salariile si sa se si inarmeze.
    • -2 (2 voturi)    
      te inseli! (Miercuri, 23 martie 2011, 15:18)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      Te inseli amarnic! As fi de acord cu asta: sa mai scada niste salarii, pensii, plus alte cheltuieli inutile, sa mai dea afara din oamenii care nu fac nimic si sa investeasca in aparare, educatie, infrastructura, siguranta cetateanului, etc
    • 0 (2 voturi)    
      gresit... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:19)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      pericolul este serios diminuat si fortele aliate au suprematie aeriana...asta nu insemna ca pericolul nu exista...

      Si riscul de atac la Pearl Harbour era practic 0. Sau ca la Taranto niste biplane sa rada juma din flota de cuirasate italiana...Sau ca HMS Sheffield sa si-o fure asa de usor...
      sa trimiti o nava cu ZERO aparare aeriana intr-un teatru de razboi este o ineptie sinucigasa!
    • +1 (1 vot)    
      Corectie (Miercuri, 23 martie 2011, 16:00)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Nu cum arata "un tun", ci "tunul" :))))
    • 0 (0 voturi)    
      da !! (Miercuri, 23 martie 2011, 16:31)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      da, toate celelalte vase cam exagereaza cu armamentul, e si parerea mea ...
      de fapt cred ca putem fi luati ca exemplu in acest caz ... ma mir ca nu l-am auzit inca pe boc spunind asta ..
  • 0 (0 voturi)    
    lungimea conteaza! (Miercuri, 23 martie 2011, 14:44)

    wqr [anonim]

    si viteza. pretenele ei stie de ce!
  • +1 (3 voturi)    
    misiunea? (Miercuri, 23 martie 2011, 14:49)

    sdf [anonim]

    cred ca misiunea noastra e doar patrularea, k la capitolu aplicarea embargoului... tre sa apeleze la capacitatea de convingere a capitanului in caz de ceva. ca de impunere nu poate fi vorba. eventual sa-i amentinte cu vaslele.
  • +1 (1 vot)    
    acu... (Miercuri, 23 martie 2011, 14:50)

    asf [anonim]

    putea si ddd sa imprumute helicopteru sa fim si noi in randu lumii.
  • 0 (0 voturi)    
    eroare (Miercuri, 23 martie 2011, 14:52)

    adf [anonim]

    am crezut ca e careu de asi, dar sunt doar 3 bucati.
  • +2 (2 voturi)    
    dar cum o transporta ? (Miercuri, 23 martie 2011, 14:55)

    XOY [utilizator]

    de trimis o trimit, dar cum o transporta pana acolo ca e grea :)
  • +3 (3 voturi)    
    Fregata (Miercuri, 23 martie 2011, 15:01)

    ValiK [utilizator]

    Cum, nu avem nave la fel de tari ca ale unor superputeri coloniale? Să ne fie ruşine!
    • +3 (3 voturi)    
      nu te-ai prins (Miercuri, 23 martie 2011, 16:27)

      erhfdv [anonim] i-a raspuns lui ValiK

      avem 2 buc, insa echipate inacceptabil, fara aparare antiaeriana, fara elicopter de sprijin adica un civil imbracat cu haine militare britanice si inarmat cu un pulan ultimu racnet, trimis in afganistan sa lupte cu talibanii. in rest, de la distanta uniforma e ok, pulanu pare arma si printre aliati parem si noi mai fiorosi. ideea e ce facem daca e ceva pe bune, adica daca Doamne fereste ne-o ataca fregata vreo barca cu pirati somalezi, sau mai rau, vre-un deltaplan kamikaze.
  • +4 (4 voturi)    
    am ras de nu am mai putut (Miercuri, 23 martie 2011, 15:04)

    stefan [anonim]

    Unele comentarii sunt de dreptul comice rau !!! mersi am ras una buna
  • +6 (8 voturi)    
    OK (Miercuri, 23 martie 2011, 15:08)

    cititor [anonim]

    Ce nu-si doreste Base se intampla!
    Bine ca santem in randul lumii chiar daca numai inpinsi sau tarati.
    Fregata este OK pentru o blocada! Comparand PIB-ul RO cu ceilalti parteneri NATO fregata Regele Ferdinand ne reprezinta mai bine decat situatia economica sau moral-politica.
    Cu NATO/OTAN inainte!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Stiam eu... (Miercuri, 23 martie 2011, 16:08)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Basescu e de vina ca nu e dotata fregata deci Jos Basescu!!! :))
      • +3 (3 voturi)    
        Fregate (Joi, 24 martie 2011, 12:01)

        Gamma [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Bineinteles . Luate de Nastase , nemodernizate de Tariceanu cand duduia economia , e Basescu de vina ca nu le inarmam acum in criza .
        Pt genul asta de misiune sunt OK - as putea spune overkill .
        Intrebare pt cunoscatori , 330-urile navale sunt la bord sau dupa testele din 2007 s-au intors la fabrica?
  • +5 (5 voturi)    
    amuzant cati experti exista (Miercuri, 23 martie 2011, 15:10)

    marian [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Otobreda_76_mm

    The gun is capable of very high rates of fire, making it suitable for short-range anti-missile point defence. Its calibre also gives it abilities for anti-aircraft, anti-surface and ground shelling. Specialised ammunition is available for armour piercing, incendiary and directed fragmentation. A new stealth cupola has been designed in recent years.
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Miercuri, 23 martie 2011, 15:36)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui marian

      pai asta e amuzant la romani, avem pe forumuri cei mai mari experti militari, cei mai mari experti in economie etc. Probabil ca asta explica de ce merg lucrurile asa de bine la noi in tara :)
      • +2 (2 voturi)    
        Ete sa stii ca asa e! (Joi, 24 martie 2011, 8:23)

        rcb [anonim] i-a raspuns lui nemo

        Pe mine ce m-a amuzat in ultimele zile e ca specialistii in fregate sunt si specialisti in tramvaie (vezi cazul de la Iasi), dar intre timp se distreaza si cu apararea anti-seismica a reactoarelor nucleare. In care stiu, bineinteles, care e solutia :)
    • -2 (2 voturi)    
      aha (Miercuri, 23 martie 2011, 15:50)

      io [anonim] i-a raspuns lui marian

      Si daca se strica singurul pe care il are tun ce fac, dau cu lansatorul de torpile dupa avioane ? Sau ii baga laserul sau oglinda in ochi pilotului ?
    • -2 (2 voturi)    
      si inca una (Miercuri, 23 martie 2011, 15:53)

      io [anonim] i-a raspuns lui marian

      Cum o fi pozitionat singurul tun ca sa apere toata nava? Daca vin piratii din spate intorc fregata cu totul sa traga in ei ?
      • +4 (4 voturi)    
        clarificare (Miercuri, 23 martie 2011, 16:37)

        adrcov [utilizator] i-a raspuns lui io

        este un tun rotativ automat, nu ca cele din piratii din caraibe.cauta modelul pe net si te dumiresti
        • 0 (2 voturi)    
          asa (Miercuri, 23 martie 2011, 16:44)

          io [anonim] i-a raspuns lui adrcov

          Da, vazusem modelul si stiu ca e rotativ, dar nu cred ca acopera 360 de grade toata nava, mai ales impotriva altor nave.
          • +1 (1 vot)    
            Carma (Joi, 24 martie 2011, 12:07)

            Gamma [anonim] i-a raspuns lui io

            Sa stii ca au in dotare carma - nu apare acolo dar stiu din surse sigure ca exista . Asa ca daca vad pe cele 7 radare (lol) ca vine inamicul ( barcazul comercial incarcat cu AK47) din spate utilizeaza acest echipament ultrasofisticat (carma) pt a se asigura ca tinta se afla in campul de tragere al armamentului principal (si unic) .
            • +1 (1 vot)    
              extraordinar (Joi, 24 martie 2011, 12:36)

              io [anonim] i-a raspuns lui Gamma

              Deci intorc catamai barca ca sa traga cu tunul, bravo! Tu stii cat dureaza sa schimbi directia unei nave atat de mari? Si iti vin 2 sau mai multi inamici, unul in fata si unul in spate? Sau o barca rapida sau avion care carmeste mult mai repede decat ditai fregata?

              Lasati-o jos ca macane. De fraieri or avea toate celelalte fregate sisteme anti-racheta si toate alea care acopera 360 de grade totul. A dracu' prosti, nu s-au gandit sa dea din carma ca sa traga dupa dusman !
              • 0 (0 voturi)    
                Carma (Joi, 24 martie 2011, 13:44)

                Gamma [anonim] i-a raspuns lui io

                http://www.youtube.com/watch?v=kTJleSH9-H4&feature=related

                E vorba de o nava de lupta , nu de un petrolier .
                Alea cu 360 grade sunt pt armamentul antiaerian . Vezi ca si celelalte fregate nu au acoperire de 360 grade cu ARTILERIA principala . Ba chiar in WW2 francezii au gasit de cuviinta sa puna artileria principala in turele plasate frontal pe cuirasatele lor . La fel englezii pe clasa Nelson . Iar alea erau nave de 30000-50000 tone nu 5000 ca barcutele noastre moderne .
                • 0 (0 voturi)    
                  pai... (Joi, 24 martie 2011, 14:09)

                  Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

                  asta e toata discutia...daca iti vine un avion libian din spate (presupunand prin absurd, dar este o zona de conflict totusi) ce faci?..nu ca daca ar fi venit din fata ai fi putut face ceva cu un tun care trage 2 focuri pe secunda...

                  uite-te la armamentul de pe Cumberland..asa ar fi trebuit sa arate si a noastra...sau aproape la fel...
                  • +1 (1 vot)    
                    Fregata spaniola (Joi, 24 martie 2011, 15:08)

                    Gamma [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

                    Si mie mi-ar fi placut sa avem nave moderne dar jucariile astea tind sa fie scumpe :
                    "Three F100 Air Warfare Destroyers (AWD) and two amphibious landing ships will be built in an $11 billion contract which is expected to create around 2,000 new jobs through the firms ASC and Tenix." - contract australian
                    F100 e clasa din care face parte nava spaniola . Cumberland (in speta sea wolf) are armament invechit si mai ca as prefera patru gigei pe punte cu ultimul racnet de manpad's pt AA decat sa ma bazez pe un sistem de acum 40 de ani cu istoric in lupta destul de neatragator (vezi cum s-au comportat in Falklands) . Cred ca de-aia le-am si dat jos la cumparare .

                    Dar trebuie sa facem ceva ca totusi e o gluma nationala "armamentul" fregatelor noaste.
            • 0 (0 voturi)    
              am ras cu lacrimi... (Joi, 24 martie 2011, 12:48)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

              dar cateva corectii...
              parca avea 9 radare (a pierdut deja 2?!)
              si parca avea si torpile (le-a pierdut si pe astea?!)
  • +3 (3 voturi)    
    haha, cata caterinca! (Miercuri, 23 martie 2011, 15:10)

    Gigel [anonim]

    La asta ne pricepem cel mai bine, la caterinca. :))

    Hai s-o tinem tot asa!

    :))
  • -1 (1 vot)    
    nu ati inteles nimic! (Miercuri, 23 martie 2011, 15:14)

    airamerica [utilizator]

    Uitati-va la viteza, e cea mai rapida! La ce iti trebuie armamament cand poti sa fugi cel mai repede!?
    Ca sa o usureze si sa o faca cat mai rapida, au scos tot de pe ea.
  • +2 (2 voturi)    
    fregata Marasesti (Miercuri, 23 martie 2011, 15:21)

    saab [anonim]

    parca Romania mai avea o fregata mai veche, numita Marasesti. Daca-mi adic bine aminte, era echipata cu mai mult armament decat e acum Regele Ferdinand. De ce n-au trimis-o pe aceasta?
    • +1 (1 vot)    
      raza de actiune... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:33)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui saab

      Marasesti 1500 NM vs Ferdinand 4500 NM.
      Cu alte cuvinte ajunge acolo si nu mai are cu ce sa se intoarca.
      Marasesti este muuult mai bine echipata (chiara daca rachetele, torpilele sunt de 50 de ani), dar
      ca aparare antiaeriana e to slab echipata (4 gatlinguri), dar oricum era mai bine...
  • +3 (3 voturi)    
    Degeaba... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:22)

    PAPA PAUL [anonim]

    Degeaba.Tot a noastra e mai mandra!!!!Obs.:Nu se face vorbire deloc de prastii si arcuri cu tragere rapida.Noi avem!Acum , pe bune sa ne amintim ca am cumparat-o de la fier vechi la pret de supernava.Nu?
  • +5 (7 voturi)    
    suntem praf ... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:25)

    Vendetta [anonim]

    tinand cont type 22 costa circa 200 Mil Euro noua, cred ca Romania si-a luat un mare bot platind 500 milioane pe 2 fregate vechi si fara armament :))

    Multumim, pe aceasta cale guvernelor post decembriste (in special Nastase) pt toate lucrurile bune care le-au facut pt noi.... si drept rasplata as pune toti guvernatii (din ultii 20 de ani) sa traga la rame pe aceasta fregata (nu are rame? nici o problema, lasa ca ii punem, ca oricum armament nu are de avem spatiu :) )
    • -1 (1 vot)    
      pret (Joi, 24 martie 2011, 11:45)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

      avand in vedere ca un elicopter militar costa in jur de 150 mil de dolari nu cred ca o astfel de nava costa doar 200 mil noua si echipata
      • 0 (0 voturi)    
        ete nah! (Joi, 24 martie 2011, 12:54)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui flo

        elicopter militar 150 milioane de dolari?! ///

        f22 costa aprox. 150 milioane...
        b2 aprox. 1 miliard.

        astea sunt cele mai scumpe aparate aeriene din toate timpurile..
        vreau si eu sa vad elicopterul ala de 150 de milioane...(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    Salvare (Miercuri, 23 martie 2011, 15:27)

    Gigi CuBlugi [anonim]

    Ce echipamente de salvare are fregata noastra? Sper sa n-auzim ca e lovita de ceva si o s-avem pierderi de vieti. Ar fi tragic, rusinos si umilitor pentru cei care comanda si conduc armata.
  • +3 (3 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 23 martie 2011, 15:29)

    Vlad-I [utilizator]

    Pt. misiunea in care se duce este prea buna. Vina este a noastra a romanilor, ca nu producem mult, politicieni hoti si populisti a. severin care nu se mai satura de bani si de risipit resursele pe pomeni de tot felul.
  • +2 (8 voturi)    
    Perla Neagra vs Regele Ferdinand (Miercuri, 23 martie 2011, 15:30)

    Bolvin [utilizator]

    Daca o ataca Perla Neagra a lui Jack Sparrow credeti ca pierde meciul ?
    • -2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 23 martie 2011, 16:03)

      io [anonim] i-a raspuns lui Bolvin

      Pai cred ca si barca lui Columb de la 1400 o scufunda pe Ferdinand. Macar aia avea tunuri pe toate partile, nu doar 1 tun :-)
  • +3 (3 voturi)    
    noi am fost si bolnavi cand eram mici ... (Miercuri, 23 martie 2011, 15:39)

    io [anonim]

    .
    • +1 (1 vot)    
      Si la noi nu se gaseau ... (Miercuri, 23 martie 2011, 16:09)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui io

      ... nici banane, nici portocale cand eram mici
  • +2 (6 voturi)    
    hmmm :( (Miercuri, 23 martie 2011, 15:40)

    achmed the dead terorrist [anonim]

    Armamentul consta doar dintr-un tun si un lansator de torpile??? Adik fara nicio protectie antiaeriana??? Wow !!! Asta poate fi numita fregata??? trist, ff trist :( Din pacate, este o doar jucarie comparativ cu celelalte fregate; o jucarie trista...
    • +2 (4 voturi)    
      re (Miercuri, 23 martie 2011, 15:59)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui achmed the dead terorrist

      dupa logica ta, intr-un razboi conteaza numai varful de lance, nu si grosul armatei. se vede ca esti rupt de realitate. nu toata armata trebuie si poate sa stea in linia 1. sunt convins ca nava noastra este suficient de buna pentru misiunile pe care le va primi, iar noi putem fi mandri de contributia noastra
      • -1 (1 vot)    
        hai sa o luam logic... (Miercuri, 23 martie 2011, 17:10)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

        nava se presupune ca va face misiuni de embargo.

        Asta inseamna ca toate navele ce vor indeplini aceasta misiune in cadrul coalitiei, se vor aseza intr-un evantai si vor incerca sa inchida culoarele de acces catre Libia cu mijloacele de detectie si nu numai. Asta inseamna ca Ferdinand VA FI SINGURA, cu cel mai apropiat ajutor probabil cel aerian undeva la 20 de minute departare. Ajutorul naval militar va fi probabil undeva in jur de 2 ore departare.

        Nava nu va fi insotita de alte nave care sa-i ofere o umbrela de aparare antiaeriana, pentru ca nu face parte din misiuni de convoi, sau misiuni de aparare a altor nave, sau raiduri...
        • +2 (2 voturi)    
          of (Miercuri, 23 martie 2011, 19:50)

          io [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Eu tind sa cred ca generalii si amiralii aia NATO se vor gandi si vor prevedea scenariul asta mai bine decat forumistii de pe hotnews cand vor pune navele in evantai sau cum le vor mai pune. Tu ce crezi ?
          • +1 (1 vot)    
            eu cred... (Joi, 24 martie 2011, 13:20)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui io

            ca generalii si amiralii aia NATO se asteaptau ca Ferdinand sa fie echipata similar cu HMS Cumberland, atunci cand Romania le-a pus o fregata de tip 22 la dispozitie in cadrul aliantei, si cand o vor vedea vor ramane cu gurile cascate...
            • +1 (1 vot)    
              haide bre (Joi, 24 martie 2011, 19:03)

              io [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

              Tu chiar crezi ca virgula comandamentul NATO nu stie la milimetru ce se afla pe toate navele, crezi ca afla cand ajunge acolo?
              Tare-i mai subestimezi, crezi ca forumistii hotnews sunt in stare sa se uite pe navy.ro si wikipedia, dar US Navy si NATO habar n-au ce-i pe fregata noastra. Ce naiba, vezi ca generalii lor nu sunt romani, totusi.
      • +1 (3 voturi)    
        amice, (Miercuri, 23 martie 2011, 18:13)

        achmed the dead terorrist [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        Eu sunt rupt de realitate??? :)) iti multumesc pt apreciere :) Probabil ca le fel de rupti de realitate au fost si britanicii,canadienii si spaniloii, atunci cand si-au dotat fregatele cu puternice sisteme pt protectie antiaeriana... In acest conflict sansa militarilor nostrii consta doar in faptul ca Libia este varza dpdv militar. Orice prapadenie de MIG rusesc sau ucrainian poate scufunda fregata fara probleme. Si,asemeni tie, Ilici & Bombonel vor fi mandri de contributia lor la "dotarea" marinei romane.
    • +2 (2 voturi)    
      si tu acuma, vrei sa aiba si arme pe ea? (Miercuri, 23 martie 2011, 16:07)

      me [anonim] i-a raspuns lui achmed the dead terorrist

      Lasa ca poate-si fac pomana americanii si ne monteaza niste A.G.-uri ceva odata ajunsi acolo. Macar sa ajunga fara sa se scufunde singura!
  • +1 (1 vot)    
    ceea ce este amuzant (Miercuri, 23 martie 2011, 15:51)

    leopold [anonim]

    este concursul de comparatii iscat intre forumisti.Ati retinut cand pleaca "a noastra" in misiune? Peste o luna.La asa termen nu poti decat sa te gandesti ca seaca Mediterana ,Gadaffi ajunge la Polul Nord ,fregata ajunge cuirasat si multe altele..................
  • +3 (7 voturi)    
    pentru toti specialistii militari de pe forum (Miercuri, 23 martie 2011, 15:56)

    adrcov [utilizator]

    toata lumea se pricepe la tehnica militara. fratilor aceasta fregata slab dotata are un sistem perfomant de radare, care culeg tintele si le trimit altor isteme de armament de pe avioane, fregate etc.astfel daca este atacata aerian poate foarte bine sa fie aparata de orice alta nava din sistemul de blocada pe care il va forma, sau de orice avion al coalitiei aflat in apropiere. tunul aflat in dotare poseda o putere de foc enorma, iar torpilele pot scufunda orcie tip de nava.intelegeti specialistiilor ca aceasta nava va actiona intr-un sistem integrat de razboi unde datele culese de nave se prelucreaza in avione awacs, se trimit apoi la oricine se poate angaja in lupta.nu e o lupta nava-nava sau nava-atac aerian.pericolele pentru fregata noastra sunt nule.
    • 0 (4 voturi)    
      serios?! (Miercuri, 23 martie 2011, 18:50)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui adrcov

      adicatelea cam asa...am si eu mobil performant...cand vine unul in fuga spre mine cu un pistol dau telefon la politistul din colt pe care il am pe speed dial...
      • 0 (2 voturi)    
        cam asa (Miercuri, 23 martie 2011, 19:53)

        me [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        ... ar fi, daca tu l-ai vedea pe ala cu pistolul de la 500 km departare prin radar si politzistul ar veni cu supersonicul de mai aproape decat vine ala.

        In rest, comparatia e perfect valabila, bravo!
        • +3 (5 voturi)    
          dar intreb si eu ca prostu'... (Miercuri, 23 martie 2011, 21:01)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui me

          daca tot sunt si eu politist...si vine ala'...si am speed dial si etc....totusi....doar daca...nu ar fi mai bine sa am si eu un pistol?!
  • +7 (7 voturi)    
    fregata (Miercuri, 23 martie 2011, 16:31)

    patriot [anonim]

    Pozitia noastra a fost fost clara inca de la inceput: nu suntem de acord cu interventia straina militara in luptele interne din Libia ( si mai exact in lupta pentru putere a diferitelor triburi si grupuri de interese din aceasta tara). Dar ca stat membru NATO si pentru a pastra calda relatia cu Marile Puteri in special aici cu USA vom trimite aceasta nava care cu dotarea pe care o are poate face fata cu usurinta misiuni de patrulare si embargo. Trebuie specificat ca nu exista pericolul unui atac aerian deoarece orice avion care nu trebuie sa fie in zona va fi doborat imediat daca se va ridica de la sol din Libia sau va intra in zona aceasta fierbinte din alta directie.

    BTW are si pagina de facebook Fregata Regele Ferdinand.
    Numai bine!
  • +4 (4 voturi)    
    nava e buna (Miercuri, 23 martie 2011, 16:41)

    nam [anonim]

    trebuie doar echipata cu armament

    pe langa asta e perfecta pentru misiune: usoara, rapida, fara prea mult armament la bord sa nu se sperie clientii, deghizata in nava de embargou ... tot ce trebuie este sa faca ceva curse cu armament Romania - Libia si iesim din criza
  • +1 (3 voturi)    
    las ca macar mergem acolo (Miercuri, 23 martie 2011, 16:44)

    radu [anonim]

    A zis cineva ca cei mai mari experti se gasesc doar pe forumuri. Corect
    A zis cineva ca ne pricepem la caterinca. Corect.
    Aici e crema sotzietatzi romanesti. Suntem mai tari ca Baselu, mai diplomati ca Plesu, mai juristi decat Valeriu Stoica si ne pricepem la armata/armament si toate cele militaresti mai tare decat orice general.
    Corect.
    Ca daca nu era nevoie de o nava bine dotata acolo, si Americanii, Si Canadienii, si Englezii si Spaniolii si-ar fi trimis ciurucurile din 60 toamna ce sunt gata de a merge la casat.
    De ce spaniolii si-au trimis o fregata de ultima generatie? De prosti? Ca si asa nu ii ataca nimeni, daca e sa ii luam in considerare pe unii ce au postat aici.
    La cate de relaxati sunt unii fiindca exista no fly zone, mai mai ca ajungea sa trimitem un zodiac gonflabil care sa se plimbe lela prin mediterana si sa le spuna navelor cu armament ca n-au voie in Libia.
    Hai fratilor, nu ne-o pricepe majoritatea, la problema asta, dar bunul simt spune ca nu trebuia trimisa o nava neechipata. Mai bine una mai veche dar cu ceva tunri si rachete pe ea.
    • +2 (2 voturi)    
      noi suntem cu telefonul (Joi, 24 martie 2011, 8:36)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui radu

      si il punem pe speed dial si cand ii vedem dam telefon la politistul spaniol. Alo domnul politist eu sunt cu speed dial vino sa ma protejezi de libian.
  • +1 (1 vot)    
    Tot noi suntem mai buni! (Miercuri, 23 martie 2011, 16:46)

    cristi [anonim]

    Eroismul marinarilor nostri precumpaneste pe deplin tehnologia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    grav (Miercuri, 23 martie 2011, 16:46)

    florin [anonim]

    Este destul de grav ca nu are rachete, armament antiaerian si nu are armament antiracheta
  • +3 (5 voturi)    
    De ce nu este fregata echipata, Taricene? (Miercuri, 23 martie 2011, 16:57)

    Costica [anonim]

    Domnu' Tariceanu stie foarte foarte bine ca fregata nu este echipata. De unde ar mai fi avut el de-un Maybach nou-nout? Nastase a reusit megaperformanta de a cumpara doua fregate vechi si goale la un pret pe care putea lua de la olandezi 5 fregate noi sau doua complet echipate. Dar atunci nu aflase ca-i va da Tusa Tamara casa, asa ca a luat si el, acolo, cate ceva, pentru el.
    Altfel mi se pare destul de rusinos ca nu s-au gasit bani sa punem macar un elicopter, pe care-l putem face noi la Ghimbav. Evident e mai mare nevoie de vile langa Ghimbav decat de elicoptere pe Regele Ferdinand.
  • +1 (1 vot)    
    sa speram (Miercuri, 23 martie 2011, 17:09)

    xcgnh [anonim]

    ca participarea Ro va avea beneficii!! ca cheltuiala statului nu va fi in van, ca au negociat si ei ceva, desi ma cam indoiesc...
  • -2 (2 voturi)    
    Nici pentru blocada nu e buna. (Miercuri, 23 martie 2011, 17:18)

    Danyel [anonim]

    Am vazut pe aici mai multe pareri ca fregata noastra ar fi numai buna pentru blocada, si nu pentru razboi ca acolo nu are ce cauta. Bun, dar si pentru blocada ce te astepti sa intalnesti? Nave comerciale cu ce? Cu alimente sau ajutoare? Pe acelea le lasi sa treaca. Dar ce faci daca intalnesti o nava cu armament de contrabanda. Lansatoare de grenade sau rachete provoaca distrugeri masive. Atunci noi cum ne aparam? Tunul nu cred ca poate scufunda un vapor iar torpilele nu stiu cat de eficiente sunt. In alta ordine de idei nu conteaza pt ce misiune mergi acolo. Este o zona de Razboi. Trebuie sa te astepti la surprize sau ce este mai rau. Daca apar avioane sau vapoare inamice, sau chiar rachete lansate de pe tarm? Fregata noastra este buna pentru impus blocade, dar Nu in zone de razboi. Celelalte fregate sunt dotate corespunzator pentru tot ceea ce inseamna blocada, adica au armament puternic.
    • +3 (3 voturi)    
      cica.. (Miercuri, 23 martie 2011, 18:29)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Danyel

      ar avea torpile...si tunul iti poate aduce o nava comerciala in stadiul de epava in 5-10 secunde tinand cont de faptul ca trage 2 lovituri pe secunda...
  • +1 (1 vot)    
    vin si bulgarii la razbel (Miercuri, 23 martie 2011, 17:19)

    iorgu de la pangar [anonim]

    iote ca vin si bulgarii cu fregata lor. spre deosebire de noi ei au mai fost in patrula si embargou in mediterana si au si armament pe ea. Vin cu Drazki (41) de 2,200 tone dar mult mai dotata. Si nu cred ca pleaca peste 1 luna.
    • +6 (6 voturi)    
      Drazki (Miercuri, 23 martie 2011, 19:03)

      radu [anonim] i-a raspuns lui iorgu de la pangar

      E dotata
      100 mm Creusot-Loire automatic cannon
      1 RIM-7 Sea Sparrow launcher with 8 missiles
      1 MM-38 Exocet launcher with 4 missiles
      1 375mm Bofors depth charge launcher
      2 Ecan Type l5 torpedo tubes with 10 torpedoes
      Deh, ce mai, bulgarii astia au fitze in cap. Fac show off. Cum ziceau unii colegi de forum? Acolo e parfum, nu vine nici dracu. Puteau sa lase armamentul acasa.
      Si ce se mai grabesc obraznici! Ca fata mare la maritat! Conform Standard news ei sunt gata de plecare in 5 zile.
      Ce mai, niste aroganti!
      • +1 (1 vot)    
        :( (Miercuri, 23 martie 2011, 19:37)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui radu

        axum chiar ca ma simt prost..."flota" bulgara e superioara "flotei" romane ...:s
        nu mai avem sperante...
  • -2 (2 voturi)    
    nava de transport (Miercuri, 23 martie 2011, 17:39)

    Marian [anonim]

    base nu vroia sa se implice in acest razboi fiindca a stabilit cu cadafi săi livreze armament, dar tot raul spre bine, fregata o umple cu armament si se da capturata de libieni. Si uite asa mai face fracsu niste afaceri, sau mai tragic, fregata primeste o torpila de la fratele sarcozi din gresala, ca tot matura franta cu noi peste tot!
  • -2 (2 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 23 martie 2011, 17:41)

    anton [anonim]

    ba sa stiti ca e dotata cu 205 greuceni...fiecare echipat cu 4 sticle de tzuica, 10 litre de vinoase si mii de beri...nu degeaba este supranumita Fregata Berila. deci sa lasam gluma ca e butoi de pulbere alcoolica...cea mai tare din parcare...
  • +1 (3 voturi)    
    pt ca flota sa fie intreaga... (Miercuri, 23 martie 2011, 17:44)

    Vendetta [anonim]

    Romania urmeaza sa achizitioneze: de la Americani - 1 x portavion, clasa Yorktown - WW2, pret: $ 5Bil (cam cat unul nuclear nou nout), 1 x battleship (clasa Iowa: deoarece vor cumpara nave care nu se mai produc pretul va fi de cel putin 10 Miliarde Doalri, 2 x distrugatoare mai exact (Cassin si Downes - wiki for details) iar de la nemti: 3 x submarine (Type 40 - WW1) pret: 6miliarde Euro (cam cat 3 SeaWolf noi),

    Aceste nave (impreuna cu super-modernele fregate) vor face ca flota romana sa fie complet pregatita de al 2-lea razboi mondial... :))
    • +1 (1 vot)    
      sa vedem partea plina a paharului (Miercuri, 23 martie 2011, 21:58)

      a [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

      da, dar vom avea un muzeu naval.....
    • -1 (3 voturi)    
      :))) (Joi, 24 martie 2011, 8:34)

      mojoMG [utilizator] i-a raspuns lui Vendetta

      Prietene, tu cand te-ai nascut, din moment ce astepti al 2-lea razboi mondial?
  • 0 (2 voturi)    
    Noul iFregat 4 - Regele Ferdinand (Miercuri, 23 martie 2011, 18:02)

    nicollaeb [anonim]

    Vand iFregat 4 - Regele Ferdinand, editie limitata - look exterior 10/10, blocat pe reteaua Marea Britanie. L-am luat din obligatie fata de altii, sa nu ma fac de cratitza. Nu merita upgrade, eventual niste postere in plus cu rachete si eliucoptere. p.s. Imi pare rau de echipaj, la cat ne merge mintea folosim gunoaiele altora!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu se scufunda asa usor (Miercuri, 23 martie 2011, 19:28)

    gabi [anonim]

    Fiecare membru al echipajului are in dotare cate o papusa gonflabila. In plus, au prevazut papusi gonflabile si pentru eventualii pirati
  • +3 (3 voturi)    
    elicopter (Miercuri, 23 martie 2011, 19:46)

    eurocopter [anonim]

    Ati uitat sa mentionati ca "Regele Ferdinand" e dotata si cu un elicopter IAR 330 Puma NAVAL.
    • 0 (0 voturi)    
      nu... (Miercuri, 23 martie 2011, 20:58)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui eurocopter

      nu am uitat...s-a argumentat aceasta discutie...

      informatia apare pe wikipedia, dar nu si pe navy.ro
      daca cineva care serveste pe nava, arma sau minister nu poate spune mai mult, informatia de pe site-ul oficial, este in teorie cea corecta...

      adicatelea...vax si elicopter...
  • +1 (1 vot)    
    Lipsesc detalii (Miercuri, 23 martie 2011, 20:40)

    C&C [anonim]

    Parca era si un elicopter IAR-330 Puma la bordul fregatei, sau nu mai este?
    De asemenea, tunul Oto Melara, tun rapid cu 120 salve pe minut, poate fi folosit atat anti-racheta, cat si anti-avion, deci ceva tot exista la bord ca protectie anti-aeriana.
  • 0 (0 voturi)    
    fregata (Miercuri, 23 martie 2011, 22:45)

    cristi anca [anonim]

    puteau sa puna si un mig,doua, pe ea.........
  • -1 (1 vot)    
    Voi chiar credeti ca acea fregata are doar un TUN? (Miercuri, 23 martie 2011, 22:46)

    Mandalay [utilizator]

    Armament:

    Batch 3 are armed with

    * 2 × Sea Wolf anti air system (Total of 72 Sea Wolf missiles)
    * 2 × Quad Harpoon missile launchers (total of 8 Harpoons)
    * 2 × triple Magazine launched anti-submarine torpedo tubes (total of 36 torpedoes)
    * 1 × 4.5 inch (114 mm) Mk.8 gun
    * 2 × 20 mm GAM-BO1 guns
    * 1 × Goalkeeper CIWS[2]
    * NATO Seagnat Decoy Launchers

    Aircraft carried:

    1 or 2 × Lynx Mk.8 helicopters, armed with 2 × machine guns and,

    * 4 × Sea Skua anti-ships missiles, or
    * 2 × Sting Ray anti-submarine torpedoes, or
    * 2 × Mk 11 depth charges
    Toate fregatele construite dupa 80 de UK au sisteme de atac antiaieriene.
    • +1 (1 vot)    
      nope (Miercuri, 23 martie 2011, 23:49)

      je [anonim] i-a raspuns lui Mandalay

      Ar fi bine, dar nu e asa.

      Asta e configuratia completa, cu armament, in marina britanica. Bombonel cand le-a cumparat le-a luat fara armament (si scump), ca a zis ca le upgradeaza el. Si nu s-a mai pus nimic pe ele, c-asa-i pe la noi. Probabil tunul a ramas acolo ca n-aveau chef sa-l scoata. Sau poate de atata au avut bani sa puna dupa.
  • 0 (0 voturi)    
    Fregata noastra (Joi, 24 martie 2011, 1:50)

    Nikolai [anonim]

    nu prea dispune de armament in comparatie cu celelalte. oare cat ar mai costa modernizarea?
  • 0 (0 voturi)    
    Musai (Joi, 24 martie 2011, 3:17)

    Cristip [anonim]

    Cine crede ca cineva iti da armamentul lui propriu ca sa-l poti ataca cu el ?!? Eu inventez pucociu si ti-l dau tie sa ma impusti ...Logica
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Joi, 24 martie 2011, 5:23)

    AndreiIC [utilizator]

    Cate "frecate" din astea are Romania?
  • +6 (6 voturi)    
    ...Cinste armatei romane! (Joi, 24 martie 2011, 6:38)

    ovix [anonim]

    ....pana la urma Romania este de laudat la faza asta, pentru ca sunt alte zeci de tari care nu au sange sa participe la actiunea asta, iar privind armamentul de pe fregata, daca e bine folosit poate avea efect decisiv intr-un atac ofensiv sau defensiv. A se tine cont ca acolo este o alianta militara si o colaborare intre armate, nu s-au dus romanii pe cont propriu doar cu ...."tolba de sageti", s-au dus sa se alature unei cauze prin care acorda sprijin si primesc sprijin militar. Voi astia care cautati pe Google cu ce ar putea sa fie echipata o nava de razboi sau a-ti jucat prea multe jocuri pe PC, lasati-o moale, probabil daca ati vedea in actiune acel tun super-rapid de 76 de mm, a-ti fi probabil nevoiti sa va schimbati chilotii, ce sa mai spun de explozia unei torpile.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa aparam cu piepturile goale. (Joi, 24 martie 2011, 8:05)

    ionut [anonim]

    Oare nu e specialitate romaneasca sa aparam "cu piepturile goale".Nu a chemat Iliescu populatia, in timpul Revolutiei sa apere televiziunea?
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 24 martie 2011, 8:26)

    Ciprian [anonim]

    Fortele militare concertate in Libia in momentul de fata si cele ce se vor alatura efortului militar in viitor (asa cum este si fregata noastra) trebuie sa respecte anumite standarde. Nici o nava nu poate fi parte dintr-un dispozitiv complet de aceasta natura daca nu respecta standardele impuse. Drept urmare, consider ca strategii NATO sunt ceva mai bine pregatiti/informati decat noi.
    Referitor la repetatele aluzii ca aceasta nava nu are aparare anti-aeriana. Oameni buni...tunurile ultra-rapide au fost concepute tocmai cu aceasta in minte sa detina capacitate de atac/aparare atat anti-aeriana cat si in cazul unui conflict naval.
    Multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    e bine asa (Joi, 24 martie 2011, 8:29)

    Fabiani [anonim]

    tot e bun decat nimic ! hai sa nu mai fim rautaciosi, ca peste 30 de zile tot se termina razboiul, dupa cum isi fac socotelile cei din alianta ! poate nici nu mai pleaca in misiune !
  • +4 (4 voturi)    
    Ce cred eu... (Joi, 24 martie 2011, 8:30)

    mojoMG [utilizator]

    Eu zic sa nu mai faceti nicio comparatie, pentru ca, totusi, sa te compari cu Marea Britanie, Canada si Spania, mi se pare cam mult. Eu zic ca mai presus de toate e faptul ca am avut initiativa, si cu mijloacele noastre, asa cum sunt ele (saracacioase), ne-am angrenat in aceasta operatiune. Va rog eu, sa nu mai facem paralele intre noi si marile puteri ale Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce mandre fregate mai avem :))) vai de noi ! (Joi, 24 martie 2011, 9:01)

    gigi [anonim]

    eu zic ca suntem praf si la propriu si la figurat can vine vorba de aceste "fregate" mai bine zis vechituri ...ne-au aruncat engl ceea ce au casa si la pret de mai puneai ceva si facai una noua :)) .Asa ca barcutele astea sunt doar de parada adica inutile , sper macar cei de la bord sa fie echipati corespunzator cu flinte fratilor nu de alta dar poate dati de pirati si va mai si ia ostatici :)))
    • +1 (1 vot)    
      eu nu sunt de acord ca englezii ne-au dat (Joi, 24 martie 2011, 9:46)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ceva prost, cum se vehiculeaza mai sus. Totusi la performante de deplasare fregata Ferdinand I are 30 noduri (cam 56 km/h), ceea ce inseamna o viteza de top pt o fregata. La capitolul armament sta mai prost, dar asta din cauza romanilor, nu a englezilor. Cand a fost cumparata nava, englezii au dat jos armamentul de pe ea, urmand ca romanii sa cumpere armament NATO si sa il monteze pe nava. Aceasta trebuia sa fie o noua tranzactie, care insa nu s-a materializat, pt ca guvernul Romaniei nu a mai avut bani, asa ca fregata a ramas neinarmata.
      Norocul nostru este ca aviatia aliata a distrus toate avioanle lui Gaddafi si lansatoarele de racheta, asa ca nu au cu ce sa o mai scufunde. Ar mai fi pericolul sa fie capturata cu barci si feluci arabe, dar norocul nostru e ca fuge repede, si scapa si de astea.
      • -1 (1 vot)    
        Ba (Joi, 24 martie 2011, 11:05)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Ba guvernul Romaniei a avut si are bani, doar ca prefera sa ii dea pe telegondole la Petrosani si pe alte rahaturi de care nu are nimeni nevoie. Daca te uiti la bugetul ministerului dnei Udrea , ai sa vezi de ce nu sun bani pt Ministerul Apararii.
  • +1 (1 vot)    
    HMS Coventry superstitii (Joi, 24 martie 2011, 9:25)

    Casargoz [anonim]

    The first Coventry was the Spanish 28-gun ship San Miguel, captured in 1658, but in turn taken by the French in 1666.
    The second Coventry was a 48-gun fourth-rate launched in 1695, captured by the French in 1704 but soon recaptured, and broken up in 1709.
    The third Coventry was a 28-gun sixth-rate launched in 1757 and captured by the French in 1783.
    The fourth Coventry (D43) was a light cruiser launched in 1916 and sunk in an air attack in 1942.
    The fifth Coventry (D118) was a destroyer launched in 1974 and lost in the Falklands War.

    nici o nava botezata Coventry nu a avut o soarta usoara...
    Dar poate e doar o superstitie.
    • 0 (0 voturi)    
      HMS Coventry superstitii (Miercuri, 30 martie 2011, 18:59)

      danplux [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      ... Şi ai impresia că celei de-a "The sixth Coventry (F98)" nu i-a ajuns faptul că a ... "sfârşit" la români ?!?
  • +1 (1 vot)    
    de ras?! (Joi, 24 martie 2011, 9:26)

    eu [anonim]

    daca nu era?!...era mai urat...asa cum e ..este....ganditi-va la ce buget au ceilalti ptr. armament....nu fiti rai...e prima participare cu ceva din dotarea armatei (fara armament de infanterie si trupe)...vor vedea ce le-a lipsit si se vor conforma ptr. viitor....alti membri aliati cu ce participa ...cu sufletul?1...lasati-o mai moale...la simularile si antrenamentele cu celelalte puteri aliate nu ne-am facut de ras...asa ca...ganditi de doua ori....multumesc mult...
  • -1 (1 vot)    
    Las-o jos ca merge asa! (Joi, 24 martie 2011, 9:30)

    LASOU [anonim]

    Las-o jos ca merge asa, asa pe mare, pe Marea Mediteraneana frumusetea noastra de fregata.
    DAR DOAMNE FERESTE! sa ne trezim cu un atentat terorist a la rusi la aeroport, centre comerciale aglomerate, gari si metrouri si autobuze ca atunci nici mama SRI-ului nu ne mai salveaza! Poate invatam si noi ca lumea asta araba, care a inventat pentru omenire scrisul si matematica e mai desteapta decat lumea americana si europeana plina de orgolii, vezi disputa de orgolii dintre francezi si italieni pe petrolul libian si actiuni militare. Poate trecem pe energie verde si-i lasam naibii in lumea lor aparte pe dictatorii arabi cu uniunile lor de triburi(jamahiria araba).
  • 0 (0 voturi)    
    fotografie frumoasa (Joi, 24 martie 2011, 11:11)

    fost marinar [anonim]

    Cine vede de aproape fregatele romanesti se inspaimanta vazandule costele ,in fapt nu sant de cat niste epave cumparate pentru a primi dreptul de intrare in nato si protectia acestei organizatii ,navele nu sant inarmate suficient statutului si nu depasesc nici macar forta de lupta a unei nave fluviale de lupta de clasa inferioare
  • -1 (1 vot)    
    dotarea de armament e nepublicata (Joi, 24 martie 2011, 11:14)

    viorel [anonim]

    Stimatilor care va dati cu presupusul
    Credeti ca un vapor militar , ca e fregata sau altceva de dimensiunea asta nu mai are la bord si alte nunuri si mitraliere de calibru mare, protectie anteaeriana la o adica. daca niste ziaristi sau ofiteri nu au scris tot chiar credeti ca pleaca in croaziera de plimbare? si pe un tanc de cativa mp se gasesc aceste echipamente de lupta suplimentara. raman la parerea ca vor conta oamenii si procedurile care la un moment dat constituie diferenta.
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns : NU ! (Joi, 24 martie 2011, 11:31)

      Cornel pop [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Raspuns NU la prima intrebare cu alte "inzestrari", raspuns DA la faza cu croaziera...cel putin pentru ai nostri...Raspuns tancul nu este o fregata, este ceva mult mai evoluat ( valabil pentru Romania) si intr-adevar, iti dau dreptate : oamenii vor conta si vor face diferenta, atatea injuraturi ca in limba romana nu mai gasesti! Ii vom dovedi pe toti....fara sa ne repetam !
    • 0 (0 voturi)    
      vorbesti in dodii... (Joi, 24 martie 2011, 11:34)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui viorel

      marasesti are tot echipamentul publicat...

      iti sugerez o ocheada pe navy.ro
  • +1 (1 vot)    
    Comparativ (Joi, 24 martie 2011, 12:26)

    Daniel [anonim]

    La capitolul armament "Regele Ferdinand" e un fel de "Skin of the dick".La capitolul performante sta mai bine!
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca n-au trimis submarinul Delfinul (Joi, 24 martie 2011, 12:43)

    Dan [anonim]

    ...care a fost construit in anii '30 si nu mai are baterii.
    http://ro.wikipedia.org/wiki/NMS_Delfinul
    • 0 (0 voturi)    
      Ala e bunicul (Joi, 24 martie 2011, 14:07)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui Dan

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Submarinul_Delfinul
      Asta e cel pe care il avem in dotare acum . Dar e adevarat - nu merge ca nu mai are acumulatori .
      • 0 (0 voturi)    
        Mersi pentru corectare. (Joi, 24 martie 2011, 22:59)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Gamma

        .
  • 0 (0 voturi)    
    Viteza este buna (Joi, 24 martie 2011, 14:50)

    Crosby [utilizator]

    ... Macar scapam cu fuga, merge destul de repede. Cred ca poate depasii navele piratilor care ar vrea sa o abordeze si sa ne-o ia cu japca. Noroc bun ! :))
  • 0 (0 voturi)    
    budget (Vineri, 25 martie 2011, 5:07)

    China Wholesale [anonim]

    http://www.b1.ro/stiri/economic/guvernul-a-aprobat-bugetul-pentru-fregata-regele-ferdinand-1899.html



    J.

    www.emixt.com
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu:FregataFerdinand va produce numai valuri (Vineri, 25 martie 2011, 6:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa isi conserve buna reputatie (atata cat a fost) pe care si-a castigat-o in calitate de gospodar al intregului stat (prim ministru), Tariceanu ar trebui sa isi exprime opinii in acest registru, cel al administarii tarii, sa nu nu 'faca valuri' in cel politic, in care nu este prea tare, sa il lase pe expertul in materie, Antonescu, sa peroreze pe tema 'jos Basescu'.
    Comportamentul lui Tariceanu ar fi mai onorabil, ar castiga puncte in lupta cu Antonescu.
    Tariceanu are realizari de ordin practic de care sa poata face caz, Antonescu sta pe un munte de vorbe goale.
    In legatura cu aprecierile 'taioase' ale lui Tariceanu, privind gradul de pregatire (dotare) a fregatei Ferdinand, ar fi fost bine ( preluand din 'putul de gandire' al fostului presedinte Chirac), sa profite 'prin tacere'.