Boc pentru romanii din Japonia care platesc revenirea in tara: Nu se fac acte de caritate pe bani publici

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2011, 16:09 Actualitate | Esenţial

Statul roman acopera doar o parte din costul de transport al cetatenilor romani din Japonia care vor sa revina in tara, iar acestia trebuie sa suporte la randul lor anumite cheltuieli, prin angajamente de plata, deoarece pe bani publici nu pot fi facute acte de caritate, a afirmat premierul Emil Boc, potrivit Mediafax.

El a raspuns astfel intrebat de jurnalisti cum comenteaza faptul ca multi dintre romanii aflati in Japonia s-au plans de faptul ca nu au avut bani pentru transportul in tara, desi au dorit sa revina in Romania.

Premierul a explicat ca suma aferenta deplasarii avionului pana la Tokyo este suportat de statul roman, iar romanii care doresc sa revina in tara trebuie sa suporte la randul lor o parte din cheltuieli, dar prin angajamente de plata, nu prin achitarea efectiva a banilor la momentul urcarii in avion.

"Nu se pot face acte de caritate pe bani publici. Trebuie sa existe un echilibru atunci cand este vorba de utilizarea banului public", a spus Boc.

Bugetul Ministerului Afacerilor Externe a fost suplimentat, duminica, de Guvern cu 1,1 milioane lei, pentru acoperirea cheltuielilor de transport si asistenta consulara pentru cetatenii romani aflati in Japonia si care doresc sa revina in tara.

Premierul a aratat, in conferinta de presa sustinuta dupa sedinta de duminica a Executivului, ca Guvernul va suporta "cursul de dus", pentru ca avionul a plecat pentru a-i aduce pe cetatenii romani care se afla in Japonia, si ca impreuna cu compania a fost stabilita modalitatea de plata, inclusiv prin angajamente de plata.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2743 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    hopa mitica (Luni, 21 martie 2011, 16:18)

    geo12 [utilizator]

    "Nu se pot face acte de caritate pe bani publici. Trebuie sa existe un echilibru atunci cand este vorba de utilizarea banului public"... aceste cuvinte se aplica in cazul transportului din Japonia fara nici un dubiu....dar daca vin din gura unui inalt demnitar sunt chiar hilare si nesimtite ! ...daca ne gandim la felul cum sunt risipiti banii publici pe contracte cu dedicatie...
    • -2 (10 voturi)    
      caritate pe bani publici (Luni, 21 martie 2011, 17:05)

      caritate pe bani publici [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Dacă nu se face caritate pe bani publici atunci de ce s-a trâmbiţat legea parteneriatului stat-biserică?

      Ipocrizie electorală cumva?
      • +2 (6 voturi)    
        Usurel cu propaganda (Luni, 21 martie 2011, 18:26)

        Mocca ingrasa [anonim] i-a raspuns lui caritate pe bani publici

        "Fetele" care vorbeau pe la iRealitatea spuneau ca alte "fete" au fost luate " din scurt" si ca nu au fost pregatite sa vina acasa.Alte "figuri" spuneau ca sperau ca va fi pe gratis da ca le-au spus ca trebuie sa plateasca 1000 dolari .Nu este sigur de ce pericol fugeau ei ? pai daca este pericol cei 80 milioane de japonezi unde pleaca?Ce tot vobiti??? Aia care au venit oricum veneau ca credeau ca e pe gratis si au zis ca se "refugiaza" in concediu pe bani guvernului, "mocca ingrasa". Daca vor fi urmariti o sa vedeti ca o sa plece inapoi pe furisi fara Irealitatea inapoi la munca in japonia si o sa plateasca fara sa zica nimic 2000-3000..Inclusiv aceasta initiativa a sfarsit in derizoriu,frauda,propaganda,minciuna si mizerie cu care ne-au obisnuit conationali nostri care muncesc pe afara.Cu ce s-or ocupa "fetele"acolo ?
        • +1 (1 vot)    
          penibilitati (Marţi, 22 martie 2011, 16:19)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mocca ingrasa

          japonia, una din tarile cu cele mai ridicate costuri de trai... sa iti permiti sa mai stai o luna in japonia, dar sa nu-ti permiti sa platesti jumate din biletul de avion inapoi spre romania? :D

          bineinteles, exista in romania milioane de oi&berbeci care vor crede ca boc este personajul negativ care vrea sa le iradieze pe bietele.. dansatoare..
    • +8 (14 voturi)    
      Eu nu vreau sa platesc pt repatriere!!! (Luni, 21 martie 2011, 17:16)

      Dan Mihai [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Boc are dreptate 50%-50% este mai mult decat rezonabil pt acoperirea costurilor cu repatrierea. Sunt cateva sute de oameni daca nu mii.

      Nu vreti sa le dam si cate un apartament ANL cu Logan la scara astora care se intorc din Japonia?

      Totul se plateste in viata. Cei care nu isi permit pot plati esalonat pe un an sau cateva luni din cate am inteles.

      Braavo Boc!
      • -4 (10 voturi)    
        . (Luni, 21 martie 2011, 17:41)

        RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihai

        Hai te rog dulce ca o savarina spune-mi cat de ortodoxa e Romania si cat de mult iti pasa de ceilalti.
        • +5 (5 voturi)    
          Si 50%-50% este mai mult decat generos (Luni, 21 martie 2011, 18:58)

          LORENZO MONKSON [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

          Cetatenii canadieni care au fost repatriati din Libia au platit 50% biletele de avion. Cred ca unii viseaza inca la filmele alea americane cand pentru un fraier pierdut prin jungla vietnameza se trimitea o intreaga armata! Nu vreau sa par cinic dar de ce sa platesc eu pentru aventurile altuia?
        • +2 (2 voturi)    
          tie, din umanitarism, (Marţi, 22 martie 2011, 12:25)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui RockerJegos

          iti plateste cineva intretinerea, daca ai avea ceva probleme si risti sa fi dat afara din locuinta? nu cred.
          de ce n-au renuntat la repatriere cand au aflat ca au de platit 1/2, ca doar nu li s-a explicat cum vine treaba, abia cand erau in aer, spre tara?
  • -6 (16 voturi)    
    Rusinos ... (Luni, 21 martie 2011, 16:30)

    vlad [anonim]

    Daca pentru romanii nostri nu facem acte de caritate atunci pentru cine facem ? De parca veneau 100.000 de oameni ...
    Bine ca facem noi, poporul, acte de caritate pentru clasa politica.
    • +8 (14 voturi)    
      Ba nu e rusinos deloc (Luni, 21 martie 2011, 16:59)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Nu inteleg de ce oameni care traiesc inr-o tara ca Japonia unde veniturile sunt mult mai mari ca in Romania se asteapta ca statul (dica noi contribuabilii cu salarii mult mai mici ca ale lor din Romania) sa platim pretul biletelor. Nu exista bilet gratis... el trebuie platit de cineva. Oricum statul plateste o parte din bilet...caci avionul ala se duce acolo GOL special pentru ei. Nu cred ca sunt cazuri sociale pentru a beneficia de caritatea noastra.
      • -5 (7 voturi)    
        atunci... (Luni, 21 martie 2011, 17:32)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

        ...poate face caritate cu banii din spagi. Aia din vami, de exemplu.
    • +2 (2 voturi)    
      interesanta opinie. (Marţi, 22 martie 2011, 12:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      deci, daca se repatriau 100.000 de oameni, nu mai erai de acord cu actul de caritate. asaaaaa.....
      si 1/2 din costurile de repatriere suportate de statul roman, nu-i caritate?
      si daca tot te preocupa caritatea, spune-mi si mie, cat ai donat pentru poporul japonez aflat in mare nevoie? sau caritatea ta se adreseaza doar romanilor? cu japonezii cum ramane?
    • +2 (2 voturi)    
      LUI VLAD (Marţi, 22 martie 2011, 15:05)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      dupa ce am primit pensia si dupa ce mi-am platit toate facturile, m-am trezit ca nu mi-au mai ramas bani de medicamente (aprox. 300 lei), nu vrei tu sa faci un pustiu de bine si sa mi le cumperi? mentionez si faptul ca sunt dependent de aceste medicamente si ca sunt roman get beget. Multumesc.
  • +15 (21 voturi)    
    mi se pare corect (Luni, 21 martie 2011, 16:31)

    marius [anonim]

    este trist ce se intampla acolo insa premierul are dreptate, pana una alta acele persoane au ales sa lucreze si sa traiasca intr-o alta tara, deci sa plateasca impozite si taxe acolo, de ce am plati integral?
  • -17 (21 voturi)    
    Boc , PLEACA !!! (Luni, 21 martie 2011, 16:34)

    Alex [anonim]

    Boc, te rugam pleaca ! Pai, la ce dracu ne mai trebuie un stat si institutii publice daca ele nu pot asigura securitatea cetatenilor romani aflati in pericol, inclusiv in strainatate !!! Asta nu e act de caritate dementilor !!! E sarcina statului roman !

    Nu mai spunem ca v-ati trezit sa evacuati romanii la 10 zile de la dezastrul din Japonia !... cu un singur avion !!!
    • +14 (14 voturi)    
      aaa (Luni, 21 martie 2011, 16:57)

      pilot [anonim] i-a raspuns lui Alex

      nu ma, trebuia sa se duca toata flota TAROM sa ii aduca pe cei 39 de romani care au venit din Japonia.
      In al doilea rand NU AU PLATIT NIMIC! Oamenii au recunoscut asta! Nu li s-a conditionat intoarcerea in Romania de plata in avans a biletului. Vor plati prin angajament, intr-un orizont de timp probabil.
      Mi se pare corect cum s-a procedat.
    • +14 (14 voturi)    
      nu samuraii (Luni, 21 martie 2011, 17:08)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Alex

      au fost cei care i-au silit sa se stabileasca in Japonia.A fost un act liber-consimtit.Si in plus au dubla cetatenie.Ce facem in momentul in care Japonia isi va reveni?Le platim biletele de intoarcere?V-ati gasit ce sa comentati.Este cu totul altceva decat in Libia sau Egipt.
      • -9 (11 voturi)    
        Boc, PLEACA ! 2 (Luni, 21 martie 2011, 17:28)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui leopold

        Ar fi bine sa va uitati putin la ce fac alte state civilizate pentru cetatenii lor (cu dubla cetatenie sau nu!). Ar fi bine sa observati ca alte state isi evacueaza cetatenii cat mai curand posibil si nu solicita plata biletelor, nici macar prin angajament !!!

        Tipic romanesc e sa nu ne pese nici de principii nici de compatrioti. Ia pune-te in situatia in care tu ai fi plecat "liber-consimtit" intr-o zona cu dificultati si nu ai avea sprijinul statului.

        Asa ca raman la opinia mea, e sarcina statului nu e caritate!!!!
        • +5 (7 voturi)    
          si eu raman la parerea mea! (Luni, 21 martie 2011, 18:17)

          leopold [anonim] i-a raspuns lui Alex

          in caz de nemultumire adreseaza-te lui Vantu si Voiculescu.
    • +13 (13 voturi)    
      Sa comparam cu evacuarea din Libia ? (Luni, 21 martie 2011, 17:08)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Vrei sa spui ca nici pentru cei din Libia nu s-a facut nimic ?!
      Acolo era vorba de niste sute de oameni aflati intr-o tara in stare de razboi, ale caror vieti erau in continuu pericol si care nu aveau alte modalitati de a parasi Libia.
      Cei din Japonia nu sunt in pericol de moarte, ca n-au explodat reactoarele ca la Cernobal...
      A fost trimis un avion de cca 200 de locuri si s-au imbarcat 30 de oameni, deci nu era nicio inghesuiala la intoarcerea in Romania, au venit doar niste disperati pentru care se face cam mult tam-tam...
      Nu le-a placut cu jumatate de pret, sa plateasca pretul intreg cu alte linii aeriene care fac curse regulate. Cand or gasi bilete...

      A... Ai uitat sa spui ca si pentru tsunami e de vina Basescu...
    • +1 (1 vot)    
      gresit (Marţi, 22 martie 2011, 12:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      cei repatriati sunt cetateni japonezi de nationalitate romana, care, eventual, si-au pastrat si cetatenia romana.
      te miri ca au fost repatriati dupa "n" zile? si ce voiai, sa-i repatrieze inainte de seism?
  • -6 (8 voturi)    
    Frumos (Luni, 21 martie 2011, 16:36)

    Bogo [anonim]

    Foarte frumos. Nu mai are sens nici un comentariu
  • -7 (11 voturi)    
    Cata rautate !!! (Luni, 21 martie 2011, 16:40)

    Gaetano [anonim]

    Ati vazut voi fisele fiscale ale celor intorsi ? De unde stiti ce situatie financiara aveau ?? Nu cred ca toti de bine ce le-a fost aici au plecat in Japonia. Ori ii ajuta statul roman, ori nu !! Doamne cata inversunare !! Dar pentru tiganii repatriati din Franta s - a gasit zbor gratis, nu ??!! Sigur, distanta nu e aceeasi. Si au mai si primit bani drept recompensa ca ne - au facut un bine imaginii noastre in lume, nu - i asa ?? Sa spui ca vroiau zbor gratis si sa - i infierezi, e cam mult !! Cred ca preferau sa nu treaca prin ce - au trecut, si se lipseau de " zborul de placere, cu reducere " oferit de statul roman. Doamne, mare e gradina ... Nu mai ajung banii pentru sali de sport, patinoare, masini noi la demnitari, si alte aberatii.
    • +7 (7 voturi)    
      ar fi trebuit (Luni, 21 martie 2011, 17:10)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

      sa fie intrebate si ce meserie au,in ce scop au plecat in Japonia,din ce s-au intretinut.Pareau dansatoare si nu oameni de stiinta.
  • +8 (10 voturi)    
    compatrihotzi (Luni, 21 martie 2011, 16:44)

    Alex [anonim]

    Compartihotzii, ca de obicei, cu ghiulul pe deget, lantzaul la gat si se vaita ca nu aau bani. Niciodata romanii nu au bani de dat. Vor totul de-a moaca, pe degeaba.

    Mi-e greu sa cred ca sta careva intr-o tzara strina fara niset bani pusi "la saltea" pentru sitautii neprevazute ! Minciuni ! S-au dus acolo sa tundaoua si sa impacheteze fum fiind platiti cu boabe de orez ? Mint !

    Multe fumei se duc acolo pentru prostitutie !
  • -10 (14 voturi)    
    constitutia (Luni, 21 martie 2011, 16:48)

    andrei popescu [anonim]

    constitutia romaniei

    ARTICOLUL 17
    Cetăţenii români se bucură în străinătate de protecţia statului român şi trebuie să-şi îndeplinească obligaţiile, cu excepţia acelora ce nu sunt compatibile cu absenţa lor din ţară.

    deci oc trebuia sa-i aduca gratis si fara obligatii
  • -3 (15 voturi)    
    Korekt !!!!!!! (Luni, 21 martie 2011, 16:50)

    umoristu [anonim]

    Tu ai spus-o, boculetzule mic si draaaaaaaaag:)
    Deci...daca nu se face caritate pe bani publici, atunci nici pe cei privati (in speta ai mei) sa nu se mai faca.
    Deci, astept in 48 de ore urmatoarele reglementari>
    1. sa nu mai fiu obligat sa vars CAS - sa imi pot baga banii mei munciti la orice asigurare de sanatate vreau
    2. sa nu mai fiu obligat sa platesc asig de somaj - sa imi pot baga banii proprii unde vreau pt o asigurare privata pt cind ajung fara job
    3. sa nu mai fiu obligat sa platesc contributia la pensii..sa imi pot dirija banii aia spre un fond privat de pensii pt cind nu mai vreau/pot munci
    4. sa fiu intrebat prin referendum cind statul decide sa deturneze bani din buget (impozitele si TVA-ul platit de mine) spre : stadioane, catedrale de mintuire de neam, etc etc )
    5. sa .................

    Merge? eu vreau asa.........fiecare cu treaba lui.
    PS. tre sa fii tembel rau sa pleci din japonia in rominia:))) chiar cu tsunami si cutremur.......japonia e tara.....rominia o gaura neagra
    • -3 (9 voturi)    
      Cata dreptate ai !!! Subscriu !! (Luni, 21 martie 2011, 17:03)

      Gaetano [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      Foarte adevarat !! Dureros de adevarat !!
    • -4 (10 voturi)    
      foarte korekt (Luni, 21 martie 2011, 17:07)

      danny [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      mda..si cand societatile de asigurari dau faliment sa urli ca din gura de sarpe ca statul nu te ajuta cu nimic :)
      • +1 (3 voturi)    
        e pb mea atunci.. (Marţi, 22 martie 2011, 9:33)

        Umoristu [anonim] i-a raspuns lui danny

        si nu a lu nenea statu big brother care.........e falimentar anyway:)) ....si in plus "factura" de redresare din faliment mi-o baga tot mie pe git.
        Nu mai vreau sa fi solidar cu nimeni
  • +5 (9 voturi)    
    Ce corect e boc (Luni, 21 martie 2011, 17:02)

    cris [anonim]

    Caritate pe bani publici nu , dar mita si pomana electorala de 10 ori mai scumpa se face : http://gov.ro/fonduri-pentru-catedrala-neamului__l1a112292.html
    • 0 (2 voturi)    
      caritate (Marţi, 22 martie 2011, 11:46)

      runa [anonim] i-a raspuns lui cris

      a uitat sa precizeze ca nu se fac acte de caritate pentru populatie. cu bani publici se fac numai afaceri personale, donatii politice si acte caritabile pentru buzunarele lor impovarate de cheltuielile cu hoteluri de lux,prostituate,masini de lux, case de vacanta si vacante luxoase prin strainataturi aurite!
  • -7 (9 voturi)    
    RUSINE d-ule boc ! (Luni, 21 martie 2011, 17:03)

    VALAL [anonim]

    cei adusi din libia au platit ? situatia din japonia e cu totul diferita de cea din libia. asta face guvernul boc cu cetatenii acestei tari. isi bate joc de unii si ii protejeaza pe altii. pana cand ?(editat de HotNews.ro)
  • +8 (8 voturi)    
    repatrierea (Luni, 21 martie 2011, 17:04)

    un cetatean [anonim]

    Mi se pare absurd ca unii sa gandeasca , daca au plecat in Japonia pentru o viata mai buna cand s-a intamplat aceasta nenorocire ar dori sa revina acasa pe banii unor contribuabili saraci ,de ce nu solicita guvernului japonez pentru care au lucrat sa-i repatrieze moca nu pe banii mei ca si contribuabil.Eu lucrez la o companie germana in shiping toate cheltuielile sunt suportate de statul german respectiv de companie inclusiv cand sant repatriat si cred ca este destul de normal acest fapt. Cand vrei sa mergi sa lucrezi afara sau sa te pricopsesti iti asumi si riscul ca atare nu sa vii acum si sa spui ca statul roman nu iti plateste biletul de revenire acasa. Cat a muncit inafara a platit taxe la statul roman ca sa aiba pretentii.....
  • +8 (8 voturi)    
    Totusi (Luni, 21 martie 2011, 17:05)

    cristi767 [utilizator]

    Romania platea costul deplasarii avionului incolo si cerea doar niste angajamente de plata pentru biletul incoace. Adica daca oamenii nu aveau bani acum, semnau ca se anvajeaza sa plateasca pe urma. Avand in vedere ca vin din Japonia, unde salariile sunt mult mai mari, mi se pare ca statul roman a facut deja destul de multe pentru respectivii.
  • +5 (9 voturi)    
    mda (Luni, 21 martie 2011, 17:09)

    Florin [anonim]

    Nu se face caritate pe banii publici. Sigur, daca e vorba de biserica e cu totul altceva. Acolo se poate face caritate cu 80% fonduri publice (vezi legea parteneriatului stat-biserica).
    • +1 (7 voturi)    
      Oare mai sunt si oameni liberi (Luni, 21 martie 2011, 18:23)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Florin

      pe acest forum?( adica nu postaci de partid). Programele sociale , adica azile de batrani, camine de orfani, asezaminte pentru persoane cu nevoi speciale ( adica cu sindrom Dawn de exemplu) ar trebui sa fie deservite de calugari si calugarite si chiar personal cu calificare superioara din randul clerului. Asta ca sa nu mai vedem infirmiere si asistente si medici abrutizati care fura mancarea amaratilor, ii bat, ii tin in frig. Poate cei care s-au inchinat Domnului vor fii mai omenosi. Si de aceea parteneriat stat- biserica. Iar statul oricum suporta cheltuielile 100% pentru aceste cazuri. Daca va suporta doar 80% iar oamenii vor fi tratati in ingrijiti mai bine, e OK. Poate nu va fii asa, si atunci se va gasii o alta solutie. dar nu mai repetati ca niste papagali "imoralitatea parteneriatului stat- biserica".
      • +1 (3 voturi)    
        libertate??? (Marţi, 22 martie 2011, 9:36)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

        Ia sa faca caritatea aia din autofinantare...si biserica, si maicile, si taicile.....
        sa fie optional pt cetatean daca doneaza sau nu bani bisericii sau altor organizatii..
        cind ii deturneaza nea boc din buget pt catedrale si stadioane......si mie imi urca TVA la 24 % ca bietu bugetelu statului n-are parale.......mi se pare ca is furat
  • -4 (8 voturi)    
    caritate nu... (Luni, 21 martie 2011, 17:18)

    Cristescu Marcel [anonim]

    dar bine ca banii publici se pot fura, caritate insa nu se poate face
  • +4 (6 voturi)    
    mie scarba de romani (Luni, 21 martie 2011, 17:43)

    scarba [anonim]

    Niste mizerii cei care au zis sa le plateasca statul roman biletul, la fel si cei care ii sustin, parintii mei dupa 35 de ani de munca primesc o pensie de nici 7 mil , iar din bani lor sa li se dea acestor trantori care au mers in japonie, mie scarba de asemenea romani, merita toate flegmele din lume
  • -4 (6 voturi)    
    bani publici (Luni, 21 martie 2011, 17:45)

    Daniel [anonim]

    In MAE exista o divizie de asistenta pt.dezvoltare,prin care trimitem bani publici in Georgia,de exemplu. Suntem o tara din UE si conform noului nostru statut am devenit o tara donatoare.Numai ca celelalte tari,isi ajuta in primul rand proprii cetateni si, daca ramane, pe ceilalti.Puteam trimite o aeronava(de pasageri)cu ajutoare pt.Japonia si, la intoarcere, puteam lua si pasageri
  • -2 (8 voturi)    
    la cati bani se duc pe apa sambetei portocalii (Luni, 21 martie 2011, 19:30)

    costica [anonim]

    a-i aduce pe acesti ROMANI in tara dupa dezastru pe care l-au trait era pana la urma o forma de ajutor ptr JAPONIA asa cum au facut toate popoarele civilizate. Nu lipsa banilor poate fi invocata de Boc(inseamna ca nu are habar cati bani se duc aiurea, multe MILIOANE si MILIARDE de Euro), este o forma insa de ipocrizie tipica, mai ales ca zilele trecute citeam pe Mediafax de cheltuielile de cazare din 2010 cu cazarea consilierilor si angajatilor din SGG Dlui Boc, peste 400 000 Roni!!!(linkul e mai jos)

    Sau, transmitea Mediafax ieri ca in 2010 angajatii din Ministere au luat sporuri şi stimulente de peste 110 mil. euro în ministere pentru "condiţii de muncă vătămătoare sau periculoase" şi "suprasolicitare neuropsihică"...
    "Angajaţii din ministere au primit anul trecut sporuri salariale şi stimulente financiare în sumă totală de peste 460 milioane lei (mai mult de 110 milioane euro), pentru "condiţii vătămătoare" de muncă, pentru activitate de noapte sau pentru "expunere" la câmpuri electromagnetice de înaltă frecvenţă."

    http://www.mediafax.ro//social/sporuri-si-stimulente-de-peste-110-mil-euro-in-ministere-pentru-conditii-de-munca-vatamatoare-sau-periculoase-si-suprasolicitare-neuropsihica-8078602/


    http://www.mediafax.ro/politic/guvernul-a-cheltuit-si-anul-trecut-peste-400-000-lei-pe-cazarea-in-bucuresti-a-angajatilor-lui-boc-8078601/
  • +4 (6 voturi)    
    are dreptate, (Luni, 21 martie 2011, 20:03)

    kalu [anonim]

    adica baietii care locuiau acolo nu aveau ce sa manance? Sau odraslele de bani gata, nu aveau bani de chirie si dormeau pe cartoane? Dragilor, asa cum ati ajuns acolo, asa sa va si intoarceti !!! Daca vreti sa ramaneti, nu aveti decat. Ce ne intereseaza pe noi platitorii de impozite. Ce tupeu incredibil, tipic romanilor plini de bani care de obicei sunt cei mai avari si pus pe inselat, nerusinatilor !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Daca... (Marţi, 22 martie 2011, 9:42)

    Borcanel [anonim]

    ... era vorba de razboi sau o situatie de extrema urgenta, da se impunea aducerea cetateniilor romani pe banii statului, asa cum s-a intamplat in egipt. Dar aici nu este nici pe departe la fel, in afara de riscul de la fukusima, in rest popoulatia nu este afectata cu nimic (nu ma refer la zonele lovite de tsunami). A, ca e picata economia japoniei, ca nu mai sunt alimente in magazine, astea nu sunt motive ca statul roman sa plateasca integral acele bilete. Salariile in japonia sunt in jurul sumei de 3000 euro/luna (ptr outsideri)...
  • -1 (1 vot)    
    Caritate (Marţi, 22 martie 2011, 15:50)

    Daniel [anonim]

    Daca faci un act de caritate, il faci si gata. Romanii trebuie adusi acasa, indiferent de citi bani au prin conturi. Iar moralitatea lor, daca au conturi grase, este problema lor, nu a altora care se lauda cu acte de caritate.

    Dar daca forta unei pareri consta in numarul celor ce o sustin, fie, ma aliniez si va dau dreptate. Trebuie sa conditionam actele de caritate! Urmatoarea data cind o sa-mi vina ideea sa ajut romani afectati de dezastre, voi analiza mai intii moralitatea victimelor, si daca ele merita sau nu sa fie ajutate ...

    Ceva nu suna bine ... cred ca ii voi ajuta oricum, eventual pe ascuns. Caci trebuie sa evit sa ma pun rau cu majoritatea romanilor.