Ministrul de Externe despre pretul biletelor de avion pentru romanii intorsi din Japonia: Acuzatiile aparute dovedesc incapacitatea unora de a fi solidari

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2011, 14:01 Actualitate | Esenţial

Ministrul de Externe, Teodor Baconschi a declarat luni ca toate acuzatiile si comentariile aparute in legatura cu pretul biletelor de avion, pe care romanii intorsi din Japonia trebuie sa-l plateasca companiei Tarom dovedesc incapacitatea unora de a fi solidari: "observ ca desi am facut toate eforturile pentru a putea salva romani in acest lant de crize din Libia si Japonia, apar controverse legate de pret; pretul a fost partial subventionat de Guvern, pentru ca altfel ar fi fost dublu; pentru acoperirea cheltuielilor era vorba, dar ar fi trebuit sa plateasca 2000-3000 de euro; romanii din Japonia au in general o situatie buna", a spus Baconschi, la finalul audierilor din comisia parlamentara de politica externa.

Romanii intorsi in tara s-au plans de pretul biletelor de avion, desi statul le-a permis sa plateasca o mie de euro pentru un bilet de adult si 500 de euro pentru un copil in decursul a sase luni.

Aeronava TAROM cu destinatia Bucuresti - Tokyo - Bucuresti a aterizat duminica seara pe aeroportul Otopeni. La bordul aeronavei se aflau 30 de romani, majoritatea femei si copii.

Cetatenii romani nu au fost scanati radioactiv, deoarece atat autoritatile nipone, cat si cele sud-coreene nu au considerat necesara verificarea externa a radioactivitatii pasagerilor.




Citeste mai multe despre   






















2823 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    pomana (Luni, 21 martie 2011, 14:11)

    NICOSTIN [anonim]

    cum de pomana nimic nimic??????????????????(editat de HotNews.ro)
  • +14 (14 voturi)    
    muieti-s posmagii? (Luni, 21 martie 2011, 14:13)

    dax [anonim]

    Daca nu le convenea pretul de ce au venit? Nu cred ca i-a obligat nimeni sa vina cu Taromul, puteau sa foloseasca orice cursa de linie daca erau preturi mai mici.
    Pe langa faptul ca statul cauta sa ajute romani rataciti in toate colturile lumii unii mai si comenteaza ca era tapiteria rosie si nu albastra sau ca e prea scump biletul.
    Unii chiar nu merita ajutorul oferit.
    • 0 (4 voturi)    
      tipic romanesc (Luni, 21 martie 2011, 16:25)

      dani [anonim] i-a raspuns lui dax

      nu cred ca exista natie mai rea ca romanii, fara suparare.
      • +1 (1 vot)    
        asa e! (Luni, 21 martie 2011, 17:13)

        leopold [anonim] i-a raspuns lui dani

        Mare dreptate ai! Si ca sa-ti intaresti afirmatia,plateste-le tu calatoria.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai de ce? (Marţi, 22 martie 2011, 11:45)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui leopold

          De ce sa le plateasca el calatoria? V-ati invatat toti sa va dea statul, ca are de unde..
          Sa-si plateasca singuri calatoria. De ce s-o plateasca contribuabilii din Romania?
    • -5 (7 voturi)    
      Jacuzzistul minte! (Luni, 21 martie 2011, 16:26)

      io [anonim] i-a raspuns lui dax

      Nu cred ca ai inteles, la fel ca alti comentaci, care-i motivul adevarat al nemultumirii persoanelor respective!
      De cateva zile ni se tot relateaza la televizor, prin intermediul unor guri fara durere la vorbit, ca romanii din Japonia vor fi repatriati GRATUIT. Nu le-a cerut nimeni sa promita asta (si, ca veni vorba!, cine le-a dat dreptul sa promita asa ceva pe banii nostri?), dar daca tot au scapat porumbelul, ar fi trebuit sa-si onoreze promisiunea. Pentru cei traiti mai multa vreme intr-o tara ca Japonia, incalcarea unei promisiuni demonstreaza foarte multa neseriozitate si, chiar daca ar cost mult mai mult, ar fi de preferat sa nu aiba de-a face cu mincinosi ca ai nostri mult iubiti conducatori
      • +2 (4 voturi)    
        ei, daca te uiti la antene... (Luni, 21 martie 2011, 17:09)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui io

        Nu cred ca au spus cei din guvern ca ii repatriaza gratuit. Da-ne o declaratie de la Boc sau de la Baconski pe tema asta. Daca stai si asculti toti mincinosii e normal sa fii dezamagit!
        • +1 (1 vot)    
          ramane de vazut cine-s mincinosii! (Luni, 21 martie 2011, 18:06)

          io [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Nu ma intereseaza antenele sau b1 ci declaratiile atat ale celor care sa-au intors din Japonia cat si ale jacuzzistului. Chiar el declara, acum cateva zile, ca erau 137 de romani din Japonia care au solicitat sprijinul autoritatilor romane. Cei care s-au intors au declarat si ei ca au fost mult mai multi romani interesati sa se repatrieze cu avionul Tarom dar s-au razgandit pentru ca li s-a spus doar la aeroport ca trebuie sa plateasca jumatate din costuri. Pe de alta parte, cred ca niciunul dintre noi n-ar paria ca Taromul n-a transportat ajutoare umanitare, transport suportat tot de catre guvern. Asta ar insemna ca s-a platit de doua ori aceeasi cursa!
        • 0 (0 voturi)    
          unu (Luni, 21 martie 2011, 18:21)

          unu [anonim] i-a raspuns lui CCC

          eu ma uit la televizor. tu te uiti la antena ?!!!
      • 0 (0 voturi)    
        A fost vrun comunicat oficial ? (Marţi, 22 martie 2011, 11:46)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui io

        Sau ai vazut la antene informatia?
  • +10 (12 voturi)    
    Mocca (Luni, 21 martie 2011, 14:22)

    Mocca [anonim]

    Oamenii vroiau mocca.Mocca e buna.E mancare nationala mocca.Ce cautau ei in Japonia???Cine i-a trimis acolo???De ce sa le plateasca contribuabili adica eu,aventurile lor acolo???
  • -1 (5 voturi)    
    nu stiu exact pretul (Luni, 21 martie 2011, 14:39)

    sucaa [utilizator]

    dar pana-n australia costa undeva la 1100-1300 si schimbi 3 avioane. de unde 2000-3000 pana in japonia cu o cursa directa?
    • +10 (10 voturi)    
      Probabil ca... (Luni, 21 martie 2011, 14:45)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      avionul se ducea gol pana acolo ca sa ii ia, special pentru romanii din Japonia, deci pretul normal al biletelor se cam dubleaza.
      • +5 (5 voturi)    
        da (Luni, 21 martie 2011, 16:15)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

        cred ca ai dreptate. e vorba de dus-intors. a fost cursa speciala pt ei.
        poate de aici pretul asa ridicat. s-ar putea sa ai dreptate. :)
    • +3 (5 voturi)    
      pret (Luni, 21 martie 2011, 15:07)

      Fishu [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Pana in Coreea pretul dus intors e in jur de 900-1000 de euro. Pana in Japonia nu are cum sa fie mult mai mult. Oricum conteaza si compania cu care zbori, numarul de avioane schimbate etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Dolar.... (Luni, 21 martie 2011, 16:58)

        MARIA D [anonim] i-a raspuns lui Fishu

        ...acolo se socoteste in dolari nu in euro si costa cam 1600 !
    • +8 (8 voturi)    
      tarom (Luni, 21 martie 2011, 15:12)

      paul [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      acu doua zile erau o gramada de "amatori" si era vorba sa fie si al doilea avion

      tarom a trimis ce a avut capabil sa zboare pana acolo, chiar cu o escala de realimentare
      un avion de 209 locuri
      cu un echipaj de schimb
      acuma ca ei au fost 30 doar si restul au ales sa ramana acolo - asta e
      30 de oameni pentru o jumatate de cursa de avion cu 209 locuri - restul platit de contribuabilul roman - ce sa te plangi ?
      au vrut sa vina acasa, i-a adus acasa si gata
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Luni, 21 martie 2011, 16:17)

      ion [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Cam atat este daca iti iei biletul si pleci peste vreo luna. Incearca sa pleci maine sa vezi cat te costa. Plus ca avionul s-a dus acolo gol. Sunt curios celelate state cum au procedat. Hotnews?
    • 0 (2 voturi)    
      ........................... (Luni, 21 martie 2011, 16:55)

      MARIA DIAMANDESCU [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      ...e cam 1600 dolari!..cand au plecat nu le-a pasat de nimeni si acum fac discutii!..va dati seama ce pierdere are TAROM?...si e companie de stat!...deci cine acopera pierderile? noi!!!!
      ...e un mare necaz ce s-a intamplat dar, nu i-a obligat nimeni sa ramana acolo!
      Din cauza unor asemenea discutii, te face ca pana la urma sa nu-ti mai fie mila de nimeni si nimic!
    • +2 (2 voturi)    
      Return flights to Europe increasingly expensive / (Luni, 21 martie 2011, 16:59)

      corina [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Pentru cei care cred ca biletele de avion sunt la preturi fixe, ca la metrou.....totul e in functie de cererea si oferta momentului, mai ales daca vrei biletul urgent!

      Presa germana, articol din 18 martie (panica la apogeu) http://www.fluege.de/press/message/id/1322
  • +7 (9 voturi)    
    Nu inteleg... (Luni, 21 martie 2011, 14:40)

    Chiar Eu [utilizator]

    de ce oameni care traiesc inr-o tara ca Japonia unde veniturile sunt mult mai mari ca in Romania se asteapta ca statul (dica noi contribuabilii cu salarii mult mai mici ca ale lor din Romania) sa platim pretul biletelor. Nu exista bilet gratis... el trebuie platit de cineva.
    • -1 (1 vot)    
      Viatza e complexa si are multe aspecte (Marţi, 22 martie 2011, 14:42)

      Shogun [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Veniturile nu inseamna nimic singure.
      Trebuie sa te uiti la venituri minus cheltuieli.
      Chiria in Tokyo e 3000$ minim. La periferie merge spre 2000$.
      Acum sper ca incepi sa intelegi ...
  • +5 (7 voturi)    
    Gratis e mai ieftin (Luni, 21 martie 2011, 14:50)

    Ronin [anonim]

    Cam pomanagii compatriotii nostri. Cati bani "varsa" din veniturile lor de acolo catre bugetul Romaniei...???...nimic ...zero.....platim noi aici ca suntem mai cu mot......nu-i frumos. Da asa suntem unii dintr-e noi.....
  • -1 (5 voturi)    
    Cum le stim noi de pe margine pe toate !!! (Luni, 21 martie 2011, 16:16)

    Gaetano [anonim]

    Ati vazut voi fisele fiscale ale celor intorsi ? De unde stiti ce situatie financiara aveau ?? Nu cred ca toti de bine ce le-a fost aici au plecat in Japonia. Ori ii ajuta statul roman, ori nu !! Doamne cata inversunare !! Dar pentru tiganii repatriati din Franta s - a gasit zbor gratis, nu ??!! Sigur, distanta nu e aceeasi. Si au mai si primit bani drept recompensa ca ne - au facut un bine imaginii noastre in lume, nu - i asa ?? Sa spui ca vroiau zbor gratis si sa - i infierezi, e cam mult !! Cred ca preferau sa nu treaca prin ce - au trecut, si se lipseau de " zborul de placere, cu reducere " oferit de statul roman. Doamne, mare e gradina ...
    • +1 (3 voturi)    
      tiganii din Franta... (Luni, 21 martie 2011, 17:14)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Gaetano

      au primit bani de la guvernul francez. Cere-i tu lui Sarkozy sa te repatrieze si pe tine din Japonia :))))))). Oricum, eu nu inteleg de ce nu multumiti frumos si faceti atata scandal. Atat poate Romania, daca erati cetateni francezi sau germani poate va repatriau gratis, atat puteau acele tari. De ce nu v-au ajutat japonezii, ca doar lor le platiti taxe si impozite? Urat obicei, sa scuipati mana care vi se intinde...
    • +1 (1 vot)    
      Nu incurca borcanele (Luni, 21 martie 2011, 17:15)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano

      Pe tiganii repatriati i-a platit si transportat statul francez/ italian/ german/ spaniol....

      Si se incadrau la capitolul "expulzati", pe cand cei din Japonia intra la "sinistrati"...

      Daca tot stai pe margine, cugeta mai profund...
  • -2 (2 voturi)    
    nu te mai lua de tigani! (Luni, 21 martie 2011, 17:20)

    leopold [anonim]

    Ei fac parte din patrimoniul national.Cine ar fi stiut de Bucuresti-Romania si nu Budapesta -Romania daca nu erau tiganii ?Iar despre romano-japonezele nemultumite ca nu au zburat mocca ,sa le intrebam in ce scop au ajuns in Japonia.Dupa accent erau moldovence si cred ca au plecat ca "balerine'' .
    • +1 (1 vot)    
      Care e problema? (Luni, 21 martie 2011, 18:03)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui leopold

      Si eu sunt moldovean, care e problema ca erau moldovence si dupa cum spui tu faceau ”balet” ? celelalte reprezentate ale poporului roman nu fac ”balet” sau ai facut tu un studiu sociologic si ai ajuns la concluzia de mai sus? Sau esti invidios ca tu nu poti sa faci ?
      • +1 (1 vot)    
        nu-ti bate capul cu el. (Luni, 21 martie 2011, 19:57)

        Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui daniel

        E doar un alt incult rasist, in ziua de azi e plin de ei.
  • -1 (1 vot)    
    "solidari"?! Dl Boc zise altceva, hotarati-va !!! (Luni, 21 martie 2011, 19:35)

    costica [anonim]

    "Boc pentru romanii din Japonia care platesc revenirea in tara: Nu se fac acte de caritate pe bani publici "

    Atata ipocrizie cata vezi la astia sper sa nu mai vad in viata mea si ajuta-ne Doamne sa scapam mai repede de ei !!!!