Alba: Protest impotriva detasarii la Abrud a lui Csibi Barna

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 21:41 Actualitate | Esenţial

Reprezentanti ai administratiei publice din orasul Abrud, dar si zeci de localnici, intruniti duminica seara la sediul Primariei, au semnat o scrisoare deschisa adresata premierului Romaniei in care protesteaza impotriva detasarii la Administratia Finantelor Publice Abrud a tanarului din Miercurea Ciuc, Csibi Barna, care, la inceputul saptamanii trecute, a spanzurat o papusa cu chipul lui Avram Iancu, relateaza Agerpres.

In urma nemultumirilor exprimate de catre cetateni, primarul Tiberiu Ratiu (PDL) a convocat o sedinta de informare, la care au participat toti consilierii locali, dar si reprezentanti ai unor societati cultural-patriotice din zona, precum si zeci de localnici. Edilul a aratat ca a constatat o inflamare a spiritelor pe plan local dupa ce oamenii au aflat ca Csibi Barna a fost detasat la Abrud.

Semnatarii scrisorii deschise ii solicita premierului Romaniei sa rezolve favorabil cererea localnicilor in sensul revocarii ordinului prin care Csibi Barna a fost detasat la Abrud. 'Decizia de aducere a lui in aceasta zona este cel putin neinspirata, daca nu neprofesionista. Persoana care a propus o astfel de masura am dori, noi toti, in unanimitate, sa fie demisa de indata de Guvernul Romaniei si sa prezinte scuze locuitorilor din Muntii Apuseni. Nu este cazul ca o fapta antinationala sa fie sanctionata pe o linie administrativa. Este o decizie gresita', a declarat, duminica seara, primarul orasului.

O parte dintre cei prezenti la sedinta au anuntat ca nu exclud sa intre in greva foamei in cazul in care este mentinut ordinul de detasare.

Primarul Tiberiu Ratiu spune ca se teme ca mentinerea deciziei de detasare la Abrud a lui Csibi Barna ar putea genera 'un conflict interetnic'. Edilul se teme ca daca Barna vine in oras ar putea fi 'actiuni necontrolate si care ar putea duce la fapte reprobabile'. Pentru a evita astfel de situatii, au fost luate deja masuri de preventie de catre autoritatile locale, in colaborare cu anumite institutii ale statului.

Potrivit lui Tiberiu Ratiu, din informatiile pe care edilul le detinea, tanarul din Miercurea Ciuc nu a ajuns pana duminica seara in zona. De asemenea, unii localnici au demarat o actiune de strangere de semnaturi pentru a-l declara pe Barna 'persona non grata' in Abrud.

Prin Ordin al presedintelui ANAF, Sorin Blejnar, vineri, Csibi Barna, angajat al Directiei Generale a Finantelor Publice a judetului Harghita, a fost detasat, incepand cu data de 21 martie, pe o perioada de maxim 6 luni la DGFP Alba - Administratia Finantelor Publice a orasului Abrud, la Compartimentul evidenta platitori persoane fizice.

In ultimele zile, Csibi Barna s-a aflat in atentia opiniei publice dupa ce a ''regizat'', cu ocazia Zilei maghiarilor de pretutindeni, un ''spectacol'' in care 'l-a condamnat la moarte' pe revolutionarul pasoptist Avram Iancu, dupa care a spanzurat o papusa cu chipul acestuia in centrul municipiului Miercurea Ciuc.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3749 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mda (Duminică, 20 martie 2011, 21:44)

    alex [anonim]

    Se lasa si cu altfel de mesaje:

    http://www.budapesttimes.hu/
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 5 aprilie 2011, 13:22)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Ce mesaje ai gasit tu acolo?
  • +1 (1 vot)    
    o eroare impardonabila. (Duminică, 20 martie 2011, 22:00)

    iancu [anonim]

    Sper ca decizia eronata a trimiterii acestui individ in inima motilor din Apuseni va fi repede anulata. Cu siguranta, in maxim o saptamana, acest personaj inconstient va fi calcat in picioare de vreun localnic cu rude pe la IP sau TRAZNEA. Nu va jucati cu focul domnilor. Aprindeti un conflict pe care nu o sa-l mai puteti controla. 100%. Ospitalitatea romanului ardelean nu trebuie confundata cu acceptarea fara margini a umilintei.
  • +2 (2 voturi)    
    csibike (Duminică, 20 martie 2011, 22:10)

    dac [anonim]

    la ip sa l duca sau traznea apoi la spitalul sde nebunii
  • +6 (8 voturi)    
    Avram Iancu (Duminică, 20 martie 2011, 22:20)

    Avram Iancu [anonim]

    Exceptionala ideea de a-l detasa pe Csibi la Abrud! Nu se putea pedeapsa mai mare. Reprezentantii administratiei din Abrud gresesc daca nu-l primesc la munca acolo. In puscarie daca ar fi trimis s-ar simti mult, mult, mult mai comod.
  • +14 (16 voturi)    
    motii sunt OK (Duminică, 20 martie 2011, 22:24)

    ciupi 2 [utilizator]

    dar se vede ca n-au simtul umorului.
    Detasarea era menita sa-l invete pe micutul extremist nitica istorie :)
    • +4 (4 voturi)    
      Asta cred ca era intentia (Duminică, 20 martie 2011, 23:23)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

      L-au detasat cat se poate de aproape de locul unde s-a nascut Avram Iancu...
      Daca omul ar fi apucat sa traiasca macar 6 luni pe acolo ar putut vedea ca aia nu mananca unguri, dar au aranjat deja unii de la defunctul PUNR sa-i demonstreze ca aia chiar mananca unguri pe paine...
  • +11 (13 voturi)    
    Barna (Duminică, 20 martie 2011, 22:25)

    Reactor [utilizator]

    Cat tupeu! Pentru asa ceva i-as fi ridicat cetatenia, trimis la el acasa si interzis sa mai calce vreodata pe pamant romanesc; sa zica mersi ca alora de mai sus le este prea lene sa reactioneze mai dur. Pacat de tot ce insemna istoria noastra, a romanilor, ca se permite asa ceva...
    • -6 (10 voturi)    
      care e problema? (Duminică, 20 martie 2011, 22:41)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      tocmai ca va invatat istorie!
      si citeste constitutia nimanui nu se poate ridica cetatenia!dupa comantariul tau nici tu nu esti mai bun ca el!
      • +4 (4 voturi)    
        Constitutie (Luni, 21 martie 2011, 1:20)

        Reactor [utilizator] i-a raspuns lui levi

        Ai dreptate in legatura cu cetatenia, era doar o opinie personala. Daca e sa ne referim la Constitutie, iata ce scrie la art. 30: "Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri." Barna nu este la prima abatere de acest gen; asadar de ce nu este pedepsit, conform Constitutiei?!
    • +3 (5 voturi)    
      casa lui... (Duminică, 20 martie 2011, 23:27)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      Casa lui e aici, in Romania. Poate ar fi inteles mai bine mesajul daca era trimis intr-un sat tatresc de prin Dobrogea, sa vedem la ce-i folosea maghiara...ca romenste sigur nu stie!
    • 0 (2 voturi)    
      Adica: uitati EROUL (Duminică, 20 martie 2011, 23:42)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      Eu cred ca daca televiziunile de stiri nu repetau atata, il stiau cel mult cateva zeci de persoane. Si toata manifestarea lui isi pierdea scopul: AGITATIE!
      Asa, gratie "libertatii de repetare" a presei, si-a transmis mesajul din plin.
      Eu nu cred ca e o idee rea detasarea sa.
      Si motii, fara legatura cu ungurii, se mai imbata si mai umbla cu sisu.
    • +2 (2 voturi)    
      ridicarea cetateniei (Duminică, 20 martie 2011, 23:43)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      nu se prea poate face. Asa stiu eu, daca a dobandito din nastere.
  • +1 (9 voturi)    
    natiunile conlocuitoare (Duminică, 20 martie 2011, 22:36)

    vlad tzepesh [utilizator]

    Se pare ca actuala conducere a tarii merge pe principiul "Capul plecat, sabia nu-l taie". Dar lasa ca o sa le taiem noi capul la alegeri !

    Stim bine ca acest principiu a functionat foarte bine in perioada fanariota si a fost unul impotriva caruia au luptat pasoptistii.
  • +7 (7 voturi)    
    o altă soluţie (Duminică, 20 martie 2011, 22:46)

    ampersand [anonim]

    Era mai bine dacă-l detaşau ca secretar personal al lui vadim, ar fi scăpat lumea de doi idioţi simultan.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Luni, 21 martie 2011, 0:52)

      vlad tzepesh [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      poate se impuscau intre ei :)
  • +6 (6 voturi)    
    In fieful lui Avram Iancu (Duminică, 20 martie 2011, 22:52)

    cobra [anonim]

    Eu cred ca presedintele ANAF a fost foarte abil. L-a trimis acolo unde Barba nu ar fi indraznit sa vina vreodata si acum are un motiv serios pentru a-l da afara din corpul functionarilor publici.
  • +1 (1 vot)    
    haha (Duminică, 20 martie 2011, 23:27)

    dani [anonim]

    Ce o sa o ia in freza daca merge in Alba :)
    Poate ii mai vine si lui mintea la cap, nu stiu ce este asa greu de inteles.Pentru toti ungurii, voi nu vedeti ca limba voastra nu seamana cu nici o limba din Europa?
    Cum puteti sa spuneti ca voi sunteti aici de cand lumea..
  • 0 (0 voturi)    
    tu ardeal (Duminică, 20 martie 2011, 23:34)

    Liviu [anonim]

    cel mai bine ar fi sa ii facem la fel. pe el il avem la indemana, nu mai e nevoie sa facem o papusa.
  • +4 (4 voturi)    
    romanii is niste blegi (Duminică, 20 martie 2011, 23:34)

    Croko [anonim]

    incredibil. ar trebui dat afara din institutia statului roman CARE II ASIGURA PAINEA si bagat in puscarie!!!! daca un roman il spanzura pe kosuth in centrul budapestei, cred ca trebuia sa paraseasca ungaria !
  • +4 (4 voturi)    
    neuronul singuratic (Duminică, 20 martie 2011, 23:39)

    L [anonim]

    si totusi, intelepti cei care l-au datasat taman' in tara motilor. FAINA TARA ROMANEASCA.
  • +5 (5 voturi)    
    Pacat domnilor (Luni, 21 martie 2011, 10:56)

    un maghiar [anonim]

    Frati ROMANI !

    Eu sunt ungur 100% si la ora asta mi-e extraordinar de rusine, pentru acest gest nebunesc (ca nu-l pot numi altfel) al unui maghiar. In numele comunitatii maghiare din Satu Mare, va asigur, ca ne delimitam si condamnam fapta lui Csibi, si la noi in Satu Mare, niciodata nu se va intampla asa ceva. Traim in bune relatii cu voi si nu vrem conflicte. Eu am petrecut opt ani la Iasi, si nu am avut niciodata nici o problema, am ramas un prieten a romanilor in general si al moldovenilor in special. Am multi prieteni printe romani. PATRIA MEA ESTE ROMANIA !!!!!! O singura rugaminte am la voi. sa nu bagati in aceeasi oala toti ungurii. Conflictele interenice, este ultimul lucru care ne lipsete. Dumnezeu sa ne ajute.
    Daca esti om, poti fi de orice natie, daca nu esti, poti sa te mandresti, cu orice, ca tot nu valoreaza nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Luni, 21 martie 2011, 12:17)

    vio [anonim]

    De ce prostesteaza aia la Abrud? Sa-l lase o luna si sa-i faca viata un calvar, pe urma sa-l dea afara pe motiv ca nu vorbeste corect limba romana
  • 0 (2 voturi)    
    Eu as fi facut altfel... (Luni, 21 martie 2011, 16:45)

    Elena [anonim]

    L-as fi primit pe dl. Barna in Abrud.
    In fiecare zi, la inceperea programului de lucru, se intoneaza ( nu se asculta de pe calculator/cd, ci se cinta !!!) Imnul de stat la Romaniei;
    Birourile institutiei vor fi ( daca nu sint deja) prevazute cu drapel tricolor si portrete ale eroilor neamului ( Horea, Closca si Crisan, Iancu, etc etc)
    Muzica ce se asculta la locul de munca : Treceti batalioane romane Carpatii, Marsul lui Iancu, Noi sintem romani, Tu Ardeal, si alte cintece patriotice.
    Limba in care se vorbeste este _numai_ limba romana;
    Dl Barna va primi in prima zi de munca, in semn de bun venit din partea colegilor, un frumos tort , cu harta Ungariei mari, si cu blatul din coliva...
    In pauza de masa, se vizioneaza documentare referitoare la masacrele de la Ip, Traznea ( exista si pe youtube);
    Alte idei sint binevenite....
  • 0 (0 voturi)    
    un gand ... (Marţi, 22 martie 2011, 0:02)

    Eu [anonim]

    pentru nemultumitii din abrud .... ar trebuii sa priveasca partea pozitiva a lucrurilor ... fara sovinisme .... sa-l primeasca cu bratele deschise ... dar inainte de toate sa ceara primarului , sa investeasca intr-un sistem audio pentru binele culturii muzicale
    1.http://www.youtube.com/watch?v=7NTeFPJ3los
    2.http://www.trilulilu.ro/omuldepestr/2b27dad597eba6
    3.http://www.trilulilu.ro/juliahelen/08cbc5514ca45c

    ... sa-i faca cunostinta cate 8 ore pe zi cu nenea Victor :)) si cu dedicatie speciala ... in loc de desteapta-te romane , la inceput si sfarsit de program :
    http://www.trilulilu.ro/diana_anton1/4f363297f24a1b
    poate, poate,prinde inspira si face si o mica parodie dupa mica lui sceneta ;))