Teodor Baconschi: Americanii nu pot plati la nesfarsit securitatea europeana

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 20:21 Actualitate | Esenţial

Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, sustine ca "americanii nu pot plati la nesfarsit securitatea europeana", iar statele UE pacifiste fac "imensa eroare" de a crede ca pacea este vesnica, criticand faptul ca statele membre UE nu reusesc sa aiba o politica comuna in domeniul apararii.

Baconschi a criticat, vineri, in cadrul conferintei cu tema "Identitate nationala-identitate europeana intr-o lume in reasezare", sustinuta la Universitatea "Petru Maior" din Targu Mures, faptul ca statele membre ale Uniunii Europene nu reusesc sa aiba o politica comuna in domeniul securitatii si apararii, iar bugetele militare pe care le aloca sunt in scadere, intrucat se bazeaza pe NATO si pe "comandamentul politico-militar" al Statelor Unite, in cadrul organizatiei nord-atlantice, relateaza Mediafax.

"Americanii nu pot plati la nesfarsit securitatea europeana. Europenilor li s-a cerut, dupa caderea comunismului, sa puna pe picioare o politica comuna de securitate si aparare, ca pilon al NATO. Nu s-a intamplat acest lucru, bugetele militare ale statelor membre continua sa scada. Nu exista decat cooperari consolidate intre anumite state membre, dar nu am reusit sa facem macar un inventar al resurselor militare disponibile la nivelul UE", a spus Baconschi.

El a dat ca exemplu faptul ca nimeni nu stie de cate elicoptere dispune Uniunea Europeana, la nivelul celor 27 de state membre, pentru a se putea face o planificare militara "in caz de agresiune directa asupra Uniunii".

Baconschi a subliniat, in acest context, ca statele europene pacifiste fac "imensa eroare" de a crede ca pacea este vesnica.

"Ne bazam pe NATO, pentru ca nu avem alta sursa de securitate, dar am vrea ca NATO sa ramana nu numai sub comandament politico-militar american, ci si pe bugetul american, care asigura 80 la suta. In rest, avem doar Franta, Marea Britanie care au arme nucleare si un buget militar respectabil si un mare numar de state europene pacifiste, carora li se pare ca pacea nu poate fi decat vesnica, daca a durat in ultimii 60 de ani - o imensa eroare si un mod iresponsabil de a ignora lectiile elementare din ultimele doua - trei milenii, de cand avem cronici de specificitate ale razboaielor", a spus Baconschi.

El a adaugat ca UE "sta cam prost" cu unitatea europeana, aratand ca pana la Tratatul de la Lisabona Uniunea nici macar nu avea personalitate juridica, cu identitatea si constiinta europeana.

Baconschi a sustinut, in acest sens, ca nu exista o identitate europeana fara asumarea traditiilor dreptului roman si ale iudeo-crestinismului, criticand faptul ca acest lucru nu a fost inscris in Tratatul de la Lisabona, "din scrupule si pudibonderii seculariste".

"Multa retorica, institutii extrem de sofisticate la Bruxelles, dar care nu comunica suficient de bine in Europa, ca noi sa ne simtim inainte de toate europeni si apoi romani, unguri, cehi, polonezi. Nu avem inca o constiinta europeana, teoria mea simpla este ca nu exista o identitate europeana fara asumarea traditiilor dreptului roman si ale iudeo-crestinismului. Patrimoniul crestin al Europei e parte din ce putem fi impreuna, ca europeni. Or, ati vazut ca din scrupule si pudibonderii seculariste, in preambulul Tratatului de la Lisaboina, care e de fapt o Constitutie europeana, nimeni n-a dorit sa mentioneze ca dreptul roman si Evanghelia lui Iisus Hristos sunt de fapt bazele culturii si civilizatiei europene. Or, daca noi suntem in aceasta amnezie, ne e rusine cu stramosii nostri, cu traditia modelata de crestinism - institutii, valori, texte si un panteon de figuri care au produs teologie, dar si teologie politica, atunci sa nu ne mire ca nu stim de unde venim si nici unde mergem", a spus el.

Baconschi a precizat apoi ca, in ceea ce priveste securitatea comuna a Europei, lipsesc vointa politica si banii, precizand ca se refera la a mentine un anumit procent din PIB-ul fiecarui stat membru, cel putin la nivelul cerut de NATO.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1545 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    perfect adevarat (Vineri, 18 martie 2011, 21:12)

    srpc [utilizator]

    Europa a ajuns ceea ce a fost (ca nu prea mai este) pe baza civilizatiei iudeocrestine, nu a celei musulmane, atee sau mai stiu eu ce tampenii! a ne crampona cu atata inversunare de hachitele musafirilor, interzicandu-le gazdelor sa mai fie ele insele, e o crima care trebuie pedepsita urgent!
    • +1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 18 martie 2011, 22:13)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui srpc

      sunt oarecum de acord cu ce zice el, dar nu e in contradictie cu pozitia oficiala a Romaniei ca interventia in Libia nu este necesara?
    • -2 (4 voturi)    
      nu mai vehicula stereotipuri !Europa e crestina (Vineri, 18 martie 2011, 22:28)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui srpc

      nu iudeo -etc !in Asia Mica exista o tara numita Israel careia sa ii te adrezezi in problemele iudeilor!!
    • +2 (2 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 18 martie 2011, 22:48)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Nu te contrazic, ci vreau doar sa-ti pun o intrebare: de ce crezi ca ateismul nu e o solutie? Acum cateva mii de ani oamenii nu erau foarte culti, nu stiau mare lucru despre stiinta, si prin urmare li se parea normal sa creada in personajele din diversele religii. Acum lumea a evoluat, poate si datorita iudeocrestinismului. Ce vreau sa spun este ca putem evolua foarte bine si cu o combinatie de stiinta si ateism. In loc sa crezi ca cine stie ce sfant o sa te ajute sa reusesti ceva, mai bine mergi la niste cursuri, citesti niste howto-uri si incerci pur si simplu sa realizezi acel lucru.

      Ma aberez?
  • -2 (2 voturi)    
    Adevarat... (Vineri, 18 martie 2011, 22:01)

    nelu [anonim]

    Super anazliza si foarte reala. USA este o tara puternica si va ramane puternica pentru ca, ideologia acestei natiuni, adica constitutia, este bazata pe principii iudeo-crestine. Atata timp cat europa va continua o oplitica axata pe idologie seculara nici odata nu va devenii o adevarata putere mondiala si mereu USA va trebui sa apere (scuzati-mi expresia) curul Europei.
  • 0 (2 voturi)    
    Copilarii (Vineri, 18 martie 2011, 22:30)

    Un contribuabil "american" [anonim]

    Nu il invata nimeni pe domnul Ministru ca noi toti finantam trupele americane prin dolarii fara de valoare cu care ne lasam platiti? De unde l-au gasit si pe asta?
  • -1 (3 voturi)    
    ineptii (Vineri, 18 martie 2011, 22:48)

    simplu [anonim]

    Un om cramponat in tipare rigide, fara o gandire de perspectiva, aceasta este impresia pe care mi-o lasa acest om.
    A omis Germania din ecuatie, stat care stim cu totii de ce e in stare in momentul in care devine foarte puternic din punct de vedere militar. In rest avem de exemplu 'chitara Italiana; despre care istoria ne-a invatat ca nu ii sta in fire sa moara pe campul de lupta ci mai degraba sa o duca bine si sa traga chiulul - vezi ww II. In rest ce mai avem... tari mici care prefera sa o duca bine "boborul" decat sa investeasca in niste tinichele, razboiul nu se mai duce in strada cu pusca, aia e pentru fraieri, pentru 'teroristi'.
    Care e treaba cu iudeo-crestinismul ? ar tebui poate sa ramanem cramponati de colectia de legende asa de frumos intitulata 'Biblie' ? lumea evolueaza, morala crestina se aplica implicit atata timp cat exista bunastare economica, nu sentimentul fals al securitatii dat de 'numarul de elicoptere'.
  • 0 (2 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 18 martie 2011, 22:48)

    danahile [utilizator]

    o declaratie a d lui baconschi care imi place
  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Vineri, 18 martie 2011, 23:18)

    gradu [utilizator]

    Auzi: "politica comunca in domeniul apararii"... Da' cine va ataca, frate? Ca, deocamdata, voi va pregatiti sa atacati alte state...
  • 0 (2 voturi)    
    ? % PIB pentru aparare (Sâmbătă, 19 martie 2011, 0:10)

    Gina [anonim]

    "...bugetele militare pe care le aloca (statelor europene) sunt in scadere intrucat ca se bazeaza pe NATO...". Dar NATO suntem noi toti, toate statele care au aderat la Alianta,. NATO e un club exclusivist care conditioneaza caliatea de membru de plata contributiei anuale si respectarea angajamentelor asumate la aderare.
    Ma intreb ce parere are domnul ministru de externe Baconschi despre procentul din PIB alocat de guvernanti armatei in 2011, care nu este peste 2% conform angajamentelor asumate la intrarea in Alianta, ci sub 1 % (0,7 - 0,8 %).
    • -1 (3 voturi)    
      suntem in NATO (Sâmbătă, 19 martie 2011, 9:25)

      iuli [anonim] i-a raspuns lui Gina

      suntem in NATO dar americanii platesc 80%. Deci suntem in NATO asa pe hartie....
  • -1 (3 voturi)    
    ba o pot plati, si-or s-o plateasca... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 0:45)

    dumi [anonim]

    nu va faceti griji, câtă vreme America e remorca Israelului, vor plăti oricât ca acel mic stat de la Marea Moartă, artificial, Israel, să existe.
  • +1 (1 vot)    
    oarecum este adevărat ce spune (Sâmbătă, 19 martie 2011, 4:00)

    visio [anonim]

    1. singura șansă a SUA pentru menținerea propriei securități este NATO; ca de obicei, americanii au plan de rezervă și ONU nu îi lasă la greu; e drept că plătesc tot ei cel mai mult; dar când vrei să ai ceva, pui banu jos; oricum, americanii vor să evite situația UK din ww2 când englezii erau cât p-aci să își schimbe dieta și chestia asta se întâmplă prin propria armată superdezvoltată, prin marketing permanent și prin relații politice de pe poziții potrivite; oricum, europenilor le trebuie mult mai multe organizații, mă refer la servicii secrete și..toto tacâmul; natura UE în momentul de față este mai mult una comercială și probabil că așa va rămâne multă vreme; adică va rămâne așa sau nu va fi deloc, caz în care țări ca România vor fi la cheremul istoriei..din nou...
    2. europenii sunt de felul lor un conglomerat de tradiții, pierdute în negura istoriei, și nu sunt prea dornici de schimbare spre deosebire de americani care au rezolvat problema rapid și eficient.
    3. mileniul 3 va aduce cu sine renunțarea la religii și orientarea către științe, educație, etc, deși sunt unele grupări mafiote, la nivel guvernamental, care își doresc război generalizat în fiecare an și mereu inflamează situații adică creează condiții optime; întoarcerea la epoca Inchiziției nu mai este posibilă.
    4. europenii oscilează între NATO și propria armată; oricum s-ar rezolva situația, ONU tot trebuie să existe iar Rusia a fost și va rămâne o forță militară și economică; așa cum ziceam, europenilor le mai trebuie cel puțin 300 ani de dezvoltare economică și politică pașnică și coabitare intensă (economică, culturală, etc) pentru a deveni o ”familie”; între timp se mai dezvoltă alte națiuni, precum China și India...
    5. cuiul major, geografic și economic, în cizma eurpeană este UK; fiind apropiați, ca și cultură, de americani, și prea aproape de Europa geografic vorbind, deci cu influențe economice semnificative, englezii sunt jucători căror le place să alerge la umbră....
    • +2 (2 voturi)    
      ??? mileniul 3 va aduce cu sine renunțarea ... ??? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 9:32)

      iuli [anonim] i-a raspuns lui visio

      Mai zicea unu ca in secolul 20 nu mai exista nici o religie ca lumea v-a fugi spre stiinta.... si uite .... Religiile niciodata nu o sa dispara. bune, rele, prin religii omul mereu isi va cauta un sens in viata, indiferent cat de destept e si cat de stiintific a ajuns. Majoritatea oamenilor de stiinta care au inventat ceva de-a lungul istoriei au crezut in Dumnezeu ! Chiar citeam de unu preot care s-a dus prin America de Sud ca misionar si avea un avion. A inregistrat nu stiu cate brevete aviatice, toate folosite in ziua de azi in aviatia moderna. Oamenii religiosi sunt cei care dezvota stiinta. Verifica istoria. Uita-te la premiile NOBEL, cati din castigatori declara ca sunt crestini, sau cred in Dumnezeu. Niciodata omnul nu o sa renunte la Dumnezeu, indiferent cum il cauta sau il gaseste
      • 0 (0 voturi)