VIDEO FOTOGALERIE O noua serie de schelete umane a fost descoperita pe santierul de la Universitate

de Emma Olaru, Matei Budes     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 7:39 Actualitate | Esenţial

Noi descoperiri pe santierul arheologic de la Universitate, pe locul viitoarei parcari subterane
La lumina zilei si sub privirile curioase ale trecatorilor, o mica echipa de arheologi a curatat, masurat si etichetat cu atentie circa 14 noi schelete umane dintr-o serie de aproape 60 descoperite pe santierul viitoarei parcari subterane din Piata Universitatii, Bucuresti. Osemintele provin, cel mai probabil, din mormintele Manastirii Sf. Sava si au fost inhumate intr-o perioada cuprinsa intre secolele al XVI-lea si al XVII-lea. Ca si primele 40 de schelete descoperite in noiembrie, ramasitele umane intrerup temporar, insa pe o zona mai restrinsa, lucrarile muncitorilor la parcare.

Click pe poza din dreapta sus pentru FOTOGALERIE.



Pana la ora transmiterii acestei stiri, nu dispunem de informatii noi privind desfasurarea lucrarilor in continuare de la oficialii Primariei Municipiului Bucuresti. In toamna anului trecut, cu ocazia deshumarii primelor schelete, directorul diviziei de Investitii din PMB, Bogdan Hreapca, precizase ca "in cazul in care vor aparea alte vestigii sau oseminte, modificarile (in proiectul de constructie - n.red.) vor fi foarte mici".

Parcarea subterana de la Universitate va avea 450 locuri. Lucrarile au inceput in iulie 2010 si trebuie finalizate in termen de maximum 18 luni, deci pana la finalul lui 2011. Finantarea se face in parteneriat public - privat.


Citeste mai multe despre   























4089 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    doar 450 de locuri (Miercuri, 16 martie 2011, 9:39)

    ncparvu [anonim]

    Parcarea asta nu o sa faca nici o diferenta, daca tot s-au apucat trebuiau sa faca una de 1500-2000 de locuri.
  • -3 (3 voturi)    
    Scheletele de la Universitate (Miercuri, 16 martie 2011, 10:09)

    marius [anonim]

    S-ar putea sa dea si de altceva de pe vremea lui Caragea (ciuma lui Caragea) ! ! !

    Asta ne-ar mai lipsi ! ! !

    Doamne apara si pazeste ! ! !
  • +1 (1 vot)    
    parcare (Miercuri, 16 martie 2011, 11:26)

    123 [anonim]

    Oricum nu o va folosi nimeni...parcarea de sub Inter are tot timpul locuri libere dar masinile tot catarate pe borduri le vom gasi...ca e gratis, oricat de ieftin ar fi sa parchezi intr-o parcare amenajata. Si e si greu sa mergi din parcare pana unde ai treaba...e mai comod pe bordura din fata...chiar daca incurci tot traficul...ca la noi civilizatia nu va ajunge prea curand.
    • 0 (0 voturi)    
      lasa ca are grija primaria... (Miercuri, 16 martie 2011, 12:32)

      costica [anonim] i-a raspuns lui 123

      sa ne civilizeze cu forta: 800 ron o ridicare de masina parcata aiurea face sa iti piara cheful de a mai parca pe bordura!
      • 0 (0 voturi)    
        hingheri (Miercuri, 16 martie 2011, 15:44)

        oryctograph [anonim] i-a raspuns lui costica

        Din pacate, hingherii cu ridicatul masinilor nu sunt niciodata prin zona cand vreun badaran plin de masina lui de manelar a parcat de zici ca i-a cumparat tac-su strada! Hingherii "ataca", in general, masinile cu potential de victima, parcate in locuri unde este, intr-adevar, parcarea interzisa, dar oricum n-ai unde s-o lasi si nu incurca pe nimeni.
        Asa ca nu ma convingi ca hingherii ar putea face "educatie" pe nici o suma. Problema la noi este ca sunt legi, dar daca nu le aplica nimeni si nici nu este nimeni pedepsit pentru incalcarea lor, sunt degeaba si n-o s-o scoatem niciodata la capat!
    • +1 (1 vot)    
      vest vs est (Miercuri, 16 martie 2011, 13:20)

      eu [anonim] i-a raspuns lui 123

      ce e foarte interesat este ca toate aceste specimente, care parcheaza pe bordura sunt fascinate de civilizatia din vest ori de cate ori au posibilitatea sa o vada... "Domnule ce civilizati sunt.. nu o sa ajungem niciodata ca ei" ... in schimb vin aici si se comporta ca animalele... greu imi este sa ii inteleg.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e complicat... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:33)

        123 [anonim] i-a raspuns lui eu

        intr-o tara fara reguli sau cu reguli dar a caror aplicare nu o urmareste nimeni, fiecare face ce vrea. pana la urma civilizatia probabil ca nu se poate face decat cu forta...si probabil si in vest s-a facut la fel la inceput.
  • 0 (0 voturi)    
    SCHELETELE DE LA UNIVERSITATE (Miercuri, 16 martie 2011, 16:02)

    marius [anonim]

    S-ar putea sa dea si de altceva de pe vremea lui Caragea (ciuma lui Caragea) ! ! !

    Asta ne-ar mai lipsi ! ! !

    Doamne apara si pazeste ! ! !