Parteneriatul stat - BOR. Nu dati bani de la buget! Exista alternative mai elegante

de Emil Stoica     Jeopardy
Marţi, 15 martie 2011, 12:10 Actualitate | Esenţial

Statul a recunoscut ca politica sa sociala a dat faliment. Cauta solutii, iar implicarea Bisercii Ortodoxe Romane in rezolvarea problemelor sociale nu este o idee rea in aceste conditii: mai bine servicii sociale oferite de BOR decat deloc. Acest blog a sustinut si sutine implicarea societatii civile in asigurarea serviciilor sociale si eliminarea statului clientelar ca intermediar: intermedierea statului mareste costurile tocmai datorita acestui clientelism, scrie Emil Stoica, pe blogul lui.

Toate bune si frumoase: este bine ca BOR sa fie implicata in viata cetatii, insa statul va contribui masiv cu finantarea initiativelor sociale ale BOR dupa niste criterii tipice clientelismul balcanic cu parfum de Dambovita.

BOR nu s-a remarcat pana acum ca un exemplu de transparenta, de buna guvernare; din contra: multe actiuni sfideaza chiar bunul simt: fie ca vorbim de parteneriatul BOR - inculpatul PSD de Arges sau de parteneriatul BOR - Gigi Becali. Asadar, ca institutie, BOR nu se califica deocamdata pentru a primi bani de la buget: ca si statul, este o institutie clientelara, lipsita de buna guvernare pentru interesul public.

Daca statul tot isi doreste implicarea societatii civile in asigurarea serviciilor sociale, de ce nu lasa cetatenii sa aloce ei direct - din impozitele platite - bani catre initiative sociale? De ce sa aloce statul in mod netransparent un procent din impozitele platite de cetateni si nu sa aloce cetatenii direct catre un proiect? Scolile, spitalele, etc dintr-o localitate trebuie sa functioneze practic ca fundatii si sa aiba drept "clienti" locuitorii acelei localitatii. Aceste "fundatii" trebuie sa atraga fonduri si cel mai democratic si mai simplu ar fi sa atraga fondurile direct, fara intermediului unui birocrat alfat la mare distanta de locul asigurarii serviciului.

Daca BOR poate sa atraga fonduri direct de la cetateni, foarte bine. Insa trebuie sa fie decizia cetatenilor, nu a statului clientelar.

Comenteaza pe Jeopardy.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1392 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    2011 (Marţi, 15 martie 2011, 12:31)

    alpha [utilizator]

    uneori am impresia ca nu mai stiu in ce an suntem.1011 ? 1111? 1211 ? poate ca e asa cum spun unii o manevra electorala pentru atragerea "prostimii",in tot cazul va duce la indepartarea celor ce cred ca suntem totusi un stat LAIC,membru al ue si ca traim in mileniul 3.
    • +5 (7 voturi)    
      Electoratul e de vina... (Marţi, 15 martie 2011, 13:00)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Cum statisticile arata ca populatia Romaniei a imbatranit si batranii au drept de vot, ce sa faca si politicienii ca sa castige? Merg pe ideea ca batranii sunt mai bisericosi: cu cat se apropie mai mult funia de par, cu atat omul devine mai bisericos, gandind ca facand nush ce chestii ar putea intra in gratiile Dumnezeului atotputernic, ca acel Dumnezeu atotputernic sa-i dea viata vesnica asa cum ii da un patron salariul unui salariat. Atunci, spre ce sa se indrepte majoritatea, decat spre BOR, organizatia cea mai mare si cu o traditie de sute de ani in ceea ce face? Si atunci, ce sa faca politicienii, decat sa caute sa se foloseasca de BOR ca sa ii indemne pe credinciosii ei cu cine sa voteze.
      Cei care sunt atei, agnostici, crestini dar nu cu BOR sau de alte religii reprezinta procentual foarte putin din electoral si sunt mai greu de manipulat decat cei cu BOR.
      • -4 (6 voturi)    
        Ar fi bine ca majoritatea sa fie cu BOR (Marţi, 15 martie 2011, 13:11)

        Dumi [anonim] i-a raspuns lui BEDE

        Mai degraba eu cred ca oamenii apropiindu-se de moarte vad ca nu sunt nemuritori si ca viata aceasta care se vede nu este totul si incep sa caute ceva mai profund, pentru ca oricum o sa paraseasca viata aceasta....iar unii din ei gasesc......altii nu....(ma distrez copios cand vad necredinciosii cum sunt experti in a judeca sentimentul religios pe care ei nu l-au trait niciodata).........in ceea ce priveste electoratul ar fi bine sa fie majoritar cu BOR, dar daca te uiti prin biserici vezi ca din pacate nu sunt prea pline....iar pe de alta parte si functionarii BOR sunt tot oameni, daca sunt prinsi ca fac stiu eu ce cu fondurile pot fi condamnati ca si ceilalti.....
        • +6 (6 voturi)    
          Oare? (Marţi, 15 martie 2011, 13:34)

          mra [utilizator] i-a raspuns lui Dumi

          "daca sunt prinsi ca fac stiu eu ce cu fondurile pot fi condamnati ca si ceilalti..... "

          S-a mai aflat ceva despre "aga" din Constanta prins ca a luat mita? A facut BOR ceva? A facut macar statul roman ceva?
          Eu n-am auzit nimic
  • +5 (5 voturi)    
    sa mai zica cineva... (Marţi, 15 martie 2011, 13:20)

    Mr. P. [anonim]

    Sa mai zica cineva ca nu de-aia a aparut religia ca sa tina masele sub control.
    • -3 (3 voturi)    
      De ce a aparut de fapt religia (Marţi, 15 martie 2011, 14:39)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui Mr. P.

      A aparut pt ca omul are nevoie sa se apropie de ceva superior, pt ca omul nu-si este suficeint siesi si tot trebuie sa gaseasca ceva la care sa se inchine.
      Apoi, religia a fost folosita de multi, tare multi, ca sursa de venituri de pe seama naivitatii maselor.
      Dar o credinta aproape religioasa era si nazismul, desi o credinta fara Dumnezeu.
      Si tot o credinta era si comunismul: multi au crezut si au fost inselati.
      Acum, pe post de religie mai noua se promoveaza credinta in "stiinta", oamenii ajungand totusi sa creada lucruri pe care rezultatele cercetarii stiintifice nu sunt de natura sa le confirme (extraterestrii, calatorie catre planete dinafara sistemului nostru solar, etc.)
      • +3 (3 voturi)    
        nu confunda (Marţi, 15 martie 2011, 14:59)

        phlo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        nu confunda credinta in ceva, sau o anumita doctrina cu religia
  • +3 (5 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 15 martie 2011, 13:26)

    mr p [anonim]

    Cred ca, momentan BOR ar face orice sa primeasca bani de la buget pentru a construi catedrala neamului sau cum ii zice. Nu cred ca BOR ete implicata in servicii sociale cum se crede, cel putin eu nu am vazut nicaieri ceva de genu, o cantina, sau ceva adaposturi de zi sau de noapte pentru nevoiasi si asa mai departe… asa ca nu cred ca se poate vorbi de un parteneriat stat-BOR in aceasta parte a vietii romanilor. BOR si-a uitat de mult misiunea pe care o are biserica pe acest pamant si la ora actuala sa fi preot sau in sistemul cleric ortodox este un adevarat business.
    La urma urmei religia a fost creata pentru a controla masele. asta e parerea mea
  • +2 (2 voturi)    
    Asa este (Marţi, 15 martie 2011, 14:02)

    luxdesign28 [utilizator]

    trebuie sa se lase la latitudinea fiecaruia.
  • +1 (1 vot)    
    piata libera, transparenta pentru serviciile socia (Marţi, 15 martie 2011, 15:47)

    maria [anonim]

    Este firesc, este in spiritul bisericii sa se implice in "lucrarea sociala"; doua proiecte mari , finantate din FSE care se desfasoara in prezent isi propun ca "biserica' sa devina partener strategic al guvernului in domeniul incluziunii sociale; cred in aceste proiecte.....dar si bunele intentii cand sunt atinse de politic sunt puse sub semnul intrebarii!
    piata serviciilor sociale este una importanta, din pacate cererea este numeroasa asa ca este loc pentru toti furnizorii de servicii, cu conditia ca piata sa fie una libera, transparenta! Biserica are destule atuuri in fata contra-candidatilor asa ca este cu atat mai nefericita ideea de ai creea bisericii monopol prin lege.
  • 0 (0 voturi)    
    Populism! (Marţi, 15 martie 2011, 17:55)

    stefan [anonim]

    Politicienii curteaza biserica mai rau decit o face Leo de la Strehaia pe daniela Crudu.Vor sa-i intre in gratii oferindu-i imobile, foste IAS-uri, moteluri, teren la Snagov etc.Biserica ce ofera la rindul ei comunitatii: prosteala contracost, securisti -inalti ierarhi, coruptie la cel mai inalt nivel de suportabilitate-vezi Teodosie, orase in care se construiesc in nestire lacase de cult / am ajuns un fel de Teheran ortodox.
    Ma oripileaza cind aud ca Biserica va primi finantare de la stat pentru proiecte de asistenta sociala.Sa le implementeze Teodosie care iti fura si zaharul din ceai? Au preferat sa faca biserici si sa prosteasca lumea in loc sa construiasca spitale ca-n America ori UE.Rusine!