Nuclearelectrica: Centrala de la Cernavoda rezista la cutremurele care se pot produce in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 11:05 Actualitate | Esenţial

Centrala nucleara de la Cernavoda a fost proiectata sa reziste la cutremure cu magnitudinea de opt grade pe scara Richter, iar seismele care se pot produce in Romania pot avea o intensitate maxima in intervalul de 7-7,5 grade, se arata intr-un comunicat transmis de Nuclearelectrica si citat de Mediafax.

"In cazul unui cutremur, centrala se opreste in conditii de securitate nucleara, adica se asigura urmatoarele functii: oprirea reactorului, racirea zonei active si monitorizarea parametrilor de securitate nucleara", se spune in comunicat.

Compania de stat noteaza ca in Romania nu exista riscul producerii unui cutremur cu o magnitudine atat de mare ca a celui care a avut loc vineri in Japonia, de 8,9 grade.

Tehnologia de securitate nucleara CANDU 6, utilizata de centrala de la Cernavoda, prevede doua grupe de sisteme speciale care sunt proiectate pe principii de actionare diferite, amplasate in locatii distincte si cu surse de actionare independente.

"Aceste caracteristici de securitate confera suficiente argumente pentru continuarea proiectului Unitatilor 3 si 4", se arata in comunicat.

Constructia reactoarelor nucleare 3 si 4 la centrala de la Cernavoda, ale carei costuri sunt evaluate la patru miliarde de euro, este derulata de consortiul EnergoNuclear, in care statul detine participatia majoritara, prin Nuclearelectrica.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1915 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    7??????????? (Marţi, 15 martie 2011, 11:12)

    Ana [anonim]

    Coooom? numai pt 7 grade? si cum e la romani...merge si 6.5, nu-i asa?
    REFERENDUM!!!! ia intreaba tu populatia daca vrea asa ceva...
    Vai de capul si de zilele nostre de un cutremur...
  • +2 (8 voturi)    
    Riscuri si beneficii (Marţi, 15 martie 2011, 11:15)

    BEDE [anonim]

    Sigur ca energia nucleara implica niste riscuri. Riscurile sunt mari in Japonia, ceva mai mici in Romania (cutremure ceva mai mici si exclus sa fie tsunami), si mult mai mici in Marea Britanie, Franta si Germania (cutremure aproape deloc).
    De notat ca, daca nu ar fi fost tsunami care depaseasca zidul de protectie si sa inunde generatoarele diesel la centrala de la Fukushima, atunci nu ar fi fost aceste probleme. Sau, daca cineva s-ar fi gandit cand a proiectat acea centrala sa amplaseze generatoarele diesel undeva mai sus, ca sa nu poata fi inundate...
    Oricum, energia nucleara ramane o varianta viabila si testata, in pofida riscurilor, pe cand energia eoliana si solara sunt niste chestii care presupun investitii imense si ROI tare prost.
    Deci, pt Europa, eu as zice: go nuclear. Pt ca altceva mai bun nu se vede la ora actuala ca sursa de energie. Sigur, insa invatand din lectiile tragice pe care le-am primit pana acum.
    • +2 (6 voturi)    
      energie nucleara (Marţi, 15 martie 2011, 13:12)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Deocamdata, in pofida asigurarilor ca asa ceva nu se poate intampla, avem, la 25 de ani de la Cernobil un alt incident major, potential chiar mai mare decat cel de la Cernobil. 25 de ani reprezinta foarte, foarte putin. Cum sa ne simtim miscandu-ne permanent pe langa niste bombe cu ceas? Si nu stim unde va exploda urmatoarea... Daca o mica parte din cheltuielile militare absurde s-ar dirija catre investitii in energii alternative ne-ar fi mult mai bine. Si nu, nu sunt impotriva energiei nucleare. Avem o uzina nucleara extrem de puternica si de sigura, asezata la o distanta convenabila de 93 de milioane de km de pamant. Este cunoscuta in mod uzual sub denumirea de Soare si ar trebui folosita la maxim.
  • +4 (4 voturi)    
    Natura nu tine cont de parerea oamenilor (Marţi, 15 martie 2011, 11:15)

    calator [anonim]

    Cine garanteaza ca nu se va produce un cutremur de 8.1 pe scala Richter? Nici in Japonia nu au avut loc pana acum un cutremur de 9 si acela la 100 de km de tarm si uite ce valuri a produs.
    • +4 (4 voturi)    
      nu exista risc 0 in nicio activitate umana (Marţi, 15 martie 2011, 12:48)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui calator

      Nu garanteaza nimeni, dar daca am lucra doar cu garantii absolute n-am putea niciodata construi sau dezvolta ceva, pentru ca intotdeauna se poate intampla ceva mai rau. Nu exista riscuri 0% in nicio activitate umana, asa ca trebuie sa traim cu niste riscuri (minime, dar rezonabil).
  • +4 (6 voturi)    
    cazul Fukushima (Marţi, 15 martie 2011, 11:18)

    asdasd [anonim]

    Centrala nucleara de la Fukushima nu a fost afectata de cutremur. Ea se afla pe malul marii (oceanului, ce-o fi acolo) si a fost afectata puternic de tzunami.
    Asa ca discutiile aducatoare de audienta despre "ce s-ar intampla la Cernavoda" nu isi au sensul, pentru ca la Cernavoda nu poate ajunge un val tsunami, daca el s-ar produce in Marea Neagra.
  • 0 (4 voturi)    
    comparatie (Marţi, 15 martie 2011, 11:25)

    Ana [anonim]

    Daca tot vrem sa comparam cele 2 cutremure...apoi comparati cam cum ar fi Romania dupa unul de 7 grade (nu mai mult) si cum e Japonia dupa unul de 9...( fara sa se ia in calcul valul tsunami). Apoi asa ar fi diferenta si la centrale, avand in vedere responsabilitatea romanilor!
  • +3 (3 voturi)    
    Kozloduy (Marţi, 15 martie 2011, 11:29)

    Kozloduy [anonim]

    Cernavoda ca Cernavoda, dar centrala de la Kozloduy din Bulgaria poate fi mai cu probleme cu si fara cutremure...Si este atat de aproape de multe orase din sud. De exemplu fata de Craiova este aproximativ la 50 Km in linie dreapta - sa nu mai vorbim de satele de pe langa Dunare...
  • +1 (1 vot)    
    japonia-seism-contaminare radioactiva (Marţi, 15 martie 2011, 11:32)

    marius [anonim]

    gresit - desi personal nu sint impotriva utilizarii energiei nucleare pt. a produce energie electrica - japonezii si-au construit centralele considerind pragul max.de cel mult 8,2-8,3 pe Richter ca factor de siguranta - ce s-a intimplat, au fost 9,0 grade dupa care a urmat un tsunami devastator ... sunt mult mai multi factori de risc pe care nu-i discuta nimeni deschis ... aspectul financiar e din pacate prioritar ...
  • -5 (5 voturi)    
    Cutremur de 10 grade in Romania! (Marţi, 15 martie 2011, 11:47)

    Marian [anonim]

    In Romania, un cutremur de 7 grade ar fi echivalentul a unuia de 10 grade sau chiar mai devastator decat cel produs in Japonia.
    Sigur la noi nu se pot produce fenomene gen tsunami sau sute de replici de peste 6 grade.
    Dar la noi majoritatea caselor sunt din carpici.. pamant cu paie, blocurile sunt vechi, care deja stau sa pice, nu avem nicio cladire care sa fie proiectata antiseimsic toate astea vor fi amplificate de incapacitatea autoritatilor de a gestiona un asemenea dezastru natural sa nu mai vorbim ca noi, romanii.. nu avem educatia de a trata cu calm si va fi un mare haos, iar efectele se vor vedea si peste 20 de ani.
    • +5 (5 voturi)    
      Draga Marian, se spune "chirpici;" (Marţi, 15 martie 2011, 12:39)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Marian

      atit.
    • +2 (2 voturi)    
      cutremur (Marţi, 15 martie 2011, 16:08)

      i [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Casele din chirpici sunt cele mai sigure in caz de cutremur major. Atat ca sunt mai inconfortabile, mai putin rezistente la tzunami si nu te poti afisa la "bamboo" daca stai intr-o astfel de casa.
  • 0 (2 voturi)    
    hmmm (Marţi, 15 martie 2011, 11:54)

    me [anonim]

    si centralele din japonia rezistau... si totusi...
    pa langa asta sunt multe lucruri "neprevazute"
    urasc declaratiile astea populiste. in presa sunt in general 2 tipuri de declaratii:
    cele de tipul "totul e ok, nu va alarmati" chit ca pica casa peste tine (la propriu)
    si cele de t ipul "o sa murim cu totii" chit ca vorbim de lucruri fara nici o baza stiintifica.

    eu personal vreau sa aflu adevarul ,chiar daca el este cel mai greu de obtinut