Un cutremur de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs luni in Banat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2011, 12:33 Actualitate | Esenţial

Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs luni, la ora 11,13, in Banat, la o adancime de 5 kilometri. 

Potrivit unui comunicat al Institutului National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pamantului citat de Agerpres, cutremurul a avut o intensitate de III-IV pe scara Mercalli si s-a simtit in zona epicentrala.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8003 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Comparatie (Luni, 14 martie 2011, 12:49)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Cutremurul din Japonia a fost de 250.000 de ori mai puternic.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai exact - de 5,2 miliarde ori (Luni, 14 martie 2011, 23:00)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      Scara Richter este o scara exponentiala in care energia dezvoltata de un cutremur este proportionala cu 10 la puterea 1,8.

      Cum magnitudinea cutremurului din Japonia a fost 8,9, iar a "cutremurului" din Banat a fost 3,5, diferenta de magnitudine este de 5,4 grade, iar cutremurul din Japonia a fost de 10^(1,8*5,4)=10^9,72=5,2*10^9 ori mai mare. Adica de 5,2 miliarde de ori mai mare.

      Cred ca un jurnalist care da stiri despre un "cutremur" de 3,5 grade intr-un astfel de moment este cam lipsit de scrupule. Si totodata complet neinformat. Asta este pacatul nostru: ne lasam "formati" de asemenea "formatori" jalnici de opinie.

      Hotnews, treziti-va, nu sunteti la Antena 3!!!
  • +1 (7 voturi)    
    WOW... serios? 3.5 grade, e la moda... (Luni, 14 martie 2011, 12:57)

    BlackSheep [anonim]

    Probabil nu stiati ca astfel de cutremure au loc saptamanal.... si sunteti fascinati de aceasta miscare insesizabila! Tipic presei din romania, nu faceti si o legatura intre acest mini seism si cel din Japonia? Informati-va (GOOGLE) inainte sa scrieti o stire... dintr-un domeniu in care nu aveti cunostiintele elementare pentru a argumenta acest subiect.
  • 0 (2 voturi)    
    nu e singurul (Luni, 14 martie 2011, 13:00)

    me [anonim]

    http://www.infp.ro/arhiva-in-timp-real/cutremure-locale
    se produc in fiecare zi asa ca nu inteleg de ce e mare stire acum ?
  • 0 (2 voturi)    
    nimic (Luni, 14 martie 2011, 13:05)

    razvan [anonim]

    Eu sunt din Arad si nu am simtit nimic...o gluma proasta,, la o asa magnitudine nu e cutremur.
  • 0 (2 voturi)    
    asta e o stire? (Luni, 14 martie 2011, 13:07)

    eu [anonim]

    eu din cate stiam aceste cutremure mici se cam produc zilnic...
  • +2 (2 voturi)    
    In Banat unde? (Luni, 14 martie 2011, 13:08)

    Marius [anonim]

    totusi Banatu e mare... si fara locatie exacta stire e incompleta.
    • 0 (0 voturi)    
      locatie cutremur (Marţi, 15 martie 2011, 7:55)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Undeva intre Mehadia si Iablanita.
  • +3 (3 voturi)    
    Senzatie (Luni, 14 martie 2011, 13:28)

    Cristian [anonim]

    Avand in vedere ca scara Richter este exponentiala, aceasta stire valoreaza cat o ceapa degerata. La 3.5 grade nu iti dai seama daca a trecut tramvaiul sau a cazut de pe scaun vecinul de deasupra.
  • -5 (5 voturi)    
    cutremur azi-noapte (Luni, 14 martie 2011, 13:36)

    teodora [anonim]

    Stau la et. 8 in Bucuresti si azi-noapte m-am trezit intr-o zmucitura scurta. S-a trezit si sotul meu, a confirmat ca a simtit si el. L-am trezit pe baiat si i-am scos pe toti 3 la o "plimbarica" de frica unei noi zmucituri. Am indurat noi racoarea diminetii vreo jumatate de ora, dupa care ne-am intors cuminti la culcare. Azi dimineata m-am uitat degeaba la stiri, n-au anuntat nimic. Am intrebat si alti prieteni, niciunul n-a simtit nimic. Incepusem sa cred ca eu am visat; dar atunci sotul ce-a simtit? Noroc cu voi ca imi confirmati, altfel credeam ca-s dusa... :P
    • +2 (2 voturi)    
      Astazi (Luni, 14 martie 2011, 14:06)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Cutremurul a fost azi la 11 dimineata, deci ti s-a parut...
    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 14 martie 2011, 14:51)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      O fi trecut ceva bascula pe langa voi :))
    • -1 (1 vot)    
      dap... (Luni, 14 martie 2011, 14:54)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      crezi bine :)
  • 0 (4 voturi)    
    O informatie de toata jena! (Luni, 14 martie 2011, 13:37)

    Jane Doe [utilizator]

    De ce ati publicat-o? Pentru ca e un subiect de actualitate, care creste nr. vizualizarilor?! Mi se pare jenant, data fiind drama cu care se confrunta cei la care va raportati, implicit.
  • +3 (5 voturi)    
    Covoare (Luni, 14 martie 2011, 14:00)

    Veta [anonim]

    Eu de acum inainte nu o sa mai bat covoare!
  • 0 (0 voturi)    
    Pitesti (Luni, 14 martie 2011, 14:24)

    Cristi [anonim]

    la pitesti nu l-am simtit propriuzis sub picioare, dar un sac de dormit rezemat de sifonier probabil inclinat la limita, s-a rasturnat peste o punga care a fasait.
  • +1 (1 vot)    
    ATENTIE (Luni, 14 martie 2011, 14:30)

    roberto [anonim]

    Alerta de tsunami la Timisoara.
  • +1 (1 vot)    
    http://www.emsc-csem.org/Earthquake/ (Luni, 14 martie 2011, 14:47)

    ana [anonim]

    Magnitude ML 3.5
    Region ROMANIA
    Date time 2011-03-14 09:13:37.9 UTC
    Location 44.93 N ; 22.42 E
    Depth 4 km
    Distances 37 km NW Drobeta-turnu severin (pop 102,346 ; local time 11:13:37.9 2011-03-14)
    23 km N Orsova (pop 12,350 ; local time 11:13:37.9 2011-03-14)
    5 km NE Mehadia (pop 4,336 ; local time 11:13:37.9 2011-03-14)
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Luni, 14 martie 2011, 15:08)

    doduleasa [anonim]

    Am fost la o pagina pe net unde arata toate cutremurele din lume si cel din Romania nu e trecut, aceea pagina arata toate cutremurele de peste 2.5 grade, si sint postate la citeva minute dupa ce se intimpla.
    Inca ceva, mai citisem un articol mai devreme ca a mai fost un cutremur in Japonia de 5 si ceva. In Japonia de ex. de vineri, cite 5-6 cutremure pe ora, majoritatea de 5 grade si ceva. Au fost citeva si de 6 grade, a fost unul si de 7,1.
    Nu stiu cum de nu e trecut cel din Romania, daca chiar a fost unul, de obicei stiu ca sint trecute si cele din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    calitate (Luni, 14 martie 2011, 15:08)

    STF [anonim]

    Din ce in ce mai mult calitatea jurnalistilor si a muncii lor scade.........
  • 0 (0 voturi)    
    baliverne (Luni, 14 martie 2011, 16:45)

    silviu [anonim]

    Eu locuiesc in Timisoara si nu am simtit niciun cutremur, deci nu a fost nimik , vreti sa panicati lumea cu stirile voastre de2 bani !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai ce falia noastra! (Luni, 14 martie 2011, 17:07)

    eek [utilizator]

    Avem si noi nu numa' japonezii, daaa?
    De noi nu li se face mila nimanui?