Un cutremur de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs luni in Banat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2011, 12:33 Actualitate | Esenţial

Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs luni, la ora 11,13, in Banat, la o adancime de 5 kilometri. 

Potrivit unui comunicat al Institutului National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pamantului citat de Agerpres, cutremurul a avut o intensitate de III-IV pe scara Mercalli si s-a simtit in zona epicentrala.


Citeste mai multe despre   






















7999 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Comparatie (Luni, 14 martie 2011, 12:49)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Cutremurul din Japonia a fost de 250.000 de ori mai puternic.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai exact - de 5,2 miliarde ori (Luni, 14 martie 2011, 23:00)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      Scara Richter este o scara exponentiala in care energia dezvoltata de un cutremur este proportionala cu 10 la puterea 1,8.

      Cum magnitudinea cutremurului din Japonia a fost 8,9, iar a "cutremurului" din Banat a fost 3,5, diferenta de magnitudine este de 5,4 grade, iar cutremurul din Japonia a fost de 10^(1,8*5,4)=10^9,72=5,2*10^9 ori mai mare. Adica de 5,2 miliarde de ori mai mare.

      Cred ca un jurnalist care da stiri despre un "cutremur" de 3,5 grade intr-un astfel de moment este cam lipsit de scrupule. Si totodata complet neinformat. Asta este pacatul nostru: ne lasam "formati" de asemenea "formatori" jalnici de opinie.

      Hotnews, treziti-va, nu sunteti la Antena 3!!!
  • +1 (7 voturi)    
    WOW... serios? 3.5 grade, e la moda... (Luni, 14 martie 2011, 12:57)

    BlackSheep [anonim]

    Probabil nu stiati ca astfel de cutremure au loc saptamanal.... si sunteti fascinati de aceasta miscare insesizabila! Tipic presei din romania, nu faceti si o legatura intre acest mini seism si cel din Japonia? Informati-va (GOOGLE) inainte sa scrieti o stire... dintr-un domeniu in care nu aveti cunostiintele elementare pentru a argumenta acest subiect.
  • 0 (2 voturi)    
    nu e singurul (Luni, 14 martie 2011, 13:00)

    me [anonim]

    http://www.infp.ro/arhiva-in-timp-real/cutremure-locale
    se produc in fiecare zi asa ca nu inteleg de ce e mare stire acum ?
  • 0 (2 voturi)    
    nimic (Luni, 14 martie 2011, 13:05)

    razvan [anonim]

    Eu sunt din Arad si nu am simtit nimic...o gluma proasta,, la o asa magnitudine nu e cutremur.
  • 0 (2 voturi)    
    asta e o stire? (Luni, 14 martie 2011, 13:07)

    eu [anonim]

    eu din cate stiam aceste cutremure mici se cam produc zilnic...
  • +2 (2 voturi)    
    In Banat unde? (Luni, 14 martie 2011, 13:08)

    Marius [anonim]

    totusi Banatu e mare... si fara locatie exacta stire e incompleta.
    • 0 (0 voturi)    
      locatie cutremur (Marţi, 15 martie 2011, 7:55)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Undeva intre Mehadia si Iablanita.
  • +3 (3 voturi)    
    Senzatie (Luni, 14 martie 2011, 13:28)

    Cristian [anonim]

    Avand in vedere ca scara Richter este exponentiala, aceasta stire valoreaza cat o ceapa degerata. La 3.5 grade nu iti dai seama daca a trecut tramvaiul sau a cazut de pe scaun vecinul de deasupra.
  • -5 (5 voturi)    
    cutremur azi-noapte (Luni, 14 martie 2011, 13:36)

    teodora [anonim]

    Stau la et. 8 in Bucuresti si azi-noapte m-am trezit intr-o zmucitura scurta. S-a trezit si sotul meu, a confirmat ca a simtit si el. L-am trezit pe baiat si i-am scos pe toti 3 la o "plimbarica" de frica unei noi zmucituri. Am indurat noi racoarea diminetii vreo jumatate de ora, dupa care ne-am intors cuminti la culcare. Azi dimineata m-am uitat degeaba la stiri, n-au anuntat nimic. Am intrebat si alti prieteni, niciunul n-a simtit nimic. Incepusem sa cred ca eu am visat; dar atunci sotul ce-a simtit? Noroc cu voi ca imi confirmati, altfel credeam ca-s dusa... :P
    • +2 (2 voturi)    
      Astazi (Luni, 14 martie 2011, 14:06)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui teodora

      Cutremurul a fost azi la 11 dimineata, deci ti s-a parut...
    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 14 martie 2011, 14:51)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      O fi trecut ceva bascula pe langa voi :))
    • -1 (1 vot)    
      dap... (Luni, 14 martie 2011, 14:54)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui teodora

      crezi bine :)
  • 0 (4 voturi)    
    O informatie de toata jena! (Luni, 14 martie 2011, 13:37)

    Jane Doe [utilizator]

    De ce ati publicat-o? Pentru ca e un subiect de actualitate, care creste nr. vizualizarilor?! Mi se pare jenant, data fiind drama cu care se confrunta cei la care va raportati, implicit.
  • +3 (5 voturi)    
    Covoare (Luni, 14 martie 2011, 14:00)

    Veta [anonim]

    Eu de acum inainte nu o sa mai bat covoare!
  • 0 (0 voturi)    
    Pitesti (Luni, 14 martie 2011, 14:24)

    Cristi [anonim]

    la pitesti nu l-am simtit propriuzis sub picioare, dar un sac de dormit rezemat de sifonier probabil inclinat la limita, s-a rasturnat peste o punga care a fasait.
  • +1 (1 vot)    
    ATENTIE (Luni, 14 martie 2011, 14:30)

    roberto [anonim]

    Alerta de tsunami la Timisoara.
  • +1 (1 vot)    
    http://www.emsc-csem.org/Earthquake/ (Luni, 14 martie 2011, 14:47)

    ana [anonim]

    Magnitude ML 3.5
    Region ROMANIA
    Date time 2011-03-14 09:13:37.9 UTC
    Location 44.93 N ; 22.42 E
    Depth 4 km
    Distances 37 km NW Drobeta-turnu severin (pop 102,346 ; local time 11:13:37.9 2011-03-14)
    23 km N Orsova (pop 12,350 ; local time 11:13:37.9 2011-03-14)
    5 km NE Mehadia (pop 4,336 ; local time 11:13:37.9 2011-03-14)
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Luni, 14 martie 2011, 15:08)

    doduleasa [anonim]

    Am fost la o pagina pe net unde arata toate cutremurele din lume si cel din Romania nu e trecut, aceea pagina arata toate cutremurele de peste 2.5 grade, si sint postate la citeva minute dupa ce se intimpla.
    Inca ceva, mai citisem un articol mai devreme ca a mai fost un cutremur in Japonia de 5 si ceva. In Japonia de ex. de vineri, cite 5-6 cutremure pe ora, majoritatea de 5 grade si ceva. Au fost citeva si de 6 grade, a fost unul si de 7,1.
    Nu stiu cum de nu e trecut cel din Romania, daca chiar a fost unul, de obicei stiu ca sint trecute si cele din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    calitate (Luni, 14 martie 2011, 15:08)

    STF [anonim]

    Din ce in ce mai mult calitatea jurnalistilor si a muncii lor scade.........
  • 0 (0 voturi)    
    baliverne (Luni, 14 martie 2011, 16:45)

    silviu [anonim]

    Eu locuiesc in Timisoara si nu am simtit niciun cutremur, deci nu a fost nimik , vreti sa panicati lumea cu stirile voastre de2 bani !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai ce falia noastra! (Luni, 14 martie 2011, 17:07)

    eek [utilizator]

    Avem si noi nu numa' japonezii, daaa?
    De noi nu li se face mila nimanui?