Adrian Vasilescu: Romania este inca intr-o perioada critica, iar criza continua/ Va fi nevoie de mai multe Coduri ale Muncii

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2011, 21:58 Actualitate | Esenţial

Adrian Vasilescu
Foto: AGERPRES
Romania este inca intr-o perioada critica, iar criza continua, a spus, joi, Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, precizand ca acesta criza schimba lumea si ne obliga sa avem un alt stil de viata, informeaza Mediafax. Adrian Vasilescu a spus, la o dezbatere privind modificarile Codului Muncii, organizata de Grupul de Dialog Social (GDS), la care a participat si premierul, ca se fac confuzii intre recesiune si criza.

"Chiar daca vom avea sansa sa iesim din recesiune, ramanem cu criza. Aceasta criza schimba lumea si ne obliga sa avem un alt stil de viata", a precizat Vasilescu.

Iesirea din recesiune va reprezenta primul pas pentru depasirea crizei economice, acest din urma proces fiind unul de durata, a declarat, joi, premierul Emil Boc. El a precizat ca iesirea din recesiune este primul pas pentru depasirea crizei, dar nu si singurul care trebuie realizat pe un drum "destul de lung".

Premierul Emil Boca firma ca, la sfarsitul primului trimestru al acestui an, Romania va iesi oficial din recesiune si ca acela va fi momentul in care va avea loc relansarea politica a PDL si a actualei coalitii aflate la guvernare.

Vasilescu: Vor mai fi multe Coduri ale muncii, pentru armonizarea actului cu legislatia europeana

Consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu sustine ca Romania va mai avea multe Coduri ale muncii, intrucat va trebui sa-si armonizeze legislatia cu cea europeana, potrivit Mediafax.
Intrebat de Emil Boc pe ce se bazeaza cand afirma acest lucru, consilierul guvernatorului BNR a spus ca europenii vor face modificari in legislatia muncii, iar Romania va trebui sa faca acelasi lucru.

Guvernul si-a asumat, marti, raspunderea pe noul Cod al Muncii, iar parlamentarii PSD, PNL si PC au depus o motiune de cezura care va fi dezbatuta si votata in 16 martie.

Consilierul BNR sustine ca ministrul Ioan Botis a gresit doar din punct de vedere geometric, nu si economic, atunci cand a vorbit de sistemul piramidal de pensii si ar trebui sa fie chemat de Academie, nu de Parlament. Adrian Vasilescu a spus ca ministrul Muncii s-a exprimat corect din punct de vedere economic, greseala fiind una geometrica.

"De fapt, nu era vorba de o piramida, ci de o fata a piramidei, care este un triunghi. Si, de fapt, nu era intreg triunghiul, era doar un trapez si trapezul era inversat pentru ca 4,1 milioane de salariati trebuie sa plateasca sase milioane de pensii", a declarat Adrian Vasilescu, in cadrul dezbaterii privind modificarile Codului Muncii, organizata de Grupul de Dialog Social (GDS).

Consilierul guvernatorului BNR a precizat ca Romania are intr-adevar o mare problema din acest punct de vedere, pentru ca niciodata nu a mai existat un astfel de sistem.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2697 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    cum e in Duster nea vasilescu?merge bine ? (Joi, 10 martie 2011, 22:16)

    Eneas [anonim]

    daca si nea caisa asta ne mai invata ce sa facem pe codul muncii ,suntem pierduti !chiar e mai mare in grad decat Isarescu? nu e pensia un fel de odihna?
    • +5 (7 voturi)    
      Bun Simt ! (Vineri, 11 martie 2011, 8:21)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Dl Vasilescu are . Si e o placere sa asculti vocea bunului simt.
  • -4 (10 voturi)    
    Dl Vasilescu zice: mai usurel cu veselia portocali (Joi, 10 martie 2011, 22:33)

    costica [anonim]

    ca Romania e inca in stare critica !! Dl Boc are insa sarcina mareata de a transmite mesaje pozitive ca Romania va creste precum Fat frumos din poveste si uite-asa la sfarsit de 2011 Romania va creste cu vreo 5%, deficitul va fi de 2%, inflatia de vreo 3% si cate si mai cate!! Vreau sa zic ca astea vor fi cifrele comunicate de pixul portocaliu al INS, ba mai mult o sa fim pregatiti sa aderam la zona Euro din 2012 , an electoral incununat de marete succesuri portocalii, care mai de care!! Si Dl Boc va fi reales ca Prim Ministru, Boc al nu stiu catalea!! Chiar nu inteleg ce se mai amaraste Dl Isarescu cu preagatirea ptr trecerea la Euro, ca sa fim pregatiti, ca una ca alta, las' ca rezolva Dl Boc cu INSul portocaliu din pix !!!
    • 0 (4 voturi)    
      INS-ul este cafeniu, nu portocaliu.... (Vineri, 11 martie 2011, 6:43)

      minus [anonim] i-a raspuns lui costica

      Institutul Naţional de Statistică, organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului, finanţat de la bugetul de stat.
  • -2 (8 voturi)    
    nici o grija (Joi, 10 martie 2011, 22:49)

    Mazeta [utilizator]

    Nu va fie teama! Isarescu a prognozat o inflatie de 4% pt anul asta, deci e bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Deci dublu... (Vineri, 11 martie 2011, 7:30)

      inflatie [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Deci inflatia va fi cam pe la 8% daca previziunile se vor infirma ca de obicei
  • -2 (4 voturi)    
    z(m)eul "criza" (Vineri, 11 martie 2011, 1:04)

    Uffofof [anonim]

    "Aceasta criza schimba lumea si ne obliga sa avem un alt stil de viata"...
    Criza schimba lumea ? O fi vreun z(m)eu ?
    Poate va vine ideea sa-i faceti si o statuie acestui
    z(m)eu ,sa-l roage lumea sa nu fie asa de rau.
    Da' ce-i cu mesterii care trag de sforile zmeului ?
    Tartorii batrani mint cu mai multa nerusinare si pricepere decat ai mai tineri...
  • -2 (4 voturi)    
    Piramida - triunghi -trapez (Vineri, 11 martie 2011, 8:30)

    Zulu [anonim]

    Nu e geometrica oroarea gubernantilor, este o problema de lipsa de capacitate de gindire! Da, este o mare problema ca 4,1 mil de angajati trebuie sa "tina" 6 mil de pensionari. Si ce face gubernul? Pai da cu codul muncii sa poate concedia mai usor bugetarii. Deci reduce numarul de angajati, logic nu? Acum urmeaza in privat, unde nu e nici acum o problema de a da pe cineva afara, urmeaza sa se creeze nspe mii de locuri de munca. Ce se schimba pentru mediul privat ca sa fie create noi locuri de munca? Ca poate da si mai usor afara? Pai nu se deschide o afacere ca sa ai de unde da oamenii afara. Asta doar ginderea economica limitata a bocului isi poate inchipui. Sau, ceea ce e mult mai probabil, guvernul stie bine ca totul e o minciuna, dar daca prostilor le place sa fie prostiti, sa le facem placerea!
    • 0 (2 voturi)    
      Impozite ptr. bugetari ? (Vineri, 11 martie 2011, 12:03)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Zulu

      E foarte bine sa dea din bugetari afara, sunt prea multi in anumite locuri, mai ales in administratie. Chiar daca nu se mai colecteaza impozite din salariile celor dati afara, in primul rand nu se mai plateste acele salarii, decise economisesc bani. Iar impozitul pe banii bugetarilor mi se pare o tampenie: banii respectivi oricum vin de la buget, apoi sunt impozitati si ajung inapoi la buget :).Era mai simplu sa li se dea un anumit salariu fix, si sa nu se mai complice cu colectarea impozitelor ptr. bugetari.
  • -3 (5 voturi)    
    Du-te, vesilescule! (Vineri, 11 martie 2011, 9:47)

    Moxe [anonim]

    du-te invartindu-te, scuipatorule, mancatorule de rahat(CACA). Lasa-i pe aia tinerii sa lucreze ca tu esti o javra buboasa care ai lins "coaie" din toate generatiile trecute.
    • +1 (1 vot)    
      invata sa respecti parul alb al unei persoane, (Vineri, 11 martie 2011, 17:02)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Moxe

      mai ales ca dl Vasilescu nu a imbatranit degeaba.
  • -1 (5 voturi)    
    Vai de mine.. (Vineri, 11 martie 2011, 10:21)

    PAPA PAUL [anonim]

    Vai de mine dle Vasilescu!Cum n-am iesit din criza cand dl Priministru ne-a spus ca in acesta luna am iesit.E adevarat ca nu a precizat ziua si ora exacta dar asta nu este un motiv sa-l contraziceti.N-asa!
  • -2 (2 voturi)    
    Vasilescu sa se retraga - i-a trecut timpul (Vineri, 11 martie 2011, 11:54)

    mimi [anonim]

    Oare dl.Vasilescu cans se va retrage , lasand locul tinerilor dornici de afirmare !
    Sa facem loc onestitatii!
  • 0 (2 voturi)    
    Etapa I : Negarea. (Vineri, 11 martie 2011, 12:06)

    AlinN [utilizator]

    Foarte amuzante reactiile la o declaratie extram de curajoasa pentru un oficial roman. Si eu, incepand cu 1 ianuarie am criticat cat am putut declaratiile care lasau sa se inteleaga ca va fi mai bine ale oficialilor nostri iubiti. Evident, minusurile nu au intarziat sa apara.
    Singurul oficial roman care sugereaza ca va continua practic la nesfarsit criza. Primul care doar nu spune ca avem o criza cauzata de Peak - Oil, ca in rest totul este spus.
  • 0 (0 voturi)    
    catalina (Duminică, 13 martie 2011, 9:50)

    firescu [anonim]

    Pacat de varsta sa. Nu i-a adus intelepciune
    Intrebati-l concret ce afacut la viata lui. .
    Credibilite redusa, ce plus aduce in media pentru noi, acest tupeist? Nu stie ca toate au o limita.
    Nu-i ajung cei peste 50 de ani in care si-a batut joc denoi pe unde a fost sau a fost pus? Poate are o urma de constiinta, si ne lasă.