Valeriu Tabara: Consumul intern de legume si fructe ar putea fi asigurat intr-un an-doi din productia interna * Carnea de porc nu se va scumpi

de RFI     RFI Romania
Joi, 10 martie 2011, 12:14 Actualitate | Esenţial

Consumul intern de legume si fructe ar putea fi asigurat "intr-un an-doi" din productia interna, a declarat la RFI ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara. El a precizat ca in prezent ramanem "tributari importului la legume, fructe si carne de porc". Potrivit declaratiei lui Tabara, carnea de porc nu se va scumpi. "Cel care ameninta ca va scumpi carnea de porc la 100% se inseala amarnic, daca crede ca va fi castigator ! Va fi perdant total !", a declarat ministrul.

"Exista premisele unui an agricol bun in Romania in 2011", a spus ministrul, care crede ca "daca scumpirea petrolului este pe durata lunga, ar putea duce la scumpiri ale produselor agricole".

Despre scumpirea petrolului: "Eu cred ca scumpirea combustibililor care se folosesc in agricultura si in special a motorinei, ca aici este problema numarul unu este o chestiune care preocupa intreaga Europa. Agricultura Romaniei, in care resursele financiare sunt mai limitate decat in alte state poate sa fie afectata de aceasta scumpire. Daca aceasta scumpire este pe durata lunga, e clar ca poate avea influente negative in costurile productiei si sigur, reflectat apoi in preturile produsului finit.

Noi subventionam si in acest an, avem prins in buget subventionarea accizei la motorina, dar in cazul cresterii pretului in continuare, cred ca e necesara si o alta interventie in plus, un alt element in plus de sustinere, poate chiar o anumita parte din pretul motorinei, dar e o chestiune pe care eu am pus-o in discutie si care in mod sigur va fi abordata in zilele urmatoare, daca fenomenul respectiv continua".

Despre scumpirea alimentelor: "Sper la o crestere a puterii de cumparare, asa cum sunt semnalele din acest an, dupa perioada grea din 2009, respectiv 2010. In acelasi timp, eu mizez in continuare pe o refacere a randamentelor la unitatea de suprafata si asa cum se prezinta culturile agricole la aceasta ora, vorbesc de culturile de toamna, exista premisele unui an bun. Dar sigur, noi avem in camp iarba, inca n-avem productie in hambar. Va trebui sa gestionam mai bine productia agricola a acestui an.

In conditii normale, fara a ajunge la maximalizari, Romania poate sa-si asigure fara nici un fel de probleme consumul de produse agro-alimentare din productia interna si in acelasi timp sa aiba si disponibilitati de export.

Problema pe care mi-o pun eu ca ministru, in acest moment este ca Romania sa devina un partener important in piata internationala, pe ceea ce inseamna produse agricole. Ramanem tributari importului la legume si fructe si respectiv carnea de porc, dar si in zona carnii de porc sunt rezerve mari de iesire la export.

De asemenea, daca putem rezolva si este o preocupare continua, depozitele pentru legume si fructe, nu este exclus ca intr-un an-doi sa putem rezolva si aceasta chestiune in care consumul intern sa fie asigurat din productia interna de legume si fructe si inclusiv si aici sa ramana disponibilitati pentru export".

Despre posibila scumpire a carnii de porc: "E o necunoastere a realitatilor din piata. Cel care ameninta ca va scumpi carnea de porc la 100% se inseala amarnic, daca crede ca va fi castigator ! Va fi perdant total ! Nu poti sa scumpesti 100%, plus ca trebuie sa fii accesibil in piata. Indiferent cum ai merge, te adresezi unui cumparator de zi cu zi, pentru ca aici nu este vorba de un motor sau de o instalatie, este vorba de o marfa care trebuie sa se vanda in maximum cateva zile, nu ? Este o chestiune care a fost aruncata in piata intr-un anumit fel, mai ales sa se faca presiuni pentru anumite decizii, dar eu cred ca producatorii extrem de seriosi - si sunt extrem de multi in tara - stiu sa faca productie chiar sub anumite riscuri. Nu se va pune problema cresterii acestui produs la 100%. Eu nu cred ca vor fi probleme de cresteri de pret la carne, fara nici un fel de discutii !".


Citeste mai multe despre   






















1423 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    am avut!!!! (Joi, 10 martie 2011, 12:41)

    nu conteaza [anonim]

    pai dragi cititori, am avut cam ce ne-a trebuit numai ca ne-am batut joc de tot! haideti sa va dau un singur exemplu. serele codlea! erau o minune de sere, produceau legume de o calitate cat se poate de buna dar la preturi rezonabile. le-a terminat o individa... Maria Lili Schutz... nu mai e nimic din ele...le-a cumparat pe mai nimic pt ... afacere imobiliara!!! pe individa asta si pe cei care au facut toata nebunia nu ii ia nimeni la intrebari?
    • +2 (2 voturi)    
      Dar Comtim? (Joi, 10 martie 2011, 15:06)

      Un observator [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Una dintre marile crime impotriva avutiei Romaniei - executat la comanda externa, ca majoritatea combinatelor de crestere a animalelor din tara asta (Parlamentul, Guvernul si Presedentia au scapat).
  • +4 (4 voturi)    
    ... continuare! (Joi, 10 martie 2011, 12:43)

    nu conteaza [anonim]

    am uitat, existau si serele brasov si serele sampetru, pe langa serele din codlea... acum nu mai sunt nici astea!!!
  • 0 (4 voturi)    
    iar? (Joi, 10 martie 2011, 12:43)

    sellerman [utilizator]

    opriti-l , iar abereaza,
  • 0 (2 voturi)    
    daaaaaaaaaaaa (Joi, 10 martie 2011, 12:46)

    xxl [anonim]

    ar putea , probabil, eu cred, posibil, se poate, cat mai vorbesc boii astia in gol doamne!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Fara viziune. (Joi, 10 martie 2011, 12:50)

    AlinN [anonim]

    Cum deja suntem sau vom pasi cel tarziu in 2015 in era post-petrol, trebuie sa punctez ca strategia agricola a Romaniei a evoluat de la foarte gresita intre anii 1990-2010, catre cea mai gresita posibil acum. De ce spun asta? Pai in primul rand, importurile de hrana trebuie sabotate la limita legislatiei europene. In al doilea rand produsele romanesti trebuie promovate la limita legislatiei europene, fara supusenie.
    Strategia agricole: se trambiteaza la radio si la televizor atat de des ca Romania trebuie sa treaca de la proprietati mici lucrate aproape individual la proprietati gigantice incat mi-a intrat in creier fara sa vreau. Post Peak-oil sa ai proprietati gigantice, lucrate de oameni foarte putini este o tampenie care paradoxal va duce tot la necultivarea suprafetelor. Trebuie sa fim constienti ca odata cu cresterea preturilor la petrol avem nevoie tocmai de proprietati mici cultivate de un numar in crestere de oameni, Trebuie sa stimulam migratia de la orase la sate, pentru ca orasul mare este nesustenabil alimentar. Lucrul mecanic facut de petrol in agricultura trebuie substituit de lucrul mecanic facut de om si animale. Trebuie sa stimulam cultivarea bio, organica, pentru ca si pesticidele ierbicidele si insecticidele vor deveni tot mai rare si mai scumpe.
  • 0 (0 voturi)    
    fapte, nu vorbe (Joi, 10 martie 2011, 12:51)

    agri-incultura [anonim]

    e greu cu agricultura in Romania, atata timp cat nu exista o actiune de dirijare si incurajare prin legi istete date de oameni interesati doar de binele agriculturii in special si al cetatenilor romani in general. La noi exista oameni politici interesati de alte chestii decat binele romanilor
  • +4 (4 voturi)    
    URGENT (Joi, 10 martie 2011, 13:05)

    ionica [anonim]

    dupa modelul italian si grecesc - sere in sudul tarii, in special in sudul Banatului, care ar putea sustine tot consumul Romaniei
  • +3 (3 voturi)    
    catastrofa e asta !!! (Joi, 10 martie 2011, 13:34)

    costica [anonim]

    Toate organismele internationale, incepand cu BCE, FMI, FAO, BM avertizeaza asupra riscului exterm foamete din acuza scumpirii alimentelor, tendinta din care Romania nu face exceptie, numai in mintea ametitului asta de Tabara nu se scumpeste nimic cand daca mergi la cumparaturi zi de zi vezi cum creste pretul la orice!! Iar cifrele INS pe februarie confirma si in ianuarie a fost al fel, si la fel Guvernatorul este ingrijorat de scumpirea alimentelor, numai Tabara vorbeste aiurea! Nu-l mai intrbati ca oricum e paralel cu ceea ce se intampla in Romania si in lumea asta!!! RUSINE!!!
  • +1 (1 vot)    
    o solutie pragmatica (Joi, 10 martie 2011, 15:16)

    o solutie pragmatica [anonim]

    Ma gandeam ca poate in loc de patinoare, sali de sport sau mai bine borduri inutile pline de praf, sa investim de exmplu banii intr-o fabrica noua de tractoare si combine agricole..etc, construita de la zero.
    As da fiecarui propietar sau asociatie care are o suprafata ce trebuie lucrata..sa zicem de minim 10 hectare.. cate un tractor + o combina complet utilate cu posibilitatea de plata in rate, sa zicem 10 ani. Astfel muncitorii fac tractoare, oamenii isi ara suprafetele agricole, noi avem legume proaspete si curate in magazin, nu se desertifica tara..etc. Poate as mai..recomanda / obliga marile lanturi de supermarketuri sa aiba in raft ..sa zicem.. 50% produse romanesti.
    In loc sa ne facem ca facem ceva, as mai repune in functiune si sistemul de irigatii care in prezent se afla sub praf si ierburi de tot felul. As face o fabrica de pompe....de la zero ( pt ca bani de investii se gasesc..) ..o turnatorie de teava de aliminiu pt a vedea iar campurile irigate.
    Inainte cand dadea unul cu pumnul in masa,,,toti tremurau de frica si faceau..de voie de nevoie..acum toti isi dau cu parerea dar nimeni nu mai tremura, nimeni nu face de fapt nimic concret..ce frumoasa e ..vorbaria televizata plina de reclame colorate.
    Stau si ma intreb tamp: oare in 21 de ani de ..evolutie..nu a fost nici macar un singur manager capabil sa pastreze, sa repuna, sa tina in picioarre macar unul din colosii industriali ce erau odata si care puteau produce ieftin si bun pt ca lucrurile sa se miste cat de cat aici? cerinte ar fi..ca nu sunt ace in spitale..nu sunt tevi pe campurile patriei, nu sunt case pt tineri..?!
    • +1 (1 vot)    
      soarta (Joi, 10 martie 2011, 15:59)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui o solutie pragmatica

      oamenii sunt prosti si-si merita soarta. asta e cruda realitate. ne meritam liderii, nu doar p-astia actuali ci cam pe toti pe care i-am avut...
      puteam avea fabrica de utilaje agricole. in urma cu multi ani a venit new holland si a vrut sa cumpere semanatoarea. din 2100 de angajati a promis ca pastreaza 1200, prin contract.
      la indemnul liderilor de sindicat, directorii new holland au fost luati cu pietre de angajati.
      peste mai putin de 15 luni au fost dati afara 1800 din cei 2100 iar 2 luni mai tarziu au ramas doar vreo 20 de angajati.
      directorii au mituit liderii de sindicat, liderii au mintit angajatii. au plecat toti, nu doar 40% cum voia new holland.
      s-au uns pe la bot cu totii, ministerul agriculturii, partidele de la putere, primaria capitalei...
      s-a desfiintat semanatoarea si s-a obtinut puz si certificat de urbanism.
      cativa oameni au facut sute de milioane de euro avere, fiecare... spagile au fost probabil foarte generoase.
      numai hoti in functii de conducere in tara asta. si cele mai multe sondaje sociologice arata ca o data ajunsi in asemenea functii, marea majoritate ar face mai rau... deci, astia suntem
      exista si reversul medaliei. esti director la ceva de stat. si ai vrea sa faci niste lucruri. si esti platit mizerabil, ca altii sa se bucure de munca ta...
      nu cumva esti tentat sa-ti faci singur parte?
      am locuit la bloc vreo 20 de ani. administratorul avea un salariu foarte mic, vreo 200 lei pe luna. si trebuia sa faca multe chestii, nu doar sa incaseze intretinerea.
      eu am zis mereu sa-i marim salariul si sa verificam cu atentie ce se face cu banii nostri. toti vecinii, oameni cu studii superioare in marea lor majoritate, au tipat ca din gura de sarpe ca nu facem pe darnicii cu banii.
      evident, administratorul isi facea parte. a cerut 3000 lei noi pt niste vane de apa; le-a vopsit pe cele vechi si a bagat banii in buzunar.
      a cerut 12.000 lei pentru reparatii acoperis. a cumparat niste smoala si a reparat...
      nu gandim, d-aia avem probleme
  • +1 (1 vot)    
    Tractoare, motorina, raiul de pe pamant... (Joi, 10 martie 2011, 21:40)

    Paius [anonim]

    Pana acum CE A FACUT minesterul agriculturii?
    A taiat frunze la caini.
    Unde ati fost tovarase Tabara, tovarase Sarbu, Ciolos, etc. de nu ati observat ca agricultura se prapadeste si odata cu ea, Romania?
    Mari patrioti trebuie sa va considerati mancand fonfurilen alea straine pe mari proiecte, egale cu zero.

    Ca cetatean cu drept la opinie va desconsider si blamez ca ati atentat la siguranta statului.

    Domnul Tabara, stiti ca am cumparat un Kg de portocale cu 2.99 lei , iar cartoful cu 3.49lei?

    Sa fim seriosi. Si responsabili.

    ---"Problema pe care mi-o pun eu ca ministru, in acest moment este ca Romania sa devina un partener important in piata internationala, pe ceea ce inseamna produse agricole".
    Vorbe, vorbe.
    De tractoare ati auzit dl Tabara?