Hotii au inceput sa fure statui: a disparut un bust de alama din statiunea Calimanesti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 11:30 Actualitate | Esenţial

O statuie din alama reprezentand bustul dr. Constantin Frumusianu, primul director medical al statiunii Calimanesti, asezata in fata Hotelului Central, a fost furata in acest week-end, a declarat luni, pentru Agerpres, primarul localitatii Ilie Amuzan.

Hotii au desprins statuia de pe soclu folosind o ranga de fier, gasita de politisti in apropiere. Autoritatile au cerut tuturor centrelor de colectare a fierului vechi din zona sa anunte politia daca vor primi statuia pentru valorificare.

"Ne-au furat un brand, este vorba de statuia primului director medical al Calimanestiului. O opera monumentala de 12 kilograme realizata migalos. Din cate stiu, autorul a folosit o macheta de lemn dupa care a montat foita de alama. In fine, ea a fost initial asezata in Caciulata, dupa care in anii '70 a fost adusa in Calimanesti. Sincer, nu am sperante ca va fi recuperata. Este, asa cum am spus, un simbol al statiunii, foarte multi turisti se pozau in dreptul acestui bust", a declarat Ilie Amuzan.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1239 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    smecheri hotii astia (Luni, 7 martie 2011, 11:35)

    alex [anonim]

    Fura alama si o vand ca fier vechi.
    • +5 (5 voturi)    
      dar monumentul lui mihai eminescu din constanta? (Luni, 7 martie 2011, 13:00)

      lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ieri s-a intamplat asta...

      http://www.ziare.com/stiri/furt/constanta-a-fost-furata-efigia-de-pe-statuia-lui-mihai-eminescu-1079741
  • +4 (4 voturi)    
    Camere video si DNA-ul pe clanurile cu fier vechi (Luni, 7 martie 2011, 12:09)

    Domnii Gutza si Bercea [anonim]

    Orice oras european civilizat trebuie sa instaleze la orice colt de strada si pentru orice monument sau institutie importanta camere de supraveghere.
    Se descurajeaza criminalitatea stradala, se identifica mai usor autorii de incivilitati.

    Dupa actiunile contra vamesilor si contra evazionistilor cu alimente si depozite en gros, din Obor si complexul Europa, ar fi cazul ca DNA sa se duca si peste clanurile tiganesti care se ocupa cu furtul si comercializarea ilegala a fierului vechi.
    Sunt sute de familii de tigani care si-a construit ''palate'' din furtul de fier vechi.
    Au speriat si Franta cu asa ceva, recent au fost prinsi 6 tigani care demontasera o bucata de pod.
  • +9 (9 voturi)    
    Tara nimanui . (Luni, 7 martie 2011, 12:10)

    Markus [anonim]

    Nici nu ma mir ca se poate face orice in aceasta tara ,in degringolada totala . O masura foarte buna si eficienta ,ar fi sa fie permise numai centre de colectare a fierului vechi, controlate de stat si cu atributii clare in ceea ce priveste provenienta deseurilor ,precum si cu identificarea celor care le predau .s-ar stopa astfel descompletarea instalatiilor de semnalizare la CFR ,furtul cablurilor de orice gen ,furtul capacelor de canal si altele . acum oricine isi poate face centru de colectare ,unde gasesti si bombe .
  • +6 (6 voturi)    
    Si la Constanta au furat (Luni, 7 martie 2011, 12:11)

    Republica lui Mazare [anonim]

    Ieri s-a descoperit ca placa din cupru de la statuia lui Eminescu din Constanta fusese demontata si furata in timpul noptii. Avea cateva kg si a fost luata desi la doar 400 de metri e o ghereta de gardian public iar vizavi e o institutie militara pazita !
  • +4 (4 voturi)    
    Sa fure si cate o bucata de plumb! (Luni, 7 martie 2011, 12:20)

    MG [utilizator]

    Sa fure si cate o bucata de plumb tintita!
    La alegere unde si de cate ori.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu-i corect... (Luni, 7 martie 2011, 13:03)

    Ali Star [anonim]

    De ce deranjati pe stimabili polotai locali care se plimba cu mapele subtioara prin locurile publice?

    Cu mapa nu se poate stapani un talhar.

    Schimbatile uniformele trimestrial. Sa ne falim cu ei.
    Hotii sa se bucure.
  • +2 (4 voturi)    
    unfj (Luni, 7 martie 2011, 13:16)

    ug [anonim]

    Solutia e simpla. Desfintarea centrelor de colectare fier vechi..
    Dar la cati bani sunt in aceste afaceri, slabe sanse sa se intample asta. Oare cati bani iau spaga politicienii pentru a lasa furturile sa se desfasoare mai departe??
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm... (Marţi, 8 martie 2011, 0:24)

    Max [anonim]

    alama, alama, oare cine sa fie atras de alama...oare ce natie de oameni foloseste alama la ceva....ma dau batut...nici nu stiu cum le mai spune acum...