VIDEO Laura Codruta Kovesi, la bilantul Ministerului Public: Perioada de retinere trebuie prelungita de la 24 la 48 sau 72 de ore. Averile persoanelor condamnate, care nu le pot justifica, ar trebui confiscate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 11:20 Actualitate | Esenţial

Perioada de retinere trebuie prelungita de la 24 la 48 sau 72 de ore, iar averile  persoanelor condamnate, care nu le pot justifica, ar trebui confiscate, a afirmat, luni, procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, la bilantul pe 2010 al Ministerului Public.

Laura Codruta Kovesi, la bilantul pe 2010 al Ministerului Public. Codruta Kovesi a mai anuntat ca numarul inculpatilor trimisi in judecata pentru evaziune fiscala a crescut cu 125% in 2010, dar si ca a inaintat astazi Ministerului Justitiei si Ministerului Administratiei si Internelor o propunere legislativa care prevede preluarea administrativa a Politiei Judiciare de catre Ministerul Public.

        Codruta Kovesi a explicat ca in acest sens au fost propuse 3 variante, urmand ca "impreuna cu reprezentantii Politiei sa identificam cea mai buna solutie":
         - preluarea administrativa a Politiei Judiciare de catre Ministerul Public.
         - detasarea politistilor in cadrul Parchetelor.
         - cresterea atributiilor privind cariera profesionala a politistilor in competenta Ministerului Public.
  • Procurorul general al Romaniei a subliniat si faptul ca, dupa 10 ani in care numarul inculpatilor trimisi in judecata a scazut constant, 2010 a fost al doilea an consecutiv in care s-a reusit inversarea acestei tendinte, numarul inculpatilor ajungand la 57.000, cu 15% mai mult decat in 2009. De asemenea, numarul persoanelor arestate preventiv a fost de 8.659, cu 25% mai mult decat in 2009.
  • In acelasi timp, volumul de activitate la Parchete a continuat sa creasca, numarul de dosare depasind pentru prima data in istorie cifra de 1,5 milioane, a adaugat Codruta Kovesi.
  • "Este un volum de activitate de sase ori mai mare decat acum 20 de ani si dublu fata de acum cinci ani, desi numarul de procurori a ramas constant. In continuare, avem 500 de posturi de procurori vacante, iar jumatate dintre procurorii de la parchetele de pe langa judecatorii au o vechime mai mica de trei ani", a spus Codruta Kovesi, potrivit Agerpres.
  • Procurorul general s-a plans si de faptul ca exista Parchete care functioneaza cu un singur procuror: "Imaginati-va un parchet cum este cel de la Strehaia, unde un singur procuror trebuie sa solutioneze toate dosarele penale intocmite de 11 unitati de politie, trebuie sa participe in toate sedintele de judecata si trebuie sa indeplineasca toate atributiile administrative ale parchetului. In acelasi conditii a lucrat si singurul procuror de la Parchetul de pe langa Judecatoria Calafat - care a avut de solutionat 2.700 de dosare, cel de la Nasaud - care a avut 2.300 de dosare sau cel de la Liesti - care a avut 1.700".
Laura Codruta Kovesi a facut aceste declaratii la sedinta de bilant pe 2010 a Ministerului Public, la care mai participa, printre altii, presedintele Traian Basescu si ministrul Justitiei, Catalin Predoiu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2299 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    chiar crede cineva? (Luni, 7 martie 2011, 11:48)

    eu [anonim]

    chiar crede cineva gogoasa asta cu confiscarea averilor nejustificate? pe ce lume traiti? aa, da , probabil, daca eu neica nimeni nu imi pot justifica o masina de spalat, mi-o confisca, normal, cine sunt eu? dar cine trebuie, ramane linistit cu nspe case , masini, etc , etc. ...... praf in ochi.... din nou ....
    • +10 (10 voturi)    
      Cine a abrogat legea 18? (Luni, 7 martie 2011, 12:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui eu

      Iliescu in 1989,a abrigat legea nr.18,care prevedea confiscarea averilor nejustificate si au introdus apoi un paragraf in Constitutie prin care averile nu pot fi confiscate indiferent de modul de dobandire.Cine a stiut,si unii au stiut,au furat linistiti si au facut averi mari cu care ne sfideaza acum.Acum pentru confiscare este necesara si schimbarea Constitutiei si data o lege care sa prevada asta.
      • +1 (1 vot)    
        in 1991 (Luni, 7 martie 2011, 15:04)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        atunci a fost abrogata legea, pe motiv ca nu considera proprietatea ca sfanta!
  • -10 (10 voturi)    
    ...toate averile sunt nejustificate ...!!! (Luni, 7 martie 2011, 11:52)

    bm [anonim]

    ..oricum justitia ne cam incurca ...!..pacat ca domnul Blaga refuza institutia comisarilor poporului...! sa mai nationalizam pentru ultima oara proprietatile ..! de ce sa fie proprietatea sfanta ?..ce principiu de rahat avem in constitutie, cica sa nu aplici retroactiv o lege..! ? si mai e si principiul asta tampit sa dovedeasca cine acuza ! Ca doar avem oameni integri , de bine , care stiu ce e bne pentru popor, ce prostie mai e si asta cu legile ? ce atatea legi ? las'ca stim noi cine-i hotu' !!!
    • -1 (5 voturi)    
      parchet general (Luni, 7 martie 2011, 11:59)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui bm

      de ce ati inmormantat dosarele revolutyiei?dar ale mineriadei? mortii nu va iarta...
    • +2 (2 voturi)    
      zau? (Luni, 7 martie 2011, 15:07)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui bm

      si atunci anglo-saxonii de ce au in practica judiciara inversarea sarcinii probei? de fapt da, ce stiu aia despre democratie, doar noi stim, acolo e comunism.
      • 0 (0 voturi)    
        fix asa (Luni, 7 martie 2011, 19:18)

        prsc radical din 2 [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Fiindca ei are sistemul de drept anglo saxon (asa cum bine ai indicat si tu). Fiindca ei au la baza alteceva si in plus asa cum vorbesti si tu (bine de altfel), ei se bazeaza pe practica judiciara .
        Mai spune-ne cateva state care pleaca de la obligatia de probare a nevinovatiei . Hoopa! Nu prea mai este ? Oare de ce?
        Defineste si tu prezumtia de nevionvatie. Asa ca intr-o joaca.
      • 0 (0 voturi)    
        ...daca m-ai luat in serios ...! (Luni, 7 martie 2011, 19:26)

        bm [anonim] i-a raspuns lui srpc

        ...atunci n-ai inteles nimic ...!
  • -5 (5 voturi)    
    Lamurire (Luni, 7 martie 2011, 12:11)

    Amarasteanu [anonim]

    Stimata dna procuror general ar trebui sa aiba in vedere verificarea faptului ca este bine definit ce inseamna:
    - avere
    - justificat
    Altfel se poate trezi omul luat pe sus de la masa de un inspector (sau cine o aplica aceasta chestie) dupa cum intelege el (organu') sa "justifice" salariul lui de bugetar. E suficienta o scurta "verificare" ca sa-ti strice cheful de viata. Ca picatura chinezeasca sau "alarma" din timpul armatei, de obicei cu 45 min inaintea orei de desteptare. Am vazut ca raidurile mascatilor se cam bazeaza tot pe efectul asta de inghetare a sangelui.
    De obicei, in tarile civilizate, se pun la punct aceste detalii care stabilesc ce/ cum/ cine/ cand pot intrerupe starea de libertate a unei persoane, inaintea aspectelor sado-maso.
  • +2 (2 voturi)    
    "avem 500 de posturi de procurori vacante" (Luni, 7 martie 2011, 12:27)

    Razvan_M [utilizator]

    Orice strateg din fruntea Justitiei putea sa prevada de 10 ani ca se va ajunge in situatia asta. Stim cu totii ca exista tot felul de piedici in calea celor care vor sa devina procurori sau judecatori - in primul rand numarul foarte limitat de locuri, in al doilea rand locurile rezervate pentru cei care intra cu spaga si in al treilea rand locurile rezervate pentru pilosii care se transfera de la MJ in zona magistraturii.
    De ce nu scoateti la concurs mai multe locuri?
    • -3 (3 voturi)    
      de ce sa le scoata la concurs?! (Luni, 7 martie 2011, 14:30)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      cand pot functiona si cu lipsa lor si inca uite ce marete succesuri raporteaza si madam Codruta Kovesi!! peste tot incep maretele realizari portocalii, care mai de care, in toate domeniile !! La ANAF prind aia tot ce misca (pana acum nu-i prindea nimeni!!) , la fel al Ministerul public, maine poimaine o sa fie asa cumvrea Dl Basescu, o sa dispara orice urma de crima organizata, de coruptie, de bisnita, de spaga... Romania va fi MODEL de urmat, de unde acum vedem ca este JALE !!!!
      Asa cum a spus azi Basescu : "Evaziunea fiscala a devenit o vulnerabilitate la adresa sigurantei nationale. Peste 30% din resursele ce se cuvin statului sunt evazionate sau suspectate a fi evazionate", a declarat, luni, presedintele Traian Basescu la bilantul pe 2010 al Ministerului Public, seful statului cerand ca "batalia cu evazionistii sa fie continuata fara menajamente".

      Pai, siguranta nationala e responsabilitatea Presedintelui Romaniei, de ce nu o fi facut NIMIC Dl Basescu pana acum in cei 7 ani de mandat?!!!!!!!! Cine raspunde in acest caz grav de subminare a intereselor nationale ?!!!
  • +1 (1 vot)    
    cand se voteaza? (Luni, 7 martie 2011, 14:57)

    MTRETUIO [anonim]

    vreau sa votez ce propune Codruta Kovesi.
  • +1 (1 vot)    
    AVEREA NU POSESIA DA . (Luni, 7 martie 2011, 17:15)

    politicos [anonim]

    Ce este proprietatea alceva decat acel bun material sau intelectual pe care poti sa il dovedesti ca este al tau ca il ai de la ai tai sau de la munca ta . Restul chiar dovedit este doar posesie ,utilizare, pentru avantaje strict materiale de bunastare a caror gestionare jurisdictionala nu are de a face cu constitutia . Discernerea in a fi proprietar oneros sau posesor ,utilizator este cheia problemei iar solutia impozitarii posesiei sau a utilizarii cu 50 la suta pentru a putea devenii
    proprietate este poate o solutie ,cei drept de compromis
  • -1 (1 vot)    
    procurorii sa aiba salariul minim pe economie (Luni, 7 martie 2011, 19:33)

    infractoru' de serviciu [anonim]

    OK le facem noi infractorii si evazionistii probatoriul,stam si 72 ore le facem cum vor ei.
    Dar pentru munca ce nu o presteaza, pentru trandaveala si lafaiala, sa aiba salarii de 700-900 lei, fara sporuri, fara birotica, si fara nici o aparatura .
    Nu mai vrau sa vad salarii de 97000 lei / an si 120000 lei/an pe site-ul lor .