VIDEO Razie de amploare a inspectorilor ANAF si ai Garzii Financiare in Complexul Europa din Bucuresti. Sute de depozite au fost sigilate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 9:29 Actualitate | Esenţial

Sute de depozite de marfuri au fost sigilate, luni dimineata, in urma unui control efectuat in Complexul comercial Europa din Capitala, la care participa inspectori ai ANAF si ai Garzii Financiare, in cadrul unei ample actiuni pentru combaterea evaziunii fiscale, anunta Mediafax.

Inspectorii financiari aveau informatii ca in Complexul Europa se comercializeaza si sunt detinute produse fara documente legale. Marfa ar proveni atat din tari ale Uniunii Europene, precum si din state din afara spatiului UE. Aproximativ 600 de depozite au fost sigilate.

Marfa va fi identificata si inventariata, urmand sa fie comparata cu stocurile si cu mentiunile din acte. Diferenta detinuta ilegal va fi confiscata, iar marfa va fi comercializata prin directiile de Finante. Banii rezultati vor fi virati la bugetul de stat.


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4286 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Am o puternica senzatie de show! (Luni, 7 martie 2011, 9:37)

    radu [anonim]

    Garda financiara pare ca pana saptamana trecuta a hibernat. De cateva zile confisca zeci de tiruri de confectii, tone de peste, tone de carne etc.
    Dar pana acum ce au facut?
    Au ajutat traficantii, in complicitate cu politicientii!
    Daca nu ne dau paine macar de circ sa avem parte.
    • -5 (11 voturi)    
      Abordarea e gresita, intradevar! (Luni, 7 martie 2011, 10:17)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui radu

      E ca si cum n-ai invatat tot semestrul si te apuci in dimineata zilei de examen sa citesti cursurile. Daca examinatorul este exigent n-ai nicio sansa sa treci. Sa vedem daca romanii vor fi exigenti la vot.
      • +11 (13 voturi)    
        Ce va mai place (Luni, 7 martie 2011, 10:51)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Ce va mai place sa carcotiti ! Ca a inceput politia sa isi faca treaba nu va place. Carcotiti ca de ce nu au facut asta mai demult, prin prima neuronului vostru era mai bine sa ii lase in pace pe toti evazionizstii ca pana acum, nu ?
        • -2 (4 voturi)    
          Ai auzit ca seful Garzii... (Luni, 7 martie 2011, 13:20)

          George [anonim] i-a raspuns lui tudor74

          ... a recunoscut (la Pro Tv) ca i-a anuntat de sambata ca va fi control azi? Ce parere mai ai?
      • +7 (7 voturi)    
        gresesti (Luni, 7 martie 2011, 11:09)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        votul nu este singura miza. e ca si cum ai spune ca nu te intereseaza daca doctorul te mai vindeca pana in 2012 cand il schimbi oricum.

        orice razie de acest fel care se lasa cu marfa confiscata este un pas inainte. daca se termina si cu niste condamnari ar fi perfect.
        in mod cert nu vor castiga prea multe voturi. sa nu uitam ca sute de mii de romani se aprovizioneaza din aceste cloace de evaziune fiscala si alte cateva mii lucreaza direct sau indirect in ele.
    • +7 (11 voturi)    
      Aha (Luni, 7 martie 2011, 10:45)

      Bibix [anonim] i-a raspuns lui radu

      Sa inteleg, in logica matale, ca ar trebui sa stea Garda pe fundul ei, ca pana acuma, nu? Lasa puiule, vine Vanghelie la putere din 2012, pica Basescu si nu vor mai fi astfel de controale, nici in complexe nici in vami!
      • -2 (4 voturi)    
        Nici tu nu ai inteles nimic! (Luni, 7 martie 2011, 13:29)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Bibix

        Stai jos! 4!
      • +1 (1 vot)    
        ai sa razi, dar exact asta-i mentalitatea ! (Luni, 7 martie 2011, 19:13)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui Bibix

        dap...

        asta e gandirea majoritatii, "invartelile" nu sunt doar situatii izolate care se intampla ici si colo si cand sunt descoperite oamenii le condamna !

        se intampla la scara larga, majoritatea invart diverse gainarii iar acum ca fenomenul coruptiei incepe se fie strans cu usa, declanseaza valuri de nemultumiri si proteste
    • -4 (8 voturi)    
      maretele succesuri ale lui Blejnar!! (Luni, 7 martie 2011, 10:45)

      costica [anonim] i-a raspuns lui radu

      adica, de ce sa nu-l sustina PDL??! Chiar daca este pomenit numele lui de fiecare data in toate matrapazlacurile din vami! Are multe succesuri acum ca trimite banii la bugetul statului, pana cum banii astia mergeau la pusculita poortocali! Bun baita, Blejnar asta!!
    • +4 (4 voturi)    
      Au dreptate si unii si altii... (Luni, 7 martie 2011, 12:40)

      lst [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Adica si cei care sustin ca e bine ca macar acum au inceput "organele" sa-si faca treaba, dar si cei care se intreaba "da' pana acum ce-au facut?".

      O problema ar fi aceea ca pica tot plevusca...

      Unde sunt tirurile/containerele cu marfuri de contrabanda si vinovatii?
      Unde sunt "marii operatori" din comertul intracomunitar care dispar la fiecare cateva luni cu TVA-ul datorat, pentru a "renaste" apoi cu societati noi, curate si placut uscate?
      Unde sunt responsabilii, cei care au tinut "umbrela", protejand toti acesti evazionisti?

      Ca sa nu scad elanul unora: Da, e bine c-a inceput; s-o tina tot asa!

      Dar tot ma intreb:
      - ce-au facut "organele" pana acum?
      - aceste "organe", care-au favorizat evaziunea, fie "pe persoana fizica" (adica in interes propriu), fie in interes de partid (cum se vehiculeaza, dar nu se demonstreaza) sunt capabile sa faca ordine acum, dupa ce s-au "manjit"? N-o iesi si de-aici tot o mascarada?

      In rest...am senzatia ca nu fac altceva decat sa demonstreze ca i-am platit pana acum degeaba (pe cei mai multi, ca indivizi, ca sa nu generalizam).
      Pardon, rectific! Nu i-am platit chiar de pomana!Pe langa salariile + spagile incasate, ar trebui sa punem la socoteala si pierderile bugetului, pe care le platim noi cu TVA-ul majorat, reduceri de venituiri etc.
    • +2 (2 voturi)    
      postac "elevat" (Luni, 7 martie 2011, 13:54)

      simplicius [anonim] i-a raspuns lui radu

      bagi fitile usurel! Istorie ai invatat (sau ai studiat cu Antenescu)???? cat timp a trebuit FBI si FISC di USA ca sa puna pe picioare grupul lui Elliott Ness (Incoruptibilii)????? era tot BAsescu si Boc? cati membri a avut grupul initial? si parca era numai in orasul Chicago (nu si in restul USA)! Na, ca ti-am mai dat motive de carcoteala!
  • +15 (15 voturi)    
    scapam de putregai? (Luni, 7 martie 2011, 9:46)

    naiv [anonim]

    unde nu da Dzeu! Pe zona Bucuresti acolo era marfa fara acte cu care se aporvizionau buticurile din oras si din Ilfov.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu suntem siguri (Luni, 7 martie 2011, 10:14)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui naiv

      Urmeaza sa vedem finalitatea.Adevaruri publice despre ce se intampla in Europa sau la Dragonul Rosul, protectia de care se bucura acesti oameni din partea organelor statului ,coruptia care insoteste aceste afaceri la tot pasul erau adevaruri publice cunoscute.Nu s-a facut nimic ani de zile .Protectie prea mare .Sistemul ii proteja iar sistemul nu poate lupta cu sistemul .Doar daca se ridica o generatie de patrioti care s-au saturat de coruptia si cangrena acestei societati si vor curatenie.Cu orice pret.Altfel politicienii din toate partidele isi dau mana si continua coruptia.
  • +7 (7 voturi)    
    razie anaf (Luni, 7 martie 2011, 10:02)

    paul [anonim]

    Eu stiu de 20 de ani si nu lucrez in sistem!
    Din articol se intelege ca ei abia au aflat.
    Nu ar fi rau sa-i intrebati pe comercianti despre zvonul privind taxa lunara ptr a nu fi controlati,asa s-ar putea sa va explicati de ce pana acum "nu au stiut" ca in Europa 90% din marfuri sunt fara acte!
    • +4 (4 voturi)    
      Au stiut, mai multe decat noi ! (Luni, 7 martie 2011, 10:31)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui paul

      Daca tu crezi ca in Romania poti sa faci ceva fara sa se afle orice individ interesat ...gresesti !

      Sa stii ca poti sa treci si printr-o padure si absolut sigur va sti cineva ca treci pe acolo !

      Dar suna si telefoanele, iar cand cel care raspunde este santajabil pentru ca a ajuns pe scaun tarandu-se ca un vierme, normal ca nu se va intampla nimic !

      Dar de cand a inceput sa se faca puscarie sa stii ca nu se mai ingesuie oportunistii la ciolan si dat semnaturi !
    • 0 (0 voturi)    
      cat timp i-a trebuit (Luni, 7 martie 2011, 13:56)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui paul

      lui Elliott Ness? ce efectiv a avut grupul sau?
  • +2 (2 voturi)    
    anonim (Luni, 7 martie 2011, 10:10)

    vali [anonim]

    Ar trebui finalizare la tot spectacolul la care asistam zilele astea.
  • +8 (8 voturi)    
    pana acum... (Luni, 7 martie 2011, 10:13)

    vlad dracul [anonim]

    Mereu aud argumentu asta...."Pana acum ce au facut"..

    Deocamdata aplicarea legii este vazuta de unii ca "circ".

    Vom vedea in lunile urmatoare daca "circul" se transforma in condamnari.
    • 0 (0 voturi)    
      Logic ar fi fost (Luni, 7 martie 2011, 11:31)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui vlad dracul

      sa-i ia pe rand, evazionist cu evazionist, si justitia sa-i condamne unul cate unul. Evident ca lumea sa uita ca la circ stiind ca leul va fi luat in coarne daca ataca concomitent intreaga turma de evazionisti.
  • +3 (3 voturi)    
    "se comercializeaza produse fara documente legale" (Luni, 7 martie 2011, 10:14)

    Chiar Eu [utilizator]

    Dar cum or fi aflat asa ceva? Dom'le, cum i-au dibuit... o fi fost implicat SRI, SIE...i-o fi ajutat si FBI-ul? Incredibil... nici nu mi-ar fi trecut prin cap ca, de exemplu, acum cateva luni cand beietii isi dadeau foc la marfa la venirea controlului, o faceau pentru ca aveau ceva de ascuns.
    • +4 (4 voturi)    
      Iti spun eu cum (Luni, 7 martie 2011, 10:28)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      A ordonat Base in CSAT sa se investigheze, si atunci toate organele abilitate au colaborat intr-un mod extraordinar de eficient. Plus au fost interceptate telefoane, agenti sub acoperire si astfel s-a aflat ca la Europa e marfa fara document.

      :-)))
  • +3 (3 voturi)    
    luati-i (Luni, 7 martie 2011, 10:23)

    Adrian [anonim]

    Nu era greu sa-i prinzi, trebuia doar sa optezi: in loc sa iei spaga corespunzatoare, sa-i salti.
  • 0 (2 voturi)    
    TEATRU KABUKI (Luni, 7 martie 2011, 10:48)

    db [anonim]

    Si-nc-o data pentru dumneavoastra, doamnelor si domnilor!
  • +1 (1 vot)    
    tine-i Doamne (Luni, 7 martie 2011, 10:56)

    catalin [anonim]

    De ce oare n-o fac mereu. Este atata loc...
  • +3 (3 voturi)    
    cum rezolvam ce e la europa,dragonul rosu si altel (Luni, 7 martie 2011, 12:14)

    platitor inrait de taxe [anonim]

    in loc de efort periodic ca cel de azi propun birou anaf la fiecare intrare / iesire cu o misiune simpla : nu intra si nu iese nimic fara acte fiscale si declaratie de conformitate a actelor .
    persoanele fizice trebuie sa prezinte la iesire bon fiscal . marfa far bon fiscal se confisca intrucat e procurata ilegal - prin evaziune fiscala sau furt .
  • 0 (0 voturi)    
    vine,vine primavara! (Luni, 7 martie 2011, 12:19)

    leopold [anonim]

    S-au intors comisarii garzii financiare din tarile calde .Problema este cat timp vor tine aceste razii,descinderi sau cum s-or mai numi ele,pentru ca buzunarele li se vor goli.In plus ,vremea se va incalzi din ce in ce mai mult si din ce banisori isi vor mai face vilute?
  • 0 (0 voturi)    
    de tot rasul (Luni, 7 martie 2011, 20:04)

    claudia [anonim]

    inainte nu se discuta despre desfiintarea garzii financiare si acum normal sa iasa in fata,culmea gasesc marfa fara acte.sa fim seriosii,ati fost la vreun angajat al garzii acasa,sa vedeti in ce puf traiesc,cei care vand marfa ilegal nu patesc nimic,eu de exemplu am acte pe toata marfa ,si tot nu scapam de spagiile date catre toate organele de control,tot timpul auzii ca o amenda este peste 100 de milioane si ca te inchide,asta meritam,ptc k noi i-am incurajat tot timpul,de frica ca ne dau amenzi mari.