Mugur Isarescu, decorat cu Legiunea de Onoare de catre Ambasada Frantei: Inalta distinctie este acordata nu doar pentru cariera mea, ci si BNR a carei politica monetara a facut ca Romania sa nu se confrunte cu o criza financiara

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 martie 2011, 11:57 Actualitate | Esenţial

Guvernatorul BNR, decorat de FRanta
Foto: Agerpres
Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a fost decorat, vineri seara, la sediul ambasadei Frantei, cu Legiunea de Onoare, transmite Mediafax, el declarand, cu aceasta ocazie, ca "politica monetara trebuie sa fie echilibrata precum vinul". La randul sau, ambasadorul Frantei la Bucuresti, Henri Paul, a spus ca "multumita politicii inspirate a Bancii Nationale, Romania nu a cunoscut o criza financiara".

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de guveratorul BNR:
  • ma onoreaza decizia presedintelui Republicii Franceze, domnul Nicolas Sarkozy, de a-mi acorda insigna de ofiter al celui mai prestigios ordin al Frantei. V-as fi recunoscator, domnule ambasador, daca i-ati transmite presedintelui Frantei intreaga mea gratitudine
  • daca am inteles bine, inalta distinctie este acordata nu doar pentru cariera mea in slujba tarii mele, ci si Bancii Nationale a Romaniei, a carei politica monetara a facut ca Romania sa nu se confrunte cu o criza financiara . Va rog sa primiti, domnule ambasador, recunostinta mea si a echipei Bancii Centrale a Romaniei pentru aceste aprecieri
  • in familia mea, din zona Valcei, Franta era ades prezenta. Nu pot uita povestirile bunicului, veteran de la Marasesti, purtand cu mandrie o mustata a la Napoleon al III-lea, si care, fascinat de figura generalului Berthelot, ii evoca contributia la refacerea armatei romane in timpul Primului Razboi Mondial. Tot asa cum nu pot uita ca pe noptiera tatalui meu era mereu Le Petit Larousse, editie 1936, cu foita, tom pe care il deschideam mereu cu respect si care ma introducea in alta lume decat cea pe care o vedeam eu in Romania anilor '50".
In afara de familie, guvernatorul BNR a fost insotit la ceremonia de vineri seara de numerosi colegi din BNR si din diverse banci, oameni politici si oameni de cultura: Adrian Vasilescu, Daniel Daianu, Lucian Croitoru, Florin Georgescu, Bogdan Olteanu, Radu Vasile, Ioan Mircea Pascu, Teodor Melescanu, Ion Caramitru, Radu Beligan, Horia Roman Patapievici, Ilie Nastase, Guy Puupet, Dinu Marin, Mariana Nicolescu, Sorin Popa si Nicolae Danila.

Guvernatorul s-a referit la copilaria sa, vorbind despre cartile lui Alexandre Dumas, Jules Verne, Victor Hugo si filmele vazute la cinematograf cu Gerard Philipe, Jean Marais, Fernandel sau Bourvil, precum si de piesa "Rinocerii" a lui Ionescu, jucata la Bucuresti de Radu Beligan in 1968.

Guvernatorul BNR a vorbit si despre sistemul monetar, referindu-se la lucrarea de diploma de la absolvirea ASE. "Retin formularea ᅡirigatie in timp de potopᅡ (expresie a jurnalistilor francezi pentru a descrie, in anii '70, crearea drepturilor speciale de tragere - n.red.) intrucat cu aceasta a fost taxata si lucrarea mea de diploma pentru absolvirea Academiei de Studii Economice, in care sustineam necesitatea unui activ de rezerva sigur si controlabil de catre comunitatea internationala. Comisia de examinare a apreciat lucrarea ca fiind inoportuna si nefundamentata - o irigatie in timp de potop - si a propus initial neacordarea notei de trecere. Dupa multe emotii si o lunga argumentatie, am primit nota de trecere. Am inteles mai bine cate fatete are o problema monetara internationala", a spus Isarescu.

Isarescu si-a evocat pasiunea pentru viticultura si vinuri. "Un vin bun se face tot atat de greu ca si o politica monetara buna", a fost concluzia guvernatorului BNR, pe care a detaliat-o ulterior, spunand ca "politica monetara trebuie sa fie echilibrata precum vinul... Daca se poate reprosa ceva unui vin de multe ori este dezechilibrul intre componentele sale (¬) Si politica monetara trebuie sa fie in primul rand echilibrata.


Iata cele mai importante declaratii facute de ambasadorul Frantei:
  • BNR a exercitat si exercita un control vigilent asupra sectorului bancar, gestionand in mod functional rezervele minime obligatorii ale bancilor, atat in cantitate cat si in calitate ceea ce a permis mentinerea in cursul crizei a lichiditatii pietei interbancare. Multumita acestei politici inspirata, Romania nu a cunoscut criza financiara spre deosebire de alte tari
  • am remarcat modul pragmatic in care BNR gestioneaza dobanda sa de politica monetara pentru a stimula bancile sa-si diminueze dobanzile si sa inlesneasca finantarea economiei".
  • criza financiara si economica, pe care nu am depasit-o inca, trebuie sa ne deschida cu adevarat ochii: cresterea de maine nu poate fi construita pe aceleasi baze ca cele pe care s-a construit cresterea din trecut 
  • dati-mi voie sa salut politica urmata de BNR, care permite intreprinderilor noastre sa aiba predictibilitatea si vizibilitatea necesare
Ambasadorul a apreciat ca aceasta politica a fost sustinuta de FMI si de Uniunea Europeana si a reamintit ca rezervele Bancii Nationale sunt astazi la un nivel ce a permis decizia de a nu mai trage ultima transa a imprumutului convenit.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2142 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    SINGURUL (Sâmbătă, 5 martie 2011, 12:32)

    kid_rahova [utilizator]

    IN CARE AM INCREDERE
    • -5 (9 voturi)    
      Cu medaliatii la defilare (Sâmbătă, 5 martie 2011, 13:02)

      Foamea in gat [anonim] i-a raspuns lui kid_rahova

      Sa dea Dumnezeu ca in Ochii Lui toate decoratiile primite sa fie direct legate de nivelul de saracie al populatiei si contributia medaliatilor la infometarea oamenilor. Acesti medaliati sa raspunda la timpul potrivit iar aceasta stare euforica de " medaliere" sa intre in rezonanta (pana medaliatul se indreapta ) cu ceea ce zic majoritatea oamenilor despre ei... Doamne ajuta-ne si pazeste-ne de medaliati.
      • +2 (6 voturi)    
        De fapt (Sâmbătă, 5 martie 2011, 13:55)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Foamea in gat

        Trebuia sa-ti pui numele de 'Unghie'n gat' sau ' Sa moara si capra vecinului'
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ti-am dat minus (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:14)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui kid_rahova

      WRONG.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai sunt, dar foarte, foarte putini (Duminică, 6 martie 2011, 10:47)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui kid_rahova

      Adrian Vasilescu
      Bogdan Baltazar
      Ion Cristoiu
  • +11 (17 voturi)    
    Politicul Romanesc (Sâmbătă, 5 martie 2011, 12:35)

    none [anonim]

    Ce bine ar fi pentru tara asta daca si politicienii ar lucra macar 1% din cat au lucrat cei de la BNR.

    Mi-e rusine fata de acesti oameni (Isarescu si echipa BNR care chiar au lucrat si nu au comentat), ca avem asa politicieni in fruntea Romaniei.

    Nu pot spune ca PDL-ul este un model de guvernare, au dat-o in bara cu multe chestiuni apoi au incercat sa carpeasca situatia, dar nu pot sa suport opozitia care in afara de "jos basescu" si "nu votati cu ce propune PDL-ul indiferent ca e bun pentru tara sau nu" ei nu stiu altceva nimic.

    In plus nici nu binevoiesc sa ia parte la sedintele de guvern, prefera sa se ocupe de problemele personale. Cum ar fi fost pentru tara noastra, daca si cei din BNR in loc sa lucreze ar fi "protestat" precum opozitia?
  • -2 (4 voturi)    
    Mugurel de fluierus de (fricsion avec) piciorus (Sâmbătă, 5 martie 2011, 12:38)

    Vandam [anonim]

    Zicem si noi la fel ca Protv: Romania are mari bogatii naturale care sunt si ale voastre, romani, oriunde v-ati afla. Si pe unde am umblat eu au fost multi francezi. Seful meu, ca sa nu ne faca tampiti, ne apostrofa mereu: ce naiba, doar nu sunteti francezi.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 19:47)

      vandam [anonim] i-a raspuns lui Vandam

      - [(francezi - romani) voturi].
      Q.e.d.
  • +1 (5 voturi)    
    RESPECT (Sâmbătă, 5 martie 2011, 13:03)

    CAL LA X6 [anonim]

    Toti macacii analisti care isi dau cu parerea despre ce e bine si ce nu sa ia o pauza si sa vorbeasca in oglinda, ca pe hartie toate iti ies frumos si colorat, dar cand e sa-ti asumi niste riscuri si sa semnezi milioane de euro vezi ca e alta treaba. Toti astia care au credite in valuta sau care au depozite in banci sau oricare om care lucreaza cu bani :D sa-i multumeasca in gand de cate ori trec prin fata BNR ca puteam avea inflatie, leu la 6 cum urlau antenistii, puteau sa cada banci. Ei se numesc norocu nostru si in plus faptul ca Boc, asa cum e el mic, a facut echipa cu BNR spre deosebire de liberalii atoatestiutori. Deci Soviani tata, ia si-nvata si nu mai cauta pete unde nu sunt.
    • -1 (1 vot)    
      Si cum faci? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:59)

      tom tom [anonim] i-a raspuns lui CAL LA X6

      Cand treci prin fata BNR, cum iti faci cruce? In sase colturi?
  • -4 (6 voturi)    
    Bancile din romania (Sâmbătă, 5 martie 2011, 13:13)

    mihai [anonim]

    Ei BNR sunt cei care au permis devalizarea tarii de catre banci.
    Bancile sunt camatari legali.Nu au pus restricti bancilor.
    Pt banci romania este ElDorado, cu bunavointa serifilor de la BNR.
    Bancile au falimentat tara.
  • +1 (3 voturi)    
    ISARESCU (Sâmbătă, 5 martie 2011, 14:18)

    A.N.O.N.I.M. [anonim]

    La ora actuala, intre oamenii care se invart in zona puterii, si a politicii, Isarescu are cea mai buna imagine. Daca o sa il sustina vreun partid la viitoarele alegeri de presedinte, Isarescu castiga!
  • +1 (3 voturi)    
    Norocul Romaniei (Sâmbătă, 5 martie 2011, 14:28)

    Mitica [anonim]

    Daca nu aveam norocul unui om integru la BNR, la momentul actual Romania era intr-o criza grava. Va veni si vremea cind o tara intreaga ii va fi recunoscatoarea d-lui Isarescu.
  • -1 (1 vot)    
    canonizare (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:27)

    monah [anonim]

    Eu zic sa-l canonizam, sa-l beatificam, sau cum s-o mai spune.
  • -2 (2 voturi)    
    Francezii iar vor ceva (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:58)

    Schopenhauer [anonim]

    Oare ce miscare din partea franceza pregateste decorarea asta? Ceva pe domeniu bancar, telecomunicatii, auto sau Mistral?

    Ce nu stie lumea e ca la BNR, ca sa ajungi sa faci o cariera, atunci trebuie sa faci maxim de nimic cind e maxima nevoie.
  • 0 (4 voturi)    
    felicitari!!! (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:23)

    Mary [anonim]

    Domnul Isarescu a primit in ultima vreme multe aprecieri si titluri.

    Felicitari domniei sale si echipei de la BNR!

    Astazi, la pranz, am toastat in onoarea proaspatului decorat cu un pahar de vin!

    Mult succes mai departe Domnule Isarescu!
    • +2 (2 voturi)    
      cum adica TOASTAT ? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 19:30)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Mary

      1. nenea asta se confunda cu BNR? se pare ca da
      2. nu avem criza financiara ? serios...credeam ca e bascalie
      3. SCG nu e banca frantuza ? nope...e franceza.
      La munca toata lumea, nu mai ardeti gazul pe net.
    • 0 (0 voturi)    
      La mai mare (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:13)

      Baragan Rangers [anonim] i-a raspuns lui Mary

      E a treia stire imbucuratoare pe ziua de azi cu primul bancher al tarii. Ar trebui sa-i facem un site separat, si serial tvr (de la 20 la 22), care sa darame toate ratingurile. Si sa adoptam DOILEUL in loc de RON, dupa modelul dolarului kuweitian, care e mai tare si mai tare decat lira sterlina.
  • 0 (0 voturi)    
    circ (Sâmbătă, 5 martie 2011, 22:26)

    cristal [anonim]

    " ce sa mai luam de la FMI nu ati vazut ce rezerva avem? unde sa o mai punem? ........ si multe alte declaratii penibile.................singura tara in care ar putea fi apreciati cei din bnr este romania..........
  • 0 (0 voturi)    
    prosti dar multi (Duminică, 6 martie 2011, 1:21)

    romania mare [anonim]

    mi se face greata de atata minciuna! Bravo lui ca n-a taiat salariile la Banca Nationala cu 25%ca la ceilalti bugetari. Bravo lui ca are salariu gras pe cand ceilalti sufera din cauza imprumuturilor care s-au dus in Banca Nationala. Prosti dar multi......
  • 0 (0 voturi)    
    shortzarul (Duminică, 6 martie 2011, 6:32)

    Lontano [anonim]

    Hai sictir, shortzarule, desi stiu ca n-ai rusine !
    Te-au onorat masonii tai cu distinctie ,dar poporul tau este in mari lipsuri si moare de foame si de multe altele !
  • -1 (1 vot)    
    Ce-i minau pe ei sa-l medalieze ??? (Duminică, 6 martie 2011, 9:07)

    Sasu [anonim]

    Py bune da sei mina pe ei in lupte sa-l medalieze ??? Nu era el omul care nu gasea capetele afaceri tezaurului pierdut al lui Ceausescu ?? O fi vro legatura cu Fray Leghion si merele de aur date poporului romen de MESAD ??
  • -1 (1 vot)    
    este un hot (Duminică, 6 martie 2011, 10:02)

    ion [anonim]

    este hotul tari rominesti basescu ,boc si isarescu
  • 0 (0 voturi)