Un barbat din Targoviste a gasit pe jos o mapa cu peste 7.000 de lei si a dus-o la Politie

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2011, 22:13 Actualitate | Esenţial

Un barbat de 59 de ani din Targoviste a gasit, joi seara, pe o strada din municipiu o mapa cu acte si peste 7.000 de lei, pe care le-a predat Politiei, relateaza Agerpres.

Conform purtatorului de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie (IJP) Dambovita, Raluca Trandafir, cel care a gasit mapa este C. Ion, pensionar, in varsta de 59 de ani. El a spus ca a vazut mapa cazuta pe strada, a luat-o si cand a vazut ca in ea sunt bani si acte s-a dus la sediul Politiei sa o predea. Cu toate ca banii gasiti reprezinta venitul barbatului pe luni bune, el nu a ezitat sa incerce sa il gaseasca pe cel care ii pierduse.

Banii si actele apartineau unui cadru militar, care le avea intr-o mapa ce i-a cazut in timp ce mergea pe strada Valul Cetatii din Targoviste. Cand si-a dat seama ca a pierdut mapa barbatul s-a dus la Politie sa anunte, iar cateva minute mai tarziu a venit si cel care le-a gasit.


Citeste mai multe despre   






















1664 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Un om cinstit (Joi, 3 martie 2011, 22:32)

    tadi [anonim]

    Mai sunt inca romani onesti si cinstiti.
    • -5 (7 voturi)    
      corectie (Joi, 3 martie 2011, 23:49)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui tadi

      Eu cred ca se numeste Ion I., e din Oltenita si e putin mai in varsta. La multi ani, d-le Ion I.
      • +2 (2 voturi)    
        mama... (Vineri, 4 martie 2011, 17:35)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        da' ce simtul umorului acut pe la noi pe forumuri... era vorba de dl. sarac si cinstit, pentru necunoscatori.
  • +5 (7 voturi)    
    -- (Joi, 3 martie 2011, 22:51)

    eu [anonim]

    Domnule Basescu, te rog, o decoratie pentru domnul C. Ion.

    Din pacate faptele acestea sunt exceptii si apar la stiri.
    • -5 (7 voturi)    
      fara decoratii (Joi, 3 martie 2011, 23:29)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

      ce sa faci cu o decoratie in tara noastra minunata?
      ar fi penibil tare si ar rade toti de ,,prostia,, omului cinstit ce nu s-a vandut pentru 7.000 Lei desi poate pensia o are cu mult,mult mai mica!
      • +5 (7 voturi)    
        tu asa faci? (Vineri, 4 martie 2011, 2:10)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        asa tratezi oamenii cinstiti, cu constiinta curata si cu frica lui Dumnezeu? razi de ei? de-aia suntem in kkt pana la gat si se uita lumea civilizata cu scarba la noi...
    • +1 (1 vot)    
      din intimplare.. (Vineri, 4 martie 2011, 19:52)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui eu

      stii vreo tara in care se da medalie, pt. un fapt care trebuie sa fie normal ?
  • +5 (5 voturi)    
    romani cinstiti (Joi, 3 martie 2011, 22:59)

    anonim [anonim]

    sunt multi dar nimeni nu incurajeaza aceste acte,tv si ziarele scriu de hoti.o prietena in vara asta a cautat o strada 2 ore pe jos in buc pt sa inapoieze un buletin,bravo celor care fac bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Poate nu chiar... (Joi, 3 martie 2011, 23:21)

    Cadillac [utilizator]

    ...o decoratie ; arata prea "comunist"

    Cel putin, la intrarea in oras, un panou cu fotografia acestui om simplu si curat la suflet.

    Dupa care, din partea Primariei, un mic ajutor banesc ( un bob de nisip, in comparatie cu banii furati de "mai-marii" orasului )
  • +5 (5 voturi)    
    mai exista totusi (Vineri, 4 martie 2011, 0:00)

    se poate [anonim]

    exista oameni onesti si ar trebui intr-adevar decorati

    insa legea mi se pare foarte aiurea.

    a fost un caz foarte fain.

    sotul a pus intr-o cizma vreo 10.000 sau 20.000 de euro (cine stie cum i-o fi obtinut de vreme ce nu a vrut sa ii depuna la banca)

    sotia mare doamna a aruncat perechea de cizme sau pantofi ce erau ei, la tomberon cu tot cu banii.

    o biata cersetoare care cauta prin tomberoane gaseste incaltamintea si cand o incearca gaseste banii

    cu banii merge la baraca ei, si a doua zi cumpara o casa de banii respectivi.

    proprietarii care vand ii se pare suspect ca o cersetoare are atatia bani si anunta politia

    politia intervine, recupereaza banii, si acum ce credeti ???

    cersetoarea este acuzata de insusire de bunuri ce nu-i apartin (nu stiu exact cum e legea)

    acum cersetoarea mai risca si o condmnare poate si inchisoarea.

    deci concluzie. daca tu mori de foame, si un cretin arunca un mar pe jos, tu nu ai voie sa il iei si sa il mananci ca vine politia si te baga la inchisoare.

    legea ar trebui sa fie alta. gasitorul sa fie recompensat cu un procent din valoarea pe care o returneaza.

    altfel, e foarte aiurea
    • -3 (3 voturi)    
      --- (Vineri, 4 martie 2011, 4:29)

      toteu [anonim] i-a raspuns lui se poate

      de ce sa fie aiurea legea?

      procurorul care ancheteaza cazul nu are decat sa dovedeasca furtul. daca nu...

      legea spune clar care e statutul unui gunoi, incearca sa o si citesti
  • +6 (6 voturi)    
    Cinste! (Vineri, 4 martie 2011, 9:11)

    Lucian [anonim]

    Uite un om a carui constiinta valoreaza mai mult de 7000 de lei.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 4 martie 2011, 13:39)

    Borcanel [anonim]

    Toata stima ptr acest om cinstit, o picatura de onestitate intr-un ocean plin de hoti, din pacate...
    • +2 (2 voturi)    
      te inseli, (Vineri, 4 martie 2011, 18:50)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Borcanel

      oamenii cinstiti si corecti formeaza majoritatea.

      doar ca puslamalele sunt mai vocale, mai 'mediatizate'.

      cand vom constientiza ca suntem multi, si vom sanctiona orice abatere de la aceste norme, cand coruptii vor sta prin puscarii, o sa fie si la noi ca in Germania :)