Emil Boc: E firesc ca romanii au redus cu 19% consumul de sampon si sapun, pe fondul crizei

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2011, 21:33 Actualitate | Esenţial

Faptul ca romanii au cheltuit in ultimele luni cu circa 19% mai putin pentru sampon, sapun si pasta de dinti este ceva firesc in conditiile in care s-au redus veniturile din cauza crizei economice, a spus joi seara premierul Emil Boc, la TVR1, potrivit Agepres.

"E firesc, din nefericire. In conditiile in care s-au redus veniturile, fiecare si-a restrans cheltuielile. Asa facem si fiecare in familie", a afirmat primul-ministru, adaugand ca si Guvernul la nivel macro a fost nevoit sa ajusteze cheltuielile la fel cum a facut fiecare familie.

De asemenea, el a mentionat ca se vor resimti "un pic" in cresterea consumului si cresterea salariilor bugetarilor cu 15%, precum si a 1,541 milioane de pensii aferente grupelor I si II de munca, iar in perioada urmatoare sunt sanse sa speram la iesirea din recesiune'.

Totodata, primul-ministru a spus ca in 2010 a resimtit criza "poate mai aspru si mai acut ca orice roman", pentru ca a fost nevoit, impreuna cu partenerii din coalitie, sa ia deciziile grele de austeritate pentru a putea asigura supravietuirea economica a tarii.

"Ne-a trecut glontul pe la ureche. Asta s-ar fi intamplat daca nu am fi luat masurile de ajustare bugetara: ne lovea glontul direct in plin. (...) Astazi, am fi avut un deficit bugetar de 14%. Va dati seama ce ar fi insemnat aceasta? Puneti 14% deficit bugetar, inmultiti cu 1,3 miliarde de euro cat inseamna un procent din PIB si v-ati fi dat seama cat ar fi insemnat pentru Romania acest deficit. Daca nu luam acele masuri, nu veneau salariile luni in sir in Romania. Deci ne-a trecut glontul pe langa ureche. Am facut ceea ce trebuie, am stabilizat economia, acum putem sa ne uitam un pic mai optimisti. Partea grea a lucrurilor a trecut", a spus seful Guvernului.


Citeste mai multe despre   






















959 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    vin alegerile (Joi, 3 martie 2011, 22:07)

    sellerman [utilizator]

    ati vazut cum a evitat intrebarea moderatorului? evident ca a trecut greul, doar von alegerile si trebuie sa inceapa ssa dea pomeni pentru a fi alesi .... sper ca romanii sa deschida bine ochii de data asta
  • -3 (7 voturi)    
    E un Boc (Joi, 3 martie 2011, 22:22)

    Lucian Carneanu [anonim]

    Asa face el, in familia lui.
    Glontul i-a ratat urechile si l-a nimerit undeva intre. Nu se poate comenta altfel la ceea ce ne tot spune de atata timp.
  • +1 (3 voturi)    
    Du-te mah' (Joi, 3 martie 2011, 22:29)

    DanDare [utilizator]

    Tulai Doamne, ce noroc pe noi cu Boc asta !!!
    Eu l-as vota prim ministru pe viata... in alta viata !
  • +3 (7 voturi)    
    damf (Joi, 3 martie 2011, 22:33)

    gheo [anonim]

    vine un damf de politica stricata dinspre domnu' Boc
    firesc era ca romanii sa-si reduca drastic consumul de alcool, tigari si cafea si nu pe cel de sapun si detergent
  • +7 (9 voturi)    
    1+1=3 (Joi, 3 martie 2011, 22:33)

    pehash [utilizator]

    boc zice ca romanii au cheltuit mai putin bani pe sampon si sapun, V.M. intelege ca romanii au consumat mai putin sampon si sapun.
    deci daca eu intr-o saptamana cumpar un sapun de 10 lei si in alta cumpar un sapun de 5 lei inseamna ca am consumat de 2 ori mai putin sapun?
    fiecare dupa posibilitati, dar e jenant sa scoti asemenea porumbei, nu-i asa VM?
  • +2 (6 voturi)    
    WOW, pe mine glontul m-a nimerit direct in frunte! (Joi, 3 martie 2011, 22:33)

    Tase Rotta [utilizator]

    Si cu toate astea, Bocule sa stii ca te sustin si sunt alaturi de tine!
  • +7 (7 voturi)    
    Belea (Joi, 3 martie 2011, 22:40)

    Vizitiul [utilizator]

    Cum naiba au redus ca deja era imputeala generalizata...asta ne mai trebuie, in autobuze cu oameni care au "redus consumul de sapun, sampon si pasta de dinti".

    Spalati-va! :)
  • 0 (2 voturi)    
    Consumul de ţuică ... (Joi, 3 martie 2011, 23:02)

    Adrian [anonim]

    .. trebuia să scadă şi asta ar fi fost cu adevărat firesc dar ... nu, la noi a scăzut consumul de săpun, de cărţi, de creioane şi de alte produse care te ajută, de regulă, să te educi. Ne-a trecut glonţul pe la ureche, se prea poate, dar mă tot întreb cine a tras cu puşca aia. Toţi politicienii sunt la mitraliere, asta e marea dramă.
  • 0 (2 voturi)    
    vraja marii (Joi, 3 martie 2011, 23:20)

    Sanda [anonim]

    Incep aburelile de primavara...se apropie alegerile si incep sa ne spuna lucruri frumoase nu-i asa????Acum sa vedem oare s-a desteptat poporul asta sau si de data asta se va crede tot ce ne aburesc astia!!!Oricum nu m-as mira dar parca mai sper....
  • 0 (2 voturi)    
    Inteleg de aici ca (Vineri, 4 martie 2011, 0:00)

    micaconserva [utilizator]

    romanii au cumparat mai putin sapun/sampon/etc, insa nu vad de ce s-ar agita cineva pe tema asta atata vreme cat foarte multi romani au bani pentru benzina de fatzait toata ziua cu masina personala, au bani sa mearga in discoteci/cluburi si sa cheltuie sute de lei intr-o seara, mall-urile sunt pline de romani care isi cumpara haine de firma si merg la cinema.
    Aceasta categorie sociala, nu isi cumpara mai putin sapun in mod cert.
    Ceilalti cred ca incearca sa isi faca fel de fel de calcule si in cele din urma aleg produse mai ieftine (care nu sunt neaparat proaste). Se gaseste sapun la 1,3 lei.
    Si o alta categorie, mai bine ar face sa renunte la alcool si sa se spele. Aceasta categorie, chiar nu ma priveste.

    Au fost vremuri mult mai grele pe care le-au trait parintii si bunicii nostri. Deci sa nu mai facem atata tam tam.
  • +2 (2 voturi)    
    cumparam si la negru (Vineri, 4 martie 2011, 1:01)

    elena [anonim]

    poate nu stiti dar este o piata paralela care vinde mai ieftin si mai bun;adica vanzatori de produse din:ungaria,germania si as lista deschisa
  • +2 (2 voturi)    
    Dar la parlamentari? (Vineri, 4 martie 2011, 13:31)

    Andrada [anonim]

    Pe cand reducerea de 50 la suta? Ce economie s-ar face. Dar confiscarea averilor dobandite fara acte in regula cand se face?