MAE a finalizat actiunea de evacuare a cetatenilor romani din Libia

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 21:28 Actualitate | Esenţial

Ministerul Afacerilor Externe a finalizat actiunea de evacuare a ultimilor cetateni romani din Libia, care au solicitat sprijinul autoritatilor romane. Operatiunea a inceput la data de 21 februarie 2011, informeaza MAE, Romania oferind in acesta perioada asistenta si facilitati tehnice pentru evacuarea altor cetateni, preponderent din statele membre UE.

Ultimul grup evacuat este format din 76 de persoane si a parasit aeroportul din Tripoli marti seara. Grupul include 43 de cetateni romani, precum si 33 de persoane avand cetatenie bulgara, daneza, canadiana, ucraineana, germana, alte nationalitati.

Numarul cetatenilor romani care au primit sprijin consular si logistic pentru a putea parasi Libia in conditii de siguranta deplina a ajuns astfel la 700.

Aeronava militara de transport C-130 HERCULES a aterizat marti, la ora 19.15, pe aeroportul din capitala Libiei, de unde a preluat 72 de persoane, din care 41 de romani si 31 de cetateni straini (bulgari, germani, danezi, britanici, americani, canadieni, bosniaci, ucraineni, rusi). Avionul militar va ajunge in Romania, dupa o escala pentru realimentare pe Aeroportul din La Valletta (Malta), urmand sa aterizeze pe Aeroportul International Henri Coanda, in cursul noptii de marti spre miercuri, dupa ora 01.30, informeaza MApN. Cei 4 cetateni romani care au plecat din portul Ras Lanuf, la bordul unui feribot italian, au ajuns cu bine in Malta, informeaza MAE, ei urmeand sa fie repatriati in cursul noptii de marti spre miercuri.

Aeronava militara C-27 J SPARTAN ramane in asteptare pe aeroportul din Malta, pregatita sa execute noi misiuni de evacuare a altor cetateni romani, in functie de necesarul de zboruri stabilit de M.Ap.N. si M.A.E.

Pana in prezent, un numar de 646 cetateni romani au primit sprijin consular si logistic pentru a putea parasi Libia in conditii de siguranta deplina, iar, la incheierea operatiunii de evacuare, numarul lor va depasi 700.
"Cu aceasta misiune, numarul total al persoanelor evacuate din Libia cu aeronavele Armatei Romaniei ajunge la aproximativ 300 de cetateni romani si straini", se arata in document.

Ministrul apararii nationale Gabriel Oprea, care coordoneaza activitatea celulei de criza din minister, a dispus masuri pentru ca toate misiunile aeronavelor militare romanesti sa se desfasoare cu operativitate, astfel incat toti cetatenii romani aflati in dificultate in Libia, care solicita repatrierea, sa ajunga in siguranta in Romania.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

895 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    hm (Marţi, 1 martie 2011, 22:19)

    panaite [utilizator]

    hai desteptii care injura armata, hai , bagati......apropo , nu e vina noastra ca ne prefera nevestele voastre......
  • +2 (2 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 2 martie 2011, 0:13)

    cristi [anonim]

    Ma bucur ca statul nostru s-a mobilizat exemplar! Sa-ti scoti oamenii dintr-un teritoriu cuprins de anarhie, in care se trage pe strada in plina zi, e un lucru admirabil! Stim oare sa apreciem!?
  • -1 (1 vot)    
    INCA NU (Miercuri, 2 martie 2011, 9:00)

    VIRGIL [anonim]

    Din pacate informatiile sint confuze.In Egipt mai sint 94 de romani care au ajuns noaptea trecuta in Alexandria.Cei de acolo nu stiu cand vor ajunge in tara.Este vorba de angajati SNC LAVALIN.
  • +1 (1 vot)    
    @Virgil (Miercuri, 2 martie 2011, 10:03)

    Cec [utilizator]

    Virgil, nu ai inteles despre ce este vb in articol...Cetatetii romani care erau in +++ LIBIA +++ au fost evacuati....
    Este doar o chestiune de timp pana ce vin in tara, din Egipt, Tunisia, sau pe ude mai sunt acestia ! Si LAVALIN din cate stiu nu mai are nici un roman in LIBIA...
    ++++++++++++ Cinste oficialilor romani care au facut tot ce este omeneste/politic posibil sa scoata romanii din haos! Pacat la ca posturile de televiziune NU dau realitatile care privesc romanii....canalele de stiri sunt improscate cu Bercea Mondialul si alte hahalere ca el !
    Inca o data JOS PALARIA pentru Consulatul Romaniei in Libia si Ministerul Afacerilor de Externe!+++++++++++++++++++++++
    • 0 (0 voturi)    
      Sorry Cec,dar gresesti (Vineri, 4 martie 2011, 11:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cec

      Mai sint angajati ai Lavalin,dar ei au decis sa ramina acolo.Dar zilele astea se pare ca vor pleca si ei.Cei 94 plus ina 7 mai inainte au fost scosi de Lavalin si trimisi acasa,MAE nu a avut nici o implicare.
  • +1 (1 vot)    
    @ VIRGIL (Miercuri, 2 martie 2011, 10:04)

    Cec [utilizator]

    Virgil, nu ai inteles despre ce este vb in articol...Cetatetii romani care erau in LIBIA au fost evacuati....este doar o chestiune de timp pana ce vin in tara! Si LAVALIN din cate stiu nu mai are nici un roman in LIBIA...
    Cinste oficialilor romani care au facut tot ce este omeneste/politic posibil sa scoata romanii din haos! Pacat la ca posturile de televiziune NU dau realitatile care privesc romanii....canalele de stiri sunt improscate cu Bercea Mondialul si alte hahalere ca el !
    Inca o data JOS PALARIA pentru Consulatul Romaniei in Libia si Ministerul Afacerilor de Externe!
  • 0 (0 voturi)    
    Da cei mina pi astiia in Lbya ??? (Miercuri, 2 martie 2011, 12:42)

    SASU [anonim]

    Concret de ce se intereseaza MApN de acesti emigrantzi din Libia. Sunt cu pete pe cap si praf de pusca pe mini din 1989 ascunsi la Gadafii ???
    • 0 (0 voturi)    
      @Sasu (Vineri, 4 martie 2011, 12:03)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui SASU

      sasule,nu stiu de unde esti,dar ai luat-o rau pe miriste.E vorba de oameni obisnuiti care si-au luat soarta in miini si au plecat sa lucreze afara pentru un salariu mai bun.Daca tu nu ai avut curajul asta,de ce trebuie sa ne jignesti?Stii ce inseamna sa fi de parte de tara,de familie, sa pierzi evenimente importante din viata familiei?Eu eram in Libya si mi-a murit mama si nu am putut veni acasa.Cum crezi ca m-am sintit eu acolo,singur?Inainte de a arunca cu noroi,gindeste.
      Eu locuiesc intr-un oras mic,unde industria este la pamint,nu ai unde sa te angajezi.Ce vroiai sa fac,sa ma puc de furat?Dupa tine si cei care lucreaza in Italia sau Spania sint teroristi.Cu noi ,cei de afara ,a avut Romania noroc,ca am adus milioane de euro in tara.