Reportaj dintre protestatari

VIDEO Ce nu s-a vazut la televizor la protestul pensionarilor militari - "Demnitate si onoare!", "Basescu, te-asteapta Ceausescu", "Afara cu Ciclopul"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 19:33 Actualitate | Esenţial

Cateva mii de pensionari militari au protestat marti, de 1 martie, in Capitala si au cerut Guvernului sa opreasca recalcularea pensiilor si sa respecte hotararea ICCJ privind suspendarea aplicarii HG 735/2010. La protest au participat aproape 2.500 de persoane, conform Jandarmeriei, insa liderii de sindicat au sustinut ca la manifestare au fost aproximativ 8.000 de pensionari militari din Capitala si din mai multe judete. Pensionarii au marsaluit pe strazile din Bucuresti inarmati cu fel de fel de pancarte pe care erau caricaturizati Traian Basescu, Emil Boc, Elena Udrea sau Gabriel Oprea, au strabatut in mars Bucurestiul si au scandat "Jos Basescu!", "Demisia!", "Demnitate!", "Afara, afara! Javra ordinara!", precum si ”Basescu, Basescu, Te cheama Ceausescu!”.



Ora 10:30 Aproximativ 2.000 de pensionari militari s-au adunat in fata Academiei Militare din Bucuresti. Inarmati cu pancarte, dar si cu buchete de flori pentru doamnele de pe strada, protestatarii asteptau ora 11:00 cand era programat un mars de protest pana in Piata Victoriei in fata cladirii Guvernului. Liderii de sindicat anunta in portavoce: "Camarazi, astazi vom fi 10.000 de oameni. Sa mergem la ei si sa le aratam ca noi suntem armata si ca nu se pot juca cu drepturile noastre!".

Langa multimea care se adunase, cateva femei si-au intins tarabele cu zambile, ghiocei si branduse si isi fac reclama la marfa. Putin mai departe, pe cateva mese din lemn stau insirate sute de martisoare puse la vanzare. "Cumparati-i un martisor lui Basescu", spune in gluma unul dintre vanzatori. "Ar trebui sa-i ducem o funie lui Basescu sa se spanzure, nu un martisor", rade unul dintre protestatari, uitandu-se spre colegii sai.

Ora 11:00 Multimea de oameni se pune in miscare. Politia opreste traficul, fanfara incepe sa cante si primele scandari, desi mai timide, incep sa se faca auzite: "Jos Basescu!", "Jos Guvernul", "Demisia!"

"Am primit o pensie diminuata cu 60% in ianuarie. Am primit banii retroactiv, insa aceste nedreptati nu se termina aici", spune nemultumit unul dintre protestatari. Cineva din multime incepe sa strige "Javra Ordinara!", insa unul dintre liderii de sindicat ii face repede semn sa taca.

Pe langa steaguri si bannere, protestatarii au fost dotati si cu diverse caricaturi cu Traian Basescu, Emil Boc, Elena Udrea si Gabriel Oprea.

"Suntem peste 7.000 de persoane. Si ne mai asteapta cateva mii in Piata Victoriei. Suntem mai multi ca data trecuta", ne spune unul dintre liderii de sindicat. De cealalta parte, reprezentantii Jandarmeriei spun sec: "De la Academie au plecat 2.000 de persoane. La Victoriei nu este nimeni acum". "Pai cei de la jandarmerie mereu subestimeaza. Le e frica sa spuna cati suntem cu adevarat", raspunde din nou liderul de sindicat.

Ora 11:45 Incet-incet, coloana inainteaza si se apropie de Calea Victoriei. Se scandeaza: "Cinste lor, cinste lor, cinste politistilor", "Fara bani si-aproape goi si jandarmii sunt cu noi", "Afara, afara cu mafia din tara", "Jos dictatorul", "Nu va fie frica, si Basescu pica", dar si "Basescu, Basescu, Te cheama Ceausescu".

Coloana trece prin fata sediului Directiei Nationale Anticoruptie (DNA). Se scandeaza "DNA, Nu uita, Va veni si vremea ta!" si se huiduie copios.

Ora 12:00 Coloana de protestatari se opreste la intrarea pe bulevardul Magheru si asteapta ca politia sa dirijeze traficul. Pe trotuare, zeci de curiosi stau si se uita. "Da' ce ati venit cu fanfara, a murit ala (n.r. Traian Basescu)?", intreaba razand o florareasa. "Nu inca, dar lasa ca il linistim noi", raspunde cineva din multime.

O parte dintre protestatari ofera flori doamnelor si fetitelor de pe margine. O parte dintre "spectatori" ii aplauda, altii le fac cu mana, dar sunt si cativa care ii injura si comenteaza nemultumiti. "Pai da, sigur, aveti pensii de zeci, sute de milioane, si tot iesiti in strada sa faceti scandal". "Ce stii tu, domnule, cat de bine sau cat de greu o ducem noi? Eu am o pensie de 13 milioane. Vi se pare mult?", raspunde un pensionar.

Se intoneaza "Treceti batalioane romane Carpatii" si "Marsul funebru".

Ora 12:30 Marsul trece prin Piata Romana si da peste cap traficul din intersectie. Pe langa scandarile si fluierele protestatarilor, se aud zeci de claxoane de la soferii nemultumiti. De la masina care conducea coloana se scandeaza "Afara, afara! Cu javrele din tara!", insa in spate scandarea s-a transformat in "Afara, afara! Javra Ordinara!".

"Nu e normal sa mi se ia statutul de militar. Cum sa devin eu acum civil? Eu am lucrat si am servit patria zeci de ani", se plange un pensionar. "Mie nu-mi gasesc ani intregi de vechime, de parca eu nu am slujit tara, ci am stat degeaba", spune altul.

Ora 13:00 In Piata Victoriei, 20-30 de persoane asteapta in frig ca multimea de protestatari sa ajunga. Pe acordurile marsului funebru, coloana incepe sa patrunda in piata. In fata Palatului Victoria, la o tribuna improvizata in spatele unei camionete, liderii de sindicat fac probe de sunet si dirijeaza multimea cum sa se aseze in piata. Scandarile au mai incetat, lumea asteapta ca mitingul sa inceapa, iar liderii de sindicat sa-si tina alocutiunile de la tribuna.

Ora 13:40 Fanfara incepe sa intoneze Imnul de stat, in timp ce unii pensionari, cu caciulile date jos de pe cap, stau fie in pozitie de salut, fie cu mana in dreptul inimii. De la tribuna se anunta startul mitingului. Rand pe rand, liderii de sindicat isi tin discursurile si se opresc din cand in cand si lasa multimea sa scandeze "Demisia", "Jos Guvernul" sau "Hotii!".

Ora 14:30 Jandarmeria: "Au plecat 2.000 de la Academie. Acum sunt maxim 2.500 de persoane aici in Piata". Liderii de sindicat la tribuna: "La televizor se spune ca suntem manipulati politic si ca suntem doar 2.000. Rusine! Suntem peste 8.000 de oameni aici! Sa tipam sa ne auda bine!". Lumea huiduie si scandeaza impotriva premierului si a ministrului Oprea. "Sa iasa afara Chioru' si Piticu'", striga cineva din spate. "Nu au curajul. Le e frica la toti!", raspunde alta voce.

Protestatarii au anuntat ca vor participa la actiunile confederatiilor sindicale organizate in ziua asumarii raspunderii Guvernului pe Codul Muncii.

Se scandeaza "Demnitate si Onoare!", "Suntem militari, nu beneficiari!", "Armata inseamna ordine si disciplina", dar si "Afara, afara, cu javrele din tara!".

Ora 15:00 Mitingul de la sediul Guvernului se incheie fara incidente, cu o ora mai devreme decat era stabilit. Liderii de sindicat le multumesc oamenilor pentru efort si le amintesc ca vor iesi din nou in strada daca Guvernul nu se conformeaza. Din multime, cineva canta: "Noi de-aicea nu plecam…", insa multimea se risipeste in cateva minute in timp ce din boxe se aude "Doamne, ocroteste-i pe romani!".​


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10303 vizualizari

  • +46 (62 voturi)    
    claponi in haine militare ! (Marţi, 1 martie 2011, 19:45)

    Eneas [anonim]

    clapon=cocos castrat -conf DEX!
    cu nesimtirea caracteristica milogului de la popota ,care nu spune decat *da-mi* ,*fa-mi**avem dreptul* etc .cativa concurenti pentru premiul Alzheimer au marsaluit/ s-au tarat - incurcandu-se in sireturi si incurcand circulatia ,purtatori de pensii nesimtite ,la instigarea colonelului Dogaru ,ginerele spionului sovietic !
    Rusine ,rusine ,rusi ne ,de 3 ori rusi ne -fac si cu pensionarii popotelor....
    • -26 (44 voturi)    
      prietene, esti nesimtit (Marţi, 1 martie 2011, 20:37)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      si habar n-ai despre ce vorbesti, esti prea mic pentru un dialog pe aceasta tema.
      • +32 (40 voturi)    
        Mai nesimtit ca militarii mitingisti nu exista. (Marţi, 1 martie 2011, 21:35)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Nu incerca sa pui pe cineva ,pe o treapta superioara a nesimtirii decat acesti militari fara pic de demnitate.Militarii la miting sau comportat ca niste babe la piata.Care-i demnitatea unui militar care rage ca un magar.Sau ,voi militarii fara scoala,avansati in grad pe merite de pupat papucii sefilor,nu stiti cei aia demnitate.
        • +28 (32 voturi)    
          mm (Marţi, 1 martie 2011, 22:20)

          panaite [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          astia pe care i-ai vazut astazi sunt scursurile bagate politic in armata, nu sunt militarii adevarati ! sunt ninii sapunarii, rusenii, davizii, dudu ionestii, tincii.....POLITRUCI !
        • -1 (17 voturi)    
          adevarate roman (Miercuri, 2 martie 2011, 8:13)

          novarom [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          te intreb...tie iti place cand nemtii sau francezii spun: "romanii sunt niste hoti si mincinosi, afara cu ei!". Ai sa te aperi, ofuscat fiind, si ai sa spui ca tu esti bine spalat, parfumat, scolit, iar din magazine cumperi nu pui mana. In mare, si acei tigani, dar si matale.....sunteti romani pt acei nemti sau francezi. Cam asa sta treaba si cu militarii. Personal am terminat scoala militara in aug.89, asa ca multe din acele acuze nu mi se potrivesc. In rest....nu prea am apucat sa fac burta mare la popota si nici sa stau vara la umbra sau iarna la soba. Si ca sa nu vorbesc in nume personal sa-ti spun pe cine faci nesimtiti....am prieteni care au fost in primele unitati ce au plecat in misiunile ONU in Angola si Somalia in anii 90, au iesit la pensie pt ca s-au desfiintat unitatile, iar acum sunt nevoiti sa faca taximetrie.De ce? Un motiv, iau o gramada de pastile pt ficat de la tratamentele alea anti-malarie. Am dat un exemplu. Un exemplu si de nesimtire dupa tine. Mai vrei? Da un google dupa formatia MIG de acrobatie si vei gasi cateva nume. Afla ca sunt dintre ei cativa, nu pot sa-ti spun care, ce au fost nevoiti sa plece.....aia tot nesimtiti sunt? Pe unde au ajuns oamenii aia si ce au facut ei pt Ro. n-ai sa faci tu si tot neamul tau, dar in purul spirit romanesc......asa ca Vadim la evacuare, mai bine ne pricepem sa urlam si sa insultam decat sa gandim, nu...Concluzia: cine crezi ca-i nesimtitul aici!? Mai bine taceai...si tu si alte capete de creta....
          • +10 (18 voturi)    
            cata nesimtire? (Miercuri, 2 martie 2011, 10:32)

            mm [anonim] i-a raspuns lui novarom

            Eu nu zic ca nu sunt si militari care isi merita pensia pe care o au.Dar majoritatea care acum isi permit sa vorbeasca asa urat despre conducatorii nostri numai patrioti nu pot fi numiti.Ce au aparat ei ? Pe Ceausescu,frica acestui popor,bataia de joc pe care au facut-o cu tinerii acestei tari care au fost obligati sa mearga in armata? Cei care ati facut armata sub conducerea lor , nu credeti ca sunteti indreptatiti sa le spuneti "javre ordinare" si sa nu fiti de acord sa le platiti pensiile lor nesimtite ,din putinul vostru castig?
            • -1 (9 voturi)    
              alt plutas (Miercuri, 2 martie 2011, 11:04)

              novarom [utilizator] i-a raspuns lui mm

              ce are "###"....cu prefectura prietene!? Ce are patriotismul cu un conducator politic de moment. Patriot, conform DEX nu are nimic a face cu o persoana anume, ci cu patria.Cu persoana in sine e altceva......In plus, tu n-ai inteles nimic din ce-am spus eu. Citeste comentariile de aici si vei vedea ca acestea nu fac nicio diferenta intre pensionarii militari, despre asta era vorba. Nu e vina mea ca tu ai ramas frustrat dupa armata, iar...."eu nu zic ca sunt si militari care-si merita pensia, dar suntem indreptatiti sa le spunem \\javre ordinare\\, nu"....ce denota? Ca nici nu stii ce gandesti sau sa te exprimi,in cel mai rau caz. Ia-o de la capat si pune-ti ideile in ordine. Probabil de aia si armata ai avut de suferit...
          • -1 (3 voturi)    
            raspuns pt. navarom (Miercuri, 2 martie 2011, 16:27)

            Gabi [anonim] i-a raspuns lui novarom

            Aici este vorba de atitudine, de tinuta militara. Cumva esti pensionar pe caz de boala? Sau chiar pensionar la 40 de ani... hai sa fim seriosi. Cei care au fost in Angola, Afganistat s-au dus pentru bani, nu pt. tara, asa ca putina demnitate nu ar strica. Este rusinos ceea ce au facut. Daca asta inseamna haina militara, mai bine lipsa. S-au comportat ca niste derbedei, chiar pe stadion sunt mai decenti. Oricum rusine sa le fie. Parearea mea, asa cum si dumneata ai parerea dumitale.
            • +1 (1 vot)    
              romaneee!!!!! (Miercuri, 2 martie 2011, 18:21)

              novarom [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

              oricine se duce la serviciu pt bani, si tu si profesorii si doctorii (mai ales), iar militarii, inclusiv americanii, italienii, etc, tot pt bani se duc in misiuni sa stii! Si au si mii de morti. Ideea, pe care nici tu nu ai prins-o, era ca o parte din militarii aia sunt acum pensionari, iar lumea, romani adevarati ii baga in aceeasi oala cu fosti secretari de partid sau alti "Iliesti". In rest ce si cum s-au comportat.....ai auzit de "cum e turcu' e si pistolu' " Pai daca societatea romaneasca si elita politics au ajuns cum au ajuns, ai vrea acum ca militarii sa fie din alte tari? Parerea mea....vorba ta...
              • +1 (1 vot)    
                punct de vedere (Miercuri, 2 martie 2011, 20:07)

                dman [anonim] i-a raspuns lui novarom

                oricata sila mi-au facut acei oameni de la miting, punctul tau de vedere mi se pare corect si de apreciat, in toate posturile tale.
                • +1 (1 vot)    
                  in sfarsit (Miercuri, 2 martie 2011, 23:29)

                  novarom [utilizator] i-a raspuns lui dman

                  stima
        • -2 (8 voturi)    
          si ai fi preferat sa se comporte ca militari ? (Miercuri, 2 martie 2011, 10:35)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui mircea

          sa fie ordonati , innarmati si sa faca 'militarie' ????
      • +31 (37 voturi)    
        prietene,nu sunt nesimtit,au contraire mon capitan (Marţi, 1 martie 2011, 21:40)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        si stiu bine cat a saracit tara asta armata de barbati care in loc sa depuna o munca utila societatii, in 40 de ani de comunism a taiat frunza la caini prin popote si garnizoane lustruind armamentul din dotare si umbland dupa fuste ! !iar ofiterimea, e greu de comparat un segment social mai inutil! la lovitura de stat din 1989 au tradat un regim in favoarea regimului Iliescu care a jefuit Romania la blana! Iliescu a promovat la ranga de generali in 11 ani mai multi trantori decat Ceausescu in 24 de ani!stiu chiar foarte bine ce vorbesc prtietene si respect doar militarii care isi risca viata pe un camp de lupta ,nu fac hipertensiune de imbuibeala , la popota!
        • +11 (15 voturi)    
          sa traiasca (Marţi, 1 martie 2011, 23:19)

          escu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          corect, aveti dreptate
      • +28 (30 voturi)    
        Mie mi/ar fi fost rusine sa vorbesc! (Marţi, 1 martie 2011, 21:40)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

        Daca nu ati fi tras in oameni in 89 as mai fi zis ceva! Daca ati fi luptat pentru tara asta impotriva cuiva, as mai fi zis ceva!
        Voi insa, ati mancat pe de/a pomana!
        V/a dat statul haine, pe de/a moaca!
        Ati stat la cald, ati facut...nimic!
        A, da, ati omorat copii, tati, mame, bunici, ...
        Meritati pensii mari, ca, deh, ati... ingrasat pamantul!
        • -1 (1 vot)    
          idiot (Miercuri, 2 martie 2011, 18:02)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          cu parere de rau, cam atat ar fi de spus despre tine, si despre multi altii de pe-aici

          din pacate se pare ca astia "suntem" noi romanii...
      • +17 (17 voturi)    
        Doare adevarul? (Marţi, 1 martie 2011, 21:42)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Atunci schimbativa.
      • +19 (19 voturi)    
        none (Marţi, 1 martie 2011, 21:58)

        seba [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Nu e nesimtit mai, le spune doar pe nume. Nesimtiti sunt babacii astia caora nu le pasa deloc de viitorul tarii.
      • +16 (16 voturi)    
        asa e (Miercuri, 2 martie 2011, 0:45)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

        si cam ce treba ati avut voi cu DNA?? cu ce va incurca pe voi umilii pensionari care traiti de pe o zi pe alta cu amarata aia de pensie recalculata care oricum e mai mare decat salariul mediu pe economie??
        protestul asta a fost o comanda politica de la cei gen Nastase?? altfel nu imi explic lozinca: "DNA, Nu uita, Va veni si vremea ta!"
    • +26 (26 voturi)    
      mapn (Marţi, 1 martie 2011, 22:19)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Un amic care lucreaza si el in aceasta zona imi explica la un moment dat , care sunt o parte dintre cei nemultumiti de recalculare.

      Tipul X care a lucrat toata viata la o unitate militara normala, a plecat pentru ultimele 5 luni dinainte de pensie, la o unitate militare speciala. Si uite asa, find si grad mare, graficul pensiei lui a sarit in sus cu cateva mii. Cand s-a facut recalcularea, binenteles ca smecheria a picat. Iar X urla ca din gura de sarpe acum.
  • +44 (50 voturi)    
    nu (Marţi, 1 martie 2011, 19:58)

    panaite [utilizator]

    prezentarea corecta este : cateva mii de rezervisti inregimentati de PSD, ca membrii gruparii peceriste Dogaru-Pricina si securistice ASCOL, au manifestat pentru a provoca haos si pentru a-si proteja pensiile desi au activat doar cativa ani ca militari....ofiterii cu vechime completa au stat acasa, ca lor le creste pensia !
    • +32 (34 voturi)    
      uitati-va la ei! (Marţi, 1 martie 2011, 20:42)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui panaite

      Uitati-va la ei ce odihniti sunt!

      In ritmul in care eu trebuie sa muncesc ca sa imi intretin familia la un nivel decent n-o sa apuc varsta lor. Multi dintre ei in schimb n-au muncit in viata lor nimic, cel putin cat au fost in armata, le-a dat statul haine, mancare, tot ce au vrut, s-au bulucit sa iasa in pensie ca sa primeasca ditamai compensatiile, ca sa poata dospi in fata televizorului sau pe banci in fata blocului cat e ziua de lunga, si acuma odihniti vin la intins mana pentru ca nu e destul!

      Cu tot respectul fata de cei in varsta, nu generalizez, nu e valabil pentru toti ca sunt multe exceptii, dar eu la 35 de ani s-ar putea sa am mai multi ani de munca decat multi dintre "protestatari". Mi-e sila.
  • +36 (40 voturi)    
    Hai sa nu fim rai (Marţi, 1 martie 2011, 20:02)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Le face bine putina miscare, putin cardio
  • +36 (44 voturi)    
    nesimtire (Marţi, 1 martie 2011, 20:05)

    pragmatism [utilizator]

    Aproape ca mi-e rusine ca asemenea indivizi au fost in armata romana ... treaba lor daca striga impotriva polticienilor ... dar sa strigi impotriva DNA, singura institutie apreciata de UE ca performanta in justitie, este de neiertat.
    • -9 (11 voturi)    
      manifestatia pensionarilor militari (Miercuri, 2 martie 2011, 10:00)

      giulestean [anonim] i-a raspuns lui pragmatism

      ptr pragmatism
      - prima parte a comentariuluio consideer ca o parere personala dar cam nedefinita : ori va e rusine ori ba!
      - in ceea ce priveste sucesele DNA care ziceti ca a fost laudata la UE ca singura ''performanta'' din jusitia romana, daca nu lucrati la DNA, atunci doar Monica Macovei s-ar putea mandri de succesurile acestei institutii tocatoare de bani publici si care a finalizat o jumatate de dosar intro jumatate de de dceniu.
  • +33 (39 voturi)    
    onoare? (Marţi, 1 martie 2011, 20:08)

    goguta [anonim]

    cine striga asa? ofiterii nu pot nici macar sa gandeasca asa ceva! ofiterii au onoare, au demnitate! sunt sigur de asta! cei care gandesc sau se manifesta asa nu pot, nu au voie sa fie ofiteri ai armatei romane!
  • +30 (36 voturi)    
    demnitate si onoare (Marţi, 1 martie 2011, 20:08)

    Adrian [anonim]

    Pacat ca n-am vazut la TV aceasta demostratie plina de demnitate si onoare.Mi-a amintit de armata, de cadrele militare, si de gandurile pline de respect si admiratie la adresa lor. Pentru ei demnitate inseamna sa le dea cineva bani.
  • +32 (42 voturi)    
    nesimtitii (Marţi, 1 martie 2011, 20:14)

    koko [anonim]

    astia au frecat-o toata viata lor in unitati sdi vor marire de pensie rusine
    • +27 (29 voturi)    
      idem (Marţi, 1 martie 2011, 20:39)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui koko

      Dupa continutul pancartelor afisate se vede ca sant baieti destepti.se stie cum au ajuns ofiteri prin anii 50.au servit de fapt uniunea sovietica la care au fost inrolati cei mai activi comunisti.Uite cine ne da lectii de moralitate!
      • +19 (21 voturi)    
        Eu vad altceva (Marţi, 1 martie 2011, 21:14)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui ioil

        Sa aibe pancarte printate cu tot felul de desene, necesita bani si sa cunosti anumite persoane care pot face caricaturi...deci, au fost ajutati de cineva cu materiale...oare de cine? Oare cine se gudura mereu la ideea de rasturnare sistem revolutie si dezordine?
  • +32 (40 voturi)    
    primarului oprescu (Marţi, 1 martie 2011, 20:16)

    zoe [anonim]

    bosorogi ordinari fara minte ,onoare, incurajati de alti ordinari care profita de prostia lor (tucalarii unor tembeliziuni) sunt lasati de primarul meu (cica) sa-mi busculeze programul sa circule ca niste gaini ametite prin bucuresti -asa ca sa para mai multi -prin tot orasul.De ce nu puteau sa mearga direct la guvern si trebuiau sa marsaluiasca ,ca au expunere maxima domle primar?Daca voiau sa se plimbe de ce nu le-au dat aprobare intr-o sambata sau duminica ?
    Nu stiu ce fel de armata avem acum dar stiu ce fel armata am avut .Tata a fost colonel .Acum nu mai e dar sigur nu ar fi fost alaturi de laturile astea si daca ar fi vrut sa fie , l-as fi incuiat in casa .
    • +14 (16 voturi)    
      ,,l-as fi incuiat in casa " (Marţi, 1 martie 2011, 21:21)

      markus [anonim] i-a raspuns lui zoe

      tare chestia asta !!!!
    • -13 (13 voturi)    
      E bine că esti un „anonim”! (Miercuri, 2 martie 2011, 2:03)

      geooeg [utilizator] i-a raspuns lui zoe

      Dacă ești fiu de colonel, ceea ce eu nu cred după modul de prezentare, înseamnă că tatăl tău te-a pierdut de mult, cu mult înainte de a pleca din lumea aceasta, probabil cu un „of” în suflet. Ești și vei rămâne o nulitate.
  • +30 (34 voturi)    
    sa le fie rusine (Marţi, 1 martie 2011, 20:19)

    razvan_cluj [anonim]

    tata si mama au lucrat peste 30 de ani in fabrici si nu iau jumate din cat iau ei, care o dormit si baut toata viata. militar? asata e meserie?
  • +23 (27 voturi)    
    credeam ca (Marţi, 1 martie 2011, 20:20)

    panfil [anonim]

    numai viktor pohta e obsedat cu doamna udrea..cu poesta ei.:-))
    iete ca si coloneii la pensie stau cu poza ei sub perna.:-)
  • +29 (33 voturi)    
    Mi-e scarba de ei !!! (Marţi, 1 martie 2011, 20:23)

    FakeR [anonim]

    le-a micsorat pensiile de la 6000 RON la 5000 .. si tot nu se multumesc ... ca ei au fost mari eroi .. ce eroi au fost ei ?? in ce conflicte au participat ?? au frecat menta toata viata
    • +14 (16 voturi)    
      In conflictele cu noi, (Miercuri, 2 martie 2011, 0:27)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui FakeR

      astia de-am facut armata. Marea lor majoritate erau niste spagari inculti, anagramati si imbuibati care-si varsau frustarile pe aia mai mici. Demnitate si onoare, pfui. Doar daca se arunca in fata trenului pate sa-si mai recapete o bruma din ele.
      Nu spun ca 100% au fost asa, dar marea, enorma lor majoritate asa au fost.
  • +22 (30 voturi)    
    lepadaturi (Marţi, 1 martie 2011, 20:30)

    tucalar [anonim]

    asta sunt. niste lepadaturi care au au primit salarii babane toata viata fara sa faca nimic. iar acum au pretentii de la cei cu salariul minim pe economie, care mai au si copii de intretinut sa le plateasca pesliile de zeci de milioane de lei. o armata de privilegiati care au pretentii la pensii de lux dupa ce singurul lor gest de vitejie a fost SA NE IMPUSTE in decembrie '89.
  • -14 (20 voturi)    
    Ce.. (Marţi, 1 martie 2011, 20:34)

    lilly [anonim]

    ...va(mai) place..Din cate-mi amintesc acest "articol" a mai fost scris, in alti termeni, cu altfel de interese; N-apai s-o schimbat "calimera"?!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Armata (Marţi, 1 martie 2011, 20:38)

    shushanea [utilizator]

    90% au frecat tziparul tot timpul slujbei lor. Foarte putini militarii adevarati. Nu mai vorbim de nenumaratele lor drepturi capatate ca militari, si nemeritate prin inactiunile lor. Au cotizat la sistemul de pensii? Nu mai vorbim ca au iesit la pensie la 40 de ani, dupa probabil 15 max 20 de ani de "munca", frecat niste soldici pe tarla. Ca fost soldica, stiu ce vorbesc, si mai cred ca am facut mai multa instructie ca jumate din guralivii de azi.
  • +28 (36 voturi)    
    opinie de la un ofiter pensionar (Marţi, 1 martie 2011, 20:40)

    alex [anonim]

    Mi se face greata cand ii vad pe acesti fosti colegi comportandu-se ca niste mineri beti.Iata ca Bucurestiul se confrunta din nou, de necrezut, cu o mica mineriada! Treziti-va din somn, uitati-va la TV cum aratati ca niste animale haituite! Voi nu ne reprezentati pe noi cei peste 60.000 de pensionari militari care am inteles si necesitatea Legii 119/2010 (respectarea principiului nediscriminarii pentru a trece legea care lichideaza pensiile speciale nesimtite) si de ce nu se pot aplica in acest caz principiile neretroactivitatii si al "dreptului castigat" (cum a hotarat CC dominata atunci inca de oamenii lui Iliescu-kgb) pentru ca legile speciale vechi, inclusiv legea pensiilor militare ,erau ilegale sau discriminatorii (spre exemplu noi care am iesit la pensie inainte de 2001 am ramas cu pensii mai mici cu 5-8 milioane decat ale colegilor , multi chiar mai tineri, care au lucrat in aceleasi conditii cu noi.).
    Nu stiu cum nu le e rusine sa iasa in strada celor care primesc o pensie de 2000 (3000) lei in loc de 4000/5000 lei!! E bine sa se stie cine sunt acei pensionari care vor primi pensii mai mici: fostii activisti de PCR sau UTC din armata care au stat mai mult prin birouri, cei care au iesit la 40-45 ani la pensie cu pensii mici dar compensatii mari si care n-au lucrat in conditii de gr.1, 2 de munca cum au lucrat majoritatea cadrelor militare, cei trimisi sa lucreze prin DLEN (Directia Lucrari in Economia Nationala) - de regula cu probleme disciplinare.Se pare ca asta e una din explicatiile comportamentului animalic al unora (se stie ca la DLEN ordinea se mentinea cu bataia).


    stiu ca multi dintre voi treceti prin momente grele si necunoscand istoria ultimilor 20 de ani (din fapte nu din comentarii de presa) va varsati naduful pe ultimii nostri conducatori care incearca, presati si de CRIZA, sa faca in sfarsit reforma in aceasta tara.Dar incercati sa vedeti padurea de dupa copaci.Faptele vorbesc.Iata cateva vazute de o tara intreaga:
    Traian Base
    • +16 (22 voturi)    
      continuare mesaj de la alex 20.40 (Marţi, 1 martie 2011, 21:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      stiu ca multi dintre voi treceti prin momente grele si necunoscand istoria ultimilor 20 de ani (din fapte nu din comentarii de presa) va varsati naduful pe ultimii nostri conducatori care incearca, presati si de CRIZA, sa faca in sfarsit reforma in aceasta tara.Dar incercati sa vedeti padurea de dupa copaci.Faptele vorbesc.Iata cateva vazute de o tara intreaga:
      Traian Basescu este primul om politic care renunta la imunitate pentru a se pune la dispozitia procuraturii in Dosarul FLOTA.
      Traian Basescu, ca ofiter de marina, a fost un profesionist ajungand prin meritele lui comandant al navei amiral a Flotei noastre la acea vreme.BASESCU A FOST ACHITAT CU HOTARARE DEFINITIVA in acest dosar de tip stalinist inscenat de oameni din PSD, lucru recunoscut in stenograme de Ecaterina Andronescu.
      Sute de marinari declara ca si-l doreau comandant pe Basescu pentruca aveau incredere ca acest capitan o sa-i aduca acasa.Profesionistii nu erau informatori, mai ales in armata sau marina.Informatori erau betivii, curvarii, unii cu rude in strainatate, in general cei santajabili.
      Impotriva lui Basescu s-au coalizat cei mai rai fosti securisti sau informatori si fii ai acestora (Voiculescu, SOV, Iliescu, Nastase, Patriciu, Geoana, Tariceanu, Vosganian, Vadim Tudor, Petre Roman, s.a.) care si-au dat mana sa-l dea jos in 2007 si din nou astazi pentruca le ameninta sistemul corupt, CARACATITA creata in aceasta biata tarisoara!Ei sunt in spatele monstruoaselor materiale si lozincilor ordinare anti Basescu si aparute in presa sau pe internet, prin tot felul de comentarii, strigate cu ura animalica la mitinguri, oriunde ca sa-l denigreze acum cand sant atat de neputinciosi, cand toti specialisti mari din Romania si Europa ii dau dreptate in ce priveste reforma!.
    • -16 (22 voturi)    
      Opinie de la un autentic pensionar militar! (Marţi, 1 martie 2011, 22:58)

      George Zamfirescu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Câtă mojicie în comentariile afișate! Câtă nesimțire în afirmațiile postate pa acest site! Sunt un adevărat pensoinar militar, ca toți cei care au activat zeci de ani în slujba patriei, fără a beneficia, așa cum afirmați, de vreo bonificație din partea acesteia. Mi-am făcut, pur și simplu, datoria față de jurământul dat atunci când am intrat în armată. Mi-a plăcu armata, disciplina, onoarea, perfecțiunea( sunt inginer ), iar ție ți-a plăcut vagabondeala, dezonoarea, fără a avea un scop în viață. Îmi permit să afirm că ești un individ mincinos, făra pic de bun simț; după cele afișate în comentariu nu ai fost niciodată ofițer al armatei române, nu cunoști nimic din activitatea armatei, ești un instigator. Nu ai contribuit cu nimic, așa cum am făcut-o noi, la realizarea unor obiective care vor rămâne în memoria multora dintre români. Noi nu „mărșăluim” pentru pensii mai mari, ci pentru respect față de munca pe care am depus-o, pentru recunoașterea demnității de militar.
      • +15 (17 voturi)    
        nu va cred. (Marţi, 1 martie 2011, 23:32)

        hash [anonim] i-a raspuns lui George Zamfirescu

        onoarea de militar nu vi-o poate lua nimeni, daca despre asta e vorba si nu sunt decat cuvinte goale.

        ura viscerala a acestor oameni dovedeste lipsa capacitatilor intelectuale, inregimentarea politica si mai ales LENEA cu care s-au obisnuit de zeci de ani.

        un om muncitor si INTELIGENT nu se preteaza la asa ceva. acest comportament e specific brutelor.
        • -6 (10 voturi)    
          Și totuși, dacă vreți, credeți! (Miercuri, 2 martie 2011, 4:25)

          geooeg [utilizator] i-a raspuns lui hash

          Îmi pare rău că numai atâta ați înțeles din ceea ce am scris. Că nu mă credeți, treaba dvs. Onoarea militară rămâne onoare militară, chiar dacă vă convine, sau nu.
          În ceea ce privește lipsa capacităților intelectuale, ura viscerală de care pomeniți, înregimentarea politică( a cui?; și către cine?) și mai ales LENEA, sunt cuvinte fără sens, fără o gândire prealabilă a posibilului adevăr sau neadevăr. Băgați totul în aceeași oală, fără a face o eventuală deosebire între indivizi, aducând prin aceasta jignirea fără menajamente a celor corecți. Păcat!
      • +11 (11 voturi)    
        Autentic pensionar militar (Marţi, 1 martie 2011, 23:47)

        shushanea [utilizator] i-a raspuns lui George Zamfirescu

        Stimate domnule, ca inginer militar, probabil/sigur ati realizat multe pentru Patrie. Eu si altii de pe acest forum vorbim de asa zisii apevisti, cu burta peste curea, si/sau limbaj agramat, sau poate elevat, dar lichele. Care practic s-au facut ofiteri, sau statul i-a facut, ca sa aiba o paine calda si pe de-a moaca. In tara asta nu s-a facut mai nimic de 20 de ani, dimpotriva. Si cred ca cei care au pus umarul la aceasta "nefacere" sunt baietii cu ochii bleu, si altii ca ei, carora pensiile actuale li se par mici, desi probabil ca o depasesc de 2-3 ori pe a dvs. Cele bune.
      • +11 (11 voturi)    
        Armata (Miercuri, 2 martie 2011, 8:09)

        Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui George Zamfirescu

        Eu am facut armata la Cluj, Someseni la TR.
        N-am avut idei preconcepute cand am plecat in armata, dar m-am intors cu multa scarba si lehamite.
        La o adunare UTC m-am saturat sa tot ridic mana ca sunt d acord. Eh, m-a luat la ochi un idiot (pe atunci locotenent) Staicu pe nume. Noroc ca mai existau si oameni corecti (locotenent Marginean) care a atenuat asperitatile.
        Dar, cata nesimtire, pupincurism, bataie de jos, glume de prost gust, lipsa "demnitatii" si "onoarei" am vazut acolo in 9 luni cred ca n-am mai vazut in 10 ani de viata civila.
        Nu vorbesc aici de permisii (cum se dadeau, cui se dadeau), masini care nu porneau in aplicatie, frigul pe care l-am indurat in dormitoare (era in 1986 - 1987),....
  • +23 (27 voturi)    
    DISPERATII (Marţi, 1 martie 2011, 20:46)

    vlad [anonim]

    Cum se simt acesti pensionari de lux cand stiu bine ca muncitorii din tara asta care au muncit din greu si-n conditii mizerabile,profesorii si doctorii au pensii mizerabile.De ce ei nu respecta legea generala de calcul a pensiei,de ce accepta un furt din bugetul pensionarilor ? pentru ca sunt niste javre.Armata tarii nu iese in strada sa ceara privilegii.Minerii,siderurgistii,chimistii ,constructorii,intelectualii de ce sa nu aibe si ei privilegii ?
  • +24 (26 voturi)    
    Nu va scoateti ceaprazul la imnul de stat? (Marţi, 1 martie 2011, 20:50)

    Houstonianul [anonim]

    Tovarasii fosti ofiteri de la Ministerul de Interne care ati "muncit", cand se canta imnul nu stiti sa va scoateti cusma din cap?

    Securistul ala care ochelarist care pretinde ca a fost ofiteri la MAI din cincizeci si pana in saptezeci, ce fel de munca era aia? Instaurarea comunismului cu forta? Normal ca nu meriti sa fie platiti, pentru ce sa platateasca cei ce azi pentru securstii de demult?
  • +22 (24 voturi)    
    rusine (Marţi, 1 martie 2011, 20:50)

    Ion [anonim]

    sunteti niste clowni, tablagii de parada. n-ati produs nimic toata viata
  • +23 (23 voturi)    
    dezamagire (Marţi, 1 martie 2011, 20:59)

    kin3zu78 [utilizator]

    totala. Bunicul meu dzeu sa-l odihneasca a fost veteran de razboi si invalid de razboi, la lupta de la pasul Oituz si-a pierdut laba piciorului stang din cauza unui obuz , desi a fost invalid de razboi dupa ce sa intors acasa a muncit toata viata lui pamantul , la pensie a primit niste amarati de 140 lei pensie de agricultor ( dupa 30 si ceva de ani la munca campului ) si o si mai amarata pensie de invalid si veteran undeva la maxim 3 milioane ( nu mai stiu excat suma ) dar oricum el a facut ceva pentru tara lui si niciodata cat a fost de greu nu a venit sa ceara ceva in plus. Leprele astea sunt numai buni de munca la 40-50 de ani si ei vor pensii nesimitite pentru ce ?? Pentru ca s-au jucat de-a razbelul la groapa cu nisip ??? Pai sunt familii cu 2-3-4 copii care nu castiga nici macar un sfert din pensia lor si muncesc ambii parinti si acestia numai ies in strada, desi copii sunt viitorul oricarei tari.
    • +8 (10 voturi)    
      Adevaratii militari... (Marţi, 1 martie 2011, 22:46)

      shushanea [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      Tot respectul pentru bunicul dvs, ca si pentru toti care au luptat pe front, nu in carciumi. Adevar spuneti, copiii sunt viitorul oricarei natii. Dar nu trebuie uitati cei care au faurit aceasta tara, prin razboi sau altfel.
      • +11 (11 voturi)    
        n-au.. (Marţi, 1 martie 2011, 23:38)

        hash [anonim] i-a raspuns lui shushanea

        faurit nimic militarii necombatanti. de regula au avut o profesie - medic, profesor, inginer - cat pentru ceilalti gradati, in ce-a constat contributia lor? au instruit plutoane la adunat cartofi, pe santiere, sau la Canal?

        TUPEU, asta scrie pe ei.
      • +11 (11 voturi)    
        de acord cu dvs. (Miercuri, 2 martie 2011, 0:33)

        kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui shushanea

        dar cand tara este in situatia in care este , si cand pensia medie este undeva intre pe la 1500 lei sa ai pensie 5000-8000-12.000 lei este bataie de joc la adresa intregii populatii. Haideti sa fim seriosi este o pensie realista ?? Sau o pensie facuta prin legi speciale pentru oameni speciali ??!! Atat de mult sa furat de la tarisoara asta incat eu personal ma mir cum de nu ne-a luat dracu inca .Muncesc zilnic 9-10 ore pentru un salariu decent dar care nu este nici macar jumatate din pensia lor de 5000 lei !!! Si asa cum ei si-au facut datoria fata de tara , tot asa si restul pensionarilor din tara si-au facut datoria prin fabrici si uzine , in mine etc. Stiti ce pensie are un miner la noi in tara ??? Stiti cu cat este mai mica decat a pensionarilor de lux ??? Si nu cred sa existe munca mai grea decat a cea de miner.
        • -6 (10 voturi)    
          am incercat sa ma abtin (Miercuri, 2 martie 2011, 9:09)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

          dar vad ca bagati din top tot felul de informatii false.
          Va rog sa vizitati site-ul MApN sau al altor ziare pt a vedea care este nivelul pensiilor in armata.
          Acele pensii de 5000 RON inca nu le-am vazut!
          Acele pensii sunt de obicei ale generalilor.
          Se tot vehiculeaza niste sume de-ti vine rau dar in realitate aceste sume sunt extrem de putine.
          Nu mai generalizati prin exceptii.
  • +26 (26 voturi)    
    + pentru Basescu (Marţi, 1 martie 2011, 21:04)

    Daniel [anonim]

    Acesti indivizi ma fac sa mai adaug un + pentru Basescu!

    Ilici si i-a facut amici avansand o galeata de ofiteri pe post de generali.

    Eh, dragilor, mai putine excursii prin tari straine dupa ce ati dormit o viata intreaga prin unitati.
    • -3 (7 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 1 martie 2011, 23:52)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ontanu.. oprea..sever ionescu
  • +21 (25 voturi)    
    Cata demnitate mai poti avea... (Marţi, 1 martie 2011, 21:10)

    Andradda [utilizator]

    ...cand te prezinti la o manifestatie, ca militar cu zeci de ani de vechime, sa strigi "javra ordinara" la adresa presedintelui!?
    Poti striga "jos dictatorul", "jos guvernul", "jos Basescu"
    Dar nu ai nicio scuza din moment ce strigi "javra ordinara" la adresa presedintelui!

    Vai de ea armata romana!
  • +22 (22 voturi)    
    Ofiterii regali au murit cu demnitate (Marţi, 1 martie 2011, 21:14)

    Cristi [anonim]

    Armata romana nu a fost "jignita" de Basescu. A fost umilita de acesti horori de asa zisi ofiteri care protesteaza. Ei au fost aceea care i-au pazit in inchisori pe adevaratii ofiteri, ei i-au judecat in calitate de procurori militari, ei i-au dus la canal pe ofieterii care au facut Romania mare. Ofiterii regali au indurat toate umilintele posibile si imposibile. Au murit in mizerie cu casele luate de acesti ciocoi care s-au mutat in locul lor iar acum le-au cumparat pe nimic. In loc sa zica mersi si ciocu mic ca v-am luat banii pentru nimic, tipa dupa banii de bautura.
  • +9 (13 voturi)    
    Pestele de la cap se impute!!! (Marţi, 1 martie 2011, 21:32)

    ermaxer [anonim]

    Cata invidie pe cei care nici macar testul psihologic nu l-au trecut pentru a purta o uniforma de militar........
  • +16 (16 voturi)    
    Definitia ipocriziei (Marţi, 1 martie 2011, 21:44)

    alibabaromania [utilizator]

    Acest protest al celor mai tineri, bine hraniti, bine ingrijiti din toate punctele de vedere de catre institutiile statului (gratuitati la mai multe medicamente, acces la servicii de sanatate, hoteliere etc), cu pensii de cateva ori mai mari decat orice alt pensionar, multi trandavind o viata in armata, se stie nu au existat conflicte militare, altii consumand berea la chioscul din fata unitatii s.a.m.d
  • +17 (17 voturi)    
    armata de carton (Marţi, 1 martie 2011, 21:44)

    romanul [anonim]

    am facut scoala de ofiteri -6 luni,in anii 70,dupa facultate.Marii profesori nu erau buni nici la o scoala de soferi,desi toti erau ofiteri cu stele mari.Ce sa mai spun-dezastru.Veneau la 8 si la 16 nu mai era nimeni in unitate.Timp de 8 ore mai mult se pierdea timpul.Eu am fost inginer si am lucrat si in agricultura si la Canal fara sporuri salariale ,fara grupe de munca ,am fost somer fara salarii compensatorii si ma voi pensiona la 65 de ani cu o pensie mai mica decat a unui plotoner care nu a invatat decat sa racneasca in jos si sa spuna sa traiti in sus.In rest pentru marile marsuri ale coloneilor care au furat pensiile -GREATA.Si respect pentru putinii ofiteri adevarati ,care si-au facut pensia prin munca de o viata nu printr-o invarteala de 3 luni.
  • +18 (20 voturi)    
    manifestatia militarilor pensionari (Marţi, 1 martie 2011, 21:47)

    Coco [anonim]

    Voi strigati hotii, cand voi primiti pensii fara sa fi contribuitt? Aceasta este hotie, la voi, nerusinatilor.
    • -4 (8 voturi)    
      ??? (Miercuri, 2 martie 2011, 9:15)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Coco

      tu de unde stii ca nu au contribuit????
      Sa inteleg ca tu mergi personal la ministerul de finante si-ti platesti personal contributia la fondul de pensii?
      Si eu care credeam ca se ocupa angajatorul de asta!
      In cazul pensionarilor militari angajatorul este statul roman.
  • +19 (19 voturi)    
    imi este greata (Marţi, 1 martie 2011, 21:52)

    huhu [anonim]

    sa le fie rusine !
    au pensii grase,au trait bine pe vremea lui ceasca
    si acum scuipa ca niste lepre.

    RUSINE SA LE FIE !
    • -9 (11 voturi)    
      Tratează-te! (Miercuri, 2 martie 2011, 1:04)

      George 1 [anonim] i-a raspuns lui huhu

      huhu ! Ți-ai ales numele „blândului” huhurez care iese numai noaptea din „bârlog” pentru a vâna, fiindcă ziua îl împiedică miopia de care suferă, ca și tine de fapt. Am mai scris și subscriu că majoritatea pensionarilor militari, ca oricare alt pensionar, are dreptul democratic să participe la manifestări pentru a cere respectarea drepturilor lor, dacă sunt știrbite cumva. Și ca să te liniștesc complet, noi, pensionarii militari, nu cerem măriri de pensii, ci respectarea, inclusiv a ta, a demnității de om, a muncii pe care am depus-o în peste 45 de ani la participarea activă la dezvoltarea economică a țării, pe care ați distrus-o cu dezinvoltură în ultimii 21 de ani, la toate momentele tragice care au avut loc în viața noastră, etc.,etc. RUȘINEA ESTE DE PARTEA TA! ȘI SA FII SĂNĂTOS! - dacă Cel de Sus te poate ierta.
  • +21 (21 voturi)    
    tot tristete (Marţi, 1 martie 2011, 21:59)

    trstete. [anonim]

    am mai scris un comentariu asemanator la o publicatie si nu l-au primit.Tatal meu si socrul meu au fost veterani de razboi.Au luptat pe front si in est si in vest pana in Ungaria tata si pana in Tatra socrul.Nu au fost decorati dar minut cu minut au fost alaturi cu moartea.Au fost raniti.Au luptat pentru tara.Stiti cat au primit indemnizatia de veteran de razboi:500000 lei vechi adica 50 de lei noi pe luna .Atat a valorat lupta lor pe front.Nu le-au luat in considerare anii de front care normal erau de grupa 0 sau 1 la anii de pensie lucrati in meseriile ulterioare.Au murit.Spun cu tristete,bine ca au murit sa nu mai traiasca zilele sa-i vada pe acesti ,,profitori pe timp de pace".Apropo,de ce nu se publica ce compensatii au luat acesti contestatari cand au iesit la pensie?
    Cate familii tinere care au copii la scoala traiesc din 7-8 milioane pe luna .Sau cati cauta un loc de munca.Pentru ei trebuie facut ceva.Ei trebuie ajutati.
    Sant pensionara, dar eu gandesc ca pot sa mananc ceapa dar copii mei sa manance portocale.
    • +16 (16 voturi)    
      Batranii de al'dat (Marţi, 1 martie 2011, 22:42)

      shushanea [utilizator] i-a raspuns lui trstete.

      Cu respect doamna, si cu tristete....Dumnezeu sa-i hodineasca pe tatal si socrul dumneavoastra, dansii au luptat pentru Patrie si Popor. Toata cinstea si respectul meu, unul din popor.
  • +17 (17 voturi)    
    Despre militarii cu pretenţii (Marţi, 1 martie 2011, 22:54)

    DANA CHX [anonim]

    Ei cer demnitate şi onoare. Ei cer ceea ce nu au. Ăştia sunt militarii de pe timpul lui Ceauşescu, cei care au tras în populaţie în 1989. Cum să mai ai încredere în armată, când vezi cum se dau în spectacol? Jenant! Pe lângă demnitate şi onoare, nu cer şi puţin respect?
    • +11 (11 voturi)    
      poti linistit sa ai, (Marţi, 1 martie 2011, 23:43)

      hash [anonim] i-a raspuns lui DANA CHX

      ce vine acum este o generatie noua, care este altfel instruita, voluntari, multi au fost si in Afganistan, am colegi de generatie si alta este mentalitatea.

      hodorogii astia sunt cei care au dus-o bine pe timpul lui Ceausescu, si s-au obisnuit 'sa li se dea'. ei, iata ca nu mai este de unde 'sa li se dea'! nu mai are balta peste!
  • +12 (12 voturi)    
    onoare cuvant mare (Marţi, 1 martie 2011, 23:14)

    sulfinescu [anonim]

    Pierdem timpul comentand acest articol care nu-si avea sensul.
    Prin acest mars ( ne anunta de pierderea unor privilegii) vedem fata armatei romane platita din banii nostri . Se pronunta cuvantul ONOARE, ? oare aceste maimute stiu semnificatia acestui cuvant ?, si mai vor si bani.
    Sunt de acort cu pensii mari si grad de general numai la vetreanii de razboi, la restul sa le dea Ceausescu si cu Iliescu grade si bani, sa mearga la ei.
    Stirbesc semnificatia cuvantului armata.
  • +7 (7 voturi)    
    Vai, vai vai! (Miercuri, 2 martie 2011, 0:02)

    T. Balaceanu [anonim]

    Dupa ce am citit reportajul, imi e dificil sa exprim ceea ce simt: ceva intre stupefactie si sila. Astia au fost ostenii tarii? Pe ala care striga la microfon il stiu un istoric destul de bine documentat, cum se expune in halul asta?
  • +9 (9 voturi)    
    protestul "caciulilor brumarii" (Miercuri, 2 martie 2011, 0:05)

    doina [anonim]

    Ar trebui sa se auda mai cu putere si parerea altor pensionari despre protestele gradelor militare superioare care, nu stiu de ce, se cred superiori altora cu aceeasi treapta de pregatire.
    Aceasta e prarerea mea :

    http://doinapopescu.hotnews.ro/
  • +11 (11 voturi)    
    capsunarii nu striga javra ordinara...iar voi... (Miercuri, 2 martie 2011, 0:16)

    deianeira [anonim]

    mie mi s a parut incredibil si ridicol - toti avem nevoie de bani, recunosc, dar nu as putea proceda la asemenea stratageme de protest - oameni seriosi, in toata puterea firii, se comportau efectiv fara demnitate, demonstrand o radicalitate nociva - pentru mine este socant ca militarii sa jigneasca si sa ameninte - eu stiu ca oamenii care au muncit cinstit in viata lor se respecta si indiferent de situatie nu si permit sa se deconsidere intratat incat sa insulte - apropo de javra ordinara si funie in loc de martisor - cu o agresivitate iesita din comun care mi se pare destul de ciudata la niste oameni care se pretind patriotii din prima linie...
  • +9 (9 voturi)    
    lenesi comunisti (Miercuri, 2 martie 2011, 0:47)

    alex escobar 1986 [anonim]

    ce tupeu au lenesii astia, se rasucesc militarii care si-au dat viata pentru Romania, cand aud pe ce melodii marsaluiesc comunistii astia!
    E un sacrilegiu sa asculti Treceti batalioane romane....la groapa de gunoi a istoriei cu voi !
  • +8 (8 voturi)    
    ... cu cinste si devotament ! (Miercuri, 2 martie 2011, 8:30)

    Fabiani [anonim]

    Mie nu-mi gasesc ani intregi de vechime, de parca eu nu am slujit tara, ci am stat degeaba, afirma unul dintre protestatari. Pai, daca e sa fiu hatru, imi aduc aminte de stagiul militar, cand tovarasii (pe atunci) subofiteri, ofiteri si maistri militari nu faceau mai nimic - militarii in termen faceau totul - de la spalat, calcat, facut bocanii ofiterilor si subofiterilor, facut caietele cu informare politica si pregatire militara, facut sectoare s.a.
    Eu am lucrat si am servit patria zeci de ani, se afirma. Pai, stim prea bine cum ati servit-o ... cu bunaciuni la popota, pe cand soldatii mancau mancare la cazan, din ce mai ramanea ... ca de, in armata sunt multe maini si pana la bietul soldat ajunge ce mai ramane de la altii ...
    Concluzia: ex-tovarasii astia sunt jenanti si isi merita soarta, dar e dreptul lor sa se lamenteze si sa se manifeste public, atat timp cat sunt pasnici si nu depasesc anumite limite ale bunului simt (daca il au sau l-au avut vreodata).
  • +7 (7 voturi)    
    Mercenarii (Miercuri, 2 martie 2011, 8:54)

    Generalul [anonim]

    Oricum aveti pensii mai mari si asa decat alti amarati, nu vad de ce va plangeti, parca sunteti veterani in Vietnam sau Golf. Viata usoara, conditii, ati contribuit la pensie mai putini ani decat restul, asa ca de ce trebuie sa demonstrati voi ca sunteti "fruntea".
  • -8 (10 voturi)    
    pentru toti care isi dau cu parerea despre armata (Miercuri, 2 martie 2011, 8:57)

    watcher [anonim]

    Cu mulţi ani în urmă, „un grup de cercetători“ interesaţi de psihologia văzului au făcut următorul experiment: au proiectat dinaintea unei comunităţi tribale, lipsită de orice contact cu civilizaţia modernă, un film poliţist. La sfîrşitul proiecţiei, privitorii au fost întrebaţi ce-au văzut. Au dat toţi acelaşi răspuns: două găini pe o pajişte. Stupefiaţi, experimentatorii au derulat filmul şi au constatat că, într-adevăr, într-o secvenţă de cîteva secunde, pe ecran apăreau două găini. Din întreaga poveste, privitorii nu reţinuseră decît singura imagine care avea oarecare legătură cu experienţa lor de viaţă şi de civilizaţie. Restul fusese fie obscur, fie neinteresant.
    • +5 (5 voturi)    
      finutz (Miercuri, 2 martie 2011, 10:43)

      ceasornicar [anonim] i-a raspuns lui watcher

      da, tovarase .. compara forumul hn cu un trib de aborigeni .. nice
    • +6 (6 voturi)    
      plagiat (Miercuri, 2 martie 2011, 11:03)

      ylav [utilizator] i-a raspuns lui watcher

      macar ai obraz si pune ghilimele plagiatorule.....e din Plesu ,Dilema Veche de saptamana asta
    • +1 (1 vot)    
      bravo, ai dreptate (Miercuri, 2 martie 2011, 14:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui watcher

      ieri s-au vazut mai multe gaini.
  • +8 (8 voturi)    
    Mars militari (Miercuri, 2 martie 2011, 9:20)

    MARGA [anonim]

    Am si eu o intrebare, Ce legatura are UDREA si DNA cu pensiile militarilor .. Nu vi se par cunoscute sloganurile le-am auzit la toate manifestatiile din ultimul an .Daca cu Udrea as mai intelege cu DNA este chiar un MISTER. Sloganul preferat al PSD+PC+PNL este JOS DNA
    • +1 (1 vot)    
      e simplu raspunsul (Miercuri, 2 martie 2011, 14:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MARGA

      - cu dna au treaba ca-i aresteaza pe aia de le promisesera lapte si miere
      - cu udrea ar avea treaba, da' na, cam uita ce sa-i faca. nu ar avea si cu ce.
  • +8 (8 voturi)    
    condita (Miercuri, 2 martie 2011, 9:28)

    mos ion roata [utilizator]

    ca sa fim primiti in NATO a fost ca armata sa fie curatata de resturile comunisto-securiste.Guvernarea a ales o solutie nefericita-pensionarea lor cu pensii nefiresc de mari.Acuma,acei ofiteri care au fost disponibilizati protesteaza.Trebuie oare sa le suportam pensiile in continuare la acelasi nivel? Va fi foarte greu dar trebuie sa se faca dreptate,adica pensii egale cu cele ale personalului din mediu civil si mai ales o buna parte dintre ei sa fie trimisi sa-si completeze vechimea in munca. Am vazut manifestantii,cel putin 60% dintre ei sunt buni de munca.
  • +6 (6 voturi)    
    Armata l-a ,,emanat " pe Iliescu (Miercuri, 2 martie 2011, 9:34)

    soacra prostanacului [anonim]

    Culmea aberatiei - sindicatul militarilor ! Mai multa onoare avea coana Joitica , decat acesti Mosi Teaca , profitori permanenti , care au dus coruptia din armata pe nebanuite culmi ... In timpul Operatiunii Tigareta , aduceti-va aminte , depozitele armatei se transformasera in depozite de tigari de contrabanda ... In gurile politrucilor Pricina si Dogaru , cuvantul ONOARE suna DEZONORANT !
  • +8 (8 voturi)    
    Nesimţire (Miercuri, 2 martie 2011, 9:59)

    MARIAN [anonim]

    NESIMŢIRE! acesta e cuvântul care caracterizează acest miting. Iată cine protestează într-o ţară săracă in care nu a fost război (că în Afganistan se pleacă pe bază de voluntariat şi e bătaie pe locuri) în care au ieşit la 45 de ani la pensie cu 50 milioane fără să contribuie la sistemul de pensii, au avut mâncare gratis, haine gratis, concedii cu preturi simbolice. De ce nimeni nu spune nimic? Toată lumea e proastă şi nu vede?
  • +9 (9 voturi)    
    ei (Miercuri, 2 martie 2011, 10:01)

    tibi [anonim]

    Constat cu tristete ce monstrii a format armata romana. Adevaratele valori pt ei sunt ciolanu, pupimcurismul si nesimtirea
    • +7 (7 voturi)    
      te sustin tibi (Miercuri, 2 martie 2011, 10:36)

      jujitsu [anonim] i-a raspuns lui tibi

      ai dreptate

      sunt penibili
      dar, daca esti atent intotdeauna in romanica noastra au tipat cei care au trail bine si foarte bine

      ca de au tupeu si relatii
  • +8 (8 voturi)    
    no comment (Miercuri, 2 martie 2011, 10:20)

    Bond [anonim]

    Auzi la unu dintre ei ca a primit numai 1700 RON in loc de 2000 si ii suparat omu! Si nici nu arata a fi mai in varsta de 60 ani. Oare el nu se intreaba ca restu de pensionari care traiesc din 300 RON de ce nu ies in strada? Si is frem convins ca oamenii respectivi au lucrat mai mult la viata lor ca si "militarii" pe care ia-m vazut la protest. Si nici nu au avut diurne, haine, bani de tigari si asa mai departe asigurate de stat.
  • +6 (6 voturi)    
    Pensii Militare (Miercuri, 2 martie 2011, 10:36)

    Nemultumitul [anonim]

    regretul meu este ca alaturi de acestia nu erau si magistratii.
  • -1 (5 voturi)    
    ce fac nesimtitii astia de militari ?!?! (Miercuri, 2 martie 2011, 11:04)

    watcher [anonim]

    Doua aeronavele militare C 130 Hercules si C-27 J Spartan au sosit, in noaptea de marti spre miercuri, in tara. La bordul avioanelor se aflau 70 de persoane evacuate din Libia, dintre care 48 de romani si 22 de cetateni ai altor state. Cu aceasta misiune, numarul total al persoanelor evacuate din Libia cu aeronavele Armatei Romaniei ajunge la aproximativ 300 de cetateni romani si straini.
    • +1 (1 vot)    
      prost exemplu ai dat (Miercuri, 2 martie 2011, 15:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui watcher

      articolul se refera la nesimtitii de ieri din strada (te si umfla rasul la denumirea sindicatului cadrelor militare disponibilizate. dupa ce au luat zeci de solde compensatorii + pensii, acum se dau de ceasul mortii, dar numai aia care au beneficiat de pensii nemeritate. iti spun in cunostinta de cauza pt. ca, cumnatul meu e colonel pensionar, iar dupa recalculare, pensia i-a fost marita. sic!), nu la militarii din ziua de azi, care sunt alta marfa.
    • +1 (1 vot)    
      confuzie (Miercuri, 2 martie 2011, 18:15)

      huhu [anonim] i-a raspuns lui watcher

      mai baiete, mai informeaza-te
      este o mare diferenta

      cei care protesteaza au trait bine atat la tinerete cat si la batranete

      ma lesi

      compari mere cu pere
  • +5 (5 voturi)    
    JALNIC! (Miercuri, 2 martie 2011, 11:04)

    agaton [anonim]

    Daca asa a ajuns armata tarii e jale mare. Dupa ce ca f. multi s-au pensionat la varste incredibil de mici, bineanteles cu avantaje si compensatii, acum tot ei au goarna mare. Cred ca aceasta masa este de manevra, nu are nimic cu caracterul cazom specific militarilor, sunt rupti de realitate in vreme ce oamenii civili sunt obligati sa munceasca pana la 65 de ani, indiferent cati ani de munca au, iar pensiile civililor sunt un dezastru. Daca mai punem si avantajele pe care le au cu reteaua de spitale si medicamente gratuite ne putem face o imagine a rapacitatii lor. Sunt convins ca cineva ii manevreaza in scopuri politice si astia nu sunt decat usl-asii lui iliescu, voiculescu, vantu, patriciu care au facut din tara feuda lor. Nu le zic sa le fie rusine ca poate multi sunt oameni in varsta si nu stiu ce mai fac. Oricum atitudinea lor e deplorabila!
  • +5 (5 voturi)    
    sa ne descretim fruntile (Miercuri, 2 martie 2011, 11:07)

    watcher [anonim]

    un colonel isi cheama ordonanta, baiat de la tara, si-l intreaba: soldat, ia sa-mi spui tu, daca eu trebuie sa fac dragoste cu sotia, se cheama ca e o obligatie sau o placere ? la care soldatul raspunde: domn colonel io cred ca e placere ca daca era obligatie m-ati fi pus pe mine s-o fac ....
  • +4 (4 voturi)    
    Javre ordinare sunteti voi! (Miercuri, 2 martie 2011, 12:50)

    Lucian [anonim]

    Departe de a se fi "sacrificat pentru tara", apevistii au fost niste privilegiati si profitori ai regimului comunist, ca de, orice dictatura trebuie sa se sprijine pe ceva. Casa de la stat, masa la popota cand lumea murea de foame, serviciu bine platit la care practic nu faceau nimic, plus pensii grase care n-au nici o legatura cu banii pe care i-au cotizat pentru ele. Cine sperati sa va sprijine mai Mos Tecilor, poate noi astia care am facut armata?
  • -5 (5 voturi)    
    golaneala ...prezidentiala...via..guvern portocali (Miercuri, 2 martie 2011, 13:52)

    col(r)Precup Florin [anonim]

    nu cred ca mai are rost sa tot discutam...acestea sunt binefacerile guvernarilor ..democratice-adica ..golaneli,distrugeri ,discreditari,umilinte....nu mai puneti de-o....revolutie,Tokes ..abia va astepta...inca nu s-au realizat..OBIECTIVELE REVOLUTIEI....udrea,trebuie sa-si plateasca imprumutul,videanu,mai are de pus borduri,iar lui..boc inca nu i-a crescut...maseaua de minte...in plus trebuie rezolvate si...ambitiile lui bercea mondialul..stiti care cumatrul..fratelui presedintelui...mai bine stati acasa....daca va place sa va umiliti......chiar nu intelegeti ca acesti golani,nu raspund la....nici un fel de solicitare pasnica,legala.....educatia pe care o au...nu le permite acest lucru....si inca ceva ..pentru cei care fac comentarii in spatele unor ...diminutive,porecle,etc....ori siunteti portocalii la cap,ori.....nu aveti ..asa ceva....dar bun simt....ar trebui sa aveti daca nu voi macar administratorii acestui sit.....chiar asa aveti domnule???..sau legea bunului plac ori ..legaturile cu s.r.i.,d.n.a.....si guvernanti nu va permit sa...respectati legea....va veni si vremea voastra...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu va mai balbaiti in scris !!! (Miercuri, 2 martie 2011, 23:00)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui col(r)Precup Florin

      Inconsistenta si incoerenta, asta rezulta din mesajul asta plin de puncte-puncte. Parca ar fi o balbaiala scrisa.

      Ca sa nu mai vorbim de o auto-acuzare directa: cineva care posteaza "anonim" acuza stilul :

      "pentru cei care fac comentarii in spatele unor ...diminutive,porecle,etc....ori siunteti portocalii la cap,ori.....nu aveti ..asa ceva....dar bun simt....ar trebui sa aveti daca nu voi macar administratorii acestui sit.....chiar asa aveti domnule???"

      Concluzie : acestia sunt protestatarii, niste semi-analfabeti.
  • +1 (1 vot)    
    Se vorbeste de invidie? (Miercuri, 2 martie 2011, 16:53)

    Barbu [anonim]

    Vad pe acest forum ca unii transforma ca fiind similara valoare cu uniforma militara! Mai sa fie? Provenim poate din aceleasi generatii. Eu am alas sa nu porta haina militara deci sa nu atat de 'inteligent" si sa aleg cercetarea. Acum lucrez in state. Imi amintesc insa cu sila de muschii umflati ai acestor asa zisi militari din scoala de TR-isti pe care am facut-o la Bacau: umilinta, aroganta, sevicii facute ofiterilor, spaga pentru o permisie etc. Mi-a ramas in amintire imaginea unui coleg ca purtand ochelari de super-miopie a fost obligat sa alerge cu masca pe fata 10KM. Dupa vre-o 5KM a facut atac de cord. Baiatul era un matematician fenomenal, dar nu le avea cu armata. Cel care il umilise ii ceruse si meditatii ca sa dea la o facultate. Stau si ma intreb: asa o fi si in armata americana? Sigur ca nu: cei care stiu programare fac programare si o minima instructie. Cei buni la infanterie fac infanterie. Dar deosebirea fundamentala rezida din faptul ca armata americana chiar are ofiteri care merg pe campurile de lupta. Armata ceausista a avut in majoritate ofiteri care luptau pe campul de bautura. Daca as fi Basescu i-as imparti in doua categorii: militarii din Afganistan si alte teatre de lupta adevarata si ofiterii de la gogosari si porumb. Primilor le-as reduce pensille la nivel de subsistenta iar celorlati (putini) le-as da o pensie de 4000 euro/luna.
  • 0 (0 voturi)    
    de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere!! (Joi, 3 martie 2011, 9:24)

    Dr Marutza [anonim]

    Rusine sa va fie! Stiti doar sa pretindeti, sa revendicati, dandu-va in stamba in cel mai mizerabil mod cu putinta!
    Prin asemenea iesiri v-ati descalificat definitiv!
    Vulgari, nesimtiti si mitocani, asta v-ati dovedit a fi!
  • +1 (1 vot)    
    Rusine instigatorilor (Joi, 3 martie 2011, 14:25)

    codru [anonim]

    In fruntea razvratitilor, indemnand cu sloganuri indecente, vad mereu un colonel, Mircea Dogaru, care se recomanda doctor in istorie, nationalist notoriu, cu un discurs exaltat, tradat de privirea exoftalmica, demn de un consult psihiatric. In urma cu multi ani, maior fiind, sustinea la radio, duminica dimineata, inante de ora 8, o emisiune fals patriotarda. Mi-a retinut atunci atentia propunerea sa ca omagierea lui C.Brancusi printr-un An festiv sa fie inlocuit cu unul consacrat lui Mihai Viteazul. Modul cum isi argumenta punctul de vedere era jignitor fata de valorile culturii romane. Era vadit inspirat din limbajul cu care era ponegrit marele scuptor in anii comunismului, cand a fost promovat acest vajnic vesnic instigator. Adevaratii istorici. onesti il pot revendica membru al comunitatii lor stiintifice?
  • 0 (0 voturi)    
    DEMAGOGIA BASESCIANA (Duminică, 20 martie 2011, 14:39)

    PANI HACITIN [anonim]

    Daca nu-ti convine ce pensii au militarii de ce nu-ti dai numele intreg. Nu ai curaj. Stii cine nu are curaj? Lasul...... Portile Liceelor Militare si ale Scolilor Militare au fost deschise pentru toti. De ce nu te-ai dus si tu ca sa ai pensia mare? dar stii tu de ce nu te-ai dus sa dai examen ? Pentru ca nu te ducea capul ,adica erai prost, Nu ti-a placut cartea. Cand am dat eu examen la Liceul Militar erau 900 de candidati si au intrat numai 150. De ce nu ai venit si tu sa dai examen.???? ti-a placut sa stai langa fusta mamii, nu sa devii barbat. Or fi si din aceia care zici tu ca beau pe la popote ,dar ca sa ajungi sa bei la popota ,habar nu ai tu prin cate treci. Stii si tu ce inseamna sa faci 9 ani de Scoala militara adica sa fi 9 ani soldat si sa trebuiasca sa mai si inveti ca altfel te dadeau afara si mai si plateai scolarizarea????. dar tu asta nu o stii pentru ca nu ai de unde., stii tu oare ce insemna sa ai familia la Constanta si tu sa lucrezi la CUCA MACAII si sa poti veni acasa cel mult odata la 2 luni. Tare ti-as dori si tie sa treci prin astea si dupa aceea sa bei cu mine la popota asa cum te lauzi ca le stii tu pe toate. Pun pariu cu tine pe toata pensia mea intr-un an ca nu stii sa calculezi macar un radical ...este? PUNE MANA PE CARTE INVIDIOSULE STUPIDITATEA SI INVIDIA NE FAC VIATA AMARA....AMARA....