VIDEO Seful Vamii Bucuresti a demisionat. Blejnar: "Nu vrea sa stirbeasca imaginea unei institutii publice"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 14:38 Actualitate | Esenţial

Seful ANAF, Sorin Blejnar, l-a numit la 21 februarie pe Silviu Vaduva, fost consilier in Ministerul Muncii, mediatizat in presa de scandal pentru viata sa amoroasa, in functia de sef al Vamii Bucuresti, iar acesta si-a dat demisia marti, spunand ca nu doreste sa stirbeasca imaginea institutiei. "A spus ca nu doreste sa stirbeasca imaginea unei institutii publice din cauza atacurilor mediatice", a declarat Blejnar pentru Mediafax.

Blejnar a spus ca Vaduva a fost numit la conducerea Vamii Bucuresti dupa ce i-a prezentat mai multe proiecte de atragere a fondurilor europene privind combaterea coruptiei.

Seful ANAF a mai spus ca asteapta o noua propunere pentru ocuparea functiei vacante de la seful Autoritatii Nationale a Vamilor, Viorel Comanita.

Presa a relatat in mai multe randuri relatiile lui Vaduva cu persoane publice precum Ramona Gabor sau fostul prefect al Capitalei Mioara Mantale, acuzand si lipsa de experienta a acestuia pentru un post de conducere a unei vami.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3051 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Asa de putin... (Marţi, 1 martie 2011, 14:43)

    George [anonim]

    ... a stat la sefia Vamii Bucuresti? Ori e prea bogat sa ii foloseasca numirea la ceva, ori are un exces de sinceritate cu sine si realizeaza ca este o palarie prea mare pentru el. Daca e asa, atunci... jos palaria!
    Astept ca gestul sau sa fie urmat si de altii, mai ales dintre sefii care l-au numit!
  • +4 (8 voturi)    
    cata nesimtire! (Marţi, 1 martie 2011, 14:47)

    elena [anonim]

    playboyul de Vaduva a fost numit. cand l-ati numit nu stiati ca nu are experienta profesionala si ca ii lipsesc anumite principii morale? sau imaginea institutiei este stirbita doar in momentul in care massmedia relateaza aceste aspecte? daca cei cu putere de decizie le cunosteau, dar nu erau mediatizate, sa inteleg ca totul era ok? In plus, daca dl Vaduva era un om competent, nu cred ca stilul de viata ar fi contat atat de mult.
  • +7 (13 voturi)    
    Mai ... (Marţi, 1 martie 2011, 14:48)

    Gigi Kent [anonim]

    ... Blejnarel ... voi de concurs pentru posturi ati auzit? Sau e numai pe baza de "propuneri" si "numiri". Mama voastra de papagali politruci corupti ...
  • -4 (6 voturi)    
    tare in tenis (Marţi, 1 martie 2011, 14:51)

    Mazeta [utilizator]

    femei in politica, playboy in administratie. ce nu intelegeti?
  • +2 (4 voturi)    
    sa se gandeasca bine (Marţi, 1 martie 2011, 14:55)

    MILIPLI [anonim]

    asta nu e rau
    e ok

    dar, din pacate se vede cat de subtiri sunt la resurse umane
    ar putea sa mai arate si frica de media
    nu stiu
    oamenii politici nu inteleg , uneori romanul iarta "greselile umane" dar la cine vor ei

    d-nul nu prea cred ca se inscrie pe lista de iertari
  • 0 (6 voturi)    
    Pfoooa, presa asta.... (Marţi, 1 martie 2011, 14:56)

    Bogdan [anonim]

    Acu' vreti si experienta ! Pai de unde stiti voi ca nu are experienta la respectat intocmai si la timp comenzi ?? Ati incercat voi sa-i dati cateva comenzi? Culcat! Sezi! So pa ei !! Ha ha ha!
  • +1 (5 voturi)    
    mama tuturor relelor (Marţi, 1 martie 2011, 14:58)

    lucifer [anonim]

    rushine Dinu Patriciu !!!
    • +3 (5 voturi)    
      ba nu : basescu (Marţi, 1 martie 2011, 15:12)

      zana [anonim] i-a raspuns lui lucifer

      te inseli dragule

      base e de vina
      el este intotdeuana de vina
    • +1 (3 voturi)    
      cred ca ati incurcat articolul, (Marţi, 1 martie 2011, 15:18)

      elena [anonim] i-a raspuns lui lucifer

      probabil doareati sa lasati comment pentru alt articol. Aici este vorba despre demisia lui Vaduva de la sefia Vamii Bucuresti, omul fiind numit pe criterii politice de PDL. repet, PDL. intr-un alt articol de pe hotnews este si CVul sau. va recomand sa-l cititi, pentru a va convinge de legaturile stranse dintre Vaduva si PDL.
  • +1 (9 voturi)    
    Mai mircea... (Marţi, 1 martie 2011, 15:00)

    George [anonim]

    ... cum sa fiu multiumit cand vad cum suntem luati peste picior? Ai fi vrut sa sar in sus de bucurie fiindca a fost demis ala? Fiindca, sa nu crezi ca a demisionat de capul lui... cineva de foarte sus a fost deranjat, asta-i adevarul.
    • +1 (5 voturi)    
      Spune tot. (Marţi, 1 martie 2011, 15:13)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui George

      Se intampla atatea prin vami,incat ma mira ca unii mai cred ca poti sa mai iei o spaga pe acolo.Daca stii mai multe de ce nu spui.Si nu numai mie sau pe forum.La procuratura.Sunt un om satul de mizeriile slujbasilor la stat(care se cred mai mult decat niste salariati care trebuie sa ne asigure niste servicii).
      • +1 (3 voturi)    
        Chiar tu spui... (Marţi, 1 martie 2011, 16:05)

        George [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ... asa: "Se intampla atatea prin vami..." dar reciteste titlul articolului, unde Blejnar spune ca tipul asta nu a vrut... ce?... (sa te crucesti, nu alta!)... sa stirbesca imaginea unei institutii publice!!!
        Pe tine nu te face sa razi? Pe tine nu te face sa-ti iei campii? Pe tine chiar nu te deranjeaza deloc bataia asta de joc?
  • 0 (8 voturi)    
    Mai Mircea, agresiv mai esti... (Marţi, 1 martie 2011, 15:09)

    Bogdan [anonim]

    te simti vizat cumva?!? Omu' a facut niste remarci firesti si tu il faci "bolnav" ?? Parca ai fi un politician autentic...
  • +2 (6 voturi)    
    mai Mircea, (Marţi, 1 martie 2011, 15:12)

    elena [anonim]

    daca cumva nu-l cunosti pe george si nu aveti ceva de impartit, esti deplasat baiatule. Omul are dreptate. ce sa-ti povestesc, a demisionat papagalul dupa o zi de la numire. este evident ca o persoana atat de slab pregatita nu avea cum sa ajunga intr-o astfel de functie, si acum cei care erau in spatele lui vor sa scape de el pentru a nu le crea probleme.
  • +3 (5 voturi)    
    SUNT SUPARAT (Marţi, 1 martie 2011, 15:18)

    azugam [anonim]

    romani, eu sunt suparat
    sa va spun de ce

    aseara la prietenul razvan dumitrescu a aparut antonescu

    ce de s-au linistit apele si a venit sa ne povesteasca de la " famiglia portocolie"
    specific romanesc, de ce sa vorbeasca de propria "famiglie"
    e mai usor sa dai in altii

    si iar au inceput cu breaking news
    mai copii, luati mancarea politicienilor psd+pnl

    asteptam : breaking news:

    femeia de srviciu de la palatul victoria declara:...........................

    of,of
  • +2 (2 voturi)    
    știm că nu vrea să știrbească (Marţi, 1 martie 2011, 15:18)

    visio [anonim]

    dar îi vom prezenta un stomatolog recunoscut profesional...
    ăștia sunt penibili cu explicațiile astea...
    • +3 (3 voturi)    
      Ce sa mai stirbeasca? (Marţi, 1 martie 2011, 15:26)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui visio

      Vama deja este fara niciun dinte-n gura, ii trebuie o proteza noua ca sa mai poata musca.
      • +3 (3 voturi)    
        pai... cam asta-i si ideea (Marţi, 1 martie 2011, 15:38)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Sunt probleme atat de mari acolo, au facut atata tam-tam de felul cum vor schimba ei vama si apoi pun un "gigolo" venit din alt film sa se ocupe de vama :P Reflexele greu se schimba ;)
  • +3 (3 voturi)    
    logica inversa... (Marţi, 1 martie 2011, 15:42)

    egroeg [anonim]

    daca el "n-a vrut sa stirbeasca" inseamna ca cei care l-au propus au vrut sa stirbeasca?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu prea pricep (Marţi, 1 martie 2011, 15:47)

    stefan [anonim]

    O numire, fie ea si politica (ca nu nu de competente vorbim aici) trebuie sa aiba in spate o cercetare, o discutie intr-un cadru cit de cit organizat si care sa puna in balanta aspectele pozitive si pe cele negative. Impactul asupra mass-media, cu ce poate fi agatat, lucruri gri din biografie, etc.
    Ori din chestia asta rezulta imensa prostie a celor ce au facut propunerea.
  • +2 (4 voturi)    
    "Nu vrea sa stirbeasca imaginea unei institutii pu (Marţi, 1 martie 2011, 15:54)

    costica [anonim]

    Cum asa ?! Pai, nu mai are nici ce stirbi, la cat a stirbit-o Dl Blejnar, saraca imagine e stirba de tot!!! Nici o proteza nu o mai poate salva !! dati-l afara repede pe Blejnar, daca mai aveti vreo speranta ca va mai crede cineva!! E clar ca itele duc SUUUUS de TOT, la Palatul Cotroceni, altfel un telefon la Boc l-ar fi aruncat demult pe Blejnar din functie. De ce-l tine Basescu??!! Ghici ??!!!!
    In orice caz UE e cu ochii pe Romania in povestea vamilor, nu-i poate pacali Basescu cu pionii astia de 2 Lei jumate, ia uite ce zice intr-un interviu in ADEVARUL de azi Dl Jagland, Secretar general al consiliului Europei....

    http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Thorbjrn_Jagland-secretarul_General_al_Consiliului_Europei-_Sper_sa_prindeti_Regina_coruptiei_din_vamile_romanesti_0_435557048.html#commentsPage-1
  • +3 (3 voturi)    
    Conform legislatiei... (Marţi, 1 martie 2011, 16:07)

    george [anonim]

    ...pentru a fi numit intr-o astfel de functie, trebuie sa ai minim 5 ani experienta in vama.
    Este vreun vames care in cinci ani nu si-a "lins degetele de miere", pentru a ocupa o astfel de functie?
    • +2 (2 voturi)    
      ei, unii au profesat in alte vami! (Marţi, 1 martie 2011, 16:50)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui george

      Au dobandit aptitudini "vamuind" proiecte europene, intrarile si iesirile de la cabinetul personal unde a fost consilier... Cum de ziceti ca n-are experienta? Omul a lucrat cu fonduri europene...