UPDATE S.O. Vintu: Maior si Coldea au organizat un departament special la SRI, cu 40 de oameni, care se ocupa de mine. Judecatoarea cere audierea lui Nicolae Popa prin videoconferinta

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2011, 14:05 Actualitate | Esenţial

Sorin Ovidiu Vintu sustine ca este anchetat de favorizarea infractorului in dosarul Nicolae Popa pentru ca a ajutat cu 20.000 de euro "parintii unui prieten (...) sa-si viziteze fiul" si spune ca ar face din nou acelasi lucru, pentru orice alt prieten.

"Vreau sa va reamintesc ca sunt aici pentru ca am ajutat parintii unui prieten cu 20.000 de euro pentru a-si vizita fiul. Daca ar trebui sa o mai fac, as face-o din nou, atat pentru el cat si pentru alt prieten", a spus Vintu, care a parasit marti, in jurul orei 14, sala de tribunal unde se judeca cel de-al unsprezecelea termen al procesului sau in care este acuzat de favorizarea infractorului.

El a parasit sala cu incuviintarea judecatoarei, dupa ce a spus ca se simte rau.

UPDATE Judecatoarea a cerut audierea lui Nicolae Popa prin videoconferinta, din Indonezia

In ceea ce priveste procesul pentru interceptari de telefoane si trucarea convorbirilor, omul de afaceri a precizat ca acest demers nu este indreptat impotriva SRI, ca institutie, ci a directorului Serviciului, George Maior, si a generalului Florian Coldea.

"Eu nu am nimic cu institutia, cu SRI, ci dimpotriva, respect institutia, dar am deschis proces impotriva dl. Coldea si a dl. Maior, care au organizat un departament special cu 40 de oameni" care coordoneaza actiuni impotriva sa prin intermediul unor institutii publice precum ANAF, instantele de judecata si altele.

Procesul continua in absenta lui Vintu cu audierea lui Liviu Luca.

Sorin Ovidiu Vintu a anuntat, intr-un interviu pentru Qmagazine, ca va da in judecata SRI pentru interceptari ilegale si trucarea convorbirilor. "Voi face plangeri penale, plangeri in civil, de exemplu, acum am deschis o actiune in civil impotriva domnilor Maior si Coldea si a Serviciului de Informatii Interne pentru interceptari ilegale si trucarea convorbirilor", afirmase Vintu.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4662 vizualizari

  • +53 (53 voturi)    
    mda (Marţi, 1 martie 2011, 14:11)

    eu [anonim]

    atunci domnii Maior si Codlea merita o medalie ceva daca chiar au infiintat un departament sa-l infunde pe vantu.

    pentru ca urmaresc interesele natiunii si a celor carora vantu le-a luat banii cu FNI.

    adevarati patrioti sunt domnii, daca chiar reusesc sa adune dovezi pentru sentinta de 15-20 ani pe care il asteapta pe vantu pentru subminarea economie si furt la drumul mare,

    ar trebui sa existe un termen asemanator cu "genocid" pentru indivizii care fura de la o natiune intreaga precum a furat vantu, bombonel, voiculescu, hrebenciuc, mitrea.. etc
    • -29 (33 voturi)    
      Interesul meu este respectarea legii. (Marţi, 1 martie 2011, 14:34)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui eu

      Daca insitututii ale statului nu respecta legea au trecut de partea infractorilor. Deja justitia a dovedit ca SRI n-a respectat legea cand la urmarit pe Patriciu.
      • +20 (22 voturi)    
        Asta tocma` pen` ca... (Marţi, 1 martie 2011, 14:55)

        Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        ...cel care era insarcinat cu treaba asta era omu` lu` Dinu......pricepi???
        • +11 (11 voturi)    
          Stiu foarte bine legea, pai am facut si puscarie.. (Marţi, 1 martie 2011, 17:15)

          Domnu Vantu, zis Ginecologul [anonim] i-a raspuns lui Ronin

          Vantu vrea doar sa faca sacandal tiganesc si sa castige timp cu expertize si contra-expertize.
          Speranta lui e ca procesul va dura mult, guvernul se va schimba, va veni la putere USL si toata procedura contra lui va fi abandonata la ordin politic.
          S-ar putea sa nu mearga asa, cu Basescu nu tine, daca si-a propus sa il vada in puscarie, atunci asa va fi !
      • +25 (25 voturi)    
        da, scuza-ma.... (Marţi, 1 martie 2011, 15:13)

        soso [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        dar crezi ca daca un Serviciu de Informatii, ar veni la tine sa-ti ceara voie sa fi urmarit, ascultat etc, ar mai avea rost existenta acestuia???? oare nu de aia se numesc servicii secrete, pt ca sunt...secrete???? din partea mea sa-l caute si-n chiloti, si daca se dovedeste ca a facut ceva ilegal sa suportte consecintele, iar daca nu.... sa-i caute pana...gasesc...:)
    • +31 (31 voturi)    
      Basescu a pierdut bani la FNI ? (Marţi, 1 martie 2011, 14:44)

      vreau si eu la SPA [anonim] i-a raspuns lui eu

      Vantu sa dovedeasca diversiunile !

      Orice om cu putina logica functionala poate intelege ca daca ar fi existat un departament de 40 de persoane ... nu s-ar fi livrat aceasta informatie infractorului nici pentru jumatate din ciordeala de la FNI ... fiind la randul lui sub evaluarea aceluiasi departament !

      Pentru mine disperarea este cea mai evidenta reactie a talharului cu interpusi !

      Problema cea mai mare pe care o are acum Vantu este sa-si tina aproape prietenii care a inceput sa-si piarda motivatia de-al mai apara, de aceea cuvantul prieten, prieten, prieten este rostit pentru a redresa fratia construita cu formula EXECUTANTUL meu = PRIETENUL meu !

      Am dreptate, dati-mi (+) !
    • +19 (19 voturi)    
      Aplauze (Marţi, 1 martie 2011, 15:15)

      Nicu Vacaroiu-Scont [anonim] i-a raspuns lui eu

      Bravo SRI.SOV trebuie sa plateasca pentru toate excrocheriile care le-a facut.Banci,Fonduri,tranzactii cu aTVA Petrom,etc.Are gasca tare de fosti securisti care au mancat de la el.De-aia e tare in clanta.Sper sa reusiti voi.
  • +35 (35 voturi)    
    Dar-ar Domnul sa infunzi puscaria ! (Marţi, 1 martie 2011, 14:13)

    cristiaan [utilizator]

    Sincer, nici nu ma intereseaza foarte mult prin ce metode te vor baga la parnaie. Pana la urma si Al Capone a facut puscarie pe viata pentru evaziune fiscala, nu pentru crime.

    Doar sa stiu ca in sfarsit iti gasesti locul pe care il meriti: puscaria.
    • +22 (22 voturi)    
      N-ar fi prima data in puscarie (Marţi, 1 martie 2011, 14:43)

      adrian_vv [anonim] i-a raspuns lui cristiaan

      Sa nu uitam ca SOV a mai facut puscarie vreo 5 ani prin anii '80. Ar fi doar revederea promotiei 1981 :)) dupa 30 de ani! :))
  • +36 (36 voturi)    
    Justitiei (Marţi, 1 martie 2011, 14:16)

    willy [anonim]

    Nu vi se face mila de el? La fiecare audiere i se face rau, aproape la fel ca la aceia pe care i-a pagubit.
    Terminati odata cu el si dati-i ceeace merita.
  • +24 (24 voturi)    
    Vantu -se ... pa noi si ce ne mai place (Marţi, 1 martie 2011, 14:18)

    Downlow [anonim]

    nu inteleg(!?) ce o tot tin astia cu favorizarea infractorului... vantu e infractorul nu sclavu' ala care a cazut e hilar...
  • +27 (27 voturi)    
    ma doare capul (Marţi, 1 martie 2011, 14:19)

    iort [anonim]

    ma doare capul , cata importanta isi da

    ha, ma lesi
  • +28 (28 voturi)    
    Pai daca recupereaza toti banii de la FNI, merita! (Marţi, 1 martie 2011, 14:23)

    Gigi Berlogea [anonim]

    Odata ce te-au legat definitiv, sa confiste si averea lui SOV. Dar stai ca nu e bine ca ramane votantul tipic PSD fara masina de spalat...creiere!
    Si daca se vor recupera si banii furati de la FNI atunci n-au decat sa mai angajeze inca 40...ca se justifica!
  • +28 (28 voturi)    
    bate vantu dinspre jilava.... (Marţi, 1 martie 2011, 14:24)

    ciprikus [utilizator]

    Mi se par putini 40 de oameni pentru un om asa periculos , eu as fi pus 400 pe urmele lui ca sa nu scape... ce tupeu are borfasul asta care a furat banii a peste 300000 de oameni.
    • +10 (12 voturi)    
      Tupeul a fost atunci cand a furat banii (Marţi, 1 martie 2011, 14:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ciprikus

      de la atatia oameni cu toate ca fost puscarias si are si un handicap pe deasupra. Si i-a reusit asa de bine incat nu reusesc sa-l infunde pentru asta.
  • +18 (18 voturi)    
    Vantu-i paranoic. (Marţi, 1 martie 2011, 14:34)

    mircea [anonim]

    Mereu viseaza ca cineva-l urmareste.Ma mir cum s-o fi descurcat saracutul atatia ani cu atatia ochi si urechi pe urmele lui.Cred ca vom auzi curand ca este urmarit si de extraterestri.Isi aranjeaza scaparea de puscarie.Se da nebun si se cere internat undeva la Viena,ca nebunia numai un ginecolog o poate trata.Mai ales daca-i pe jumatate roman,cum ii cel de la Viena.
    • +9 (9 voturi)    
      Deformatie profesionala ! (Marţi, 1 martie 2011, 14:51)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Deformatie profesionala Mircea, cand ai o televiziune manipulatoare esti mereu interesat de punctele de RATING !
  • +18 (18 voturi)    
    incredibil (Marţi, 1 martie 2011, 14:35)

    sile [anonim]

    Asta-i golan de-a dreptu' ! Auzi la el.

    A ajutat parintii unui prieten sa-l viziteze....uita sa mentioneze ca prietenul era putin infractor.

    Sa nu mai spunem ca avea tot interesul ca prietenul asta sa stea cat mai departe de Romania...la urma urmei putea sa-i dea bani prietenului sa vina in tara sa-si viziteze parintii,nu-i asa ?

    Chiar spera sa pacaleasca completul de judecata si opinia publica cu smecherii de felul asta??
    • +7 (7 voturi)    
      nu-i de rîs (Marţi, 1 martie 2011, 18:01)

      ro [anonim] i-a raspuns lui sile

      motivarea/justificarea asta ar fi ţinut la o judecătoare ca Rodica Stănoiu
  • +20 (20 voturi)    
    simpatic batranelu' (Marţi, 1 martie 2011, 14:37)

    gigi [anonim]

    sss-a intarit sstatul, golanassilor, de nu mai poa' si el sa ajute rudele infractorilor saracu'
  • +12 (12 voturi)    
    Sa vedeti voi.... (Marţi, 1 martie 2011, 14:51)

    Ronin [utilizator]

    ...ce o sa scada cheltuielile bugetare dupa ce va fi condamnat Vantu....dupa spusele lui, o gramada de resurse ii sunt alocate....
  • +11 (11 voturi)    
    mda ... (Marţi, 1 martie 2011, 15:04)

    clandestin [utilizator]

    adica dupa logica domunul-ui vantu daca pretensu e infractor si el l-a ajutat trebuie sa il stimez, el chiar crede ca e un gest onorabil ???? sfideaza justitia, parerea mea.
  • +9 (9 voturi)    
    De aceea la zdup mai repede (Marţi, 1 martie 2011, 15:12)

    Bamboo [anonim]

    Economiile la buget sunt un criteriu de performanta: odata bagat la zdup, sau chiar si la Balaceancea am usura bugetul statului. Omul cred ca s-a ticnit: astazi nu mai este nevoie sa alergi oamenii dupa unul ca el. Traim in societatea remote-adica este monitorizat de la distanta. A devenit un fel de Vadim al anilor 90. Sa-i fie racoarea rece.
  • +11 (11 voturi)    
    Dinescu prin jur...? (Marţi, 1 martie 2011, 15:14)

    nelu [anonim]

    ...dar ce se mai aude de Mircea Dinescu? il mai pupa in // pe sefu..? il mai face mare poet pe sefu, sau mai face recenzie la poeziile pline de cultura ale personajului principal? Am inteles ca au avut o recenzie culturala la ziua lui Goagal cu purcelusi de lapte si carnaciori romanesti.... Hai Dinescule pupa' un fund pe sefu ca uite saracu ce se chinuie sa scape si spune-o asa in versuri cum stii tu..... :))
    • +8 (8 voturi)    
      pt. nelu (Marţi, 1 martie 2011, 15:25)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui nelu

      cata scarba imi produce acest poet de curte ... imi este lehamite sa ii pronunt si numele, s-a dus sa ii gateasca lui goagal ... eu cred ca asta spune tot .. cat de josnic este si cat a furat acest individ. Oare se v-a afla vreodata?
  • +9 (9 voturi)    
    nici nu-s destui... (Marţi, 1 martie 2011, 15:16)

    John [anonim]

    Eu as fi pus 100 ca sa scot cat mai repede aceasta pata maaaare de pe obrazul nerusinat al asa-zisei justitiii. Nu ne impresionezi cu incalcarea drepturilor de cetatean. Te-ai scos singur in afara legii si cred ca jumatate din natiunea romana iti vrea numai raul. Adica, sa platesti pentru nemernicia ta. Daca vrei simpatia publicului, da banii inapoi celor pe care i-ai nenorocit si fa un targ cu procurorii pentru o pedeapsa mai blanda. Ca puscarie tot o sa faci...
  • +4 (4 voturi)    
    desigur,pentru un "pretin"... (Marţi, 1 martie 2011, 15:55)

    egroeg [anonim]

    ca si aia 200000 ceruti pentru general,alt "pretin",care sa-l viziteze{pardon,sa-l scape} pe "pretinul tau".
    Ce nenorocit!
    Sincer sper sa i se plateasca asa cum merita pentru felul in care si-a batut joc de oameni si isi bate in continuare joc de ei si de justitie.
  • -1 (1 vot)    
    patriotism (Marţi, 1 martie 2011, 16:19)

    birlic edu [anonim]

    Daca am fi patrioti toate motivarile presupuselor infractiuni dealtfel adevarate vazute prin prisma patriotismului ar arata adevarul!
  • +7 (7 voturi)    
    Cauza si efect (Marţi, 1 martie 2011, 16:47)

    dorin bretan [anonim]

    Daca s-a infiintat un departament trebuie si platit , nu? Propun sa i se retina in sarcina domnului Vantu plata acestor 40 de oameni. Dupa cum este de bine informat cred ca deja stie si la cat se ridica suma! Apropo , de unde stie cetateanul roman cati oameni il urmaresc ca si eu sunt cetatean tot in Romania si nu stiu.
  • +5 (5 voturi)    
    vai,vai (Marţi, 1 martie 2011, 18:39)

    tituit [anonim]

    am ascultat la stirile realitatii " judecatorii vor cu orice pret sa audieze...."

    vai,vai, ce mirosea a vaicareala
    dar, cand a facut lucruri trasnite nu s-a gandit?

    o vorba din batrani spune" pacatele le platim pe lumea aceasta nu dupa."
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai plange Vantule (Marţi, 1 martie 2011, 20:42)

    alter_ego [anonim]

    in curand n-o sa se mai ocupe nimeni de tine. cand vei fi in parnaie iti promit eu ca n-o sa mai dea nimeni doi bani pe niste schelalaieli de cutzu schiop...
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristii lu' peste prajit (Miercuri, 2 martie 2011, 1:25)

    zelea [anonim]

    In studiourile RTV daca ajunge vre-unul de la putere mai au putin si il bat Sovienii, Dancii si Dragotestii dar cand iese domnul Vantu din sala de judecata dupa 30 de minute istovitoare toti ziaristii ingenuncheaza la propriu sa ii ia un interviu de 10 secunde.Nu are nici unul sange sa ii puna vre-o intrebare ? Abereaza ala ce vrea...Pe Basescu din chior nu il scot, pe Boc il fac pitic dar Vantu nu e schiop si mafiot ?Pai sa-i zica dracu cineva in fata adevarul, poate face infarct si moare!