Un roman din Libia povesteste cum a reusit sa ajunga pe aeroportul militar din Tripoli

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 27 februarie 2011, 21:00 Actualitate | Esenţial


F., un roman care munceste in Libia, povesteste cum a ajuns pe aeroportul militar Mettiga din Tripoli, unde isi va petrece noaptea de duminica spre luni in asteptarea unui avion care il va transporta, in cursul diminetii, spre Milano.

  • Sunteti in Libia sau tocmai ati parasit aceasta tara? Daca da, spuneti-va aici povestea dvs. sau a cunoscutilor care se afla in aceasta situatie.

"Am ajuns cu Nuno (portughez) si Neboja (sarb) din desert de la Gazprom si am aterizat pe Mettiga-aeroport militar din Tripoli.

Am fost la 5 minute sa sarim dintr-un avion in altul si sa fim in seara asta in Paris cu toti ceilalti.

Am primit pasapoartele cu 5 minute mai tarziu pentru ca s-au gandit ca nu e important sa ne astepte ei cu ele la aeroport .... cum sa astepte soferul 15 minute?

Se rugau francezii sa venim cu ei dar nu ne lasau libienii fara pasaport si in cateva minute am ramas 3 insi singuri in tot aeroportul....amar de neagra treaba.

Asa ca am ajuns in baza pustie unde ne-am inchis pana maine dimineata cand o luam de la capat, traversam tot orasul spre aeroportul international deja infect.

Am dat iama in camara si intre oala de spaghete si niste legume la tigaie am sunat la ambasada unde dupa ceva timp am reusit sa vorbesc cu cineva.

Am inteles ca daca ai pasaport + bilet sau rezervare + insotit de ceva libieni cu contacte la aeroport nu ar trebui sa avem dimineata probleme sa trecem asa ca ne-am ospatat mai linistiti.

Maine avem rezervare la ora 9 pentru Milano, apoi om mai vedea. Problema e ca nu este siguranta noaptea in Tripoli si vom pleca cum se lumineaza de ziua.

Se pare ca pe langa problema de logistica (combinata cu birocratia tipica libiana) a marilor companii privind evacuarea personalului, o mare problema o reprezinta cei fara acte din aeroportul international.

Sunt in general cateva mii, egipteni, algerieni, nu neaparat europeni si ei creeaza o presiune mare care blocheaza parcarea, intrarea si chiar aeroportul.

Se pare ca vom merge aproximativ 2 km pe jos pana la intrare.

Cred ca exista si un interes sa nu se evacueze expatii foarte repede din Tripoli sa se castige ceva timp pe chestia asta...

Tara pare impartita-n doua, vestul si Tripoli a lu' Gaddafi si estul celorlalti, unde pare si haosul mai mare.

Sunt curios cat o sa tina pana incep sa parjoleasca si haiduceasca fiecare ce se poate...fara benzina, fara mancare...

Parca sa zic ca-mi pare si un pic de isterie massmedia ....sau poate ma insel....dar sa mai vedem ce-i maine.

Chestii bune, chiar surprinzatoare: in oras este semnal de mobil si cand am incarcat cartela AlMadar cu 5 dinari m-am trezit cu inca 65 dinari in plus. La fel si Nebo. Am sunat in Romania si chiar a mers - asta seara.

Probabil ca exista interes sa fie semnal in oras...se mai afla ...se mai asculta... In aeroport semnalul moare. In baza functioneaza internetul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6828 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    de ce nu are pasaport? (Duminică, 27 februarie 2011, 22:49)

    Codruta N [utilizator]

    Cineva i-a retinut pasaportul! CINE?
    Retinerea acetlor de identitate este ILEGALA!!! Cineva a vrut sa ii transforme pe acesti oameni in sclavi!!!
    • +3 (3 voturi)    
      pastilele! :)) (Duminică, 27 februarie 2011, 23:25)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      in tarile de risc e mai bine sa-ti lasi banii si actele in seiful firmei decat sa te plimbi cu ele la purtator. Oricine se poate da politist si sa iti ia pasaportul ca dupa aia sa-ti ceara bani. Chiar si politistii reali!
      • 0 (0 voturi)    
        re (Luni, 28 februarie 2011, 20:07)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui I

        Lbia nu era considerata tara de risc, am lucrat 3 ani acolo si tin sa spun ca oriunde in Libia ma simteam mai in siguranta decat in Bucuresti.....
    • +1 (3 voturi)    
      asta cu pasaportul... (Duminică, 27 februarie 2011, 23:43)

      Diana [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      poate insemna ca i se luase pt aplicarea vizei de iesire. altfel nu puteai parasi tara; doar daca aveai o viza speciala, de business, n-aveai nevoie de viza de iesire.
      angajatii normali aveau vize de rezidenta, pe 1 an, care implica obligativitatea vizei de iesire si garantia ca firma angajatoare era la zi cu plata taxelor locale.
    • +1 (1 vot)    
      este o alta lume (Luni, 28 februarie 2011, 10:10)

      pamela [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      codruta, tu crezi ca vorbim de germania/marea britanie

      draga , o alta lume, ia sa te interesezi
      mai ales acum cand avem acces la informatii
    • 0 (0 voturi)    
      de ce nu are pasaport? (Luni, 28 februarie 2011, 18:49)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Ca sa intrii si sa iesi din Libya ai nevoie de viza. Aceasta poate fi: turist .pe o luna de zile si nu ai voie sa muncesti. busines tot pe o luna si nu ai voie sa muncesti( deci nu ai desert pass si nu ai astfel acces in capurile petroliere ) si rezidenta. De regula ultima se ia pe un an
      Pentru ea ai nevoie de control medical facut obligatoriu intr-un spital guvernamental. Odata cu rezidenta se obtine si desert passul atat de necesar
      La iesire ..fenomenul este in ordine inversa.Daca ai rezidenta, ai nevoie de viza de iesire intrare care poate avea valabilitate de 3 luni.Adica de la data obtinerii vizei ai trei luni la dispozitie sa iesi si sa reintrii. Pentru business si turist ..nu se pune problema. cat despre faptul ca nu are ( avea ) pasaport e ...simplu
      Fiecare companie (fie libyana fie mixta) are departament personal si din acest departament , persoana direct raspunzatoare cu taxele. Daca se platesc taxele se pot obtine vizele de iesire intrare.Ca si la marinari ..pasaportul sta la agent...In rest ....sa se linisteasca cat mai repede si sa se reinceapa munca!
  • 0 (8 voturi)    
    e cam clar... (Duminică, 27 februarie 2011, 22:55)

    coco [anonim]

    "Parca sa zic ca-mi pare si un pic de isterie massmedia"

    Pi da, e cam clar, Gaddafi a umblat la robinetul de petrol, americanii i-au pus-o de o lovitura de stat ca sa puna unul de-al lor.

    De aici si toata isteria din media care e platita de aceiasi baieti de la Washington.

    In urmatoarea perioada probabil o sa auzim tot mai multe stiri in care Gaddafi e prezentat ca un mizrabil despot criminal, automat CIA o sa vina cu un raport ca Libia are nus ce arme chimice. Scenariu tipic gen Irak - Iran.

    Pana mai recent aveam stiri zilnice de cat de rai sunt iranienii si cum vor ei sa fabrice armament nuclear asta in conditiile in care Korea de Nord a facut deja cateva teste nucleare, a bombardat Korea de Sud si ameninta in fiecare saptamana ca rad sudul nuclear. Da dooooh, n-au petrol, deci e ok pana la urma daca sediul Samsung sare in aer, cresc actiunile Apple si MS.
    • +4 (4 voturi)    
      petrolul libian merge in europa (Duminică, 27 februarie 2011, 23:51)

      Hafan ben Fasan [anonim] i-a raspuns lui coco

      Petrolul libian merge mai degraba in Europa, nu conteaza pe piata SUA. Documentati-va inainte de a va trezi vorbind aiureli.
      • +1 (3 voturi)    
        E adevarat (Luni, 28 februarie 2011, 9:55)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Hafan ben Fasan

        ce spuneti ,dar ecuatiabramane valabila..tot exista interes
        in a domina si
        incurca itele slabe totusiale Europei..Deci!!!
      • +1 (1 vot)    
        corect (Luni, 28 februarie 2011, 11:35)

        coco [anonim] i-a raspuns lui Hafan ben Fasan

        Dar nu credeti ca le-ar place foarte mult unor companii americane cu sediul in Europa sa il exploateze direct si sa il vanda la italieni, nemti si francezi pe preturi umflate?

        Chiar credeti ca Germania e condusa de Merkel, Franta de Sarkozy si Italia de Berlusconi? Astia sunt de fatada ca sa aiba plebea impresia ca are ce alege.

        De exemplu SUA are stationati 57.000 de soldati in Germania. URSS a cazut acum 21 de ani. Ce fac soldatii aia acolo? Lupta impotriva terorismului, claaaar!

        Nu vedeti cum e si la noi? Pe o parte USL, pe ailalta PDL. La TV se cearta si fac circ, iar in culise se inteleg de minune si fura cat pot.

        Intre timp prostimea are impresia ca daca voteaza pe "alalalt" ceva o sa se schimbe. Dovada sunt ultimii 20 de ani in care indiferent cine a fost la putere au faut exact aceleasi lucruri.

        La fel si In SUA. Democratie aparenta - republicani vs. democrati. Ati vazut vreo schimbare de politica intre Bush si Obama? S-au retras trupe din Irak sau Afganistan? Eu observ ca nu!
    • +2 (2 voturi)    
      Dictator? (Luni, 28 februarie 2011, 9:39)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui coco

      @ coco: Credeti ca un om care e de 42 de ani la putere nu este dictator?
      • +1 (1 vot)    
        bineinteles (Luni, 28 februarie 2011, 11:14)

        coco [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        E un dictator la fel ca si Chavez, chiar mai rau - e si bufon. Totusi, unul ca si Gaddafi nu poate fura cate poate fura un regim aservit intereselor externe.

        Il dau astia jos si pun altul loial lor si pe care il doare in dos de libieni si de tara ai in general. Ala o sa vanda tot si o sa fie saracie si mai mare - a se vedea Irak. Au dat jos pe Saddam si acum irakienii sunt vai de capul lor. Tot petrolul lor se duce si ei nu vad mare lucru.

        Si Saddam, cand a umblat la robinet a devenit din mare erou prieten USA, un dictator cu arme neconventionale. Asa in scurt timp.
    • +1 (1 vot)    
      aproape clar (Luni, 28 februarie 2011, 11:46)

      x [anonim] i-a raspuns lui coco

      Nu cred ca ar conta daca Gaddafi o sa cada sau nu. Cine a organizat revoltele din orientul mijlociu, a castigat probabil deja zeci/sute de miliarde de dolari. Stirea despre organizarea unei revolte e o informatie foarte valoroasa, odata expertii care activeaza pe bursa(US, Israel...etc), si in al doilea rand castiga si producatorii de petrol si gaze (US, Rusia, Iran, Arabia Saudita, Kuveit, Dubai...etc). Cand e o revolta in orientul mijlociu, de obicei castigatorii sunt tarile de mai sus, iar perdantii sunt de obicei Europa si China. E clar cine sunt suspectii...spre disperarea celorlalti(Franta anunta masini electrice, Germania investii de 400 mld de euro in panouri solare,...etc).
  • +2 (2 voturi)    
    acasa (Luni, 28 februarie 2011, 9:50)

    itzi [anonim]

    sa venti acasa sanatoas!

    si asteptam sa ne povestiti
  • +2 (2 voturi)    
    moguli (Luni, 28 februarie 2011, 10:06)

    PIZZA [anonim]

    daca are loc la antene si irealitatea
    nu vezi ca nu insista pe repatrierea romanilor din Libia
    putin le pasa, ei au alte interese
  • 0 (0 voturi)    
    RE Geri (Luni, 28 februarie 2011, 15:25)

    daniel [anonim]

    Acest domn F este Geri coleg de-al meu. Geri a-ti reusit sa ajungeti in Milano? Da un semn ceva. Si Nuno e ok? Maia zicea ca nu mai sunt portughezi in desert.....
    Pasaportul se retine in baza de obicei in Tripoli iar la sonda calatoresti pe baza unui desert pass
  • 0 (0 voturi)    
    pe drum (Luni, 28 februarie 2011, 17:08)

    un prieten [anonim]

    A ajuns la Kiev. Milano a ramas doar un zvon. E asteptat cu nerabdare in acesta seara.
  • 0 (0 voturi)    
    acasa (Luni, 28 februarie 2011, 18:22)

    un prieten [anonim]

    Geri e la Otopeni! Yupiiiiiiiii!!!!!!!!