Ministrul finlandez al Afacerilor Europene: Ne intereseaza si daca vor fi condamnati vamesii romani arestati

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 februarie 2011, 14:32 Actualitate | Esenţial


Astrid Thors, ministrul Afacerilor Europene si Migratiei din Finlanda
Foto: Agerpres
Operatiunea de arestare a vamesilor si politistilor de frontiera acuzati de coruptie din Vama Siret demonstreaza ca in Romania exista resorturile necesare pentru lupta impotriva coruptiei, insa suntem interesati si de cum vor decurge mai departe procedurile judiciare si daca vor exista condamnari, a declarat, luni, ministrul pentru Afaceri Europene si Migratie al Finlandei, Astrid Thors, transmite Agerpres.​

"Cred ca aceasta actiune demonstreaza ca exista resorturile necesare in lupta impotriva coruptiei. Ne intereseaza sa urmarim si noi mai departe informatiile despre continuarea procedurilor penale si daca vor fi condamnari", a declarat luni oficialul finlandez, intr-o conferinta de presa sustinuta la finalul intrevederii cu seful diplomatiei romane, Teodor Baconschi.

De asemenea, oficialul finlandez a aratat ca guvernul de la Helsinki sprijina aderarea la spatiul Schengen a Romaniei si Bulgariei, insa decizia in acest sens trebuie luata avand in vedere toti factorii relevanti. "E in mainile presedintiei ungare a Consiliului European sa duca mai departe acest obiectiv, care depinde de reevaluarea din Bulgaria din luna martie si deciziile care vor fi adoptate ulterior", a declarat ministrul Astrid Thors.

Totodata, oficialul de la Helsinki a mentionat ca Finlanda doreste continuarea Mecanismului de Cooperare si Verificare in Justitie (MCV), insa aceasta este o chestiune separata de procesul de aderare la spatiul Schengen a Romaniei.

Intr-o conferinta de presa comuna pe 20 ianuarie, la Helsinki, cu ministrul francez al Afacerilor Europene, Laurent Wauquiez, doamna Astrid Thors a declarat ca atat Romania, cat si Bulgaria au facut progrese in privinta aderarii la Spatiul Schengen, dar ca ele trebuie inca "sa ia masuri concrete pentru a intari lupta contra criminalitatii si coruptiei".

"Aceasta nu este doar o problema de securitate pentru Europa, ci o chestiune de securitate si de dezvoltare pentru aceste tari de asemenea", a adaugat ministrul Thors. Pozitia oficialului finlandez a fost salutata atunci de ministrul Wauquiez ca o alaturare a guvernului de la Helsinki la pozitia Frantei si Germaniei de opozitie fata de aderarea Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen in luna martie a acestui an.

In cursul zilei de joi, 3 februarie, aproximativ 60 de politisti de frontiera si vamesi, ridicati de la Punctul de Trecere a Frontierei Siret, pentru fapte de coruptie si contrabanda cu tigari, au fost adusi pentru audieri la DNA Bucuresti.

Chestorul-sef Marian Tutilescu, seful Departamentului Schengen din Ministerul Administratiei si Internelor, a sustinut, tot joi, ca actiuni precum cea de la Siret vor continua. "Ma astept ca partenerii externi ai Romaniei sa interpreteze corect actiunea de la Siret, dar ma astept si la interpretari in sensul atragerii atentiei asupra nivelului crescut de coruptie din Romania", a spus Tutilescu.

Expertii europeni implicati in procesul de evaluare Schengen au adoptat vinerea trecuta, la Bruxelles, raportul privind implementarea sistemelor SIS/ SIRENE in Romania, dar nu si raportul similar pentru Bulgaria.

Decizia de extindere a spatiului Schengen va trebui luata in unanimitate de ministrii de interne din UE (Consiliul JAI). Urmatoarea reuniune a Consiliului JAI este prevazuta pentru 24 februarie, dar pe agenda acesteia nu mai figureaza luarea unei decizii privind aderarea Romaniei si a Bulgariei la Schengen in luna martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2815 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    TOUCHE' !!! BRAVO BRAVO BRAVO !!! (Luni, 7 februarie 2011, 14:37)

    Daniel [anonim]

    Stimata Doamna Ministru,

    Poate doar copii nostri vor ajunge ziua in care se va finaliza acel proces,

    Cu respect,
    • -11 (15 voturi)    
      Doamna ministru e o analfabeta in ale justitiei (Luni, 7 februarie 2011, 15:00)

      Franta ucide francofilia in Romania [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Ceea ce sugereaza ea indirect e ca justitia ar trebui sa fie la cizma politicienilor si ca partidul de guvernamant ar trebui sa faca presiuni asupra judecatorilor pentru ca acestia sa condamne inculpatii.

      Nu e treaba lui Basescu sau al unei ministre din tara plina de alcoolici si sinucigasi numita Finlanda sa dea ordine judecatorilor din Romania.

      Daca inculpatii vor fi gasiti vinovati si acuzatiile dovedite clar de catre procurori, ei vor fi condamnati la ani grei de inchisoare, colegi de celula cu tiganimea si drogatii.

      Daca dovezile nu sunt suficiente, inculpatii sau o parte dintre ei vor pleca acasa, liberi.

      Daca exista judecatori corupti si e sigur ca avem si din astia, ca orice tara, sa fie arestati.

      La noi se face treaba asta, acum cateva zile a fost arestata in flagrant o judecatore din Iasi, e clar ca sunt organe ale autoritatii care chiar lucreaza, nu asteapta sa vina doamen din Finlanda.

      Pupincurismul finlandez pe langa Sarkozy e legat de reactorul EPR pe care il construiesc francezii in Finlanda, se poarta negocieri dure pe banii de dat si Franta e dispusa sa mai lase un pic la pret daca Finlanda latra in directia aratata de Paris.
      • +12 (12 voturi)    
        Hai sa fim seriosi ... (Luni, 7 februarie 2011, 15:22)

        zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui Franta ucide francofilia in Romania

        normal ca o intereseaza condamnarile. Si pe mine ma intereseaza, altfel ar fi ca pe vremea lui Nastase, cand toata lumea stia ca Romania e o tara corupta dar nimeni nu facea puscarie pentru asta.
        • -2 (2 voturi)    
          hop da, si Finlanda (Luni, 7 februarie 2011, 16:57)

          unu [anonim] i-a raspuns lui zizi_m

          Ei stiu foarte bine cu ce se manaca treburile in Romania. Adica tocmai ei de la 2000 de km ne explica nustiu ce. Sa fim seriosi, cum zicea cineva mai sus, au interes in reactoarele nucleare construite de francezi. Nu e treaba finalndezilor pe cine arestam noi si pe cine condamnam.
      • -2 (2 voturi)    
        plus (Luni, 7 februarie 2011, 15:50)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Franta ucide francofilia in Romania

        de la mine ai plus... nu cred ca implicarea in justitie e ceva benefic.. mai ales cand aceasta vine dintr-o alta tara
        • +2 (2 voturi)    
          Genial (Luni, 7 februarie 2011, 16:36)

          sile [anonim] i-a raspuns lui eu

          Deci sustinem cu atata scrupulozitate principiile, incat facem diferenta intre ingerintele din afara si cele din exterior.
          Ce te deranjeaza de fapt?
    • +3 (3 voturi)    
      e nevoie de cit mai multe schengen-uri (Luni, 7 februarie 2011, 15:57)

      im [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      As propune ca dupa acest Schengen sa se mai inventeze alte schengen-uri. Poate asa, incet incet, sub presiunea externa, ajungem si noi in stare de normalitate.
  • +13 (13 voturi)    
    asemenea Doamnei Ministru, (Luni, 7 februarie 2011, 14:41)

    andrei [anonim]

    si noi, cetatenii de rand, suntem curiosi daca vor exista si condamnari, si cate din acestea vor fi persoane cu functii de conducere si nu doar simpli functionari
    • -5 (7 voturi)    
      Tembel mai esti. (Luni, 7 februarie 2011, 14:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Nu cred ca este vinovat un sef ca subalternul este hot.Dar daca ar fi situatia spusa de tine,tot zicala romaneasca se adevereste.Ca pestele se curata de la coada.Daca nu mai au slugile care sa fure ,si sefii trebuie sa se multumeasca cu salariul si daca nu,vor incepe ei sa fure si vor cadea in plasa.Nu-ti dau dobitocii care te indoctrineaza sa mananci.Gandeste cu capul tau si nu te mai lasa manevrat de niste excroci.Trebuie ca romanii sa se schimbe si sa puna piciorul in prag in privinta modului cum se face politica in aceasta tara.Te rog mult sa te schimbi.
      • +7 (7 voturi)    
        Păi dacă acel șef nu știe că subalternul (Luni, 7 februarie 2011, 15:16)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui mircea

        său fură,de ce mai este șef ?
        Că subordonatul său este hoț,corect,nu are nici-o vină,dar că-l mai ține în funcție este chiar foarte vinovat și ar trebui să chiar răspundă.
      • +8 (8 voturi)    
        :) (Luni, 7 februarie 2011, 15:21)

        lb [anonim] i-a raspuns lui mircea

        tu crezi ca slugile fura fara sa stie stapanul? stai cu calm, ca pestele e imputit de la cap la coada. probabil sunt si politicieni implicati in afacerile astea.
        si daca, prin absurd, seful e curat ca lacrima si subalternul e hot si seful nu se prinde, mai ales intr-o structura de tipul vamii, seful trebuie sa dispara pentru ca e incompetent.
      • +6 (6 voturi)    
        Tu ai citit ce-ai scris? (Luni, 7 februarie 2011, 15:27)

        sile [anonim] i-a raspuns lui mircea

        "Nu cred ca este vinovat un sef ca subalternul este hot."

        De acord, dar in cazul asta nu unul ci toti subalternii din 3 schimburi erau hoti. Doar n-o sa sustii ca seful nu stia nimic. Daca o sa sustii, probabil n-ai aflat de cel care, nepatat fiind, a oprit un transport de tigari si s-a trezit mutat cu serviciul in aceeasi zi. Nu de subalterni, as zice.

        "Daca nu mai au slugile care sa fure ,si sefii trebuie sa se multumeasca cu salariul..."
        Sefii pun mana pe telefon si transfera alti manjiti de prin alte parti.
      • 0 (0 voturi)    
        Pestele se curata de la coada (Luni, 7 februarie 2011, 23:43)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Dar se impute de la cap. Sau nu stiai asta?
    • +6 (6 voturi)    
      e normal (Luni, 7 februarie 2011, 15:02)

      lb [anonim] i-a raspuns lui andrei

      e normal ca si "simplii functionari" sa plateasca, pentru ca si ei au pus mana. dar e important ca si niste capete importante sa cada. ar fi un exemplu bun pentru restul vamesilor si al sefilor lor.

      franta si germania au dreptate: nu suntem pregatiti sa asiguram frontiera europei.
    • -4 (4 voturi)    
      Astrid Thors, UDMR-ista locala (Luni, 7 februarie 2011, 15:06)

      Partidul Poporului Suedez, liberal si minoritar [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Madam Thors e in guvern pentru ca partidul ei, Partidul Popular Suedez, e in coalitie la guvernare.
      La fel ca UDMR-ul la noi, PPS obtine in jur de 5-7% din voturi la alegeri, asta e ponderea minoritatii suedeze in Finlanda.

      Partidul de minoritari ai doamnei Thors e afiliat grupului liberal din PE, coleg cu PNL-ul lui Antonescu.
      Asa ca ceea ce spune ea e si rezultatul consultarilor cu PNL-ul nostru.
      • +1 (1 vot)    
        Daca ce spui e adevarat (Luni, 7 februarie 2011, 18:50)

        Ionel@hotmail.com [anonim] i-a raspuns lui Partidul Poporului Suedez, liberal si minoritar

        Atunci Dna ministru ar trebui in primul rand sa isi critice colegii romani din PNL daca face parte din grupul liberal al PE si sa vada de ce Patriciu nu a fost inchis si a tot ocolit justitia si apoi sa critice Romania cand Guv Romaniei e format din adversarii ei la PE.
        Cred ca poate fi acuzata de subiectivism chiar daca are dreptate si cred ca ar fi fost important sa aprecieze mai mult faptul ca acest guvern se misca bine.
  • +6 (6 voturi)    
    nimeni mai presus de lege. (Luni, 7 februarie 2011, 15:20)

    laci [anonim]

    Societatea civila s-a saturat de insuccesul procurorilor in lupta contra coruptiei.Vrem corupti privati de libertate,altfel salariile celor din justitie sa fie la nivelul performantelor.
  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari, altfel nu merge cu Rromanistan-ul! (Luni, 7 februarie 2011, 15:21)

    AlinN [anonim]

    Statul roman s-a transformat din anii '90 in stat mafiot. Sunt 100.000-200.000 de angajati privilegiati ai statului care controleaza, impart justitia, asigura ordinea deci politistii, judecatorii si procurorii, inspectorii, vamesii. Acestia sunt in procent covarsitor corupti, au ajuns la functiile privilegiate prin spagi. Ei realizeaza 90% din evaziunea fiscala din tara si toti ei se ocupa cu lupta impotriva evaziunii fiscale.
    Am vazut in ce stil barbar functioneaza coruptia la doar un punct vamal. Calculand cata evaziune se facea acolo anual si considerand ca in medie se face la fel si la celelalte puncte vamale ies miliarde pe luna evaziune fiscala in Romania.
    O parte din spaga ajunge pe sistem piramidal in sus la sefi si apoi politicieni. Din acest motiv, statul mafiot roman, se va pune in miscare si nimeni nu va fi condamnat., nici dintre functionari nici dintre cei care primeau spaga mai sus.
    In plus, nimeni nu va fi tulburat ca acesti functionari au toti averi care nu coincid cu nivelul veniturilor lor, doar tot ei cauta si evaziunea fiscala.
    Sper ca Finlanda prin veto sa ne interzica intrarea in SS pana nu va fi macar doar coruptie 50% in acesti privilegiati 100.000-200.000, nu 95% cum este acum.
  • -2 (6 voturi)    
    Ce surprize va avea doamna... (Luni, 7 februarie 2011, 15:21)

    George [anonim]

    ... cand i se va explica despre neamestecul in treburile justitiei, despre prezumtia de nevinovatie, despre faptul ca un proces trebuie sa se desfasoare in liniste, ca oamenii au probleme de care trebuie sa se tina seama, ca toti au avut rude bogate prin alte tari (poate chiar si prin Finalanda), etc., etc., etc.
    • +4 (4 voturi)    
      prezumtie de nevionovatie??? (Luni, 7 februarie 2011, 16:04)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui George

      te prind can furi, si iti acord prezumtie de nevinovatie? ce absurditate e asta?
      aaa, da, tot eu sunt vinovat ca te-am prins, ca daca nu te prindeam erai nevinovat.
      • 0 (2 voturi)    
        Da, prezumtia de nevinovatie (Luni, 7 februarie 2011, 16:51)

        George [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

        Pana nu se da o hotarare judecatoreasca in acest sens (de fapt in orice pricina), chiar si vamesii astia sunt doar suspecti, nu vinovati, nu infractori, nu criminali!
        Dar eu de fapt anticipam ca peste vreo 2 ani, cand doamna aceasta isi va aduce aminte de ce nu i-a pedepsit nimeni pe cei arestati acum, i se va motiva si cu astfel de explicatii...
  • -7 (7 voturi)    
    Doamana Thors stie tot..si ceva pe deasupra (Luni, 7 februarie 2011, 15:23)

    Dedalus [anonim]

    Eu stiam ca exista ceva numit prezumtia de nevinovatie. Vad ca doamna ministru finlandez stie din Finlanda ca ar trebui condamnati oamenii aia.

    Eu propun atunci sa ii trimitem in Finlanda, sa ii condamne ea, eventual fara judecata.

    De-aia e democratie, ca justitia sa fie independenta si sa hotarasca cine e vinovat.

    A pune semnul egal intre lupta cu corputia si condamnarea unotr oameni, cu orice pret, e o mizerie la fel de mare, daca nu mai mare, decat a lasa necondamnati niste nevinovati.

    Daca o mai tinem mult asa, putem linistit sa desfiintam instantele si sa lasam politia sa faca ea "dreptate".

    Taote astea sunt frumoase cand li se intimpla altora, dar ia sa o vad eu pe doamana Thors condamnata la 30 de zile retinere "preventiva" si dupa aia eliberata cu "scuze"....
    • +1 (3 voturi)    
      nu te complica (Luni, 7 februarie 2011, 15:55)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Dedalus nu te complica sa explici aici care e treaba cu democratia si prezumtia de nevinovatie... nu vezi ca iei minusuri... pe HN merge doar cu dictatura.. ce zice tatuca aia e bun... deocadamta tatuca a zis ca aia trebuie sa mearga la bulau sa le aratam vesticilor cat de curati suntem noi... eventual poate mai uita si populatia de flota si casa din mihaileanu... a scuze alea sunt corect... la alea exista prezumtie de nevinovatie.. exista chiar imunitate
      • +2 (2 voturi)    
        Domnilor, (Luni, 7 februarie 2011, 16:19)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

        Va sugerez sa lasati postarile si sa va numarati galeata de bani pe care-ati primit-o spaga azi.. In plus, tura este pe sfarsite, asa ca mergeti la masina de lux cumparata cu banii jos si deplasati-va catre vila luxoasa in care locuiti. Deoacamdata.
      • +2 (2 voturi)    
        ce mai poti zice ... (Luni, 7 februarie 2011, 16:32)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

        ... la un asemenea comentariu?

        tot timpu o dati cu flota sau cu casa din mihaileanu, dar niciodata nu ziceti de petrolul vandut, de aro, de despagubiri si reimproprietariri, de averea lu' voiculescu, de tablourile lu' nastate .... nu, ei sunt sfinti. Nici astia nu sunt usa de biserica, dar daca tot vrei sa fii corect, fii pana la capat

        si, inca ceva, dupa logica ta, hotul care ti-a spart casa, sau violatorul care ti-a violat fata ar trebuie sa fie judecati in libertate, tot prezumtia de nevinovatie, nu? chiar nu vezi ca au ajuns astia de afara sa ne dea exemplu de "asa nu"? sau noi suntem buricul pamantului si nimeni nu mai e ca noi ....
        • +1 (1 vot)    
          Asta este si parerea lui Sarkozy! (Luni, 7 februarie 2011, 18:05)

          mucenic [utilizator] i-a raspuns lui Reader

          Cu alte cuvinte, sub o alta forma, cu o alta ocazie, aceleasi idei ni le-a transmis-o si Sarkozy. Daca purificam justitia este pentru binele Romaniei. Francezii ne vor binele, desi nu ne face placere, este o sarcina grea si nu apesi pe buton sa rezolvi problema. E poate cea mai grea parte a luptei pentru desradacinarea comunismului.
  • +1 (1 vot)    
    dar pana unde duc varfurile coruptiei, nu vreti (Luni, 7 februarie 2011, 19:48)

    costica [anonim]

    sa stiti?! nu v-ati pus deloc intrebarea asta, pana unde duce aceasta coruptie, cat de sus ajungeau banii adunati zi de zi?! cata incredere aveti acum cand auzirati ca zi de zi astia faceau spaga de 20000-25000 Roni/tura ?! Dar la celelalte vami?! Daca treceau tigari cu bunavointa bine platita a vamesilor, nu va ganditi ca poate trece ORICE SI ORICINE in schimbul unei sume si mai si??!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Marţi, 8 februarie 2011, 22:16)

    catalin otelariu [anonim]

    Speram ca da doamna ministru, pentru a demonstra macar in ceasul al 12-lea ca suntem consecventi si corecti in ceea ce facem, ca nu vom trata cu superficialitate si aceasta problema.