Ministerul Turismului vrea sa infiinteze o retea nationala de trasee cu bicicleta

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:01 Actualitate | Esenţial


Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului (MDRT) vrea sa infiinteze o retea nationala de trasee cicloturistice, pe drumuri asfaltate sau nemodernizate aflate in special in zone cu peisaje pitoresti si trafic auto redus, potrivit unui proiect de hotarare de guvern elaborat de institutie si citat de Mediafax.

Ciclotraseele se vor desfasura pe caile de comunicatie existente, accesibile cu bicicleta, cu caracter "cat mai pitoresc din punct de vedere peisagistic" si trafic motorizat cat mai redus, alese in functie de rangul, tipul si gradul traseului.

Utilizarea ciclotraseelor va fi gratuita. Lungimea acestora se va alege astfel incat durata normala de parcurgere sa fie de 5-12 zile in cazul celor de rang national, 2-5 zile pentru traseele regionale si de maxim o zi in cazul celor de rang local. Traseele vor fi marcate prin amplasarea de-a lungul cailor de comunicatie, la anumite intervale si la ramificatii si intersectii, a unei succesiuni de elemente grafice numite "marcaje cicloturistice".

Proiectarea, marcarea, monitorizarea si intretinerea ciclotraseelor se va face din fondurile alocate in acest sens din bugetul consiliilor judetene si, in completare, din alte fonduri publice sau private, interne sau externe, prin grija autoritatilor publice centrale si locale, a organizatiilor neguvernamentale de profil, a agentilor economici din turism si a altor factori interesati conform sursei citate.

Pe langa consiliile judetene vor fi organizate comisii judetene de trasee cicloturistice, ca structuri fara personalitate juridica, formate din reprezentanti ai autoritatilor, institutiilor, organizatiilor si operatorilor economici. Realizarea de ciclotrasee noi, modificarea semnificativa sau desfiintarea celor existente, atat ca itinerar cat si ca mod de marcare si amenajare, se va aviza de catre comisiile judetene si vor fi aprobate de catre autoritatea publica centrala in domeniul turismului care, in cazul ciclotraseelor de rang local, poate delega aceasta atributie consiliilor judetene, pe baza de protocol.

Potrivit proiectului de act normativ, in Romania exista deja "un interes si o cerere crescuta de trasee cicloturistice marcate si omologate", atat din partea turistilor individuali, a asociatiilor de cicloturism si a agentiilor de turism din tara si strainatate, cat si din partea autoritatilor publice locale si structurilor asociative de dezvoltare locala si regionala.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1531 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Din pacate ... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:07)

    za-k [anonim]

    ar trebui ca aceste trasee sa fie pe linga strazi si nu pe ele. E sinucidere curata sa folosesti bicicleta pe drumurile din Romania.

    Numa' bine,
    za-k/
    • +1 (1 vot)    
      ar trebui.. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:51)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui za-k

      ideal ar fi ca aceste trasee sa nu se intersecteze niciodata cu soselele pe care circula soferi romani :)

      poate ca ar fi mai bine daca ministerul dezvoltarii ar investi mai intai in astfel de trasee pentru cei care folosesc bicicleta pur si simplu ca mijloc de transport, nu doar de agrement. s-ar populariza mult mai rapid mersul pe bicicleta si ar castiga o baza solida de sustinatori pentru alte proiecte in acest sens.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie si ghiduri & harti cu trasee ciclabile (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:15)

    diddlyjo [utilizator]

    deocamdata avem un singur ghid al traseelor ciclabile - cel pt jud cluj

    http://think.hotnews.ro/un-pas-mare-pentru-biciclistii-din-romania-s-a-lansat-primul-ghid-cu-trasee-pentru-ciclism.html
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:50)

    biker [anonim]

    desi suna bombastic pt tara asta, treaba pare bunicica. cred totusi ca e doar o idee care nu-si va depasi statutul. sper sa ma insel.
  • -4 (4 voturi)    
    excelenta ideea.... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:56)

    costica [anonim]

    da' sa fie biciclete portocalii, Dna Udrea..... sunt placute ochiului.... vara, o culoare acolo, sa nu le vopsiti in culori cenusii, sa fie portocalii, colorate frumos, sa placa ochiului romanilor.....
    • 0 (0 voturi)    
      Si tepele sa fie... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:16)

      mita biciclista [anonim] i-a raspuns lui costica

      din lemn de cires, sa tina bine, sa functioneze fara gres...
    • 0 (0 voturi)    
      obsesie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:59)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui costica

      ma' costica, astia ca tine ar comenta si daca ar iesi udrea cu un proiect de genul:
      - pentru toti posesorii de carnet de membru psd se va da cate o margarina wiesana gratis. clar asta ar insemna ca si-a deschis barbac'su fabrica.
      • 0 (0 voturi)    
        nu-ti plac bicicletele portocalii?! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:58)

        costica [anonim] i-a raspuns lui mitica

        dar ce culoare ati vrea sa aiba?! Am zis sa fie portocalii pentru ca e o culoare vesela, placuta, voiati rosie sau galbena?! Merg si astea, sunt culori faine, de vara, potrivite pentru vacante de vara... de ce v-ati ofuscat ??!!!!!!!!!! am si zis ca ideea e excelenta, ce nu v-a placut??!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Trenuri (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:56)

    madriano [anonim]

    Nu ar fi rau daca trenurile ar avea in componenta un vagon in care sa iti poti pune bicicleta. Macar in sezonul cald.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:02)

    Jeu [utilizator]

    O idee extraordinar de buna, cred ca va avea succes maxim si la straini dar si la romani. Bineinteles ca se vor face separat trasee de bicicleta pe langa drumurile pentru masini asa cum este si in strainatate. Acolo sunt ca niste mini sosele de vreo 2 metri latime cu 2 sensuri de mers si marcaj la mijloc.
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:20)

    Cristian [anonim]

    Eu zic sa nu ne grabim cu entuziasmul caci toate ideile bune sunt pana la urma pervertite de politic. Declaratii frumoase auzim de 20 de ani. Poate fi un artificiu de deturnare a banilor in folosul cuiva. In strainatate sunt finantate pentru astfel de actiuni ONG-urile si Federatiile de cicloturism.
    Comisii pe langa Consiliile judetene? se cauta posturi pentru ceva copii ai unor politicieni, ceva cu salarii mari.
    + Autorizate de autoritatea centrala. Ceva nu suna bine.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Precizari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:07)

    Radu Mititean [anonim]

    Oficial intr-adevar MDRT figureaza initiator al proiectului de hotarare de guvern pe tema aceasta. De fapt proiectul este redactat de Clubul de Cicloturism "Napoca" Cluj-Napoca si sustinut de alte organizatii de profil, inclusiv de Federatia Biciclistilor din Romania (FBR). Proiectul de HG a fost depus de noi la minister inca din 2001, insotit de documentatie de fundamentare, si de atunci a cam "stat la sertar" desi toti sefii succesivi ai autoritatii pentru turism (care si-a tot modificat de-a lungul anilor denumirea) au promis ca o promoveaza. Acum a fost in sfarsit "scoasa de la sertar" (din nou, ca a mai fost si in 2008 trimisa la avizare la alte ministere, dar apoi retrasa fara explicatii). Sa speram ca se aproba in forma propusa... Celor interesati le stam la dispozitie cu detalii. Radu Mititean - director executiv Clubul de Cicloturism Napoca (CCN), presedinte Federatia Biciclistilor din Romania (FBR),///(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    nu aruncati banii!! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 23:00)

    bedexe [utilizator]

    aceste trasee exista, sunt folosite si cunoscute de cei interesati. Se gasesc in format gps pe internet.

    folositi banii sa faceti controale in invatamant, sa reduceti mediocritatea de acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Sa recapitulam (Vineri, 28 ianuarie 2011, 23:27)

    barbidoc [anonim]

    Tichete de vacanta - checked
    Paste la mare - checked
    Gondole in Herastrau - checked
    Brand in forma de foaie verde - cheeeeeecked
    25000 locuinte la tara - checked
    380 euro/mp construit - checked
    Bai termale in capitala - checked
    Strategie nationala turism balnear - checked
    Parcuri de sanatate in Bucuresti - checked
    100000 locuinte pentru tineri - checked
    10000 Km drumuri judetene - checked
    Parc agrement Cornisa – checked
    Turism ecumenic – checked
    Bazine olimpice, stranduri cat cuprinde - checked
    Locuinte ANL (fara numar) - checked
    Cartier Henri Coanda finalizat - checked
    Port turistic la Oltenita - checked
    Festivitalului Olimpic Tineretul European 2013 - checked
    Statiune de ski la Petrosani - checked
    Lucian Bute boxeaza la Bucuresti - checked
    Udrea îşi bea cafeaua dimineaţa, timp de un an, pe şantier - checked
    Tarife 10 euro pe noapte pe litoral - checked
    Carnati de Plescoi si Magiun de Topoloveni brand romanesc - checked
    400 de crese in 2011 - checked
    Patinoar acoperit Targu Secuiesc - checked
    Camere supraveghere Sannicolau Mare – checked
    35 milioane euro pentru stadionul Lia Manoliu – checked
    30 Sali Polivalente – checked

    Se adauga in lista:
    Trasee ciclo-turistice – checked