VIDEO Seful CJ Arges, Constantin Nicolescu arestat pentru inundatii fictive, luare de mita si coruperea unui primar

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 27 ianuarie 2011, 1:29 Actualitate | Esenţial

Constantin Nicolescu
Foto: Agerpres
 documente
(27 Ian 2011) RTF, 5KB
Presedintele Consiliul Judetean Arges, Constantin Nicolescu este acuzat de procurorii DNA ca a beneficat de fonduri PHARE in valoare de aproximativ 900.000 de euro pentru efectuarea de lucrari de reabilitare/reconstructie a 4 unitati de invatamant din judetul Arges, pretins afectate de inundatiile din anul 2005. Potrivit procurorilor DNA, contractul de reabilitare al scolilor a fost atribuit unei firme apartinand familiei sale.

Constantin Nicolescu este cercetat de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie- Serviciul teritorial Pitesti pentru folosirea sau prezentarea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete, avand ca rezultat obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunitatilor Europene sau din bugetele administrate de acestea ori in numele lor, cu consecinte deosebit de grave, fals intelectual si uz de fals, in legatura directa cu infractiunea impotriva intereselor financiare ale Comunitatilor Europene, luare de mita in forma continuata si instigare la abuz in serviciu contra intereselor publice in scopul obtinerii pentru altul a unui avantaj patrimonial, se arata intr-un comunicat al DNA.

Procurorii DNA noteaza ca accesarea acelor fonduri s-a facut prin mentionarea unui document care nu exista in realitate (respectiv raportul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Arges), "precum si a unor imprejurari nereale sau inexacte privind situatia celor 4 unitati de invatamant, raportata la inundatiile din anul 2005".

Potrivit datelor prezentate de procurorii DNA, contractele au fost derulate in perioada 2006-2008, iar lucrarile de reabilitare au fost realizate de o singura firma, care a incasat integral sumele aferente pentru lucrari executate si neexecutate si care se afla in "relatii contractuale si in raporturi judiciare cu familia inculpatului".

De asemenea, Constantin Nicolescu este acuzat ca in perioada 2006-2008 a primit mita de la un actionar al unei societati comerciale din Pitesti. Potrivit Mediafax, patronul firmei Pic, Cornel Penescu i-ar fi dat presedintelui Consiliului Judetean Arges o suma totala de 66.588.15 lei si produse "pentru ca in schimb, in calitate si de ordonator principal de credite, sa dispuna achizitionarea, de la acea societate comerciala, a unor produse alimentare si nealimentare, cu nerespectarea procedurilor legale de achizitie publica".

Procurorii anticoruptie il mai acuza pe Nicolescu ca in anul 2009 s-a folosit de influenta si autoritatea functiei pentru a-l instiga pe primarul unei comune din judetul Arges "sa nu indeplineasca anumite acte de serviciu", adica sa nu aplice unei persoane o amenda de 10.000 lei.

Procurorii DNA precizeaza ca se efectueaza acte de urmarire penala si fata de alte persoane si ca ancheta a fost facuta in colaborare cu ofiteri din cadrul MAI-Directia Generala de Informatii si Protectie Interna. Procurorii urmeaza sa propuna Tribunalului Arges  arestarea preventiva a lui Constantin Nicolescu pentru 29 de zile.

Presedintele Consiliului Judetean Arges, social-democratul Constantin Nicolescu, a fost arestat, miercuri seara, de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, dupa patru ore de audieri.
Nicolescu a fost scos incatusat din sediul DNA Pitesti si transportat cu o duba catre arestul IPJ Arges.

Presedintele CJ Arges este cercetat, potrivit avocatului sau, intr-un dosar privind alocarea unor fonduri catre Arhiepiscopia Argesului si Muscelului. Potrivit aparatorului lui Nicolescu, perchezitia ar viza un dosar din anul 2009, referitor la alocarea unor fonduri catre Arhiepiscopia Argesului si Muscelului.

"Este vorba despre un dosar din anul 2009, din cate cunosc eu. In acest dosar s-au mai ridicat documente si s-au mai dat declaratii, dar acum s-a dispus o noua perchezitie. Eu nu gasesc o justificare, atata timp cat Consiliul Judetean (...) a pus la dispozitie toate actele solicitate. In acest moment nu cred ca se pot gasi alte documente. (...) Este vorba de alocarea unor fonduri catre Episcopie. (...) Nu as putea spune o suma in acest moment", a declarat avocatul Rotaru.

Constantin Nicolescu a mai fost audiat de procurorii DNA in anul 2009, intr-un dosar referitor la o sponsorizare acordata de controversatul om de afaceri Cornel Penescu pentru o actiune caritabila organizata de CJ Arges.

Inalt Prea Sfintitul Calinic spune ca senatorul Mircea Andrei, liderul PDL Arges, s-ar putea afla in spatele anchetei declansate de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) pentru finantarile acordate de Consiliul Judetean (CJ) Arges in contul unor actiuni ale Arhiepiscopiei Argesului si Muscelului.

Arhiepiscopul a sustinut, in cadrul unei conferinte de presa desfasurate la Curtea de Arges, ca a primit amenintari din partea senatorului Andrei, dupa ce fostul vicar Nicolae Branzea, ruda cu acesta, a fost schimbat din functia de sef de catedra pe care o ocupa la Facultatea de Teologie a Universitatii Pitesti.

Victor Ponta, presedintele PSD a declarat miercuri seara, la Realitatea TV ca arestarea presedintelui Consiliului Judetean Arges, social-democratul Constantin Nicolescu nu este o coincidenta. Liderul PSD pune un semn de intrebare asupra actiunii desfasurate de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, precizand ca la 24 de ore dupa mitingul de la Mioveni, "Nicolescu era in perchezitii", procurorii gasind "nereguli in actele privind reparatia unor scoli in 2006".

"Daca la o zi de la un miting in care oamenii au strigat 'Jos Basescu', atunci afla procurorii ca presedintele a facut ceva rau acum 5 ani e un semn de intrebare. E clar ca nu au nimic si cauta. La pranz s-a zis ca e vorba de niste bani dati Arhiescopiei. Spre seara au spus ca in 2006 a reparat niste scoli si nu avea actele in regula",  a declarat Victor Ponta.


Citeste mai multe despre   



















10541 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    ponta, gura-bogata (Joi, 27 ianuarie 2011, 9:59)

    mass [anonim]

    Pai daca ponta spune ca exista o legatura intre arestarea psd-istului si mitingul de la Mioveni, de ce nu am spune si noi ca exista o legatura intre miting si psd ? ponta asta e mai ceva ca o carte deschisa, nici n-apuci sa-l intrebi ceva ca-ti da el raspunsul pe tava.
    • +5 (5 voturi)    
      interesanta ipoteza! (Joi, 27 ianuarie 2011, 12:46)

      curios [anonim] i-a raspuns lui mass

      nu cumva mirosea a arestare si atunci PSD a organizat repede un meeting? oricum daca-l arestau cu 24 de ore inainte Ponta ar fi spus acelasi lucru
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta mai prostanac decat Prostanacul (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:07)

    AG [utilizator]

    Parca Geoana era ceva mai coerent in atacurile sale disperate la adresa lui Zeus.

    " Daca la o zi de la un miting in care oamenii au strigat 'Jos Basescu', atunci afla procurorii ca presedintele a facut ceva rau acum 5 ani e un semn de intrebare "
  • -6 (6 voturi)    
    Rosu (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:12)

    manolescu [anonim]

    A fluierat si in biserica si a mancat si seminte.
    Interesant ca s-au sesizat brusc deodata pe atatea capete de acuzare
  • -6 (6 voturi)    
    PDL + PSD = FRUNTEA TARII (primele doua partide) (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:28)

    om [anonim]

    Daca asa merge razboiul sa vezi distractie cu PD-ul in opozitie.Cred ca se dezintegreaza a doua zi dupa ce au pierdut alegerile la ce smecheri au fost si ce o sa mai fie !
    • -1 (3 voturi)    
      Justitia (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:04)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui om

      O fi stand procurorii cu ochii pe barometru politic si cand scade basescu mai aresteaza cate unu! Nici nu poti gandi asa , fara sa iti iei lumea in cap ! Fruntea tarii? Ce am facut toti sa fie mai buna ? Aveti habar pe cine ati ales , de ce l-ati ales si ce a facut pentru dumneavoastra? Pana nu o sa stim asta , vorbim ,vorbe. Ei se duc, altii vin, unii scapa, pe altii ii leaga(mai putini e drept) Noi ramanen cu vorbitul.
  • +4 (4 voturi)    
    suprematia PSD in AG (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:35)

    george [anonim]

    se clatina cumva? si-a luat nea Nicu Vacaroiu mana de pe Arges? hmmmm. Domnu Ponta, domnu Ponta, nu va vad bine daca pierdeti Argesul...Mai e Vrancea si Constanta si puteti sa le treceti la realizari pe vremea mandatului de presedinte
  • +4 (4 voturi)    
    Nicolescu a fost retinut (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:08)

    tara [utilizator]

    O poveste:
    Sintem la sfirsitul anilor 80. Slujba mare la minastirea
    Curtea de Arges de sf. Maria.Slujeste IPS Calinic. La un moment dat din multimea de credinciosi se aud niste injuraturi la adresa lui Ceausescu .Calinic opreste slujba anunta ca s-a furat un portofel si da ordin sa se inchida portile minastirii ca sa nu plece nimeni.In scurt timp apare securitatea si aresteaza pe cei care au injurat. Toata Curtea de Arges cunoaste intimplarea.
    • +5 (5 voturi)    
      lumea in arges stie (Joi, 27 ianuarie 2011, 13:03)

      tocilara_frustrata [anonim] i-a raspuns lui tara

      ca IPS Calinic e cu ochii mai albastri la figurat decat in realitate si multe stele are pe umeri.
      apropo de Nicolescu, sunt si eu din arges si astept cu foarte viu interes sa vad acum cate capete se vor mai rostogoli, se implinesc profeticele vorbe ale unui contemporan Lapusneanu: cand ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu? f interesant. E de urmarit acest subiect.
      • +1 (1 vot)    
        ce coincidenta (Joi, 27 ianuarie 2011, 16:51)

        daniel c [anonim] i-a raspuns lui tocilara_frustrata

        la citatul asta cu Lapusneanu ma gandeam si eu. Sa dea Dumnezeu sa fie asa.
  • +3 (3 voturi)    
    sigur ca e coincidenta! (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:18)

    precaut [anonim]

    cum au terminat ancheta cum l-au saltat. Daca il saltau cu 24 de ore inainte era pt. care se pregatea mitingul? Daca sunt bani europeni, nu-l scapa Ponta! Vine OLAF de la Bruxelles cu tancuri! Dar si chifla de presa de la vuvuzele despre banii la biserica!
  • +6 (6 voturi)    
    Jos dictatorul! (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:45)

    LD [anonim]

    Sper ca in sfarsit va lua sfarsit dictatura lui Nicolescu in judet:
    Majoritatea direcotrilor de institutii sunt numiti indirect de el (pile ) ex. Spiridon Cristocea director la Muzeul Judetean Arges - are pe langa salariul de director si salariu de la Universitatea din Pitesti in total sumele depasesc 10000 ron asta in timp ce s-au facut reduceri de personal si s-au redus salariile in institutia pe care o conduce. la fel se intampla si in celelalte institutii finantate de CJA.
    Presa locala in mare majoritate este corupta practic lucreaza pentru PSD. ( se pot vedea articolele scrise in ziarele locale despre arestarea preventiva a lui Nicolescu)
    La Consiliul Judetean toti angajatii sunt cu pile
    Proiectele europene au devenit o sursa de venit pentru Nicolescu si partenerii sai
    Declaratia de avere a lui Nicolescu e de-a dreptul hilara practic detine jumatate de judet prin firmele ficelor, ginerelui, alte rude si prieteni
    Calinic ii ia apararea lui Nicolescu pentru ca este fost securist ca si el si a primit fonduri uriase de la CJA.
    Cum credeti
  • -4 (4 voturi)    
    e de rau (Joi, 27 ianuarie 2011, 11:57)

    anca [anonim]

    Da, nicolescu ca toti cei care conduc ceva, orice, si a facut partea lui dar parca nu cu nesimtirea pedelistilor. Asa cum a fost el, dar Argesul nu a decazut ba din contra...Din pacate, in Arges nu exista inca un om care sa poata prelua conducerea judetului, iar de pdl, Doamne fereste!
    • +7 (7 voturi)    
      Nu e bun Penescu? (Joi, 27 ianuarie 2011, 12:23)

      q1953 [anonim] i-a raspuns lui anca

      Anca, tu reprezinti perfect romanul.
      Adica, daca ai o functie de conducere trebuie sa-ti faci parte!
      Vai de capul nostru!
      Pai cel care conduce undeva nu primeste salariu?
      Dupa cum scrii(corect), imi dau seama ca esti o fata educata.
      Daca un asemenea om ca tine are o asemenea mentalitate, cred ca mai este mult pana vom deveni o tara cu pretentii.
      In al doilea rand, ai citit comunicatul DNA sau ai auzit ce s-a spus la Antene? Ma refer la manipularea cu Arhiepiscopia!
      Tu si altii chiar credeti ca procurorii isi pun in joc cariera facand jocuri politice?
      Mai tii minte cazul Bivolaru cand toata conducerea PSD s-a facut de ras?
      Ai auzit vreun politician anchetat care sa spuna ca a furat?
      Toti sunt victime politice
      Numai bine!
    • +5 (5 voturi)    
      ohh (Joi, 27 ianuarie 2011, 12:41)

      MAXXX [anonim] i-a raspuns lui anca

      in sfarsit , in sfarsit de cand imi doream sa il bage si pe spagarul asta cineva in seama!!! A rupt judetul in doua....tot ce inseamna licitatie publica e castigata de firma familiei si lucrarile prestate la valoare tripla fata de piata..... ...Parca o sa il si vad eliberat si nu se face nimic. Aceste acuzatii sunt nimicuri pe langa ce a putut sa faca nenorocitul asta......e mai rau ca pe vremurile cand erau jafuri la drumul mare!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      perspectiva gresita: (Joi, 27 ianuarie 2011, 13:08)

      tocilara_frustrata [anonim] i-a raspuns lui anca

      acela care se afla la conducere trebuie sa se sacrifice pentru binele si folosul comunitatii pastorite. Nicolescu a cumparat jumatate din comuna de origine a sotiei prin intermediul fiicelor ginerilor are acolo nu vile, ci palate, fabrici, fortarete cu ziduri compacte de trei metri inaltime, mergi si vezi daca nu ma crezi. Un asa mare mafiot greu mai gasesti pe cuprinsul tarii a fost ca un cancer pentru judet, si-a intins tentaculele peste tot pe unde a putut si a nenorocit oameni fara niciun fel de scrupule pentru a acapara el mai mult mereu mai mult. Acum nimeni nu contesta ca Argesul a crescut dar Argesul a crescut si pentru ca asta e trendul in Europa, si pentru ca este Renault aici. Intotdeauna binele este amestecat cu raul dar tocmai aici in aceasta dialectica rezida si satanismul acestor indivizi gen Nicolescu &co. Cu stima :)
  • +3 (3 voturi)    
    Întrebare de prost (Joi, 27 ianuarie 2011, 14:34)

    B.F. [anonim]

    Constat că şmecherul a dat bani bisericii să-l ierte de oarece păcate ce nu vrea să le ierte DNA-ul. Da şi banii de iertăciune tot de la noi ?
  • +2 (2 voturi)    
    PSD,clan de mafioti ! (Joi, 27 ianuarie 2011, 17:14)

    Rambo [anonim]

    Atitudinea lui Ponta, este inca o dovada(daca mai era nevoie ), ca PSD este un clan de mafioti si de crima organizata. Pe ei nu-i intereseaza adevarul, ci functiile detinute de acest mafioti, functii care le permit sa fure, sa intimideze, sa mituiasca si sa primeasca mita, iar in final, toate aceste "activitati obstesti", sa se converteasca in voturi !
  • +1 (1 vot)    
    prezumtia de nevinovatie ... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:17)

    un civil [anonim]

    un om onest pentru cei care l-au cunoscut direct, mergand la o audienta sau solicitand rezolvarea unei probleme (nu cei ce pleaca urechea la barfele din jur) ... si uite asa mai scapa statul de povara unei pensii, aruncandu-i la gunoi activitatea, demnitatea pentru simplu motiv ca si-a incheiat misiunea, ar mai fi si alte motive? http://www.ziarulancheta.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1969:constantin-nicolescu-i-a-cerut-pensionarea&catid=38:dezvaluiri&Itemid=91
    Ce se intampla acum se poate intampla oricui, oricand, depinde din comanda cui. Justitia sa-si faca datoria!
  • 0 (0 voturi)    
    rad de cad. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:13)

    gestapo [anonim]

    ma doare burta de ras.cate prostii poate sa scoata din el Ponta asta.Crin si Ponta ar trebui sa inteleaga ca ei pe langa Basescu sunt niste copii de mingi.nu exista termen de comparatie intre ei.Basescu e cel mai tare politician al secolului.ca e bun sau nebun,asta e o alta discutie.
  • +1 (1 vot)    
    nicolescu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:36)

    mario [anonim]

    se asteapta de ani de zile aceasta arestare, pt ca a furat tot judetul si sunt partasi si primari, prieteni apropiati. are peste 100 de dosare penale pe care le controla in judet. la alegeri a furat cat a putut. Dadeau primarii psd cate 50-100ron pt voturi. Presa vorbeste doar ce vrea psd dar adevarul este in mana justitiei, sa speram ca nu va mai avea piedici cum a fost pana acum. Sa il ia si pe primarul de la rociu,afurat toata comuna.