Emil Boc cere inghetarea salariilor la nivelul conducerii regiilor autonome locale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:41 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a cerut miercuri elaborarea unui act normativ care sa plafoneze salariile conducerii regiilor autonome aflate in subordinea autoritatilor locale la nivelul celor din 2010.

"Solicit Ministerului Finantelor si Ministerului Justitiei ca, pana la sedinta viitoare, sa pregateasca un act normativ ca la nivelul regiilor autonome locale sa plafoneze salariile conducerii si ale membrilor consiliilor de administratie la nivelul salariilor din 2010", a spus Boc, in deschiderea sedintei saptamanale a Guvernului.

El a precizat ca, atata vreme cat Romania nu a iesit din recesiune, nu este normal sa se majoreze salariile la nivelul acestor unitati.

"Vom iesi impreuna din recesiune, moment dupa care puteti discuta de reevaluarea salariilor conducerilor", a adaugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1382 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    poate... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:55)

    kiki [anonim]

    ar fi mai bine sa ceara elaborarea unui act normativ care sa ii inghete nasul spre a nu ajunge la dimensiuni care sa jeneze...
  • -4 (6 voturi)    
    iar ipocrizie marca bOC? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:23)

    radu [anonim]

    Vorbe, vorbe, vorbe.....
    • +1 (1 vot)    
      nu nu (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 21:49)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui radu

      ar fi bine la unele.

      exemplu: Regia Autonoma de Transport Public din Ploiesti ;)
  • -3 (3 voturi)    
    sa iesim? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:41)

    sebastian [anonim]

    sa iesim? Ma faci sa rad nene Boc.. poate sa intram si mai tare.. Cu matale acolo sus... mult mai avem de tras... pana nu scapam de chior.. probabil ca nu scapam nici de matale .. nici de recesiune.
    • 0 (0 voturi)    
      fratilor (Joi, 27 ianuarie 2011, 0:00)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

      comentati cu argumente. argumentele ranchiunoase mai mult rau va fac. parca sunteti niste babe la coltul strazii masurand cate degete deasupra genunchiului are fusta noreiu vecinei de la cinici.
      chiar nu vedeti ca sunteti penibili? nu vedeti ca umpleti pagina de comentatii fara fond si fara valoare?

      te apuca rasul? pe mine pa apuca plansul ca esti un votant legal... daca tu pui stampila cu astfel de gandire e grav. nu numai pt tine... pt noi toti!
  • -2 (2 voturi)    
    Sa le inghete imediat ce... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:52)

    George [anonim]

    ... le sunt recunoscute si repuse in statele de plata toate sporurile, indemnizatiile, premiile, etc. de dinainte! Corect asa, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    lege de salarizare unica si in companiile de stat (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:56)

    salariat la privat [anonim]

    1.taiati salariile si celor din companiile de stat,cuatat mai mult cu cat ca au datorii,au primit subventii de la stat si si-au dat salarii,prime si sporuri nesimtite, care in final degreveaza si bugetul de stat si cel de pensii.
    lor,ca masa de manevra,pt putere, kiki,pe motiv ca au contracte de munca individuale, nu li s-au redus salarile cu 25% incepand iulie 2010,ca celorlalti bugetari.
    2.trebuie o lege de salarizare unica si la regiile de stat.altfel,nu se pot tine in mana salariile babane care si le dau.
    luati ex.legea 57/1974, cu un raport 1/6, stabilea salariile pt cca 10 milioane de salariati,iar problema salariilor era tinuta in mana, in acea epoca:nu existau abuzuri salariale de genul celor de astazi.
  • +1 (1 vot)    
    Bine BOC ! BRAVO, Da-i bataie, nu privi in urma ! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:51)

    cineva [anonim]

    incet incet...dar se intampla !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce naiv esti... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:58)

      radu [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Vorba aceea: Fericiti cei saraci cu duhul!
      • 0 (0 voturi)    
        dezamagiti cei restructurati ! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 22:32)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui radu

        e chiar atat de tragica suferinta pentru reforma ?!
  • 0 (0 voturi)    
    inghetate?!! taiati-le cu 50% !!!! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:02)

    costica [anonim]

    azi, J Franks de la FMI zise ca "operatia a reusit, pacientul e mort"!!! referindu-se la Romania si mai zise ca majorarea TVA la 25% a fost degeaba, adica a adus la bugetul Romaniei ZERO lei si ZERO bani !!! PERFORMANTA nu gluma la Guvernul portocaliu !!!! Maine poimaine suntem ca Argentina in 2001, cu FMI si cu Guvernul Boc pe cap.....
  • +1 (1 vot)    
    si daca e in profit vreo regie (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:21)

    spy [utilizator]

    de ce sa ingheti salariile? de kiki?
  • 0 (0 voturi)    
    am si eu o intrebare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:22)

    bango [anonim]

    cui cere? lu' mos craciun?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui controlata si mafia sefilor bugetari! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 21:02)

    angajat [anonim]

    Ar trebui facut un control serios (din afara) si asupra sefilor, sefuletilor,sefilor adjuncti, de sectii, de marketing, de bagatori de seama s.a.m.d. din unele institutii bugetare unde ei taie si spanzura adusi politic, pe pile, nepotisme si toate mediocritatile, cand statul tot spune ca nu are bani la buget! Imi pare rau, dar nu e normal ca intr-o institutie publica sa existe o armata de sefi ca pe timpul comunismului si 2-3 care mai muncesc. in plus, isi fac salariile cum le convine sa iasa bine dupa taierea de 25%, toate tinute la secret ca la SRL-ul lui mama-sa, prime la secret s.a.m.d. Iar pt. cei care comenteaza, se agita sperietoarea cu datul afara ca tot nu mai aveti unde sa va duceti!...
    • 0 (0 voturi)    
      cum sa se atinga de clientela portocalie??!!! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 22:18)

      costica [anonim] i-a raspuns lui angajat

      pai, cine sponsorizeaza campania in 2012, vin alegeri grele, sondajele arata ca trebuie bani la greu pentru campanie......la cat sunt acum PDLeii in sondaje, imprumut la FMI trebuie pentru plata campaniei din 2012......