VIDEO Vanatoarea de mistreti de la Balc a inceput. Printul Dimitrie Sturdza: Domnul Tiriac face un PR foarte bun prin organizarea acestui eveniment

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 12:56 Actualitate | Esenţial


Traditionala vanatoare de mistreti de la Balc, organizata de magnatul Ion Tiriac, a debutat sambata dimineata, la ora noua, avand ca invitati zeci de oaspeti de marca care au sosit inca de vineri cu avioane pe aeroportul din Debrecen (Ungaria), de unde s-au deplasat apoi cu autoturismele pana la Balc.

Gonacii, aproximativ 150, si cateva zeci de de vanatori din randul localnicilor au inceput sa soseasca la Balc in jurul orei 7.00, cu trei tractoare si cu mai multe autovehicule, relateaza Agerpres.

Gonacii si vanatorii s-au adunat apoi la o cabana aflata la intrarea pe fondul de vanatoare, unde li s-a facut instructajul si li s-au impartit veste reflectorizante. Potrivit unor surse, anul acesta un gonaci va primi pentru o zi de vanatoare 50 de lei, un vanator - 75 de lei, iar cei care transporta cu masinile mistretii - 130 de lei.

Dupa ora 8.00, au sosit la Balc si aproximativ zece masini cu numere de Bucuresti, dar si din strainatate, care i-au adus pe invitatii omului de afaceri Ion Tiriac.

Printre acestia s-a aflat si printul Dimitrie Sturdza, singurul care a stat de vorba cu jurnalistii aflati la intrarea pe domeniul de vanatoare.

"Invitatii sunt oameni foarte bine vazuti in toata Europa, care sunt aici si au venit sa se intalneasca. Domnul Tiriac face un PR foarte bun prin organizarea acestui eveniment", a declarat printul.

Invitatii la partida de vanatoare care se va incheia duminica au sosit la Balc vineri seara, cand au participat la o masa traditional romaneasca, in timpul careia Gheorghe Zamfir a sustinut un recital.

La vanatoarea de la Balc participa si omul de afaceri Elan Schwartzenberg, care a spus ca invitatii la partida din acest an sunt cei de anul trecut. "Nu este niciunul in plus, niciunul in minus", a precizat el.



Printre invitatii de anul trecut de la Balc s-au aflat George Marsan, primarul orasului Monte Carlo, Erich Hampel, manager Unicredit Bank Austria, Alfred Baumhauer, fabricant Cartier, Wolfgang Porsche, mostenitorul imperiului cu acelasi nume, Klaus Mangold, fostul presedinte al grupului DaimlerChrysler, Franz Rauch, cel mai mare producator de sucuri naturale din Europa, Rudolf Streicher, politician austriac, fost ministru in mai multe guverne, Inigo Herrera, fost memru al Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei.

Organizarea vanatorii nu beneficiaza de mediatizare oficiala, fiind un eveniment privat.

Domeniul de la Balc are peste 11.000 de hectare, iar tarcul unde are loc vanatoarea se intinde pe 1.500 de hectare, fiind imprejmuit cu gard electric. Din cauza taxelor, Ion Tiriac a renuntat la domeniu si a pastrat doar tarcul de 1.500 de hectare.

Domeniul cinegetic de la Balc, utilizat odinioara de Maria Tereza, iar in anii '80 de Nicolae Ceausescu, a fost concesionat, in 2004 de asociatiile bucurestene Zimbrul si firma Wild Boar, controlate de Ion Tiriac.


Citeste mai multe despre   
















7087 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    brandul (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 13:06)

    danahile [utilizator]

    de tara trebue pus mistretul nu frunza ;))
    • +7 (7 voturi)    
      pardon (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:49)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui danahile

      brandul il vad ca fiind taraba de piata la care sta un tigan (intors din Franta biensures) si eventual cu sabie in dotare, pe fundal un supermarket si niste jeep-uri in parcare. Iar dl Tiriac se regaseste in brandul de tara complet, e brunet, are jeep.....iar pt tara asta ce-a facut? Sa nu mai spuna cineva ca Tiriac e om de afaceri. Omul de afaceri e cel care realizeaza plus-valoare, nu bisnitarul de el. De ce e bisnitar? Mai exact cine nu ar putea lua masini din Germania si cu adaos sa le vanda aici? Eventual camatarie cu acte care este banca lui, alta afacere facila! Mai greu este sa produci ceva! Iar daca atatia ii lauda prietenii, de ce nu s-a gasit unul care sa ii dea si lui ceva de munca pt tara asta de rahat? Macar un surub pt Porshe sa fie din Ro, daca tot ii prietenu lui....s.a.m.d. Asa ca mai terminati cu pupatu in spatele lu Tiriac asta ca nu mi se pare sa fi facut prea multe pt tara asta!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mai degraba (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:57)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui danahile

      porcu'... >:)
    • 0 (0 voturi)    
      NU (Duminică, 23 ianuarie 2011, 13:05)

      JUstin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui danahile

      bizonul
  • +8 (12 voturi)    
    curiozitate (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 13:10)

    bgf [anonim]

    Pentru cine face PR d-l Tiriac? Sa nu-mi spuna ca pentru Romania!!
    • +2 (6 voturi)    
      un posibil raspuns (o 9 intrebare) (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 13:32)

      x [anonim] i-a raspuns lui bgf

      Nu se spune/scrie "Pentru cine face ... ?", ci

      CU CINE FACE BANKING?
    • +6 (8 voturi)    
      PR (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:39)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui bgf

      domnu' Tiriac face pr pentru afacerile domniei sale; nu-i un lucru rau asta, e rau ca o face cumva si din banul public, adica plateste o suma derizorie statului pentru tarcul ala, asa cum platea pentru tot domeniul...
      trecand peste asta insa, pr-ul facut de domnia sa aduce investitii straine si deci locuri de munca, e adevarat, prost platite.
      dar asta intr-o tara in care oamenii nu au locuri de munca suficiente si toti sunt cu japca pe saracime. si asta e un lucru bun pentru cei care au o paine sa puna pe masa
      nu mai discut de moralitatea vanatorii, care e mai mult decat discutabila in conditiile in care 'vanatorii' se imbata ca porcii si le sunt impinsi in catarea armei niste bieti mistreti....
      • 0 (0 voturi)    
        Ce ii aia PR ? (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 16:10)

        gh [anonim] i-a raspuns lui gheo

        poate sunt singurul dar nu stiu ce ii aia PR.
    • +6 (6 voturi)    
      Tiriac face pr si iar pr , ca nu sta intrun prrrr. (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:50)

      dr. Iulius Waissman [anonim] i-a raspuns lui bgf

      asa e el ,a revenit in 90 sa ajute Romania ,zicea -am si eu 1-2 milioane de marci de investit!si azi Romania ajutata a ajuns pe ultimul loc in Europa iar Tiriac pe primul loc in top Capital ! frumos ajutor,nimic de zis....
      • 0 (0 voturi)    
        suspect (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 18:50)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui dr. Iulius Waissman

        nu vi se pare cel putin suspect ca Tiriac nu a facut bani decat dupa Revolutie? Daca era asa de bun manager si investitor etc. ar fi facut ceva branza si-n Germania. In schimb, nu, a venit in tara, a cumparat tot ce i-au pus pe tava PDSR (Iliescu, nastase et co.). Nu face exceptie nici Balc-ul, plateste 4 parale ca sa se laude la straini ce bun roman e el. Iar fiu-su vrea bani de la noi ca nu i-au iesit bine fumurile. Halal familie, halal PR. Mai bine lipsa.
  • +4 (6 voturi)    
    vanatoare, mistretul cu coltul de aur... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 13:40)

    ginecologul panfil [anonim]

    Antropologul Vintila Mihailescu despre vanatoarea organizata de Ion Tiriac: Nu e o tampenie, e o porcarie
    .................................
    s'a urcat scroafa'n copac,
    las' c'o doboara tzireak !

    alt paturici. asa'i cand nu mai ai boieri, si arendasii se reclama de boieri....
    pana si ..printii sturzi, pun botu' la vanatoare...
    de, e boiereasca !

    mare stire, mare.
    doua muzici, doua.
    cam tot....manele. altfel.
  • +5 (7 voturi)    
    ucigasi bolnavi (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:03)

    Horatiu [anonim]

    Oamenii care ucid DIN PLACERE au o problema mentala si trebuie tratati. Asa cum trateaza si ei animalele. Deci le doresc cat mai multe accidente de vanatoare cu cat mai multe victime
    • 0 (0 voturi)    
      Si atunci ? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 13:36)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui Horatiu

      Care este diferenta dintre tine si cei pe care ii dispretuiesti ?

      Sau ii invidiezi pentru ca ei au bani si tu nu ?

      Cam asta este problema tuturor celor care fac spume la gura impotriva lui Tiriac et co.

      Daca acesti ipocriti ar fi cu adevarat vegetarieni si mari iubitori de animale, atunci ar milita continuu impotriva vanatorilor si impotriva baietilor de la deratizare, nu doar odata pe an impotriva lui Tiriac ...
  • +6 (8 voturi)    
    Ce blazon are Marele Vanator al neamului? (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:25)

    G.l [anonim]

    Blazonul lui Tiriac este TANASE SCATIU. Neamul prost ,argatul ajuns mare boier.
  • +2 (6 voturi)    
    halal (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:29)

    spark [anonim]

    halal ... unii mor de foame si altii se lafaie ca de ... sunt printi si... ;... pt. ce l-ati linsat pe PATRIOTU" , .... cand o ajunge oare din nou cutitul la os romanului ? ...sau mai bine sa moara de prost ?
    • -2 (6 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:42)

      Jones [anonim] i-a raspuns lui spark

      Tu ai vazut acel video din articol?Sau macar ai auzit ce spune acolo?Toti mistretii vanati sunt donati la diverse orfelinate si case de batrani...abtine-te de la comentarii ca devii penibil!
      • 0 (0 voturi)    
        Cacialma (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 18:49)

        Cain [utilizator] i-a raspuns lui Jones

        Bietii copii orfani, bietii batrani, vor fi tratati regeste (sau poate doar printeste) cu fripturi de vanat. Oare nu le va cadea greu la ficat ?
        Mai acum doi ani, cand a fost o iarna mai calda toti cei 180 de mistreti omorati s-au imputit si au fost dusi la crematoriu. Or fi ajuns de acolo pe masa copiilor orfani sau a batranilor ? Ce gargara gretoasa !!!
    • -2 (4 voturi)    
      Ce treaba are una cu alta? (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:03)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui spark

      Ti-a intrat in cap ca altii trabuie sa copii si noi sa le dam de mancare? Ce s-a intamplat de nu au de mancare? cum asa, au muncit pe gratis ?
  • +6 (10 voturi)    
    cruzime gratuita, (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:50)

    alter_ego [anonim]

    bietele animale n-au nicio sansa, sunt tinute in tarc, asta nu e vanatoare e macel...
    cat despre tiriac: marlanie, prost gust, tipic pentru un argat ajuns mare boier.
    nu, domnule tiriac, nu veti fi niciodata un adevarat boier.

    nici dvs, nici neamul dvs. de tarcovnici.
  • +8 (8 voturi)    
    vânătoarea de mistreţi de la Balc a început (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:00)

    ampersand [anonim]

    Ştie cineva pe ce post se transmite? Sau, măcar, cât e scorul la pauză? Sunt curios să aflu cum se descurc-ai noştri.
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      postul "prieten" al lui Tiriac e ProTV, desigur... >:)
  • -7 (7 voturi)    
    asta e (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:00)

    gioni [anonim]

    e prea tare tiriac ca sa fie inteles de toti amaratii care comenteaza frustrati. asa ati fi facut si voi daca puteati. sa imbogatit e smeker face ce vrea lula lui.simplu. repetati in fata oglinzii: "tiriac e tare, eu sant decat un sclav cu rate,logan si prietena,nevasta grasa si naspa" ! asta e diferenta intre el si voi,el poate orice si e misto asta,voi nu puteti decat sa platiti rate la banca lui eventual
    • 0 (0 voturi)    
      eh (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 18:30)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui gioni

      ghinionul lui, n-are bancă unde sunt eu căpşunar. De fapt, nu cred că p-aici a auzit cineva despre el.
    • 0 (0 voturi)    
      se vede... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gioni

      ... ca ai stat si te-ai uitat mult in oglinda - si ca ai toooot repetat cuvintele alea, pe care le-ai scris mai sus >:)
  • +6 (6 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 16:27)

    adolf [anonim]

    Printul lui peste vorbeste prostii. Aia vin intr-o tara din lumea a treia sa faca ce la ei in tara este considerat degradant. In alta ordine de idei, e plina tara de investitori adusi de Tiriac!
    • 0 (0 voturi)    
      Un impostor ! (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 18:56)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui adolf

      Adevarat printul lui peste ! Conform vechilor reguli, doar fii domnitorului aveau dreptul sa poarte titlu de print sau de domnita. "Printul" asta, de care vorbim este stra-stranepot de domnitor (sau zice el ca este) deci nu mai are acest drept. De fapt, doar aici in Romania face uz de acest titlu, la fel ca si o alta creatura zisa printesa Caragea, o parasuta notorie, iar presa asta, populata cu bizoni, ia de bune toate prostiile astea.
  • 0 (0 voturi)    
    mistreti (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:11)

    cvasimur [utilizator]

    vreau si eu la misreti
  • 0 (0 voturi)    
    a inceput....masacrul (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 19:42)

    dan [anonim]

    evenimente de acest gen au loc si in Africa....AFRICANII AU CEVA DE CASTIGAT???astia ai lu' d-nu tiriac stiu unde e romania??intrebati-l pe fostul sot al MIHAELEI RADULESCU!
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:01)

    maria [anonim]

    Cite locuri de munca a creat Tiriac in ROMANIA?A locuit zeci de ani in casa de la Stat platind citeva sute de dolari chirie pe luna ,si nu oriunde ,in Primaverii unde avea si un teren de 1000 de mp.La banii lui nu si-a cumparat o casa in Ro.Ati auzit sa ajute pe cineva amarit,sau la inundatii?A adus vreun investitor in Ro?Un infumurat si un zgircit.Fiu-sau a mai dat si statul roman in judecata ca l-a tinut 9 ore la arest pt droguri in loc sa zica mersi ca l-a facut scapat justitia noasta corupta.Vrea 1,5 mil de euro. de la vstatul roman ,adica de la noi,puslamaua.
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi fair play (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 21:14)

    levi [anonim]

    daca si mistretii ar avea cate o pusca....
    • 0 (0 voturi)    
      De ce ar trebui sa fie fair play ? (Duminică, 23 ianuarie 2011, 13:41)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui levi

      Nici viata nu este fair play ! In timp ce tu te-ai tarat prin viata si ai ramas sarac si frustrat, Tiriac a muncit si ajuns unde a ajuns prin propriile puteri.

      Desigur, nu se pot uita usor invataturile comuniste, care echivaleaza bogatia si harnicia cu dusmanul luptei de clasa.

      Ma mir ca rezultatele experimentului comunist nu au fost intelese; inca ii urati pe bogati si ati vrea sa ii vedeti morti, nu-i asa ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Animalele ... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 15:04)

      utug [anonim] i-a raspuns lui levi

      Animalele sunt oameni dupa cum si oamenii sunt animale ?

      " Exista si continua sa existe un Holocaust cu mult mai cumplit decat cel al evreilor ... " [... "In relation to animals, all people are Nazis; for the animals, it is an eternal Treblinka." ... "when it comes to animals, every man is a Nazi."]

      Animal rights and the Holocaust
      http://www.srilankadot.com/wiki-Animal_rights_and_the_Holocaust
  • 0 (0 voturi)    
    Nici macar (Duminică, 23 ianuarie 2011, 12:41)

    HESS [anonim]

    Ceausescu nu facea asa carnagiu.Paduri frumoase si un fond cinegetic de invidiat am avut in acea vreme.Acum dezastrul ,praful si pulberea .
  • 0 (0 voturi)    
    PR (Duminică, 23 ianuarie 2011, 12:57)

    Ion [anonim]

    Ion Tiriac face PR pentru Romania si Ion JR da in judecata Romania, de ce nu se coordoneaza, domnule?
  • 0 (0 voturi)    
    Mondialu (Joi, 3 martie 2011, 14:35)

    Borris [anonim]

    La vanatoarea din 2012 ar trebui sa participe ca invitat de onoare si Bercea Mondialu, in rol de mistret. Atunci nu ai mai auzi comentarii de la asociatiile pt protectia animalelor si toata lumea ar fi multumita. In mod sigur unii din invitatii lui Tiriac au patinti sau bunici care au colaborat cu cel mai mare vanator de tigani din istorie...