Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al BOR: Tarifele vehiculate pentru nunti si botezuri sunt chifle de presa. Biserica nu are mercurial, preotii oficiaza slujbe si gratuit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:04 Actualitate | Esenţial


"Tarifele" vehiculate in ultimele zile pentru oficierea slujbelor de nunta sau botez sunt "chifle de presa", iar Patriarhia Romana nu are competente in a stabili aceste sume, ele fiind decise de fiecare parohie in parte, a declarat, pentru HotNews.ro, parintele Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al Bisericii Ortodoxe Romane. "Eu slujesc la o Biserica in centrul Capitalei unde s-a stabilit 200 de lei la botez si 300 la cununie maximum. Aceasta situatie se regaseste la foarte multe biserici, in mediul rural se face slujba chiar si cu 50 de lei. In plus, preotii oficiaza slujbe si gratuit, in special pentru familiile de tineri. Biserica nu are mercurial, asa cum au spus unii ziaristi", spune reprezentantul BOR.

"Aceste valori sunt orientative, pentru a nu exista loc de interpretari si suspiciuni. In plus, cei care fac donatii pentru parohia din care fac parte au gratuitate la serviciile religioase", a explicat Constantin Stoica.

"Este adevarat ca exista in Bucuresti anumite biserici preferate pentru nunti cu mare fast, prezentate si de voi, presa, unde aceasta contributie este posibil sa se ridice la 7-800 de lei. Tocmai din acest motiv, a existat o recomandare a Patriarhiei sa nu se depaseasca anumite sume", a adaugat purtatorul de cuvant al BOR.

La randul sau, parintele Ionut Badea, purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Bucurestilor, spune ca aceste "contributii benevole" ale credinciosilor pentru unele servicii religioase se stabilesc de catre fiecare parohie in parte: "Ele se stabilesc orientativ, daca credinciosul nu are, nu da. Nu sunt bagate pe gatul omului, omul poate sa spuna <Nu am>. Nu sunt taxe precum cele impuse de stat, preotul este obligat sa nu refuze oficierea slujbei. Slujba nu e conditionata de plata acestor bani, mie mi s-a intamplat, ca preot, sa slujesc fara bani."


  • Transparenta in procesul de donatii pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului

Patriarhia Romana a dat publicitatii, miercuri, un comunicat in care precizeaza ca aceste contributii benevole ale credinciosilor la serviciile religioase nu sunt destinate construirii Catedralei Mantuirii Neamului.

In plus, in cadrul Sfantului Sinod din zilele de 16-17 februarie 2011, Cancelaria Sfantului Sinod va propune spre aprobare procedura de colecta nationala a donatiilor pentru noua Catedrala patriarhala la nivelul parohiilor din cuprinsul eparhiilor Patriarhiei Romane. "Astfel, intre alte principii care vor fi propuse pentru asigurarea transparentei procedurii de colectare a donatiilor si evitarea confuziilor cu donatiile in alte scopuri facute la fiecare parohie, Cancelaria Sfantului Sinod va propune un chitantier special unic de inregistrare a donatiilor pentru Catedrala Mantuirii Neamului", se arata in comunicatul Patriarhiei.

"Sunt foarte multi credinciosi care fac donatii, si din tara, si din afara. Pentru ca sunt foarte multi in Parohii care vor sa faca acest lucru, pregatim o modalitate de colectare a acestor donatii prin emiterea unui chitantier unic al Patriarhiei", a explicat parintele Constantin Stoica pentru HotNews.ro.

"Cei care fac donatii vor primi chitanta, iar numele lor va aparea, daca doresc, pe site-ul CatedralaNeamului.ro. Este o modalitate clara, transparenta prin care fiecare poate verifica daca donatia sa a ajuns unde trebuie", mai spune Constantin Stoica. El a adaugat ca masura ar putea intra in vigoare la 2-3 saptamani dupa Sfantul Sinod, daca va fi aprobata.

Ziarul Adevarul a scris, intr-un articol publicat marti, ca Patriarhia ar fi stabilit tarife ce urmeaza a fi percepute pentru oficierea slujbelor de cununie sau de botez, sumele maxime fixate fiind 500 de lei pentru botezuri si 1.000 de lei pentru cununii. Adevarul mai scria ca acesti bani ar fi destinati construirii Catedralei Mantuirii Neamului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8352 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Oh da (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:09)

    je [anonim]

    Biserica-i pe bani. Nu marci banul...nici nu se uita popa la tine.
    • +10 (14 voturi)    
      Răutate gratuită... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:48)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui je

      De ce eşti rău? Nu vezi ce a zis omul: Biserica nu are mercurial, preotii oficiaza slujbe si gratuit.... :-). Dumnezeule, ce declaraţii delirante are preotul ăsta. Ei chiar nu-şi dau seama că devin din ce în ce mai ridicoli? Îmi pare aşa de rău să văd că lucrurile stau aşa pentru că eu îi datorez multe unui preot extraordinar dar se pare că aceştia sunt din ce în ce mai puţini.
    • +12 (14 voturi)    
      parinte, nu prea vorbesti ca un preot (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:52)

      Patrick [anonim] i-a raspuns lui je

      mi se pare incredibil tonul si vocabularul de mahala folosit de Dl. Stoica, este inadmisibil ca un reprezentat al bisericii sa scoata astfel de perle: chifle de presa, se stabileste la nivel de parohie contributia benevola...e benevola dar are totusi un plafon minim?!? cata ipocrizie, nu e de mirare ca sunt generatii intregi de romani care nu calca prin biserica decat atunci cand au nunta/botez sau altceva mai trist. Poate cu banii stransi din contributii benevole finanteaza un sondaj de opinie, unul pe bune, sa vada impactul acestor abordari mercantiliste pe care le etaleaza fara rusine...
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate (Joi, 20 ianuarie 2011, 11:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Patrick

        nu vorbeste ca un popa ci ca purtatorul de cuvant al general manager, preaveselul daniel, al celei mai puternice societati comerciale din Romania, consiliul de conducere fiind bor, evident.
        astia nici dari la stat nu platesc. ei doar incaseaza.
      • 0 (0 voturi)    
        chifle de presa (Vineri, 3 iunie 2011, 11:16)

        chiflangiu [anonim] i-a raspuns lui Patrick

        Poate nu e limbaj adecvat unui preot, dar este un limbaj adecvat ca sa inteleaga toti, inclusiv chiflangii din presa. Eu voi fi maine nas la o biserica din centrul Bucurestiului; am intrebat parintele cat ma costa si mi-a raspuns ca el nu face comert si ca daca dau ceva e binevenit, daca nu, el isi face oricum slujba. Sigur, asta nu e o regula la toate bisericile, dar este o regula a Bisericii Ortodoxe Romane.
  • +13 (15 voturi)    
    OK (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:12)

    para [anonim]

    Asa sa-ti ajute Dumnezeu, parinte!
    • +5 (7 voturi)    
      amin (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:57)

      mia [anonim] i-a raspuns lui para

      amin!
  • +14 (14 voturi)    
    texte (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:16)

    flo [anonim]

    Am fost pana acum nas la 4 evenimente (nunta/botez). Intr-una singura am primit raspunsul nu costa nimic. La celelalte mi s-a spus clar cat si mi s-a dat chitanta. La unul din evenimente mi-a spus tatal mirelui ca nu trebuie achitat nimic si cand dadeam sa ies m-a strigat popa (mi-e greu sa il numesc preot) cu fraza: "Sa imi spuneti numele va rog sa stiu ce sa scriu pe chitanta..."
    • -8 (8 voturi)    
      se pare ca tu ai gresit (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:30)

      alex [anonim] i-a raspuns lui flo

      rezulta ca ai avut o problema de comunicare cu tatal mirelui, sau poate la randul dansului tatal mirelui cu preotul,. Nu era logic sa intrebi tu preotul in calitate de nas cat costa? Aceasta este treaba nasului, nu a parintilor.
      • +5 (5 voturi)    
        se pare ca.. (Joi, 20 ianuarie 2011, 8:01)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui alex

        biserica ortodoxa este invadata de 'credinciosi' pusi pe capatuiala. nasul este parintele spiritual al mirilor, atat. nu e treaba nimanui sa-i dea bani preotului. preotul care cere bani nu poate fi demn sa oficieze o casatorie.
  • +12 (12 voturi)    
    cineva se teme de impozite!! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:20)

    dzeu [anonim]

    de aia baga acum Tarif 0Ron!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Vreau un exmeplu macar (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:25)

    Milka Man [utilizator]

    Nu am auzit nici macar o data de vreun preot care sa oficieze vreo slujba de inmormantare/nunta/botez pe gratis...Dimpotriva, iau banii si iti elibereaza si chitanta (nu cred ca sunt chitante inregistrate undeva), dar doar pentru 30% din bani.S-ar putea face niste flagrante cu camera ascunsa, dar cum traim intr-o tara condusa de oameni cu frica lui D-zeu, nu si a Fiscului...
    • +2 (2 voturi)    
      exemplul solicitat.si nu e poanta! (Joi, 20 ianuarie 2011, 11:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      in urma decesului mamei, un coleg s-a dus la biserica din vecinatatea locuintei ca sa discute cu popa costurile necesare oficierii slujbei de inmormantare.
      raspunsul popii a fost ca el nu percepe niciun fel de taxa, daaaaar, daca crestinul vrea sa ajute prin intermediul bisericii nevoiasi, orice suma de bani e binevenita.
      "si unde sa depun banii?"
      "uite-acolo, pe ghizdul ferestrei, peste ceilalti"
      colegul a pus o suma.
      popa s-a uitat dezaprobator.
      colegul a mai adaugat inca pe cat pusese inainte, fapta miloasa imblanzind-ui privirea popii.
    • 0 (0 voturi)    
      Exemple (Vineri, 21 ianuarie 2011, 10:53)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      Eu am dat (donat) bani de buna voie pentru Biserica parohiei in care locuiesc. Am facut, si fac, acest lucru de multe ori. De fiecare data am primit chitanta. Scriu acest lucru cu oarecare retinere, deoarece nu cred ca e bine sa te fudulesti, ca sa zic asa, cu faptele de milostenie. Si, ca mine, cred ca sunt destui oameni. Dar am si un exemplu care ilustreaza rapacitatea unor "slujitori" ai Bisericii (am pus ghilimele pentru ca se pare ca pentru unii e invers, Biserica ii slujeste pe ei). Intr-un sat din vecinatatea orasului in care locuiesc s-a stins din viata un om dintr-o familie sarmana. Preotul de acolo nu a vrut sa oficieze nicio slujba, asa numitii stalpi, care se slujesc seara la capataiul raposatului (punea problema ca nici macar pe cea de inmormantare sa n-o faca) daca nu primeste bani. Asa ca vecinii au pus mana de la mana, au strans suma solicitata si, astfel, omul a putut fi inhumat crestineste.
  • +12 (14 voturi)    
    Chiar asa, Sfintia Ta? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:27)

    Barbosu' de pe Norisor [anonim]

    Eu stiu zeci de cazuri in care preotii nu numai ca au oficiat gratis, ba chiar au dat mirilor si botezatilor cate 2,000 de lei drept recompensa. Nu-i asa Sfintia ta?
    Desigur, in cazul ASTA nu ai putea sa ne explici de ce preotii dau chiar si cate o100,000 de Euri ca sa ia in primire o anume parohie. Iarta-i Doamne, ca banu' este ochiu Necuratului!
  • +12 (12 voturi)    
    sigur (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:28)

    dzk [utilizator]

    nu stiu daca sumele SOLICITATE de preoti la oficerea casatoriilor sunt stabilite de BOR, dar eu unul tiu ca am fost usurat de aproximativ 1400 lei pentru o nunta, din care 150 lei trecuti intr-un registru, fara chitanta, asa ca mai lasati-ma cu "preotul nu cere", din contra mai are si nesimtirea de a cere, si exista riscul sa faca si scandal daca nu te supui.
  • +13 (13 voturi)    
    contributii benevole dar "stabilite" ? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:28)

    Radu 2 [anonim]

    Cum adica "aceste "contributii benevole" ale credinciosilor pentru unele servicii religioase se stabilesc de catre fiecare parohie in parte" ?
    Cine mai inghite astfel de gogosi cand stim f. bine cum ne jefuiesc hienele astea costumate in haine preotesti ?
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:29)

    raluca [anonim]

    Sunt biserici la care se ajunge si la 1800-2000 lei, vedeti Sf Elefterie din Bucuresti... Si sunt multe care cer peste 1000 de lei taza pt cununie.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui raluca

      Daca vrei nunta cu trei preoti si un cor de 20 persoane atunci evident ca te costa. Eu unul ma simt foarte bine numai in bisericile mici si simple, pentru ca acolo harul lucreaza special. Terminati cu generalizarile, intr-adevar sunt multe locuri unde se practica din pacate jecmaneala insa si multe lacasuri de liniste si spiritualitate; numai ca trebuie sa stiti unde sa cautati.
  • +13 (13 voturi)    
    alooo (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:32)

    ion [anonim]

    De cand nu ati mai botezat sau cununat?
    Poate la catolici biserica ajuta enoriasii, si stiu o multime de cazuri. La ortodocsi si cenusa din vatra sunt in stare sa o ia .
    Totusi ideea este sa crezi in Dumnezeu si sa nu ai nevoie de interpusi pentru a te invata ce sa faci.
    Preoti ortodocsi sunt cei mai hapsini pusi mereu pe capatuiala( vezi preotii din Buzau si vecinatatea lui cu masini ultimul racnet cumparate cu banii jos si vile de iti este rusine sa calci in ele, cu pamanturi, livezi, vii ).
  • +14 (14 voturi)    
    slujbe ...gratuite ! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:33)

    ionamaru [utilizator]

    . saru.'mana ...taica parinte ,stoica .Am vrut sa confirm ( intaresc ! ) ca preotii oficiaza slujbe ...numai gratuite ,mai ales la sate . Gratis , gratis parinte , ...numai ..200...300 lei !! . .. gratis ..ca in ' centrul capitalei ' !
    si daca ,credinciosul nu are ...cumpara lumanari ..daca vrea sa-i fie tarana usoara !.
  • +11 (11 voturi)    
    Tarifele vehiculate pentru nunti si botezuri sunt (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:35)

    Cristea Marius [anonim]

    Ce spune Dl. Stoica sunt ''chifle de presa'' .
    Concret : anul trecut am avut nunta la Sf Spiridon cel Nou . ( biserica foarte cautata in Bucuresti )
    500 ron inainte - 1000 de ron dupa nunta , nu a spus nimeni ca cei 1000 de ron sunt la libera alegere , la fel cum si programarea s-a facut la limita .. cu avans de 500 ron .

    Cine poate avea incredere in BOR ? ( si de ce ?) cu ce vin ei catre oameni incat sa nu fie suspecti de coruptie la fel ca toata lumea aflata in sistemul de stat ( politic ).
    • +6 (6 voturi)    
      " chifle" la pretul asta? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:36)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Cristea Marius

      pai si icre negre s-ar putea. In noiembrie, nunta in Bucuresti, la biserica s-a dat 800 fara chitanta( biserica de cartier sa fim intelesi). Banii au fost ceruti de preot, nu i-am dat noi de buna voie.Slujba a durat cam 40 min, iar predica de sfarsit nu s-a mai tinut, pentru ca pe preot l-au enervat fotografii.
  • +10 (10 voturi)    
    ...se numeste tupeu!!! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:37)

    Lexus [anonim]

    ...ma refer, atat la declaratiile lui C. Stoica, cat si la atitudinea preotilor cand trebuie sa primesca bani...o fac fara sa aiba nici cea mai mica retinere.
    ...cred ca ar fi mai ok, daca s-ar stabili o suma fixa...dar patriarhia nu doreste asa ceva, pt ca ar recunoaste existenta unaor venituri si implicit ar primi mai putini bani de la buget!
  • +11 (11 voturi)    
    nunti (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:39)

    ana [anonim]

    am fost la 10 biserici din bucuresti mai jos de 5 milioane de cununie religioasa nu exista si acestia cash pe chitanta pe loc, fara avans...chitanta de DONATIE! ce mincinosi! dupa nunta preotul il ia pe nas de mana il baga in spate si negociaza la sange cu el...pe langa aia 5 milioane mai dai vreo 3 milioane! MINCINOSIII
    • +2 (4 voturi)    
      Ba exista (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:13)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui ana

      Am facut in 2009 cununia la o biserica din centrul capitalei cu 300 de lei, pt care am primit chitanta. Mi s-a spus ca pot plati in rate, chiar daca nu cerusem si nu era cazul. Are si website :) manucavafu.ro
  • +13 (13 voturi)    
    zau ?! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:39)

    Tom Macaragiu [anonim]

    hai sa iti dau eu un exemplu:
    la Biserica Schitu Magureanu (inainte sa redevina Manastire) adica la inceputul anului 2010 mercurialu` spunea ca trebuie sa cotizez cu 400 de roni - FARA CHITANTA.
    Am dat banii astia desi slujba de botez a fost oficiata cu intarzaiere de 90 de minute si desigur apa din cristelnita a trebuit sa fie carata de la un restaurant din apropiere pt ca biserica nu avea fonduri pt plata gazelor si deci trebuia sa ii fac o baie cat se poate de rece copilului.
    Preotii sunt niste po..i care nu fac altceva decat sa ii jupoaie pe amaratii care ajung cu nevoi la biserica. De altfel lumea a inceput sa treaca pe la biserica doar ca sa se supuna inertiei ordini sociale, doar stim... asa e bine.
    Altminteri biserica nu isi mai are rostul in societatea asta, rolul ei social s-a diluat atat de tare incat sunt de parere ca preotimea trebuie sa dispara. NISTE FARISEI!
    Poate BOR sa arunce o privire la catolici. Ar putea sa vada cum in bisericile lor se organizeaza cursuri de pian, orga, chitara, meditatii la disciplinele scolare si multe alte activitati benefice societatii.
    Daca nu sunteti in stare sa faceti nimic macar copiati ce este bun.
    • -6 (8 voturi)    
      parerea ta... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:26)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      la catolici se mai violeaza si copii.. dar asta e alta poveste.

      Cat despre disparitia bisericilor... poate e doar parerea ta. Eu ma bucur sa pot merge la biserica din cand in cand, sa mai gasesc cate un preot care are un sfat bun si sa am o legatura cu altceva decat cu lumea de care ma lovesc in fiecare zie.

      Alta chestie pe care vreau sa o subliniez: biserica are un singur rol: religia. Locuiesc in SUA unde biserica este si un nod in reteaua sociala (dupa slujba este cocktail hour), unde se fac tot felul de cursuri, de activitati...

      Va spun sincer ca prefer sa merg la biserica mea din Moldova unde nu faci decat sa te rogi decat sa merg la biserica unde esti masurat dupa cum te imbraci, ce masina conduci etc. si esti asezat in scara sociala.
      • +4 (4 voturi)    
        cool (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:45)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        din pacate, la biserica ta din Moldova, multi "credinciosi" se duc dupa slujba la crasma, se imbata cui, apoi isi dau in cap, se injunghie sau mai violeaza o baba, acolo! deci mai usurel cu laudele la adresa ortodoxiei, treaba pute rau de tot, pentru ca influente pozitive asupa enoriasilor canci!.
  • +11 (13 voturi)    
    Sa ia aminte cei ce fac astfel de declaratii: (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:39)

    iceman [anonim]

    Isus cand a intrat in Templu a rasturnat tarabele cu bani ale camatarilor. Tot el a zis ca mai degraba trece camila prin urechile acului decat bogatul in Imparatia Cerurilor. Eu m-as lua de ganduri in locul lor. Chestia cu donatiile benevole, ei bine banii de donatii nu se cer ci se ofera.
  • +10 (10 voturi)    
    Aha, sigur (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:41)

    just_me [anonim]

    D'aia mi-au cerut 60lei la INMORMANTARE si am auzit cazuri unde au cerut si 500lei la inmormantari, nu e vorba de suma e vorba de gest. Va urez sa va inecati cu "chiflele de presa".
  • +8 (8 voturi)    
    BOR (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:41)

    Adrian C. [utilizator]

    Daca s-ar impozita toate serviciile oferite in biserica nu ar mai fi nevoie de reduceri in domeniul bugetar, chiar ar mai ramane bani. Asta nu inseamna ca nu trebuie redus 'aparatul bugetar'. Nu mai vorbesc de foloasele necuvenite ale preotilor: cadouri primite de la credinciosi, afaceri cu lumanari si locuri de veci.
  • +11 (11 voturi)    
    eu stiu ca au "lista de preturi" (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:43)

    insuratu' [anonim]

    anul acesta ne-am casatorit la Sf Elefterie din Cotroceni. "tariful" ?... 1500 ron - bineinteles fara chitanta. Am inceput sa cautam o biserica de prin octombrie 2009 iar cand am ajuns la ei ne-au spus de la inceput "pretul". Si l-am acceptat.
    Ce vreaus a spun este ca ... intradevar bisericile au lista de preturi orice ar spune BOR
    • +6 (6 voturi)    
      Ce-a mai crescut pretul (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui insuratu'

      Eu m-am cununat tot acolo in vara lui 2007. Cand ne-am dus prima data, prin octombrie 2006, ni s-a zis 800RON. Cand am revenit sa "confirmam" prin martie ni s-a zis 1000RON. Cand am facut cununia nasul a platit cei 1000RON dupa care tarcovnicul l-a mai scuturat de 150RON. N-a primit chitanta pe nici o suma. In schimb am avut parte de 3 preoti, din care unul era baut deja (era deja 6 seara).
  • +12 (12 voturi)    
    cei mai mari evazionisti fiscali (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:44)

    stefan2008 [utilizator]

    popii, curvele si cersetorii
  • +9 (9 voturi)    
    "Tarife" (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:44)

    Mircea [anonim]

    Dl.Constantin Stoica ar face bine sa se intereseze inainte de a face astfel de declaratii, sau sa nu mai incerce sa ne abureasca !
    In Bucuresti, la anumite biserici, "taxele" pentru o cununie sunt si 4000-45000 lei. Incercati la biserici in jurul Tribunalului.
    Nu cumva aceste slujbe sunt in "fisa postului" la preoti, impreuna cu botezul si inmormintarea, si ar trebui sa fie GRATUITE.
    Iar daca mi se solicita o contributie pentru biserica, sa nu mi se impuna cuantumul. Aceste slujbe nu trebuie sa fie AFACERI pentru nimeni !!!
  • +12 (12 voturi)    
    M-am casatorit in septembrie (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:46)

    D [anonim]

    Si dupa ce am cotizat normal, acea taxa cred ca 60 de lei, cu chitanta, am dat 100 la preot, ca apoi dupa slujba sa-l cheme cu tupeu pe nas in altar. L-am intrebat pe preot de fata cu toata lumea daca are ceva de zis sa zica acolo pt. ce sa mearga in altar si nu a mai zis nimic. Oricum a primt si de la nas ca sa nu se planga. Ma deranjeaza nesimtirea si tupeul mai ales venind din partea celor care, culmea sunt stalpii moralitati teoretic. Am ajuns la concluzia ca sunt doar o alta organizatie de facut bani pe spatele altora care muncesc cu adevarat. SCUZE TUTUROR PREOTILOR ADEVARATI CARE NU S-AU VANDUT PT BANI.
  • +11 (11 voturi)    
    miresici.ro (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:48)

    Idioteque [anonim]

    Daaaa, sigur ca da. Ia luati topicele despre biserici de pe forumul respectiv sa vedeti ce sfintisorii sunt popii! :D
  • +11 (11 voturi)    
    rusinea crestinismului (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:48)

    un crestin [anonim]

    deci asa a lasat Isus in evnaghelii pt apostoli???botezul 200 de lei??/ Nu va e rusine...sa ma mai numiti si urmasi apostolilor si purtatori de har.Voi de simonie nu ati auzit>>Oare pt citi parai a botezat Sf Ion Botezatorul pe Domnul Isus???(noroc ca nu era asa zis ortodox)
  • +12 (12 voturi)    
    taxa!!! ??? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:50)

    just me [anonim]

    Pai parinte purtator de cuvant, mai mult lumesc decat duhovnicesc, are Dumnezeu taxa ???
    Din pacate foarte multi preoti impun unele taxe, dar tin sa va spun ca Dumnezeu n-are taxe. Poate va spune ceva "banul vaduvei"?

    Ati devenit in proportie de peste 90% cam lumesti, bine ca totusi am intalnit si merg la o biserica unde nu este taxa, fiecare cat poate, ca stie Dumnezeu ce posibilitati avem fiecare.
  • +12 (12 voturi)    
    :D (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:51)

    hash [anonim]

    sa vad eu un popa care nu accepta bani si-l mananc cu tot cu anteriu.
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:52)

    Florin [anonim]

    Domnul acesta Constantin Stoica, sau tovaras mai sigur, cred ca traieste pe alta planeta sau este prost informat de serviciile de inspectie din teritoriu. La oficierea oricarui eveniment - deces, cununie, botez, parastas, pomana, Boboteaza, Craciun, Invierea Domnului s.a.m.d se incaseaza un tarif bine stabilit de catre conducerea bisericii respective. Decat sa vii, in calitate de purtator de vorbe al BOR si sa debitezi ineptii, mai bine taci... si uite asa se mai naste un filozof. Sunt de acord cu tarifele care se platesc catre Biserica Ortodoxa Romana, sunt servicii de care cu totii nu ne putem desparti, dar trebuie fiscalizate si din acesti bani sa se plateasca bugetului statului sumele legal cuvenite, nu sa se incaseze 1000 lei, sa se taie chitanta de numai 50 lei si restul...Dumnezeu cu mila. Serviciile religioase vor trebui facute in functie de zona unde este amplasata biserica - municipiu, oras, comuna, sat, catun, iar banii incasati sa fie supusi unui control strict al ANAF, prin eliberarea unui timbru fiscal aferent serviciului prestat de catre preoti. In rest, numai de bine, si sa ne ajute Dumnezeu sa fim cu totii onesti si corecti.
  • +11 (11 voturi)    
    ha, ha, ha (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:52)

    L2 [anonim]

    Gratuit..? ce este gratuit cu draga noastra BOR? a, ca nu dau bonuri fiscale si ca isi trag preotii banii, asta e altceva. A, si daca tot primesc bani de la buget, de ce trebuie sa fie platite aceste servicii? Nu e ca la invatamant? sa fie gratuit, daca tot se dau bani de la stat?

    dar ma rog, intrebarea mea retorica e alta: cum fac ca din impozitele mele sa nu se plateasca nimic la BOR? eu sunt ateu si nu vreau sa sustin nici o biserica...
    • +6 (6 voturi)    
      comentariu (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:02)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui L2

      nu deschide nimeni gura fara bani ,de unde au averile ce le afiseaza .DA se faceau slujbe la asfel de evenimente si gratis dar cind stoica era elev
  • +11 (11 voturi)    
    mda..... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:53)

    ella [anonim]

    L-am pierdut pe tata in decembrie anul trecut si inmormantarea intr-un sat pierdut din sudul tarii a costat 450 Ron. Evident cu chitanta doar pe 200.. Restul de bani nu se stie unde s-au dus si cand am intrebat .. s-a facut ca nu aude.... dar deh.. trebuie dat pentru ca altfel nu se face inmormantarea.. ce mai conteaza durerea omului si poate chiar lipsa materiala.. nu dai banul nu se inmormanteaza...
    Acum am inteles de ce acel preot este cel mai bogat om din sat.... nu mai adaug faptul ca in biserica era frig ca afara pentru ca nu-i asa nu sunt bani pentru montarea unei instalatii de incalzire.... in conditiile in care in satul respectiv de mai bine de ani s-au introdus conducte de gaze... concluziile le trage fiecare cum vrea..
  • +9 (9 voturi)    
    numai minciuni (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:54)

    Ortodox [anonim]

    Niste minciuni sfruntate. Tarifele sunt percepute de preoti in functie de reputatia bisericii si/sau a corului acesteia. Nu se elibereaza bon fiscal sau chitanta pentru ca banii intra direct in buzunarele lor.
    Incercati sa va explicati cum un preot dintr-un oras mic isi permite vila cu 2 nivele si 3 masini dintr-un amarat de salariu de 1500 RON.
  • +8 (8 voturi)    
    Danii !?! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:54)

    Anda [anonim]

    Pai, daca sunt benevole, nu este absurd sa spui ca au fost stabilite de ....fiecare parohie in parte; cu alte cuvinte suntem numiti volintiri, nu-i asha ?
    Dar pe langa asta, chitante nu eliberati pentru aceste „DANII” ca-z doara ele se fac venituri la Biserica ? Si, cf. principiului existent, fiecare venit tb impozitat ? Ce mai poti spune dle Stoica, mai ales ca nici dta nu crezi o iota din ceeace spui, sau mai bine zis, cu premeditare si fara frica de Cel de Sus ne minti ! Ca realitatea in care traim cu totii spune cu totul altceva .
    Cu ramane cu porunca : Sa nu minti !
    Ca sa vedeti realitatea va recomand sa rasfoiti „ Alegere de stareta”- Damian Stanoiu, scriitor ( raspopit ). Acesta este cu adevarat sincer, nu ca dl Stoica, care incearca sa ne amageasca acum in sec. 21 cu o realitate a sa care difera radical de realitatea pe care o cunoastem cu totii, zi de zi.
  • +8 (8 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:56)

    Vlad-I [utilizator]

    Imi aduc aminte ca acum 5 ani a murit un baiat tanar in Spania, l-au trimis in tara, dar inainte au vrut sa vina preotul ortodox din Madrid sa-i faca o rugaciune la spital, a cerut 600 de euro. Pai, daca romanii castigau mult in constructii el de ce sa nu castige mult la rugaciune, si pe deaspura este un bilet sigur spre rai, chiar este un chilipir. Romanii au exces de locuri de cult si lipsa de spitale bune.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:38)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      wow... niciun comentariu care sa sustina ce a spus nenea stoica.

      peste tot, la orice biserica te duci, ti se va cere banul.


      nu contest c-or exista si exceptii, dar jur ca nu le-am intalnit... nici macar auzit :-\
  • +8 (8 voturi)    
    Minciuni! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:03)

    ileana [anonim]

    Sora mea impreuna cu sotul au botezat duminica, 16 ianuarie 2011 la Biserica Alba din centrul Bucurestiului. Initial, preotul le-a spus ca pretul este de 800 lei. Cand a trebuit sa faca plata, cumnatului meu i s-a spus ca nu mai e 800, ci 900 de lei.
    Pe langa bani, toata lumea trebuie sa duca ulei, sapun, prosop si altele, functie de biserica.
    Ce e de facut in asemenea situatii?

    Off topic: cred ca primii care ar trebui controlati conform noii legi a averilor ilicite, ar trebui sa fie preotii, de la primul si pana la ultimul. Sunt tare curioasa pe unde vor scoate camasa...mortului!
  • +8 (8 voturi)    
    200 de lei? e o gluma (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:07)

    andi [anonim]

    200 lei in centrul capitalei? e o gluma, eu am dat banii astia la un botez la tara in jud. Iasi!
  • +7 (7 voturi)    
    Taxele (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:11)

    ictin [anonim]

    Taxele SUNT stabilite de catre patriarhie pentru episcopii si apoi de catre episcopii pentru fiecare parorhie. Preotii sunt obligati sa plateasca aceste taxe, daca nu isi pierd dreptul de a oficia nunti/botezuri/inmormantari si chiar parorhia. Stiu preoti care bleasteama aceasta practica a BOR, deoarece uneori le mai e si lor rusine sa ceara bani, dar daca nu cer, isi pierd parorhia.

    CAZ REAL. Stiu un calugar care refuza sa primeasca orice fel de bani la astfel de evenimente. Daca cineva venea la el cu bani, ii recomanda calduros ca daca chiar vrea sa lase ceva pt. biserica sa lase in cutia milei cat considera si atat. REZULTATUL. I s-a retras dreptul de a oficia la astfel de evenimente, care au fost preluate de preotul din satul vecin, care nu refuza sa cotizeze.

    De asemenea cotizatia NU ESTE BENEVOLA PT. NIMENI

    CAZ REAL. Prin 2004 intr-o comuna langa Pitesti a murit copilul unei familii sarmane. Pretorul din localitate le-a cerut 1000 de lei ca sa il ingroape. Rezultatul a fost ca ziarul local a trebuit sa faca cheta ca sa poata ingropa copilul.

    In concluzie numai un nebun sau un prost facut gramada ar putea face donatii benevole acestor borfasi, mai ales pt. a construi acea monstruzitate de catedrala.

    Si inca ceva. Domnilor ziaristi porniti cu totii o campanie cum a fost aceea nu dati bani la cersetori: "NU dati bani la POPI". Lumea trebuie responsabilizata sa nu le mai dea bani, ca sa invete si ei ce e umilinta si ce e inseamna religia.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa fim corecti (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:13)

    bog [anonim]

    Un raspuns corect. Sunt biserici unde se cere mult, sunt biserici unde se cere sub 50 ron.
    Apropo, preturile sunt stabilite de consiliul parohial si nu de popa.
    • +5 (5 voturi)    
      HA HA HA (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:27)

      misu [anonim] i-a raspuns lui bog

      Ca popa vine sa-ti ceara(sugereze) donatia cu consiliul dupa el.
  • -6 (8 voturi)    
    nu iau partea partea nimanui (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:14)

    Andrei [anonim]

    dar am un singur exemplu:
    cand mi-am facut nunta am cerut sa mearga aerul conditionat in biserica pentru ca era vara si era foarte cald. Nu am vrut sa transpiram in cor timp de o ora cat se oficia slujba de cununie.

    Mi se pare normal sa fac o donatie la biserica, avand in vedere ca se presteaza un serviciu si am anumite pretentii. Mai mult, serviciul este individual - un preot nu oficiaza 10 nunti odata.

    Prin comparatie, cununia civila a durat mai putin de 5 minute dar am platit mai mult la primarie decat am platit la biserica pentru o ora de slujba.


    Alt lucru de tinut minte: se vede din ce in ce mai mult ca romanii doresc sa isi faca nunta la cea mai grandioasa biserica, cea mai alba, cea mai frumoasa... dar ne plangem cand tb sa platim pt asta? Va garantez ca se gaseste un preot, la o biserica la sat unde cununia poate fi facuta cu foarte putini bani daca nu chiar gratis. Dar daca vreti nunta la biserica alba din centrul orasului, cu 3-4 preoti, atunci asteptati-va sa platiti pt asta.

    Andrei
    • +2 (2 voturi)    
      Si salariu de ce mai au atunci? (Joi, 20 ianuarie 2011, 15:17)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Si salariu de ce mai au atunci? Platesc chirie la biserica?
  • -8 (8 voturi)    
    Toata lumea (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:18)

    dorin [anonim]

    Comenteaza....
    Poate ca au dreptate....dar cu totii sunt niste ipocriti. Cheltuiesc cu nuntile si cu inmormantarile sume incomparabile cu cele pe care le dau la preot...vor sa se cunune toti in centru de se ajunge la peste 10 nunti pe zi dar ...au ceva de comentat cand dau sau li se cere....Un crestin adevarat nu comenteaza aceste aspecte. Da cat are si nimeni nu-l acuza pentru asta....Personal , nimeni nu mi-a impus o suma...Daca am dat la cununie o anumita suma ...am facut-o in cunostinta de cauza ...chiar daca puteam da de 10 ori mai putin....
    Oricum cei care se reped la comentarii, nu cred ca trec pe la biserica mai des decat la botez, Paste, Craciun, nunta sau inmormantarre. Daca ar face-o mai des ..ar fi mai rezervati la comentarii...pentru ca ar fi mai in cunostinta de cauza, ar vedea si ei ce se intampla la biserica si care este treaba cu invatatura de credinta si le-ar fi mai frica de Dumnezeu....Ar sti ca tot ceea ce scot pe gura vine din inima...si pentru tot cuvantul rostit in desert vor da socoteala....
    Asadar ..ar fi buna mai multa retinere....
    • +1 (1 vot)    
      De ce nu vrei sa intelegi (Joi, 20 ianuarie 2011, 14:37)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Problema principala este ca pentru acei bani nu se plateste nici un fel de impozit. Intra direct in buzunarul preotului. Sau in cazul existentei unei chitante aceasta se face doar pentru un procent mic din totalul banilor primiti si chiar si atunci cand chitanta este prezenta , aceasta este doar o simpla hartie pentru ochii lumii , iarasi neplatindu-se niciun fel de impozit pentru suma respectiva.
      Plus ca mai e problema si de ipocrizia preotilor. Daca vrei milostenie cea mai buna metoda de a o preda este prin exemplu. Dumnezeu nu are nevoie de bani. Orice preot a ales sa faca benevol chestia asta, si ar terbui sa priveasca remuneratia ca pe ceva in plus, nu ca pe un drept ce trebuie acordat obligatoriu.
  • +8 (8 voturi)    
    ha,ha....popa prostu (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:29)

    geo [anonim]

    Stoica asta (POPA PROSTU) pe ce lume este?...Cred ca nu stie ce BISERICA reprezinta....ne prosteste pe toti parca noi nu am avut nunti si botezurii
  • +7 (7 voturi)    
    o parere (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:37)

    geo [anonim]

    Oameni buni....filmati cu camera ascunsa(cit mai multi) si dati publicitatii....sa nu mai poata spune ca sunt cazuri izolate.....AM AJUNS RAU DACA SI POPII MINT FARA SCRUPULE
  • +8 (8 voturi)    
    Ne prosteste.... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:37)

    Mihai [anonim]

    In ce film SF a vazut cretinul ala ca nu cer popii bani?.....Poate pe Marte....La popa,daca nu dai,ramai fara slujba de inmormantare.....Pacatul lacomiei si trufiei va paste...cu catedrala voastra,in loc sa faceti azile de batrani si orfelinate.....
  • -8 (8 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:38)

    raspuns [anonim]

    Vreau doar sa lansez doua intrebari pentru toti cei care au luat foc:
    1. Daca lumea din ziua de astazi si de fapt din toate timpurile functioneaza cu bani, si cand stim (sau simtim) ca banii in cea mai mare parte a lor se afla prin intermediul nostru al pacatosilor sub puterea celui intunecat, cum credeti ca se poate lupta biserica impotriva lucrarii necurate: cu vorbe? ca cei pe care ii mai intalnesti prin strainatate vorbind pe strada? Nu, din pacate biserica se lupta cu aceleasi arme, incercand sa transforme banii necurati in bani cheltuiti in scopuri nobile care sa ajunga la oameni care sunt aproape de credinta care sa faca lucrari bune si placute lui Dumnezeu. Astazi lupta pare complet inegala in favoarea necuratului din pacate, dar avem fiecare liberul arbitru lasat de D-zeu sa ne trezim si sa nu ii mai facem jocurile! Faceti milostenie si dati ce e de dat fara strangere de inima fratilor, pentru ca astfel lucrati la indreptarea semenilor, iar iubirea de aproapele este una dintre principalele porunci ale Domnului.
    2. chiar credeti ca cei care fac milostenie sau donatii la biserica sunt cumva mai putin inteligenti decat ceilalti care se isterizeaza pe aici? o diferenta esentiala este ca cei ce fac asta au inteles rostul acestor bani dati.
    Se creaza poate tratamente diferentiate intre bogati si saraci, insa sa nu uitam ca si saracii sunt saraci cu un rost tot spre binele lor. Sunt de cele mai multe ori suferinzi de acelasi pacat al iubirii de arginiti ca si bogatii pentru ca viseaza tot timpul la ei. Daca i-ar avea de unde stiti ca nu i-ar cheltui pe vicii grave. Banii vin ori de la D-zeu pentru oamenii placuti lui si puternici sa faca fapte bune pe acest pamant ori din pacate de la necuratul in cele mai multe din cazuri, cand nu ne explicam cum ii suporta D-zeu pe unii. Concluzia mea este ca D-zeu stie rostul tuturor cel mai bine si gaseste caile cele mai potrivite de a ii indrepta/mantui pe oameni.
    • +8 (8 voturi)    
      Sigur (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:25)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui raspuns

      1. Scopuri nobile. Sigura ca da. Un harem pt. prea sfintitul, o limuzina misto, o vila de vacanta, un teren de vanatoare sunt din cate stiu cele mai nobile scopuri dintre toate. Ca sa nu mai spun mall-ul bisericesc pe care vor sa il construiasca pe banii contribuabililor.

      2. Raspunsul la intrebarea ta este in mod inevitabil DA. Daca iti rupi de la gura ca sa aiba tata popa bani de benzina pt. audi a seis nu prea are cum sa te duca mintea. Eu pana la urma prefer sa ii cheltui pe viciile mele decat pe viciile popilor.

      Si despre liberul arbitru, e adevarat, il au toti, numai ca unii, dupa cate vad, refuza sa il foloseasca.
  • +6 (6 voturi)    
    Unde ni sunt credinciosii? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:43)

    Dan Samoila [anonim]

    Cum de sunt deja 32 de comentarii fara ca sa apara aia care sa ne infiereze lipsa de credinta, sa ne explice cat de profunda e biserica noastra stramoseasca, si cat de pierduti suntem ca indraznim sa o criticam, ca si cum am fi in 'afara' bisericii?
    Alo, domnul Baconschi si colegii crestin-democrati? Domnul Neamtu, cum tolerati asa ceva, in paginile Hotnews, de unde, deh, ne asteptam la o protectie, ceva?
  • +6 (6 voturi)    
    Da cand erai purtator de vorbe... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:44)

    Esanu [anonim]

    Da, da, domnule stoica, pai pe cand erai purtator de vorbe ( caci de cuvante, nici vorba..)la MMB (Mitropolia Moldovei si Bucovinei) nu erai acel care inlesnea audiente la mitropolitul Daniel pentru diversi oameni de afaceri, care cereau acestuia sa intervina la alti afaceristi, rau platnici. Bine, bine zicea mitropolitul Daniel, vom face precum ceri, dar tu ce poti face pentru noi? Si „ofertele” erau de tot soiul, de te crucesti : camioane de balast ( nu, nu doua, ci macar zece i se spunea solicitantului, ca doar esti om cu frica de....mitropolit) fier beton ( ca doar la Mogosesti ( parca) inaltam mandra biserica - numai marmura, inoxuri, gresii de tot felul, unele mai spaniole decat altele, parchete, termopane, ma rog tot ce se cere pentru un camin de nevoiasi...). Stiu un om de afaceri, caruia i-a pus Cel de Sus mana pe cap si care, destul de des merge la acea mandra biserica si pune bani cu nemiluita pe la icoane, cuti de danii iar dupa ce o face se uita in sus : Vezi, Doamne, eu dau bani, pe Tine te rog sa ai grija de mine, de afaceri, si incheie cu un smerit indemn: Doamne ajuta ! Pacat ar fi sa nu spun ca ceea ce face Pimen la Suceava este atat de diferit de toti altii ,el a organizat si indruma un asezamint pentru cei batrani si singuri. Pot spune ca atunci cand l-am vazut prima oara pe acesta, venea de la acel camin, cu mainile julite de munca, cu ciocanul in mana, nerabdator sa rezolve probleme promise in van de altii. Ei, asta este cu totul altceva, fata de ceea ce vedem de regula in jurul nostru.
  • +6 (6 voturi)    
    taica parintele vorbitoru si cele 10 porunci ! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:49)

    gura rea [anonim]

    Taica parintele ,cred ca sefu lu' matale ,patriarhu' ,ar trebui sa te pie la colt sa inveti cele 10 porunci ca le-ai uitat !
  • +3 (3 voturi)    
    gratis (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:27)

    Rakossy Zoltan [anonim]

    si eu sunt preot, de 7 ani, de doua ori am fost intrebat, cat costa slujba, (la inmormantare), la ambele cazuri, am acceptat ca donatie pentru biserica suma oferita(50.00 ron), cu chitanta, stampila, orice serviciu,slujba pentru enoriasii care apartin la o anumita biserica se face din "oficiu", nici nu se cere si (cel putin la majoritatea cazurilor) nu se accepta bani, cel putin asa este la noi la reformati
  • +5 (5 voturi)    
    măi, de ce să zic (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:43)

    visio [anonim]

    dar purtătorul ăsta de sutană merită toată stima: trăieşte în altă lume, şi spune numai prostii amuzante; sau vorba lui Dănuţ: ''mama nu se supără când fac pe mine''...de toată jena..
    mă aşteptam ca de Bobotează să vină un preot cu umezitul pereţilor..am aşteptat degeaba..cei mai leneşi oameni sunt preoţii şi călugării; fac nimic totă ziua, omoară timpul la fel ca un parazit social; nu am văzut preoţi să umble cu sacoşa la amărâţi; dasr să vezi ce case şi maşini au...te doare capul...dacă era după capul preoţilor, şi acum mâzgăleam pereţii peşterilor....
    • +2 (2 voturi)    
      ba nu traieste deloc pe alta lume (Joi, 20 ianuarie 2011, 10:35)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Ne minte cu tupeu, uitandu-se in ochii nostri. Stie precis ca nu-l crede nimeni, fiecare a avut cel putin o experienta personala, si cu toate astea ne vinde gogosi intr-un limbaj de mahala.
  • +1 (1 vot)    
    Taxe (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:43)

    Uncle Sam [anonim]

    Sper ca sunt impozitate sumele respective, sa manance si gura statului o paine sfintita.
  • +1 (3 voturi)    
    Cum ar trebui sa functioneze... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:49)

    fantana [anonim]

    Este normal ca preotul sa primeasca si el un salariu. Il primeste de la Stat. Bun.
    Nu este suficient la fel ca in cazul medicilor sau profesorilor. Atunci trebuie sa mai plateasca suplimentar comunitatea, problema este cum astfel incat sa fie transparent si echitabil.
    Ei bine pentru asta este cotizatia anuala catre biserica. Faci nunta, botez, nu dai un ban pentru actul in sine care este binecuvantare si har si nu poate fi cuantificat, dar platesti acea cotizatie pin care sa poata sa functioneze biserica.
  • +1 (1 vot)    
    Dedicatie (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:50)

    Andy Latimer [utilizator]

    http://www.trilulilu.ro/Tezeul/f0ab75536c6d30 "Restul e tacere",vorba maestrului Nae Caranfil...
  • +6 (6 voturi)    
    dume de bine (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:50)

    belzebut [anonim]

    n-am rabdare sa citesc articolul, dar duma cu slujbele oficiate gratis e super tare. constantine, las-o ba la punctu mort, ca viu nu va aduce profit ....
  • +3 (3 voturi)    
    sondaj online (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:55)

    teoctist [anonim]

    hey echipa hotnews - dati si voi drumul la un sondaj online sa vada costel care-i realitatea slujbelor gratuite pe bani.
    dar sa nu se dea numele popii, ca va fi concediat !!
  • +6 (6 voturi)    
    cum pana mea? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 20:06)

    lb [anonim]

    cum pot fi stabilite "contributiile benevole" de catre parohie?
  • +3 (3 voturi)    
    asa o fi, dar... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:27)

    toma... [anonim]

    sa spuna dl purtator de cuvant acest lucru cu mana pe cruce;
    poate va mai castistiga niste enoriasi...sau va mai pierde....cine stie...
  • +3 (3 voturi)    
    pacat ca slijiti in casa Domnului! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 22:11)

    m [anonim]

    Chiar Sfantul Sinod nu s-a intrebat niciodata de unde vine vorba "tu sa faci ce zice popa, nu ce face popa"???
    Eu merg la o biserica in jud.Prahova unde parintele nu-ti primeste pomelnicul daca nu achiti 27,5 RON (270000 lei vechi)!!! in conditiile in care un amarat de taran care a muncit la CAP are o pensie cat taxa de pomelnic! Si as vrea sa vad si eu unde te duci sa arvunesti o nunta sau un botez si sa ti se spuna "dai si mata o contributie, acolo, cat te lasa inima!!!" Halal slujitori ai Domnului!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai sunt si exceptii (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 22:14)

    tull4net [anonim]

    Citind cele declarate de acel domn Stoica mi s-a intarit convingerea despre ipocrizia oamenilor care alcatuiesc BOR-ul. Dar tocmai pentru ca mai exista cateva exceptiiprintre preoti( oameni care intr-adevar au aceasta vocatie)ar trebui sa-i numim pe acestia intru cinstea lor si rusinea celorlalti. Am botezat copii amandoi la Biserica Rusa in centru Bucurestiului in 2007 si 2009si Parintele Vasile mi-a spus, dupa slujba, cand a fost intrebat cat datoreaza ca slujba de increstinare a fost placerea lui, iar nasul sa contribuie cu cat crede el de cuvinta pentru biserica. In 2007 nasul a dat 80 ron pentru biserica si 30 ron pentru cor , iar in 2009 150 ron pentru biserica si 50 pentru cor. Oamenii care slujesc la aceasta biserica si cred ca mai sunt si altele la fel, fac cinste statului de preot pe care il au. Ceilalti, si din pacate sunt majoritateta, sunt o rusine pentru haina preoteasca.
  • -1 (3 voturi)    
    taxe (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 22:49)

    popa nicolae [anonim]

    am observat ca majoritatea celor care au scris nu prea cunosc cum merg treburile in ceea ce privește organizarea (sau lipsa de organizare) din B.O.R.
    1 - in primul rand trebuie știut ca preoții nu sunt salarizați integral de la stat; ei primesc un o anumita suma de la stat iar restul salariului trebuie sa-l completeze din fonduri proprii (botezuri, cununii etc). Acest fond de cele mai multe ori abia acoperă asigurarile sociale (cas, somaj, sanatate, impozit....) a.î. preotul este nevoit sa traiasca efectiv de pe urma serviciilor religioase din parohie. Ca sa va dati mai bine seama va expun propria mea situație: am 12 ani vechime, licență, master, doctorat și am doar 700 de lei de la stat restul fiind din fonduri proprii. Problema este ca din cei 700 de lei nu mai raman decât cu putin peste 100 de lei dupa achitarea asigurarilor sociale. Mai mult, cu toate ca am terminat doctoratul în 2009 nici pana acum nu am depus actele pentru gr. I și pentru sporirile ce decurg de aici din simplul motiv ca trebuia sa platasc mai mult la stat si nu am de unde. Cu alte cuvinte ,oricâtă vechime aș avea, oricâte studii aș face nimeni nu-mi va da mai mult decât cei 700 ron. Orice suplimentare a salariului se face doar din fonduri proprii, adica trebuie sa platesti mai mult statului.
    2- credincioșii nostri, ca si cei de mai sus nu cunosc ce sume trebuie sa platească preotul de parohie în fiecare an sau în fiecare luna către unitățile superioare. Va dau din nou exemplul meu: anul acesta la o parohie de țara (din nordul țării) eu am de platit aproximativ 5.000 ron taxe care nua nimic de-a face cu salarizarea. La sfârșitul anului trecut am primit forțat vin de la patriarhie în valoare de 600 ron (40 ron o sticlă), acum vreo doi ani cărti de vreo 900 ron, reviste.......... Toate acestea trebuie platite chiar dacă crășnim din dinți, chiar dacă nu suntem de acord, chiar dacă suntem conștienți ca misiunea pastorala este puternic subminata de datoria de a cere... bani.
    • +2 (2 voturi)    
      auzi domn'e...hm (Joi, 20 ianuarie 2011, 9:11)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui popa nicolae

      du-te mah......afaceristilor......mucles
      • 0 (0 voturi)    
        Omul are dreptate (Joi, 20 ianuarie 2011, 14:15)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui eugen

        Eugen, omul are dreptate. In BO(R)UL romanesc nu conteaza experienta, studii, sau chemare. Conteaza un singur lucru: sa se cotizeze. Popa Nicolae prezinta o problema principala din BO(R)UL romanesc. Si anume ca banii sunt mereu ceruti de sus. Individul din interviu afirma nu nonsalanta ca nu se percep taxe. Daca se iau taxe el ar putea sa spuna ca nu are cunostiinta. Dar problema e ca chiar el cere si fixeaza taxele, iar apoi vrea sa ne prosteasca pe noi ca de fapt nu au mercurial.
        Si asta e problema pana la urma: biserica este condusa de fosti securisti care cauta sa se imbogateasca din prostia poporului.
  • +4 (4 voturi)    
    este adevarat (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:59)

    mr [anonim]

    Eu la un botez in Bucuresti am dat 10 mil - ceruti direct de preot!!
    Iar la botezul copilului unui prieten, dupa ce ca i-a dat preotului 8 mil, i s-a batut obrazul nasului ca e prea putin. PS: in acelasi timp s-au oficiat 10 botezuri!!!!! Mi se pare revoltator
  • +5 (5 voturi)    
    niste jigodii (Joi, 20 ianuarie 2011, 0:02)

    luk [anonim]

    acum 3 ani am cununat. am zis ca platesc eu la biserica, asa ca popa mi-a zis ca e 450. dupa nunta am aflat ca popa ii ceruse si mirelui 450, in conditiile in care socrul mare daduse avans de 250. cred ca ne-a iertat de toate pacatele.
  • +1 (3 voturi)    
    ospatari (Joi, 20 ianuarie 2011, 1:21)

    daniel [anonim]

    deci voi popii sunteti un fel de ospatari patiti de stat, asta incerci sa explici... restul detaliilor sunt din bucataria voastra.
    Tu ca esti 'doctor' chiar nu trebuie sa iti refuzi un vin bun si o revista care sa iti lumineze calea... chiar daca faci totul din 'chemare' si nu te prea gandesti la placerile lumesti.
  • +2 (2 voturi)    
    ce nu are BOR? (Joi, 20 ianuarie 2011, 7:19)

    gigi n [anonim]

    Mare este nerusinarea purtatorului de cuvant.In foarte multe cazuri se pretind sume de bani de catre preoti fara nici un pic de rusine.Ca in toate cazurile,"pestele de la cap se impute".
  • +3 (3 voturi)    
    ii si credem!!! (Joi, 20 ianuarie 2011, 8:37)

    cristina [anonim]

    2005 - Biserica Elefterie - 8 invitati - 1000 ron (a fost si cor!!!)
  • +2 (2 voturi)    
    biserica e institutie subventionata de stat (Joi, 20 ianuarie 2011, 8:43)

    io [anonim]

    problema e putin fals pusa; rau nu e faptul ca preotii cer bani pentru a presta anumite servicii, rau e ca biserica e subventionata de stat...

    practic exista doua posibilitati corecte:

    1. Biserica e subventionata de stat, preotii sunt in fapt functionari (primesc salariu), orice incercare de a cere bani reprezinta SPAGA.

    2. Biserica se autofinanteaza (NU primeste bani de la stat), preotii cer bani pentru serviciile prestate (ca in orice alt domeniu).

    Personal as opta pentru a doua posibilitate.

    Din pacate biserica ia bani si de la stat, si de la oameni...
  • +3 (3 voturi)    
    Credinta (Joi, 20 ianuarie 2011, 8:49)

    cir [anonim]

    Am avut slujba la biserica cand m-am casatorit, la fel si cand am botezat copiii. Evident am platit destul de mult. Nu am fost la biserica din convingere ci din teama sa nu fim marginalizati de catre cunoscuti, care sunt mai mult sau mai putin credinciosi. Sincer sa fiu toata povestea cu biserica, coroane pe capete de prelati, cladiri impozante mi se pare o mare mascarada fata de dogma propovaduita: Un Mesia sarac care se inchina la un zeu unic fara a avea nevoie de preoti, biserica sau icoane.
  • +3 (3 voturi)    
    majoritatea - sunt cei mia mari "business men-i" (Joi, 20 ianuarie 2011, 9:08)

    eugen [anonim]

    caz concret: la botezul fiica'mii, in 2008, nasului nostru popa I-A CERUT 600 ron si i-a dat chitanta de 50 ron; in acelasi timp a mai fost botezat un copil - le-a cerut 250 ron.
    s-o lase moale popa cu "nu cerem", "da omu' cat are" etc.
    uitati-va ce case si ce masini au ......... ori le-o fi indeplinit Cel de sus rugaciunile:))))))))))))))))))))))
  • +2 (2 voturi)    
    Nicio licitatie nu are mercurial... (Joi, 20 ianuarie 2011, 9:43)

    neagoe [utilizator]

    Inainte cersetorii si hotii stateau in fata bisericii. Acum au facut un pas inainte.

    Pornirea pentru o cununie in Bucuresti: intre 700 si 1400, in functie de zona pentru popa. Mai trebuie si pentru coristi, ajutoare, etc... La inmormantare - 1000 de lei, iar daca vrei si bocitoare profesioniste, tot popa ti le gaseste. Plus benzina, chiar daca il duci cu masina ta.

    Recomand BOR-ului sa verifice "modestele" locuinte ale preotilor. Aceeasi recomandare o fac si Fiscului. Incepeti cu locuintele din comuna Rosu unde numai eu stiu cateva (6 !) casute cu cate 7-8 camere in care locuiesc umil cativa preoti. Din leafa de 6-700 de lei abia daca isi pot permite sa isi cumpere un cauciuc de iarna pentru jeep-urile (sau mertzanurile) cu care merg.
  • +1 (1 vot)    
    BA ARE MERCURIAL! (Joi, 20 ianuarie 2011, 10:29)

    Zainea [anonim]

    Parinte Stoica cred ca ati ramas mult in urma evenimentelor! De ce? Sa luam un mic exemplu: intr-o comuna din Jud Tulcea,Peceneaga este numele ei, oficiaza doi preoti nas si fin care au impus taxa pentru orice serviciu religios si culmea,taxa este per parinte dar ei merg impreuna intotdeauna si astfel se dubleaza pretul serviciului.Locuitorii de acolo sint oameni cu frica adevarata de Dzeu si le e frica ca pana la El sa nu cumva sa-i manance.....slujitorii Lui.
    Verificati si apoi luati atitudine va rugam!
  • 0 (0 voturi)    
    Banul-ochiul popei (Joi, 20 ianuarie 2011, 14:49)

    serghei [anonim]

    Sa ne spuna madam purtatorul care-i biserica care oficiaza pe gratis!? astia sunt ahtiati dupa bani
  • 0 (0 voturi)    
    Marturisire (Joi, 20 ianuarie 2011, 14:51)

    Preot din Transilvania [anonim]

    Dragi cititori, va fac sincer o marturisire in cea mai mare cunostinta de situatie. Va rog, nu ma judecati gresit si iertati-ma daca supar pe cineva. Slujesc de multi ani (cine le mai stie numarul...) intr-o parohie din Transilvania. Mi-e greu, foarte greu cand vad cu cata ura este criticata Biserica si Credinta noastra, dar totodata imi este tare rusine de acei confrati ai mei, preoti, care iau bani fara pic de rusine pentru slujbele pe care le savarsesc. Da, avem si noi uscaturile noastre; ca peste tot in lumea asta trecatoare. Credeti-ma, aici, in Ardeal (dar si in toata tara asta) sunt zeci de preoti care slujesc fara niciun banut. Sunt zeci de parohii in care preotul nu-si poate scoate salariul si traieste el si familia lui cum ii ajuta Bunul Dumnezeu. Dar toate acestea le face cu inima curata si cu credinta in Dumnezeu. Pentru ca pentru acesti preoti slujirea lui Dumnezeu este parte din viata lor. Poate ca acesti preoti, nestiuti de nimeni, nemediatizati de ziare si televiziuni, reprezinta adevaratul duh al Bisericii noastre. Nu va mai legati de Biserica si preoti in general si ganditi-va o clipa la rostul nostru, al fiecaruia in aceasta viata.
    Permiteti-mi un sfat: CERETI PREOTULUI SA FIE PREOT, nu administrator al unei firme care presteaza servicii. Preotul este un administrator al Duhului Sfant, este (sau ar trebui sa fie) un soldat in slujba lui Dumnezeu. Trebuie, bineinteles, sa aiba si el din ce trai, dar fara sa-si uite misiunea, cinstea si omenia. Nu mai dati sume colosale de bani preotilor pentru slujbe, iar daca chiar doriti si aveti de unde da pentru Biserica, cereti chitanta. Da, cereti chitanta, ca sa aveti certitudinea ca banii aceia, munciti de voi merg unde doriti sa mearga. Aveti probleme cu preotul? Mergeti si vorbiti cu cei mai mari ai lui si nu se poate sa nu gasiti intelegere si raspuns la trebuinta pe care o aveti.
    Cred cu tarie ca doar Dumnezeu si credinta in El poate izbavi neamul nostru romanesc de toate nevoile si lipsurile.
    • +1 (1 vot)    
      Dragul meu preot (Joi, 20 ianuarie 2011, 15:15)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Preot din Transilvania

      Biserica a esuat a devenit la fel ca si orice institutie.
      Problema nu e ca are si biserica uscaturile ei ci ca biserica a devenit o padure uscata cu putine verzituri.
      Maestrul si-a indeplinit lucrarea asa cum a fost sa fie.
      Si imi place asta cu mergeti si vorbiti cu ai mai mari parca cei mai mari nu tot in slujba Maestrului se afla :).
      As zice mai degraba mergeti si vorbiti cu cei mai mici ca acolo veti gasi intelepciune si credinta.
      Nu credeti in biserica pt. ca nu este lucrarea Domnului.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai cu bani (Joi, 20 ianuarie 2011, 16:57)

    carcotasu' [anonim]

    Daca ne gandim popii au salariu platit de stat (de noi) in plus enoriasii platesc o contributie (50-100 lei/an). DE CE SA LE PLATIM PRESTATIILE?
    Simplu: pt. ca nici nu se uita la tine daca vii fara bani. Ar putea sa-i lase sa-si deschida cate un SRL, ca toata lumea, oricum banii ii vor CERE mereu, pentru orice, in plus mai vin si cu cersitul (cu Crucea, cu Boboteaza, cu Nasterea si cu... orice ocazie).
  • 0 (0 voturi)    
    foarte trist (Joi, 20 ianuarie 2011, 21:59)

    maria [anonim]

    In Bucuresti cunosc vreo 2-3 preoti cu frica de Dumnezeu si care nu cer taxe pentru slujbele oficiate, iti spune ca daca vrei sa lasi ceva, sa pui in cutia milei si ca te vede Maica Domnului... in rest e plangere si durere mare: in 2009 am botezat la sf elefterie: 7 milioane!!! si au fost 2 copii odata (caz fericit, am auzit si ca au fost si cate 10-12 botezuri odata!!). Mi i-a cerut la usa altarului.... mi-a fost rusine sa cer chitanta!!!! Ce rost ar mai fi avut.......Tulburarea cea mai mare vine din interior, cata sminteala si tulburare! Are cine sa-i judece, dar e strigator la cer!!!
    Dumnezeu sa ne intareasca!
  • 0 (0 voturi)    
    la mine a fost asa (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:43)

    bga [anonim]

    la nunta 100 lei mirii si 100 de lei nasii, la botez 100 lei nasii
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai mintiti!!! (Vineri, 21 ianuarie 2011, 18:23)

    o enoriasa suparata [anonim]

    Cum este posibil sa minta acesti preoti cu nerusinare? Daca ai nevoie de ei, iti spun de la obraz cat trebuie sa dai, nu este nimic pe gratis. Mi-am inmormantat cei 2 parinti acum 5, respectiv 4 ani si stiu foarte bine ca mi-au cerut 3 si 4 milioane inca de pe atunci. Ce neobrazare sa spuna ca pentru inmormantare nu iau bani! Si cand preotul parohiei mele a venit cu Craciunul, nici n-a intrat in casa, a stat in curte, iar cu Boboteaza nu s-a mai obosit sa vina. Foarte rar mai gasesti un preot cu frica lui Dumnezeu! Halal si rusine sa le fie preotilor fara har, pusi numai pe capatuiala! Unde se duc banii pe care enoriasii le dau lor? De ce nu dau si ei chitante? Alo: Ce face Patriarhia?
  • 0 (0 voturi)    
    Jale fratilor ! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:12)

    Firuta [anonim]

    Sa nu-i judecam ca sa nu fim judecati ! Este strigator la cer ,ce se intampla ,asa descurajeaza unii preoti , enoriasi de nu mai merg la biserica ,ei nu se pun in situatia celor care poate nu au din ce sa cumpere paine de azi pe maine datorita taxelor pe care le percepe Statul Roman .Pansiile si salariile sunt extrem de mici la noi, iar preturile sunt mai mari decat in UE,daca ai o pensie de 200-300 -400 sau chear 500 lei/ luna si acesta este poate tot venitul unei familii cu 2,3, 4,persoane,stai cu mortu in casa ca nu-ti ajung bani sa-i dai la preot ca sa-l inmormanteze, nu-ti platesti facturile ca trebuie sa-l platesti pe preot atunci in ce consta contributia pe care o platim anual ?Doamne lumineazane pe toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica (Marţi, 12 mai 2015, 17:49)

    serban Claudiu [anonim]

    Donatiile se fac in cutia milei de ce mai exista si chitantier?