Fiscul verifica profesorii. Inspectoratele scolare primesc formulare prin care cadrele didactice trebuie sa declare daca fac meditatii

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 8:17 Actualitate | Esenţial

Mai multi profesori din Arad au primit in scoli formulare prin care trebuie sa declare daca dau sau nu meditatii dupa programul de lucru sau daca au alte activitati din care castiga bani.

In scolile din Arad, directiunile au distribuit formulare pe care scrie "Declaratie", in care dascalii trebuie sa mentioneze daca obtin alte surse de venit in afara programului scolar. Profesorii trebuie sa isi mentioneze numele si functia si sa declare daca obtin venituri din meditatii, activitati culturale, sportive sau din alte activitati, dupa incheierea programului scolar, scrie Ziarul de Iasi.

"Colegii nu trebuie sa se lase intimidati de aceasta actiune, trebuie sa stie ca au libertatea si dreptul de a desfasura orice activitate, remunerata sau nu, in afara programului de lucru. Actiunea este una abuziva si poarta o tenta de presiune. Fiecare cetatean al Romaniei este obligat deja sa respecte legea, nu trebuie sa dea o declaratie ca respecta reglementarile in vigoare", a declarat joi presedintele Sindicatului Democrat din Invatamint Arad, Danut Ienesescu, scrie sursa citata.

"Este o situatie neplacuta, o chestionare care pare mai mult abuziva. Nu este normal ca statul sa ne interogheze in acest fel daca vrea sa afle citi profesori cistiga din meditatii. Cei care dau meditatii au deja obligatia de a declara acest lucru la Fisc, nu este firesc sa mai fie interogati si de alte institutii", a declarat un profesor.

Presedintele ANAF, Sorin Blejnar, a declarat ca aceste formulare vor fi trimise si in alte inspectorate scolare in zilele urmatoare, scrie incont.ro
 

Ordin de la ANAF

Inspectorul scolar general, Mirela Aldescu, a confirmat ca se lucreaza la o situatie statistica privind activitatile extrascolare ale angajatilor, insa afirma ca actiunea "este perfect legala si are loc la solicitarea ANAF".

"Activitatea este una perfect legala si are loc in urma unei solicitari care ne-a fost adresata de ANAF. Directorii de scoli au obligatia sa ne furnizeze aceste date, cum si noi avem obligatia sa le centralizam si sa le furnizam ANAF", a spus Aldescu. Potrivit sursei citate, un formular care trebuie completat de conducerile scolilor a fost postat de forumul Inspectoratului scolar Arad, iar directorii obtin informatiile de la profesori.

Actiunea se va derula pe o perioada de citeva saptamini, timp in care aproximativ 5.000 de dascali vor trebui sa completeze declaratiile.

Ultima statistica, din anul 2008, arata ca doar 1.500 de profesori din toata tara si-au facut publice la Fisc veniturile rezultate din meditatii sau alte activitati extrascolare. Cei care nu-si declara veniturile din meditatii risca pana la 1.000 de lei amenda.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








8654 vizualizari
  • +7 (25 voturi)    
    Eu cred ca (Vineri, 14 ianuarie 2011, 8:39)

    drak latinu [utilizator]

    5 din 10 fac meditatii ... Gresesc ?
    • -6 (24 voturi)    
      da (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:11)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui drak latinu

      90% din profesori au elevi cu parinti prea saraci care sa-si permita meditatii. din cei care raman, 90% predau materii pentru care nu este ”cerere” pentru meditatii. fa si tu calculul
      • 0 (4 voturi)    
        de unde stii? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        ai impartit niste formulare prin scoli si i-ai intrebat pe elevi cat castiga parintii?
        eu cred ca in realitate mai mult de 50% isi permit (venitul mediu este semnificativ mai mare pentru grupa de varsta care are copii), cam 50% din materii sun subiect de meditatii (romana, limbile straine, toate stiintele exacte) si multi profesori predau mai multe materii.
        • +2 (8 voturi)    
          dar EI cand isi vor declara comisioanele? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:44)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui pehash

          guvernantii au alte surse? care? vedem din declaratiile de avere ca le apar case, masini, sume in conturi...

          de unde? sunt impozitate?
        • +3 (5 voturi)    
          ma acuzi pe mine (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:59)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ca nu am cifre exacte si apoi te arunci sa ne furnizezi altele. spui asa ”venitul mediu este semnificativ mai mare pentru grupa de varsta care are copi”. sigur, familiile care toarna copii cu nemiluita pentru alocatia primita tot aici intra? in realitate, situatia e exact pe dos. familiile din clasa de mjloc nu au sau au putini copii. iar meditatiile se fac in anii terminali de ciclu...
          • +4 (10 voturi)    
            hmm (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:53)

            Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui berenger

            Parerea mea este ca Boc boc uneori cand gireaza astfel de demersuri frapeaza prin lipsa de inteligenta. A mai fost acum cativa ani tentaiva aceea de a eradica spaga la medici pe cale penala. Sunt doar glume proaste. Cat timp nu ai o alternativa pentru acei oameni, sa te astepti intr-o democratie ca oamenii se vor supune matematicii tale abstracte cand nu prea au ce pune pe masa cand tu ii ameninti cu inchisoarea este doar o dovada de lipsa de cultura politica.
            • 0 (0 voturi)    
              Moralitate vs Material (Luni, 17 ianuarie 2011, 9:27)

              FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

              Situatii de criza vor fi intotdeauna.
              Asta inseamna ca in situatiile de criza, trebuie sa-i iertam pe cei ce ocolesc legea?

              Eu cred ca nu. Daca ai verticalitate o respecti, iar daca nu poti, cauti alte alternative legale.

              Bob boc-ul pe care il critici tu ia masuri. Ca sunt bune sau rele vom vedea peste mai multi ani. Important e ca se incearca ceva, ca se scot in evidenta aspectele care nu's in ordine. Acum, prin incercari, greseli si corectii repetate, se va ajunge si la o metoda corespunzatoare.
              • 0 (0 voturi)    
                poate ca legea e proasta (Luni, 17 ianuarie 2011, 13:07)

                emilper [utilizator] i-a raspuns lui FaraCoruptie

                ... daca atat de multi o "ocolesc"
    • +2 (10 voturi)    
      foarte (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:59)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui drak latinu

      eu cred ca 9 din 10 parinti vor ca progeniturile lor sa aiba o educatie buna, iar 5 din 10 sunt dispusi sa plateasca suplimentar pt asta prin meditatii la o disciplina sau la alta. Cerere si oferta. Din pacate, e tot mai greu sa gasesti un meditator bun si generos cu timpul sau. Aceasta masura nu va face decat sa scumpeasca pretul meditatiilor, iar de pierdut vor pierde tot copiii.
      • +7 (11 voturi)    
        Evaziune fiscala (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:03)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Zugravii,instalatorii,electricienii,mecanicii auto,croitoresele,frizerii,coafezele si manicurezele,muzicantii,manelistii,pompele funebre,fotografi,menajere. Toti platesc impozite in lumea civilizata europeanua .Si au platit si in Romania pana in 1945 .Cand s-a instaurat alt sistem economic. Acum sistemul economic a revenit al normal .Da lumea nu vrea.Profesorii vor sa nu plateasca impozit pe meditatii. Ei cred ca dreptul lor este sa faca bani din meditatii si sa nu plateasca impozit. Nu vor ca in Europa profesorii vor ca in vremea comunistilor.Pe furis .
        • +3 (7 voturi)    
          Ignoranta (Vineri, 14 ianuarie 2011, 18:50)

          dfdef [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          Tu ai idee ce salarii au profesorii in Europa? Inainte sa dai cu pietre iti sugerez sa te interesezi doar putin.
          • +3 (3 voturi)    
            idem (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:48)

            dzed [anonim] i-a raspuns lui dfdef

            Tu ai idee cum traiesc profesorii din Europa cu salariile lor? Ma tem ca pentru a "avea idee" nu e suficient sa te uiti pe un site sa vezi ce salarii au, ci trebuie efectiv sa traiesti macar câteva luni in vest cu un salariu de profesor. Iar daca esti profesor incepator, ai face bine sa ai si parintii in vest, ca sa ai la cine apela pentru câte o mâna de ajutor, din când in când, in momentele esentiale ale sfârsitului de luna...
      • +8 (8 voturi)    
        copiii pierd (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:44)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        copiii pierd pentru ca programa e incarcata si profesorii nu-si fac nici ei datoria la ore. daca ar fi profesionisti, elevii ar pleca cu lectia invatata din clasa. iar medidatii ar putea face or cei mai greide cap, or cei ce doresc sa exceleze. nu ar fi necesar sa apelezii la lectii particulare in situatii normale.
        un profesor bun se dedica orelor din scoala, nu in particular.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu....gresiti! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:34)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Aceasta masura nu va face decat sa-i faca si pe parinti si pe profesori sa se gandeasca bine inainte de a lua o decizie. Parintii sa-si declare banii dati pe meditatii in declaratia de impozit la sfarsit de an, pentru a fi scazuti; profesorii, daca nu-i declara, vor fi oricum in vizorul fiscului, deci ne obliga pe toti sa fim corecti. Profesorii trebuie sa dea si chitanta! Asa se procedeaza in lumea civilizata!
    • -4 (10 voturi)    
      LA Brasov la fel (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:56)

      wero [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      La fel se intampla in Brasov.Ne-au cerut sa declaram daca mai avem si alte venituri.Adica sa le simplificam treaba si mai mult sa ne aiba la mana cu hartie semnata.
      Stat politienesc.
      Dar ce ei nu au evidenta celor ce au venituri si din alte surse.
      Si ce v ainachipuiti ca profesorul cu venituri nedelcararate va scrie in declaratie ceva ce-l incrimineza??/Chiar asa prosti nu sunt profesorii!
      • +2 (4 voturi)    
        nu e vorba de prostia profilor (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:34)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui wero

        ci de altceva.

        si nu e vorba de "prostie" in sensul in care vreti dvs, ci in alt sens...
        • +2 (4 voturi)    
          Ai dreptate... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:46)

          florin [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Substratul e altul si in nici un caz nu e vorba de prostie dar are legatura cu intimidarea.
          Masura este o metoda de testare a spiritului civic, apoi de determinare a apropierii de pragul real de suportabilitate prin care probabil (psihologia maselor nu este o stiinta chiar exacta deocamdata - e ca si cum ai prezice vremea) se determina daca intr-adevar profesorii au (statistic vorbind) si alte metode de castig nedeclarate.
          Lipsa protestului poate duce in acest caz la concluzia ca EXISTA SI ALTE SURSE DE VENIT NEDECLARATE (evident statistic vorbind), pragul de suportabilitate nu a fost atins si mai exista loc de manevra pentru guvernanti.
          Cum aceste declaratii nu presupun efort financiar din partea celor care le completeaza dar sunt amenintatoare pentru cei cu musca pe caciula ele vor fi date fara protest de cei cu musca pe caciula si cu protest de catre ceilalti.
          Ramane de vazut care sunt proportiile cu musca si fara musca - statistica isi va face treaba.
      • +2 (2 voturi)    
        solutie (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:14)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui wero

        Cel mai corect ar fi ca anaf sa deduca de la plata impozitelor banii platiti de parinti pe meditatii (practic sunt o investitie).
        Asa rezolvam si problema profesorilor care nu-si declara veniturile.. pentru va fi greu sa explici de ce parintele elevului tau declara ca iti da bani de meditatii, dar tu nu ai declarat acelasi lucru.
      • +3 (7 voturi)    
        Toata lumea stie. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:38)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui wero

        Numai incercati sa ascundeti ce toata lumea stie.Daca tot o sa platiti impozit pentru meditatii,fiti destepti si cautati sa obtineti un oricare profit din asta(un supliment la pensie,etc).Incercand sa ascundeti nu faceti nimic.Deveniti ridicoli.Cat despre saracie,mai incet,pentru-ca iarasi toata lumea stie ca scoala a devenit o parada a modei.Iar carciumile pline de elevi nu sunt un semn de saracie.
        • -1 (5 voturi)    
          bani de bere (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:52)

          diego [anonim] i-a raspuns lui mircea

          1. Nu profesorii, din meditatiile lor, le dau bani de bere si de tigari acestor elevi din carciumi!

          2. Nu platesc niciun leu vechi la fisc din meditatiile mele! Nu vreau sa ajunga banii mei sa fie spaga pe care o plateste statul diferitelor firme de constructii care fac reparatii in scoli, care firme, la randul lor, au dat spaga sa li se dea contracte unor domni foarte capitalisti!
    • +6 (8 voturi)    
      Pacat de idee ca e aplicata cu picioarele (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:06)

      Skalid [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      E foarte buna treaba cu impozitarea meditatiilor. Pacat ca e aplicata taman cum nu trebuie in spiritul nostru mioritic.

      In afara se practica asa ceva si toata activitatea e foarte bine dimensionata si organizata.

      Ideea e ca daca s-ar fi creeat un cadru legislativ pentru asa ceva din perioada 1996-2000, ar fi fost cu totul altceva si, in timp, s-ar fi ajuns exact unde trebuie: educatie privata prin tutori, de care ar fi beneficiat NUMAI cei care ar avea posibilitati financiare, unde ar fi ajuns profesori cu experienta, iar restul ar fi oftat dupa vremurile cand invatamantul de stat avea profesori exceptionali. Un sistem de educatie privata ar fi exercitat presiuni asupra MEC pentru o reforma din temelie a sistemul public de invatamant.

      Pentru toti cei care se bucura "ca animalele alea de profesori primesc exact ce merita", acest lucru se va intoarce impotriva voastra prin cresterea costului educatiei (inclusiv al meditatiilor).
    • -1 (1 vot)    
      gresesti (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:15)

      g [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      da, gresesti
    • +1 (3 voturi)    
      aiureli (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:56)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      gresit! de la gimnaziu doar profesorii de romana si amtematica fac meditatii, de la liceu si pt alte materii, dar sunt multi care nu au cum sa fac vreodata meditatii..de ex un prof de biologie la o scoala generala cu cine sa afca meditatii si pt ce? hai sa fim seriosi!
    • +2 (4 voturi)    
      dupa.. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:33)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Dupa vrajitoare urmeaza profii! Ar mai fi vanzatoarele de 'bomboane agricole!" Dar profilor pentru ca nu li s-a pus o lege in aplicare, nu este nimeni de vina? Ce fel de stat de drept este Romanica?
  • -5 (31 voturi)    
    bravo, asta mai lipsea ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 8:44)

    sigheteanu [anonim]

    Doar asa vor putea pleca din tara si profesorii care sunt buni si interesati de ceea ce fac. La salariul imens de 650 de lei, sa mai si declari la fisc ce faci la tine acasa, fara ca statul sa iti ofere absolut nimic.

    Si nu aruncati cu bolovani, ca nu sunt meditator.

    Eu stiu ca e lipsa de bani la buget dar trebuie ca statul sa intelegea ca oriunde sunt si venituri nedeclarate. Ma gandesc numai la instalatori, zugravi, electricieni, etc..... in fine...
    • +19 (35 voturi)    
      fa ce vrei! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 9:41)

      bula [anonim] i-a raspuns lui sigheteanu

      dar plateste impozit pt. asta. Sau vrei sa platesc eu pentru tine? Uite, ca NU VREAU! Iar daca dai declatatie mincinoasa, atunci: FALS, UZ DE FALS si EVAZIUNE FISCALA. PS. sigura ca si nea Fane electricianul trebuie sa declare.
      • -18 (20 voturi)    
        anarhia (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:18)

        alexoi [anonim] i-a raspuns lui bula

        bă bulă, sîntem unii care nu mai vrem să mai plătească nimeni impozite... ce zici de asta!! să plătească fiecare... ce vrea să consume.
        • +14 (16 voturi)    
          absolut (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:34)

          bula [anonim] i-a raspuns lui alexoi

          cand pui piciorul pe strada platesti o taxa, caci strada e facuta din bani publici. Seara e o taxa suplimentara (per km) ca si iluminatul e din bani publici. Si locuiesti fara incalzire subventionata din bani publici. Nu uta ca trebuie sa platesti si pt. maturatul strazii.
        • +6 (8 voturi)    
          Si (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:44)

          eu [anonim] i-a raspuns lui alexoi

          daca nu vrei sa mai platesti impozite+taxe+ ce o mai fi, ce salarii crezi ca vor mai primi bugetarii, inclusiv profesorii? Poti sa-mi spui? Sau tu vrei sa spui ca nu trebuie sa mai dam niciun salariu bugetarilor, ceea ce este o mare prostie.
          • 0 (8 voturi)    
            jos cu statu' corportisto-comunist (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:03)

            alexoi [anonim] i-a raspuns lui eu

            Dacă bugetarii nu-şi plătesc impozitele, nu mai sînt bani pt salariile bugetarilor :-)) bravo taică, logica lu' peşte
            • +2 (6 voturi)    
              Bugetarule, (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:15)

              eu [anonim] i-a raspuns lui alexoi

              logica lui peste este la tine, daca crezi ca poti pacali pe cineva spunand ca impozitele bugetarilor(deci salariile lor) nu provin de la cei ce muncesc in mediul privat( si de la care se retin cele de mai sus).
              Impozitele bugetarilor sunt o reintoarcere la buget a sumelor care sunt luate din acesta sub forma de salarii.
              • 0 (2 voturi)    
                alt imbecil fudul! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:12)

                Rugina [anonim] i-a raspuns lui eu

                bai, dashteptule, grosul banilor la buget vine din accize si TVA plus impozite pe salarii, nu din impozite pe profit! deci poti face ceva pe evazionistii tai privati (adica de privata!); priceput?
        • +5 (5 voturi)    
          Si platile de la buget? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:25)

          Pepi [utilizator] i-a raspuns lui alexoi

          Cine mai plateste pensiile bunicilor?
          • -4 (8 voturi)    
            bugetul sîntem noi (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:36)

            alexoi [anonim] i-a raspuns lui Pepi

            Eu am părinţi pensionari, pe care o să-i întreţin dacă nu mi mai luaţi voi, etatiştii, banii cu japca. Voi aveţi, şi sînteţi, sau doar vreţi să-i forţaţi pe alţii să vă întreţină? Vine 2012, încă nu e tîrziu să renunţaţi la păcate, la japcă şi lăcomie.
            • +7 (11 voturi)    
              Tu traiesti pe alta lume... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:58)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui alexoi

              Nu-ti convine? Esti liber sa pleci din Romania. Cauta o tara unde nu se platesc taxe....sunt curios daca gasesti.
              O alta idee ar fi sa-ti cumperi o insula mai izolata si sa traiesti acolo singur sau cu familia ta pt totdeauna. Platesti o suma statului de la care o cumperi si gata..ai scapat de taxe.
              Uite aici o lista cu insule izolate http://islands.unep.ch/Tisolat.htm

              Dar daca vrei sa faci parte dintr-o societate... atunci n-ai cum. Alegerea ta.

              Eh....vine 2012, nu mai este mult...inca 2 ani de suportat, nu? :))
              • +1 (1 vot)    
                ai si tu dreptate...dar (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:19)

                Dragos M [anonim] i-a raspuns lui bgd

                Clar nu vrei gasi o tara unde nu se platesc taxe. Poate prin Tanzania :D
                Pe de alta parte, pe ce mama naibii sa platim taxele alea? (platim in sensul mai larg - in privat).
                Pai politaiul nu munceste si te ia peste picior cand te opreste pentru verificari, medicii sunt o categorie pretioasa ("In domeniul nostru sunt foarte multe probleme" - si pizzarul din colt are probleme), functionarii publici sunt alta categorie de oameni "pretiosi". Iar magistratii - sunt betonati.
                Deci platim taxe ca dobitocii astia sa ne ofere suport in activitatile noastre (profesorii de asemenea). Iar suportul lor este o mizerie. De principiu, trebuiesc platiti pentru atat cat muncesc.
                Daca as fi profesor (chiar daca fac parte din categoria aia mizera de "suport") nu as declara mai nimic. Banii aia oricum ii baga in piata - se echilibreaza consumul pe mai multe categorii sociale - leveraging. My 2 cents. :D
                • 0 (4 voturi)    
                  Crezi ca nu sunt de acord? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:59)

                  bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dragos M

                  Sunt...100%. Dar totusi daca sunt cat de cat responsabil ma simt eu mai bine. Plus ca legea imi ofera diferite solutii de a ma feri de la plata anumitor taxe...deci functionez legal. Nu prea corect, dar legal...iar asta e f important.
                  Ce fac profesorii se numeste evaziune...iar evazionistii sunt principala boala a acestui stat. Cu cat mai putini, cu atat mai bine.
                  Serviciile pe care dam banii astia lunar lasa de dorit, tare...dar alternativa e si mai dezastruoasa. Tara va continua sa se imprumute pt a putea plati aceste servicii mizere...iar copiilor nostri le va fi si mai greu. De asta prefer sa platesc aceste taxe...in limitele legale, evident :)
                  • 0 (0 voturi)    
                    leo tolstoi, 1896 (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:31)

                    alexoi [anonim] i-a raspuns lui bgd

                    That this social order with its pauperism, famines, prisons, gallows, armies, and wars is necessary to society; that still greater disaster would ensue if this organization were destroyed; all this is said only by those who profit by this organization, while those who suffer from it – and they are ten times as numerous – think and say quite the contrary.

                    Unii mai deştepţi ca voi s-au prins de sute de ani... voi tre să treceţi în mileniu' 4 ca să-nţelegeţi
                    • 0 (0 voturi)    
                      S-au prins ca ce? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:01)

                      bgd [utilizator] i-a raspuns lui alexoi

                      Ca lumea e condusa de o mana de oameni? Ca ei profita de pe urma noastra? Da e cineva care sa nu stie lucrurile astea?
                      Ce vrei tu se cheama anarhie...iar anarhia de regula nu functioneaza.
              • 0 (0 voturi)    
                in "utopia" (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 3:31)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                cu stan si bran era una...
          • +1 (5 voturi)    
            simplu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:01)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

            mama ta, daca isi legalizeaza activitatile, va plati prin taxe si pensiile bunicilor, postacule.
            • -1 (1 vot)    
              Rusine (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:13)

              Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              Pare cat de gros poti sa ai obrazul?
              Cat despre termenul de "postac", spune-le adminilor sa-ti spuna de unde e IP-ul meu si dupa aia mai vorbim.
    • +14 (24 voturi)    
      ei du-te (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:06)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui sigheteanu

      Tu vorbesti serios? Ca era sa ma faci sa plang de mila profesorilor. Si eu lucrez de acasa, si eu lucrez numai cu creierul, si eu am facultate si master si cu toate astea trebuie sa dau socoteala de ce fac in casa mea si trebuie sa platesc impozit. De ce nu ar plati si profesorii pentru meditatii?
      • +1 (5 voturi)    
        Se pare ca nu ai inteles contextul (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:52)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Statul crede ca rezolva problema evaliunii prin declaratii. Pai nu faci si o declaratie fiscala la sf de an, in care dai cu subsemnatul ca nu ai alte venituri in afara de salar. Eu zic ca e suficient aia( ca in orice tara civilizata), plus o marturie de la cineva ca ia dat bani pt meditatie ca sa il salti.

        Cererea asta, e nonsens, plus ca pleaca de la presumtia de vinovatie, nu invers, si te pune sa declari ca nu faci ceva ilegal.
    • +7 (11 voturi)    
      bravo, asta mai lipsea! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:11)

      Florin Oniga [anonim] i-a raspuns lui sigheteanu

      stai linistit, se vede de la o posta ca nu esti meditator/profesor, odata ce scrii "...fara ca statul sa iti ofere absolut nimic."
      Decit ca nu stii a scrie.
      • +2 (2 voturi)    
        limba asta romana... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:20)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui Florin Oniga

        ”Decit ca nu stii a scrie. ”
        corect: atata doar ca nu stii sa scrii
        • +1 (1 vot)    
          limba asta romana... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:37)

          Florin Oniga [anonim] i-a raspuns lui berenger

          draga vali plesca, sint oare prea subtil pentru tine? Probabil. Am scris "decit ca... " tocmai pentru a fi in nota usor agramata a stimabilului "sigheteanu". Asa ca precizarea ta nu mi se adreseaza.
      • 0 (2 voturi)    
        Chiar nu ti-a dat nimic ?? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:42)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Florin Oniga

        Statul ti-a dat un loc de munca Dom profesor , de 4 ore pe zi si cu o gramada de vacante platite !! Cei privati trebuie sa caute un loc de munca ..!
        • 0 (2 voturi)    
          urari de bine! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:04)

          vrajitoarea [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Iti doresc sa-ti dea statul un loc de munca intr/o scoala, sa muncesti 8 ore pe zi (asa cum consideri tu ca e normal si valabil pentru toti, indiferent de specificul muncii), sa ai vacanta o luna si lefa de doua ori cat a unui profesor (muncesti dublu, nu?)
          Abia astept sa vad ce fata ai dupa a cincea ora!
          Abia astept sa vad cum te refaci in doar trei saptamani de vacanta, domn director de vanzari!
          P>S.
          Din pacate, urarile mele se indeplinesc!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa plece .oricum e concurenta de 10 pe loc (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:48)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui sigheteanu

      Instalatorii si zugravii muncesc pt banii aia ... pe cand la meditatii , aceeasi problema , aceeasi rezolvare , pana va ia cascatul pe scaune .De ce toate astea ?? Pt ca la scoala nu va faceti datoria si copii nu pricep nimic .... si nici voi ( unii ) nu aveti interes sa inteleaga copii lectia din clasa
    • +2 (4 voturi)    
      Nu fi tembel. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui sigheteanu

      Te uiti prea mult la antene si realitatea,de crezi ca plecarea din tara este o solutie.Ti se pare ca profesorii nostri sunt asa de buni incat sunt asteptati cu bratele deschise in Franta,Germania,etc.Poate in Africa si plata in banane sau curmale,asa ca mai lasa propaganda lui dom.prof.Voiculescu.E si batran si dobitoc.Mai bine -i injuri pe PNL si PSD care sustin cresteri de pensii si ajutoare sociale ,care pentru a fi realizate este nevoie de o impozitare suplimentara a salariatilor.
    • 0 (0 voturi)    
      si cam unde sa plece, bre (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 3:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sigheteanu

      ca sa le mearga sa smechereasca fiscul cum fac aici?
  • +17 (19 voturi)    
    Face bine Fiscul (Vineri, 14 ianuarie 2011, 8:53)

    Ovidiu [anonim]

    Atata timp cat au venituri, este normal sa plateasca impozite.

    Nu cred, totusi, ca o categorie sociala cu o inalta tinuta morala ar fi in stare sa faca ceva ilegal, cum este evaziunea.
    • +13 (17 voturi)    
      MASURA TREBUIE EXTINSA (Vineri, 14 ianuarie 2011, 9:59)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Este bine ce face fiscul, doar ca amenda mi se pare prea mica. Stiu de profesori de scoala generala care castiga peste 6000 lei pe luna numai din meditatii, iar aceasta masura trebuie extinsa si la alte categorii profesionale.
      • -4 (16 voturi)    
        ASTA E SALARIUL CARE I SE CUVINE (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:25)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui carat

        Ai perfecta dreptate! Exista profesori, ff.putini care castiga 6000 in lunile in care se POT face meditatii, dar ASTA E VENITUL CARE LI SE CUVINE PRIN MUNCA NU PRIN TOT FELUL DE COMISIOANE SAU ADAOSURI COMERCIALE. Atunci cand vor primi un astfel de salariu, pt.ca atat merita de fapt, atunci vor plati la fisc...Pana atunci, sa umble fiscul dupa ei, ca d-aia au salarii IMENSE plus tot felul de sporuri!
        Succes in a-i promova pe cei care castiga 6000 pe luna,merita sa le multumeasca toti cei pe care ii ajuta sa promoveze la scoala..
        • +9 (11 voturi)    
          scriere cu premeditare? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:40)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          sigur ca profesorul trebuie sa aiba 6000 de lei lunar. Dar atunci pot sa-l platesti pe medic numai 1500? si daca-l duci si pe medic la 6000 (desi el crede ca merita mai mult), asistenta lui medicala nu poate fi platita cu 1000 de lei, etc etc. Evident nici bibliotecara scolii nu poate fi platita cu 600 etc. Iar TOTALUL e cam de PATRU ORI bugetul tarii. Deci ce facem? Platim pe fiecare dupa cum merita dar ii taxam dupa cum vor ei???
        • +12 (12 voturi)    
          Unde sunt romanii adevarati? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:03)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          De ce in tara asta tot ce este ilegal este corect( spun cei ce fac,, li se cuvine"), iar ce este legal este incorect( sa plateasca impozit-16% pentru veniturile facute)?
          De ce cei care incearca sa corecteze si instituie o buna si adevarata remodelare a caracterului si bunului simt romanesc sunt considerati dictatori( sau mai stiu eu cum)?
          De ce trebuie sa traim in minciuna, hotie, in tot ce este rau( si exista unii spun care hotarasc ca asa este normal) si sa nu incercam macar sa promovam si sa dorim adevarul, corectitudinea, idealurile, tot ce este bun?
        • +3 (7 voturi)    
          ba prietene profesorii au obligatia de ai invata (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:20)

          warchild [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          pe toti, nu trebuie sa trateye pe nimeni in mod diferit, nu trebuie sa faca discriminari si daca exista un elev bun dar ai carui parinti nu-si permit sa plateasca meditatii o sa ne trezim cu oameni oameni incapabili sa gandeasca independent pentru ca au fost mereu impisi d ela spate. eu nu accept ca doar din cauza viniturilor un copil bun sa aibe sanse mai mici decat o beizadea plina de bani! pe aceste jeguri din urma le urasc din tot sufletul!
        • +7 (9 voturi)    
          dupa ceea ce spuneti inseamna (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:21)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          ca faceti parte din acest sistem.Faceti o diferenta intre ceea ce faceti,ceea ce doriti sa primiti,ceea ce primiti.Spuneti ca obtineti 6000lei in conditiile in care la clasa nu faceti nimic si ii chemati pe copii acasa la dumneavoastra ca sa le dati ceea ce ar trebui sa le oferiti in cadrul institutionalizat.Stiti cum se numeste asta:PROSTITUTIE.Oameni cu mentalitatea dvs au distrus acest popor mare consumator de manele,telenovele,semianalfabet,privitor tamp la OTV.
          • 0 (0 voturi)    
            cine cumpara televizorul (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:11)

            diego [anonim] i-a raspuns lui mihai

            televizorul il cumpara mamica si taticul, tot ei fac si abonamentul la cablu pentru 2000 de posturi, ca ala micu sa nu ii mai bata la cap cand vin ei obositi de la munca!
            Si ii lasa sa se uita la Maruta (care nu e profesor), la Capatos (care nu e profesor), la OTV (care nici el, surpriza, nu e profesor).
        • +1 (11 voturi)    
          esti gresit !!!! vorbesti habarnist ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:29)

          cineva [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          de unde atata ?!

          o sa li se cuvina 6000 RON cand or sa faca ceea ce ar trebui sa faca; pentru felul in care isi fac treaba nu li se cuvine nici macar salariul actual !!!

          pentru 6000 RON / luna in privat se munceste pe branci in Romania peste 10 ore pe zi; cei care muncesc in corporatii stiu prea bine ce inseamna sa muncesti 10 ore pe zi in conditii de eficienta si responsabilitate;
          profesorii din romania nu sunt pregatiti sub nici o forma sa primeasca banii astia !!!
          salariul profesorilor din RO actual este cel care reflecta cel mai bine nivelul lor actual de competentza !

          in plus 6000 RON / luna sunt bani in romania pe care o persoana normala la cap care petrece 8 ore pe zi muncind, 5 zile pe saptamana nu ii poate cheltui !!!

          nu a ajuns inca romanul, si mai ales profesorul care este un inapoiat in raportul cu evolutia societatii romanesti, la capacitatea mentala de a putea administra 6000 / luna;

          frica de fisc trebuie sa fie a doua dupa crima, asa e peste tot ! nu fiscul trebuie sa vina la tine ci tu la el; cand fiscul vine, trebuie sa scuipi tot !
          • +2 (2 voturi)    
            Esti dus rau cu sorcova (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:51)

            ciuliana [utilizator] i-a raspuns lui cineva

            daca tu crezi ca o suma mai mica de 1500 de euro nu se poate cheltui intr-o luna... chiar si de un om normal, cum te exprimi.
          • +3 (3 voturi)    
            Foarte putin probabil... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:55)

            Skalid [anonim] i-a raspuns lui cineva

            Probabil esti unul dintre cei fericiti care au apucat sa cumpere apartamente de stat pe preturi de nimic... Probabil ai si trecut mai tarziu in mediul privat si lucrezi aproape la negru pe salariu minim pe economie.

            Pentru ca altfel nu vad cum ai putea sustine ca 1500E sunt imposibil de cheltuit intr-o luna.

            Mie personal, statul imi ia in fiecare luna aproximativ 3 salarii medii - la nivelul actual de taxare.

            Asa ca nu spune tu cat si cum se poate cheltui. Poate nu ai cum sa cheltui atat daca inca mai stai cu parintii si te tin ei in spate.

            Se pare ca oricum habar nu ai ce inseamna a fi profesor bun si nici nu are nici un rost sa ti se explice pentru simplul fapt ca te-ar depasi situatia.
            • +2 (6 voturi)    
              2 x 1500 = 3000 EUR / gospodarie ?!!!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:34)

              cineva [anonim] i-a raspuns lui Skalid

              1500 EUR in Romania sunt bani de bani,
              chiria/ratele unui apartament decent este camere este ~300 EUR. Daca luna de luna, cheltuiala unui om in Romania este de 1500 EUR (fara situatiile in care iti cumperi mobila si covoare care nu le faci lunar) inseamna ca a pierdut simtul ratiunii.

              Ca intr-o gospodarie 2 oameni sa castige fiecare 1500 EUR, deci 3000 EUR adika 12 000 ...fratilor ... astia-s bani. Pentru Romania ca sa toci lunar atatia bani, e un semn ca trebuie sa mergi la psiholog.

              Eu castig chiar ceva mai mult de 1500 EUR si nevasta cam tot la fel, si mare parte din ei merg la saltea. Muncim in privat, 10 ore pe zi. nu avem timp liber aiurea. Mancarea ne costa 300 EUR / luna, chiria 300. Impreuna tocam cam 1000 EUR impreuna. In timpul liber ne vedem cu prieteni sau facem iesiri in oras unde nu spargem mai mult de 100 ron / iesire.
              Facem 2 vacante pe an, cheltuim impreuna maxim 3000 EUR ambele.

              Am studiat 2 ani in USA, stiu prea bine ce inseamna un profesor bun. Un profesor in Romania habar nu are ce inseamna meseria asta si ce presupune. Salariile pe car ele au sunt pe masura calitatii lor.

              Cand vine vorba de bani, pretentiile romanului sunt nemasurate si nelimitate si toata lumea se plange si se vaita.
              • 0 (4 voturi)    
                gopodarie!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:50)

                laie [anonim] i-a raspuns lui cineva

                Dragul meu "Nimeni",
                Lauda-te gura ca laudatul si scarpinatul nu sunt pe bani.
                Eu sunt mai amarat un pic - am studiat in Romania, cu doobitocii astia de profesori asa cum sunt ei, si spre deosebire de Luminatia Ta acum lucrez in starinatate pe un salariu de vreo 7 ori mai mare decat al tau. Sotia lucreaza acasa pe unul de vreo doua ori mai mare.
                Si cheltuim cat vremmm...mai mult sau mai putin daca despre asta e totul...
                Am doi copii si tare as fi vrut ca totul sa fie perfect in Romania dar nu este.
                As fi vrut sa nu fiu nevoit sa trimit copilul pe drumuri la meditatii as fi fost de acord ca scoala sa fie un parteneriat public- privat in care cotizezi pentru calitate.
                Dar oare mai exista calitate in Romania...? si cine ar fi interesat ca ea sa existe...?
                Problema mare este ca, la fel ca tine si in politica si in Guvern toti neavenitii isi dau cu parerea.
                Hai sa nu mai aplicam exemplele personale si sa ne gandim ce ar fi bine pentru noi toti.
                Sa sti ca performanta se poate face si in scolile romanesti contrar postulatelor tale si suntem inca o tara la care exportul de inteligenta este la mare pret.
                Aseaza pofesorul in societate acolo unde ar trebui sa fie, din toate punctele de vedere si mai discutam.
                Acelasi lucru am putea vorbi despre politisti, medici.
                Din fericire eu am un parinte care a fost profesor si cunosc fenomenul dar niste capete seci culese dupa drum nu pot sigur sa realizeze fenomenul si sigur nu pot intelege consumul nervos,fizic pe care il implica acest fenomen al meditatiilor asupra unui profesor asta daca discutam "long- term". Cele 10- 12 ore de munca intensa la o multinationala ( cu putine exceptii) par o plimbare in parc pe linga asta.
                Crede-ma ca nici unul dintre ei, nici macar unul nu o face de placere.
                Macar incearca sa nu mai arunci cu noroi,Ai studiat in usa bravo tie dar asta nu inseamna ca ii cunosti pe toti profesorii din Romania.E plin de dobitoci si secaturi invatamantul romanesc dar nu generaliz
                • +1 (1 vot)    
                  bravo! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:55)

                  lmc [utilizator] i-a raspuns lui laie

                  corect
                • +1 (1 vot)    
                  de ce meditatii in afara scolii ? ca sa ce ?! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:59)

                  cineva [anonim] i-a raspuns lui laie

                  ma doare in cot de consumul fizic si nervos pe care il presupune sistemul meditatiilor din partea unui profesor ...vai cat sacrificiu

                  nu ma intereseaza sa inteleg pe nimeni ...esti nostalgic dupa chinul parintilor ...dar au fost nevoiti sa umeze un sistem gresit..de ce trebuie sa il invoci dca tot nu a fost bun ?!

                  de ce trebuie un elev sa mearg ala meditatii in afara scolii ?!
                  deci dupa cele cateva ore de scoala, merge acasa, mai face si lectii, iar apoi in putinul timp ramas respectiv in weekend trebuie sa mearga la meditatii ?!! CA SA CE ?!!!

                  eu dupa o norma intreaga de munca nu ma chef decat sa ma relaxez; imi desfasor activitatea conform programului si dupa aceea nu simt nevoia sa o mai fac;

                  daca profesorul pe care il plangi si il vaiti saracul pentru consumul fizic si nervos al meditatiilor, am sa-ti raspund ca aberezi;

                  profesorul sa-si vada de norma lui intreaga la scoala si sa scoata din ele ce are mai bun in acel timp dat; elevul este trimis sa invete la scoala in timpul alocat de catre scoala si nu la meditatii date in particular de catre profesor ..care inseamna ca are deci timp si resurse de isi permite sa mai itna si ore de meditatii acasa; cum se face ca mai are proful chef si puteri sa mai faca si meditatii dupa orele de scoala daca acestea sunt atat de epuizante ?!

                  ca bietul prof are nevoie de bani, OK ..bun, admirabil ...sa isi gaseasca de lucru ... nu sa stoarca elevii de puteri si parintiilo lor de bani pe ore de meditatii, altele decat cele in afara scolii; scoala prevede cateva ore pe zi si punct; in rest un copil are nevoie si de alte activitati : sport, plimbari, citit, socializat ......iar el este silit de mitocanii de profesori sa isi sacrifice acest timp pentru meditatii ca sa ingroase buzunarele bietului de prof ...
                • 0 (0 voturi)    
                  in mare, corect! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 9:50)

                  prudent [anonim] i-a raspuns lui laie

                  dar poti aseza profesorul acolo unde zici si sa nu-l pui si pe medic si pe brancardier si pe bibliotecarul scolii si pe jandarm etc. Necazul este ca cifrele tuturor celor asezati e cam de 4 ori bugetul tarii si NU ESTE DE UNDE. Crezi ca in Germania in 1950 curgeau carnatzi din cer si se muncea 20 de ore saptamanal, sau luau puze la fiecare 30 de minute sau ca aveau un Cod al Muncii comunist ca in RO? sau ca in Italia curgea lapte la cismea? EI TOTI au muncit si acum beneficiaza, nu invers!
          • +1 (1 vot)    
            Remarca rautacioasa (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:28)

            Raluca Ciociu [anonim] i-a raspuns lui cineva

            Comentariul dvs. mi se pare grosolan si lipsit de orice urma de bun simt "cetatenesc". Oare cine v-a invatat sa scrieti aberatiile de mai sus? V-ati nascut cumva atotstiutor? Eu va garantez ca sunt profesori in Ro mult mai avansati decat evolutia "Tarii Romanesti", de care, ma iertati ca va spun, nu da semne de nicio evolutie in ultimii ani. Exista profesori cu studii, cu minte multa, care muncesc voluntar pt. educatia copilului dvs. Cand dvs. beti cafea la servici, si va uitati la TV, undeva, un profesor face voluntariat pt. viitorul tarii! Asa ca, dvs. ar trebui sa multumiti profesorilor dvs. ca ati ajuns azi asa de destept sa judecati educatia din Ro.... P.S. Recunosc, in sistemul educational sunt mai multe tipare de oameni, am cunoscut si tipul dvs., dar majoritatea sunt cei de care am scris mai sus, ca mine, ca tine, ca ea, ca el....
            • 0 (0 voturi)    
              exceptii (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:45)

              cineva [anonim] i-a raspuns lui Raluca Ciociu

              vorbeam de un aspect general, nu de raritati; sisteul de invatamant in Romania nu este bazat de voluntariat; astea sunt particularitati, iar discutia era despre un intreg sistem asa cum se desfasoara el

              pastrati firul discutiei
          • -1 (3 voturi)    
            ce fraier (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:36)

            adi [anonim] i-a raspuns lui cineva

            ia fa bah corporatistule o impartire simpla si afla cati copii are la meditatie un profesor care castiga 6000 pe luna.Dupa, daca aduni orele pe care le munceste la stat cu cele pe care le munceste acasa iti vei da seama ca omul acela munceste min. 2.5 norme. La aceste ore se adauga orele pentru pregatirea cursurilor care insumeaza aprox 20-25% din durata cursurilor efective. Nu cred ca "competentza" unui profesor care are 40 copii la meditatie este corect remunerata de statul roman... Cu medicii e aceasi problema. Sunt practic obligati de stat sa ia spaga ca sa supravietuiasca... Nu e normal, dar asta e realitatea...
        • +2 (2 voturi)    
          ce ti se cuvine tie? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:36)

          kllaus [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Prostia e gratis, asa incat nu trebuie platita. De ce sa dea statul bani pe un lucru care nu merita? Educatia in scoala a devenit un mare moft, si ne stresam prea mult cu problemele astea. De unde pana unde ati scos sumele astea fantastice, care vi se cuvin voua sau altora. Nu stabiliti voi ceea ce vi se cuvine, ci statul, adica noi cetatenii, da ceea ce considera ca merita profesorii si invatamantul romanesc. Putin, relativ la pretentiile voastre, suficient, relativ la munca depusa si rezultatele obtinute. In multe tari meditatiile sunt interzise, iar profesorii eliminati din sistem daca sunt prinsi ca ofera asa ceva contra-cost. Cadrele didactice cu adevarat devotate meseriei, fac ore suplimentare gratuite, in cadru organizat si sub supraveghere. Daca un profesor ar munci 9-10 ore pe zi, 5-6 zile pe saptamana, in 2-3 schimburi, sub stresul sefului care-l da maine afara, ca orice alt angajat din tara aceasta, nu ar mai avea timp si chef de dat meditatii acasa. Se pare ca sistemul din Romania i-a lasat prea odihniti.
          • +1 (1 vot)    
            profesorul sa predea la scoala nu acasa ! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:42)

            cineva [anonim] i-a raspuns lui kllaus

            uite unul care nu s-a pierdut in gandire; BRAVO !!!
        • +2 (2 voturi)    
          evazionisti onorabili (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:15)

          danarad [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          pacat ca cei care ar trebui sa fie modele, cei pe mina carora ne lasam copii sa invete , promoveaza hotia, evaziunea,minciuna manipularea . la cit ,,munceste '' un profesor si salariul minim pe economie e mult ! e foarte corect ce face fiscul . prin taxele si impozitele pe care le platesc statului, eu asigur si salariul intelecthotului de profesor, asa ca el sa-si faca meseria pe care si-a aleso, in timpul orei, nu dupa, si sa-l ma-i platesc inca o data.
    • +7 (9 voturi)    
      Crezi? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:31)

      GAC [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ai fi uimit..eu faceam meditatie cu profesorul de la clasa..eram 15 doar din clasa mea si faceam cate 5 o data. Apoi de la alte clase..cred ca avea 100 de copii la meditatie....ti se pare normal?
  • +10 (22 voturi)    
    Foarte bine ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 9:28)

    mn [anonim]

    Era si cazul... Inteleg sa salariile sunt mici. Dar pentru predare in ciclul primar intre orele 8.00 - 10.30 nici nu inteleg salarii mai mari. Daca isi rotunjesc veniturile si fac meditatii sa fie impozitati. Eu muncesc 10-12 ore pe zi si cand ma uit cat contribui la stat ma ia ameteala. Platesc 3-4 salarii de profesor numai din contributia mea.
    • -4 (16 voturi)    
      stai pe net sau muncesti (Vineri, 14 ianuarie 2011, 9:53)

      andi [anonim] i-a raspuns lui mn

      vad ca in cele 10-12 ore pe zi ai si timp sa stai pe net si sa te certi cu forumistii! Bravos nene, asa se munceste la noi, indiferent ca e la stat sau la privat! Sau patronul tau nu stie?
    • +10 (12 voturi)    
      stai jos (Vineri, 14 ianuarie 2011, 9:58)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui mn

      cand te ia ameteala. Scuteste-ma cu "predau doar cateva ore la scoala" - lectiile trebuie pregatite dinainte si asta necesita timp. Stii ce e aia metodica?
      Nu mai continui ca-mi incalzesc tastatura de pomana ... aaa, si nu sunt profesor/invatator, muncesc si eu peste 8 ore pe zi si contributia mea acopera mai multe salarii de profesor.
      Deci, fii "fair".
      PS: Si da, trebuie impozitate si veniturile suplimentare.
      • +3 (7 voturi)    
        ore (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:34)

        maria-luiza [anonim] i-a raspuns lui lmc

        ce pregatire de lectii face un invatator care preda de ani de zile acceasi materie? ce pregatire si cat timp trebuie sa faca un profesor de mate, cand preda acelasi lucru de ani de zile? si eu in meseria mea trebuie sa ma documentez mereu, sa fiu la curent cu tot ce apare, dar nu cer nimanui sa ma plateasca pentru asta si nici nu cer timp liber! este de datoria mea sa o fac daca vreau sa profesez, nu !
        • +5 (7 voturi)    
          si eu am fost prof (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:56)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui maria-luiza

          materia aia nu o preda in fiecare an aceluiasi elev. nu poti preda in acelasi fel acelasi lucru la doua grupe de elevi cu capacitati diferite (unii mai prosti, altii mai destepti; unii mai bine pregatiti, altii mai putin; etc)

          in general, o ora predata la clasa in ciclul gimnazial / liceal necesita aprox 2 ore de pregatire.

          insa la majoritatea profilor de la noi nu exista constiinta faptului ca pensia lor depinde de nivelul de pregatire al elevilor (care, daca sunt bine pregatiti acum, vor fi competitivi economic peste 20-30 de ani pt a asigura pensia profului ce-i pregateste acum), drept care nu sunt multi profii care isi pregatesc lectiile cu constiioniozitate si cu responsabilitate.
          • -2 (2 voturi)    
            papagali (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:34)

            kllaus [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Sunteti doar niste papagali. Vorbiti numai prostii, de obicei aceleasi, fara sa realizati ca toti cei care scriu pe aici, au trecut prin mai multe scoli, si au vazut cu ochii lor ce pregatire deosebita au profesorii. In general,un profesor nu citeste altceva acasa decat Sandra Brown, si mai nou Dan Brown. Daca asta reprezinta pregatirea profesorului, atunci rezultatul este previzibil. Este adevarat ca d.p.d.v pedagogic ai de-a face cu elevi mai bine sau mai prost pregatiti si trebuiesc abordati diferit. Doar ca in scoala romaneasca elevii slab pregatiti nu sunt stimulati sa invete, ci doar cei care arata cat de cat interes pentru materie. Ma apuca rasul cand aud de competitivitate economica, cand de fapt nici macar facultatea romaneasca nu este capabila sa stimuleze acest lucru, iar noi vorbim aici de aportul deosebit al profesorului de gimnaziu la dezvoltarea economica a tarii. Nu crezi ca este mai bine sa faci gargara in fata oglinzii? Deci, teoretic, daca noi nu suntem competitivi in momentul de fata, trebuie sa aruncam vina pe proasta pregatire a fostilor elevi de acum 20-30 de ani, si in consecinta esecul este al profesorilor. Nu ar fi mai bine sa nu le mai platim astora pensia, ce bine zici tu? Ai grija ce spui, se poate intoarce impotriva ta.
        • +1 (1 vot)    
          Nu esti platit doar pentru orele de predare (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:36)

          Carmen [anonim] i-a raspuns lui maria-luiza

          Lectiile trebuie pregatite cu atat mai mult cu cat elevii sunt mai mici. Nu poti sa vii si sa faci prelegeri in fata unui copil de 6-10 ani. Ai nevoie de materiale didactice care difera de la lectie la lectie, de la manual la manual, de la clasa la clasa. Materialele didactice si testele nu se fac si nu se corecteaza singure. Meseria asta nu se face numai in timpul petrecut la scoala, ci si in orele de acasa sau din cancelarie unde trebuie sa te pregatesti inainte sa intri in calasa in fata copiilor.
        • +1 (1 vot)    
          Raspuns... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:27)

          Simona [anonim] i-a raspuns lui maria-luiza

          Stimata Doamna

          Am citit raspunsul dumnevoastra si cred ca (pe buna dreptate) aveti nevoie de lamuriri. In primul rand, cred ca evoluam (unii) si in consecinta, programele scolare se schimba. De asemenea, copiii care pasesc in anumite clase sunt mai mult sau mai putin dotati intelectual....deci nu poti aplica aceasi metoda...ca acum multi ani in urma. Ion Creanga a fost invatator....dar cei de acum nu mai predau dupa aceasi metoda. Iar copiii, asa cum am mai precizat , sunt unii genii alti ...au mare nevoie de meditatii pentru ca, dragii lor parinti nu mai fac fata sa le dea anumite raspunsuri...tocmai pentru ca au facut scoala acum cativa ani...Deci...orele de pregatire sunt in functie de elevii carora le transmitem informatia si ...de asemenea, in functie de profil(scoala)...plus programa schimbata permanent de ,,geniile,, din Minister. Acum, intelegeti?
        • +2 (2 voturi)    
          Wrong... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:37)

          Raluca Ciociu [anonim] i-a raspuns lui maria-luiza

          Daca ati avea ceva habar, dar uite cum vorbiti fara sa stiti, profesorii sunt obligati sa acumuleze la fiecare 5( cinci) ani un numar de credite; din: cursuri, masterate, doctorate, schimburi de experienta cu alte state EU sau Non Eu, parteneriate, proiecte. Profesorul nu preda la fel in 20 de ani de experienta, caci bakcground-ul acestor credite il "forteaza" sa avanseze! :)
        • +1 (1 vot)    
          atata intelegere... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:05)

          D [anonim] i-a raspuns lui maria-luiza

          Nu e vorba numai de fondul materiei predate care ,desigur,nu se schimba in linii mari ;e vorba ca apar noi si noi descoperiri-ca in orice domeniu-si in materie de metodica a predarii ,in psihologie,in pedagogie etc.;apoi ,copiii sunt diferiti-modul de predare trebuie,uneori,diversificat pentru fiecare copil din clasa -si atunci fiecare copil trebuie observat atent in diferite situatii pentru ca sa stii ce i se potriveste ca tu,dascalul,sa ai o munca eficienta...si cate si mai cate altele-credeti-ma,daca vrei sa-ti onorezi profesia,invatamantul inseamna mult efort si multa uzura psihica
      • 0 (0 voturi)    
        Curiozitate (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:35)

        GAC [utilizator] i-a raspuns lui lmc

        Un profesor de matematica de liceu..a invatat matematica la vremea lui, apoi 5 ani de zile face o facultate de matematica si pedagogie..nu face cercetare, isi ocupa timpul de studiu cu MATEMATICA SI METODICA. Daca el dupa 5 ani de facultate se apuca sa se scarpine la ceafa sa vada ce le preda copiilor...ce rost mai avea facultatea? ca la liceu nu se fac matematici speciale. Ca sa nu mai spun de cei cu 10 ani vechime care stau noptile si fac Metodica..sa fim seriosi.
        • +3 (3 voturi)    
          ei prefera sistemul vechi ticalosit !!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:45)

          cineva [anonim] i-a raspuns lui GAC

          am incercat sa iau un profesor de matematica in privat, intr-o companie multinationala, consultanta pe studii de business si scenarii de optimizare pe criterii matematice...etc ...mai exact.
          femeia era tanara, cu doctorat si studii exact pe specializarea asta; ii venea ca o manusa pentru cariera ei si chiar ar fi urmat sa aibe niste ani frumosi cu experiente si plecari la companii mari ...un parfum

          raspuns la propunerea mea: " merci, dar nu ma intereseaza, castig 1500 eur / luna din salariul de liceu si meditatii, prefer asa, sunt propriul meu sef...stii cum e ... noi suntem mai duri, parintii se sperie, ii trimit la meditatii, ...am mai avut propuneri de-astea, dar nu ..ma simt mai bine asa ..."

          deci ...femeia are salariu de 15 milioane...si se "prostitueaza" pe meditatzii afectand mentalitatea si traumatizand copii cu matematici de car enu au nevoie;

          pentru mentalitatea pe care o are si pentru faptul ca a facut doctorate si masterate degeaba ..ca sa dea meditatii ...isi merita soarta; cand se duce la doctor ...sa primeasca asistenta de cat merita, in rest sa scoata banul !!!

          sa ti se ofere o cariera in privat, fiind o somitate tanara, si tu sa refuzi ca sa traiesti primitiv ... isi merita soarta si sa nu aud de "saracii profesori"
    • +2 (8 voturi)    
      necajitule... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:15)

      radu [anonim] i-a raspuns lui mn

      De la 8.00 la 10.30??? Asa ai fost tu la scoala? Nasol, dar se vede.
      Un profesor trebuie sa se pregateasca si sa se perfectioneze continuu. nu poti sa normezi ca la croitorie sau la ambalat tigari.
      Te astept la vara pentru corigenta.
      • 0 (0 voturi)    
        Ore pana la 10.30. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:33)

        Simona [anonim] i-a raspuns lui radu

        Bravoooo!!!!!!!!!!Acum am si eu raspunsul care ma ,,muncea,, de ani de zile. Acum stiu de unde atata prostie(fara suparare). Eu nu mi-am permis sa plec la 10.30 nici in clasa a XII-a ...ori tu plecai deja din ciclul primar. Vai si amar! Iti dau un numar de telefon pentru meditatii?Si jur ca pentru reabilitarea ta ...declar venitul la fisc! Si nu stam mult la meditatii ca nici in clasele primare nu puteai si te inteleg. E greu sa inveti.
    • 0 (2 voturi)    
      Subscriu! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:53)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui mn

      Subscriu la comentariul tau, mm. Asa este, era si timpul sa se ia masuri! Asa poate inlatura treptat fosilele din invatamant si lasa un pic de loc celor tineri, care nu au destula experienta in opinia unora sa se ocupe de o clasa! De ce spun le inlatura, pentru ca sunt foarte putini profesori meditatori care in sistem sa dea acelasi randament ca la ei acasa! Probabil nu le este la fel de familiar locul! :))
  • +9 (15 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 9:48)

    mihai [anonim]

    O actiune pe care o asteptam de foarte mult timp!Profesorii se plang ca au salarii mizere.Stau 4 ore la scoala,majoritatea sunt slab pregatiti.Nu au niciun interes ca orele de clasa sa fie forumuri de dezbateri,din contra .Cheama elevii la meditatii.Incaseaza bani pentru ceea ce ar trebui sa faca la scoala.Banii de la meditatii sunt venituri si trebuie impozitate.Sper ca odata cu aplicarea noii legi a invatamantului si impozitarea meditatiilor sa se schimbe ceva.
    • +1 (5 voturi)    
      nu se schimba nimic.. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:55)

      sebi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      nu se schimba nimic atata timp cat salariile lor sunt ridicol de mici. nici un tanar pregatit, constiincios, cu dorinta de a realiza ceva nu merge intr-un loc unde o sa castige 650 ron.
      restul sunt vorbe...
      • +1 (1 vot)    
        Subscriu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:59)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui sebi

        Imi place ca multi vb teorie aici fara sa stie realitatea. Am facut IT, si va spun ca multi din cei care erau mai rasariti in facultate nu au facut cursul ala optional de pedagogie, ca ziceau ca mai bine mor de foame decat sa se faca profesori.

        Si cred ca se aplica si in alte discipline ( poate mai putin disciplinele cu meditatii).

        Ideea e ca atat cat nu oferi salarii decente, nu poti avea nici profesori capabili, deasemenea nu inteleg nici pe profesorii(fostii mei colegi) astia incompetenti care cer si cer cand ei se stiu ca is varza.
      • 0 (0 voturi)    
        incompetenta (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 22:47)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui sebi

        vezi ca salariul minim al unui profesor,e de trei ori m-ai ,mare decit spui tu, vezi pe siteul ministerului invatamintului (informatia ar trebui sa fie publica pt. ca timpitul ala e platit di bani publici), daca nu intreabati vreo cunostinta care lucra la finante sau trezorerie , pe unde trec statele de plata ale profesorilor, sa nu ramii cu gura cascata pe urma.....
    • +2 (6 voturi)    
      fascinant! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:02)

      Petrescu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sunt curios cum or fi meditatiile la desen, la muzica, la sport sau la tehnologie. :)) Finalitatea acestor actiuni va fi simpla: si mai putini profesori de calitate la catedra. Ce ma bucur!
      • 0 (2 voturi)    
        e doar "capra vecinului" (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:10)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui Petrescu

        ... profesorii care dau meditatii deja platesc impozite pe banii primiti: TVA ... poate doar cei care mananca banii aia sau se incalzesc arzand bancnotele sa scape

        .. e doar "sa moara si capra vecinului": daca noi suntem impozitati la sange, sa fie impozitati la sange si ceilalti ... mai bine ar trebui facut scandal pentru reducerea impozitelor pe salarii.
  • +3 (13 voturi)    
    profesori 4-6 h/zi doar la scoala (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:00)

    Emil [anonim]

    Nici nu va trece prin cap cate ore suplimentare profesorul trebuie sa le petreaca suplimentar acasa pentru serviciu.
    Chiar daca sta doar cateva ore la scoala, va trebui sa petreaca inca pe atat timp pentru : pregatirea orelor din zilele urmatoare, corectari extemporale, etc.
    Asa ca nu uitati timpul "ascuns" (neplatit) pe care il petrec profesorii in afara celor cateva ore de la scoala.

    Pe deasupra profesorul mai trebuie sa indure lipsa respectului din partea parintilor sau ale elevilor. Din pacate, in Romania a fi profesor inseamna a deveni motiv de batjocura al elevilor, parintilor, ministerului, scolii. Chiar daca nu exista padure fara uscaturi, se pare ca a arunca cu noroi in profesori este un sport national.
    Nu e de mirare ca toti mai multi dascali renunta la meserie si se orienteaza spre alte domenii sau pleaca din tara.
    • -3 (7 voturi)    
      poftim????? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:13)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Daca pe tine te-a invatat sa scrii acelasi "dascal" caruia ii iei tu apararea, 650 de lei salariu mi se pare mult prea mult.
      • +2 (4 voturi)    
        In lipsa de argumente (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:39)

        Emil [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Oamenii cand nu au argumente fac ceea ce ai facut si tu: critica forma si nu continutul mesajului.
    • +2 (4 voturi)    
      Da-o mai ieftin ca nu cumparam ? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:40)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      E fisa postului meseriei pe care singuri si-au ales-o. Prost platiti sau nu, vad ca in fiecare an e mare-nghesuiala la titularizari, de ce oare ?
      • +1 (3 voturi)    
        r (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:33)

        maria-luiza [anonim] i-a raspuns lui c.mike

        si de ce oarenotele la titularizari unt atat de mici, daca stau atat acasa sa se pregateasca? pregatire pe care trebuie sa o platesc eu?
    • 0 (6 voturi)    
      nimeni nu te-a (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Emil

      fortat sa te faci profesor.Corectarea extemporalelor o privesti de parca ai corecta lucrari de doctorat.Fii serios,asta este o fasaiala.Gandeste-te la avocati,contabili care studiaza zilnic legile si metodologiile.In ceea ce priveste RESPECTUL,amice,asta se castiga prin competenta si comportament.In veci nu te va respecta cineva care stie ca esti coruptibil,slab pregatit.
    • 0 (2 voturi)    
      profesorii au 4 luni vacanta pe an !!! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 18:40)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Emil

      hai sictir .... ca in vacantze sta si freaca tziparu la greu ... in timp ce toti ceilaltzi muritori avem 21-25 de zile /an zile libere...
  • +5 (7 voturi)    
    Normal (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:10)

    Dana [anonim]

    Este un demers normal. Dece sa ne prefacem ca nu stim, ca nu e semnificativ? Eu stiu un caz in care profesorul de matematica, care era si diriginte "isi" medita toata clasa, insa rezultatele n-au fost grozave.
    Sunt profesori care aduna venituri foarte mari din meditatii. La matematica in special.
    Din cate stiu in orice tara din Europa meditatiile se declara si se impoziteaza.
    • 0 (2 voturi)    
      sila ce atata atata matematica ?!?! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 18:49)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Dana

      in Romania se pune accent pe matematica si romana ;

      de ce se studiaza Bacoviasau Rebreanu ?! OK pentru Caragiale ...ok pentru Cosbuc ... si cu ce folos ?!! l
      a comunicare, exprimare, redactare, compunere ... logica si orientare romanii stau jalnic , confuzi inexprimare !!!

      iar ecuatia de gradul 2 cu doua necunoscute...la clasa a 5-a ?!! care e rostul ?! pentru ce ?!!!

      prefer sa mi-l laude profesorul de polo, inot, muzica, ...decat sa mi se planga de slabele performante profesorul de matematica ...
      • 0 (0 voturi)    
        Sa traiesti, dom' director :) (Duminică, 16 ianuarie 2011, 10:11)

        cristiann [utilizator] i-a raspuns lui cineva

        Ca profesor de matematica, sunt curios cind ati invatat dumneavoastra "ecuatia de gradul 2 cu doua necunoscute", sau cind invata elevii (eventual in clasa a v a?) acest lucru... :D
        Citi ani vechime or avea frustrarile astea?
    • 0 (0 voturi)    
      Partial corect (Duminică, 16 ianuarie 2011, 10:12)

      cristiann [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      Se declara si se scuteste de impozit
  • +2 (14 voturi)    
    PENIBIL !!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:24)

    stan papuse [anonim]

    E RIDICOLl !!!!! In tara asta se fura cu miliardele iar cei care o fac sint bine mersi . Ce face ANAF intre timp ? Se ocupa de amaratii de profesori ! Iata unde era marea EVAZIUNE !
    Cata nedreptate ! M-am saturat de democratia noastra originala ! M-am saturat de statul MAFIOT !
    • +3 (7 voturi)    
      absolut! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:43)

      bula [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      sa inceapa INTOTDEAUNA cu celalalt. Iar daca ai date despre furturi cu miliarde (altele decat ce se SPUNE fara sa se dovedeasca pe sticla) de ce nu denunti?
    • +4 (4 voturi)    
      chiar vrei sa stii unde e marea? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:45)

      curios [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      evaziune? 10 mil de romani care cumpara de 10 lei zilnic FARA bon fiscal. La sfarsit de an sunt 7,5 MILIARDE evaziune numai la TVA. Ia da tu un exemplu de evaziune mai mare?
    • +2 (6 voturi)    
      Mie mi se pare perfect legal si moral (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:51)

      mithrill [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      ca si venitul obtinut din meditatii sa fie taxat de stat.

      Pe cand si banii la negru vanturati prin spitale, ca nu misca unul un deget daca nu platesti??... Doar cei de pe ambulanta se mai pot numi medici, ei acorda de regula primul ajutor fara sa solicite bani.
      • +1 (1 vot)    
        Salariile la urgenta (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 7:33)

        maolina [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

        deci si la ambulanta sunt duble fata de celelalte salarii din sanatate.Poate asta este un motiv.
    • +4 (6 voturi)    
      papuse (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:57)

      nonsensul giratoriu [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      papuse, trebuie sa incetam cu argumentul asta stupid. furtul e furt, fie mare , fie mic. nedeclararea veniturilor din meditatii la fisc e considerat un furt mai mic, d'aia e si sanctionat cu o amenda de pana la 1000 de lei. ca se fura miliarde nu e un motiv pentru politisti sa nu investigheze furtul bicicletei tale, de pilda.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e ridicol (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:03)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui stan papuse

      Vrei sa-ti raspund sincer? Sa stii ca e evaziune uriasa si la profesori, cumulat vorbind. La doctori... nici nu mai zic. Un profesor de arhitectura de exemplu, cere 200 RON per sedinta saptamanala si are cate 20, 30 de meditati. Chiar si PFA sa fie, la cati crezi tu ca taie chitanta?
      Evaziunea eliminata din cat mai multe medii de activitate se va simti in economie, vei vedea. Trebuie pornit de la baza spre cap. Daca toti vom invata sa fim corecti, da, atunci sa-i daramam si pe marii evazionisti!
      • 0 (2 voturi)    
        nu cred (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:00)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Oricat de multi bani am strange, oricat de corecti am fi noi oamenii de rand, tot nu se va face nimic.
        Politicienii folosesc puterea ca sa-i rasplateasca pe cei care i-au adus acolo. Nu se gandesc o secunda la investitii in infrastructura, politici sociale, etc. Si asa va fi mereu.
        Campania asta de taiere a costurilor seamana mai mult cu o defrisare. Vom avea mai multe "lemne" la iarna, dar cu ce pret ?
        Adevarata relansare trebuie sa vina de la clasa politica, unii suficient de lucizi incat sa ia pe langa ei experti in domeniu. Inca n-am intalnit specia asta de politician.
    • +3 (5 voturi)    
      nu te grabi (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:16)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui stan papuse

      in tara asta nu sunt sute de mii de indivizi care sa fure miliarde.

      in schimb, din cei aprox 300 de mii de profi, cel putin 100 de mii dau meditatii (= venituri nedeclarate), iar multi dintre ceilalti au si o a doua slujba (= iarasi venituri nedeclarate).

      daca ar fi sa câstige doar 100 de euro in plus pe luna, din care ar trebui sa dea 16€ la stat, cei 100k profi meditatori fac o evaziune anuala de aprox 20 milioane euro.

      de mentionat ca un elev da pe o sedinta de meditatii intre 10 si 20 de euro, in functie de cum si cu cine negociaza.
    • +2 (6 voturi)    
      nimic penibil (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:17)

      almeyda63 [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      nu e vorba de ceva ridicol, e foarte clar ca trebuie sa ne obisnuim a respecta legile tarii....si daca sunt unii ce nu le respecta, nu le respectam nici noi??...e evident ca cei de sus nu pot fi modele pentru noi, trebuie sa fim noi....trebuie sa ne dorim asta...
    • +1 (5 voturi)    
      Daca asta este stat mafiot (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:30)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      atunci impusca-te.
      • 0 (4 voturi)    
        Impusca-te tu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:56)

        ciuliana [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        ...e normal sa isi declare toata lumea veniturile, dar ce te faci cand majoritatea politistilor primesc mita, multi judecatori sunt corupti, majoritatea politicienilor fac afaceri ilegale cu statul si nu li se intampla nimic??? Eu zic ca aici e problema.
    • +1 (3 voturi)    
      pai... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:35)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui stan papuse

      ANAF spera ca vor exista persoane ce vor "denunta cu minie proletara" profesorul "chiabur" ce cistiga averi din meditatii neimpozitate .asa poate apar niste "stimulente" primite fara a misca un deget ...pt a descoperii adevarata evaziune trebuie sa muncesti ,sa te pui rau cu oamenii de partid,sa-ti faci dusmani printre cei influenti...ce rost are...mai bine urmaresti un denunt...te faci ca muncesti...toti te apreciaza...
  • +1 (3 voturi)    
    La amenda asta... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:48)

    Andu [anonim]

    "Cei care nu-si declara veniturile din meditatii risca pana la 1.000 de lei amenda."

    La asa amenda as da meditatii la greu, din 4-5 meditatii ti-ai scos amenda.
  • +1 (5 voturi)    
    normal (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:48)

    red [anonim]

    parerea mea este ca profesorii nu sunt atat de rau platiti pe cat vor ei sa para. Eu as dori sa se faca normarea muncii la ora, nu salariu lunar de 700 lei pentru un profesor. Intr-un an, un profesor munceste de 3 ori mai putin decat un inginer de exemplu. Profesorii au program relativ scurt comparativ cu mine de exemplu, care muncesc cam 10 ore/zi pentru un salariu dublu decat un profesor in conditiile in care eu am 20 de zile lucratoare de concediu/an in timp ce un profesor are cam 75 de zile lucratoare de concediu platit pe an. Despre timpul petrecut acasa corectand extemporale...mai bine lasa, toti ne documentam si acasa in asa fel incat sa fim tot mai competitivi si sa ne pastram locul de munca. Despre meditatii nu mai vorbim, se fac bani foarte multi din meditatii. Cunosc profesor de engleza care mediteaza cate 2-3 elevi in acelasi timp, si pentru fiecare elev taxa este de 70 lei/ora. Asta inseamna cam 140 lei/ora, nu??? Numai 2 grupe sa ai pe saptamana si este foarte bine. Dar, repet, corect ar fi sa fie platiti la ora muncita efectiv, nu pe luna, pentru ca aici se poate interpreta.
  • +1 (5 voturi)    
    :) (Vineri, 14 ianuarie 2011, 10:55)

    owl [anonim]

    Statul umbla la efect, nu la cauza. Meditatia trebuie sa fie atat de rara incat sa nu merite sa faci vanatoare de meditatori neimpozitati.

    De ce se fac meditatii? Pentru ca sistemul de invatamant romanesc este kk... Si vina e tot la guvernanti, nu la profesor. Primul profesor care si-a obligat clasa sa treaca la meditatii avea spate sau tupeu. Apoi treaba s-a extins, ca un cancer, pe principiu-ul "toti fura". Focul putea fi stins la inceput cu o galeata de apa, acum trebuie un ocean.

    Avem asa: i-am fluturat profesorului pe la nas crestere de 50%, pe care nu i-am dat-o. Apoi i-am taiat 50% din salar. Acum i-l vanam ca infractor. Buna treaba.

    PS. Spaga la examenele de la facultate de ce nu o impozitati? Sa dea si aia declaratie ca nu iau spaga... Sa jure si pe cruce si pe biblie ( ca doar de aia e religia materie de studiu, nu?).
  • +1 (9 voturi)    
    despre privati (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:01)

    patron [anonim]

    Hai sa fim seriosi si sa recunoastem ca sectorul privat e cel mai mare evazionist la bugetul statului. Va pot da o mie de exemple de oameni ce muncesc 12 ore pe zi la privati primesc bani frumosi dar cu complicitatea lor patronii fraudeaza grav bugetul statului trecandu-le la fisc numai salariu minim. La bugetari nu exista asa ceva. Asa ca ciocu mic privatilor, am trecut de la bugetar la privat si am vazut cine fura cu adevarat in tara asta.
    • +1 (5 voturi)    
      Eri un mare idiot prietene! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:08)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui patron

      Sunt cu siguranta si privati care fac asta, dar si eu lucrez in mediu privat, 9 ore pe zi, si am tot salariul trecut pe cartea de munca si te asigur ca nu este mic! Asa ca nu mai generaliza in necunostinta de cauza! Bietii bugetari, intr-adevar, e greu sa stai la un ghiseu si sa afisezi o fata de NF atunci cand semnezi in scarba un formular completat de un roman amarat, care a avut ghinionul sa dea tocmai peste tine! Asa ca ciocu' mic si joc de glezna, ca dai in SF-uri deja!
      • +4 (4 voturi)    
        exemplu tipic (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:08)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui tot eu

        asta e un exemplu tipic care demonstreaza de ce la noi protestele sociale nu au nici un efect.
        fiecare isi vede de propriul interes:
        bugetarului i se pare firesc ca privatii sa plateasca impozite colosale
        privatului i se pare firesc ca bugetarul sa moara de foame
        cei care nu au copii trimit mamicile la "munca"
        cei care au copii se scandalizeaza pentru taieri abuzive.

        orice taiere e abuziva doar daca e aplicata buzunarului tau! restul toate sunt perfect justificate.
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:01)

    Bogdan [anonim]

    Daca nu e abuz atunci e hartuire. Nu este orice cetatean obligat sa completeze la sfarsitul anului declaratia de venit? Pentru ce mai sunt hartuiti profesorii cu aberatiile astea? Ei chiar cred ca-si pot bate joc de oricine fara pic de rusine? Asta e Stat mai mult decat comunist, e totalitar. Cand i se scoala unuia sau altuia sa puna presiune pe o categorie sociala sau alta vine cu o aberatie din asta si nimeni nu face nimic.

    E clar ca institutiile statului n-au pic de respect pentru contribuabil. Ala care a venit cu stupiditatea asta ar trebui sa dispara din sistem pana maine!
  • +4 (6 voturi)    
    pentru d-l Danut Ienesescu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:09)

    maximus [anonim]

    Stimate domn, fapta unui profesor care face meditatii fara a fi inregistrat ca persoana fizica autorizata si a plati impozit pe venit se numeste evaziune fiscala, prev. de art 9 lit a din legea 241/2005. Sa faca meditatii cat vor, dar in legalitate, ca ne-am saturat de evazionisti!!!!!! Si de cei care iau apararea lor!!!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Este legal? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:19)

    gogu [anonim]

    Pai ANAF-ul ar trebui sa dea cate o declaratie fiecarui cetatean in care sa specifice ca nu are venituri suplimentare nedeclarate. Binenteles daca are temei legal. Si prima declaratie ar trebui sa o dea presedintele ANAF.
  • +2 (8 voturi)    
    Genial (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:21)

    Laie [anonim]

    Bravo.De cand asteptam.
    Geniala miscare.
    in sfarsit dupa doctori o sa ramanem si fara profesori.
    Si asa majoritatea avem doua clase mai mult ca trenul dar suntem posesori de masterate, doctorate si MBA-uri.
    Visul dobitocului sa ramana singur si sa imparatzeasca lumea.
    Astept o ultima miscare inteligenta din partea ANAF - impozitarea celor care realizeaza venituri in strainatate si - "Noapte Buna Romania"
  • -2 (8 voturi)    
    Revoltator! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:22)

    lila [anonim]

    Suntem o tara de MANELISTI? In loc sa-i luati la bani marunti pe latratorii de manele, care ne-au umplut programele unor (multe) posturi TV, radio, va ratoiti la profesorii care vor sa-i ajute pe copii sa devina oameni demni. Si e absolut normal sa fie si platiti pentru meditatii, mai ales acum, cand li s-au taiat si amaratele de salarii din cauza "crizei". Pun criza intre ghilimele, pentru ca - asa cum constatam cu totii - ea nu exista de fapt pentru cei care ne conduc astazi.
    • +2 (6 voturi)    
      mai,Lila,Mov sau (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:06)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui lila

      ce mai esti tu.M-a apucat rasul cand am citit ce ai scris.Mai,dar revoltat/revoltata mai esti.In mintea ta inchesuita. Meditatiile sunt un "'ajutor" dat de profesori elevilor.Halal ajutor contracost si peste orele de program.Oi fi cumva profesor si vorbesti tampenii pentru ca esti obosit de atatea meditatii?
      • -2 (2 voturi)    
        mai mihai, (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:55)

        lila [anonim] i-a raspuns lui mihai

        esti, cu siguranta, manelist. Iar eu nu sunt profesor. Cred ca ti s-a prostit logica de atatea manele . Te compatimesc.
  • +4 (6 voturi)    
    Nemuritorul Caragiale (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:27)

    FARFURIDI [anonim]

    Asta-i problema actuala la noi: toti spun ca vor progres, corectitudine, modernizare, reforma. Daca trebuie sa li se aplice si lor, se dau cu roatele in sus si incep cu chestii de genul "hotilor, si voi i-ati omorat pe negri, scandal, perdele de fum, Basescu e de vina".
    Toti vor sa scape de cainii vagabonzi (in afara de cel de la ei, din fata blocului, care e cuminte si pe care-l indoapa zilnic cu resturi), toti vor sa scape de cersetori, dar le dau cate 1 leu cand sunt cu prietena, ca sa se simta ei boieri, toti se plang de gaurile din drum, dar nu a iesit vreodata unul in fata casei, sa puna 3 pietre si doua maini de mortar intr-o groapa.
    Ai venit, trebuie sa-l declari si sa platesti impozit, asta e tot, ce atata discutie ?!?
    Iar pt. cei care se plang ca mai lucreaza si acasa, sa-i intrebe pe informaticieni/medici/avocati/etc, pregatirea profesionala continua e o realitate a zilelor noastre, iar materia de scoala nu se schimba in nici un caz asa de repede ca informatia pe care trebuie sa o asimileze cei de mai sus.
    A zis-o nemuritorul Caragiale, la vremea lui:
    "Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!"
  • 0 (8 voturi)    
    Discutii pe langa.... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:33)

    Roberrto [anonim]

    Fratilor, nu vedeti padurea din cauza copacilor!
    Aceasta actiune, indiferent cum este denumita ea este ilegala! ANAF-ul nu are nici o prerogativa sa oblige inspectoratele scolare sa interogheze profesorii cu privire la activitatile extrascolare.
    Eu in locul sindicatului as da urgent in judecata atat ANAF-ul, cat si inspectoratele.
    In ceea ce priveste initiativa, ea se incadreaza perfect in incercarea ANAF-ului de a-si demonstra incapacitatea de a lupta cu orice fel de evaziune.
    • +3 (5 voturi)    
      ei ...si? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:00)

      profesoru' [anonim] i-a raspuns lui Roberrto

      Se pare ca multi din cei care au scris aici au ,,muscat'' momeala ...infierarii!
      Sunt pentru impozitarea oricarui venit obtinut deo oricare dintre noi chiar daca nu sunt de acord cu numarul impozitelor, natura acestora si mai ales...nivelul lor.
      Bun, eu cetatean am obligatia de a declara venitul obtinut prin legi emise in acest scop (vezi Codul fiscal si Normele in aplicarea acestuia, in mod deosebit).
      Nu poate veni oricine, oricum sa ma oblige sa declar ceva, indiferent ce si nu vreau sa intru aici in fondul acestei ,,operatiuni''!
      Daca as fi in cauza, nu declar nimic. Nu completez niciun formular. Sa vedem cine, ce o sa-mi faca si mai ales pe baza carei legi!
      Este statuat cadrul declaratiilor de venit intr-un cadru normativ si este suficient de clar. Sunt prevazute si sanctiuni in acelasi cadru. Mai mult de atat se pare ca inventam....apa calda!
  • +5 (7 voturi)    
    Mai de mult trebuia pus un punct,dar e OK si acum (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:42)

    Victor [anonim]

    Sunt parinte de ex scolari si nu in Ro.Eu cred ca este normal ca prof.care dau meditatii sa plateasca impozit pe castigul care-l au extra.Si copii mei au primit meditatii inaintea bac.dar prof.nu era de la liceul respectiv(vorbim de prof.cadre didactice si nu de studenti,care-si castiga painea de zi cu zi)si din partea respectivului ptr.orice ora predata am primit o chitanta.
    Nimeni nu le interzice acest"sport",dar cum traim intr-un stat social/fiscal trebuiesc respectate si legile social fiscale.
    Dar cel mai ipocrit si-n acelasi timp nesimtit este sa-ti meditezi proprii elevi(si cam maj.o fac).Aici este un vorba de conflict de interese si nu minima.
    Am citit mai sus un com.ca parintii sunt saraci.
    Credeti ca prof.tin cont de aceasta categorie sociala?Sa fim seriosi,or vorbim sa ne aflam in treaba ori din necunostiinta de situatie.
    Eu pers,cu toate ca am injurat,dar am sprijinit fam.cu bani ptr.meditatii(la prof.de clasa a elevilori!!),
    ca deh faceam ptr.viitorul lor.Atunci am aflat si de
    metodele prof.cu elevi a caror parinti au bani si primeau 10 si fara meditatii si fara cultura si a elevilori saraci,cu toata inteligenta si harnicia lor erau impodobiti cu 7/8.
    Romanul, ptr.copilulu sau, isi ia su bucata de paine din gura!
    Nu mi-e de banul care-l castiga aceste cadre didactice,dar de metodele si constiinta lor.
    Elevii nu trebuiesc tratati dupa punga parintelui(fie la scoli fie la univ.)impartiti deja la acele varste fragede in bogati si saraci,ci dupa capacitatea lor.Astfel,cred eu,ca se poate salva generatii.
    Romanii sunt impodobiti cu o inteligenta naturala,dar aceasta masinarie a banului strica,dezichilibreaza
    desfigureaza viitorul unei generatii /societatii.
    Nu-i o crima sa platesti un impozit,dar este o crima sa incasezi pe negru si sa iesi pe strada si sa protestezi ptr.crimele tale!
  • +4 (4 voturi)    
    (In)Competenta ANAF (Vineri, 14 ianuarie 2011, 11:56)

    jon [anonim]

    Zilele trecute citeam un articol pe ceva site ca marele om "Adrian copilul minune", fiind consilier in localitatea de bastina, a completat o declaratie de venit de 940 RON in 2010. ANAF a declarat ca totul e legal.

    Insa el are credit de sute de mii de euro, case nenumarate, terenuri si masini de lux.

    O zi buna domnilor!
  • +1 (9 voturi)    
    e clar ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:05)

    marius [anonim]

    dupa ce am citit in mare cometariile acestui articole mi s-a confirmat inca o data de ce suntem unde in suntem in tara asta.

    va vad pe unii vorbind despre profesori de parca n-ar munci pt. banii aia de meditatii. si chestia cu obligatul elevilor sa ia meditatii mi se pare rasuflata.

    daca asta chiar exista, atunci cei care cad in plasa si-o merita. pai cum tu, ca parinte, nu faci nimic cand profesorul iti "obliga" copilul sa ia meditatii? pai cum sa faci cand ai o loaza de copil bun de nimic si in plus asta e cel mai simplu: in loc sa-l pui sa invete si sa te ocupi de el ca esti PARINTE, ti-e mult mai usor sa dai cativa banuti pe luna pt. meditatii.

    si va mai spun ceva. am prieteni care sunt profi si dau meditatii: niciunul nu-si doreste sa faca asta !!! daca un prof ar avea 700-800 de eur/luna credeti-ma ca n-ar mai da meditatii. si nu bagati chestii de genul ca profii nu lucreaza, ca stau 3-4 ore pe zi la scoala. au zis ei ca nu vor sa stea 8 ore / zi la scoala? voi sunteti asa absurzi incat credeti ca ar mai fi un profesor prin scoala daca ar fi platit dupa rationamentul vostru? adica: 650 lei/luna adica 650 ore / 170 ore (ca deh, trebuie sa lucreze 8 ore / zi) = 3.82 lei / ora. de aici daca ar fi platiti dupa cate ore lucreaza ar trebui ca un profesor sa ia 275 de lei :).

    in rest numai de bine. doar problema asta s-o mai rezolve statul si suntem ok !
    • +5 (7 voturi)    
      Hai sa fim realisti! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:47)

      V.V [anonim] i-a raspuns lui marius

      Domnul meu,nu cred ca cineva este impotriva meditatiilor.Aici discutam de banii incasati,care trebuiesc impozitati.
      Nu trebuie sa fim stupizi si sa incepem sa punem nota de plata pe masa!
      Cine a facut pedagogia,cine a ales aceasta calificare profesionala cred ca a stiut de la bun inceput,cum este platit jobul si ce sanse are in viitor,deci s-au cunoscut riscurile pecuniare.
      Deci sa fie corect si sa suporte conseciintele.
      In tinerete cand am profesat aveam ca incepator un salariu de 1200 lei si meditatiile ptr.copii slabi eram obligat sa le fac in afara programului,fara sa primesc 5 bani.
      Astazi traim intr-un capitalism si nu intr-un stat totalitar.Daca nu s-ar plati impozit ptr.fiecare venit extra,atunci de unde bani ptr.pensiile barosanilor de la armata,de la justitie,din Parlament,etc?
      Facand o socoteala minima cu daca si parca:
      la 100 ore x 30=3000 RON,impozit 480 lei.
      Ptr.asta ne certam noi aici pe net?
  • +3 (3 voturi)    
    dar cu turismul fara facturi ? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:18)

    loredana [anonim]

    de acord sa plateasca impozit si profesorii care dau meditatii. Dar se ia cineva de patronii pensiunilor turistice (Bran. Moieciu, toata tara) care castiga inzecit fata de profesori si care incaseaza banii numai la negru, fara factura/chitanta ? de astia nu se ia nimeni ? acum de Revelion la o pensiune s-au incasat si peste 1 mld lei vechi la negru. Astia ar trebui sa fie calcati saptamanal de fisc. Se intampla oare ? Sau astia intra la o alta categorie de evazionisti ?
    • +2 (2 voturi)    
      turistii de ce nu cer facturi? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:27)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui loredana

      crede-ma, nu e deloc greu sa-i ceri furnizorului de bunuri sau servicii bonul fiscal. unii o sa se uite urât la tine dar iti vor da bonul, altii iti vor spune ca nu vor sa ti-l dea. acestora din urma le zici ca renunti la achizitionarea produsului sau a serviciului si ca te duci la concurenta. sa vezi ce figuri fac când te vad plecând fara sa faci tranzactia!

      daca deja ai platit pt bunul sau serviciul respectiv & furnizorul nu-ti da bon fiscal, il poti denunta. denunturile si reclamatiile se pot face online, pe site-ul directiei generale a finantelor publice din judetul in care se afla evazionistul.
  • 0 (4 voturi)    
    meditatii (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:19)

    Spock [anonim]

    M-as mira sa recunoasca vreun profesor ca face meditatii. Medicii recunosc ca iau spaga? ANAF ce va face? Va pune cite un pulete la poarta fiecarui profesor ca sa verifice ce face individul dupa masa? Si daca omul acela in loc de bani primeste un sac de cartofi va cotiza 10 kg in beciul lui Boc?
    Pina cind o tinem numai cu teoria in aceasta tara nu se va intimpla nimic.
  • 0 (6 voturi)    
    Ceata la mal (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:19)

    Anonimus [anonim]

    Aveti ceva in cap sau ce discutam aici?
    S-a schimbat ceva in invatamantul romanesc si nu am aflat eu inca?
    Au inceput profesorii in Romania sa castige decent si nu a aparut inca informatia la televizor ?
    Intr-o lume in care tot viermele cu bani se crede vultur,se comporta in consecinta si nu exista nici urma de lege pentru el ce ati dori sa se intample cu aceasta clasa sociala peste noapte.
    Costul impozitului capete seci se va regasi cel mult in pretul orei de meditatie si vor avea de suferit tot cei saraci asa ca nu mai plangeti cu lacrimi de crocodil.
    Este o masura justa dar disperata a unor incapabili in gioana lor dupa bani.
    Bani pe care o sa ii fure prin contracte masluite putin mai incolo asa ca stati linisti ca nu se va schimba nimic - cel putin nu in bine.
  • -4 (6 voturi)    
    rau au ajuns (Vineri, 14 ianuarie 2011, 12:24)

    marius [anonim]

    Rau au ajuns mafiotii de la guvernare, nu mai stiu de unde sa ia ca sa le ajunga de furat. Apropos ... am mancat azi o ciocolata si am aruncat cam jumatate din ea, nu o vrea boc ?
    • 0 (0 voturi)    
      jumate (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:19)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui marius

      deci ai mancat doar jumatate, nu una intreaga :-)
  • -1 (3 voturi)    
    Ce sa ne complicam (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:41)

    gigi [anonim]

    Io zic sa terminam cu toate complicatiile.
    Hai sa cerem sa se aboleasca drepturile omului in asa fel ca dreptul la viata/proprietate (banii = timp = o parte din viata = proprietate) sa nu mai fie garantat.
    Tot ce produce omul sa nu-i mai apartina.
    Atunci am scapat de declaratii, evaziune fiscala etc.
    Ne intoarcem la feudalism si am terminat problemele.
    Boierii sa fie boieri si restul iobagi.
  • -2 (4 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 14 ianuarie 2011, 13:52)

    aurel cristea [anonim]

    E clar ca in conditiile date, profesorii vor incerca sa isi suplimenteze veniturile si e la fel de normal sa nu declare aceste venituri intr-un stat ca Romania care nu e in stare sa gestioneze transparent si in interesul cetateanului bugetul de stat. Daca aparatul de stat nu e capabil sa imi asigure asistenta minimala de calitate, sa nu fie mirat cavoi cauta sa gestionez singur tot ce pot!
  • 0 (4 voturi)    
    FOARTE BINE ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:25)

    titi [anonim]

    Profesorii trebuiesc pusi la zid cu manie proletara . Cum isi permit sa castige mai mult decat toti analfabetii care is exprima cu manie parerile lor "destepte" intr-o scriere agramata ?
    Urmeaza medicii , nici ei nu trebuie sa scape ! Si in general , intelectualii : actori , artisti ... niste derbedei cu totii ! Auzi la ei vor sa castrige 1.000 de EUR pe luna ! Ce tupeu ! Cum isi permit ?... La sapa cu ei !
    Lasati-i pe cei care fac afaceri cu statul si fura cu carul , ANAF-ul nu se ocupa de maruntisuri . ANAF-ul merge direct la MAREA EVAZIUNE : intelectualii care-si permit sa castige mai mult decat cei care dau cu matura !
    SOMN USOR , NATIUNE !
  • +2 (4 voturi)    
    Declaratii pentru impozitare (Vineri, 14 ianuarie 2011, 18:14)

    costel [anonim]

    Ce atita tevatura cu privire la aceasta tema.Toata lumea trebuie sa plateasca impozit pe venituri.De ce profesorii nu ar plati?
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar si preotii (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:38)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui costel

      ar trebui sa plateasca impozit pe banii luati pentru pomenit (10-20 lei in Oltenia), desi sunt platiti si de stat, trebuie sa-i mai plateasca si bunica sa-si faca datoria! Bunica mea are o pensie minima, dar preotul n-are nici-o jena sa profite de bietii batrani, stiu ca-n prag de moarte trebuie sa faca ce zice popa ca altfel nu-l mai ingroapa, il lasa-n ploaie...
  • +3 (5 voturi)    
    incercare !!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:12)

    silvia [anonim]

    Incercare in acest sens a mai fost...,dar s-a stopat !!!
    AR FI O MASURA CORECTA , asa cum si manelistii ar trebui taxati(inclusiv cantaretii)...,avem atatea surse de impozitare de nu ne imaginam !! La scoala nu fac carte si ii cheama acasa la ''pregatire'' !!!Deci ?? Sa nu ne facem ca nu stim , ca nu vedem...,cand se practica acest lucru de la clasele primare ,nu ???
    Sunt curioasa daca se finalizeaza !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce sa spun (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 1:31)

    Madalina [anonim]

    Eu daca as fii in locul lor as inregistra meditatiile la fisc si as platii impozit.
    Nu vad de ce m-as expune riscului de a fi "parat" de binevoitori ca multi care comenteaza competentele tuturor profesorilor de parca i-ar cunoaste in detaliu pe toti, sau de parca ar avea competente sa judece cine este sau nu este profesor bun.
    Pana la urma 16% nu-i chiar atat de mult si meditatiile sunt singurul job secundar pe care il poate avea un profesor.

    Si pentru cei care vorbesc de metodele profesorilor de a-si aduce copii la meditatii un singur mesaj. Mare parte din vina o au parintii care cedeaza presiunilor pentru un 10 care nu reflecta cunostintele copilului si care pe termen lung nu ii va ajuta cu nimic.
    Nu intelege la clasa, afla daca e copilul de vina sau profesorul(copilul nu e genial doar pentru ca e al tau). Daca prestatia profesorului nu ti se pare buna, schimba-l, reclama-l. Nu esti dispus, gaseste un alt profesor care sa-ti mediteze copilul si care sa-l invete ceva. Verifica rezultatul meditatiilor si cel al orelor de la scoala. Faptul ca merge acolo nu inseamna ca gata rolul tau in educatie s-a terminat.
    Toti vorbiti sa fiti la moda, dar problema nu are doar o singura cauza, sunt mai multe.
    La fel si cu politistii care cer/iau spaga. Pai frate daca n-ai facut nimic de ce sa platesti? Aaa, ai comis-o pai atunci ai coloana vertebrala si plateste amenda in loc sa dai spaga.
    • 0 (0 voturi)    
      Cedarea la presiuni (Duminică, 16 ianuarie 2011, 9:54)

      cristiann [anonim] i-a raspuns lui Madalina

      O singura remarca, despre "metodele profesorilor de a-si aduce copii la meditatii":

      Experienta pe care o am in domeniu imi arata asa: singura atitudine pe care de obicei o adopta cu precadere un cadru didactic in situatia asta este "munca de calitate inferioara" (din diverse puncte de vedere). Atitudinea agresiva fata de lucru suplimentar cu cadrul didactic de la clasa este a parintilor, nu a cadrelor didactice. Parintii sunt cei care insista sa lucreze cu aceeasi persoana. De obicei motivul este ca vor sa aiba un control suplimentar asupra evaluarii elevului (sunt si unii care controleaza direct evaluarea platind direct note mai bune).
      Partea care nu este inteleasa (nici de unii nici de altii) este ca pentru educatie durabila este foarte importanta existenta evaluarilor obiective/independente si eliminarea dependentei de un anumit stil personal al oricarui cadru didactic (eliminare posibila numai prin expunere la stiluri diferite/alternative). Sigur ca daca esti interesat sa capeti niste note si sa stergi a doua zi tot ce ai invatat, discutia nu are valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Legalitatea si logica (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:27)

    cristiann [anonim]

    Mai intii citeva precizari: sunt profesor (de matematica), am predat si inainte de 1989 si in strainatate.
    Nu simt nevoia sa intru in diverse polemici... sau sa jignesc pe cineva... nici nu simt nevoia sa raspund la diversele jigniri (pe care nu e prima data cind le citesc)

    Legalitatea:

    Activitatile in general sunt impozitate, dar nu cele educationale; mai mult, in Uniunea Europeana, si cel care vinde si cel care cumpara un serviciu educational este scutit de impozit. In Romania, nu sunt scutiti nici unii nici altii. Pentru precizari pe tari si ca politica Europeana, vedeti:

    http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxinv/search.do

    Logica:

    * Activitatea platita suplimentar cu elevii cu care lucrezi la scoala este "conflict de interese" si nu se incadreaza in meditatii. Este frauda si trebuie penalizata corespunzator.
    * Meditatiile (cu elevi cu care nu ai legatura la scoala) sunt activitate educationala, pe care si parintele si profesorul trebuie sa primeasca scutire de impozit (pentru asta activitatea trebuie declarata)
    * Educatia (si meditatiile in particular) ar trebui sa fie un parteneriat parinte/profesor pentru bunastarea elevului.
    * In principiu, daca vorbim despre meditatii la nivel de gimnaziu/liceu, orice persoana care a absolvit gimnaziul ar trebui sa fie capabila sa mediteze la acest nivel. Asa ca, dragi absolventi de gimnaziu/liceu, daca nu o faceti, fie ati absolvit de pomana, fie considerati ca aveti altceva mai bun de facut, caz in care nu aveti decit sa platiti pe altcineva sa o faca.

    * este clar ca subiectul este de mare interes (cel putin 144 de comentarii)

    * compararea/evaluarea diverselor activitati este o treaba complexa ... cei interesati sa afirme ca un profesor munceste mult/putin sau bine/rau ar trebui mai intii sa citeasca normativele adoptate international pentru aceasta activitate. In general parerile pe tema asta se pare ca sunt cu atit mai aberante cu cit persoana respectiva are mai multe diplome (asta e o mica rautate ... scuze)
  • 0 (0 voturi)    
    Confuzie intre declarare si impozitare (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:50)

    cristiann [utilizator]

    Insist pe tema asta:

    Se face confuzie intre declararea unei activitati si impozitarea ei.

    Sigur ca orice activitate trebuie declarata (altfel este munca la negru)

    Nu profesorii au declarat educatia "prioritate nationala", ci politicienii, pentru ca intra in "pachetul de aderare la UE"

    Partile implicate trebuie sa aiba motive sa se comporte cum vrea statul: platitorii vor declara ce platesc pe activitati educationale daca primesc scutiri de taxe/impozite. Daca platitorii declara, trebuie sa declare si cei care vind...

    Daca activitatea educationala ar fi scutita de impozit, atunci toti buticarii vor transforma diverse cheltuieli in "activitati educationale", asa ca statul ar trebui sa reglementeze bine toata zona de interes.

    Dar merita sa evaluam si pretul lipsei de coerenta din zona educationala: cit costa aberatia sistemului si cine plateste?

    Profesorii "buni" platesc o parte din pret; o alta parte e platita de parinti (mai ales de cei carora le pasa de viitorul copiilor lor). Marea parte a pretului e platita de beneficiarii sistemului educational (elevii)... Plata este facuta indiferent daca cel care o face stie sau nu de ea...

    Concluzie: este clar ca toate partile care discuta (mai mult sau mai putin aprins) pe acest blog (ma refer la parinti, elevi, profesori) platesc /pierd cite ceva. Cistiga cineva? Parerea mea este ca avem doua categorii foarte inrudite care cistiga: politicienii si "analfabetii mindri ca sunt analfabeti"
  • 0 (0 voturi)    
    Impozitati Biserica (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:52)

    Mihai [anonim]

    Daca statul ar dori bani pentru buget ar trebui impozitata Biserica.
  • 0 (0 voturi)    
    COOPERATIVELE de meditatii (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 17:10)

    unica masura.... [anonim]

    astfel organizate incat sa fie usor accesibile, sa aibe profesori onesti care lucraza cu un numar mic de copii air scoala de baza sa el ofere spatiul necesar + bunavointa si grija pentru 'carte' adevarata.
  • 0 (0 voturi)    
    trista tzara... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 11:05)

    emil [anonim]

    ...cea care a ajuns sa se ia de profesori, marii evazionisti. Daca guvernantii ar avea ceva minte, ar simplifica procedura de plata gen o taxa unica, nu vrajeli cu pfa si alte prostii si sunt convins ca 80 la suta ar plati ca sa nu aiba complicatii. Cine a incercat sa intre in legalitate cu meditatiile stie despre ce vorbesc. Daca mai sunteti tineri, faceti-va un rost in alta parte, ca tzara asta nu va prea vrea. Daca nu, mult succes si nervi de otel.
  • 0 (0 voturi)    
    nici nu ştii cum e mai rău (Duminică, 16 ianuarie 2011, 12:01)

    visio [anonim]

    cu psd care lăsa pe toţi să fure, sau cu pdl care impoziteză tot
  • 0 (0 voturi)