Sorin Ovidiu Vintu a fost externat la cerere din Spitalul Floreasca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:16 Actualitate | Esenţial


Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu a fost externat marti din Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala, anunta Agerpres, citand surse spitalicesti. Potrivit acestora, omul de afaceri s-a internat din cauza unor probleme cardiace, acesta fiind si motivul invocat, luni, de avocatii sai la Tribunalul Bucuresti, unde se judeca procesul in care SOV este acuzat de favorizarea infractorului. Mediafax scrie ca SOV a fost externat la cerere, in noaptea de luni spre marti, dupa cateva ore petrecute in spital, timp in care i-au fost facute investigatii medicale.

Avocatii au aratat ca Vintu, cunoscut cu probleme cardiace, a mers la Spitalul Floreasca, luni dimineata, iar medicii au decis sa il interneze pentru investigatii. Sorin Ovidiu Vintu are interdictia de a parasi teritoriul Romaniei si este obligat sa se prezinte la toate termenele procesului de la Tribunalul Bucuresti.

Procurorii Parchetului General l-au trimis in judecata pe Vintu, sub acuzatia ca i-ar fi trimis in Indonezia mai multe sume de bani fostului director al Gelsor, Nicolae Popa, condamnat la 15 ani de inchisoare in dosarul FNI. Astfel, procurorii sustin ca, in perioada octombrie 2009-ianuarie 2010, Sorin Ovidiu Vintu i-a transmis lui Nicolae Popa doua transe, de 50.000 de euro si 20.000 de euro.

Suma ii era necesara lui Nicolae Popa pentru a se ascunde in scopul de a nu fi descoperit de autoritatile indrituite sa puna in executare mandatul european de arestare emis pe numele sau pentru executarea pedepsei de 15 ani inchisoare la care fusese condamnat prin hotarare judecatoreasca definitiva si executorie.

Potrivit procurorilor, dupa ce Nicolae Popa a fost arestat in Indonezia, pe 2 decembrie 2009, Sorin Ovidiu Vintu si Alexandru Stoian (soferul acestuia) au desfasurat actiuni de sprijinire a lui Nicolae Popa cu scopul ingreunarii procedurii de extradare a acestuia in Romania. Sprijinul s-a concretizat in demersuri de ingreunare a procedurilor de extradare, pentru a-l scapa pe condamnat de inchisoare si a-l ajuta sa ramana in Indonezia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1935 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Sorin Ovidiu Vintu a fost externat (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:27)

    Alt Haizmer [utilizator]

    Fara avizul ginecologului!
    • 0 (0 voturi)    
      he (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 1:14)

      tito [anonim] i-a raspuns lui Alt Haizmer

      tre sa fii si prost sa crezi asa ceva....dar Judecatorii romani cred....
  • +10 (10 voturi)    
    Magaru' (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:29)

    Mario Popa [anonim]

    Acum e ok? Pe cand urmatoarea injectie?
    Eu l-as fi tinut in perfuzii vreo 10 zile incontinuu!
  • +16 (16 voturi)    
    Rezista, banditelule! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:32)

    NewLevel [anonim]

    Rezista, Sorin! In curind Alianta de Centru-Stinga-Dreapta-Fata-Spate il va debarca pe marinarul dictator si va incepe din nou sa curga lapte si miere pentru tine si ai tai!
    Nu e o problema faptul ca Alianta asta are deja un canal media! Pentru micile jigodii tot timpul s-a gasit un os de ros.
  • +12 (12 voturi)    
    cartea, statuia si omul (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:33)

    dumnezeuvede [anonim]

    Mititelu, si-a facut grija pentru oamenii de la care a luat banii prin caritas si uite amu il doare la 'inima'. Sa-i dea ginecologul ala niste pastile subventionate ca a ramas fara bani tot trimitand atatia in Indonezia.
  • +12 (12 voturi)    
    S.O.V. (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:34)

    Bun [utilizator]

    ar fi cazul,ca justitia sa demonstreze ca doreste sa aplice legea adliteram si sa puna odata si pt.todeauna statul de drept in prioritatile sale.-acestea sunt asteptarile tuturor cetatenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      De trei ori DA! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 21:18)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Bun

      Dar...justitia cu cine mai voteaza in momentul de fata?
      In vremurile "marii coalitii" se pare ca legea...face doar pasi marunti. "Nenea" Popa ne-a fost promis de anul trecut, marile dosare zac in asteptarea victoriei securisto-comunistilor, promise de varanul vuvuzelelor. De cine se mai teme justitia? Poporul inca mai crede in tinerii magistrati care au promis reformarea justitiei.
  • +10 (10 voturi)    
    mizerabil (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:38)

    dax [anonim]

    las ca se interneaza din nou la urmatorul termen...
    bataie de joc
    • +7 (7 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:06)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dax

      Intrebare: s-a anuntat pe undeva urmatorul termen? (Sunt chiar curios care-i urmatoarea scuza).

      Oare cate pagini ar avea "Dictionarul / Atlasul tehnicilor de obstructionare a justitiei din Romania" ?
      • +1 (1 vot)    
        lunea viitoare (Marţi, 11 ianuarie 2011, 17:02)

        io [anonim] i-a raspuns lui gigi

        17 ianuarie, adica.
        • +1 (1 vot)    
          Multam (Marţi, 11 ianuarie 2011, 17:18)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui io

          Multam! Sa asteptam dara sa vedem cu ce dracii ne mai mint astia...
  • +9 (9 voturi)    
    BATE VINTUL INSPRE LEGISLATIA IN VIGOARE (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:48)

    Bun [utilizator]

    atributiile justitiei sunt; probat,judecat, si condamnat,dar nu cu viteza melcului;sau asteapta sa dea coltul?
  • +9 (9 voturi)    
    palpitatii la tribunal? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:00)

    Bogdan [anonim]

    Eu am impresia ca omul asta face palpitatii cand intra in cladirea tribunalului, de fiecare data i se face rau si se cere la spital. Nu pot sa il judece cumva prin audio sau video conferinta, sa stea omul confortabil la el acasa la spa?
  • +8 (8 voturi)    
    A orchestrat din spital PC+PNL+PDL (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:07)

    Adrian [anonim]

    Deasta a vrut sa stea in spital ca sa isi poate face jocurile. Daca era in arest nu putea comunica liber. De fapt asta e planul sa faca o coalitie sa il scape de puscarie. Vantu a condus si furat Romania multi ani. Ma uitam aseara pe Realitatea si pe Antena3, cum cainii s-au unit contra lupului Basescu. Nastase si Orban pe Realitatea iar pe Antena Ponta si Crin Antonescu. Ce oameni in ce hal incearca sa manipuleze poporul, ei de fapt vor ciolanul iar Vantu e Seful la caini.
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:14)

    ion [anonim]

    Da ii clar Vantu ii vinovat cea ma buna dovada a vinovatiei sale sunt magariile astea cu medicii. Prea mare concidenta cum il paste puscaria cum i se face rau. Sa vedeti cum scapa de proces (sunt ferm convins ca o sa scape, ca doar suntem in Romania) cum nu o sa mai aiba nici o problema medicala
  • +6 (6 voturi)    
    no , io cred .. (Marţi, 11 ianuarie 2011, 16:07)

    romaya [utilizator]

    ca si-a facut intrerupere de sarcina ..ca sa nu aiba efect vorba judecatorului : "fapta retinuta in sarcina inculpatului ."..
  • +3 (3 voturi)    
    se duce inapoi (Marţi, 11 ianuarie 2011, 16:27)

    panfil flecaru [anonim]

    la urmatorul termen in curte :-))
  • +1 (1 vot)    
    nimeni nu e mai presus de lege..... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 18:08)

    dudu [anonim]

    Pina unde merge nemernicia unor asa zisi oameni de afaceri!?..sint bonlavi cind trebuie s-a dea cu subsemnatul.Daca legea e facuta pt. nevoiasi,bogatii acestia umflati artificial sint ocoliti.