Ancheta la spitalul din Slobozia unde cinci copii s-au infectat cu Rotavirus

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2011, 13:12 Actualitate | Esenţial


Directia de Sanatate Publica (DSP) Ialomita a declansat, luni, o ancheta epidemiologica la Spitalul Judetean din Slobozia, dupa ce cinci copii internati in aceasta unitate medicala au fost depistati cu Rotavirus, transmite Mediafax.

"Sunt cinci copii infectati cu Rotavirus si urmeaza sa stabilim daca acest virus a fost luat din spital. Am trimis la fata locului o echipa de medici care impreuna cu reprezentantii Sectiei de Pediatrie a spitalului efectueaza o ancheta epidemiologica. Am luat masura inchiderii sectiei de pediatrie, care se afla in carantina si urmeaza sa fie luate masuri de dezinfectie", a declarat, luni, Dan Noel, directorul executiv al DSP Ialomita.

Cinci copii care erau internati la Sectia de Pediatrie a Spitalului Judetean din Slobozia s-au infectat cu Rotavirus, iar patru dintre ei, care erau in stare mai grava, sunt transferati la o unitate medicala din Capitala.

Ministerul Sanatatii (MS) a solicitat Directiei de Sanatate Publica (DSP) Ialomita o ancheta epidemiologica la spitalul din Slobozia, in urma careia urmeaza sa se stabileasca daca virusul a fost adus de catre unul dintre copii in spital sau daca este vorba de o infectie intraspitaliceasca, a declarat, luni, pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al MS, Oana Grigore.

Citeste aici mai mult despre infectia cu Rotavirus.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3486 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    rotavirus (Luni, 10 ianuarie 2011, 13:34)

    Mika [anonim]

    este f grav ceea ce se intampla. pentru sugari este o boala foarte grea si care se trateaza greu.
    Din pacate, cunosc foarte bine acest lucru, eu avand un copil de nici 3 luni care s-a imbolnavit de acest virus....da...nu o sa va vina sa credeti...de la un spital privat din bucuresti...si am fost tratata tot la Gr Alexandrescu pana la urma, ptr ca celor de la privat nu le-a pasat decat sa ia banii si atat, nici un fel de suport ulterior. cat de curand , voi dezvalui toate aceste amanunte.
    • 0 (0 voturi)    
      privat? (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:49)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Mika

      Cine se duce la un spital privat pentru că îşi permite sau pentru că face mari sacrificii pentru asta, o face în speranţa că i se oferă ceva mai multe sanse decât la stat. DACĂ ceea ce spui este adevărat, ar trebui făcută publică denumirea insituţiei implicate pentru a proteja oamenii. Spitale private sunt destule, n-ui nici un capă de ţară dacă vor dispărea de pe piaţă cei care nu se ridică la standardele necesare. Din contra, prin dispariţia lor va creşte calitatea şi profesionalismul sistemului.
  • +1 (1 vot)    
    e periculos (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:05)

    ave99 [anonim]

    Si baiatul meu s-a imbolnavit la 11 luni cu rotavirus tot din spital luat - unde initial a fost internat pentru altceva. E prostie fara margini ce se intimpla la noi in spitale. Baiatul a fost pus intr-un salon cu o fetita care era deja acolo de 1 zi sau 2 si era suspecta de rotavirus, urmind sa se astepte rezultatele analizelor. Dupa citeva zile rezultatele au confirmat ca fetita avea rotavirus pe care bineinteles ca l-am luat si noi. Am fost lasati acasa dar ne-am intors iar dupa numai o zi pentru ca deja virusul intrase in actiune. A urmat 1 saptamina de groaza in care copilul nu reusea sa manince si sa bea nimic - traia numai cu perfuzii si a pierdut foarte mult in greutate. Si apoi alte saptamini de refacere acasa cind abia reusea sa bea ceva. A fost groaznic sa-l vad aproape lesinat si fara vlaga legat la perfuzii! Apoi am aflat ca exista un vaccin pentru virusul asta pe care i l-am facut celui de-al doilea copil al nostru pentru orice eventualitate. Daca cititi pe wikipedia puteti vedea ca se poate muri din cauza acestui virus pentru ca nu exista un tratament specific.
  • -2 (8 voturi)    
    Rota vine de la Rotary ? (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:13)

    Marin [anonim]

    Rota vine de la Rotary, organizatia aia care a organizat si executat infectarea a 15.000 de copii romani cu doua tulpini de HIV cica in scop nobil de cercetare? ( Aceleasi doua tulpini, deci e exclusa o infectare pe cale naturala !) Asa s-a ajuns ca la un moment dat in Romania sa fie circa 90 % din copii infectati cu HIV din toata Europa ! De fapt, mai intereseaza pe vre-un deontolog o asemenea fapta petrecuta in Europa cica civilizata ? Va doresc somn usor si vise placute !
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:40)

      [anonim] i-a raspuns lui Marin

      • 0 (4 voturi)    
        Wow, cata profunzime in gandire ! (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:58)

        Marin [anonim] i-a raspuns lui

        Probabil ca atunci cand eu invatam despre Rotavirus, tu strigai " uite mama militarii ! ".Daca asta e tot ce ai inteles dumneata din grozavia ce am enuntat-o in comentariul de mai sus ...Le doresc ca toti cei ce stiu si tac sa ajunga sa isi vada copii asa cum am vazut eu acesti copii...
  • +3 (3 voturi)    
    Abatorul (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:55)

    Chitzul [anonim]

    Cum, la "Abatorul" Slobozia se intampla asa evenimente? Oare de ce nu ne mira?
  • 0 (0 voturi)    
    rotavirus (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:28)

    ggg [anonim]

    Vedeti ca nu numai "la tara" se ia rotavirus din spital. "Maretul" spital Elias din capitala europeana mitico-maidaneza bucuresti, e plin de asa ceva. Nu recomand nimanui sa incerce sa-si trateze copilul acolo pt ca se va alege mai mult ca sigur cu asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    alt spital (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:37)

    adib [utilizator]

    eu l-am luat acum 2 ani din spitalul Victor Babes