Vineri se sarbatoreste Craciunul pe stil vechi

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 7 ianuarie 2011, 7:02 Actualitate | Esenţial

Credinciosii ortodocsi de rit vechi - rusii lipoveni, ucrainenii din Dobrogea, basarabenii si sarbii din Banat - sarbatoresc, vineri, Craciunul. In Romania traiesc peste un milion de adepti ai Bisericii Crestin-Ortodoxe de Stil Vechi. In ziua de Craciun, fiecare crestin ortodox de rit vechi merge la biserica, la Liturghie, apoi la pranz, familiile se reunesc la masa traditionala, cu preparate din purcel de lapte fript la jar, sarmale, peste, ciorbe si borsuri, zacusca, totul stropit din abundenta cu vin rubiniu si votca.

Potrivit vechiului calendar iulian, sarbatoarea Nasterii Domnului Iisus Christos, stabilita pe 7 ianuarie, este prefatata de seara de Ajun, cand copiii si tinerii imbracati in costume traditionale colinda pe la casele rudelor si prietenilor, in cete, pentru a aduce vestea cea buna a Nasterii Pruncului Sfant. Familiile se reunesc la o masa de post, denumita "Cina Sfanta", dupa rasaritul primei stele pe cer, semnificatie a astrului ce i-a calauzit pe magi catre locul Nasterii Mantuitorulu, noteaza Agerpres.

Potrivit Realitatea TV, pensiunile din Bucovina sunt ocupate in proportie de 60% cu turisti din Republica Moldova, Ucraina, Bulgaria si chiar Grecia. Cei mai multi au ales Gura Humorului si Vatra Dornei. De asemenea, traficul prin vamile din estul tarii s-a dublat in aceste zile.
 
Separarea Bisericii Ortodoxe in Stil Vechi si Nou a avut loc in 1923, cand, la Constantinopol, s-a decis trecerea de la calendarul iulian la cel gregorian. Singurul opozant al schimbarii, mitropolitul Visarion Puiu, a fost exilat.

Negati de Biserica de Stil Nou si prigoniti de autoritati, clericii care au ales sa pastreze vechiul calendar au fost nevoiti sa paraseasca bisericile si manastirile. Centrul credintei de stil vechi a ramas Manastirea Slatioara din Suceava, locul in care, in fiecare an, se aduna mii de credinciosi.


Citeste mai multe despre   







  


3075 vizualizari
  • -1 (1 vot)    
    detalii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 10:02)

    Adrian [anonim]

    http://www.mitropoliaslatioara.ro/istoric.php

    Nu trebuie sa se inteleaga cum ca cei ce tin pe vechi sunt doar rusi, sarbi, ... Sunt romani.
  • -1 (1 vot)    
    sa i-o spuneti voi la mutu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:06)

    mda [anonim]

    de unde D-zeu 1 milion de credinciosi? de unde? din aer? sa fim seriosi!
    daca adunam numarul sarbilor, rusilor lipoveni si al ucrainenilor ajungem la aprox. 150.000, din amintirile mele; diferenta ar trebui sa fie romani.
    ei, nu "SE EXISTA" sa fie atatia romani de rit vechi, asta este o minciuna foarta mare, o fabulatie.
    mai verificati inainte de a scrie asemenea minciuni. va lipseste simtul proportiei.
    • -1 (1 vot)    
      craciunul pe stil vechi (Vineri, 7 ianuarie 2011, 11:39)

      maria [anonim] i-a raspuns lui mda

      Poate nu sunt 1 milion ,poate mai putini ,dar sunt foarte multi si din romanii pe SN care prefera SV
      mergi te rog intr-o biserica de stil vechi ,stai la slujba apoi cred ca-ti vei schimba "ideea". Ori asista la un botez pe SV si ai sa vezi diferenta ...sunt multe de spus ...eu sunt botezata pe SN.
      LA MULTI ANI 2011 SI CELOR PE SN SI CELOR PE SV
      CRACIUN FERICIT CU SANATATE SI SPOR IN TOATE !
      DOMNUL SA NE APERE DE RELE PE TOTI !
      • -1 (1 vot)    
        poate nu m-am facut inteles (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:11)

        mda [anonim] i-a raspuns lui maria

        nu am nimic cu ei, oameni suntem cu totii. sa fim toti sanatosi!
        ma deranjeaza numai exagerarile legate de numar. atat.
        in rest, Doamne-ajuta!
      • 0 (0 voturi)    
        Stilistii (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:33)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui maria

        Stilistii nu se supun deciziilor sinoadelor bisericii ortodoxe, sunt asadar schismatici. Cat de mult ne place slujba intr-o biserica e de importanta secundara.
    • 0 (0 voturi)    
      poate ca nu-s 1 mil.da nici 150 mii ! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:51)

      ivan [anonim] i-a raspuns lui mda

      sarbi,ucraineni,lipoveni (nu stiu daca bulgarii nu-s SV ) is aprox 500000 !
      plus romanii pe SV tid spre 1 mil .
  • 0 (0 voturi)    
    Slab (Vineri, 7 ianuarie 2011, 12:26)

    emil [anonim]

    Un articol slab, diluat, si facut din bucatele. Ar fi fost normal un articol mai pe larg, mai detaliat si mai bine documentat. Si sa stii ca sunt si multi romani ortodocsi pe stil vechi.
  •    
  • 0 (0 voturi)    
    Numele lui Mesia (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:24)

    Andrei [anonim]

    Stimati scriitori de limba romana,
    Numele lui Mesia e Isus Hristos, sau eventual Isus Cristos. Nu mai adoptati tot felul de aberatii din toate partile, gen "Iisus Christos".
  • 0 (0 voturi)    
    Ciorba... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 19:22)

    Lucian [anonim]

    Un articol fara niciun folos. Sunt amestecate informatiile si se fac grave confuzii in privinta "stilurilor" ori ..rituri. Consultati cel putin site-ul mentionat in primul comentariu al acestui articol. Sarbatori fericite! ;)