VIDEO PDL - Mamele care se intorc la munca dupa un an vor primi 500 de lei la salariu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 noiembrie 2010, 15:28 Actualitate | Esenţial


Ministrul Muncii, Ioan Nelu Botis, este sustinut de PDL in decizia de reducere a concediului de crestere a copilului, a declarat, luni, dupa sedinta conducerii centrale a PDL, vicepresedintele Cristian Boureanu, care a precizat ca mamele care se vor intoarce la munca, dupa 12 luni, vor primi in plus la salariu 500 lei net, relateaza Agerpres.

"Am cazut de acord sa mergem pe o suma de 500 de lei pe care sa o acordam mamelor care se intorc in campul muncii dupa 12 luni", a anuntat, luni, Boureanu.

El a precizat ca este un ajutor fix, care reprezinta aproape 30% din salariul mediu brut care se cifreaza in jurul a 1.800 lei.

Potrivit lui Boureanu, mandatul pe care conducerea PDL l-a acordat ministrului Botis este ca aceste sume sa fie acordate pe o perioada de un an, mamele neputand opta intre a-si prelungi la doi ani concediul de crestere a copilului sau aceasta suma.

"Sunt mame care au pe cineva acasa care se poate ingriji de copil si noi am fixat ca se pot intoarce si dupa sapte luni si vor intra pe acel ajutor de 500 de lei", a spus Boureanu.

"Ministrul are sprijinul nostru pentru varianta pe care a propus-o, nu cred ca a fost vreun vot impotriva (n.r. - in sedinta de luni a conducerii PDL). Ma refer la pastrarea sumelor intre care se da ajutorul pentru primele 12 luni, minim 600 de lei, dar nu mai mult de 3.400, in cuantum de 85% din salariul pe ultimele 12 luni. Mai departe, dezbaterea a fost daca sa reducem sumele si la ce se intampla dupa primele 12 luni. Am considerat ca, in momentul de fata, femeile care au curajul sa-si asume responsabilitatea nasterii unui copil in vremuri grele, dar care au totusi servicii bune si doresc sa se intoarca la munca sa fie incurajate", a argumentat Boureanu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8611 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    Gata ... s-a terminat si cu viitorul Romaniei (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:36)

    Pacat [anonim]

    Au reusit sa o faca si pe asta ... sa aplice masuri care sa duca la scadera natalitatii! Limba romana devine limba optionala in scoli! Medicii si profesorii sunt indemnati sa emigreze! Oare ce mai urmeaza? Daca trebuie sa ne dezintegram sa ne spuna Base direct!
    • -5 (13 voturi)    
      pacat ca nu te informezi (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:59)

      t [anonim] i-a raspuns lui Pacat

      concedii de maternitate
      * in Austria - 16 saptamani
      * in Belgia - 15 saptamani
      * in Franta - 16 saptamani
      * in Germania - 14 saptamani
      * in Italia - 5 luni
      • +4 (14 voturi)    
        si ce te face sa crezi ca la ei este ok? (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:04)

        Pacat [anonim] i-a raspuns lui t

        Eu am impresia ca le scade populatia (nationala nu imigrantii). Noi macar mai echilibrasem sporul natural cu masura de concediu platit 2 ani. EI cu toate cresele si bonele lor scad si cauta acum solutii. Noi aveam deja solutia.
        • -3 (11 voturi)    
          ce te face sa crezi ca nu stiu cum e "la ei"? (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:32)

          t [anonim] i-a raspuns lui Pacat

          Pe langa ca stiu cum lucreaza "ei", mai stiu si ca "ei" nu strâmba din nas când trec pe langa cate un negru si ca majoritatea dintre "ei" au capul pe umeri si nu vad un pericol in imigrantii de alta culoare. Mai stiu ca "ei" nu se plâng intr-una ca "noi", ca nu cauta mereu scuze si ca nu dau intotdeauna vina pe altii sau pe altceva. Stiu ca nici "ei" nu au atatea crese cat credem "noi" ca ar avea, stiu ca 9 din 10 oameni de la "ei" nu isi permit bone particulare si ca apeleaza 3-4 familii la câte o bona atunci cand nu le convine sa-si dea copilul la cresa pt ca cresa e prea departe sau prea scumpa sau prea mizera. Si stiu ca "noi" nu avem nici o solutie câta vreme muncim mai putin decat "ei", calitatea muncii noastre e mai slaba decat a "lor", facem evaziune mai mult decat "ei" si suntem mai saraci si ca stat si individual decat "ei".
          • +3 (9 voturi)    
            ptr ca la ei chiar nu e ok (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:53)

            valentin [anonim] i-a raspuns lui t

            sistemul lor tot prost e, si duce la un singur lucru, care anuleza orice discutie, scaderea dramatica a natalitatii. Si ca de obicei noi il copiem fara creier.
            • +5 (7 voturi)    
              fara creier... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 4:56)

              pehash [anonim] i-a raspuns lui valentin

              1. anii nu influenteaza natalitatea. in multe tari bananiere exista spor natural.
              2. eu sincer nu cred ca o familie ar trebui sa aiba copii daca nu poate sa-i intretina. in ce mediu va creste acel copil? va invata de mic sa fie pomanagiu?
              3. sistemul 'prost' de la ei le aduce un venit pe cap de locuitor atat de mare incat isi permit, daca vor, sa angajeze in fiecare familie cate o bona din romania.. sa aiba grija de copii.. oare de ce nu fac atunci 10 copiii?
              4. problema in romania este ca grupa de varsta care trebuie sa plateasca aceste politici de crestere a natalitatii este aceeasi care trebuie sa faca si copiii. la ce bun 2 ani concediu de maternitate daca grosul banilor vien tot din taxele platite de tinerii angajati? doar ii mai trecem pe la stat putin sa se duca si la alte 10 milioane de asistati.
              • -2 (4 voturi)    
                esti varza (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:15)

                dodu [anonim] i-a raspuns lui pehash

                Nea pehash

                1. si cum noi suntem o tara bananiera, avem spor natural de tigani, de sarantoci, de copii crescuti la marginea societatii si invatati sa supravietuiasca prin orice mijloace etc - viitor luminos
                2. esti orbete frate? nu crezi?!! serios? si cine are cei mai multi copii monser? patura de mijloc? cea educata? cu perspective cat de cat mai largi decat banul si statul de jmecher? coboara tata din sferele doctrinei de dreapta si vezi realitatea... cica nu crede!!!
                3. daca te referi la sistem aici, nu te referi in mod exclusiv la cel de protectie si asistenta sociala. E vorba de declinul cultural, religios, ideologic, cam pe orice plan vrei al actualei populatii europene. Faptul ca locuitorii vestici nu fac copii nu tine de bani, putem vorbi de o scadere a vitalitatii populatiei, iar exprimata pe orice plan vrei.
                4. esti tare destept... aici iar vorbim vorbe ca sa ne simtim bine si destepti. Ai niste cifre? dar cu toti factorii implicati: cati revin in campul muncii, daca locul de munca nu mai exista (din varii motive)? cat insumeaza totalul ajutorului de 500 lei? care e economia reala care se face (nu cred ca exista o analiza de impact nici pe departe)?
                Guvernul asta nu are nici o perspectiva pe termen lung si asta este cel mai grav. Da-mi o ora sa fiu premier si iau toate masurile luate de ei in toti acesti ani, si nu imi trebuie minte sau sa gandesc putin.
                Scopul acestui sprijin era rezolvarea cat de cat a demografiei in total declin al Romaniei, deci tu peste vreo 20 de ani, ai sa muncesti pana la 70-75 de ani, ca nu are cine sa iti plateasca tie pensia monser, si ai sa iesi in strada si ai sa tipi ca e dreptul tau pensia si de ce nu ti-o dau astia.
                Despre ce economie vorbim cand cheltuielile marlanilor astora cu bunuri si servicii au crescut, dar de investitii nu se aud decat vorbe, vorbe, vorbe!
                • 0 (0 voturi)    
                  orbete... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 12:32)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui dodu

                  din raspunsurile tale la 2 si 3 inteleg ca tu de fapt vrei ca 'patura de mijloc', aia educata si muncitoare, trebuie sa intretina copiii analfabetilor saraci. asta e solutie pe termen lung?
                  iarta-ma daca nu imi surade ideea de a munci pentru ca dorel sa-si tina acasa nevasta toata viata sa-i faca 10 plozi. in mod sigur aia 10 plozi vor contribui la bugetul statului la fel cum contribuie si dorel azi.. zilier angajat la negru. deci?
                  • 0 (0 voturi)    
                    si cum... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 15:20)

                    dodu [anonim] i-a raspuns lui pehash

                    Nu prea te inteleg. Oricum indemnizatia minima exista, si Dorel cu aia sta. Dar cineva care are educatie si cat de cat scopuri si perspective, oricum nu va accepta acea indemnizatie minima (sau spre minim) si va tinde catre un venit mai mare. Tu vrei sa fie scoasa indemnizatia pt cei care nu au realizat venit impozitat? poate fi ok, cu toate ca intr-o societate umana e greu de acceptat si asa ceva.
          • 0 (6 voturi)    
            creier spalat (Luni, 29 noiembrie 2010, 18:16)

            alin [anonim] i-a raspuns lui t

            nu reprezinti altceva decat o mostra de ''creier spalat''.
            • +2 (4 voturi)    
              ... (Luni, 29 noiembrie 2010, 18:32)

              t [anonim] i-a raspuns lui alin

              E opinia ta, pe care nu stiu cum ti-o argumentezi si pe care nu cred ca, dupa tot ce am scris aici, as putea-o schimba. Stiu ca sunt multi in România care gândesc ca tine. Asta se vede peste tot si in toate in România, de la cum se voteaza la cum se lucreaza, la cum se "descurca" lumea si la cum se comporta pe strada... Totusi, cei care gandesc ca tine sunt mai putini decat erau in urma cu 9 ani, cand am plecat eu. Trebuie sa recunosc ca in urma cu 9 ani si eu eram foarte sigur ca toti cei care spuneau despre tarile occidentale altceva decat credeam eu despre acele tari sunt "spalati pe creier".
            • 0 (0 voturi)    
              e parerea ta!! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:37)

              marele je [anonim] i-a raspuns lui alin

              eu cred ca el si mai cred ca aia ca tine ne tin pe loc sau ne trag in jos
          • 0 (0 voturi)    
            dupa cum bine vezi (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:35)

            marele je [anonim] i-a raspuns lui t

            NU ai cu cine - pentru ce de-aia suntem "NOI" si nu "EI"
        • +4 (4 voturi)    
          sporul natural.. (Luni, 29 noiembrie 2010, 19:24)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pacat

          se nasc destui puradei cu masurile astea de protectie, dar problema este ca dupa ce se inchide robinetul tiganii ii trimit la cersit afara sau ii vand direct.
      • +1 (9 voturi)    
        Ai copii mici ? Nu cred. (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:09)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui t

        De acord cu tine, dar ce conditii li se ofera acolo pt a avea grija de copii? Se compara cu ce e la noi --- daca ai o mama, o bunica, etc esti fericita. Altfel - spune-mi tu ce faci cu un copil de 6 luni ? Il dai la cresa ? Care cresa ? sau gradinite - an de an se vorbeste ca nu sunt suficiente - la private ? stii cat costa pe luna ?

        Daca mamelor li s-ar oferi aceleasi conditii ca in tarile enumerate de tine pt a-si lasa copiii atunci cand pleca la sv., as fi de acord cu tine.
        Dar asa ?? Ai copii ? Nu cred.
        • 0 (8 voturi)    
          Cun un copil de 6 luni (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:20)

          CCC [anonim] i-a raspuns lui stefan

          stai acasa pana la 1 an. Hai sa nu dramatizam.
          • +1 (5 voturi)    
            drama.. (Luni, 29 noiembrie 2010, 23:52)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui CCC

            si poti sa lucrezi cu jumatate de norma la inceput. unii reactioneaza de parca a te angaja din nou inseamna sa nu mai treci pe acasa decat ca sa dormi...
          • 0 (4 voturi)    
            si la un an (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:31)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui CCC

            unde il dai? Ca nici pentru "de la un an" nu ai crese nici macar pentru 20% din copii...
            • +1 (3 voturi)    
              Nu exagera. (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:32)

              Rammy [utilizator] i-a raspuns lui dj

              La doi ani unde il dai?Si sa-ti mai spun ceva.Cunosc mamici care iau si banii pe concediu maternal si sau intors si la locul de munca lucrand la negru.Ele unde isi lasa copii de cateva luni?
            • +1 (3 voturi)    
              simplu (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:38)

              DanDa [utilizator] i-a raspuns lui dj

              In mintea creata a unora la un an ii pui frumos cheia de gat si ii spui sa fie cuminte, si sa nu faca prostii cat esti tu la serviciu. A... si ii lasi mancarea in frigider, doar sa si-o incalzeasca putin, si sa isi faca singur lectiile ... Dar stai... asta e valabil mai tarziu, cand macar stie sa mearga, dar ce conteaza.

              PS: guvernanti idioti.
            • +1 (1 vot)    
              cauza sau efect? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:28)

              extrem de prudent [anonim] i-a raspuns lui dj

              o cresa "de la un an"este mai altfel decat celelalte. Daca n-au clienti de ce sa se infiinteze? de indata ce apar "clienti" de ce nu s-ar infiinta?
            • 0 (0 voturi)    
              ai auzit de initiativa privata???? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:43)

              marele je [anonim] i-a raspuns lui dj

              si, daca da, ce ai facut in acest sens?? te-ai scobit in nas si ai tipat cu restul corului de pomanagii ca statul trebuie sa faca pentru toti?? ai idee (cat de vaga) despre rolul statului in societatea de acest tip??? eu sincer cred ca esti dintre cei carora "trebuie sa li se dea"
            • 0 (0 voturi)    
              Lenesa mica.. (Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:03)

              kljoiljo [anonim] i-a raspuns lui dj

              Mai, dar tu esti neobosita! Daca ai atata energie, de ce nu mergi la munca in loc sa-ti pierzi vremea raspunzand la toate topicurile pe care se dezbate necesitatea reducerii ajutorului pentru mamici sau perioada de acordare a acestuia?
        • 0 (10 voturi)    
          smar ... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:39)

          andu [anonim] i-a raspuns lui stefan

          a sarit smart woman ... n-ati pune mana una sa munciti, insa aceleasi scuze aveti de cand se naste copilul pana ajunge la 20 de ani ("ce se face micutu de el!!??"). De parca lumea asta functioneaza de zeci de mii de ani pe concedii de maternitate.
        • +1 (3 voturi)    
          Ai citit articolul? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:22)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui stefan

          Cum nu ai bani de cresa?Pe langa salariu mai primesti inca 500 lei net pe luna.Eu cred ca este de ajuns sa platesti o bona sau sa-l dai la o cresa.
          • 0 (0 voturi)    
            nu e vb numa de cresa (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:53)

            suzana [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            Spune-mi mie cum un strain poate stii ce are si cand are copilul de un an care nu vb, poate inca nici nu merge singur. Crezi ca la cresa au grija sa ii schimbe pampersul la timp? stiu cand si ce sa ii dea sa manance? eu nu cred, fiecare copil e altfel, se dezvolta altfel. Eu am un copil de 6 luni si nu am de gand sa il dau la cresa, sau sa ma intorc la lucru, desi credeti-ma ca vom ramane doar cu 1400 de lei pe luna din care numa chiria e 300... guvernul e varza, nu taie de unde trebe, sa taie dion buzunarele lor mai mult, sa se descurce ei cu 2000 de lei pe luna, atunci mai merita respect... pana atunci sunt doar niste c.c.ti...
          • 0 (0 voturi)    
            stii cat costa o bona? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 14:28)

            mihaela [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            o bona care vine 8 ore / zi costa 12 mil ... asa ca las-o balta cu aia 5 mil pe care ti-i dau doar pana la 1 an ... si asta in caz ca te intorci dupa 7 luni . Stiti ca la 7 luni copilul are nevoie de supraveghere atenta ... ca se introduce mancarea solida de la 6?

            Nu e chiar asa cum cred guvernantii nostri iubiti!
            • 0 (0 voturi)    
              5mil? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 14:36)

              Unu [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

              5mil + salariu intreg
        • 0 (0 voturi)    
          daca n-ai trait acolo (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:26)

          bula [anonim] i-a raspuns lui stefan

          NU TE PRONUNTA! sistemul de taxe, impozite, scutiri, subventii e prea complicat ca sa poata fi judecat dintr-un singur punct de vedere. Ca un exemplu care poate sau nu sa fie adevarat: indemnizatia de copil e mai mare, dar chiria e uriasa! Eu pot doar sa ma intreb de ce Belgia de exemplu nu duce perioada la TREI ANI si indemnizatia la 125%? ca dupa rationamentul unora isi permit! Ro are un venit mediu sub media europeana, isi poate permite sa acorde durata peste media europeana?
        • +1 (1 vot)    
          deci tu faci copii (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:39)

          marele je [anonim] i-a raspuns lui stefan

          pe care vrei sa ii cresti cu bani de la noi? ca statul nu exista, statul suntem noi!! nu ai conditii, nu faci copii PUNCT
      • +6 (10 voturi)    
        in cipru (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:10)

        kostel [utilizator] i-a raspuns lui t

        in cipru concediul maternal e de 4 luni !!!
      • +1 (9 voturi)    
        Pacat ca tu nu esti informat (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:20)

        maria [anonim] i-a raspuns lui t

        Si revenim la problema... ce salariu minim sau mediu au cei din tarile pe care le-ai mentionat - cu salariul respectiv isi permit sa-si angajeze bone sau sa-si duca copii la crese. Noi...cu ce sa ne permitam sa angajam bone? Cu 700 RON cat castiga un profesor debutant? La ce crese sa le ducem? La cele inexistenta?
        Ce-ar fi sa nu mai faci comparatie cu tarile civilizate din Europa si sa te uiti putin in jurul tau... sau mai bin sa taci
        • 0 (4 voturi)    
          hai ma (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:55)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui maria

          da oare bona platita din salariile alea ce le iau aia pe nemerit, cu cine isi lasa copilul ?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu din salariu (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:35)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui maria

          Bona sau cresa nu o platesti din salariul ala de 600 ron ci din cei 500 ron dati de stat.
      • +3 (7 voturi)    
        pacat ca nu judeci (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:22)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui t

        salariul minim pe economie in ro este 700 ron, in franta este 1100 euro (era anul trecut). ceea ce inseamna ca in franta iti permiti sa angajezi o bona chiar si cu salariul minim, iar in romania nu-ti permiti sa platesti nici factura la incalzire (am lucrat in franta si am experimentat ce-ti spun)
        • +1 (9 voturi)    
          Ma faci sa râd (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:03)

          t [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Pt ca acum iti scriu chiar din Franta. Si aici ca peste tot in lume cu salariul minim supravietuiesti. 1100 euro in Franta nu sunt egali cu 1100 euro in România pt ca in fr o camera de 9 metri patrati intr-un oras mediu de 250-300k locuitori de costa in jur de 250 de euro iar o camera de 9 metri patrati la paris te costa jumatate din salariul minim. C sa-ti faci o idee, in 9 metri patrati iti poti pune 3 paturi de spital sau un pat de spital, un dulap mic, o masa si un scaun astfel incat sa ai posibilitatea de a face un pas intre 2 mobile. Daca alegi sa nu traiesti in 9 metri patrati, ci in 25-40 de metri patrati cat are o garsoniera confort unu sau un apartament 2 camere confort 2 intr-un bloc comunist de la noi, intr-un oras mediu din Franta dai pe chirie jumatate din acei 1100 de euro iar cealalta jumatate din salariu abia iti ajunge pt mancare si pt benzina pe care trebuie s-o bagi in rezervorul unei masini gen Renault 5 sau Peugeot 205 veche de peste 15 ani. Ironia sortii e ca daca nu bagi bani in benzina, sunt slabe sanse sa ai vreun salariu pt ca rar gasesti de munca in localitatea unde stai. Asa ca slabeste-ma cu bona pe care o poti angaja dintr-un salariu minim.
      • +1 (1 vot)    
        Au si cu cine sa-i lase (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:32)

        Horia [anonim] i-a raspuns lui t

        Cred ca bunicii lor sunt ocupati cu cresterea nepotilor. Nu mai prididesc !
      • +5 (7 voturi)    
        ok, fie... (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:03)

        resita31 [utilizator] i-a raspuns lui t

        dar eu cu cine o sa-mi las fetita cand va face un an??!! ca in oraselul meu (si ca in toate oraselele din tara) NU SUNT crese care au grija de copii de un an !!!!! sunt bugetar, salariul mi-a fost redus, nu am cu cine si nici nu as fi de acord sa aibe grija, vre-o straina sau bunica, de copil,... , iar sotia va fi obligata sa se lase de serviciu...
        nu am nimic de reprosat guvernului... eu nu le cunosc motivatia pt care au fost nevoiti sa reduca salariile, nu protestez... si nici fata de decizia cu un an nu as protesta, daca am avea (in oraselul meu sau in orice orasel din Romania) cu cine sa lasam copii in grija...
        • 0 (4 voturi)    
          intreaba-ti parintii (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:56)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui resita31

          cu cine te-au lasat la 3 luni (atat te lasa ceausescu si si el isi dorea sporirea natalitatii).
          • 0 (0 voturi)    
            ghitza! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:03)

            resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

            eu, de felul meu sunt fooooarte tolerant. mai citeste, te rog, ce am postat mai sus.
            in primul rand nu am lansat nici o intrebare.
            in cel de-al doilea, credeam ca sunt suficient de explicit, sa inteleaga totzi "ghitza" din tzara asta: "nu am cu cine si nici nu as fi de acord sa aibe grija, vre-o straina sau bunica, de copil,..."
            deci ghitza si pt toti "ghitza" de pe planeta asta... cand se schimba o lege, pt a evita necesitatea aplicarii ei retroactiv (sunt femei cu copii de 14 luni), nu poti incorpora si persoanele care pot fi afectate de prezenta lege, desi inainte de emiterea ei nu ar fi fost afectate...
            ex.: (pt toti "ghitza") conform legii in vigoare femeile au incasat minim 600ron, max 3400 de ron pt copil pana la varsta de 24 de luni a copilului. de la 01.01.2011 aceasta indemnizatie va fi acordata numai pana cand acel copil va indeplini 12 luni, IAR MAMICILE CARE AU COPII DE 20,21,22 SAU 23 DE LUNI, NU NUMAI CA SE VOR INTOARCE LA SERVICIU (ASTA DACA IL VOR MAI GASI) DAR VOR TREBUI SA RETURNEZE SUMELE INCASATE PT COPIL DUPA CE A IMPLINIT CELE 12 LUNI!!!
            acum intelegi ghitza si toti ceilalti de "ghita" de ce nu e corect sa se aplice o lege si retroactiv??!!
      • +1 (5 voturi)    
        germania (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:19)

        r [anonim] i-a raspuns lui t

        cumnata mea este in concediu de ingrijirea copilului si are 2 ani in germania de unde ai scos tu cifrele astea? aberezi
        • +4 (8 voturi)    
          cifre de pe net (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:34)

          t [anonim] i-a raspuns lui r

          Nu stiu exact si pana la ultimul detaliu cum e in Germania, dar stiu bine cum e in Franta. Aici ai concediul maternal e platit 16 saptamani, adica 6 inainte de nastere si 10 dupa. Daca unul din parinti doreste sa ramana in concediu de paternitate mai mult de 16 saptamani, nu e nici o problema. Conform legii, parintii isi pot lua concediu paternal de pana la 3 ani. Insa alocatia de maternitate nu este platita decat 16 saptamani, iar restul concediului este neremunerat. In schimb, parintele poate avea garantia ca i se pastreaza locul de munca pe toata durata concediului de paternitate. La fel e si in Germania, adica isi poate lua concediu pe 2-3 ani, dar primeste bani doar 14 saptamani.

          PS: Zau ca românilor le-ar prinde foarte bine daca s-ar informa si ar judeca inainte de a fi convinsi ca toti ceilalti "abereaza"...
        • +5 (5 voturi)    
          2 ani platit? (Luni, 29 noiembrie 2010, 19:31)

          neutrino [anonim] i-a raspuns lui r

          mai taie..sau poate ea minte . poti sta acasa si 5..Noi vorbim de concediu de maternitate platit , unde indemnizatia nu depaseste 1000 de euro: primele 8 saptamani e 100%, mai apoi..soarta. te descurci.
      • 0 (0 voturi)    
        atentie! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:30)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui t

        nu mai confundati concediul de maternitate (126 zile in Romania) cu cel pentru cresterea copilului!
      • 0 (0 voturi)    
        Pacat ca nici tu nu te informezi (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:48)

        Patrascanu [anonim] i-a raspuns lui t

        1. Toate tarile expuse de tine sunt tari in care ti-e drag sa traiesti;
        2. In toate tarile expuse de tine statul, sau salariul castigat de 95% din oamenii care lucreaza isi permit sa isi dea copii la cresa de la perioada indicata de fiecare stat.
        3. Noi nu avem unde sa ducem copii. Ii ti tu la tine acasa?
        4. Sa faca 300 de crese si dupa aceea sa dea legile astea. Cu 500 de lei nu sta nimeni sa aiba grija de un bebelus. Preturile practicate de bone sar de 1000 de lei.
      • +1 (1 vot)    
        aha... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui t

        intrebare:
        ce crese, bone etc au aia?
        si ce salarii si alocatii pentru copii.
        makar daca ne comparam cu astfel de state sa ne comparam la toate!
      • 0 (0 voturi)    
        INFORMEAZA-TE TU MAI BINE (Marţi, 30 noiembrie 2010, 14:20)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui t

        Concediul de maternitate nu este acelasi lucru cu concediul de cresterea copilului. concediul de maternitate se da pentru perioada prenatala de la 32 saptamani si dupa nastere ... in Romania este in cuamtul de 62 de zile ... asa ca fa un calcul si vei afla ca si la noi e de aproximativ 8 saptamani.
    • +3 (3 voturi)    
      Viitorul Romaniei?? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:53)

      Stelia [anonim] i-a raspuns lui Pacat

      Dar ce viitorul Romaniei atarna de cei doi ani de stat acasa??Nu stiu unde lucrezi tu eu am putut sa stau 4 luni si jumatate.Oricum nu as alege sa stau 2 ani ,ma plafonez si nu as avea nici o sansa sa ma intorc pe un salariu bun.Viitorul copilului meu sta in ceea ce reusesc sa ofer pana la varsta de 18 ani nu doar 2 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      pai decat sa se nasca din astia ca tine (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:33)

      marele je [anonim] i-a raspuns lui Pacat

      mai bine deloc!
  • +1 (11 voturi)    
    Copiii sa aiba mamele aproape (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:37)

    Nitulescu [anonim]

    Ce imbecilitate, luati mamele de langa copii.. Si copiii cu cine sa ramana? Stiti ca nu toti mai au bunici? Stiti ca uricum intre varsta de 2 si 3 ani nu ti-i primeau in sistemul public, neavand crese?
    Si acei 500 ron de unde ii scoateti cand n-aveti bani nici de pensii?
    • +9 (11 voturi)    
      ii scoate (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:42)

      dex [anonim] i-a raspuns lui Nitulescu

      pe cei 500 de roni ii scoate simplu.

      daca pana acum pentru o mama cu un copil intre 1 si 2 ani platea intre 600 si 3400 de ron - acum or sa ii pleatasca doar 500 de ron.

      deci pur si simplu dau mai putini bani la mame si restul raman la stat.

      teoretic avem intradevar unul din cele mai blande sisteme de asistare a mamelor din europa - si poate nu ne permitem noi sa fim cei mai darnici...

      dar practiv lovim unde nu trebuie - banii astia ar fi putut fi taiati din multe alte parti.
  • -1 (7 voturi)    
    dati baieti, ca si Ceausescu a dat! (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:38)

    taranistu [utilizator]

    dar pana la urma nu i-a mai folosit la nimic! Auzi, Boureanu...
  • -2 (8 voturi)    
    da (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:40)

    dumil [utilizator]

    cred ca a vrut sa zica "...care se intorc in campul muncii inainte de 12 luni", dar baietii astia stau prost atat cu logica cat si cu exprimarea in limba romana

    trecand peste aspectul asta, cred ca este masura binevita de a incuraja munca, 85% din salariu timp de 2 ani nu exista in nici o tara pe lumea asta.
    • +5 (9 voturi)    
      sigur (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:49)

      iri [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Asa este, in nici o tara din lume nu exista 85% si 2 ani acasa. Dar nu cred ca mai exista o tara civilizata care sa aiba mai putine crese decat Romania! Ce faci cu copii de la 1 an pana la 3 ani cand poti sa-i duci la cresa? Poti plati o bona cu 500RON? Sunt niste cretini!
      • -4 (6 voturi)    
        Esti aprig la mânie... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:19)

        t [anonim] i-a raspuns lui iri

        Nu poti plati o bona cu 500 ron, dar 3 familii pot plati o bona cu 1500 ron pentru a ingriji 3 copii. Lucrul asta se practica pe scara larga la vest de Ungaria, in tari in care numai cei bogati sau foarte bogati isi permit bone private sau crese de buna calitate.
        • +3 (7 voturi)    
          T draga... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:54)

          cristina [anonim] i-a raspuns lui t

          tot citesc commenturi puse de tine si astept sa vad si o urma del ogica....de unde crezi tu ca daca accepta 1500 RONI o bona va accepta 3 copii? in afara de aritmetica mai stii ceva? Nu zic na in principiu nu ar putea fi facut dar T draga daca o bona vrea in jur de 1000-1200/luna ptr un copil va vrea , aritmetic vorbind, cca 3000 roni pe trei copii...daca ii va accepta.
          Asa ca pune mana si fa un research, intra pe site-uri, vezi asteptarile ssalariale si mai aopi vorbeste - auzi, 3x500 = 1500...pe trei copii...
          • -1 (5 voturi)    
            Cristina draga... (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:20)

            t [anonim] i-a raspuns lui cristina

            Logica depinde de felul in care gandeste fiecare. Ceea ce pentru Galilei era logic, pentru cei ce l-au pus pe rug era ilogic. Atat Galilei cat si ceilalti erau oameni destepti, dar gandeau diferit. In privinta bonelor, nu stiu cum va gândi bona X din urbea Y. Stiu insa ca bona X este o furnizoare de servicii precum suratele ei A, B, C etc si stiu ca familia mea este un potential client. Aici de unde iti scriu eu, se poarta negocierea intre furnizorul de servicii si potentialul client. Mai mult, nu orice client isi permite orice servicii. De exemplu, desi familia mea avea venituri medii, nu ne-am permis sa platim o bona care sa se ocupe doar de copilul nostru, asa ca am apelat la o bona care mai avea 2 copii in grija. Bona la care am apelat noi oferea servicii de calitate buna, dar in regiunea noastra sunt si bone mai putin pregatite, traind in conditii mai slabe, care ofera servicii de calitate mai slaba, dar mai ieftine, astfel incat la ele sa poata apela si oameni cu venituri mai mici si care locuiesc la 15-20 km de cea mai apropiata cresa, deci oameni saraci care sunt obligati de circumstante sa-si lase copilul la bona, ceea ce ii costa oricum o groaza de bani.
      • -2 (4 voturi)    
        Va puteti strange cate 2... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:22)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui iri

        si puteti plati o bona cu 1000 RON. Mamele de gemeni stiu ca se pot ingriji 2 copii de o singura bona.
        • 0 (0 voturi)    
          ia cauta tu (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:35)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui CCC

          astfel de bone cu banii astia, sa vedem, gasesti?
          Si chiar sa aiba grija de copii, nu sa le dea sarmale la 4 luni...
      • +3 (7 voturi)    
        SUNTETI MANDRI CA SUNTETI ROMANI? (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:35)

        x-uluica [anonim] i-a raspuns lui iri

        icc a fost 85% acum vreo 4-5 luni, nimeni nu se gandeste la cheltuielile cu intretinerea unui nou nascut (pampers, lapte, medicamente) daca reduc indemnizatia pentru stimularea reintoarcerii mamelor la munca (desi locuri de munca nu se gandesc sa creeze) - de ce nu dau la alocatiile copiilor - asa este normal intr-o tara civilizata sau europeana (cum ne place sa ne numim). suntem o tara ca cacat si ne meritam soarta...isi bat joc de noi niste hoti, analfabeti care dorm in scaune si nu stiu nici cum ii cheama.
        • 0 (2 voturi)    
          :) (Luni, 29 noiembrie 2010, 20:17)

          eklipse [utilizator] i-a raspuns lui x-uluica

          de ce mai stai in buda asta de tara si nu pleci tu frumusel?
  • +2 (2 voturi)    
    dar mamele de acum? (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:41)

    Eu [anonim]

    mamele de acum vor intra in noua schema?
    • -3 (3 voturi)    
      da (Luni, 29 noiembrie 2010, 20:18)

      eklipse [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      eu unul sper ca da
      • +3 (3 voturi)    
        sper ca fenomenul sa se generalizeze (Luni, 29 noiembrie 2010, 21:19)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui eklipse

        ... si sa se extinda si in ceea ce priveste alte domenii. De exemplu, sper ca atunci cand vei avea nevoie de asistenta medical deja sistemul sa se fi "reformat" si sa fii nevoit sa iti platesti 100% costul tratamentului.

        De asemenea sper sa se exintinda aceste efecte si asupra pensiilor, cam pe atunci pe cand iesi tu la pensie....

        Si atunci, vreau sa vad cum comentezi....
  • +3 (3 voturi)    
    concret (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:42)

    dan [anonim]

    domnilor, dati-ne sumele care se economisesc prin noul sistem !!!
  • +2 (2 voturi)    
    concret (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:44)

    dan [anonim]

    - domnilor, dati-ne sumele care se economisesc prin noul sistem !!!
  • +4 (8 voturi)    
    Incurajarea natalitatii este zero !!!! (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:52)

    adrian [anonim]

    Chestia cu incurajarea muncii e o vrajeala, hai sa va explic eu, o bona costa 1000 RON, doar sa stea cu copilul, iar statul nu scoate cei 500 RON sa ti-i dea in mana ci obliga angajatorul sa mai lase din ce avea el de dat catre stat, deci tot angajatorii vor plati, iar multi patroni de acum vor refuza asa ceva.
    De ce nu refac cresele unde puteau sta copii de la 1 la 3 ani cum era la vremea noastra si sa plateasca statul direct la cresa acesti bani.
    Dar deh asta costa, ca doar nu se apuca ei de angajat acum alte persoane cand ei nu au idee de unde sa mai dea oameni afara. Eu unul nu pot fi de acord cu asa o masura, este jaf pe fata, macar atat lucru puteau sa lase in pace, daca nu imi oferi alternative. In fine se va intampla ca si pana acum, ordonanta de urgenta si kaput natalitate, lasa sa iasa numai tiganii ca ai sunt viitorul Rromaniei.
    Bafta PDL!
    • -2 (4 voturi)    
      De ce ar trebui incurajata natalitatea? (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:27)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui adrian

      1. Deci, de ar trebui incurajata natalitatea? Ca sa ai mai multi muncitori, poti incuraja imigratia, ca in vest. Copiii sunt o cheltuiala la oras si o forta de munca la tara si nu vad eonomia Romaniei pe viitor ca pe una agrara.. deci natalitatea..nu vad de ce ar trebui sa fie o politica a noastra. Fiecare face atatia copii cat "isi permite" PERSONAL, nu sa ia contributii de la alti romani.
      2. sper ca guvernului sa-i vina idea de a incuraja infiintarea creselor, de stat sau private, eventual subventionarea lor.
      3. acest ajutor de 500 de ron poate avea un efect bun , adica angajarea de mai multe bone sau nanny (sau chiar "manny"..asa se zice in vest cand un baiat este nany). Ori tocmai aceasta meserie ar fi binevenita in Romania, pt. ca sunt mlte femei trecute de 50-55 de ani care nu au unde lucra , care au avut copii si care ar putea face eficient aceasta activitate, chiar si pe salariul minim pe economie.
      4. si tiganii sunt romani
    • -1 (5 voturi)    
      la munca, nu la cersit (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:47)

      radu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      in occident nimeni nu iti asigura nimic, sunt niste bani dati pentru educatia post-graduate(!!!) si stimulente la taxe. Trebuie sa iti aduci pe cineva de acasa sa te ajute 1 an macar, pina il dai la cresa. Aici totul e pe bani si statul nu se inghesuie sa te ajute. Nu s-a mai auzit la nimeni concedii de doi ani! Si se fac copii si aici iar parintii muncesc si string cureaua pentru ei.
      Crese se gasesc si in Romania, nu stiu de ce ar trebui statul sa le subventioneze. Aici platesti cresa 400 dolari pe saptamina, si ai ceva beneficii la income tax. SIgur, se poate argumenta ca nu se compara situatiile, dar cred ca ar trebui sa mai facem lucrurile ca lumea, uitindu-ne la ce fac altii.
      Despre tigani ce sa zic, nu ai citit articolul? Se dau bani la mamele care se intorc la lucru! Cred ca multi ofteaza dupa vremurile de altadata, dar nu cred ca Romania este super-statul plin de oameni muncitori si resurse care sa isi permita asa ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        cand iti ia din brut (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:36)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui radu

        pana nu mai poate, ce e statul? Hot sau cersetor?
      • +1 (1 vot)    
        400 dolari (Marţi, 30 noiembrie 2010, 4:35)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui radu

        Mai Radule,
        am si eu o intrebare pentru creierul tau odihnit, ce salariu castigi in US ca sa ne putem compara, si sa comparam gradinita de acolo cu gradinita de aici, si aici exista gradinite particulare dar care costa nimim 300 USD (in conditiile in care salariul mediu net in Romania este de 400 USD), vreau sa imi spui tu ca tu dai 65% din salariul tau la gradinita si vine acum statul si iti face super oferta 150 USD iar copilul nu ai unde sa il dai caci varsta minima la gradinitele din Romania este de 2-3 ani. OK 1 an ce faci cu copilul? Nu am cerut statului roman bani degeaba, si eu si sotia avem 10 ani de munca continua, platim taxe 45% din salariu, TVA de 24% te rog da-ne un exemplu similar in US, benzina noastra costa cat cea europeana, mancarea este mai scumpa decat in Europa si atunci tu ce vrei sa comparam ?
        Crede-ma ca nu am ceva personal cu nimeni dar atat timp cat nu exista alternative, ceea ce imi explici paralela intre RO si US este zero.
        Eu am venit cu o solutie cea cu infiintarea creselor pentru copii intre 1 si 2 ani. Vino si tu cu ceva real si poate iti dau dreptate.
  • +4 (6 voturi)    
    nu ma mai mira nimic... (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:53)

    alina [anonim]

    "Sunt mame care au pe cineva acasa care se poate ingriji de copil..." - dar cu cele care nu au pe acel cineva care sa se poata ingriji de copil, ce facem? Intelege oare cineva ce inseamna sa lasi un copil mic de 1 an cu un strain?
    • -1 (3 voturi)    
      solutii (Luni, 29 noiembrie 2010, 20:20)

      eklipse [utilizator] i-a raspuns lui alina

      1. nu il faci
      2. nu te duci la munca, si stai fara bani acasa
      3. platesti o bona

      Ia uite cate solutii
  • +3 (9 voturi)    
    aici mai trebuia sa taiati si e perfect :P (Luni, 29 noiembrie 2010, 15:54)

    Bogdan [anonim]

    Bravo ! E nemaipoment ca are si avizul PDL (de parca atunci cand au taiat salariile si pensiile au avut avizul cuiva, in afara de Basescu :P), asa ca sunt convins ca acum vom avea cu totii de castigat! Prea o duceau bine mamele si copii, e timpul sa simta si ei criza!!! Votati PDL ca sa traiti bine !
    P.S.
    Si asa femeile destepte si cu job-uri bine platite, care oricum evitau sa-si planifice copii, le lasa acum pe cele de la marginea societatii, care oricum toarna plozi fara discernamant, sa asigure natalitatea Romaniei. Si asa umplem tara de cocalari si de etnici romi, alegatorii de maine ai PDL ! :D
  • +1 (7 voturi)    
    luati-ne tot (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:05)

    elena [anonim]

    sunt insarcinata si ma gandesc cu groaza ce voi face cu puiutul meu cand va avea 1 an de zile, cum ma va lasa sufletul sa-l las cu un strain care e clar ca nu-i va intelege nevoile din moment ce la un an de zile un copil nu vorbeste........

    ma gandeam cu bucurie ca voi lua parte la cele mai importante momente din viata copilului meu......primii pasi, primele cuvinte si toate minunile care se intampla..........ne-au luat si bucuria asta.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu te obliga nimeni (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:25)

      emilia [anonim] i-a raspuns lui elena

      sa te duci la servici. Poti ramane 2 ani in concediu fara plata, ca sa poti fi privilegiata sa asisti la tot ce-ai spus. Si ca orice provilegiu, costa... gandeste-te ca sunt extrem de multe mame in Romania care n-au beneficiat de privilegiul asta din motive obiective.
      • +2 (4 voturi)    
        Tu te auzi ce spui? (Luni, 29 noiembrie 2010, 18:13)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui emilia

        sau nu prea stai bine cu logica? Tie ti se pare normal ca o femeie care cotizeaza peste 2000 lei / luna la bugetul de stat sa stea un an fara niciun venit?
        Pana si asistatii sociali si somerii primesc niste bani cu toate ca nu au cotizat cu nimic niciodata.
        • 0 (4 voturi)    
          la ce varsta (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:09)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Reader

          ajunge o femeie sa cotizeze 2000/luna la buget?Sau mai bine : cate femei de varsta fertila cotizeaza 2000/luna la buget?Cred ca bateti campii cu sumele astea. La stat salariile au fost de mizerie in ultimul an, iar la privat, pe cartea de munca salariile sunt ca la stat.dar de ce dracu nu faceati atata scandal cand PSD-ul vostru drag dadea 600/luna la toata populatia, indiferent de cat au cotizat?Pai mamele cu 4000/luna sa economiseasca 1/2 din suma si sa mai stea 1 an acasa.Ca tot ies in castig
          • +1 (1 vot)    
            tanti (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:38)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

            In ziua de azi majoritatea femeilor trecute prin facultate si cu joburi bune dupa 30 de ani se apuca de maritat si facut copii...
  • +3 (7 voturi)    
    Boureanu (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:07)

    AndroR [utilizator]

    Nu stiu de unde ai aparut Domnule Boureanu si de ce trebuie sa ascultam noi ce spui tu.Esti o rusine a PDL si nu stiu cum ai ajuns aici.
  • +1 (5 voturi)    
    Lovitura de gratie (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:07)

    Alex [anonim]

    Sunt de curand tatal unei fetite frumoase. Sunt in situatia in care din cei doi parinti ai mei, mai am unul singur, care este batran si bolnav, deci exclus sa se ocupe de copil. La cresa pana la varsta de doi ani nici nu incape vorba. Eu clar prefer sa aibe grija nevasta de copil, desi salariul ei nu este un avantaj. Acesti ministrii parveniti, ar trebui sa ne gaseasca ei bone cu 500 lei /luna.
    Nu stiu de unde apar acesti specialisti, dar trebuie sa se trezeasca.

    Iar pe cei care spun ca in nici o tara civilizata nu este mai bine decat la noi cu aceste lege pentru indemnizatia de crestere a copilului, le dau dreptate, insa ii rog sa nu uite care este totusi nivelul nostru de civilizatie, si unde ne putem compara cu cei civilizati. Multumesc.
  • -6 (8 voturi)    
    Sunt de acord cu taierea (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:10)

    Marius [anonim]

    Eu nu am copii si nu vad de ce unii (unele) ar putea sa stea acasa si sa primeasca bani fara sa faca nimic, din taxele mele.

    In multe tari din UE, NU EXISTA CONCEDIU DE MATERNITATE, se dau in schimb ceva ajutoare pentru copii (gen alocatie) dar sume foarte mici , de genul 50 de lire pe saptamana in UK, unde salariul mediu e 2000 de lire. Cum am vazut la TV, 13 tari din UE nu dau acest rahat de concediu.

    Maica-mia a avut 6 luni concediu de maternitate pe vremea lu' Ceasca...si nu a murit nimeni.

    Unele zic ca ar trebui sa stai langa copil 2 ani chipurile ca sa creasca copilul, educatie, etc. Dar dupa 2 ani nu ar trebui? dupa aceasta logica, mamele ar trebui sa aiba concediu de maternitate vreo 7 ani.

    La munca...nu la intins mana. Daca nu-i puteti creste, nu-i faceti, nu e treaba mea sa vi-i cresc.
    • +4 (4 voturi)    
      Raspuns (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:25)

      Iullian [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Si eu sunt de acord cu taierea, Cu o conditie: da-mi o alternativa. Pana atunci, ciocul mic. P.S. As vrea sa te vad la fel de ignorant si in cazul in care legea se aplica retroactiv sau la cele deja insarcinate. Daca e nevoie sa explic motivul, atunci cu siguranta ca nu intelegi nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      Dobitoc (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:29)

      gl [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Cred ca D-nul Marius cu mesajul de mai sus este la fel de dobitoc ca si guvernul Romaniei. Se vede ce nu are copii, dar macar din respect pentru toti parintii ar fi bine sa taca nu ne mai obosesca cu mesajele sale.
      L-a indobitocit de tot PDL-ul.
    • +4 (4 voturi)    
      o porcarie taierea (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:31)

      flory [anonim] i-a raspuns lui Marius

      auzi....draguta cea fara copil......in primul rand....noi..cele care vom avea un copil.si v om sta acasa pt ingrijirea lui..si primim bani de la stat pt treaba asta ..e ceva normal pt ca ani dearandul am contribuit la bugetul de stat cu sume f mari de bani...mama ta a stat doar 6 luni cu tine acasa pe timpul lui ceasca te a dus la cresa ..pt ca atunci existau asa ceva..acum nu m ai exista...sa te vad pe tine cand vei face un copil.....atunci ce o sa m ai zici..parerea mea este sa ti gura...vb in necunostinta de cauza
    • +5 (5 voturi)    
      Alo, domnu' Mengele, (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:32)

      antiprostie [anonim] i-a raspuns lui Marius

      mai usor, fratioare, sa nu ti se faca rau de la atata ura! Cum de va suporta pamantul asa otraviti, mai animalilor?!
      Nu sunt DOAR taxele tale, ci ale noastre, ale tuturor. Apropo, se zice "maica-mea", nu "maica-mia", desteptul lu' peshte. La asa agramati, asa tara!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Esti p.... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:33)

      falco [anonim] i-a raspuns lui Marius

      85%din salar pe 2 ani fara restrictie de suma era cel mai corect , se incuraja natalitatea in rindul celor cu o stare financiara peste medie , asa se imultesc doar j...., bravo.
    • +5 (5 voturi)    
      inca un habarnist (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:34)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Pacat ca te-ai nascut asa de finantist. NOT! Daca tot esti asa de revoltat afla ca vei plati tot restul vietii pensiile celor in varsta, precum tratamentul tuturor celor bolnavi!!

      Si mai afla ca pe vremea lui ceasca erau suficiente crese unde daca patea un copil ceva i se lua capu la educatoare! ACUM nu mai exista asa ceva.

      Si mai afla ca tie iti vor plati pensia copii la care contribui tu acum cu ceva infim. LA ASTA DESTEPTULE NU TE-AI GANDIT! Stiu, tu nu vei avea nevoie de pensie de la stat, asa cum nu ai nevoie nici de sanatate finantata de la stat. Of of e plina tara de independenti!
      • -4 (4 voturi)    
        esti singurul cu ceva ratiune (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:55)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui flo

        da, sunt finantist..si liberal in gandire, nu am treaba cu PDL.

        Asistatilor sociali din Romania, adica vreo jumate de tara..normal ca nu le convine.

        Daca acesti asistati sociali ar fi cercetat sistemele din vest, ar fi vazut ca nu exista in f. multe tari acest sistem generos de la noi. Si totusi, suntem aproape cei mai saraci din UE..dar avem 'figuri" de mari capitalisti.

        Nu se compara sistemul de pensii cu cel de maternitate. Dupa cate stiu, nu exista vreo taxa dedicata maternitatii...adica maternitatea, pana la urma, e un ajutor social, care poate fi dat, sau nu...si pe ce timp. contributia la pensii e una obligatorrie si ti se intoarce pensia functie de contributie

        Cu cresele sunt de acord total. Totusi, in vest, sunt mai multi copii in sistem nanny decat in crese (la camin e altceva..dupa 3 ani e recomandat ca un copil sa mearga la camin). Deci s-ar incuraja angajarea femeilor mai in varsta ca nanny.
      • 0 (2 voturi)    
        voi de pe ce planeta sunteti? (Luni, 29 noiembrie 2010, 18:27)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui flo

        pe vremea lui ceusescu aveai concediu pre si post -natal 112 zile. Nici o cresa nu-ti primea copilul de 3 luni. Sigur ca erau persoane care isi duceau copilul de 6-9 luni la cresa, dar dupa 3 zile il lua bolnav mort. In rest te carpeai cu concedii medicale, bunici si strabunici, bone.Iar chestia ca copiii erau superingrijiti in crese pe vreamea aceea...doar un nebun poate spune. Pai era un frig peste tot de capiai, si tot o ingrijitoare la 20 de copii era.
        • 0 (0 voturi)    
          hello! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:40)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

          Majoritatea celor pe care ii cunosc au fost dusi la cresa de la 3 luni pe vremea lui Ceasca. Mama a avut noroc cu socrii pensionati.
          Dar crese erau, si inca suficiente/
    • +6 (6 voturi)    
      Omisiuni (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:41)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Lasand la o parte faptul ca neavand copii, nu prea poti face aprecieri in cunostinta de cauza, mai faci si unele omisiuni.
      De pilda, acum, nu exista crese unde sa poti lasa copilul de la 1 an. Unde o sa creasca, pe strada? O bona costa minimum 1000 de lei.
      Copiii care se nasc acum, in caz ca nu te duce capul, or sa fie cei care or sa suporte pensia ta, daca o sa ajungi pana acolo.
      Legat de 50 de lire saptamanal in UK, esti neinformat. Concediul de maternitate in UK este de 52 saptamani. Daca mama a avut venituri o perioada de cel putin 6 luni inaintea nasterii, primeste 90% in acea perioada.
      Alocatia pentru copii (si nu indemnizatia de crestere a copilului) este de 72 de lire lunar.
      Pe de alta parte, faptul ca mama ta te-a lasat in grija altcuiva de la 6 luni se reflecta prea bine in educatia ta (mai precis lipsa acesteia).
      • -3 (3 voturi)    
        Terminati domne' cu bonele astea care... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:53)

        Carmen [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        costa minim 1000 RON, ca-mi pleaca bona pe care o platesc cu 700 RON. Ati innebunit, vor vreti sa cresteti artificial salariul bonelor????
        • +2 (2 voturi)    
          am cautat si eu bona (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:27)

          lumi [anonim] i-a raspuns lui Carmen

          pt ca vreau sa revin in campul muncii inainte de 2 ani cum e acum (sincer am si mirosit ceva inca din vara).
          nu am reusit sa gasesc bona in bucuresti cu mai putin de 1000 lei. eu le ofeream 800 lei si ele imi radeau in nas.
          asa ca am ales varianta nesuferita de a combina soacra (pe care o platesc cat pe o straina desi sta la mine continuu, mananca la mine, ii asigur intretinere desi o bunica in mod normal face asta din placere) cu cresa privata. in total ajung la cel putin 1500 lei pe luna numai cu bona si cresa (privata ca la stat nu mai sunt locuri). unde mai pui laptele, hainutele, medicamentele (ca trebuie sa le spun celor care cred ca e o solutie cresa ca da, este o solutie, dar trebuie sa fii pregatit sa stai cu copilul juma' de sapt cu el bolnav acasa si restul sa mearga la cresa) etc.
          asa ca nu ne mai judecati ca stam in ajutorul de la stat ca nu e chiar asa.
          dintotdeauna am zis ca mai bine imi dau indemnizatie pe 1 an dar imi creeaza conditii sa-mi las copilul sa nu fiu nevoita sa aduc soacra din provincie (care-si lasa sotul si parintii ca sa ma ajute pe mine) sau sa-mi las copilul cu o straina in casa.
          nu facem din copii o afacere dar nici nu acceptam sa fim bataia de joc a statului pt care muncim 10-12 ore pe zi.
      • -3 (3 voturi)    
        ok, am gresit cu UK,... (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:03)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        ..stiam doar ca-i mica.

        dar..vii in intampinarea mea, adica, spui si tu, ca si in UK e un an, la noi 85%, la ei 90%.

        sa nu ne jignim, dar nu cred ca te destepti prea tare in primii 2 ani. Si educatie si experienta pun pariu ca am mai multa ca tine....de fapt educatia se vede in modul limitat prin care judeci problemele in general, mai ales alea care sunt impotriva "curentului". Recunosc, sunt Gica contra...dar cred ca am dreptate
    • +4 (4 voturi)    
      cateva observatii (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:43)

      unul pe aici [anonim] i-a raspuns lui Marius

      1. Nu platesti nimic din taxele tale. Sunt bani din taxele mele si ale sotiei de vreo 10 ani incoace.
      2. Daca tot faci comparatii cu alte tari poate ne dai un nume de englez care da 40% din salariul mediu doar pe mancare.
      3. Pe vremea lu' Ceasca ... no comment aici daca tu il consideri etalon pentru ceva (nu ma pot abtine sa nu spun ca totusi aveai asigurata casa cu chrie modica si locul de munca de la stat).
      4. Faptul ca n-ai copii tocmai ca nu prea iti da dreptul sa te exprimi intr-o problema care nu te priveste (este totusi o veste buna pentru viitorul patriei).
    • +2 (2 voturi)    
      Raspuns (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:45)

      Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Marius

      ///.
      Eu am un copil de numai 10 luni. Atat eu cat si sotia am platit la stat impozite uriase - doar din salariu si vom plati in continuare pana cand (poate) vom iesi la pensie. Banii pe care ea i-ar primi in acesti doi ani sunt doar o foarte mica parte din contributia noastra la buget... Te intreb acum , cu cat contribuie la buget populatia minoritara & migratoare? Ca pt fiecare puradel statul tot plateste ceva alocatii , indemnizatii , ajutoare etc...nu cumva pe spatele meu mai traiesc vreo 10-15 astfel de indivizi?
      Aceasta indemnizatie ar trebui acordata procentual din salariu pana la 2 ani DOAR mamelor care au fost angajate si corelat cu veniturile aduse la buget de fiecare. Nici macar alocatia nu ar mai trebui data daca cel putin unul dintre parinti nu lucreaza, iar acordarea ei ar trebui corelata de asemenea cu nivelul veniturilor aduse la buget. Fara aceste masuri de a sustine familiile care muncesc si care conteaza cu adevarat in societate va scadea natalitatea in randul oamenilor de calitate. Peste 20 ani vor fi mai multi "minoritari" si cocalari care nu vor aduce un leu la buget. Sa vedem atunci cine va produce banii din care sa ti se plateasca tie o pensie!(editat de HotNews.ro)
      • -1 (3 voturi)    
        te cred cu taxele date..dar... (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:14)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

        taxele pe care le-ai dat nu sunt pentru maternitate.
        se duc la bugetari , pensii si asistnta sociala(75%).

        maternitatea este un ajutor (sprijin) social, la fel ca ajutoare pentru persoane cu handicap (care nu pot munci, deci), care nu au au niciun venit din diverse motive ( de ex. la tara, nu gasesc nicun job), etc.

        Daca ar fi cum zici tu, ar trebui facuta o taxa speciala, pentru maternitate, cu cre as fi de acord, cum a aia de somaj: cu cat contribui, atata primesti..pe un an..pe 2..pe 3 cti vrei, ca o asigurare.
        Pentru ca altfel apare alta problema: cei care nu au copii toata viata, ar trebui sa ceara niste bani inapoi, ca au contribuit si ei ca si tine dar nu au beneficiat. La fel, tu ai contribuit si poate ai un copil..dar ala cre are 10 copii? aia poate a muncit o luna (sau 10 ani) si beneficiaza 10-20 de ani. Deci..e inechitate.
        Repet, maternitatea e un ajutor social..si evident, cui i se taie, nu e de acord.
      • +3 (3 voturi)    
        De acord (Luni, 29 noiembrie 2010, 18:44)

        cristina [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

        De acord cu tine. Am muncit pana la 8 luni pentru ca am putut, am adus venituri la stat iar stautul drept recunostinta mi - a redus indeminizatia de crestere de la 85 la 70 la suta. Acum vrea sa ma introc la munca cand puiul face un an. Cu ce drept? Ei nu se gandesc ca odata crescuta varsta de pensionare, bunicii si bunicile muncesc? Deci cu cine sa lasam copiii? In grija sfantului duh? Si apoi alte cheltuieli pentru ca nu mai poti sa alaptezi ca esti la munca. Cumpara lapte praf. Guvernul actual incurajeaza lenea, prostia si hotia. Daca esti corect si muncesti mori de foame. Oricum cred ca o sa ajung sa ii spun copilului meu asa < Dragul meu nu te chinui sa muncesti pentru a avea o viata buna si un salariu bun, pentru ca oricum guvernul chiar daca ai muncit 15 ani pe minimul pe economie iti da pensie minim garantat[, ajutor de caldura, ajutor de stat, ajutor de intinde mana, ajutor de lene etc.
  • +3 (3 voturi)    
    mi-e scarba de tara in care traim (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:13)

    mihai [anonim]

    bine ca in proiectul de buget pentru 2011 unele ministere si-au dublat sau triplat bugetele alocate deplsarilor sau salariilor in conditiile in care s-au facut reduceri de personal.

    Pai banii astia extra nu tre sa vina de undeva????? ba da, vin de la copii........sa traiasca ei bine!
  • +3 (3 voturi)    
    He he (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:16)

    PDL sinucigas [anonim]

    Prima masura indreptata asupra votantilor PDL: mamele din clasa mijlocie. La mai multe masuri de acest gen si in 2012 PDL moare ... si culmea ... fara ca ceilalti sa faca ceva.
    • -3 (3 voturi)    
      eu tocmai mi-am intors fata spre PDL! (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:28)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui PDL sinucigas

      M-am saturat sa muncesc ca prostu' si sa fiu mereu generatie de sacrificiu! Si eu si copiii mei! Ce credeti ca eu n-as vrea sa stau non stop langa copiii mei? Dar cine le plateste facturile?
  • +2 (2 voturi)    
    e clar.... (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:19)

    George [anonim]

    Acum chair ca m'am decis, oamenii astia chiar nu au cap, credeam ca au ceva potential dar se pare ca nu. Dupa ce ca vor sa bage in legea educatiei ca maghairii sa nu invete in limba romana ISTORIA si GEOGRAFIA cine stie ce o sa ii invete in maghiara ca defapt tara asta e a lor si asha mai departe, dupa ce ca majoritatea tinerilor pleaca si populatia imbatraneste si se imputineaza mai dam si cu picioaruol natalitatii. O sa ajunga tara asta sa nu mai fie populata, eu zic sa o desfintam de pe acuma ca nu are rost sa ne mai complicam. Inca una doua legi de genu si s'a dus totu. Udrea nu a fost mama, ar trebui sa nu se voteze legea asta ca vad ca in ultimul timp numa legi MIROBOLANTE propun cei din PDL...
  • +2 (2 voturi)    
    mi-e scarba (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:24)

    M [anonim]

    pur si simplu. Macar daca faceau un an jumate, nu unul.
    Huoo!
  • +4 (4 voturi)    
    pentru marius (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:24)

    gabriel [anonim]

    mai desteptule adica toti anii in care am cotizat nu se pun la socoteala? de unde ti-a venit tie ideea creata ca sta cineva pe banii tai, ori probabil esti un ingamfat care are prea multi bani ori nu ai de gand sa ai vreodata copil.

    pe vremea maicatii existau crese de stat desteptule, ori acum nu exista nici macar crese particulare asa ca infomeaza-te inainte sa vorbesti.
  • +5 (5 voturi)    
    un punct de vedere (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:30)

    flo [anonim]

    1. In calitate de parinte de cativa ani, cu 1 copil de 5 ani si 1 copil pe drum va pot spune asa:
    - 2 ani cu indemnizatie spre zona maxima e un pic prea bine (nu e invidie e fapt, de altfel sotia intrand in aceasta categorie), si cred ca din aceasta cauza se scurteaza. Era de preferat sa reduca sumele deoarece:
    - 1 an doar e prea putin din punct de vedere al copilului DIN CAUZA STATULUI care nu ofera alternative gen cresa sau bone. La gradinite particulare e noroc daca ti-l primesc de la 1 an jumate (in cluj am gasit greu una cu primul copil). Si in primele luni de colectivitate copilul se imbolnaveste serios de 7-10 ori, de fiecare data luand cate o "vacanta" acasa cu unul din parinti. Asa ca sotia a avut de lucru cu el chiar si in perioada 1 an jumate pana la 2 ani.
    - era de preferat varianta 1 an + inca 1 an platit la un nivel minim de 6-8 mil. In felul acesta in al doilea an te incuraja in mod direct sa mergi la lucru, dar nu te obliga, ar fi fost in funtie de contextul personal.


    2. Exista o serie de cititori foarte "capitalisti" care dau exemple din alte tari, unde concediul este mult mai scurt, uita sa mentioneze sau nu stiu faptul ca acele tari ofera un sistem de crese si bone platite de stat cum nu isi permite Romania.

    Acesti cititori sunt tineri, fara copii, angajati probabil. Lor le doresc mult succes peste 30-40 ani, cat sistemul de pensii va fi sustinut exclusiv de cei nascuti de acum incolo. De asemenea mult succes peste cativa ani cand, desi lor li se pare distanta perioada, vor avea totusi copii!
    • 0 (0 voturi)    
      asta nu e important ? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:43)

      Cornelia [anonim] i-a raspuns lui flo

      As vrea si eu sa comentez ceva, ce vad ca pentru ceilalti a trecut neobservat:
      1. stiti ca dupa intoarcerea la servici beneficiezi doar de 20 zile de concediu medical pe an pentru ingrijire copil bolnav, iar un copil de un an intrat in colectivitate raceste de cel putin 7-10 ori pe an, in colectivitate nu este primit bolnav si nici nu este indicat din punct de vedere medical ... acolo n-ar fi trebuit sa de umble ?
      2. poate ca fiecare va gasi o solutie pentru copilul lui, dar la oboseala mamei si la randamentul acesteia la munca se gandeste cineva? Vorbesc din proprie experienta deoarece am mai multi copii si din motive financiare m-am intors la lucru intre un an si un an si jumatate. Conform legii aveam voie sa cerem program de lucru de 6 ore in loc de opt ore pana la 2 ani, acum inteleg ca se elimina treaba asta .... dar poate dormim la servici, mai stii ?
  • +3 (3 voturi)    
    scarba maxima (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:33)

    Adina [anonim]

    Daca legea asta intra in vigoare peste o luna, ma duc si las copilul in fata guvernului, ca in alta parte nu am unde ...
    • -4 (4 voturi)    
      da-l la export mai bine, mai inbunatatim... (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:31)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Adina

      ...balanta de plati a Romaniei, pe care o iubiti pentru atatea ajutoare sociale..., si-i va fi si lui mai bine poate.
      Nu te-a obligat nimeni sa-l procreezi..dar te-ai simit bine 30 de minute, este?
      • +2 (2 voturi)    
        mame muncitoare (Luni, 29 noiembrie 2010, 23:11)

        nunteano [anonim] i-a raspuns lui marius

        eu vreau sa ma intorc la serviciu, pentru ca este foarte greu sa stai non stop inchisa cu copilul tau de git si sa ai grija de toate cele care sint foarte multe. pentru o mama care isi iubeste meseria este foarte greu. vreau sa muncesc, dar vreau si sa am unde sa imi las copilul cit timp muncesc. nu imi permit si nu am incredere in bona. nu m-a obligat nimeni sa procreez. mi-am dorit un copil si m-am simtit bine faciindu-l. e vreo problema, dl Vulgarissimo? mata nu te simti bine in anumite circumstante?I?
  • +4 (4 voturi)    
    wow, ne imbogatim cu 500 lei (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:43)

    Alex [anonim]

    Si eu ce sa fac cu cei 500 de lei? Ca nu exista locuri la cresa. Bonele vor fi extrem de cautate si f putine fata de cereri si vor creste tarifele peste 1000-1200 lei si oricum nu am incredere in o persoana straina ca va avea grija de copilul meu la cate cazuri au fost la tv.
    Bunici nu avem in oras si nu pot sa-mi las copilul la ei pt ca lucreaza inca.
    Ma duc cu copilul in brate la servici?
    Cred ca ne facem bagajele si bye-bye tara. Noi am incercat, dar vad ca am avut prea multa rabdare.Am tot sperat, dar ce sa mai astepti de la o tara in care se fura pe fata, si nu sunt pedepsiti hotii, se construiesc 10km de autostrada pe an, timp in care se strica 100 km, platim spagi la spitale ca sa ne bage cineva in seama desi platim asigurare, etc.
    Picatura care-a umplut paharul: "femeile care au curajul sa-si asume responsabilitatea nasterii unui copil in vremuri grele"? Sunteti batuti in cap? Eu nu pot sa fac copii peste 10-15 ani cand trece criza sau cand veti in stare sa oferiti locuri in crese pt toti copiii.
    In loc sa oferiti conditii pt cresterea natalitatii ne aruncati in fata cica 500 lei si gata, cu astia ati scapat. Sa nu va plangeti peste 20 de ani cand 80% din populatia tarii va fi alcatuita din pensionari si restul minoritari pt ca restul am plecat.
    • -1 (1 vot)    
      Si unde te duci? (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:56)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Alex

      N-ai citit forumul? Aici era cel mai bine din punctul asta de vedere :))).
  • +3 (3 voturi)    
    proteste (Luni, 29 noiembrie 2010, 16:49)

    cetatean [anonim]

    Ii rog pe domnii Basescu si Boc, si pe doamna Udrea sa protesteze cu vehementa si sa faca eforturi sa schimbe aceasta decizie tampita a ministrului Botis (si a PDL implicit). Tinand cont ca sunt un sustinator al lor ii rog sa ma reprezinte si sa actioneze in consecinta, oprind aceasta lege
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 noiembrie 2010, 17:25)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    va pierdeti in detalii 0 (Luni, 29 noiembrie 2010, 18:37)

    alin [anonim]

    va pierdeti in cifre, constatati cu ''surprindere'' ca nu este incurajata natalitatea, va contraziceti in informatii dand exemple pe altii, etc, etc.
    ei au ajuns intr-acolo incat nu stiu cum sa ne decimeze, iar voi va mirati ca nu incurajeaza natalitatea.
    dragii mei, ne aflam intr-un amplu, avansat si rapid proces de scadere a populatiei globului.
    ce credeti ca inseamna aceste zeci si mii de tipuri de vaccinuri controversate, acel codex alimentarius cu zeci si zeci de alimente 100% artificiale si OMG, aceasta promovare agresiva a homosexualitatii, prezervativelor (sub masca protejarii de boli), denigrarea ideii de familie, denigrarea Bisericii si a slujitorilor ei, etc. credeti ca astea sunt intamplatoare ? totul este gandit impotriva omului si a sufletului sau. nu sunt nici paranoic si nici nu am scenarii sf. atat timp cat ce-am enumerat mai sus sunt realitati, am dreptul sa fiu sigur si sa cred cu tarie ca toate au un scop f clar si ca acesta este; decimarea populatiei. dati-mi voi alte motive pt care toate acestea se intampla.
    acesti guvernanti ai nostri sunt doar niste suflete schilodite, corupti, imbecili si santajabili, care nu fac decat ce li se cere. ei nu gandesc, n-au ratiune, n-au ce e cel mai important, CONSTIINTA si frica de Dumnezeu.
    asa ca incetati sa va mai tot mirati de ce vedeti si auziti !!!
  • -1 (3 voturi)    
    ma crucesc (Luni, 29 noiembrie 2010, 20:24)

    eklipse [utilizator]

    oameni buni. voi faceti copii pentru ajutoarele de la stat? Vreti sa vi-i creasca basescu sau boc??? imi e sincer mila de copii ai caror parinti sunt foarte legati de aceste ajutoare sociale. si dupa cei 2 ani ce o sa faceti? de unde o sa aveti bani si cum o sa ii cresteti? atunci nuo sa ii dati la o bona sau cresa?? nu va inteleg.
    • 0 (2 voturi)    
      eklipse (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:43)

      ana [anonim] i-a raspuns lui eklipse

      Cita rautate emana din mesajul tau, eklipse. Spui ca iti este mila de copii, dar eu nu cred ca este capabil/a de acest sentiment.
    • 0 (2 voturi)    
      Te crucesti???? (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:58)

      Corina [anonim] i-a raspuns lui eklipse

      Ai idee ce prostie ai scris mai sus? Habar nu ai ce inseamna dezvoltarea copilului pana la 2 ani. La 1 an nu vorbeste, deci nu poate sa spuna ce il doare, de ex, iar un strain nu ii stie comportamentul ca sa il "citeasca" si sa-l ajute. La 1 an nu merge in picioare ca lumea, deci trebuie sa mergi cu el peste tot si sa nu il scapui din ochi ca sa nu aiba vreun accident domestic ( de genul cazaturilor sau loviturilor cu capul in mobilele de care se tine cand vrea sa umble).De ce nu lasam atunci copii de la 6 saptamani ( la iesirea din lauzie a mamei) ca oricum.....mai mult dorm, nu, la varsta aia?ajung ei singuri cumva la 20 de ani, nu? In plus, ...... ajutoare sociale??????Cine vorbeste de ajutoare sociale aici? Vorbim de o suma la care avem dreptul in functie de cat am cotizat la stat. Sau nu crezi ca am cotizat putin si pentru ca tu sa termini un liceu sau o facultate ( daca ai fost la vreuna sau daca a fost de stat)?? Sa-l numesc ajutor social? Sa nu mim ajutoare sociale pensiile care tot noi salariatii le platim prin cotizarea la buget???Pana la varsta la care poti sa duci un copil la gradinita de stat poti sa il duci la una particulara, facand un efort financiar considerabil pentru clasa medie a Romaniei indatorata la banci, cu conditia SA MEARGA SINGUR!!! Iti recomand sa nu iti mai exprimi parerea asupra unor subiecte care iti sunt straine si sa te informezi asupra structurii ajutoarelor sociale din tara noastra.
  • 0 (2 voturi)    
    Toti depindeti de stat (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:21)

    Ioana [anonim]

    Si eu ma crucesc: in orice tara civilizata sint crese, dar nu zice nimeni ca STATUL le ofera, ci sint particulare. Poate primesc un ajutor de la stat in Europa, aici in SUA nici macar ajutor, dar nu acopera toata suma. Si la voi o sa fie in plus 500 pe luna. Iar, in orice tara civilizata s-au gandit la un moment dat ca e nevoie sa deschida mai multe crese, si au facut-o. Cine? Oamenii, nu STATUL!!! Daca deschizi o cresa, oferi si locuri de munca unor femei care poate nu au alt job. Sau, unde stau eu acum sint "family day care" unde cineva poate avea grija acasa de max 4 copii si e mai ieftin decat la cresa de exemplu. Iar, si aici o mama are locul ei de munca si mai are grija de alti 3 copii la ea acasa. Multe femei oricum nu au o cariera spectaculoasa, si asa au grija de cativa copii. Tot tipati de cotizatiile "uriase" pe care le varsati la stat, dar pe urma tipati ca salarille sint mult prea mici. Atunci de unde sumele alea uriase la cotizatii? Nu vad de cate ori vin in Ro copiii sa fie mai bine crescuti sau mai bine educati, dimpotriva, asa ca mai lasati-o cu statul mamei cu copiii acasa pana la 2 ani, nicaieri nu se face asta, si copiii sint mult mai bine educati decat in Ro. Vorbesc de copiii de familii care se ocupa de ei, nu de alte exceptii care sint si in Ro oricum. Deci nu faptul ca stai 2 ani acasa iti educa copilul cel mai bine. Tot spuneti ca nu vi se ofera alta alternativa, nicaieri nu este alta alternativa, oamenii o fac, si daca mai stai in alta tara nu ai nici atat bunici pe langa tine sa se ocupe de ei. Pur si simplu oamenii isi creeaza alte alternative, nu STATUL!!! Si-au deschis crese PRIVATE, sau au grija acasa de cativa copii, sau angajeaza o bona ca daca mergi la lucru iei un salar (chiar 2, ca doar si sotul lucreaza), deci iti permiti o bona. Si nu e adevarat ca daca o bona sta cu un copil ia 1000 iar daca sta cu 3 ia 3000!!! E o minciuna. Si iar, nu mai ziceti de taxe si impozite, ca peste tot sint, si chiar mult mai mari ca in Ro.
    • -1 (1 vot)    
      daca e asa de bine aici (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:45)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      cine te tine acolo? S-au inchis aeroporturile?
  • +1 (1 vot)    
    concediu maternal redus (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:22)

    lucan ionela [anonim]

    de cand intra invigoare aceasta lege? eu am un baiat de 6 luni se aplica legea si la mn?
  • +3 (3 voturi)    
    copiii (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:29)

    Irina [anonim]

    Pt. cei care iubesc comparatiile, cautati pe wikipedia "parental leave". Veti descoperi ca Romania are poate cel mai lung concediu de maternitate+crestere copil din lume. Iar in opinia mea e un lucru laudabil. Mama este primul educator al unui copil. Majoritatea problemelor din societate apar din cauza lipsei de educatie. Studiile in domeniu au aratat ca un copil care beneficiaza cea mai mare parte a zilei de prezenta si atentia mamei, pana la varsta de 3 ani, este mult mai echilibrat si mai sigur pe el decat un copil care sta cu mama doar 2 ore pe zi, in rest fiind ingrijit de alte persoane. A sta acasa cu un copil nu inseamna a nu face nimic, asa cum isi imagineaza unii. Este o munca fara sfarsit, 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana. Si satisfactiile sunt pe masura :). Cred ca actualul "boom" al natalitatii se datoreaza si acestui sprijin financiar. Si sa nu uitam ca de el beneficiaza doar mamele care au platit CAS in ultimele 12 luni anterioare nasterii, si nu toate mamele. Este regretabil ca alte tari nu acorda o mai mare importanta acestor aspecte, nu ca Romania o face. Asta nu exclude, totusi, cerarea unui sistem de crese de stat, bine pus la punct. Copii nostri sunt viitorul si mi se pare inexplicabil ca nu investim nicicum in el.
    • -1 (1 vot)    
      Total gresit (Luni, 29 noiembrie 2010, 23:00)

      Jojo [anonim] i-a raspuns lui Irina

      "Mama este primul educator al unui copil. Majoritatea problemelor din societate apar din cauza lipsei de educatie."
      Acum inteleg de ce Romania este tara cu cele mai putine probleme in societate si cu siguranta cu cei mai bine educati oameni. De-asta si rezultatele sint pe masura, o tara care a ajuns f. departe fata de alte tari. "Boom"? unde ai auzit asta? Eu stiam ca natalitatea e inca negativa in Romania!!! Sporul natural in Romania e negativ de f. multi ani!!
      • +1 (1 vot)    
        boom (Luni, 29 noiembrie 2010, 23:47)

        Irina [anonim] i-a raspuns lui Jojo

        Exista un "boom" care a inceput acum 4-5 ani. Si contrar previziunilor, criza economica nu a incetinit acest trend. Eu nu am spus ca sporul natural este pozitiv, asa ca te rog sa nu imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut. Si nici nu am spus ca suntem departe fata de alte tari, ci ca o initiativa buna nu trebuie schimbata, pt. ca ea va da roade in timp. In materie de educatie si sanatate, schimbarile nu trebuie facute doar sub imperiul momentului, ci mereu trebuie avut in vedere viitorul, tabloul mai larg. eu nu caut polemica, dar cred ca sunt suficiente posibilitati de restrangere a cheltuielilor bugetare, fara a fi nevoie sa se taie din acest sector. Dupa cum am spus, persoanele (mame sau tati) beneficiare ale indemnizatiei au contribuit la buget si vor contribui si dupa cei 2 ani, pe cand o sumedenie de asistati social, nu fac altceva decat sa astepte ziua in care incaseaza ajutorul, nu cauta un loc de munca si se multumesc sa traiasca din expediente. Mai exista si categoria pensionarilor "pe caz de boala" dintre care foarte multi, mi-e si teama sa estimez cati, nu au nimic. Sunt plictisiti si atat. Iau pensia de la stat, dar muncesc la negru, la privat. Si mai sunt si alte exemple, dar cu siguranta le stie toata lumea.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru marius, eklipse, ccc .... (Luni, 29 noiembrie 2010, 22:57)

    saqe [anonim]

    Pentru marius, eklipse, ccc - se vede ca nu aveti mah copii, sunteti rupti de realitate, precum guvernul asta habarnist!
  • +1 (1 vot)    
    e ok dreptul la opinie, dar... (Luni, 29 noiembrie 2010, 23:00)

    anonim [anonim]

    Statul roman nu imi ofera cresa pentru bebele de 1 an.
    Statul roman imi ia prea multi bani din buzunar din taxe.
    Statul roman retrage orice sansa care mai exista pentru a avea o populatie tanara si asa insuficienta. Acesti copii sunt cei care ii vor asigura pampers-ii lui Boc, Udrea si Basescu in urmatorii 20 de ani din plata impozitelor catre stat. In conditiile acestea romanii vor deveni etnie minoritara in Romania.
    Dar, desigur ce importanta are viitorul acestei tari?
    Ce importanta are ca pentru a creste un copil o parte dintre bunici se vor pensiona anticipat? Ce importanta are ca in final pe langa faptul ca natalitatea va scadea din si asa putinii salariati o parte se vor retrage sa aiba grija de copii.
    Desigur nu ma astept ca un tinerel de 20 de ani cu acnee sa inteleaga dincolo de stupidul mesaj: sa se intoarca la munca, pentru ca eu le tin acasa din impozitele mele.....
    • +1 (1 vot)    
      nu-ti contrazic opiniile (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:17)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Spui tot timpul STATUL. Cred ca intelegi ca e vorba de BUGETUL DE STAT, format prin taxe si impozite. Si ca in acest buget, daca scoti un leu, trebuie sa pui un leu in loc. Iar din acest leu trebuie platite si pensii si subventia de caldura si ajutorul social si diferenta de pret la biletul de tren si diferenta de pret la biletul de metrou si subventia la anveloparea blocurilor si subventia la curent electric si.. si.. si.. Cine dintre beneficiarii celor de mai sus doreste sa renunte in favoarea celuilalt?? Pot fi de acord cu cei ce spun ca se fura, dar pe leul care se fura iar se bat prea multi. Remarca te rog masurile de austeritate din Anglia, Portugalia etc si acolo nu e guvern PDL. Crezi ca belgienilor nu le-ar place un concediu de 2 ani, platit cu 85% fara limita? oare de ce nu-si permit sa-l faca??? din "portocalism, din cretinism etc"???
      • 0 (0 voturi)    
        Stimabile, esti complet pe langa ... (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:46)

        DanS [anonim] i-a raspuns lui cinic

        Nu as avea nimic impotriva initiativei curente daca serviciile sociale, de stat sau private, necesare ar exista si ar asigura o calitate a ingrijirii acelor copilasi corespunzatoare cu asteptarile mamelor care se intorc la servici.

        Dar crese nu exista, sau sant insuficiente, personalul isi face meseria la limita inferioara a calitatii actului de ingrijire, copilasii sant traumatizati si psihic dar si fizic in unele cazuri.

        Cata incredere sa aiba o mama sa isi lase copilasul pe mana unor persoane carora nu le pasa si in institutii care sant dotate sub orice critica?

        Pe de alta parte, cum sa iti permiti sa platesti o bona si cum sa ai incredere in persoana repspectiva ca se ocupa cum trebuie de un copilas care are nevoi speciale?

        Ideea ministrului muncii este aberanta si da dovada ca individul este complet rupt de realitate si gandeste doar din punct de vedere contabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai lipsetse sa spui (Marţi, 30 noiembrie 2010, 20:34)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Statul nu imi baga mancarea in gura. Statul sintem noi, oamenii. Daca alte tari au crese si servicii sociale este pt ca oamenii si le-au facut, nu Statul!!! S-au organizat, au dechis crese/gradinite private, au servicii sociale tot de oameni/comunitati facute, in marea majoitate voluntare. Nicaieri nu-ti ofera statul cresa sau gradinita, aia era pe vremea lui Ceausescu, cand nimic nu era privat. Voi ati ramas tot la ideea ca statul sa aibe grija de voi.
  • +1 (1 vot)    
    ascultatile si pe mamici (Marţi, 30 noiembrie 2010, 0:37)

    Lenuta [anonim]

    Sunt o mamica care are doi copii,unul de 2 ani si 6 luni si unul de 8 luni(primul copil l-am facut la 33 de ani deci am cotizat din plin).In toamna mi-am dus fetita la o gradinita in care educatoarea ne-a spus ca se roaga sa se imbolnavesca copii ca sa nu mai vina la gradinita(erau 35 in grupa) la rugaciuni a mai adaugat un geam deschis in timp ce copiii erau in grupa si o temperatura de 10 grade la baie.Fetita mea mergea doua zile la gradi si 3 saptamani statea acasa cu bronsita,ala micul a facut pneumonie asa ca am avut doua luni de cosmar si un sac de medicamente.Am renuntat sa o mai duc spre fericirea doamnei educatoare!In avantul meu de a ma intoarce la servici m-am interesat si de cresa:75 de locuri si 180 de copii inscrisi!!!!!Bona costa cel putin 800 ron la doi copii iar gradinita privata 800-1000 ron de copil!
    CE SA FAC EU CU 500 RON?
    CE SA FAC EU CU COPII MEI.Ce aberatie!s-a gandit domnul Boureanu ca sigur o sa am cu cine sa-i las!Imi vine sa urlu de aici si pana la el sa ma auda o tara intreaga.SI VA ROG NU NE MAI COMPARATI CU TARI CA GERMANIA , AUSTRIA etc.Cumnata mea n-a muncit o zi in Austria singurul care a muncit a fost fratele meu si ea a beneficiat de DOI ani de indemnizatie plus alte ajutoare sociale.Sa va povestesc si cum sunt gradinitele acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      500 de lei? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 20:26)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Lenuta

      dar tu daca ai salar si poate si sotul nu-l folosesti pt copil? numai cei 500 de lei de la stat? normal ca nu-ti ajung, e doar un ajutor, dar daca mergi inapoi la lucru se presupune ca ai si un salar, nu? de ce zici ca 500 nu-ti ajung, voi in tara aia numai pe banii statului va cresteti copiii< nu si pe banii vostrii????
  • 0 (0 voturi)    
    sisi (Marţi, 30 noiembrie 2010, 1:01)

    sisis [anonim]

    ce aberatii spuneti voi despre occident? stiti voi cat inseamna chiria pe o luna in occident si ce ajutor ti se da (daca ti se da) , numai daca ai muncit anterior? habar nu aveti; stiti numai sa va plangeti de mila tot timpul; 1 an mi se pare rezonabil, ce sa mai zic de 3 luni cat ti se aloca concediul de maternitate (neplatit in cele mai multe cazuri). asa ca la munca nu la intins mana si frecangeala la serviciuri.
    • 0 (0 voturi)    
      aberatii ? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 7:43)

      Lenuta [anonim] i-a raspuns lui sisis

      zici?eu am trait in Austria 3 ani asa ca nu vorbesc aberatii,iar fratele meu este acolo,stiu foarte bine cat este chiria (plateam 300 euro pe o garsoniera impreuna cu o prietena dar o subinchiriasem de la un roman care platea numai 150 la stat!!!) si cat sunt veniturile! nu suporta comparatie cu Romania.Acolo cu toate costurile traiesti decent, mancarea este mai ieftina ca la noi si hainele la fel,in gradinite copilul este iubit si respectat si nu are nevoie de selectie naturala ca sa ti-l primeasca in grupa.Nu numeri pampersi pe fundul copilului.Iar cu mana intinsa nu sta nimeni si nici nu stau degeaba,ba uneori ma gandesc cu dor la servici cand aveam timp sa beau o cafea in liniste cu copiii muncesti 24 de ore din 24 mai ales in primul an de viata imi fac cafea la 8 dimineata si o beau la 4 dupa amiaza ca sa mai rezist pana pe pa 11 noaptea.Asa ca cei care ne acuza de stat degeaba nu stiu ce vorbesc!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      dar tu, tu ce stii? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:23)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui sisis

      spune tu cum este in occident. deseneaza. compara. cine esti tu? ce lucrezi tu? cine te frustreaza? cum putem sa te ajutam?
  • 0 (0 voturi)    
    Iarasi titlul este inexact (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:10)

    AS [anonim]

    Si daca se intorc mai devreme de un an primesc 500 lei!
  • 0 (0 voturi)    
    crese! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:16)

    ioa [anonim]

    la cresa il primesc de la 2 ani....o bona nu vine pt 500 de lei lunar cat dau ei in plus....deci cine ne creste copilasii? viitorul tarii?
    • 0 (0 voturi)    
      De ce doar 500? (Marţi, 30 noiembrie 2010, 20:28)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui ioa

      De ce doar 500 pt bona, nu o sa ai un salar? Sau ala nu se cheltuie pt copil? Doar 500 e un ajutor, orice om normal cheltuie si din salarul lui si al sotului pt copii!!! Cum adica 500? Tu daca lucrezi nu esti platita?
  • -1 (1 vot)    
    M-am convins cu PDL (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:55)

    adi [anonim]

    Un partid care nu face altceva decat sa incerce sa ne prosteasca pe fata. Trambiteaza peste tot cum da el 500Ron, poate poate o prosti pe cineva ca el nu nenoroceste sute de mii de familii cu copii mici ci le ajuta. Ca facem cu copii de 1 an? SI daca esti din Bucuresti si ai noroc sa gasesti o cresa. Copilul meu lasat la cresa intre 1,5 si 2 ani s-a imbolnavit cam o data la 10 zile. Am renuntat in final si l-am retras. Cu copilul la cresa nu te intorci in campul muncii, ce productie ai tu daca jumate din timp vei sta acasa cu copilul bolnav, iar cealalta jumate stai la servici cu teama ot. el?
  • +1 (1 vot)    
    O bona = min 1000 RON pentru 8 ore (Marţi, 30 noiembrie 2010, 9:24)

    eu [anonim]

    Am doi copii gemeni. Nu gasesti bona pentru 2 copii. Deci trebuie sa platesc 2 bone ( 2000 RON). Nu castig atat...Deci nu imi permit sa ma intorc la lucru. Stimulentul de 500 de RON nu ma "stimuleaza" de niciun fel. E un cerc vicios: ma intorc la lucru. Trebuie sa platesc 2000 de RON pentru 2 bone. Dar eu cu tot cu stimulent de abia castig atat. Deci care este solutia? Sa incerc sa mai lucrez "la negru" ceva care se poate face de acasa pentru ca, economic vorbind, este o pierdere pe toata linia intoarcerea la lucru (copiii mei cresc fara mama, iar eu traiesc pe credit pana acestia fac trei ani cand pot sa iau un alt credit pentru a da o spaga sa intre la o gradinita de stat). Pentru ca, bineinteles ca nu stiati...ca sa intri intr-o gradinita de stat trebuie sa dai spaga de 200 - 300 EUR in Bucuresti. Este normal, cererea de locuri in gradinite este uriasa si oferta mica. La gradinitele particulare, suma pe care ar trebui sa o platesc pentru un copil este minim 1000 de RON.
    Comparati Romania cu Germania sau Franta cand o sa asigurati conditiile decente unui parinte pentru a se intoarca la lucru.
    Pana atunci, va jur, o sa imi pregatesc copiii pentru a pleca din Romania, imediat ce pot munci, pentru a nu plati niciun leu pentru pensia lui Boureanu, Botis, Basescu, Antonescu, Ponta, Geoana si tuturor pafaristilor din politica romaneasca care, in afara de gargara nu au oferit nimic Romaniei in 21 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Alta aberatie!! (Marţi, 30 noiembrie 2010, 20:30)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui eu

      Auzi: 2 bone!!! Unde traiti fratilor, de va ganditi la luxul asta? Unde in lume crezi ca o femeie cu 2 copii plateste 2 bone??? Sinteti pur si simplu penibili!
  • 0 (0 voturi)    
    Tampita idee are ministrul muncii (Marţi, 30 noiembrie 2010, 10:35)

    DanS [anonim]

    Pentru cine stie: unde este postat proiectul de lege / hotarare pentru dezbatere publica.

    Comentariile de pe Hotnews, ziare.com, etc, sant inutile. Observatiile trebuie sa fie postate unde este pus proiectul in dezbatere publica.

    Care este adresa, pentru ca pe sit-ul ministerului muncii nu este pus.
    • 0 (0 voturi)    
      protest (Marţi, 30 noiembrie 2010, 11:05)

      Lenuta [anonim] i-a raspuns lui DanS

      draga DanS,si eu tot caut o modalitate de protest care sa aiba o importanta asa ca daca gasesti ceva poate ne zici si noua celor interesati.