Protocol: Romii intorsi din Franta vor fi ajutati sa se integreze pe piata muncii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:56 Actualitate | Esenţial

¬Ministrul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, Ioan Nelu Botis, si presedintele Agentiei Nationale pentru Romi, Ilie Dinca, au semnat un protocol privind sprijinirea romilor, in intervalul 2011-2015, mai ales a celor care se intorc din alte tari ale Uniunii Europene, precum Franta. "Vom avea colaborari la nivel teritorial pentru gasirea unor solutii pentru rezolvarea problemelor romilor, in special pentru cei care se intorc din Franta", a afirmat Botis.

In vederea integrarii romilor pe piata muncii vor fi organizate cursuri de calificare pentru acestia. In acest sens vor fi accesate fonduri europene prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane - POSDRU.

Ilie Dinca a afirmat ca romii au nevoie de locuri de munca, de locuinte, educatie si ajutor pentru ingrijirea sanatatii, iar in acest sens este necesara o colaborare din partea mai multor institutii ale statului. De altfel, ministrul Muncii a precizat ca pentru punerea in practica a protocolului este necesara participarea a sapte minstere, 'care si-au exprimat deja acordul in acest sens'.

Protocolul va fi aplicat la nivel teritorial, fiind creata o unitate mobila ce va fi prezenta in judete. Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca va contacta direct, prin agentiile judetene, romii care s-au repatriat, oferindu-le locuri de munca corespunzatoare si sa nu astepte o solicitare din partea acestora.

Fara sa avanseze o cifra, Botis a precizat ca rata somajului in randul romilor este foarte ridicata. "Ne propunem ca viata acestor cetateni s-o schimbam in bine. Chiar daca astazi trecem printr-o perioada mai grea, toate aceste eforturi se vor regasi intr-un standard de viata mai bun. Am convenit sa derulam programe la nivel teritorial. Am convenit ca in urmatoarea perioada sa realizam o harta a incluziunii sociale (...) Nu cred ca romii pot fi tratati altfel decat ca cetateni romani", a spus Botis.

  • Prezent la semnarea protocolului, deputatul Nicolae Paun, reprezentant al Partidei Romilor, a afirmat ca este convins ca vor exista probleme in teritoriu, deoarece "comunitatea roma este destul de divizata". "Sunt doua categorii de organizatii: una care nu doreste ca problema romilor sa fie rezolvata si alta care doreste ca aceste probleme sa fie rezolvate".


Citeste mai multe despre   











867 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Bina ca numai tiganii merita sprijiniti (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:17)

    Creator [utilizator]

    Romanii de buna credinta, pauza. Romanii nu au nevoie de locuri de munca, de locuinte?
  • +5 (5 voturi)    
    Si copiii romani (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:19)

    Iuliana [anonim]

    care zac prin orfelinate si aproape ca mor de foame? Pe ei cine ii inegreaza? Numai tiganii au nevoie de integrare pe piata muncii??? Dar cei 1 mil de someri majoritatea romani? Pe ei cine ii ajuta cu fonduri europene sa "se integreze", sa aiba o locuinta, etc? Hai ca sunteti jalnici. Majoritatea tiganilor alora tot la furat o sa se duca, ce alta munca sa faca, mai ales daca nu sunt pedepsiti?
  • +4 (6 voturi)    
    Trebuie sa vrea si rromii sa se integreze! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:27)

    BEDE [anonim]

    De acord ca este bine sa fie scoliti si sa munceasca. Dar oare romii vor asaceva?
    Partea trista este ca ei au niste traditii de a nu invata si a nu practica decat unele meserii ca urmatoarele: florar, lautar, colector de deseuri (inclusiv de lucruri sustrase de pe calea ferata, din reteaua electrica sau capace de canal luate de pe strada)...
    Si, apoi, cei care se integreaza nici nu se mai simte ca sunt rromi, ba chiar nu le-ar place sa li se spuna ca sunt. Ca, daca s-au integrat, prin ce sa se mai remarce? Prin literatura lor, pe care nu o au? Poate doar prin costumatie si limba... Ca altcumva cum?
    • +8 (8 voturi)    
      Razie in Sarulesti, la tigani (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:47)

      Tiganiada, versiunea pariziana [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Sute de politisti, mascati, procurori, agenti ai garzii financiare, reprezentanti ai Enel, au intrat azi dimineata in Sarulesti, sat de tigani din Calarasi.

      Au fost descoperite 14 racordari ilegale la curent electric, intocmindu-se dosare penale pt furt calificat.
      Au fost descoperite 150 de tone de fier „vechi” din care o parte era format din subansamble furate de la instalatiile de cale ferata (25 de incidente in 2 luni pe ruta Bucuresti-Constanta).
      Au fost descoperite piese auto furate recent dintr-un tren de marfa.

      Desi au vociferat si amenintat, tiganii nu au indraznit sa comita violente de teama „mascatilor” si jandarmilor.

      Numeroase comunitati de tigani nu sunt integrate in societatea romaneasca, traind marginal din ocupatii ilegale. Unii membri ai etniei tiganesti ai emigrat temporar sau definitiv in vestul Europei, acolo avand aceleasi probleme de integrare, adesea fiind expulzati.
      • +2 (2 voturi)    
        La vremuri noi, masuri noi (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 19:46)

        roberto [anonim] i-a raspuns lui Tiganiada, versiunea pariziana

        Daca ar fi impuscati direct in cap pentru periclitarea circulatiei feroviare, ne-am atrage pe termen scurt vociferari internationale. Dar dupa aia s-ar linisti toti. Gandacii trebuie starpiti.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce inseamna.... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:28)

    Roman. [utilizator]

    ..".locuri de munca corespunzatoare"?Corespunzatoare studiilor tiganilor ( nu au studii ) sau calificarii lor in meseriile care nu sunt cuprinse in nici un nomenclator de profesii si meserii din lumea asta ci doar de codul penal?...
  • +3 (3 voturi)    
    discriminare pozitiva (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 15:48)

    postache [anonim]

    "romii au nevoie de locuri de munca, de locuinte, educatie si ajutor pentru ingrijirea sanatatii"...
    Bre nea Botis si romanii au nevoie de asa ceva, chiar trebuie sa mergem in Franta sa facem scandal?
  • +2 (2 voturi)    
    Nene Botis (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 16:10)

    drak latinu [utilizator]

    Nu exista romi !! Indienii migratori se cheama tigani la fel ca """ latinii""" din americas ( de s, centru si n ) sunt tigani adica indieni care au plecat din India. Va rog frumos sa terminati cu vrajeala de rom. Apropo: ce s a intamplat cu termenul de rrom? Hhhmm... Suna a propaganda sa le fata tara natala romania !!! Si noi muscam in fiecare zi din acesta teribila propaganda!
  • +1 (1 vot)    
    Integrare. (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 20:19)

    g [anonim]

    Integrarea tiganilor in munca este asemanatoare cu situatia in care americanii doresc sa duca democratia in Afganistan.Si daca ei nu vor sa se integreze ce ne facem?