Dinu Patriciu: Criza in Romania este la inceput

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:35 Actualitate | Esenţial


Dinu Patriciu
Foto: AGERPRES
Omul de afaceri Dinu Patriciu a afirmat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca in Romania criza este abia la inceputurile ei "din pacate" si nu se stie cat va dura, pentru ca nu au fost luate inca masuri de combatere "asa cum au fost luate in alte parti", transmite Mediafax. Patriciu a afirmat ca perioada de criza se va intinde atat timp cat nu se iau masuri de stimulare a cresterii economice si a consumului intern.

"Criza in Romania este la inceputurile ei, din pacate. Masuri anticriza in Romania nu au fost luate asa cum au fost luate in alte parti", a afirmat Patriciu, adaugand ca perioada de criza se va intinde atat timp cat nu se iau masuri de stimulare a cresterii economice si a consumului intern.

Patriciu a declarat ca, "de exemplu, agricultura nu produce pentru ca nu exista sisteme de colectare a produselor agricole, lanturi logistice scurte care sa faca legatura intre fermier si client".

Omul de afaceri a subliniat ca o masura necesara este si scutirea de impozite pentru investitiile facute in agricultura, ceea ce ar stimula cresterea foarte rapida a productiei agricole.

Dinu Patriciu sustine ca o alta problema este aceea ca sistemul bancar romanesc este format doar din filiale ale unor banci straine. El s-a declarat convins ca trebuie creat un sistem bancar in care sa existe banci locale, banci regionale si banci medii:  "Sunt filiale de mari dimensiuni si care actioneaza dupa niste grile care nu sunt conforme cu caracteristicile IMM-urilor romanesti. Ceea ce la noi e considerata o intreprindere mare, in alte parti este o afacere mica. In SUA, o intreprindere mica este pana la 50 milioane de dolari cifra de afaceri. La noi, 80% din economie este de aceste dimensiuni. Ea nu poate fi finantata doar de aceste mari filiale ale unor banci straine... Capitalul exista. Trebuie sa oferi legislatie. Legislatia e problema, banii se gasesc. Nu trebuie sa te imprumuti de la FMI, poti foarte bine sa gasesti bani in piata privata. Azi, pietele financiare sunt inundate de lichiditati, dar ele nu ajung in economia reala".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6881 vizualizari

  • +17 (35 voturi)    
    Sa-ti fie rusine ... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:39)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Di ... Dinu Patriciu !
    Tie, minerilor si lui Iliescu.
    • +26 (40 voturi)    
      cata profunzime ,ce titan al gandirii !!! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:42)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      citez din opera lui Dinu Patriciu:
      1.Criza in Romania este la inceput !!
      2.Cinci ori cinci fac douascinci !
      3.Apa calda e mai calda decat apa rece si invers!
      4. Petrolul va ajunge la 250 dolari barilul cum ma vezi si cum te vad !
      6. Un arhitect bun este bine sa fie !
      7.Statul trebuie sa dispara si sa fie inlocuit cu mic.ro !
      genialul ganditor roman ,la varsta la care altii joaca tintar prin parcuri ,el gandeste si iar gandeste ,si din cand in cand se mai face auzit din putul gandirii sale!
      • +19 (25 voturi)    
        o uitasi (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:26)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        p'aia cu euro.
        conf. predictiei marelui economizd, paturiciu, cursul euro / leu trebuia sa fie pest cinci.
        d'ale lui patrciu, categoria bocdan kireak.
      • +3 (7 voturi)    
        DA, DA, DA (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 18:59)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        si EURO ajungea in 2009 la peste 5 lei.
        Individul acesta am certitudinea ca URASTE tara asta. Noroc ca nici un om cu dram de minte nu se mai uita in gura lui.
        • +5 (5 voturi)    
          Eu nu stiu (Duminică, 14 noiembrie 2010, 11:39)

          Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Audit

          daca uraste tara, dar cert nu are RESPECT pt. ea.
          Celor de teapa lui le convine criza (inclusiv cea morala), ca asa isi fac averile. Ba, mai si pun umarul s-o faca si mai mare (de sabotarea tarii, multi care dau cu critici si "pareri" se fac vinovati).
          Si cand vom inceta sa compromitem notiunea de "om de afaceri", domnilor jurnalisti?
      • -3 (5 voturi)    
        Da' şi noi... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 20:51)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        ... ca românii. Poate să spună Patriciu orice că tot nu ne convine. Mai ţineţi minte când prin 2007 spunea Patriciu că imobiliarele or să cadă? Au sărit românii să-l înjure dar a avut dreptate. Cine are minima curiozitate să nu se mai lase orbit de chestii politice o să vadă că Patriciu nu-i vreun malefic sau vreun geniu, el doar citeşte ce s-a făcut pe la alţii şi vine şi spune că ar fi bine să se facă şi pe la noi (dar lasă se se înţeleagă că e ideea lui). Daţi-mi un exemplu de român care a reuşit să vândă pe bani mulţi o companie preluată de la stat (nu săriţi că furat că şi alţii au furat şi s-a ales praful).
        • 0 (0 voturi)    
          2007 (Duminică, 14 noiembrie 2010, 17:38)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          atunci, besica imobiliara in america si vestul ioropii deja pleznise.
          paturiciu citise pe internet.
          cat de greu era de facut legatura ?
          in ro, era evident ca era o mare discrepantza intre posibilitatile cumparatorilor si oferta.
          • 0 (0 voturi)    
            Imobiliare (Luni, 15 noiembrie 2010, 9:30)

            Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

            Citise sau nu, multi inca se intrebau in RO cat mai dureaza preturile mari. Cert este ca era printre putinii care afirma public lucrul asta...
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 15 noiembrie 2010, 12:36)

        Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Eneas

    • -14 (20 voturi)    
      MASURI DE STIMULARE (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:44)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Statul nu este capabil sa ia masuri de stimulare... singura masura care statul poate sa o ea pentru a creste economia este sa DISPARA! dar asta nu se va intimpla.. asa ca.... :

      1. BNR sa nu mai aibe voie sa meareasca baza monetara... si prin uneltele legislative sa fie fortat sa tina masa monetara constanta sau cu ritmuri de crestere nu mai mari ca PIBul....

      2. TAXELE trebuie scazute sub 40%.. adica daca eu muncesc la servici si produc 100 de paini. din rezultatul muncii mele sa pot lua 60 de paini nu 10 cit este in prezent...

      3. CONSILIUL CONCURENTEI.. sa isi faca treba si sa protejeze producatori si capitalul autohton de compentitia neloiala a multor competitori externi..

      4. LEGIFERARE DOAR PRIN REFERENDUM.. larevedere senat si parlament! stabilire de 2-4 sesiuni pe an.... la referendum nu se pot vota legi prin care o majoritate sa impuna taxe mai mari sau beneficii mai putine unei minoritati.. si nu ma refer la etnie.. ci la diviziune sociala.
      • -4 (4 voturi)    
        masuri de Nestimulare (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 20:50)

        Goguta [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        Si:
        5. Basescu Guvernatorul BNR - care sa hotarasca cand cum sa bata moneda si mai ales cui sa i-o dea (sa i-o traga);
        6. Basescu seful Consiliului Concurentei ;
        7. Basescu Seful Fiscului, ANAF-ului; tuturor DFP-urile (separat si per ansamblu) ;
        8. Basescu seful Camerei ;
        9. Basescu seful Senatului ;
        10. Basescu seful tuturor bancilor ;
        11. Basescu seful Politiei, Jandermeriei, judecatorilor, judecatorilor de la Constitutionala, seful procurorilor, seful puscariilor .... ;
        ................................................................................
        12. Basescu ... in toate .
        A mai ramas ceva? A ! Basescu presedinte. Pe viata. Si dupa moarte. Si dincolo de moarte .
        • +1 (1 vot)    
          curand si (Duminică, 14 noiembrie 2010, 17:40)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Goguta

          seful senatului si'al csm. :-)
          • 0 (0 voturi)    
            BASESCU (Luni, 15 noiembrie 2010, 9:02)

            Gogu [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

            De ce.. daca imi displac actiunile tovarasului Mugurel.. sunt confundat cu sustinatorii lui Basescu?

            Gresit.
      • +10 (12 voturi)    
        Draga Gogule, (Duminică, 14 noiembrie 2010, 0:01)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        dece nu renunti? Inspiri mila.
        • -4 (4 voturi)    
          Ia zi tu, (Duminică, 14 noiembrie 2010, 0:41)

          a [anonim] i-a raspuns lui mercedes

          mai mercedes, poate stii tu mai bine. Poate e marfa cu taxele la 99% nu? Si atunci toti vom lucra la alb din pura placere, de hobby nu? Sa aiba statul ce "redistribui" :D. Cam cate impozite crezi ca mai incaseaza statul daca mai mareste impozitele si taxele? Ne motiveaza ceva de speriat nu? Poate sa plecam din tara :D...
        • +2 (2 voturi)    
          ...cheia... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 19:28)

          Andrei T [anonim] i-a raspuns lui mercedes

          Patriciu nu e asa de prost cum pare din toate predictiile economice pe care le-a facut. El are scoala serviciilor secrete, care l-a invatat ca poti influenta un eveniment sau o intamplare daca te pronunti inainte. Tot ce a spus in ultimii ani nu e de la el, ci sunt facute la comanda rusilor, al carui agent de influenta este. Instabilitatea in Romania e ceea ce preocupa Moscova si prin urmare si pe Patriciu. Iata cheia in care trebuiesc citite ineptiile acestui tradator de tara.
          • -1 (1 vot)    
            e adevarat (Luni, 15 noiembrie 2010, 0:29)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei T

            In sua se stie deja ca criza e abia la inceput. E adevarat ce zice Patriciu, insa nu e o noutate, daca cititi ziarele straine aflati ca criza e la inceput la nivel mondial.
        • 0 (0 voturi)    
          MILA (Luni, 15 noiembrie 2010, 9:00)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui mercedes

          mercedes.....

          Normal ca inspir mila...

          1. Sunt furat de BNR pri tiparire maculatura fara acoperire ca in codru fara sa pot face ceva....

          2. Sunt furat de statul Roman.. prin supra taxare fara sa primesc ceva in schimb fara sa pot face nimica...

          3. Si tu inspiri mila.. sau poate tu faci parte din ceo care beneficiaza de pe urma furturilor?
    • -8 (10 voturi)    
      completare (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 17:42)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      ....... si unui fost ministru al transporturilor.
    • -3 (3 voturi)    
      Lista incompleta (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:49)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Dar celor care nu au facut nimic pentru prevenirea crizei nu trebuie sa le fie rusine. Din cauza lor sunt dati oameni afara, sunt taiate lefuri, investitii etc. nu din cauza lui Iliescu.

      Imi este teribil de antipatic Patriciu; fara el si fara multi altii ca el, ne-ar fi fost mai bine, dar aici a pus degetul pe rana acestei guvernari de toata jena.
      • +3 (3 voturi)    
        Din cauza partidului PNL,care este ... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:41)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        condus de acest puscariabil nu om de afaceri,sunt dati afara oameni,sunt taiate lefuri etc.In 2008,cand toata lumea stia ca vine criza,ce-a facut guvernul PNL ajutat de PSD?Au cheltuit miliarde de euro,pe pomeni electorale,lasand un deficit de 4,8 la suta.Arieratele iti spun ceva?Cate datorii a lasat acel guvern ''dupa noi potopul'' pentru 2009?Guvernul Boc a platit,in 2009,arierarele lasate de partidul puscariabilului Petrol in 2008.Din cauza lui Iliescu o mai ducem asa rau pentru ca in timpul mandatelor lui s-au distrus fabricile si uzinele Romaniei,iar somerii de atunci au devenit pensionari tineri.Ce-au facut pentru agricultura acesti latratori.Au avut pe mana ministerul agriculturii 15 ani.Ce au facut?Au falimentat-o.Au pretentii de la Boc sa faca si sa dreaga in 2 ani de cand este premier.Problema e ca nici nu-l lasa sa faca reforme.Blocheaza tot in parlament.Sa le fie rusine....pu....tori ordinare....tradatori de tara.
        • -2 (2 voturi)    
          traiai bineee pe vremea pnl-ului.... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:18)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Rammy

          daca ar fi asa cum spui atunci nu trebuia schimbat guvernul ci lasat sa rezolve problemele pe care le-a creat. oare boc nu stia asta?
        • -1 (1 vot)    
          Alianta DA (Luni, 15 noiembrie 2010, 1:02)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui Rammy

          "In 2008,cand toata lumea stia ca vine criza,ce-a facut guvernul PNL ajutat de PSD?Au cheltuit miliarde de euro,pe pomeni electorale,lasand un deficit de 4,8 la suta."

          Vă referiţi cumva la alianţa PNL-PD adică DA? Scuze, dar PSD era în opoziţie în acea vreme...
  • +14 (16 voturi)    
    Criza esti tu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:45)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    Criza esti tu. Daca tu nu ai exista si inca vreo cativa ca si tine nu ar exista criza in Romania asta a Romanilor si nu a mafiotilor ca tine.
  • +20 (30 voturi)    
    Pentru...! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:47)

    valee [anonim]

    ...Pentru Patriciu abia acum incepe criza!
    ...Procese, achizitii fara rost, butiqareala prin orasele Romaniei!
    "In 10 ani, Patriciu va pierde tot, va ramane cu cateva masini-bacanii si cateva case sub sechestru!.."
    (Nostradamus)
    • +26 (28 voturi)    
      Eu cred ca la el (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui valee

      crizele sunt mai de mult!
      De aceea a sponsorizat el 2 partide, parca, nu?
      Voia cat mai mult!
      Ghinionul lui este ca s/a gasit un capos ca Basescu, cel care a spus NU!
      Si de atunci si asta si alti gusteri sugaci de la buget si resurse, sunt in mari crize!
      Se vad zvarcolirile lor in mod constant la televiziuni, in ziare, ... in tot ceea ce le apartine!
      Deci?!?!?!
      Il cred ca este abia la inceput!
      De ce oare?
      Sa vina cumva un alt... Basescu, adica un altul care o sa/i spuna NU?
  • +23 (33 voturi)    
    de faceri (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:50)

    giac [anonim]

    rau am ajuns sa cascam gura la parerile lu d alde patriciu si vantu !! pe ce rationament ii etichetati ca fiind oameni de afaceri ...nu mi dau seama !! in cazul astuia doar datorita afacerii geniale cu buticuri, imi inchipui ((((
  • +24 (32 voturi)    
    A uitat sa spuna (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:52)

    Bogdan [anonim]

    Ca se refera la el. Criza lui va dura pana nu va avea, din nou, un guvern care sa-i faca cadou rafinarii, centrale electrice, porturi sau mai stiu eu ce isi doreste. Un guvern care sa il lase in pace cu "maruntisurile" legate de respectarea legii si care sa fie la comanda sa. Este curios cum unul dintre cele mai nocive personaje din mediul economic Romanesc, care a produs pagube uriase bugetului, este privit ca un "intelept" al afacerilor iar cuvintele sale sorbite ca adevarate jaloane de intelepciune economica. Aceasta este in fapt criza societatii romanesti. Oameni de nimic, slujitori ai ideologiilor criminale, mafioti, oameni de afaceri corupti si politicieni verosi sunt intreg universul "elitelor" din Romania si incearca, prin intermediul televiziunilor imunde si a tabloidelor de jaosa speta sa ne transforme intr-o natiune de animale dominate de instincte primare exploatata si manipulata de un numar mic de "smecheri" ce se vad "parintii natiunii".
  • +28 (38 voturi)    
    Patriciu bate campii... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:13)

    Thinker [anonim]

    Singura afacere a acestui munte de amatorism economic, a fost escrocarea statului roman in afacerea Petromidia...Investii de azi?
    bacanii si case de pariuri...Patruciu de puscarie ai auzit?
  • -11 (19 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:15)

    MRSmrs [utilizator]

    Nu prea il credeam pe Patriciu dar....:- 16-02-2008-"Mogul al petrolului si, mai nou, analist al pietei imobiliare din Romania, Dinu Patriciu a opinat marti, la Arad, ca in zona imobiliara mocneste o criza de proportii: "Dupa inceputul crizei bursiere, va urma o criza imobiliara puternica si deja se vad semne. Intr-o perioada foarte scurta va urma o scadere brusca a imobiliarelor. Vanzatorii tin preturile ridicate si nu vand, iar cumparatorii nu cumpara, si totul stagneaza. Exista foarte multe argumente pentru a sti ca incepe o criza imobiliara in Romania."Atunci toti radeau de Patriciu si spuneau ca are interese financiare,dar se pare ca a spus adevarul.Incep sa cred ca adevarurile sunt cunoscute de multi din varf dar nu vor sa le spuna.
    • +9 (17 voturi)    
      adevarul (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:50)

      luxian [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Si eu am vandut apartament in perioada aceea, si eu stiu adevarul?
      Deja se stia ca sunt preturile foarte mari, si era un inceput de criza in America.
      A mai zis el si alte zeci de lucruri care nu s-au intamplat, inclusiv EUR 5-6 lei de vreo 3-4 ori, dar pe acelea nu le-ai cautat sa le dai quote.
      • -6 (14 voturi)    
        unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:56)

        unu [anonim] i-a raspuns lui luxian

        pai cate miliarde a cheltuit isarescu pentru a tine cursul jos. lasa-l liber si vei vedea ca patriciu are dreptate. oricum va ajunge acolo mai devreme sau mai tarziu.
        pacat ca atunci cand un om care chiar se pricepe la afaceri spune ceva sar de doi metri trompetele cu aceleasi melodii. petromidia a fost privatizata de isarescu. intrebati-l pe berceanu ca facea parte din guvern si a semnat si el dar nu-i reprosez nimic. a procedat corect. din cateva milioane, patriciu a adus-o la o valoare de miliarde. toata lumea a castigat inclusiv statul (nu cel condus de boc care vrea sa recupereze datoriile cu forta fara sa judece ca astfel o baga iar in faliment).
        adeverul e unul: desteptii sunt bogati, trompetele sarace.
    • -2 (14 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:06)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Iata aici si comentariilor altor "atotstiutori" ca si voi,de atunci:"Comentariul lui: VAL (13 februarie 2008 15:20)
      E CLAR ! Omu are cas(h)-ul si tre sa cumpere ! Deci o sa (s)cada special pt el",Comentariul lui: angelu (13 februarie 2008 16:29)
      asa e VAL, si daca nu pica piata se cheama k trebuie sa faca el ceva sa ajute, k sa cumpere cat mai ieftin",
      "Comentariul lui: Adrian (13 februarie 2008 16:34)
      Interesanta declaratie-soc. Posibil ca domnul Patriciu sa fie interesat de niscai achizitii imobiliare si sa pregateasca terenul?
      De scazut pe termen foarte scurt, poate, insa cererea este inca enorma iar oferta inca mica. Oare?"...etc,etc.Asa comentati si atunci dar apoi nu mai era loc de voi pe forumuri i care va plangeati de 'criza imobiliara' aparuta prin "surprindere"!!
      • +6 (10 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 15:39)

        etre [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        La sfarsitul lui 2008 circula vorba destul de intens despre prabusirea pietii imobiliare , cu corelatii pe care unii pe aici nu le stiti inca si se vede astfel cine practica sportul national "datul cu parerea".

        Patriciu nu este un guru, este un speculant. Recent ce a spus si s-a adeverit a fost cresterea preturilui la benzina la 5 lei pana in sfarsitul anului. In aceasta privinta , statul Roman prin oficiul concurentei ar trebui sa ia masuri in ce priveste cartelizarea distribuitorilor si producatorilor.
        Baietii astia smecheri , cand scade pretul barilului scad si ei pretul la pompa cu un 0.5bani , iar cand creste , cresc si ei cu 3-4 bani.

        La cata mafie s-a strans acum in politica , banci , etc , intr-o zi o sa vina un tampit si o sa spuna "hai sa le dam in cap" iar lumea o sa-l asculte.
        Oamenii stau linistiti atat timp cat au ce manca , cat se bucura de o oarecare bunastare. Nu cred ca unul ca Patriciu si altii de genul lui ar vrea sa stie ce poate scoate disperarea din om.
    • +6 (10 voturi)    
      Da, adevaruri pentru cine e afon in economie (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:35)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Nea' Patriciu povesteste vorbe citite in presa straina. Poate ar trebui sa mai citim si noi.

      In 2008, ba din 2007 incepuse criza imobiliara in SUA.
      La noi, preturile la imobiliare ajunsesera mai sus decat suportabilitatea, mult mai sus decat putinta noastra economica, decat puterea economica a individului. Era imposibil sa reziste acolo.
      As fi putut sa-mi fac rata la apartament in 2006-2008, dar am refuzat datorita preturilor exorbitante pentru niste apartamente mizere (cutii comuniste). Preturile la cele noi, chiar pozitionate prost fiind si mai mari.
      Am preferat chiria, iar siguranta mi-a dat-o contractul incheiat cu proprietarul si pretul corect (la nivelul pietei - poate putin sub el).

      Cat despre "sfarsitul Romaniei" pe care-l tot anuta Patriciu de vreo 3 ani - il cred.
      Vad cum oameni ca el duc o lupta nebuna in strictul lor interes si in dauna "prostimii". Nu stiu daca mana de politicieni care incearca sa le tina piept vor rezista. Nu stiu daca banii lor nu vor da la un moment dat cursul peste cap. Nu stiu daca televiziunile si presa de o detin vor atinge acel punct critic in convigerea populatiei.
      Stiu doar ca acum, pentru a nu stiu cata oara, legislativul Romaniei este blocat. Iar de nu e blocat, se gasesc comisii care sa blocheze legile prin Parlament.

      Patriciu, la fel ca si celelalte nimicuri politico/economice ale Romaniei vin doar cu amenintari, vin doar cu o gandire negativista care voit sau nu insista sa o transmita mai departe. Nu e doar propriul interes economic - ei asa gandesc. Au judecata bonlava si nu-si dau seama de asta.

      Vor sa fie lideri (Patriciu, Vantu, etc), dar ne trag dupa ei in gropapa istoriei - pe ei ca persoana, pe noi ca popor.

      Romania Trezeste-te
      si invata judecans vorbele lor,
      ca mai apoi sa traiesti bine.
    • +3 (7 voturi)    
      daaaa..... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 0:05)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Patriciul tau este geniul carpatin. Cum de nu ne-am prins?
    • +3 (3 voturi)    
      Investitii imobiliare (Duminică, 14 noiembrie 2010, 9:28)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Asta nu se intampla cand el si cu amicul Tariceanu ne consiliau sa facem investitii imobiliare in SUA?
      Mari inteligente, mari constiinte...
  • +10 (22 voturi)    
    consum intern... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:16)

    me [anonim]

    ... adica combustibili de la rompetrol si produse alimentare de la mic.ro, nu-i asa dum' patriciu?
    • +2 (10 voturi)    
      Paturiciu a ramas in urma... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:56)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui me

      Nu-i contest calitatile de afacerist sau ceva de genul, dar avem o economie fara o baza reala...iar consumul nu face altceva decat sa simuleze o baza care la prima problema (vezi sfarsitul anului 2008) se prabuseste. Nu se aplica la noi asa ceva.
      Noi trebuie sa ne bazam economia pe export, investitii publice si straine, fonduri europene (avem disponibile miliarde an de an)..si abia apoi consum. Plus ca acest tip de consum cu care suntem obisnuiti nu e prea sanatos. Romanul are tendinta de a consuma mai mult decat produce...deci in primul rand trebuie sa ne educam economic.
      Tin minte ca anul trecut (sau acu' 2 ani), Marea Britanie a inceput o campanie prin care incurajau populatia sa consume produse fabricate la ei in tara. Noi ar trebui sa facem la fel, pt ca mare parte din banii pe care ii producem ii trimitem in afara in loc sa-i pastram la noi in tara.
      Stiti f bine de ce Polonia nu a simtit criza...si-au pastrat banii.
      Sigur ca agricultura e la pamant...foarte putini investesc in agricultura, plus ca guvernul nu face nimic pt a oferi un mediu mai atragator de afaceri in acest domeniu. Cand ai la dispozitie atat de mult teren, iar acesta sta nelucrat...e in primul rand vina statului. Terenul nu produce bani desi ar trebui. De ce nu scad taxele care se aplica acestor tipuri de afaceri pt a le incuraja? E greu cand duci lipsa de viziune, cand esti limitat de la natura.
      E drept ca in afara de taieri din cheltuieli, altceva nu s-a mai facut. Era foarte important sa se implementeze niste masuri de stimulare economica, dar sa spui ca abia a inceput criza la noi mi se pare o prostie.
      Cum se face ca industria a inceput sa produca o multime de bani dupa o perioada destul de proasta, daca suntem la inceputul crizei?
      Lipsa de logica.
      • +4 (4 voturi)    
        Polonia (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:46)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        a avut criza inainte de cea mondiala
      • +2 (2 voturi)    
        agricultura? (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 20:13)

        Ella [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu mai vorbi ce nu stii! Tu te-ai duce sa lucrezi terenul agricol? Ala eu, ala eu! Nimeni, toata lumea la birou, ca e curat si cald si salarii bune!
        Sa vorbiti de agricultura cand o sa vreti sa faceti agricutura voi, personal! Eu fac si nu ma subventioneaza guvernul. Anul asta am avut o recolta buna la porumb si floarea soarelui...
        Patriciu e un speculant ca multi altii, care stau la umbra!
      • +3 (3 voturi)    
        In agricultura ar trebui crescute taxele (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:44)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Ca sa se cultive mai mutl pamant si mai eficient, ar trebui crescute, nu scazute, taxele pe pamantul cu destinatie agricultura. In acest fel, oamenii nu si-ar mai permite sa-l tina necultivat si de asemenea, cine il cultiva, o va face la o productivitate ridicata.
    • +2 (2 voturi)    
      Marfa (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 20:08)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui me

      La preturi nesimtit de mari! Doar parca ar vrea sa dea tunuri si apoi sa se care. S-a facut bacan, ca altceva nu mai poate! Daca nu mai sunt smecherii la putere!...
  • +2 (6 voturi)    
    Noi am putea fi castigatorii crizei. (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:21)

    AlinN [anonim]

    Pe jumatate sunt de acord cu DP. Criza este doar la inceput, dar nu DOAR in Romania, ci in lume. Pe masura ce va avansa doua lucruri vor conta foarte mult: AURUL si MANCAREA (pamantul fertil). Noi avem doua posibilitati de a evolua:
    1. Sa fim jefuiti de exterior pentru aur si pamant (evident nu ca pe timpul turcilor). O lege a parloagei ar face imediat sa scada pretul pamantului, pentru ca multi nu pot lucra iar cei care pot lucra au interesul sa-l ia pe nimic. O gripa aviar ar destructura imediat si urma de independenta alimentara a tarii. Se stie ca avem 15 mil de ha de pamant agricol care pot hrani 120 mil de oameni. Practic am putea hrani un sfert de Europa. Despre jefuirea aurului nici nu mai discut. Un exemplu clasic de jefuire legala este cea a petrolului din subsol. In cazul acesta va fi cum zice DP.
    2.Sa nu alegem solutiile din ultimii 20de ani. Adica sa nu lasam pretul pamantului sa scada. Prin urmare cine ar vrea sa beneficieze de el ar trebui sa aduca bani buni in tara, sau sa incheie parteneriate cu detinatorii de pamant, a.i. din bogatia pamantului ar beneficia si romanul. Dar pentru asta trebuie sa fim tari. Probabil si discutiile "uite Schengen-ul, nu-i Schengen-ul" fac parte tot dintr-un mecanism prin care se incearca a se jefui ceva (nu stiu ce). Daca reusim sa nu vindem sursa de hrana pentru un sfert din Europa, vom fi seicii viitorului in cativa ani cand criza energetica va fi deja foarte acuta si implicit mancarea va fi scumpa.
    • 0 (2 voturi)    
      Asta-mi aduce aminte de Patul conjugal cu... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 3:01)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      'Romani, vi se pregateste ceva" apopos de :
      -- Probabil si discutiile "uite Schengen-ul, nu-i Schengen-ul" fac parte tot dintr-un mecanism prin care se incearca a se jefui ceva (nu stiu ce). --
  • +2 (12 voturi)    
    Domnu' etatist (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:27)

    Logosfera.ro [anonim]

    Dupa 20 de ani in care statul a tot sustinut activitatea economica fara succes cum poate un pretins liberal sa cheme statul sa sustina activitatea economica? Raspunsul e simplu. Dinu Patriciu e un etatist care vrea sa intre in afaceri cu agricultura, si cum nu poate face bani daca nu-l sprijina statul, vrea ca statul sa stimuleze agricultura.
    PSD-istul Mircea Geoana mai voia industrie farmaceutica ROMANEASCA. PNL-istul Patriciu vrea banci ROMANESTI.
    Trebuie neaparat infiintat un partid LIBERAL care sa aiba ca obiectiv scoaterea statului din economie. D'aia noi suntem la inceputul crizei, ca statul e bagat pana in gat in economie si orice masura guvernamentala produce adevarate cutremure in economie.
  • +12 (24 voturi)    
    Datoria !!! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:32)

    Lelulelu [anonim]

    Cine are timp sa-l mai creada pe patriciu cu timpeniile lui semi-economice? Tot apare din cind in cind cu cite o "analiza" usturatoare a sistemului economic plus o predictie tip "mama omida".
    Domnule Dinu, plateste domne datoria ce o ai la stat si mai scuteste-ne de parerile matale, nu intereseaza pe nimeni, pe bune. Hai, datoria inapoi si vezi-ti de mic.ro afacerile matale.
    • +11 (15 voturi)    
      datoria lui Patriciu la stat (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:40)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Lelulelu

      Legal nu mai e datoria lui.
      Moral e cu varf si indesat.
      ... dar cand a fost Patriciu moral ? :))
      • 0 (10 voturi)    
        unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:06)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        pai e om de afaceri sau popa!?
  • +15 (23 voturi)    
    sistemul bancar (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:41)

    luxian [utilizator]

    Ce tot vorbeste cu sistemul bancar?
    De ce trebuie banci romanesti - probabil de stat, din care sa se poata fura iar?
    Ce legislatie vrea, ceva cu dedicatie? Legislatia e oricum foarte avantajoasa pentru banci.
    Daca vrea sa-si faca banca, poate sa-si faca si el, cum exista deja atatea.

    Cred ca nu trebuie numit "om de afaceri" Patriciu , oameni de afaceri sunt cei care chiar fac afaceri, nu trag teapa la stat cumparand firme aproape pe gratis si vanzandu-le apoi mai departe tot cu datorii si fara sa plateasca impozit.
    • +6 (8 voturi)    
      Eu cred ca vrea banci romanesti... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 16:34)

      judex [anonim] i-a raspuns lui luxian

      ..pentru ca sa-si recupereze "investitia" cu Bogdan Olteanu, infiltrat la BNR. Patriciu dovedeste prin declaratia sa doar ca "liberalismul" lui (care se bazeaza pe implicarea statului in economie) este o fanfaronada puerila.
  • +7 (9 voturi)    
    hotul sef da lectii de economie... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:43)

    iceman [anonim]

    criza din Romania a fost adusa de el si cei ca el imediat dupa revolutie. Au furat tot ce se putea fura si au distrus restul iar acum umbla prin tara ca viermii pe cadavru in cautarea unei bucatele gustoase.
    Eheeeeeeee, ce canal Dunare-Bucuresti si ce autostrazi ar face domniile lor cu lanturi la picioare, am fi primii din Europa la km de autostrada pe kilometru patrat de teritoriu.
  • +8 (10 voturi)    
    acum este timpul hotilor (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:49)

    tepes [anonim]

    Parerile unui hot nu convinge pe nimeni,el ar trebui sa vorbeasca de dupa gratii.Datorita acestor specimene este Romania acolo unde este.S-au inbogatit din furturi de-la stat si acum dau sfaturi,halal tara.
  • +10 (18 voturi)    
    Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu !!! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:52)

    Frankie [utilizator]

    Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu !!!
  • +10 (16 voturi)    
    Ipocrizie (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 11:57)

    Cocolina [utilizator]

    Atunci de ce nu ajuti tu tara asta si restituiesti datoriile la stat?Fiecare tre' sa puna umarul,dar vai-tu te pricepi mai bine doar la furat.
    • -10 (14 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:01)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

      ce datorii are patriciu la stat? esti slabut daca te referi la datoriile petromidia.
      cand o sa pice base, patriciu nu va mai fi subiect de campanie, va fi un om de afaceri ca oricare alltul. doamne-ajuta!
      • +4 (8 voturi)    
        'doamne ajuta' (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:40)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui unu

        cred ca ar fi mai potrivit sa zici 'doamne ajuta-l, ca singur nu mai poate. I s-a infundat.'
      • +8 (12 voturi)    
        Te faci de ras (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:53)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui unu

        cu asemenea idei copiate de la irealitatea.....In loc sa mergi la beserica mai draga mai,ar trebui sa treci unele informatii prin filtrul propriei gandiri.....
      • 0 (0 voturi)    
        pentru unu (Luni, 15 noiembrie 2010, 9:06)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Ce speri? Ca atunci sa-ti arunce si tie un osisor?
  • +14 (18 voturi)    
    deci .....scadeti preturile (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:08)

    rov [utilizator]

    patriciu are cash si e interesat sa cumpere ieftin, sa prosteasca pe unul, altul. E un mare speculant. Si nu are scupule.
  • +8 (16 voturi)    
    Patriciu simte si el criza din cauza Justitiei (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:23)

    mircea [anonim]

    Parca judecatorii au decis sa mentina sechestrul pentru datoriile Rompetrol si tup tup apare Patriciu in presa ca simte criza... sincer are dreptate pentru ca e greu sa ai se chestru pus pe firma..nu stiu cat mai are din Rompetrol dar sigur e intresat de ea mai mult decat de noi..
  • +8 (12 voturi)    
    patriciu - businessman de stat (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:25)

    bizonul [anonim]

    1. datoria de 600 milioane US$ back statului roman, chiar daca ai vindut petromidia !!!! sper ca acesti bani vor reintra in vistieria statului.

    2. cine te opreste sa infiintezi macar in 3-4 judete, ca bani ai cacalau - asa spune top 300 - lanturi logistice pentru preluarea produselor agricole. Ai da exemplu concret altor oameni de afaceri.

    3. cine te opreste sa infiintezi o banca romaneasca - ca bani ai cacalau cf. top 300 - in loc sa fi infiiintat, cica, o banca in kazahstan la cheremul kaghebistilor rusi.

    4. cred ca, de fapt, urmaresti statul slab, pentru ca numai un stat slab te-a putut imbogati fara sa fi avut talent pentru afaceri.

    5. in rest vorbesti cam ce spune presa internationala despre criza globala.

    6. sa-ti fie rusine, dinu patriciu!
    :)
  • -6 (14 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:13)

    nume [anonim]

    Chiar daca, din cauza jocurilor politice, Patriciu nu este prea bine vazut, omul are dreptate in ceea ce a spus in acest articol. Poate daca am gandi si noi lucrurile mai putin politic, am reusi sa luam masurile economice necesare iesirii din criza.
    • +7 (11 voturi)    
      Gindim politic?!? (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 16:50)

      piedra [anonim] i-a raspuns lui nume

      ... nu cred... sau, cel putin, nu toti.

      Eu gindesc "aritmetic".

      De exemplu: daca stimabilul intervieivat (si trebuie sa o spun, personajul imi da fiori de fiecare data cind il aud vorbind... prea seamana cu un sociopat) si-ar fi platit datoriile catre stat, cu cit s-ar fi diminuat suma pe care Romania a trebuit sa o imprumute de la FMI?

      Bugetar fiind, nu pot sa nu ma gindesc, de fiecare data cind nu-mi pot plati o factura la intretinere, ca respectivul personaj (si altii ca el, de toate culorile politice) imi fura lunar 25% din salariu...
      • -1 (1 vot)    
        Stimabilul... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:23)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui piedra

        ...nu are nici o datorie la stat. Pentru datorii la stat cautati va rog la statul kazah....
    • +6 (8 voturi)    
      Patriciu e un manipulator (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 17:32)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui nume

      Eu o consider o declaratie politica si atat.
      Nu ca il iubesc pe fraierul de Boc insa nu pot sa nu imi amintesc cum trambita domnul cu barba ca euro va fi la sfarsitulu lui 2009 de 5 lei.
      //(editat de HotNews.ro)
  • +6 (8 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:23)

    panfil flecaru [anonim]

    guvernul trebuia sa treaca la executarea silita a tuturor ce au datorii fatza de stat.
  • +4 (8 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:29)

    gabriel [anonim]

    Orice societate, indiferent de oranduirea sociala, mai evoluata sau nu, mai mult sau mai putin justa, mai mult sau mai putin producatoare de bunastare, are nevoie pentru a supravietui de ordine sociala, de echilibru. Acestea , in caz de perturbare, sunt restabilite de spiritul civic, patriotic, moral al natiunii sau prin mijloacele de coercitie create pentru acest scop de insasi societatea. In situatia nou creata in Romania, unde infractori verosi au acaparat mijloacele de formare a opiniei, pe fondul entropiei populatiei, echilibrul s-a rupt, societatea civila nu se mai poate autoregla. Asanumiti lideri de opinie, infractori deosebit de periculosi grupati in jurul agenturilor ostile tarii propavaduiesc distrugerea statului, dezordinea, compromiterea valorilor morale prin posturile tradatoare rtv si a3 care functioneaza pe principilul oficinelor. Cum se poate autoechilibra un popor cand de morala lui se ocupa canalii ca vantu, voiculescu sau patriciu, nus, felix si conu; dinu………In aceasta situatie se impune autorizarea folosirii fortei pentru salvarea tarii !
  • -7 (11 voturi)    
    Nihilistilor (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 14:34)

    Jack [anonim]

    Pai sa plateasca Patriciu darile catre stat, ziceti?Nu a platit?Nu vrea?Ce denota asta?Ca organele statului sunt inexistente,deci avem premier si presedinte doar ca "corpuri umane".Vreti sa cer eu banii de la Patriciu?Sau poate va asculta pe voi forumistii...sau vine el si ii da?
  • +3 (3 voturi)    
    Patricisme (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 20:59)

    antiPatriciu [anonim]

    Si unde 'ceai ma Patriciule ca tii bani de fo' cateva banci ... asa de curiozitate ? Banci d'alea interne cu cap'tal atohton. Ha ? Ca capitalul (pardon de cacofonie) e a'tohton, adicatelea e de p'acilea de pe la noi romanasii> Il tii p'acilea in juru casei; in juru' Bucurestilor cum ar veni. Ia zi Patriciule? Prin gradina? Prin cimitir? Ba da' hapsan mai esti vo' cateva banci interne!Bravos! Bravos!Pe cand un partid nationalist? Asa ... de sponsorizeala.
    Codrea Zeleanu
  • +3 (3 voturi)    
    om de afaceri (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 21:03)

    Lorzaar [anonim]

    Dl. A.N.

    Nu mai jigniti poporul roman cu acest titlu " om de afaceri" patriciu, care in realitate a demonstat ca el este -Hot de afaceri- se potriveste de minune cu realitatea.Datorita acestor furturi in stil gigantic au ajuns miliardari si-au saracit poporul roman care nu se ridica impotriva lor, vorba lui ceasca este itradever un ilicit.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 14 noiembrie 2010, 8:43)

    :) [anonim]

    PLateste-ti tu datoriile catre stat, si dupa sa vorbesti despre crestere economica.
    Ar trebui celor cu datorii peste sumaxxx, sa li se blocheze conturile, sa te vad atunci ce ai face.
  • +3 (3 voturi)    
    Nostradamus al Romaniei, Dinu Patriciu (Duminică, 14 noiembrie 2010, 8:43)

    Geo [anonim]

    nu cred nimic din prezicerile acestui Nostrdamus al Romaniei, D-nul Dinu Patriciu. Trebuie sa ne ferim de el cand face aceste afirmatii inseamna ca urmareste sa mai puna mana pe ceva din cea mai ramas din Romanika.
    Tot el prezicea mai in primavara ca vom avea un curs de euro/lei la 5 lei, era in avantajul lui.
    Si uite asa marele bogat al Romaniei arunca un cartof fierbinte pt.noi populatia de rand pentru a da mereu vina pe guvernantii nostri sau mai sigur pe Basescu.
    Acesta este Patriciu isi urmareste numai interesul sau personal, cum sa creasca averea lui.Asa a fost si cand a luat de la noi Rompetrolul, cand si-a insusit creantele din Libia.
    Acest Vanga al romanilor
  • -1 (1 vot)    
    A@.com (Duminică, 14 noiembrie 2010, 11:10)

    Soim [anonim]

    Mai, de ce nu il lasati voi pe patriciu sa ia el niste masuri de relansare economica??
    :D
  • +2 (2 voturi)    
    Adevara cauza a crizei din Romania (Duminică, 14 noiembrie 2010, 12:44)

    grivei [anonim]

    PSD si PNL au interesul ca Romania sa fie in criza cat mai mult si profund, pt a justifica o schimbare de putere si sa puna ei mana pe putere.. Se fac ca uita ca aceasta criza este globala nu numai in Romania. Cele doua partide sunt conduse in fapt de moguli, pentru interese meschine antiromanesti. PNL-ul are la carma pe Dinu Patriciu interesat de afacerile proprii in care lucreaza cu entitati din RUSIA(exKGB).PSD-ul(Iliescu Adrian Nastase, baronii centrali+baronii locali si grupurile lor de afaceri+PC_Voiculescu au interese specifice =>conectare la resursele bugetului de unde sa suga cat mai mult, controlul institutiilor statului (justitie politie, servicii secrete ca sa nu fie prinsi la furat. Miza pentru Romania este foarte mare. Ori se reuseste consolidarea statului de drept ori cade din nou sub controlul grupurilor de politicieni corupti si grupurilor lor de afaceri. Asa-zisa cearta PNL-PSD este de fatada ca sa nu piarda PNL-ul electoratul pacalit in 2009. De fapt toti au interese comune ce nu coincid cu interesele nationale ale poporului roman.
    • +1 (1 vot)    
      unu (Duminică, 14 noiembrie 2010, 15:56)

      unu [anonim] i-a raspuns lui grivei

      ce bine ca mi-ai deschis mintea! era sa votez cu ei. ptiu, drace!
  • 0 (0 voturi)    
    criza (Luni, 15 noiembrie 2010, 21:51)

    crizantema [anonim]

    Nu exista nici o criza!
    De ce?
    Niste pui de smecheri n-au reusit sa realizeze niste afaceri bancar-imobiliare in SUA si au declarat criza .
    In economie panica creata artificial a antrenat nista muisti de afaceristi sa profite.
    Si apoi s-a molipsit toata lumea...
    Producem la fel ca si in 2008 deci nu e e vorba de criza .