VIDEO Basescu, despre Curtea Constitutionala: E evident cat de penibila poate fi o institutie inconsecventa cu propriile decizii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 13:49 Actualitate | Esenţial


Seful statului a declarat, joi, ca au fost probleme serioase in discutiile cu FMI, CE, BM legate de "credibilitatea si predictibilitatea" deciziilor institutiilor juridice ale Romaniei, care adesea, "fara justificare si temei constitutional", au interferat "masiv" politica economica a Guvernului, relateaza Mediafax.

"Am avut probleme extrem de serioase in discutiile cu FMI, UE si Banca Mondiala legate de credibilitatea si predictibilitatea deciziilor institutiilor juridice ale Romaniei, care adesea fara justificare si temei constitutional sau legal au interferat masiv politica economica a Guvernului", a spus presedintele Traian Basescu, la Conferinta "Parteneriat pentru crestere economica in 2011", organizata de "Ziarul Financiar" si Consiliul Investitorilor Straini.

Potrivit sefului statului, faptul ca s-au luat decizii extrem de importante nu pe criterii constitutionale, ci pe criterii de oportunitate "pune Romania intr-o situtie extrem de dificila".

"Aici cred ca este evident pentru oricine cat de penibila poate fi o institutie a statului roman care spune, da, facem pensiile dupa contributie, dar la o sigura categorie nu, cea in care sunt si eu. Sau, da, ar fi buna Legea educatiei, dar sa afectezi profesorii ... pai si noi cativa suntem profesori", a mai spus el.

Potrivit presedintelui, s-a pus la nivel politic si de experti problema cine stabileste in fapt politicile economice.

"A fost un lucru exprimat si la nivel politic si la nivelul expertilor care numai ce au parasit Romania: Cu cine trebuie sa vorbim, cu cine stabilim politicile economice?! Le stabilim cu Guvernul sau mergem sa negociem cu Curtea Constitutionala?!", a spus Basescu.

In opinia sa, este o problema pe care Romania nu a rezolvat-o si care trebuie rezolvata rapid.

"Institutiile abilitate sa ia masuri pe timp de criza sunt Guvernul si Parlamentul si nu alte institutii. Sper ca anul 2011 sa fie un an in care cei care au responsabilitate pentru politica economica a tarii sa fie si cei care sa poata lua decizile - Guvern si Parlament", a subliniat seful statului.

Traian Basescu a adaugat ca "cea mai mare lovitura pe care a primit-o Romania a fost nevoia de a creste TVA".

"Si acum regret enorm cresterea TVA, ca alternativa la decizia curtii constitutionala de a nu accepta scaderea temporara a pensiilor (..) cei care au pierdut masiv au fost pensionarii si vor pierde pe termen lung in locul unei reduceri temporare pana la 31.12. e clar ca pensionarii au fost puternic afectati de inflatie si de cresterea preturilor la alimente.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















4783 vizualizari

  • +18 (34 voturi)    
    Bravo. (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:18)

    bgd [utilizator]

    Trebuia spusa treaba asta pana la urma. Chestia e ca nu prea avem ce sa le facem.
    • -11 (25 voturi)    
      ?? (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:25)

      eu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      pai cum vine mai... e nasol sa comentezi deciziile presedintelui ca vezi e alesul poporului dar presedintele are voie sa se lege de CC...
      • -12 (22 voturi)    
        sa renuntam la curte si la parlament! (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:37)

        2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui eu

        astia mai mult incurca decat ajuta statul roman.
        asta ne crede prosti?
        adica a marit tva la 24% permanent pentru ca nu a putut reduce pensiile pana la sfarsitul anului? adica 15% din pensiile pana la sfarsitul anului se recupereaza in 2-3 ani de tva 24%? acum am inteles unde a invatat roberta sa numere. nu de la pristanda ci de la basescu.
        va pup de pe acum. nu mai am rabdare sa vina 2012
        • +8 (12 voturi)    
          vad ca realitatea si antenele (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:18)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

          si-au facut treaba: romanii chiar nu mai respecta institutia presedentiei..
          • -7 (11 voturi)    
            asta cu institutiile (Joi, 11 noiembrie 2010, 17:09)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui cristi

            Cred ca base s-a gandit la institutia presidentiei cand vorbea de penibilitate si inconsecventa.
            • -2 (6 voturi)    
              da, la antene am vazut. si la realitatea (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:39)

              2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui Xu

              ca basescu (nu doar ca mi-e greu dar si evit sa-i spun presedinte) l-a facut gaozar pe unul, pui de comunist pe altul, pe alti i-a si lovit, unei ziariste i-a smuls telefonul si a facut-o tiganca imputita.
              evident, toate astea sunt pline de pixeli albastri dar eu tot astept cu nerabdare sa scap de boc si de asta
            • 0 (0 voturi)    
              base vorbeste oare alta limba..... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:56)

              myra [anonim] i-a raspuns lui Xu

              nu sunteti in stare sa ganditi limpede si nici macar sa intelegeti o declaratie data de presedinte.nu e logic ce a spus,cu ce va afecteaza fratilor?stati cu urechile bine deschise la realitatea si antena,ca o sa invatati multe.....
        • -5 (11 voturi)    
          institutiile statului se ataca intre ele? (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:23)

          2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

          nu mai stiu niciun alt caz in care o institutie a statului sa atace o alta institutie a statului. ma refer la perioada antebasinista. ca tot in periaoda asta am mai vazut presedintia atacand guvernul.
          • 0 (0 voturi)    
            Da, ai dreptate (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 13:35)

            Ramona [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

            De aia era liniste si pace, se privatizau toate fara sfortari prea mari iar contractele defavorabile Romaniei sunt beton si confidentiale.
        • +8 (12 voturi)    
          Esti dus... nene eu (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:39)

          ionionut [anonim] i-a raspuns lui 2012 - sfarsitul lumii portocalii

          Du-te domne la scoala si invata sa socotesti matale pana atunci. 5% din venitul a 20 de milioane de oameni este mai mult (valoric, ca suma absoluta) decat 15% din venitul a 5 milioane. Se recupereaza intr-un an (asa cum ar trebui), nu in mai multi.
          In rest... numai de bine. Asteapta 2012 sa mai pice ba o sticla de ulei, ba o punga de faina! Sau mai bine fugi si cauta ceva de lucru, macar vezi si matale cum e cu sudoarea aia cu care se castiga banii.
          • +1 (3 voturi)    
            s-o luam ca la clasa 3-a (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:36)

            2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui ionionut

            5% din venitul a 20 milioane inseamna 20% din venitul a 5 milioane. adica aia 15% pentru 7 luni se acopereau in 4 luni, nu intr-un an. asta presupunand ca nimeni nu face econonomii si nu are arte la banca - altfel nu s-ar strange 5% din tot venitul.
            nu-mi duce mie grija. n-o sa astept sa-mi platesti tu mie pensia. poate doar chirie :P
          • +3 (3 voturi)    
            care 5% din venit??? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 7:50)

            bula [anonim] i-a raspuns lui ionionut

            s-a marti TVA cu 5%. TVA nu e venit (s-o fi ducand tot venitul pe cumparaturi, chirie nu, intretinere nu, cumparaturi la negru nu?). Pana aici stam prost cu logica. Iar marirea TVA cu 5% inseamna marirea pretului cu 4,2%. Acum stam prost si cu aritmetica. Locuim in tzara vreo 18 milioane (restul prin vest). Cei 18 mil. cuprind si sugarii si pe cei ce nu se mai ridica din pat. Ba chiar si pe cei de la tara care-si "cumpara" ouale din curtea proprie (FARA TVA). Si cu asta stam prost. Cu politica stam bine: urlam minciuni, poate, poate gasim pe careva sa ne creada.
    • -11 (25 voturi)    
      E clar ... suntem terminati (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:34)

      Legea mai presus de orice criza [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Cum poti sa aperi declaratia asta a lui Base? Sa intre in capul oricarui om din Romania: NIMIC NU JUSTIFICA INCALCAREA LEGIII! Nici criza, nici greva, nimic! Daca se vrea lupta cu criza, tb date masuri care sa nu incalce nici o lege (si se putea, dc se dorea). Ori de toate legile trantite la CC se stia ca nu sunt legale. Nu de alta ... dar dc nu le oprea CC din Romania, le oprea CEDO si atunci plateam toti de nu ne vedeam (cum pb o sa se intample cu cumulu pensie-salariu). Dar pb cand venea scadenta ... Base era istorie de mult si nu il intereseaza.
      • +14 (24 voturi)    
        . (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:46)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Legea mai presus de orice criza

        "Aici cred ca este evident pentru oricine cat de penibila poate fi o institutie a statului roman care spune, da, facem pensiile dupa contributie, dar la o sigura categorie nu, cea in care sunt si eu. Sau, da, ar fi buna Legea educatiei, dar sa afectezi profesorii ... pai si noi cativa suntem profesori"

        N-are dreptate? Ha...si cam cata are. Protejarea interesului propriu e pe locul 1, indiferent ca esti judecator la CC sau parlamentar si iti votezi un buget mult mai mare.
        • +4 (8 voturi)    
          Cred ca vorbeste le legile lui Moise (Joi, 11 noiembrie 2010, 16:14)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          care au un Autor mai respectabil decat autorii legilor MAI PRESUS de criza.

          E evident ca declaratia este corecta.
        • -3 (3 voturi)    
          Treaba merge lesne (Vineri, 12 noiembrie 2010, 8:09)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui bgd

          atata timp cat urmareste interesele personale ale celor implicati. Basescu isi baga singur bete-n reformand statul contra intereselor personale ale bugetarilor. Reforma statului se face cu bugetarii si institutiile statului si nu contra lor!
      • +11 (21 voturi)    
        Logica si economia mai presus de lege (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:47)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Legea mai presus de orice criza

        Ce se stia ??? Exista undeva in constitutie vrun paragraf care zice " cuantumul pensiei nu poate fi scazut"??? Sau e doar decizia a 9 fosti membri de partid care voteaza dupa cum le dicteaza partidul sau mai nou dupa cum le dicteaza interesul personal.
        Cum poate fi catalogata o curte constitutionala care spune ca e constitutional sa calculezi pensiile dupa contributie, mai putin pensiile magistratilor. Nu-ti miroase deloc a conflict de interese? ori esti platit sa tii partea judecatorilor in aceasta magarie, ori IQ-ul tau se exprima cu o singura cifra.
      • +12 (20 voturi)    
        bugetul e o lege! (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:51)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Legea mai presus de orice criza

        daca CCR declara bugetul neconstitutional, pt. ca (de ex) CR decide ca trebuie mai multi bani la magistrati decat la educatie, sau decide triplarea pensiilor (in numele dreptului la un trai decent - scris in Constitutie), e OK??? atunci sa desfiintam guvernul, CJ, primariile, caci orice politica economica se face la nivelul CCR. Apropos,daca CCR decide sa uneasca orasul Voluntari cu orasul Mizil, tot OK este???
        • -5 (9 voturi)    
          nu ai inteles deloc ce face CC (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:17)

          Legea mai presus de orice criza [anonim] i-a raspuns lui bula

          Nu CC decide daca Mizil si Voluntari se unesc. CC spune daca legile si activitatile care au dus la unirea Mizilului si Voluntarului sunt LEGALE! La fel si despre buget si alte masuri. Curtea spune da puteti scadea pensiile dar nu asa cum ati ales voi, alegeti alta metoda. Din cauza asta s-au inventat legile, ca sa nu faca toti dupa cum ii trazneste capul.
          • +1 (5 voturi)    
            legea e legala? (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:14)

            bula [anonim] i-a raspuns lui Legea mai presus de orice criza

            asta ti-e argumentatia?CCR respinge legi pe motive din Constitutie. Deci daca i se pare CCR ca acel text impiedica (chiar si dupa 10 ani) unirea celor doua orase, pt. ca locuitorii nu vor avea un trai decent, poate declara unirea ca neconstitutionala. Daca mai vrei un exemplu de logica, cum de poti "revizui" pensiile CU EXCEPTIA magistratilor???
        • -3 (9 voturi)    
          ai dreptate... (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:29)

          el che [anonim] i-a raspuns lui bula

          nu stiu cum de nu am vazut-o pana acum!? basescu este singura salvare a poporului roman. el este singurul care detine adevarul suprem...
          • 0 (4 voturi)    
            legea CNSAS (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:15)

            bula [anonim] i-a raspuns lui el che

            e de dinainte de Basescu. De ce a fost demolata de CCR?
          • 0 (0 voturi)    
            Gresesti (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 13:37)

            Ramona [anonim] i-a raspuns lui el che

            Singurul care detine adevarul absolut esti tu.
      • +5 (9 voturi)    
        clar opac (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Legea mai presus de orice criza

        poate ne explici si nou ce lege s-ar fi incalcat daca scadeau pensiile sau care lege spune ca guvernul nu poate sa-si asume raspunderea pe o lege care este in dezbatere in parlament. ca deh, ccr judeca doar cazurile in care constitutia nu da o solutie clara, deci practic ccr acopera gaurile din lege, nu respecta nici o lege.
        au scazut pensiile si in alte tari din europa si nu s-a ajuns la cedo. sau crezi ca psdnl se ducea la cedo sa reclame ca guvernul si-a asumat raspunderea pe lege si a incalcat drepturile omului?
        ca veni vorba, daca nu justifica nimic incalcarea legii atunci toti cei care au participat la revolutie sunt infractori, nu?
      • +5 (7 voturi)    
        Oamenii fac legea,nu invers! (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:50)

        traian [anonim] i-a raspuns lui Legea mai presus de orice criza

        Legea,legea,legea...Pun pariu zece contra unu ca dupa tine roaata nu trebuia inventata pentru ca tipul ala care a nascocit-o nu avea trecute in fisa postului atributiuni in cercetare aplicata.Plus ca roata a fost un dezastru pentru cei care carau cu carca...Mare parte dintre ei au ramas someri si au trebuit sa se recalifice.Unii s-au recalificat asa de bine ca urmasii lor din 2010 au ajuns sa posteze comentarii despre lege pe Hotnews...
        Nici o grija,pamantul asta nu a inceput si nu se va termina cu legile pe care noi le interpretam mai rau ca manelistii amatori...Totul se schimba,chiar daca multi nu sunt de acord cu asta...Nimic nou sub soare...
    • -3 (9 voturi)    
      Politica economica a guvernului (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:36)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bgd

      trebuie sa respecte constitutia si legile tarii. Companiile private pot sa faca reduceri de cheltuieli respectand legile in vigoare neavand nevoie de modificarea lor. Guvernul sa ia exemplul de la ele.
      • +11 (13 voturi)    
        care legi? (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:52)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        daca CCR le poate declara neconstitutionale si la multi ani dupa??? Exemplu: legea CNSAS din 2003 si daramata in 2008.
        • +2 (2 voturi)    
          chiar asa (Vineri, 12 noiembrie 2010, 9:25)

          rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui bula

          la fel cu legea ANI (Agentia Nationala de Integritate), cu declaratul averilor...pana la un punct a fost constitutionala si in vigoare, cand a venit randul magistratilor sa le fie cercetate averile brusc a devenit ne-constitutionala...pai nu-i penibil? Ce credibilitate mai are aceasta institutie?
    • -4 (6 voturi)    
      decredibilizare (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:51)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Pai doar Curtea Constitutionla a mai ramas sa fie decredibilizata. Daca domnul presedinte, este mai justitiar decat C.C. democratia noastra are o problema.
      Care va mai fi increderea cetatenilor in institutiile statului domnule presedinte?
      Nu cumva comunicarea unui adevarat lider daca apar disfunctii ar trebuii facuta in interiorul acelei institutii?
    • -3 (3 voturi)    
      vint la pupa (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:17)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui bgd

      iar a mai bagat o fisa in tonomate piratul sef
  • +15 (25 voturi)    
    !!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:22)

    Cris [anonim]

    Respect oamenii care spun lucrurilor pe nume.
    Respect pentru Domnul Presedinte!
    • 0 (0 voturi)    
      moneda (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:31)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Moneda falsa, ca oricare pirat este in afara legii!
  • -8 (20 voturi)    
    ca guvernul Romaniei e mai consecvent???!!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:26)

    lili [anonim]

    Nici Dl Boc nu e mai breaz cand e vorba de consecventa, nici altii..... Politicienii Romaniei nu sunt dintre cei pe care sa pui baza, care si fac ceea ce spun.... Din acest pdv cred ca Dl Boc bate orice record... daca as relua cate si mai cate a spus Dl Boc in astia 2 ani si cate din ce-a spus a facut.... Nici nu mai merita..... Mai ales alea cu urmarirea fondurilor europene de catre ministri si prefecti......Si Dl Basescu are ceva probleme cu inconsecventa, vezi Referendumul cu care a castigat prezidentialele , ala cu restructurarea Parlamentului Romaniei, Parlament in care majoritatea portocalie nu da nici un semn ca ar vrea asa ceva, dar nici Dl Basescu nu e prea consecvent sa le reaminteasca ce promise in campanie.....Si mai vorbesc guvernantii de inconsecventa altora, pe-a lor n-o vad......
    • +8 (22 voturi)    
      Lili, inca mai au bani aia de te platesc? (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:37)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui lili

      Inca mai au bani cei de la PSD sa te plateasca sa scrii timpenii pe toate forumurile? In afara de jos basescu mai stii sa spui ceva?
      • -3 (17 voturi)    
        da' ceva argumente , nu aveti??!!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:47)

        lili [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ???????!!!!!!!!!!!!!
        • -5 (9 voturi)    
          ai inteles gresit lili (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:16)

          2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui lili

          ei nu au nevoie de argumente. ei arunca noroi. atat. si n-au nevoie de nimic altceva. dreptatea absoluta este al simpatizantii pdl.
          astia chiar nu pot accepta ca este posibil ca nu tot ce vad pe antene sa fie fals. poate e 90% dar mai sunt 10%. asa cum nici miscarile guvernului nu sunt toate proaste. doar majoritatea.
          dar asta e. ei cred ca 50% (ceilalti) se inseala in proportie de 100% si 50% (ei) au dreptate 100%
        • +8 (10 voturi)    
          Sunt constient ca-mi peird vremea (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:37)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui lili

          Dar hai sa dau si argumentele.
          In acest articol se vorbeste despre CONFLICT DE INTERESE!!!.
          Adica eu ca judecator decid ca e constitutional ca pensiile sa fie calculate dupa contributia de-a lungul vietii, mai putin pensiile judecatorilor care trebuie musai calculate dupa salariul din ultima luna. Iti miroase vroleak a conflict de interese chestia asta??
          Ai mai auzit pe undeva in lume o asemenea decizie a unei curti constitutionale???

          Ce legatura are conflictul asta de interese cu inconsecventa lui Basescu sau a lui Boc? Sau cu inconsecventa tuturor politicienilor in general. ca si aia de te platesc pe tine sunt macar la fel de hoti, de inconsecventi, de populisti.
          Ajung sa citesc zilnic comentariile tale si nu pot sa nu observ ca pe orice subiect tu ai i singura reactie: "basescu si boc sunt mai rai ca cceilalti."
        • +3 (3 voturi)    
          ba da (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:35)

          gica [anonim] i-a raspuns lui lili

          ARTICOLUL 16
          (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
          (2) Nimeni nu este mai presus de lege.
      • +6 (8 voturi)    
        Propunere (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:59)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Eu am mai propus sa se publice pe Home Page primii 10 useri cu cel mai mare nr. de postari din ziua sau saptamina sau luna precedenta. Se poate face dupa nume si ip (fara afisarea ip-ului).
        Ar fi o statistica intersanta.
        • +4 (6 voturi)    
          completare (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:18)

          2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          eu as vrea sa nu poti comenta decat logat. si sa se poate loga un singur utilizator la un ip :)
        • +5 (5 voturi)    
          E o propunere foarte buna (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:38)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

          Ce parere aveti domnilor de la Hotnews? Se poate face un astfel de clasament??? In felul asta avem sansa sa inchidem gura postacilor, poate chiar sa-i si alungam spre alte site-uri.
    • -3 (7 voturi)    
      cei din jur (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:54)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui lili

      micsoreaza cota unica la 5%,tu ca premier, de dragul lui LILI, ramai consecvent si nu schimbi nimic?
  • -2 (18 voturi)    
    Boc si constitutionalitatea... (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:41)

    George [anonim]

    Basescu, probabil, a luat lectii de constitutionalitate de la Boc! Si ce era sa invete? Doar nu ceva mai acatarii...
  • -4 (20 voturi)    
    Ce porc inganfat (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:49)

    2 boi [anonim]

    Ba, deci cat de gros la obraz tre sa fii ca sa acuzi duplicatatea unei institutii dupa ce tu traiesti in fieacare zi momente de schizofrenie.

    Sper sa mori incet si in chinuri impreuna cu acolitii tai.
  • -3 (17 voturi)    
    urmarind logica (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:59)

    alex [anonim]

    rezulta ca presedintele nostru e penibil. de cate ori a fost inconsecvent in declaratii?
    • +4 (8 voturi)    
      urmariti-o mai indeaproape (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:58)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ca altfel ii pierdeti urma. Presedintele s-a referit la deciziile unei institutii care poate impiedica adoptarea unor legi, reformele mult asteptate si chiar salvarea tarii de la faliment. Daca el insusi o fi inconsecvent in ce spune e alta poveste. Numai ca el nu face legi. Un sfat: cand postati pe langa subiect numai ca sa bifati impotriva lui Basescu macar nu va referiti la logica.
      • -2 (2 voturi)    
        ok (Joi, 11 noiembrie 2010, 16:14)

        alex [anonim] i-a raspuns lui codo

        este normal sa fie inconsecvent in declaratii care stabilesc o anumita directie. :)
      • +2 (2 voturi)    
        Reformele economice ale PDL (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:28)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui codo

        au in spate o minte foarte incurcata care nu este in stare sa rationeze la nivelul intregii societati. Spre exemplu PDL a dorit sa reduca veniturile bugetarilor fara sa le afecteze pe cel din mediul privat. Nu era nevoie de o lege care sa reduca cu 25% salariile ce poate fi usor contestata in justitie, trebuia sa taie complet sporurile, care oricum nu sunt cuprinse in contractul individual de munca, si economia era cam aceiasi.
        • +2 (2 voturi)    
          poate ca ai dreptate... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:51)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          dar si cresterile s-au facut tot pe baza unei legi...
          le putem lua inapoi, in baza aceleiasi hotarari judecatoresti, totul este sa se vrea...
          cat prioveste sporurile, si eu am sustinut acest lucru, dar se pot recupera, eventual pedepsi vinovatii, multe fiind ilegale...
    • +2 (2 voturi)    
      pacat... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:49)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ca nu iti folosesti inteligenta, pari un baiat care ar putea mai mult...
      asta ai inteles din declaratia lui basescu? ca cc este inconsecventa? fii tu consecvent si mai citeste odata tot... poate pricepi ce a vrut sa spuna si demonstreaza-ne tu ca nu are dreptate...
  • -2 (6 voturi)    
    prerogative (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:19)

    Marcu [anonim]

    Comentariul prezidential cu siguranta ca nu se incadreaza in prerogativele presedintelui. Mi se pare ca din nou se pozitioneaza undeva in afara a ceea ce-i permite legea si chiar bunul simt. Din cate cunosc nu exista nicaieri in lume instante de judecata perfecte dar in schimb exista in tarile cu o traditie in democratie un principiu, anume acela ca o hotarare irevocabila nu se comenteaza de catre institutiile statului ci doar se respecta.
    In aceasta situatie ma vad obligat sa-i dau dreptate presedintelui, Romania nu este un stat cu o traditie in democratie si nici nu are vreo institutie care sa-si inteleaga rolul.
    Sau mai pe scurt, Romania este tara nimanui si presedintele este nimeni...
  • -4 (10 voturi)    
    Constat... (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...ca pe langa faptul ca pe domnul Basescu il incurca foarte multe categorii socio-profesionale (pensionarii, salariatii la stat, somerii, elevii carora vrea sa le inchida scolile, studentii pentru ca ies prea "filozofi" si prea putin "chelneri" din scoli, mamele cu pampersii lor, handicapatii pentru ca vor asistenta sociala etc) are o problema si cu democratia, cu separarea puterilor in Stat. Il incurca tare mult Parlamentul, justitia cand "indrazneste" sa se pronunte asupra legalitatii sau nu a unor masuri pompieristice tampite si in general cam orice institutie / persoana care nu face cum vrea domnia sa ... presedintele atoatecunoscator care face calcule cu pixul pe hartie in direct la TV.

    Domnul Presedinte, dictator wannabe, nu e decat imaginea perfecta a colectivitatii poporului roman: prost crescut, smenar, manelist, incult, autosuficient dar "priceput" in toate, imposibil de contrazis chiar si atunci cand spune ca negrul este alb si albul este negru.

    Astept cu interes afundarea in recesiune, neprimirea in Schengen, amanarea adoptarii Euro, indatorarea in forma continua si inutila a Romaniei, plecarea tuturor medicilor din tara, colapsul sistemelor de sanatate si invatamant si in general cam toate cele care se vor intampla in mod natural acestei tari sub mareata conducere a acestui politruc toxic.
  • -2 (10 voturi)    
    Presedintele Curtii e chiar omul numit de EL:)) (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:36)

    alexandra [anonim]

    Sa intelegem ca nu vi se mai asculta ordinele ? Doar, presedintele curtii a fost numit de dumneavoastra ? Hehheheeh ,,, ce ma amuza !!!! Sunteti batut cu propiile dumneavoastra arme Domnule Presedinte . Din pacate insa , distractia aceasta nu ne costa decat pe noi cei care am mai ramas si care mai muncim in tara asta .
  • -2 (8 voturi)    
    Curtea asta... (Joi, 11 noiembrie 2010, 16:21)

    johnny [anonim]

    Chiar nu pot fi de acord cu dl.Base de data asta. Ar trebui sa isi aminteasca vreo doua chestii despre Curtea asta "penibila": 1. Cei 322 - Curtea a decis in favoarea cui? 2. Alegerile "fraudate" - Curtea a decis ok, iarasi. Atunci nu era penibila...
    Cat despre Guvern, stiau perfect ca micsorarea pensiilor e neconstitutionala, dar au mers in continuare cu ea, mizand pe faptul ca au majoritatea la CCR. O tampenie cat casa, pt ca o masura curat neconstitutionala nu poate trece nici chiar in conditiile astea. Si oricum, CCR-ul asta penibil le-a permis reducerea de salarii si eliminarea pensiilor speciale.
    Cat despre atacurile intre diferitele institutii ale statului, asta e tipic pt Romania. Pacat ca se insista in ele, oricum decizia Curtii tot aia ramane indiferent de ce parere are Base.
    • +2 (2 voturi)    
      esti pe dinafara... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:57)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui johnny

      ceea ce sustii tu tocmai ca cc nu a facut, pensiile magistratilor ramanad la fel... sau ele nu sunt speciale? sau ei sunt deasupra legii?
      dreptul intyernational ce spune despre asemenea specimene?
      dar ca sunt inamovibili? nu se incalca anumite drepturi? indiferent de decizia lui, de raul facut, el nu poate fi tras la raspundere...chiar si ceausescu a platit...
  • +4 (6 voturi)    
    Multi da prosti sau invers? (Joi, 11 noiembrie 2010, 17:41)

    Laur [anonim]

    Sincer mi-e cam teama sa vin in Romania si sa am discutii cu fostii mei colegi si amici. Ei sunt acum jumatate in tabara celor care zic ca tot ce face Base face prost si ceilalti invers. Nimeni nu mai are timp sa citeasca sau sa fie atent la problema in discutie. Tonomatele A3 si Realitatea i-au facut si pe ei tonomate desi primii accepta ca A3 si RTV mint si dezinformeaza dar le place! Adica exact cazul romancei omorata pe peron in Italia: trecatorii au vazut sange pe jos dar le parea bine ca este sangele unei romance. Aici Basescu s-a referit la o problema ridicata de niste "arieni" care vin dintr-o lume normala in tara lui Ilici, Felix, Nus si Patriciu: fratilor, cand discut o chestiune economica in romanica cu cine trebuie sa discut, cu guvernul, cu BNR, cu CC cu CNA-ul, cu RTV, cu A3, cu Spitalul Balaceanca? La asta s-a ajuns: fiecare institutie are drept de decizie asupa alteia fara a avea competente. Este exact imaginea parlamentului: fiecare se pricepe la absolut orice fara pic de jena insa ar pica si examenul de clasa a V-a. De aceea ma tem, de cei care se pricep la toate!
  • 0 (4 voturi)    
    lipsa de obiectivitate (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:59)

    cititor hotnews [utilizator]

    Cand deciziile cc ii sunt favorabile aceasta este buna..
    Cand nu ii convine deciziile cc aceasta nu mai este buna.
    Stil clasic basescian..
  • 0 (2 voturi)    
    tiranul (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:30)

    Gabriel [anonim]

    Sa avem grija! Basescu lucreaza ca un tiran! Dezbina si vrea sa stapaneasca! Actiunile lui din ultima vreme lovesc in institutiile fundamentale ale statului..., sa nu ne trezim ca apare un nou tiran!
  • -1 (3 voturi)    
    Corecta afirmatia (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:35)

    dragoshenko [utilizator]

    Dar a gresit institutia: de fapt inconsecventa e a institutie Presedentiei prin reprejentatntul ei Traian Basescu.
    De fapt daca ar fi un campionat de inconsecventa intre politicieni, Basescu ar castiga detasat: el isi schimba parerea mai des ca lupul blana.
  • +1 (1 vot)    
    pleasna (Vineri, 12 noiembrie 2010, 11:56)

    pupu [anonim]

    Dece nu vorbeste presedintele despre Codex Alimentarius si despre efectele aplicarii lui asupre ROMANILOR?!