Acceleratorul LHC a recreat un mini Big Bang cu temperaturi de un milion de ori mai mari decat in centrul soarelui

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:36 Actualitate | Esenţial


Uriasul accelerator de particule de la granita franco-elvetiana a recreat un mini Big Bang prin coliziuni de ioni de plumb, experiment in care s-au atins temperaturi de 10 trilioane de grade, de un milion de ori mai mari decat in centrul soarelui, scrie BBC. Seful proiectului spune ca experimentul reusit e un semn ca acceleratorul a atins maturitatea necesara pentru a realiza in anii urmatori ciocniri de electroni in cautarea "particulei lui Dumnezeu".

LHC a ciocnit cu succes ioni de plumb, reusind sa atinga cele mai mari temperaturi intalnite vreodata intr-un experiment stiintific: 10 trilioane de grade. Coliziunile de ioni de plumb facute la viteza apropiata de cea a luminii genereaza un sistem cu temperatura extrem de mare de cateva mii de milioane de grade apropiate de cele inregistrate la o milionime de secunda dupa nasterea universului acum 13,7 miliarde de ani.

Acest sistem este ca o "minge de foc" numita plasma quark-gluon dupa numele celor doua particule (quarcii si gluonii) prezente in protonii si neutronii nucleului ionului de plumb. Exact aceasta plasma exista in primele momente dupa nasterea Universului, inainte ca materia sa fie in forma sa actuala, explica fizicianul Federico Antinori, citat de Le Monde.

Studiind aceasta plasma, fizicienii spera sa afle mai multe despre asa-munita "Strong force" (Forta Nucleara Tare) care face ca protonii si neutronii sa ramana integri si stabili.

Experimentul a trecut de o etapa importanta, iar dupa analizarea datelor colectate din aceste coliziuni si dupa ce acceleratorul va fi oprit intre decembrie si februarie se vor relua experientele de baza, cele de ciocnire a protonilor in incercarea gasirii bosonului Higgs.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13561 vizualizari

  • -46 (62 voturi)    
    Ne-o facem cu mana noastra... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:44)

    Rescatorul [anonim]

    Vor gasi "particula lui Dumnezeu" in anul 2012. Dar, pentru cine?
    • +33 (41 voturi)    
      aşa (Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:51)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      Ţine minte că Omul nu poate provoca Apocalipsa făcând lucruri pe care nu le înţelege! Cu lucrurile cunoscute şi controlate, cum ar fi fisiunea nucleară, da! Tot aşa era privit Tesla; un "magician" care făcea experimente de magnetism. :) Răbdare!
      • -34 (44 voturi)    
        Am rabdare, desigur... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:04)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui xcristi

        Nu mai este mult pana in 2012. Si nu este vorba de "Apocalipsa" sau de dogme.
        • +42 (44 voturi)    
          E vorba de Click, Cancan si Libertatea (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:18)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          Ele au proorocit sfarsitul lumii!!!
          • +10 (12 voturi)    
            nu mai aveti umor (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:30)

            radu [anonim] i-a raspuns lui marius

            Indrajiti mai sunteti ! Trebuie sa va fie explicate glumele. Nu exista om atat de prost pe lume (sper) sa se teama de o proorocire facuta de Click, Libertatea sau CanCan! Repet, sper
            • +18 (20 voturi)    
              Ignoranta va aduce sfârsitul lumii (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:15)

              Gheonoaia [anonim] i-a raspuns lui radu

              Analfabestismul stiintific e boala de care sufera nu doar o mare parte a poporului român, ci si o mare parte a populatiei Pamântului. În plus, atractia pentru pseudo-stiinta umple vidul intelectual cu tot felul de gogomanii, de la cristalele lui Emoto, pana la apocalipsa din anul 1000, 2000, 2012... Daca în învatamântul obligatoriu s-ar pune mai mult accentul pe fizica, biologie, chimie, intr-un mod care sa le faca atractive si inteligibile, clarvazatorii ar muri de foame, iar Mama Omida s-ar topi in flacara violet.
              • +2 (2 voturi)    
                frumos spus! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 0:43)

                Archon [anonim] i-a raspuns lui Gheonoaia

                QFT !
                • 0 (0 voturi)    
                  Erata. (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:12)

                  Gheonoaia [anonim] i-a raspuns lui Archon

                  A-nal-fa-be-tis-mul, analfabetismul, analfabetismul :)) Acum e bine.
              • +1 (1 vot)    
                dar nu este cazul! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 6:32)

                Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Gheonoaia

                Ai vazut propunerea legislativa referitoare la vrajitorie? Sunt legalizate vrajitoria, ghicitul, solomonarii, etc. Vpor trebui sa elibereze nu numia factura si chitanta fiscala, ci si "certificat de garantie", ca sa poti sa il reclami la protectia consumatorului daca nu ti-a adus iubirea inapoi, conform contractului ... Evident ca vor avea destui clienti!
                • 0 (0 voturi)    
                  Mirific ! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:29)

                  Gheonoaia [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

                  Asta e "datoria" statului - sa scoata bani din impozitele pe orice, iar la vreme de criza, se pare ca activitatea e foarte profitabila, deci ce mai conteaza ca pe termen lung fenomenul se transforma intr-un simptom al unei decaderi intelectuale generale. Sa trecem iarna si e de ajuns... Cealalta datorie a statului - sa se ocupe de educatia cetatenilor si de formarea unei clase mijlocii instruite - e paguboasa. E ca si cum le-ai da arme iobagilor si le-ai arata si cum sa tinteasca eficient.
              • -1 (1 vot)    
                Aha (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 9:04)

                Gheonoiu [anonim] i-a raspuns lui Gheonoaia

                Asa e si cei mai multi care sufera de acest analfabetism sunt cei mai indarjiti in ridicarea stiintei ca solutie unica. Activistiii inculti sunt flagelul care bantuie internetul.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ahaaa (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:36)

                  Gheonoaia [anonim] i-a raspuns lui Gheonoiu

                  Nu mi-e foarte clar la ce te referi, insa daca este vorba de existenta unor "elemente" buimace, cu ochelari de cal si fara scrupule, atunci da, ca in orice orientare, si in domeniul asta exista extremisti si impostori. Si intr-adevar, "activistiii" (sic!) inculti sint cei mai periculosi pentru o ideologie, pentru ca o discrediteaza prin atitudine. Si ii gasim nu doar pe internet.
        • +13 (17 voturi)    
          De unde stii tu? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:40)

          Andu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          De unde stii tu de 2012 si toate tampeniile astea? Ai citit si tu un ziar de doi bani si te sperii aiurea.
        • +11 (15 voturi)    
          :D (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:52)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          Bigotism.

          Povesti de adormit copiii.
      • 0 (0 voturi)    
        pot fi date alte exemple (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:18)

        ok [anonim] i-a raspuns lui xcristi

        Omul experimenteaza tocmai pentru ca nu cunosc comportamentul atomilor in fuziune sau fusiune.
        Sa nu uitam ca, chiar in timpurile noastre savanti de mare prestigiu nu doreau un experiment cu arma nucleara demonstrand stiintific ca se poate produce o reactie in lant ce poate sa cuprinda intreg Universul.
        Nu cunosti foarte multe lucruri.
      • 0 (0 voturi)    
        pot fi date alte exemple (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:18)

        ok [anonim] i-a raspuns lui xcristi

        Omul experimenteaza tocmai pentru ca nu cunosc comportamentul atomilor in fuziune sau fusiune.
        Sa nu uitam ca, chiar in timpurile noastre savanti de mare prestigiu nu doreau un experiment cu arma nucleara demonstrand stiintific ca se poate produce o reactie in lant ce poate sa cuprinda intreg Universul.
        Nu cunosti foarte multe lucruri.
      • 0 (0 voturi)    
        pot fi date alte exemple (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:18)

        ok [anonim] i-a raspuns lui xcristi

        Omul experimenteaza tocmai pentru ca nu cunosc comportamentul atomilor in fuziune sau fusiune.
        Sa nu uitam ca, chiar in timpurile noastre savanti de mare prestigiu nu doreau un experiment cu arma nucleara demonstrand stiintific ca se poate produce o reactie in lant ce poate sa cuprinda intreg Universul.
        Nu cunosti foarte multe lucruri.
    • -10 (32 voturi)    
      sa vezi.... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:53)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      rascatorule, daca-i gasim particola, dumnezeu va avea de ce sa-i fie frica de noi. nu uita ca ne-a alungat din rai fara biblie, fara religie, fara cunostinte despre lume si acum, fara ajutorul lui, sintem aproape de a afla secretul secretelor facerii lumii.....
      • -6 (16 voturi)    
        Suntem inca departe (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:10)

        XOLV [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Suntem departe rau de "secretul secretelor facerii lumii" . Ce vom descoperi e ca nu exista forta nucleara tare sau bosson Higgs.
        • +12 (14 voturi)    
          Forța tare (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:45)

          Claudiu [anonim] i-a raspuns lui XOLV

          Forța tare se cunoaște încă din anii '30.
          Ar fi extrem de interesant să descoperim că nu există bosonul Higgs.
          • +6 (12 voturi)    
            Se cunoaste (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:05)

            xolv [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

            Se "cunoaste", dar nu a experimentat-o nimeni. La fel ca in cazul magnetismului pamantului, au zis hai sa inventam o forta care tine protonii si neutronii la un loc. Si asa s-a nascut forta nucleara tare. Fizicienii au incropit un model asa cum CRED EI ca funtioneaza materia. Tot ce s-a observat sunt efecte si doar atat.
            • +7 (9 voturi)    
              . (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:40)

              kid [anonim] i-a raspuns lui xolv

              Pai nu ti se pare logic si normal ca dupa ce se emite/enunta o teorie sa se si incerce demonstrarea acesteia ?

              Tocmai asta e ceea ce se face acum, mai demult s-au definit/enuntat niste teorii despre ce se CREDE despre ceva teorii pe pe care acuma fizicienii incearca sa le demonstreze prin experimentele pe care le fac.
      • +6 (6 voturi)    
        hmm (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:11)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Mama, nu crezi ca exagerezi? Secretul facerii lumii??? Si daca descopera bosonul Higgs tot o sa dureze zeci de ani, poate sute pana sa intelegem cum functioneaza, pentru ca in final sa poate fi aplicate ideile
      • +15 (19 voturi)    
        2012 (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:16)

        mitic [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        crestinii au religia asta...budistii zic altceva...pe ei God nu i-a aruncat din gradina...:)))
        cat despre experimente....nu e nimic gresit sa incerci sa-ti depasesti conditiia umana si sa incerci sa intelegi cine esti si de unde vii, ce te-a creat si cum ai fost creat, ce te tine in viata, si de ce,cum se face ca exista constante universal valabile si cum s-au intepenit ele la valorile alea,...samd...samd....suntem pe drumul cel bun....ca specie...iar 2012 va fi un an ca oricare altul...poate un pic mai agitat...:))))))
        • +2 (6 voturi)    
          Subscriu. (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:15)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui mitic

          .
      • -7 (15 voturi)    
        :) (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:17)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        De unde stii.. Poate acum Dumnezeu rade de noi, de ei, nu ? Nu stii cum s-a format Pamantul, exact, ma refer stiintific sau religios. Fiecare om crede ce vrea. D'aia a dat Dumnezeu creier, libertatea de a alege intre bine si rau.. Avem dreptul sa credem ce vrem.
        Dar poate acest LHC, pe care eu il admir pentru tehnologia si toate chestiile noi pe care le poate produce, pe care nu le stim, bla bla bla, nu va aduce nici un rezultat... Doar niste "simple" rezultate. POate LHC nu poate recrea "particula lui Dumnezeu". N-ai de unde sa stii ce ne rezerva viitorul, n-ai de unde sa stii exact cum s-a format Pamantul, n-ai de unde sa stii ce exista dupa moarte s.a.m.d.
        Asa ca mai bine asteptam si vedem..
      • -2 (10 voturi)    
        =))) (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:27)

        cosmin2509 [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        "Dumnezeu va avea de ce sa-i fie frica de noi" stiu ca este blasfemie dar nu ma pot abtine sa nu rad :)).
        Tu citesti ce scrii ? Sa fiu diplomat ...
        Tu esti paralel si cu stiinta si cu religia... Nici macar nu ma obosesc sa iti explic.
        • 0 (8 voturi)    
          este blasfemie .. (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:53)

          hash [anonim] i-a raspuns lui cosmin2509

          .. pentru cine inca mai crede in basme.

          evoluezi, dar mai ai pana sa scrii dumnezeu cu d mic. :D
      • +3 (5 voturi)    
        Dumnezeu... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:00)

        eu_2010 [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Parca Dumnezeu era atotputernic si ne iubea. Acum aflu ca de fapt nu numai ne-a izgonit din rai pt ca ii era frica de noi, ba mai mult, nu e atotputernic.
        Hotarati-va: este sau nu atotputernic?
    • +5 (9 voturi)    
      pentru noi (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:02)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Pentru noi, restul. Asa s-a inventat si bomba atomica de avem noi curent electric, asa s-a inventat si internetul, sa aiba si americanii ARPANET..asa s-au inventat multe care ne fac viata mai usoara...important e ca noile descoperiri sa fie folosite spre binele comunitatii...nimeni nu stie ce se intampla akolo, cu atat mai putin acei sceptici care propovaduiesc toata ziua sfarsitul lumii de la particula aia...ma indoiesc ca toate creerele alea adunate la Geneva sunt atat de inconstiente sa faca ceva spre distrugerea intregii lumi...si chiar daca ar fi asa, vom disparea prea repede sa ne dam seama ce ni se intampla :)
    • -5 (7 voturi)    
      Chiar asa (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:25)

      Magician [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Poate acest generator va fi sursa posibilului dezastru din 2010
    • +6 (10 voturi)    
      Salutari (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:54)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Salutari cititorilor de Libertatea si Cancan !
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:35)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Salutari din 2013.
  • +2 (4 voturi)    
    relativ (Marţi, 9 noiembrie 2010, 10:59)

    eu [anonim]

    hai ca e prea relativa treaba... sunt necuoscator dar cand vorbim de milioane, miliarde, trilioane si alte chestii de genul deja nu mai suntem in stiinta ci suntem in SF... sper ca stiit ce faceti acolo... :)
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:00)

      calin [anonim] i-a raspuns lui eu

      Pai bai e vorba de temperaturile alea pentru un volum extraordinar de mic. E ca si cum ai sta la 1 metru distanta de un foc mic (de chibrit de exemplu) a carui temperata e de 300 grade celsius si ti-ar fi frica sa nu te arzi.
  • +11 (17 voturi)    
    Superstitiosii ingroziti ! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:07)

    cir [anonim]

    Cercetarea este privita cu suspiciune si groaza de cei superstitiosi, in toate timpurile a fost asa. Bine ca acum nu mai au puterea, ca in Evul Mediu.
  • +5 (19 voturi)    
    esperiment (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:18)

    incetinitorul de particole [anonim]

    savanti elvetieni1 a-u reusit sa creieze temperaturi acopalictice si vo-r folosii rezultatele cercetarilor in creiarea unui urias prajitor de paine toast folosin-duse de rezultatele esperimentului. Aviz ateilor
    • +1 (5 voturi)    
      + pt incetinitor! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:01)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui incetinitorul de particole

      Asta e la misto, neseriosilor, de ce i-ati dati minusuri?! :D
      • +4 (4 voturi)    
        de fapt (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:29)

        incetinitor [anonim] i-a raspuns lui Kevi

        ai vrut sa zici ia-ti da-ti minusuri...
    • -5 (7 voturi)    
      esperiment (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:35)

      cst [anonim] i-a raspuns lui incetinitorul de particole

      scrii cu foarte multe greseli in 2 randuri asa ca nu mai scrie pe site-uri pana nu mai inveti sa scrii
      • +2 (2 voturi)    
        lol (Marţi, 9 noiembrie 2010, 22:50)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui cst

        Scuza-ma dar nu ma pot abtine... daca el nu habar are sa scrie, tu ai o mare problema cu numaratul :)

        Mai numara inca o data randurile... poate iese socoteala bine de data asta :))
    • +1 (1 vot)    
      hihi (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:45)

      radu_sgv [anonim] i-a raspuns lui incetinitorul de particole

      de-a dreptul "ascentral' :))
  • +1 (7 voturi)    
    Un pas inainte (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:21)

    Vlad [anonim]

    Plecand de la ideile ca toti oamenii sunt muritori, si toti isi doresc fericirea dar nu si-o gasesc, si ca toata materia existenta acum in univers a incaput in aprox 1 cm3 , mi se pare firesc ca fiintele intelegente sa caute o metoda de a reversa fenomenul de big bang
    • -2 (6 voturi)    
      ce spui?? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:42)

      hmhm [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Aaaa n-am inteles foarte bine - zici ca fericirea ar fi sa intram din nou intr-un cm3? Eu nu-s sigur ca vreau asta :)
      • +3 (5 voturi)    
        nu stiu de unde a scos 1cm^3 (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:56)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui hmhm

        sunt doua teorii majore legate de bigbang. in una din teorii toata materia, la inceput, era cuprinsa intr-un punct cu 0 dimensiuni, o singularitate. in cealalta, toata materia era cuprinsa intr-un volum de spatiu de dimensiune plank (cam 0,0000..1 metrii - 35 de zerouri dupa virgula). aceasi teorie spune ca s-ar putea foarte bine sa interpretam universul actual, functie de cum definim distanta, ca fiind inca de dimensiuni plank.
        • +4 (4 voturi)    
          Eh... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:43)

          PanterA [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Sunt sigur ca, intr-un moment foarte scurt al teoreticului big-bang, toata materia din univers ocupa 1cm3. Imediat dupa ce nu a mai avut dimensiuni planck.

          A zis si omul asa... in sens figurat. E mai usor de imaginat 1cm3 decat 10 la puterea -35.
  • +7 (9 voturi)    
    in vremuri normale (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:42)

    inkizytor [anonim]

    in vremuri normale descoperirea savantilor s-ar fi folosit la scurtarea supliciilor lor, in locul rugului clasic utilizandu-se "temperatura extrem de mare de cateva miii de milioane de grade". De-acum urarea pt ereticii savanti elvetieni va fi "arzate-ar acceleratorul" in loc de clasicul si anacronicul "arzate-ar focul". Asteptam si alte propuneri de utilizare in practica a descoperirilor elvetiene
  • +5 (11 voturi)    
    So tina tot asa! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:00)

    Lucian [anonim]

    Imi doresc sa creeze cat mai multe big-banguri din astea, sa crape de ciuda habotnicii si bigotii de toate culorile:))
    • 0 (4 voturi)    
      :)) (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:25)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Exact cum spuneam, vezi comentariul meu de mai jos.
      • -1 (3 voturi)    
        Pardon? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:11)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Unde am incercat eu sa explic ceva in comentariul meu? Mai citeste-l o data, poate e prea complex pentru tine! In fine, cand am zis "habotnici si bigoti" sa inteleg ca te-ai simtit vizat?
        • 0 (2 voturi)    
          :| (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:10)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

          Eu nu vad absolut nimic in comentariul tau decat o insiruire de caractere care dovedeste ca ai 4 clase si stii sa scrii - idei zero. Dar asa sunt eu, habotnic, nu reusesc datorita habotniciei mele sa inteleg motivul pentru care tu te bucuri de tampenia evlavioasa a altora pe care ii numesti habotnici si bigoti - in opozitie cu tine probabil care esti un munte de iluminare ;).
    • 0 (0 voturi)    
      ping-pong (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:06)

      lucia [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      De atatea bing banguri ai in cap numai ping pong intre neuroni.
  • +10 (16 voturi)    
    :) (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:07)

    rakkone [utilizator]

    E distractiv cum intr-o tara cu invatamantul la pamant, cu diplome falsificate/fraudate, cu examene copiate en gross, cu bac la misto, cu nicio universitate in top 500 mondial, orice articolas din categoria "stiinta pentru mase" starneste fluvii de comentarii demne de Gaga in care toti semidoctii prind aripi si devin fizicieni atomisti si ti-ar explica ei cum e cu tainele universului dar nu isi pierd timpul cu tine ca esti "cre(s)tin" si habotnic si nu intelegi nimic si nu exista Dzeu.
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:34)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      Uite de asta am dat scroll pana la baza articolului: ca sa citesc comentariile unor cretini. Si vad ca au inceput bine inca de la primul articol.

      A incetat sa ma mai sperie viitorul umanitatii cand vad comentariile de pe internet. Mi-am acceptat soarta si acum ma amuza.
      • 0 (0 voturi)    
        si eu ti-am citit comentariul. (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:04)

        expo [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        Ti-am citit comentariul si am constat ca a mai sporit cu unul numarul cretinilor.
    • +2 (6 voturi)    
      :)) (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:11)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      dar e si mai interesant cand vezi cate un bigot mistic, cu 2-3 clase, facand pe atotstiitorul si minimizand munca unor oameni care au un IQ mai mare decat tot arborele genealogic al bigotilor
      • +3 (3 voturi)    
        evident (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:06)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Evident ca si reciproca este valabila. Daca as fi prelat/cleric as propovadui abtinerea de la postat pe internet si de la datul cu parerea al fanaticilor bigoti, cand vad anumite postari de ultraortodocsi sau diverse ramuri sectare (yehova/adventisti/blabla) ma apuca plansul, nu aduc decat deservicii crestinismului in special si inteligentei in general. De multe ori stau si ma intreb daca asemenea postari sunt pe bune sau sunt "la misto" pentru a genera flame-uri si pentru a discredita crestinismul.
        • 0 (6 voturi)    
          he he, (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:43)

          hash [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          religia, de orice fel, trebuie discreditata.

          crestinismul nu face exceptie.

          e doar un val tras pe ochi ca sa te impiedice sa gandesti cu capul tau.
    • +3 (7 voturi)    
      si Soarele se invarteste in jurul Pamantului (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:37)

      unu [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      .... si Soarele se invarteste in jurul Pamantului ... nu-i asa? :)

      ... si universul are doar 7000 de ani

      ... si astrele sunt puse la distantele la care sunt doar pentru ca dumnezeu sa ne testeze credinta

      ... si copiii care mor la varste fragede mor pentru ca au avut parintii pacate

      cand o sa ai si tu macar liceu terminat mai vorbim, pana atunci continua sa studiezi ...Gaga (se pare ca ii cunosti comentariile foarte bine)
      • +1 (3 voturi)    
        retard roundup (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:17)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui unu

        - heliocentrism: a fost sustinut si de oameni de stiinta ai acelor vremi, nu doar de biserica. Nu fiti stupizi sa sustineti ca DOAR biserica a sustinut asta, asa era nivelul stiintei pe atunci.
        - sunt munti de crestini, de fapt majoritate covarsitoare, care considera vechiul testament si biblia ca fiind pline de metafore. Aparent multi "oameni de stiinta" de internet nu inteleg acest aspect, ei chiar cred ca in biblie se sustine stiintific ca universul are 7000 de ani.
        - pe 3 banuiesc ca ai scos-o din putul gandirii pentru ca oricum bitii sunt gratis si e bine sa ai mai multe argumente.
        - Da, sunt copii care mor ca actiune directa a tampeniei parintilor: betivi, drogati in per de sarcina, mame fumatoare, steroizi la tati cu ego mare si minte mica, condus cu copilul in masina si cu schnapsul in nas sau cu viteza. Toti acei copii mor din pacatele parintilor. Cand mor din alte motive mor pentru ca nu intervine nimeni nici in bine nici in rau, liberul arbitru si neinterventionism and shit.
        Intelegi, domnu Gaga?
        • +1 (3 voturi)    
          :P (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:50)

          hash [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          "sunt munti de crestini, de fapt majoritate covarsitoare, care considera vechiul testament si biblia ca fiind pline de metafore."

          eu nu le-as numi metafore. ci contradictii logice. nonsensuri.

          "pe 3 banuiesc ca ai scos-o din putul gandirii" - e un mod de a rade de inchipuiri, de a-ti arata ca religia nu are un cuvant de spus in perspectiva cosmologiei; n-ai inteles

          Copiii aia la care te referi, traiesc intr-o anumita conjunctura. Tot ce spui acolo e corect, mai putin partea cu pacatele. Pune in loc de "pacate" orice cuvant care nu face trimitere la religie si obtii o asertiune corecta.
          • 0 (2 voturi)    
            Contradictii "logice"? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 20:43)

            Sancho Panza [anonim] i-a raspuns lui hash

            Ti-a trecut prin minte ca problema ar putea fi cu "logica" ta? Sau ignoranta?

            Cred ca nu...
          • +2 (4 voturi)    
            Biblia scrisa nu numai folosind metafora (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 1:20)

            Acidul [anonim] i-a raspuns lui hash

            Biblia foloseste,datorita si unui vocabular existent la data scrierii,nu numai metafora,dar si parabola,simbolistica si alte figuri de stil.
            Nu are nici o logica in ce scrii.
            Metafora este o figura de stil prin care se trece de la semnificatia obisnuita a unui cuvant sau expresie,la o allta semnificatie;prin acest transfer se pot obtine alte imagini mai ales artistice.
            Legatura pe care o faci intre metafora si contradictie logica este cel putin stupida.
  • -2 (4 voturi)    
    when the nothing exploded (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:20)

    taranul [anonim]

    Dar Big Bangul nu spontan ar trebui sa se intample, fara nici o interventie, planificare etc. ?
  • -5 (15 voturi)    
    Bravo, domnilor! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:43)

    Rescatorul [anonim]

    Sunteti nemaipomeniti. Nu stiam ca exista asa de multi Dumnezei atotstiutori si puternici pe acest forum. Ma impresionati! Pacat, ca sunteti foarte limitati si trufasi. Poate ca, intr-o zi imi veti da dreptate. Dar, evident, atunci va fi prea tarziu sa mai conversam. Mai ascultati si voi specialistii adevarati, nu numai niste articole imbecile in ziare de scandal si pe savantii materialisti. Mai exista si spiritualitate in noi, nu numai materialism si trufie atee! Sau, poate ma insel, nu exista spirituatitate in toti ?!
    • +7 (9 voturi)    
      devine dupa facultati :) (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:57)

      rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      la unii spiritualitate, la altii schizofrenie...
    • -5 (7 voturi)    
      Nu mai inteleg? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:17)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Domnii savanti de conjunctura se tem de adevar?
      Sunteti nemaipomeniti. Nu stiam ca exista asa de multi Dumnezei atotstiutori si puternici pe acest forum. Ma impresionati! Pacat, ca sunteti foarte limitati si trufasi. Poate ca, intr-o zi imi veti da dreptate. Dar, evident, atunci va fi prea tarziu sa mai conversam. Mai ascultati si voi specialistii adevarati, nu numai niste articole imbecile in ziare de scandal si pe savantii materialisti. Mai exista si spiritualitate in noi, nu numai materialism si trufie atee! Sau, poate ma insel, nu exista spirituatitate in toti ?!
    • +1 (7 voturi)    
      trufia bigotilor (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:27)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      Pai postarea ta e tocmai o dovada a trufiei, limitarii intelectuale si incrancenarii bigotilor.

      Care sunt "specialistii" aia adevarati ? Ce ii face specialisti? Doar faptul ca citeaza ca niste tonomate din carti de povesti din epoca bronzului, sau ca abereaza pe diverse teme filozofice desi nu sunt in stare sa aduca dovezi verificabile in sprijinul lor (iar asta dureaza de mii de ani) ?

      Oamenii de stiinta adevarati sunt materialisti pentru ca asta e caracterul stiintei. Ca putini din ei or mai avea, in paralel, si alte opinii personale filozofico-religioase, rod al unor nevoi emotionale, e altceva. Ce numesti tu spiritualitate, pana la proba contrarie, e doar un produs al materiei (exista doar in creier ca sa spun asa).

      Articolul, desi nu foarte detaliat sau stiintific, este unul decent si pe intelesul maselor. Simplul fapt ca il declari imbecil demonstreaza ca esti din categoria bigotilor care au ars biblioteca din Alexandria, l-au persecutat pe Galilei si au atacat cu fanatism cam orice descoperire sau teorie stiintifica majora. Locul vostru e in pesteri si nu in lumea civilizata de ale carei descoperiri profitati totusi cu ipocrizie
      • +1 (1 vot)    
        imi este suficient (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:23)

        Acidul [anonim] i-a raspuns lui gigel123

        Am citit pe scurt diferite opinii.
        Imi este suficient sa te citesc pe tine,sa ma lamuresc ,ca esti un materialist iar fizicienii se ocupa de" physis"materie.
        Lsati pe altii sa se ocupe de lucrurile spirituale,ca nu aveti habar de ele.
        Materia este un subprodus al spirutualitatii,,este partea grosiera.
        SPIRITUL ESTE PARTEA FINA.SUBTILA A REALITATII,si cea cu adevarat REALA.
        Crestinismul a permis o dezvoltare nemaipomenita nu numai a stiintei,dar si a culturii,artei etc.
        Descoperile stiintei de care pomenesti imi aminteste de prostul imbogatit care a invitat un filozof la masa,
        Acesta apreciind bucatele alese,a produs o nedumerire prostului imbogatit care ii spune filosofului.
        Si filozofii mananca lucruri bune ?
        Da ii zice filosoful,deoarece nu sunt facute pentru prosti.
        Asa si cu tine.
        Nu folosi internetul sa iti manifesti limitele si prostia.
    • 0 (6 voturi)    
      exista.... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:30)

      Bogdan_S [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Cu siguranta ca exista inca spiritualitate. Spiritualitatea Insa nu prea se potriveste in ecuatiile matematice ce guverneaza Universul... si despre asta e vorba - aici discutam despre stiinta.
      Daca simti nevoia de spiritualitate iti recomand cu caldura una din miile de manastiri ale acestui neam si cu siguranta se gaseste o chilie unde sa-ti poti da frau liber acestei spiritualitati care te macina,,,,

      Bafta!
  • +6 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:01)

    Mowgli [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      neutru (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:36)

      crestinul [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      Cine v-a indus ideea ca ceva este moral sau imoral?
      Cine stabileste astazi definitia moralitatii?sau unde s-a nascut ea?
      cine va face sa va calominiati sau va jigniti asa unul pe altul vorbind despre lucruri pe care le vedem doar de la periferia lor si probabil adulmecam doar putin din mirosul lor?
      Ei vedeti la aceste si la altele raspunsul este doar la Dumnezeul Lui Israel,care este Tatal nostru si a Domnului nostru Iisus Hristos.
      Roaga-te Lui si intreaba-L despre tine si despre pacat si maoralitate,Ok!
      Cu respect Crestinul!
      • -1 (1 vot)    
        iar cu dumnezeu??? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:35)

        roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui crestinul

        Of... voi chiar nu evoluati deloc? Orice se intampla, orice se descopera, nu va misca? Tot din cartea aia prafuita cititi? Tot aceleasi basme de clasa a II-a? Penibil, dar probabil acesta e nivelul, altfel nu-mi explic.
        • +1 (1 vot)    
          evolutie (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 12:37)

          crestinul [anonim] i-a raspuns lui roman_roz

          Draga romane roz;
          Eu nu prea stiu multe despre ce intelegi tu prin;a evolua.
          Acuma este evident ca ce eu numesc evolutie in sensul bun al cuvantului,tu o sa-i spui involutie,nu-i bai!
          Tre sa stii doar ca eu in starea mea de a cunoaste pe Dumnezeu prin Domnul Iisus,si bunatarea Lui,ma simt implinit si deacuma nu ma voi mai schimba,si nici intr-un caz nu as vrea ca tu sa ramai asa cum esti.
          Inchina-te lu Dumnezeu si cauta-L.
          • -2 (2 voturi)    
            Comment sters de user (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 16:23)

            Mowgli [anonim] i-a raspuns lui crestinul

            • +1 (1 vot)    
              multumesc (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 17:57)

              crestinu [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

              draga Mowgli;
              Multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi si cred ca te-ai si gandit putin la ce mi-ai scris.
              Acuma vreau doar sa-ti spun doua lucruri privind continutul msajului tau,sau marog,dumitale;
              -Dumnezeu in Biblia Sa ne-a dat libertatrea de gandire si actiune,este corect pana aci dar dupa asta o sa pun aci doua referinte din Biblie pe care te rog sa le cauti tu si sa-mi spui apoi cata libertate avem si cate sunt intr-adevar consecintele alegerilor noastre?
              2)categoriile enumerate de tine acolo nu pot fi credinciosi draga deoarece Dumnezeu va nimici toate aceste categorii de oameni ;uita-te in Romani cap.1 si vei vedea.
              ioan 3;16 p......pentruca oricine crede in El adica in Isus Cristos ,sa nu PIARA ci sa aiba viata vesnica.
              ..no acuma intelegi carei treaba cu libertatea ?
              Poti fi sigur ca Biblia are dreptate!
              cu stima;crestinul.
        • 0 (0 voturi)    
          mai lasa (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:24)

          roman verde [anonim] i-a raspuns lui roman_roz

          Mai lasa cartile de joc,si citeste si tu ocarte adevarata,chiar daca ti s-a prafuit prin casa.
          CARTEA SE NUMESTE BIBLIA,o carte a tuturor timpurilor.
  • +3 (3 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:18)

    nick [anonim]

    Daca face poc chestia aia tocmai acum cand sunt si eu fericit?
  • 0 (4 voturi)    
    stiinta cu interes... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:46)

    aaaa [anonim]

    Atat de mult se investe in stiinta, dar parca mai putin pt. , ci in interesul unui raspuns fara D-zeu...13,7 miliarde de ani si limita e tot impinsa, "adevarul" se tot modifica (si ramane inca adevar) - timpul, calcaiul lui Ahile pt. a explica o lume fara supranatural, dar culmea suna ca si "A fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi fost nu s-ar fi povestit...".

    Legat de temperatura, mi se pare cel putin curios cum masoara o astfel de temperatura...sa spuna "estimata". Si temperaturi mari de genul se pot obtine in fractiuni de timp si volume (de spatiu) infinetizimale, altfel cred ca ar fi prapad -- deductia mea, fiind vorba de ciocniri de sub-particule.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceva mai multa atentie (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:27)

    Sile [anonim]

    La verificarea articolelor inainte de publicare. E vorba de ciocniri de protoni, nu de electroni cum ati scris prima data. // O zi buna!(editat de HotNews.ro)
  • +2 (6 voturi)    
    hai sa ne distram putin (Marţi, 9 noiembrie 2010, 17:56)

    Luke [anonim]

    pentru toti cei care cred ca savantii vor distruge lumea aka habotnici
    explicati-mi si mie de ce va temeti totusi...
    va e frica sa nu sfarsasca savantii lumea si sa nu mai apuce mantuitoru vostru sa vina a doua oara? hmm...deci nu credeti ca venire lui este ceva scris si inevitabil
    sau nu ziceti voi ca "necunoscute sunt caile domnului"? atunci sfarsitul lumii adus de stiinta ar fi forma de materializare a vointei lui, asa ca bucurati-va, nu mai fiti tristi ca se implineste ceea ce toti sperati de fapt
    • +1 (1 vot)    
      ce simplu... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:59)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Luke

      sa dai minus in loc de un raspuns la intrebari
  • -2 (6 voturi)    
    de ce ne e frica de savanti?! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 19:25)

    liv [anonim]

    Acei savanti in care credeti, au facut posibil ca planeta sa arate ca un terorist kamikaze plin de rachete nucleare, suficient sa dispara viata pe pamant. Este normal sa avem oameni de stiinta, si doctori, si artisti, si muncitori ,etc, dar una e sa creezi ceva pt binele tuturor si alta e sa creezi ceva ce poate ucide oameni, cu atat mai putin sa ucida tot ce e viu.
    Stai linistit ca Mantuitorul va veni cand va veni timpul pt ca nimic nu vor putea face oamenii fara voia Tatalui.
    Iar despre sfarsitul lumii... surpriza: nu va exista niciodata un sfarsit al lumii ci doar niste evenimente care se vor intampla la un moment dat, mai degraba se va putea spune o trecere de la stilul de viata cum stii acum, la o perioada de pace adevarata , fara frica, fara durere , etc.
    Prin diferite inventii destul de banale dar eficiente nu inseamna ca am devenit inteligenti si ca deacum putem renunta la Dumnezeu si religie. Gandestete ca si tu vei muri si nu stii ce va fi dupa, asa ca.... fii inteligent si retinut la jigniri. Daca ai telefon mobil asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista si ca poti face ce vrei.
  • +1 (1 vot)    
    E grav (Marţi, 9 noiembrie 2010, 22:40)

    laur [anonim]

    Ce greseala, oamenii ajung sa se creada dumnezei (citi comentariile unora)..greseala fatala a celui rau este preluata acum de om. E clar ca razboindu-va cu Dumnezeu care nu e decat BUN, va irositi viata aiurea si va indreptati catre pierzanie, dar voi va mintiti ca aveti vieti perfecte. Lumea asta e prea materiala, uitam ca nu ceea ce vedem e tot.
    Mai bine stati si meditati putin si nu mai scrieti aiurea.
  • +1 (1 vot)    
    By the way (Marţi, 9 noiembrie 2010, 22:47)

    asdf [anonim]

    Einstein care era mai destept decat toti cititorii hotnews la un loc, credea in Dumnezeu...asta cum vine? AAA? Sac. mai meditati si voi putin si mai uitati de lumea asta asa materiala
  • 0 (2 voturi)    
    Sa fim modesti (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 0:39)

    Inteleptul [anonim]

    Noi nu cunoastem prea bine ce este in creierul uman,sau la cateva sute de km.in adancul pamantului.
    Sa fim echilibrati si sa privim evenimentul ca o simpla cercetare stiintifica.
    DUMNEZEU E MARE SI CUNOASTEREA ESTE APROAPE INFINITA.
    Pana atunci singura certitudine este CREDINTA IN DUMNEZEU.
    • -2 (4 voturi)    
      Domnul Iisus (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:51)

      crestinul [anonim] i-a raspuns lui Inteleptul

      In El sunt ascunse,toate comorile intelepciunii si ale cunoasterii,
      Coloseni cap.1;15-16 el este chipul Dumnezeului celui nevazut...
      Pentruca prin El au fost facute toatelucrurile care sunt in ceruri si pe pamant
      sungurul mijlocitor in tre Dumnezeu si om,
      In El avem mantuirea de pacate;
      Nu poti scoate cuvantul pacat din economia comunicarii muritorilor deoarece asa numeste Dumnezeu,care Este Sfant,orice necinstire a lui Dumnezeu si aceasta va fi rasplatita asa cum se cuvine.
      Dragilor Deavolul stie toate aceste lucruri si le crede,deaceea se infioara la aceste realitati.
      ganditi-va la acestea!
      Sa aiba Dumnezeu mila de noi ca este Bun dar si Drept!
  • +3 (5 voturi)    
    cinste lor (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 7:40)

    om cu facultate [anonim]

    bravo lor! cinste oamenilor de stiinta si celor care muncesc cu rabdare si duc pe umerii lor milioane si milioane de prosti! descoperirile din ultimii ani privind natura universului si a particulelor elementare sunt uluitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Apocalipsa (Joi, 11 noiembrie 2010, 10:44)

    se7en [anonim]

    suntem in apocalipsa....omul doar cauta supravietuirea....simte ca urmeaza ceva rau....:)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu vine nici o Apocalipsa. Doar niste oameni mari (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:33)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui se7en

      ... se joaca cu niste jucarii scumpe.
      Sunt atatea domenii ale Fizicii in care ar fi util acceleratorul si in acelasi timp fizicienii de acolo cheltuiesc sume enorme incercand sa re-creeze la scara mica un eveniment care se presupune ca a avut loc la o scara infinit mai mare.Vad ca nu sunt prea multi cei care sa observe ca in general, evenimentele fizice pot avea urmari diferite atunci cand cantitatea de materie implicata in eveniment e foarte diferita.
      La urma urmei, chiar daca s-ar putea re-crea evenimentul respectiv (imposibil dupa parerea mea), la ce foloseste?