Jose Manuel  Barroso: Integrarea romilor este o responsabilitate nationala, nu europeana

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 8 noiembrie 2010, 17:12 Actualitate | Esenţial


Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a declarat, luni, la Cotroceni, dupa intalnirea cu presedintele Traian Basescu, ca, potrivit legislatiei europene, integrarea cetatenilor minoritari este o responsabilitate nationala si nu una europeana.

El a aratat ca este foarte important ca statele care au etnici romi sa asigure integrarea lor.

"Este foarte important sa clarificam. Integrarea minoritatilor, potrivit legislatiei europene, este o responsabilitate nationala, nu este o responsabilitate europeana", a afirmat Jose Manuel Barroso, citat de Mediafax.

Barroso a mentionat ca statele membre au obligatii, tinand cont de tratatele europene si Carta europeana a drepturilor fundamentale, sa faca totul pentru integrarea minoritatilor.

Presedintele CE a spus ca minoritatea roma este cea mai mare minoritate din Europa, iar Comisia Europeana lucreaza, in urma recentelor evenimente, cu strategii si fonduri pentru a sustine eforturile statelor membre de integrare a acestei minoritati.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1081 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    hahaha (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:16)

    Român gonit de mafia portocalie [anonim]

    Ce i-a dat-o peste bot lu băselu!
    • +2 (4 voturi)    
      ba ce a dat-o peste bot rosiilor clevetitori! (Luni, 8 noiembrie 2010, 19:35)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui Român gonit de mafia portocalie

      base nu s-a apucat sa dea cu gura ca e treaba bruxelles-ului sa integreze tziganii. Dimpotriva, zis ca e problema europeana, ca si alte state europene o au si ca v-a lucra impreuna cu franta la integrare. Exact asta a zs si Baroso. Ba mai mult, Base a fost singurul care nu a urlat impotriva Fratei, ci a incercat sa vorbeasca cu Sarko. De ce? Poate fiindca cineva de langa el cunoaste totusi legislatia europeana si competetele Uniunii versus competentele statelor membre? Barroso nu s-s sustras, ci a clarificat competenta Uniunii, este datoria lui. Si Base si-a asumat raspunderea lui. Pe durata circului cu Reding, Base nu a sarit cu gura, dimpotriva. Dar banuiesc ca aceste aspecte sunt complicate.
      Si apropo de asta, vioam sa vad ce a spus de fapt Barroso, nu am gasit, dar pe site-ul presedintiei am gasit agenda presedintelui. Si mare mi-a fost supriza cand in agenda pe octombrie a lui Base am gasit o vizita a presedintelui Poloniei in Rom, o vizita a presedintelui Ungariei in Rom, o vizita a presedintelui Maltei in Rom si o vizita a lui Baselu in Slovenia. Peste asta, vizita lui Baroso la Cotroceni, cu o declaratie in care spune ca s-a disctat problema Schengen-ului si ca statele membre Schengen vor trebui sa decida in unanimitate in Consiliu daca Rom e acceptata sau nu. Asta se cheama o campanie de lobby in favoarea aceptarii Rom in Schengen.
      Nu am vazut niciuna dintre aceste stiri in jurnalele de 2 lei de la noi. Cand de fapt, astazi, jurnalul trebuia inceput cu vizita lui Barroso. De ce?
      Imi este sila de presa noastra si mila de cei care se bat cu caramida in piept ca stiu adevarul... ala spus de sus-numita presa!
  • 0 (0 voturi)    
    mare destept mai e si asta... (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:42)

    Demigod [utilizator]

    La cum vrea sa se care lumea de aici, integrarea romanilor va deveni in curand o problema nationala!
  • +6 (6 voturi)    
    nu e chiar asa (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:42)

    cititor hotnews [utilizator]

    tTganii nu apartin unei singure natiuni.
    Ei nu formeaza un stat si nici macar o natiune.
    Fiind raspanditi in toata Europa,este si o problema a comunitatii europene..
  • +3 (3 voturi)    
    Si infractiunile tiganilor? (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:45)

    mircea [anonim]

    Nu mai sunt o problema nationala infractiunile tiganilor facute in Franta,Italia sau alte tari.Este problema autoritatilor locale,din tarile respective,care le permit tiganilor instalarea de tabere si cand nu mai pot stapani fenomenul sar la gatul Romaniei.De parca Romania este vinovata ca ei nu aplica legea.
  • +2 (2 voturi)    
    Da. (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:48)

    Robert [anonim]

    Normal, e de bun simt sa iti integrezi minoritatea rroma din tara ta. Daca rrom-ul bulgar se duce in Franta si face tampenii, Franta il expulzeaza in Bulgaria, ca nu e treaba ei sa il integreze in Franta. Si vice-versa. Partea proasta e ca programele de integrare NU FUNCTIONEAZA. Nici la noi, nici in Olanda, nici in Marea Britanie. Din pacate, pana nu iei generatia tanara rroma si o bagi la scoala serioasa (ca cu aia maturi nu mai ai nici o sansa) si le cladesti un set de principii, o mandrie etnica ok, iar in paralel le reabilitezi imaginea in fata majoritatii prin prisma rezultatelor lor, nu se va intampla nimic. ceea ce e cam greu. Deci, schimbari notabile (daca vor avea loc) vom vedea doar dupa ceva ani buni.
  • 0 (2 voturi)    
    Ba e nationala, ba e europeana! (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:51)

    BEDE [anonim]

    Acum cica e o problema nationala...
    Dar daca o natiune ar decide sa trateze minunata etnie rroma in modul in care USA i-a tratat pe indienii americani in secolul al XIX-lea, in sensul ca sa-i inchida in niste rezervatii, atunci pe cat pariu ca devine o problema europeana si ca toti vor sari in sus in spirit politic-corect ca este inuman asaceva?
    Adica e o problema nationala cand e vorba ca un stat sa-i adaposteasca si sa le dea tot ce vor ei. Iar daca acel stat ii trateaza dur ca sa-i oblige sa se integreze, atunci devine problema europeana...
  • -1 (1 vot)    
    .... (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:54)

    d [anonim]

    Am inteles, sa traiti dom Barosso. Facem tot ce e nevoie ca sa intram in Schengen.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:00)

    d [anonim]

    Acum o sa vin un user rom si o sa ne anunte ca el pleaca din Romania ca suntem niste rasisti si ca Franta e toleranta si binevoitoare.
  • +3 (3 voturi)    
    corect. (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:09)

    MB [anonim]

    si jenant ca trebuie altcineva sa-ti zica sa-ti faci ordine la tine-n curte.

    Tiganii vor fi integrati cind vor fi facuti sa respecte legea, cot la cot cu toti romanii. Asta e cuvintul magic - justitia.
  • -1 (1 vot)    
    Politically correct (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:59)

    wowboy [anonim]

    .... fraza asta ne omoara ... dar misto pusa problema oricum .... pt cine nu stie, tiganii vin originar din India. Unde ar fi inuman si mai ales impotriva legii sa ii trimitem inapoi. Nici in alte parti cand se duc nu-i bine .... lesne de inteles, strainii ii trimit inapoi pe tiganii neadaptati(majoritatea adica) .... concluzie : nu sunt romani, n-au treaba cu romania, dar la voi sa ramana bai baieti nu-i mai trimiteti in alte parti ...

    Barroso asta va fi amintit intr-o zi in cartile de istorie probabil ca un al doilea hitler ... desi azi inca majoritatea populatiei nici nu-l baga in seama ... nici pe el, nici miscarea de globalizare/integrare, nici celebrul tratat de la lisabona semnat anul trecut ....
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule Barroso, (Luni, 8 noiembrie 2010, 20:04)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    ba tu sa "faci totul", limba de lemn. Nu ti-a zis nimeni ca integrarea tiganilor e responsabilitatea unuia sau altuia. Era vorba de problema reprezentata de catre tigani. Sa nu o amestecam cu integrarea, pentru ca ridicam multe alte probleme legislative. Abordarea asta vine de la domnu' Pierre L. Mai bine clarifica problema expulzarilor pe criterii etnice in locul celor infractionale. Acolo e diferenta- deci lasa abureala ca nu suntem prosti, arogantule.
  • -1 (1 vot)    
    integrare? (Luni, 8 noiembrie 2010, 21:52)

    delia [anonim]

    stateam si ma intrebam ..oare chiar integrarea e problema aici??pai si romanii care fura prin strainatate ar trebui si ei expulzati in romania si "integrati"??oare asta le lipseste tiganilor din franta ca nu sunt integrati in romania??poate ca problema in sine e infractionalitatea nu integrarea,sau daca e rom zicem ca nu e integrat si-l trimitem in romania,iar daca e roman e infractor si gata el e integrat sau cum??de unde stiu ei ca tiganii din paris nu sunt integrati in romania au venit sa vada unde stau ??pana la urma e cam ambiguu ,care e diferenta intre un tigan si un roman care merg sa fure la paris?e foarte posibil ca nici unu sa nu aibe serviciu in romania si poate problema nu e integrarea ci saracia,lipsa locurilor de munca pt toata lumea ,nu doar pt tigani!