Propunere Ministerul Muncii: Persoanele care nu au cotizat la pensii ar putea sa plateasca retroactiv, pentru ultimii 5 ani

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2010, 21:32 Actualitate | Esenţial

Romanii care, indiferent de motiv, nu au cotizat la sistemul de pensii ar putea sa aiba dreptul sa o faca retroactiv, dar doar pentru ultimii cinci ani. Ministerul Muncii a elaborat in acest sens o propunere legislativa continand sumele pe care acestia ar trebui sa le plateasca pentru a avea pensie, relateaza Mediafax.

"Persoanele care nu au calitatea de pensionari pot solicita asigurarea pentru pensie, prin plata contributiei de asigurari sociale, pentru perioadele de timp in care nu au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii sau intr-un sistem de asigurari sociale neintegrat acestuia. (...) Perioadele de timp pentru care se poate solicita asigurarea in sistemul public de pensii, cu plata corespunzatoare a contributiei de asigurari sociale, sunt de cel mult cinci ani anteriori, calculati de la data incheierii contractului de asigurare sociala", se arata in proiectul de act normativ propus de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale (MMFPS) si supus dezbaterii publice.

Baza lunara de calcul a sumelor datorate de cei care vor sa plateasca retroactiv pentru ultimii ani si sa beneficieze astfel de vechime in plus la pensie este valoarea unui salariu minim brut pe tara, garantat in plata, reglementat de legislatia in vigoare pentru fiecare din perioadele pentru care se solicita asigurarea in sistemul public de pensii.

Cei interesati trebuie sa plateasca intre 27,5 si 31,5 la suta din valoarea salariului lunar minim brut pe tara, asa cum a fost el reglementat prin acte normative din 2005 si pana acum, suma care va fi "actualizata" cu indicele de inflatie.

Plata sumelor catre bugetul de pensii se face fie intr-o singura transa, fie esalonat, "dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010".

"Perioada pentru care, in conditiile prezentei ordonante, se achita contributia de asigurari sociale constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii", se arata in proiectul supus dezbaterii publice de MMFPS.

Facilitatea privind plata retroactiva ar urma sa fie valabila doar pana la sfarsitul anului 2010.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








3555 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    iar... (Joi, 21 octombrie 2010, 21:36)

    dorian gray [anonim]

    o luam de la capat???
  • +6 (8 voturi)    
    Sugestie (Joi, 21 octombrie 2010, 21:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu putem plati in avans si sa stam acasa? :)
  • +3 (5 voturi)    
    Colaps (Joi, 21 octombrie 2010, 21:56)

    mda [anonim]

    E clar, astia promit orice ca sa aiba bani *acum* sa plateasca pensiile. Comunismul sau razboiul ne paste.
  • +4 (6 voturi)    
    Un jaf nerusinat !!!! (Joi, 21 octombrie 2010, 22:52)

    valdo [anonim]

    Nu era mai simplu ca perioada cind nu s-a cotizat sa nu fie luata in calculul pensiei ?? Cei de la finante contribuiau la cotizatiile pentru pensie cind luau ,,stimulentele'' ???
  • +3 (7 voturi)    
    mai bine retroactiv pe 10 ani (Joi, 21 octombrie 2010, 23:36)

    boul si vitelul [anonim]

    Sunt somer de catva ani de zile (ajutor de somaj nu mai am de mult). Sunt convins ca o sa ma angajeze chiar ministerul muncii si o sa mi plateaca cotizatia la fondul de pensii, retroactiv, pe cinci ani.
    Orice angajator din Romania ar face acest lucru! Sunt convins. Daca cumva nu fac ei, eu ca om fara venit pot sa platesc aceasta suma din orice buzunar, lejer. Cine nu are de lucru, neavand altceva de facut, face economii, din ce ulterior plateste acesti bani - cel putin asa crede domnul ministru al muncii!!!

    Acesti oameni chiar traiesc pe luna si habar nu au de realitatea din tara!!! Nu stiu cu ce am putea sa le aducem inapoi cu picioarele pe pamant!
  • +1 (1 vot)    
    10 ani in alta tara (Vineri, 22 octombrie 2010, 1:52)

    junior [anonim]

    10 ani pe alt continent, am contribuit prin taxe la sist.de pensii de acolo, din pacate nu pot lua contributia aici in Romania, nu exista nici un tratat bilateral pe subiect!

    Excelenta idee, sigur ca vreau sa platesc pt. a avea vechime in Romania, unde si cum sa o fac? Rog repoterul sa ofere mai multe amanunte!
    • 0 (0 voturi)    
      faceti un tratat bilateral si cu Canada (Vineri, 22 octombrie 2010, 3:48)

      buna idee [anonim] i-a raspuns lui junior

      multi romani au cotizat acolo pe continent nord american
  • +4 (4 voturi)    
    de ce ar face cineva una ca asta? (Vineri, 22 octombrie 2010, 3:12)

    Dan [anonim]

    ca peste 10-15-20 sa vina un alt basescu sau boc si sa-i taie pensia cu cat or sa vrea ei? 25% sau impozit sau cine stie ce noi taxe inventate

    pai nu mai bine isi pune banii aia la banca? la mai multe banci. in alte tari. mai multe tari.
    • 0 (0 voturi)    
      Mi-ai luat vorbele din gura. (Vineri, 22 octombrie 2010, 8:09)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Chiar, de ce ar face cineva normal la cap asta?
      • 0 (0 voturi)    
        uita de ce: (Vineri, 22 octombrie 2010, 11:36)

        Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui ....

        pentru ca am lucrat si eu la privat si nu mi-a operat NIMIC in cartea de munca. Acu a uschit-o si eu nu am vechime. traiasca mediul privat "corect"
  • 0 (0 voturi)    
    cum???? (Vineri, 22 octombrie 2010, 7:23)

    soso [anonim]

    unii se pare ca au prea mult timp liber, si nu au ce face, se pare ca treaba merge brici, totul s-a terminat de construit, autostrazi, drumuri, poduri, orase etc etc.... si in plictisul si incompetenta lui, si-a zis...hai sa mai facem o chestiune, sa aibe oamenii pe ce se certa, ca si asa sunt prea relaxati........ii raspund acelui BOU, ca pensia mea se calculeaza in functie de cat am cotizat la fondul de pensii. nu care cumva vrea sa cotizam si pt cei 7 ani de acasa (ghinion pt cei care au asa ceva...). ca ce chestie sa plateasca cineva pt ultimii x ani, daca a muncit legal in strainatate, a platit acolo taxe si impozite, si incaseaza de acolo o pensie pt acei 5 ani munciti acolo??? si ce daca am revenit in tara si muncesc si aici, legal?? ca ce chestie sa platesc contributia pt o asemenea porcarie??
  • 0 (0 voturi)    
    pai asa si... (Vineri, 22 octombrie 2010, 7:53)

    adi [anonim]

    Eu detest Guvernul Boc si nu mai spun de TB, dar care este problema cu propunerea asta? Mi se pare ca este plin de interpretari gresite aici. Nu se iau bani retroactiv, ci se da omului optiunea sa plateasca retroactiv, banuiesc pentru completarea ciclului de cotizare. Deci, care este problema?
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asa e... (Vineri, 22 octombrie 2010, 10:33)

      CD [anonim] i-a raspuns lui adi

      Ai dreptate. Nu e nici conspiratie, nici jaf, nici nimic scandalos in esenta, asa ca lumea se enerveaza cam degeaba.
      E insa o propunere foarte, foarte naiva, dupa cum au subliniat multi mai sus.
      Mai ales in contextul actual, in care se tot vantura de-astea cu taxarea pensiilor, cu reducerea lor etc.
      Treaba amenintatoare, din spatele scenei, este ca, dupa ce-o sa constate ca de optiunea generoasa de care vorbim se vor inghesui sa profite vreo 10-12 cetateni (cam ca si fasul penibil cu initiativa aia, donati pentru bugetul statului), o sa se gandeasca sa o faca "optiune obligatorie"...
  • 0 (0 voturi)    
    incep pomenile electorale...... (Vineri, 22 octombrie 2010, 8:19)

    lili [anonim]

    Parlamentarii PDL au intrat in panica deja(mult pana in anul electoral 2012 nu mai e !!!) si imediat merita premiati la capitolul CREATIVITATE electorala, adica votara TVA de 5%, votara neimpozitarea pensiilor sub 2000 Roni(iar bugetul Romaniei cere iar acord de finantare cu CE, cum spuse deja Dl Tanasescu!!), acum alta pomana asta cu contributii retroactive, cand sistemul public de pensii are deja o MARE problema sa plateasca un numar mult mai mare de pensionari decat numarul de contributori !!!! Cred ca FMI o sa-si ia lumea-n cap si o sa zica : lasati-ne cu anii vostrii electorali din 2 in 3 si vedeti-va de alegeri, ca de Romania nu va pasa deloc..... Mare minune sa nu fie si adoptata o asemenea propunere care va aduce voturi , ce conteaza ca nu va avea cine plati acele pensii peste cativa ani.,......Populismul astora duce Romania direct ia faliment.........Mi-e greu sa inteleg o asemenea propunere venita chiar de la Ministerul Muncii, aia care ar trebui sa stie cati pensionari au la plata si cata forta de munca activa are Romania si mai ales sa faca previziuni de viitor, sa se intrebe cine va plati peste cativa ani acele pensii unui numar si mai mare de persoane.... de la un numar tot mai mic de contributori..... Vai de guvernarea voastra.....