VIDEO Traian Basescu: Am decis sa retrimit Parlamentului Legea pensiilor, cu propunerea de modificare a varstei de pensionare pentru femei la 63 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 7 octombrie 2010, 14:55 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a anuntat, joi, intr-o declaratie de presa, ca a decis sa retrimita Parlamentului Legea pensiilor, cu propunerea de reexaminare a articolului 53, alineatul 1 al legii, care prevede egalizarea varstei de pensionare pentru femei si barbati la 65 de ani. Seful statului propune ca varsta de pensionare pentru femei sa fie redusa la 63 de ani, fata de 65 de ani, cum prevede Legea in forma in care a trecut de Parlament si de Curtea Constitutionala.


Declaratiile lui Traian Basescu:
  • Am facut analiza documentelor depuse la Presedintie in legatura cu Legea pensiilor. Legea a fost declarata constitutionala de CCR. Legea a venit la Presedintie semnata de ambii presedinti ai Camerelor parlamentare. Din punctul de vedere al legalitatii, nu am nimic sa reprosez acestei legi.
  • La art. 53, alin. 1 al legii, am constatat ca se institutie varsta standard de pensionare la femei si barbati la 65 de ani. Sunt un sustinator fara rezerve al egalitati de sanse si de tratament in fata legii intre femei si barbati, dar nu pot sa nu analizez realitatile sociale din Romania. Nu pot sa nu constat ca femeile au o situatie mult mai grea decat barbatii. O femeie care are un serviciu in sectorul de stat sau privat mai are un serviciu si acasa, deci femeile fac o dubla munca in Romania.
  • Chiar legea, la art. 56, alin. 4, instituie diferenta de tratament intre femei si barbati, intre balerini si balerine.
  • In aceste conditii, am decis sa retrimit Parlamentului Legea pensiilor, pentru revizuirea art. 53, alin 1 al legii, cu propunerea de modificare a varstei standard de pensionare pentru femei la varsta de la 65 la 63 de ani.

  • Am semnat adresa pe care o voi trimite Parlamentului in acest sens.
  • Victor Ponta si Crin Antonescu nu inteleg ce ar insemna ca eu sa arbitrez problemele interne ale Parlamentului. Asta ar insemna dictatura, nu imi permite Constitutia. Puterea executiva este separata de puterea legislativa, in Romania.
  • Cei doi lideri au tipat la toate televiziunile ca presedintele se amesteca in treburile Parlamentului, iar acum imi cer sa fac pe chestorul Parlamentului, sa vin sa ii arbitrez. Ii indemn pe cei doi lideri politici la decenta.

Pe 21 septembrie, in timpul primului sau discurs sustinut in Parlament in cel de-al doilea mandat, Traian Basescu s-a declarat un adept al egalizarii varstei de pensionare intre femei si barbati si afirma ca va promulga Legea pensiilor, daca aceasta va fi declarata constitutionala.

Legea pensiilor va reintra, pentru inceput, in dezbaterea comisiilor de specialitate ale celor doua camere ale Parlamentului. Prima camera parlamentara in plenul careia va fi dezbatuta legea este Senatul, ea urmand sa fie rediscutata, apoi, si in plenul Camerei Deputatilor.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile sefului statului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17100 vizualizari

  • -35 (61 voturi)    
    O sa le ... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:02)

    Gigi [anonim]

    ... zica lui Ponta si Antonescu ca sunt niste iresponsabili vanduti mogulilor si ca din cauza faptului ca ei sunt penibili nu poate invita opozitia la guvernare cum si-ar fi dorit si nu il poate inlocui pe Boc [sic!]
    • +33 (67 voturi)    
      Gigione , pesedist mic , Base i-a facit muci !!!!! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:25)

      Katana [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Din nou !!

      Asa ca , te rog , nu mai plinge sub masca de echidistant , ca nu tine , chiar daca ai luat plusuri de la "portocalii" de pe forum !!

      eheeee !!!!!
      • -4 (26 voturi)    
        ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:34)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui Katana

        Astep reactia organizatiilor feministe. Practic Basescu le trimite pe femei la cratita pentru 2 ani de pensie in plus. Mi se pare inacceptabil, intr-o epoca in care femeile vor sa fie tratate in mod egal cu barbatii! Haideti doamnelor, iesiti in strada! :)
        • -20 (22 voturi)    
          ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:47)

          bibi [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          Femeile mai au un serviciu? Pai si le incurajam sa se complaca in situatia asta oferindu-le compensatii? Base s-a prostit...

          Ah... si daca tot mai au un serviciu ce-ar fi sa treaca aia de la FISC pe la ele sa le ia impozite... ca tot e dezechilibrat bugetul :))
          • 0 (6 voturi)    
            Vedeti cum v-a prostit ? (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:20)

            flavian [utilizator] i-a raspuns lui bibi

            A transformat dezbaterea intr-una femei vs barbati.

            Ati si uitat ca era cat pe ce sa promulge o lege votata ilegal...
            • +2 (4 voturi)    
              ilegal? (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:42)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui flavian

              cine a decis ca este o lege votata ilegal? poate imoral.. ca ilegala nu o poate declara decat.. tot parlamentul.. deh, separatia puterilor in stat, aceeasi care le-a permis pesedeilor sa-l demita pe presedinte far motiv, care face irelevant un referendum pentru reducerea nr de parlamentari, acum lucreaza impotriva lor.
              dar ca sa poata schimba aceasta lege in parlament, psd si pnl trebuie in primul rand sa fie prezenti la dezbateri si la vot, adica la munca. ceea ce pare imposibil cand liderul psd voteaza desi e absent iar liderul pnl are 1% prezente..
              avem noi o vorba.. 'rade ciob de oala sparta'..
        • +2 (8 voturi)    
          +1 (Joi, 7 octombrie 2010, 16:49)

          Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

          De mult n-am mai râs aşa de bine :)
        • +7 (13 voturi)    
          mai e ceva ! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:51)

          mirela [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          Daca cumva nu traiesti in Romania,te anunt ca majoritatea chiar sunt la cratita,dat fiind ca salarizarea , numai la restaurant nu-ti permite sa mananci.Lasand asta la o parte,cred ca numai sarcina si nasterea ar clama asa ceva. Daca in rest putem vorbi de egalitati,acest lucru ramane o diferenta si cred ca e corect sa o suporte din pensie.
          • -1 (13 voturi)    
            majoritatea mamelor si bunicilor, da (Joi, 7 octombrie 2010, 17:00)

            jmx [utilizator] i-a raspuns lui mirela

            Vremurile s-au mai schimbat draga. Nu stiu ce varsta ai/aveti insa generatia noua de mame, cea vizata direct de noua lege de pensionare, are alte valori decat cea care ne-a crescut pe noi. Si vorbesc aici de pondere, nu absolutizez. Acum, din fericire, mamicile fac doar 1-2 copii (partidul nu mai pune norma de plozi), nu se mai spala vasele/rufele la mana ci se apasa butonul masinii de spalat, mancarea "ca la mama acasa" tot acolo o gasim nu in casele noastre si exemplele ar putea continua.
            Progresul a usurat mult sarcinile mamicilor din noua generatie. Si asta e un lucru bun, evident insa devine penibil cand ni se serveste iar in fata vechea placa cu mamicile eroine...
          • +9 (9 voturi)    
            Propunere! (Joi, 7 octombrie 2010, 20:38)

            pete1 [utilizator] i-a raspuns lui mirela

            Daca in asta consta diferenta pe care o sustii, atunci propunerea mea r fi urmatoarea:
            varsta de pensionare sa fie egala cu a barbatilor, dar pentru fiecare copil nascut sa se scada un an din limita respectiva! Asa e ok, nu?
            • +11 (11 voturi)    
              mda (Joi, 7 octombrie 2010, 21:58)

              anca [anonim] i-a raspuns lui pete1

              Pai tot tzigancile o sa iasa la pensie primele cu venit minim garantat dupa o viatza de nemunca . Drept ii?
              • +8 (10 voturi)    
                Cel mai bun politician roman! (Vineri, 8 octombrie 2010, 8:52)

                Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui anca

                traian basescu este cel mai bun politician pe care romania contemporana il are, cel putin de la revolutie incoace. castiga batalii ce par total pierdute daca ne luam dupa forta pe care adversarii vor s-o induca, se joaca cu adversarii cum ne jucam noi cu cateii in fata casei si incet, dar sigur, schimba fata romaniei. ponta si crin sunt ko. la fel psd,pnl,pc, vantu, patriciu si voiculescu.
                am ghicit ca traian basescu va castiga prezidentialele, am ghicit ca teo va castiga in colegiul lui felix si piedone,acum sunt gata sa ghicesc ca traian basescu va aduce pd-l pe primul loc la viitoarele alegeri locale si parlamentare. vom trai si vom vedea daca am ghicit si de data asta!!!
        • +11 (11 voturi)    
          e politician bun (Joi, 7 octombrie 2010, 17:20)

          fvb [anonim] i-a raspuns lui Marcu

          adica a dat legea inapoi, insa nu pentru ce au zis aia. a gasit un argument romanesc. acuma, va trece probabil iar prin comisii, plen, etc, si se va vota din nou, nu?

          din cate stiu, ue vrea sa se termine la un moment dat cu aceasta discriminare pozitiva pentru femei in ce priveste iesitul la pensie.

          in momentul asta e cel mai bun politician. la alegeri au fost trei optiuni: un marinar, un profesor, si unul cu scoala de diplomatie. astept momentul cand din candidatii la presedentie sa fie toti cu scoala politica, studii europene, drept, lucruri de genul asta. pana atunci, nea base e bine pe pozitie acolo.

          cand clasa politica la noi va fi formata in majoritate din oameni cu calificarile de mai sus, sper ca o sa avem un parlament mai de calitate ca sa zic asa.
        • +5 (9 voturi)    
          oare poate fi suspendat presedintele... (Joi, 7 octombrie 2010, 19:15)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

          pe motivul asta?:))))
      • -17 (21 voturi)    
        Mamaaaa, ce veselie este aici ! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:52)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Katana

        Da' nu inteleg de ce.
        Basescu a facut singurul lucru care-l putea face scapat de suspendare, a facut ce a cerut opozitia.
        Deci a cedat !
        Pentru prima oara....incepe sa se teama care va sa zica..
        Ok...acum a scapat, cel putin de opozitia parlamentara, dar ce te faci cu cei din strada?
        Ca doar cu 2 ani mai putin la pensie nu recastiga el multe femei...
        Cel mai corect ar fi sa-si dea demisia si economisim banii de referendum (ca tot se plange pe aici un portocaliu ca ne pune opozitia la cheltuiala)
        • +13 (13 voturi)    
          Te inseli, cu siguranta! (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:34)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Basescu, este mai responsabil si mai intelept decat toti acei idioti care au facut o psihoza cu suspendarea presedintelui.
          Si a actionat ca la carte. El stie ca nu mai conteaza asa de mult 2 ani in plus sau in minus la pensionarea femeilor.
          Insa el a lovit de doua ori in acesti idioti ponta si crin , care in loc sa puna umarul sa ajute Romania sa iese din rahat, nu o fac decat pe Gica contra .
          In primul rand ca le-a dezis planurile cu promulgarea acestei legi ( ei fiind siguri ca presedintele o va promulga din prima, si prin urmare le-ar da apa la moara sa continue textele cu suspendarea )
          Si in al doilea rand, el stie ca nu are nici un motiv sa fie suspendat, nici daca ar fi promulgat legea din prima. Si prin urmare nu are cum sa fie suspendat. Insa inceperea unui circ numit proceduri de suspendare , de catre cretinii de mai sus, nu va face decat sa accentueze haosul economic din Romania. Deci este patriot, ceea ce nu pot zice despre cei doi spiridusi natangi .
          Si de ce sa-si dea demisia draga vrajitorule? ca nu il placi tu? Sau altii?? Spune-mi de ce?
      • +3 (3 voturi)    
        Ai dreptate. (Vineri, 8 octombrie 2010, 8:15)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Katana

        Base e tare!!
    • +35 (49 voturi)    
      Moaoooama, ce le-a tras-o .. (Joi, 7 octombrie 2010, 15:37)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Reactia presedintelui Basescu a fost o lectie de inalta clasa . Pesedpnlpc nu pot decat sa planga in pumni la fel ca si in ziua in care s-a anuntat victoria piratului.

      Insa as dori ca si PDL-ul sa fie atent deoarece in viitor o sa l-e-o traga una de nerefuzat, de s-o tina minte si ei si toate nemurile lor.

      Da basescu e presedintele pe care l-am votat!
      Bravo basae!
      • -16 (26 voturi)    
        Limbaj de sustinatori portocalii ? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:57)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui Andrzej

        "le-a tras-o, i-a facut muci,etc..."?
        Mama ce stadion a devenit forumul asta...
        • +5 (17 voturi)    
          ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:21)

          LauraC [anonim] i-a raspuns lui Creator

          I-a "ciuruit" fix asa cum vor toti alegatorii lui sa-i "ciuruiasca"! ;)
      • -21 (27 voturi)    
        ne-a tras-o si noua (Joi, 7 octombrie 2010, 15:58)

        trm [anonim] i-a raspuns lui Andrzej

        de ce sa iasa femeile la 63 de ani? ca vrea base sa se arate galant? sau ca e incremenit intr-un tip de gandire care nu mai e de actualitate? base a ales sa propuna o prostie pt a-si salva pielea. sper ca parlamentul nu ii va lua in seama propunerea si ca va vota legea in forma ei actuala!
        • +14 (16 voturi)    
          ti-a spus de ce (Joi, 7 octombrie 2010, 16:23)

          vero [anonim] i-a raspuns lui trm

          Si te rog sa ne spui la ce ora ai venit de la servici, ce ai gatit ieri, cate masini de rufe ai pus la spalat, cate ore ti-a luat sa calci toate rufele si sa le pui la loc, ce lectii au avut de facut copiii.
          Asta pentru o zi obisnuita, fara dat cu aspiratorul, sters praful, facut ordine, fara cumparaturi de la piata si fara sedinta cu parintii si fara sa te duci si la parintii tai acasa sa-i ajuti sau sa-i duci la doctor etc.
          • -4 (12 voturi)    
            sotul tau nu face nimic din toate astea? (Joi, 7 octombrie 2010, 17:28)

            trm [anonim] i-a raspuns lui vero

            scuze, daca sotul sau partenerul tau nu face nimic din treburile casnice, inseamna ca nu te pretuieste si ca se foloseste de tine. tu ti l-ai ales. tu traiesti cu el. viata privata si viata de familie tin de responsabilitatea fiecaruia si de negocierea dintre cei doi parteneri, negociere care sa fie in profitul si spre multumirea amandurora.
            • -3 (9 voturi)    
              pai.. (Joi, 7 octombrie 2010, 22:00)

              anca [anonim] i-a raspuns lui trm

              poate e bugetara. La STAT are timp de toate cele!
            • +4 (4 voturi)    
              pun pariu (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:12)

              zigzag [anonim] i-a raspuns lui trm

              ca astia care se dau mari soti si sustinatori ai femeii ii scot ochii cate doua saptamani daca spala o data vasele. numai un barbat lenes nu realizeaza cat munceste o femeie pe langa casa. lenes si indiferent. gandeste-te ca tu iti ajuti nevasta, nu ii preiei jumatate din activitati. e ca si cum tu ai o bere si ea te ajuta sa o bei luand doua guri din ea.
              • +2 (4 voturi)    
                serios? (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:02)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

                ce te impiedica pe tine ca barbat sa faci jumatate din treburile casnice? faci cocoasa-n spate? iti scade barbatia? si ce ar impiedica-o pe ea, femeie, sa bea o jumatate de bere alaturi de tine dupa ce ati terminat lucrul prin casa?
                • +2 (2 voturi)    
                  nu ma impiedica nimic (Vineri, 8 octombrie 2010, 13:23)

                  zigzag [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                  cu atat mai mult cu cat sunt femeie
        • +12 (16 voturi)    
          de curiozitate... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:26)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui trm

          maica-ta e mandra de tine?

          eu personal ma duc acasa dupa servici, spal vasele dupa care ma bag la o bere si un MMO.

          Fata vine acasa, calca, spala, face de mancare si poate daca mai are si timp se uita nitelus pe la TV.

          adica mai munceste vreo 3 ore asa!
          • 0 (10 voturi)    
            tie personal (Joi, 7 octombrie 2010, 17:31)

            trm [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

            nu ti-e rusine sa-ti vezi fata robotind pe langa tine in timp ce tu râgai bând bere? cat de gros ti-e obrazul? sau asa te-a invatat maica-ta? e mandra maica-ta de ce lenes si nesimtit a crescut?
          • +2 (4 voturi)    
            de mama lu' trm... (Vineri, 8 octombrie 2010, 1:08)

            deianira [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

            ...nu stim, dar mama ta pun pariu ca-i mandra tare ca crescut asa barbat manierat.
        • +1 (1 vot)    
          eu as fi (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:24)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui trm

          cerut ca femeile sa iasa la 60. daca nu stii de ce, e treaba ta de misogin.
      • 0 (4 voturi)    
        l-e-o ?? (Joi, 7 octombrie 2010, 16:32)

        roman [anonim] i-a raspuns lui Andrzej

        Am murit de ras. Agramatilor. In curand asta o sa fie normalitate si acordul articolelor genitivale va fi de rasul lumii.
      • -5 (7 voturi)    
        Ce a facut? (Joi, 7 octombrie 2010, 18:36)

        dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui Andrzej

        A se vedea si comentariul lui "Wizard of Oz" - omul tremura de frica suspendarii si a cautat el o chichita ca sa intoarca legea.
        Singurul lucru de care a tras - sau trage este timpul.
    • -13 (17 voturi)    
      Dupa cum ma... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:10)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      ...asteptam nu s-a putut abtine sa nu rastalmaceasca solicitarile celorlalti doi sefi de partide si sa se poarte ca de obicei ca un tatuc al PD-ului.

      In definitiv e democratie si orice cetatean al acestei tari are dreptul sa ceara presedintelui care il reprezinta orice. Nu mi s-a parut ca Ponta sau Antonescu i-au cerut sa o bata cu batzu' la fund pe Anastase ci doar sa nu promulge legea. I-au cerut pur si simplu sa-si exercite o prevedere a Constitutiei care permite Presedintelui sa retrimta o lege in Parlament. De unde pana unde a ajuns la idei de tipul "eu sa arbitrez problemele interne ale Parlamentului" nu pot sa pricep.

      Aaa...si ar mai fi ceva...eventual sa NU intervina la Parchet / DNA si sa lase aceste institutii sa-si faca treaba in cazul furtului de voturi...

      Situatia fiind foarte tensionata a facut ceea ce era probabil, retrimitand-o pe un motiv (oarecare din cele 1 milion posibile in aceasta lege) in Parlament. Si a mai impuscat un iepure evitand (deocamdata) demararea procedurii de suspendare...

      Asa ca Antonescu si Ponta pot rasufla usurati ... s-a intamplat ceea ce au cerut.

      Si postacii PD-isti pot rasulfa usurati si fericiti ca presedintele echidistant al Romaniei i-a "injurat " iar pe liderii opozitiei ... :))
      • +12 (16 voturi)    
        o mica corectie (Joi, 7 octombrie 2010, 16:31)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Sorry, dar...
        1. Parchet ul si sau DNA nu are jurisdictie in parlament!
        2. Sa-i ceri presedintelui sa arbitreze disputele interne din parlament indiferent de natura lor(furtul votului) nu e in atributiile lui(medierea nu inseamna obligarea parlamentarilor la respectarea propriilor norme de functionare si a statutului propriu)

        multumeste PSD-PNL pentru asta.
        • -8 (10 voturi)    
          Propagandist mic... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:51)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui dodu

          lasa povestile cu PSD-PNL ca la mine nu tine vrajeala.

          1) Regulamentele de functionare ale Camerei Deputatilor au putere de lege, inseamna ca a fost o incalcare a legii si ... ghici ce? Parchetul si DNA-ul au jurisdictie in orice incalcare de lege.

          2) Nu i-a cerut nimeni sa arbitreze nici o disputa interna. Doar sa nu promulge legea. De unde le scoateti fratilor? I s-a cerut lui Boc sa retraga sprijinul SuperRobertei si a zis ca nu.
          • +6 (8 voturi)    
            calmeaza-te, nu mai abera la greu (Joi, 7 octombrie 2010, 18:45)

            io [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            1.Parchetul si DNA-ul nu au jurisdictie decit pe CODUL PENAL.
            poti face diferenta intre codul penal si regulamentul intern al unei institutii?
            btw, regulamentul intern nu are caracter de LEGE.
            doar institutia in cauza poate sanctiona incalcarea regulamentului intern.
            2. ti-am raspuns mai sus.
            Ponta i-a cerut EXPLICIT.
            • +1 (1 vot)    
              Ha ha.... (Vineri, 8 octombrie 2010, 15:24)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui io

              ...da' vad ca insisti:

              1) Pana cand nu apare Parchetul sa zica ca spetza nu e de competenta sa avem o plangere penala facuta de PSD pe tema asta.

              http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7808932-video-psd-depus-plangeri-penale-impotriva-robertei-anastase-lui-sever-voinescu-pentru-fraudarea-votului-legea-pensiilor.htm

              2. Retrimiterea unei legi in Parlament e un atribut constitutional al Presedintelui si nu are nici o legatura cu imixtiunea in treburile Parlamentului.
          • 0 (0 voturi)    
            inteleg ca, (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:27)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

            constitutia facuta de ilici + iorgovan e vrajeala pt. tine.
      • +5 (5 voturi)    
        ai citit scrisoarea lu' Ponta? (Joi, 7 octombrie 2010, 18:10)

        io [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        peste tot vorbeste de furtul din parlament, despre faptul ca Presedintele nu ar trebui sa tolereze asa ceva.
        ba chiar ii cere explicit: "să trimiteţi Legea privind sistemul unitar de pensii publice înapoi la Parlament, pentru ca
        aceasta să fie votată prin respectarea procedurilor şi a legii".
        da? si Basescu a trimis-o , insa nu pentru a fi reluat votul pe lege, ci pentru a cere scaderea varstei de pensionare la femei.
        si Parlamentul asta o sa si faca, o sa voteze amendamentul lui Basescu, insa nu o sa reia votul pe lege.
        referitor la reluarea votului pe lege, parlamentul s-a pronuntat deja.
        ce tot o dai cotita, ca a rastalmacit vorbele lui Ponta etc...?
        referitor la legalitatea adoptarii legii, Basescu a fost destul de explicit.
        e destul sa citesti prima sa declaratie si te lamuresti.
        • +1 (5 voturi)    
          Faci... (Joi, 7 octombrie 2010, 18:33)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui io

          ... diferenta intre "sa fie revotata aceasta lege adoptata prin frauda" si "sa o chemati pe Anastase la Cotroceni si sa-i ziceti sa invete sa numere"?

          Prima e o solicitare legitma cu niste argumente (bune proaste cum or fi ele). A doua e o solicitare de interventie directa in treburile Parlamentului.
          • +1 (1 vot)    
            nu ne ntelegem (Vineri, 8 octombrie 2010, 12:03)

            io [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            asta cu chematul lui Anastase la Cotroceni e inventia TA, pe care ne-o inoculezi drept singura chestie prin care lui Basescu i s-ar putea cere interventia in treburile parlamentului.
            FALS.
            Ponta i-a cerut clar sa retrimita legea CA SA FIE REVOTATA.
            si Basescu nu a facut asta, si i-a explicat foarte clar lui Ponta cum stau lucrurile.
            daca nu era amendamentul asta al UDMR, respins de plen, Basescu promulga legea!
            • +1 (1 vot)    
              Si totusi... (Vineri, 8 octombrie 2010, 15:09)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui io

              ...a retrimis-o. Adica exact ce i s-a cerut.

              Ce altceva i s-a cerut in afara de retrimiterea legii in Parlament si care sa echivaleze cu "imixtiunea" in treburile Parlamentului"?

              Punctual...ce i s-a cerut sa faca, altceva decat sa isi exercite o prerogativa constitutionala?

              Absolut nimic dar simtea si el nevoia sa se ia putin de astia din opozitie ca prea sunt nesimtiti si fac scandal...
    • +4 (4 voturi)    
      Shi... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:23)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      nu are dreptate? Se vede altfel de la tine?
      • -4 (8 voturi)    
        Cauta... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:57)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

        ...un alt comentariu de-al meu mai jos si o sa vezi cum se poate contrazice flagrant in decurs de numai 15 zile ... Cum or fi cum nu or fi Antonescu si cu Ponta nu i-am auzit sa zica azi ceva si peste 2 saptamani sa o intoarca la 180 de grade.

        Basescu e speriat de spectrul suspendarii ... de aia au iesit si papagalii de comunicare Voinescu, Boc, Udrea si Turcan in weekendul trecut sa ne spuna iar povesti cu mogulii si cu suspendacii samd. Le tremura scaunul sub ei ...
    • +7 (13 voturi)    
      BASESCU A JUCAT MAGISTRAL (Joi, 7 octombrie 2010, 18:02)

      Livia [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      S-o recunoastem: BASESCU E CEL MAI BUN STRATEG POLITIC.
      1, A iesit inaca o data pe cal alb si din problema promulgarii legii pensiilor (iata presedintele cat de intelept este, el vrea binele femeilor, scaderea varstei de pensionare etc)
      2. Ponta si Antonescu au cerut asa ceva? Nu, iata se declara aparatorii pensionarilor, dar nu fac decat sa se certe.
      3. Ce sa faca opozitia?
      a.Daca nu voteaza legea atunci cum se vor prezenta in fata electoratului? S-au rugat atata de presedinte sa nu promulge legea (chiar l-au amenintat cu suspendarea) si acum nu o voteaza! Toata lumea va arunca cu pietre in ei.
      b. Daca o voteaza inseamna ca ii dau dreptate presedintelui Basescu.
      SUCCES Parlamentului. Mingea e la ei. BASESCU A JUCAT MAGISTRAL!!!
      • -6 (10 voturi)    
        A jucat ... (Joi, 7 octombrie 2010, 18:35)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Livia

        ... magistral doar pentru fanii sai care nu bubuie de inteligenta si nu vad ca acum zice ca e alba si peste 1 minut vine si zice ba nu e alba e neagra.
        • +5 (11 voturi)    
          tu banuiesc ca bubui de inteligent ce esti... (Joi, 7 octombrie 2010, 19:52)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          posteaza mai departe sa ne minunam si noi de inteligenta ta,:))sa nu te lasi la postacii portocalii care te iau la misto:))))da-le tu lectii de democratie:)))
          • 0 (2 voturi)    
            Vezi... (Vineri, 8 octombrie 2010, 15:11)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

            ...ca tocmai a declarat Basescu ca Pamantul e plat.

            Ca un fan adevarat tu il crezi, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Si eu am cazut in plasa... (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:29)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          ...dar dupa 10 min mi-am revenit,oricum sa-i recunoastem calitatile de smenar.De 20 de cand se perinda in functii, lumea ar fi trebuit sa-i vada adevarata fata.
      • 0 (2 voturi)    
        Poate (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:08)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Livia

        Nu urmarim acelasi film, sau subtitrarea ta nu este sincronizata cu sonorul.

        Spre marea voastra surprindere, cei cu "sangre naranja", Basescu este extrem de interesat DOAR de pielea lui.

        Constient ca nu mai este aceeasi situatie de data trecuta, si de faptul ca la ultimele alegeri a castigat la o diferenta sub 1%, fata de Geonel, nu a mai riscat o potentiala procedura de suspendare, din care nu prea mai avea cum sa iasa fata curata.

        Calul alb pe care a iesit, apreciez metafora, este mai degraba o martoaga slabita, iar gestul de a diferentia varstele de pensionare intre femei si barbati, anuleaza cam toata lupta miscarii feministe din Romania, daca te uiti in declaratia domnului Presedinte, el spunand ca femeia are doua servicii, deci deducand intr-un limbaj ce nu ii este strain domnului Presedinte concluzionez: "FEMEIA LA CRATITA".

        Cel mai trist este faptul ca esti femeie, si aplauzi un gest de lasitate care va desconsidera si va pune pe o treapta inferioara ...
    • +7 (7 voturi)    
      io sunt gata (Joi, 7 octombrie 2010, 20:51)

      dr.felix [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      sa negociez daca ma pune prim ministru.
      am si guvern de cabina. de latrina.
      guvernez cu tot partidu' plus latrina trei.
      io iau si finantzele. nu poci sa le las pe mana astora ca'i cunosc.
      pe badea'l pui la comunicatii cu gura presii.
      pe laptop la interne. doamna cu mucii'n freza la turizm, sa moara udrea de ciuda.
      pe gadescu la externe ca e prezentabil, cu paru uns.
      restu nu'i vi'i mai spui. poate c'am sa dau si cate doua ministere de cap ca am oameni capabili. si am de unde.
      base, de ce'ti e frica, nu scapi !
      mieauuu !
  • -18 (34 voturi)    
    Acelasi lucru (Joi, 7 octombrie 2010, 15:03)

    Pacala [anonim]

    Va anunta ca promulga legea, ca asa este bine si nu are ce face, ca nu se baga peste parlament. Sa decida procuratura daca a fost hotie cu votarea legii.
    Iar PSD+PNL vor anunta ca il suspenda, iar
    • -24 (44 voturi)    
      A fost prea mare scandalul cu FURTUL (Joi, 7 octombrie 2010, 15:23)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Pacala

      Si a decis sa nu riste inutil !
      Sa vezi acum schimbare de atitudine la postacii portocalii, care pana acum sustineau sus si tare ca n-a fost furt.....
      • +17 (23 voturi)    
        Poate scandalul cu banii (Joi, 7 octombrie 2010, 16:05)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Creator

        Tu stii de ce presedintele iar a castigat in fata opozitiei?
        In primul rand pentru ca iesind la iveala modul de votare din parlament, oricine va veni la guvernare, in veci nu-si va mai putea promulga legile cu aceasta metoda. Deci se va reforma si Parlamentul. Apropo legea cu care se lauda Patriciu( cea care i-a dat Petromul pe degeaba) ca are valoare mai mare decat Codul Civil, fiind trecuta prin parlament, tot asa a fost votata? Nu se mai poate verifica oare nimic de atunci?
        In al doilea rand a fost procedat corect privind din perspectiva modului de votare.
        In al treilea rand opozitia a ajuns iar de rusine prin faptul ca a vrut bani pentru ca legea sa treaca, stabilind si modul in care vor actiona(iesind din sala), din pacate totul terminandu-se naici pentru ei.
        • -1 (7 voturi)    
          Confunzi Petrom cu Rompetrol (Joi, 7 octombrie 2010, 16:13)

          Creator [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Si atunci, din cate imi amintesc au votat TOTI mai putin PRM-ul care parasise sala.
          Iar faza cu banii mi se pare cel putin penibila !
          Daca Roberta stie ceva, sa zica si sa intre DNA-ul ! Indiferent de partid!
        • +4 (6 voturi)    
          acum reinvetam roata (Joi, 7 octombrie 2010, 16:43)

          dodu [anonim] i-a raspuns lui eu

          "In primul rand pentru ca iesind la iveala modul de votare din parlament, oricine va veni la guvernare, in veci nu-si va mai putea promulga legile cu aceasta metoda. Deci se va reforma si Parlamentul." --- ce de bulshit!! metoda asta exista si se foloseste in parlament de cand lumea, nu s-a inventat acum. Faptul ca doar acum e popularizata e doar obsesiei "anti" a unora.
          • +1 (1 vot)    
            Roata asta e cam stricata. (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:15)

            eu [anonim] i-a raspuns lui dodu

            Daca exista de cand lumea, de ce acum nu a fost buna metoda? De ce spui ca e normal sa fie folosita in continuare? Sa inteleg ca venind opozitia la guvernare, vor folosi din nou aceasta metoda fara a pati nimic, cand acum fac presiuni mari tocmai din acest motiv? Nu inteleg logica ta, pentru ei e buna( nu patesc nimic daca o folosesc, ca asa e normal), pentru ceilalti nu( trebuie sa faca puscarie daca o folosesc).
      • +16 (24 voturi)    
        obiectivitate 0 (Joi, 7 octombrie 2010, 16:07)

        travis [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        Mai baieti,

        Voua nu va convine nimic oricum ai da-o... Altceva in afara de "obsesia" Basescu mai aveti in cap?!!

        Solutia aleasa e una destul de eleganta pentru a debloca situatiunea; sunt curios acum ce discutii de fond vor fi in Parlament. Sau va pregatiti iar sa parasiti sala la votare?
      • -2 (2 voturi)    
        scandal (Joi, 7 octombrie 2010, 18:39)

        dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        Si care sustineau ca trebuie sa o promulge, ca altfel incalca Constitutia (da lume, luati-va de CaCoFonie).
        Of.....
  • +59 (81 voturi)    
    Consider (Joi, 7 octombrie 2010, 15:07)

    INGINERU [utilizator]

    ...ca dl. Basescu este cel mai important jucator de pe scena politica din ultimii 60 de ani!

    Ii multumesc in numele a peste 30 milioane de romani (cu tot cu diaspora) pentru tot ce face pentru noi!

    Sanatate multa :)
    • +47 (61 voturi)    
      !!! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:10)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Idem!!!
    • +59 (71 voturi)    
      :) (Joi, 7 octombrie 2010, 15:13)

      unu [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Nu neaparat cel mai "important jucator". Diferenta o face prin faptul ca face ceva. Nu sta degeaba asa cum vor multi.
      • +23 (35 voturi)    
        mai mult (Joi, 7 octombrie 2010, 15:44)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui unu

        este unul dintre putinii oameni politici romani care gandeste.
        • -14 (28 voturi)    
          gandeste...da' prost rau... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:53)

          e [anonim] i-a raspuns lui dj

          ...baska spune o groaza de tampenii (vezi "romani,am iesit din criza" din noiembrie trecut, ca sa dua doar un mic exemplu
        • +5 (7 voturi)    
          !!! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:37)

          Cris [anonim] i-a raspuns lui dj

          Care gandeste liber!!!
      • -7 (11 voturi)    
        Distruge tara ! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:18)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui unu

        ;(((
    • -20 (42 voturi)    
      in lumele meu nu (Joi, 7 octombrie 2010, 15:14)

      emanuel [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      chiar crezi ca 30 de milioane gandesc la fel ca tine? ai tu dreptul sa vorbesti in numele lor?
      eu sper/cred ca nu. cel putin pe mine, scoate-ma de la numaratoare
    • -15 (35 voturi)    
      Dar de cand reprezinti tu toti romanii? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:17)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui INGINERU

      Ai auzit de opinii diferite? De e crezi tu ca absolut toti romanii considera la fel ca tine?
      • +6 (12 voturi)    
        NU (Joi, 7 octombrie 2010, 16:34)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        nu gandesc toti romanii la fel ca mine, dar ar trebui sa-i multumeasca, sincer, toti, unul si unul, in special toti zmeii roshii de stanga ca tine!!

        eu fac ce trebuie, nu fac/zic chestii doar ca sa fiu in contra (vezi gioana, poanta, chucky, ilici &co)

        respect Basescu!
      • +9 (13 voturi)    
        IQ (Joi, 7 octombrie 2010, 17:33)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        Cred ca se referea la toti romanii de buna credinta,neafectati psihic de tv.
        Si da,noi cei din diaspora gandim la fel,iar de va fi nevoie vom fi alaturi de romanii din tara asa cum am facut-o in decembrie'09!
    • -4 (30 voturi)    
      Hai sa nu exageram! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:18)

      Capitalistu' [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Cu singuranta din ultimii 20 de ani poate!
      Nimeni nu-l face pe nea Nicu' la capitolul asta!
      Cu toate ca nu toti am vrea sa-i multumim! :0
      • +3 (9 voturi)    
        DA (Joi, 7 octombrie 2010, 16:36)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui Capitalistu'

        scuze, cel mai important si POZITIV pe deasupra, ca importanti au fost si dej, iliescu, nastase...
    • +11 (23 voturi)    
      aşijdelea (Joi, 7 octombrie 2010, 15:18)

      ibus [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      îi mulţumesc ....

      oricum trebuia cineva să fac şi oridine în bătătura românilor, parcă era cam naşpa să le revină din nou nemţilor.
    • -25 (33 voturi)    
      Adevarul (Joi, 7 octombrie 2010, 15:20)

      Sun Tzu [utilizator] i-a raspuns lui INGINERU

      Asa e!!!!!Mare om.........un mincinos ce a pus tara asta pe butuci impreuna cu o sleahta de banditi
      • +6 (8 voturi)    
        ASA E CA... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:37)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui Sun Tzu

        primesti dublu pe ora pentru fiecare jignire adusa in plus?
        • -1 (1 vot)    
          Au nume de cod, ca pe vremuri (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:20)

          eu [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

          Eu am impresia ca sunt ori parlamentari ai opozitiei, care oricum sunt bine platiti de noi, ori sunt jurnalisti, care sunt platiti tot din banii nostrii, cei furati de data asta .
    • -6 (26 voturi)    
      draga (Joi, 7 octombrie 2010, 15:22)

      cucurigu [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      ce fac astia, nici ceausescu nu si-a permis....deci..mai scade un roman din nr ala;... care e satul sa voteze cu unul ca sa nu iasa celalalt...vreau un roman pe care sa-l si doresc cind votez.
    • -7 (33 voturi)    
      curiozitate (Joi, 7 octombrie 2010, 15:22)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      asa de usor de obtine o diploma sau esti un impostor?
      nu de alta dar e cam stupid sa sustii ca basescu este cel mai important jucator de pe scena politica din ultimii 60 de ani.
      adica as fi inteles sa crezi ca e cel mai bun jucator de pe scena politica din ultimii 60 de ani. dar sa sustii ca e mai important decat ceausescu sau decat iliescu e cam mult. poate ca iliescu sau ceausescu au facut mai mult rau dar eu cred ca au fost mai importanti - in sensul ca au schimbat viata mai multor romani si intr-o masura mai mare.
      dar altfel ... base e cel mai tare ... base rules
      • -8 (18 voturi)    
        Din pacate... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:31)

        AAA [anonim] i-a raspuns lui adrian

        nu pot sa nu te aprob. Base e destept, are consilier fantastici dar Iliescu este politician pana in maduva oaselor...ca si Nastase.
        Restul sunt amatori Ponta, Geoana etc.

        Scoala FSN-ului!
      • +6 (10 voturi)    
        SCUZE (Joi, 7 octombrie 2010, 16:38)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        im[portant si POZITIV, dupa cum ziceam mai sus...

        DA, si iliescu a fost important, poate la fel de important ca si ceausescu, dar muuuuuuuuuuuuult mai rau...
    • -10 (22 voturi)    
      De unde ai scos... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:37)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui INGINERU

      ...30 de milioane de romani in toata lumea asta? Ca, sa ma bata Dumnezeu, la ultima numaratoare a lui nea Nicu Impuscatu' eram 23 de milioane si s-a cam redus natalitatea de atunci... Sau numeri si chinezii din complexul Europa?

      Bai nenea injinerule, daca ce ai scris nu e bascalie, atunci e grav rau la matale la scufita, nu-ti prea stau toate tiglele pe casa. Parerea mea...
    • -12 (22 voturi)    
      Pentru tine si diaspora! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:39)

      corina [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Daca tii asa de mult la tov. Basescu, ia-l acasa!
    • -6 (16 voturi)    
      30 mil - 1 (Joi, 7 octombrie 2010, 15:43)

      Araya [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      mai scade unul din socoteala
    • +16 (26 voturi)    
      inca o lectie .. (Joi, 7 octombrie 2010, 15:47)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui INGINERU

      de politica data opozitiei ! Acuma ce-o sa faca psdnl? N-o sa voteze scaderea varstei de pensionare pentru femei ???Vai..da'cum se vede asta in ochii electoratului ??Daca voteaza ,inseamna ca gireaza legea . Oricare va fi rezultatul ,presedintele este obligat de constitutie sa promulge apoi legea. Pentru ce motiv o sa-l mai suspende ??
      • +23 (27 voturi)    
        pe motiv ca... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:06)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui romaya

        ..iar i-a prins cu chilotii in vine.

        Ponta si cu Crin pot sa-si ia lopatelele si sa plece la groapa cu nisip. Presedintele iar le-a demonstrat ca sunt infantili si rupri de realitate.

        Doamne, Doamne...ce curajosi sunt astia doi. Ca pekinezii dupa gard. Noroc pe Basescu , ca e pe partea potrivita a gardului, pt ca altfel il sfasiau la glezne pichinezii astia mareti ca Ceahlaul, 'nalti ca bradu' si destepti ca gardu'.
        • +5 (5 voturi)    
          verzi ..ca bradu (Joi, 7 octombrie 2010, 18:34)

          romaya [utilizator] i-a raspuns lui oh

          .. ce mananca astia ,de tot timpul au chilotii-n vine ..?Ar trebui sa-si schimbe filozofia de a face politica si ..papa .
    • -9 (17 voturi)    
      ce??? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:48)

      rider [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      ce a facut??? da-mi exemple de lucruri cu adevarat bune care le-a facut pentru tara si mai ales pentru voi....romanii din afara....ce a facut pentru romani cand erau alergati si huliti de italieni??NIMIC!!! ce a facut cand rromii erau dati afara din Franta??? NIMIC!!!!!. da-mi tu un exemplu.....poate nu stiu eu.....
      • +7 (9 voturi)    
        deci: (Joi, 7 octombrie 2010, 16:42)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui rider

        clar e ca a facut TOT ce nu au facut AI VOSTRI pana acum, adik: numai lucruri bune pentru tara...
    • -10 (18 voturi)    
      Cu iobagi dintr-astia vrem sa progresam (Joi, 7 octombrie 2010, 15:51)

      Rocco [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Nene "INGINERU" se vede ca esti f multumit de rezultatele lui Basescu, esti cumva portocaliu si ai participat activ la devalizarea tarii?.. prea esti entuziasmat. Nickname-ul tau vine de la ingineriile facute? Sper ca tot ce face Basescu de acum inainte sa se reflecteze doar in standardul familiei tale! ... Doamne idioti mai sunt unii....
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:19)

        LauraC [anonim] i-a raspuns lui Rocco

        Cu tine in frunte! :)
      • +10 (14 voturi)    
        d-le anonim (Joi, 7 octombrie 2010, 16:46)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui Rocco

        1. da, portocaliu sunt, dar nu sunt mai rosu decat tine, ca toti indarjitii de stangaci!
        2. iti doresc sa emigrezi in Cuba, sau China, eventual Corea!
        3. sanatate familiei tale...
        4. da, sunt de acord cu tine, IDIOTI mai sunt unii, din fericire, toti sunt roshii ;)

        PACE
    • -9 (19 voturi)    
      Nu ma include (Joi, 7 octombrie 2010, 15:51)

      laur [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Te rog frumos sa NU MA INCLUZI si pe ine in cei (nu stiu de udne ai scos) 30 de miliaone de romani! Hai pa!
      • +7 (13 voturi)    
        Nu,nu, nici o grija ! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:02)

        oki [anonim] i-a raspuns lui laur

        Te includem la cei 2 mil. de rrrrrrrromi.
    • +10 (14 voturi)    
      Si eu cred la fel ! :) (Joi, 7 octombrie 2010, 16:07)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Si eu ii multumesc ! Si consider ca Base e cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania in ultimii 60 de ani !
      Si mai sper, draga Hotnews, ca macar acest al treilea comentariu o sa mi-l postati si mie, ca pe primele doua se pare ca nu mi le-ati acceptat, desi nu contineau nimic compromitator.
    • -5 (9 voturi)    
      ??? (Joi, 7 octombrie 2010, 16:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Multumeste-i doar in numele tau. De unde apareti mai aplaudacilor?
      Daca pe vremea lui Ceausescu era acest site si acces public era fix acelasi lucru. Lauda conducatorului carmaci.
      • +11 (13 voturi)    
        scuze... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:49)

        INGINERU [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        ar trebui sa ii laud pe alde ilici, poanta, crinutz, voiculescu si nastase, poate asa erai mai fericit!

        parca-ti crestea inima daca vedeai aici ca e cineva care-i apreciaza si pe stangacii tai, nu?
    • 0 (6 voturi)    
      Oare ce... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:11)

      EU [anonim] i-a raspuns lui INGINERU

      Oare ce face pentru tine...???!!! :)
  • -30 (38 voturi)    
    demisia (Joi, 7 octombrie 2010, 15:13)

    alex [anonim]

    eu cred ca isi anunta "demisia de onoare"
  • -29 (41 voturi)    
    Uraa (Joi, 7 octombrie 2010, 15:15)

    Coco Chanel [anonim]

    Frica de suspendare! Bravo?!
  • -17 (25 voturi)    
    in tema (Joi, 7 octombrie 2010, 15:16)

    porky [anonim]

    semneaza legea in direct
  • +3 (29 voturi)    
    Bravoooooo)))))) (Joi, 7 octombrie 2010, 15:18)

    haiducul [anonim]

    Nu imi sa cred ca in sfarsit Presedintele nu promulgat legea,este pentru prima oara cand ia o masura CORECTA,specific ca nu depind de sistemul de pensie din Romania.Bila alba din partea mea.
    • +31 (35 voturi)    
      masuri (Joi, 7 octombrie 2010, 15:26)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

      nu cred ca e prima masura corecta.asta ar insemna ca TOATE legile promulgate pana acum au fost incorecte ? sa fim seriosi. indiferent ca ne place sau nu de Basescu trebuie sa recunoastem ca simtul politic si-a spus cuvantul iar eternii opozanti au mai incasat-o o data.
    • -10 (22 voturi)    
      Adaugare. (Joi, 7 octombrie 2010, 15:26)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      De ce nu a spus nimic si de felul cum sa votat,sa vazut clar,cat despre ceilalti daca viata noastra depinde de interesele grupurilor parlamentare,ar trebui ca parchetul sau cine este responsabil sa se sesizeze si sa inceapa urmarirea penala,a celor care au cerut cat si celor care le-a oferit bani in schimbul votului.
      • +17 (21 voturi)    
        felul cum s-a votat (Joi, 7 octombrie 2010, 15:44)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

        pai daca se baga la comentarii pe marginea activitatii parlamentului urlau "alesii" nostri din partea goala a salii : "dictatorul" !!!!
    • +33 (37 voturi)    
      Memorie scurta (Joi, 7 octombrie 2010, 15:37)

      ion [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      Taticu, memoria e scurta rau. Mai ales cand e tocata zilnic de antene.

      Base a respins de la promulgare zeci de legi, mai ales in 2007-2008, cand PSD-ul propunea aberatii si PNL-ul vota. Va mai aduceti aminte legea aia cu "informarea cu 24 de ore a infractorului inaintea perchezitiei"? Tot Base a trimis-o inapoi.

      Daca Base a facut ceva bun, a fost ca a functionat ca un filtru destul de independent relativ la activitatea Parlamentului. A avut ceva de zis, apoi s-a pus contra, chiar daca acum e impotriva intereselor PDL. Pe timpul lui Iliescu era absurd sa se intample asa ceva.
      • -5 (5 voturi)    
        care lege ma? (Joi, 7 octombrie 2010, 16:17)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui ion

        iar umblati cu soparle?zi data,nr si cu ce ocazie..
  • -32 (48 voturi)    
    tremura (Joi, 7 octombrie 2010, 15:19)

    smen [anonim]

    chilotii de suspendare,a facut o bula de sapun cu vrajeala asta de 63 de ani,a gasit o portita sa zica,domne io am trimis legea sa se rediscute deci nu ma puteti suspenda,il doare pe el undeva de varsta de pensionare,e doar o stratagema tipic sobolaneasca
    • +10 (16 voturi)    
      Fii antena la mine ;) (Joi, 7 octombrie 2010, 16:02)

      ion [anonim] i-a raspuns lui smen

      Daca respinge de la promulgare, asa cum cerea opozitia si sindicatele pe 6 voci: "tremura chilotii pe el de frica ca il suspenda. bla-bla, huo huo"

      Daca promulga legea: "nemernicul asta chior ne ucide batranii si da drumul drumul la o lege obtinuta prin frauda in Parlament, huo, huo, huo"

      Este ca e ca in bancul cu iepurasul si bascuta? Ai, n-ai basca, tot o iei pe coaja..
    • +6 (8 voturi)    
      ai na! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:02)

      AAA [anonim] i-a raspuns lui smen

      Deci hai sa ne intelegem...NU PUTEA FI SUSPENDAT DACA APROBA CEVA LA CARE CCR A SPUS DA. Ci VICEVERSA. Nu puteau sail suspende ...cel putin acum decat daca se baga unde nu ii fierbe oala. Asa ca a demonstrat inca o data ...ca este in alta liga....
  • -22 (32 voturi)    
    De ce la femei? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:20)

    Zeus [anonim]

    Nu inteleg de ce la femei ar trebui ca varsta de pensionare sa fie mai mica. Femeile au expectanta de viata mai mare decat barbatii.
    • +24 (32 voturi)    
      Ti-a explicat: (Joi, 7 octombrie 2010, 15:26)

      Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

      Pentru ca barbatul vine acasa, pune picioarele sus pe masa, ia o bere si se uita la meci, in timp ce femeia mai trebuie sa spele si rufe, sa stea si la cratitza, samd.
      • +8 (14 voturi)    
        ! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:36)

        Zeus [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

        Da, am vazut ulterior, dar nu e tocmai general valabila treaba asta.
        Anyway, imi pare rau ca nu a promulgat legea...imi place cand baga batul in gard sa vad daca Ponta si Antonescu initiau procedura de suspendare.
        • +19 (25 voturi)    
          Ba in Romania (Joi, 7 octombrie 2010, 15:43)

          Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

          ... e general valabil. Exista, evident, si exceptii, insa regula este ca femeia, dupa ce munceste opt ore, plus alte doua ore pe drum, vine acasa unde are si alte atributii, in timp ce majoritatea barbatilor pun ... sezutul in fotoliu sau pe canapea si se declara obositi frantzi.

          Si, chiar daca nu ar fi asa, deocamdata femeia este cea care poarta in pantece copilul si il naste!
          Nota bene: sunt barbat!
          • -4 (8 voturi)    
            Pe mine... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:17)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

            ...ma distreaza aceste generalizari...ca toate femeile sunt casatorite, toate au cel putin 1 copil, toate gatesc si toate spala de mana.

            In contrapartida propun ca barbatii burlaci sa iasa tot la 63 de ani la pensie pentru ca isi fac singuri menajul iar femeile care au masina de spalat si "gatesc" pizza comandata la telefon sa iasa la 65.

            Si daca tot sunt asa stresate si chinuite femeile de ce traiesc mai mult decat barbatii?
          • 0 (0 voturi)    
            din pacate e adevarat (Joi, 7 octombrie 2010, 18:26)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

            pt ca masculii romani nu se cred suficient de masculi daca nu sunt si bizoni. si pentru ca femelele romane nu se cred suficient de femele daca nu se arata docile ca gainile.

            asta deocamdata. acu' e drept ca se vad ceva schimbari de comportament in ultimii 20-30 de ani si sper ca pana prin 2030 sa fie cat mai multi indivizi in ro care sa renunte la varii legaturi totemice...
      • +1 (1 vot)    
        super (Joi, 7 octombrie 2010, 16:51)

        none [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

        Daca se scrie treaba asta si in lege, eu sunt multumit.
    • +10 (18 voturi)    
      Bine ca ai curaj aici pe Hotnews... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:41)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Nevestei tale ai curaj sa-i zici asta?? :D
      • +1 (5 voturi)    
        Da (Joi, 7 octombrie 2010, 16:03)

        Zeus [anonim] i-a raspuns lui Dani

        De ce nu?
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:18)

          LauraC [anonim] i-a raspuns lui Zeus

          Sa ne zici ce-ti zice! :)
  • -5 (9 voturi)    
    si ce alte modificari> (Joi, 7 octombrie 2010, 15:20)

    siba [anonim]

    mai oameni buni, daca tot ei se propun ptr parlament, noi cum ii mai schimbam? numai cu revolutii? pai poporul roman e o mamaliga numai moartea ne mai scapa de ei, dar monsti se nasc in fiecare zi,,,,si locul lor va fi acolo, ptr ca restul sint prea ocupati cu viata....aia dezorganizata pe care trebuie sa o organizeze.
  • -19 (29 voturi)    
    Divizia B (Joi, 7 octombrie 2010, 15:21)

    d [anonim]

    Presedintele a ajuns la fel ca marii fotbalisti la sfarsit de cariera. E tot jucator, dar fara forta, precizie, indrazneala. E bun de sef de consiliu local la Targu Ocna, dar nu mai are fata de Liga Campionilor.
    • +26 (32 voturi)    
      Asta a fost meci demonstrativ amice! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:29)

      AAA [anonim] i-a raspuns lui d

      Inca o data ....nu a cazut in plasa altora.
    • +16 (24 voturi)    
      ... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:37)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui d

      Si care ar fi cei cu fata de Liga Campionilor? Geoana, care tragea lumea de el sa se vina la confruntare? Si care impreuna cu amicul sau Antonescu au iesit pe usa din spate a operei din Timisoara?
    • -2 (2 voturi)    
      Divizia Onoare (Joi, 7 octombrie 2010, 18:53)

      dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui d

      Nici macar atat
  • +35 (43 voturi)    
    e mare bossu (Joi, 7 octombrie 2010, 15:21)

    lucard [anonim]

    sa vedem ce mai zice Ponta acum :)
    • -3 (3 voturi)    
      zice Ponta: (Joi, 7 octombrie 2010, 18:41)

      dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui lucard

      Te-am ciuruit! Ai facut cum am spus eu, presule!
  • +41 (41 voturi)    
    Cel putin e diplomat (Joi, 7 octombrie 2010, 15:23)

    Lucian M [anonim]

    Ca sa evite scandalul privind frauda de la votul legii din Parlament, dar si pentru a nu recunoaste aceasta frauda care la drept vorbind nu era treaba lui, a bagat-o pe asta cu 63 de ani la femei. Oricum e in avantajul lui, pozeaza acum si in aparatorul femeilor. Tre' sa recunosc ca e cel mai bun lucru pe care-l putea face, pentru ca legea oricum treuie adoptata conform angajamentelor catre FMI.
    • +35 (37 voturi)    
      cu atat mai mult (Joi, 7 octombrie 2010, 15:32)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Lucian M

      cu cat diferenta de la 65 la 63 nu se va resimti prea tare in buget pe termen scurt :))

      Pe scurt: le-a tras-o din nou!!!

      E destept, imprevizibil si machiavelic :))

      Ponta si Crin o sa crape, mai ales dupa ce trece din nou legea cu 170 de voturi pentru...

      Dintr-o lovitura de condei a castigat ceva procente in intetia de vot, a inmormantat scandalul si le-a dat mingea printre picioare lui Crin si Ponta :))
    • -18 (32 voturi)    
      E cel putin speriat... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:34)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Lucian M

      Ca sa evite suspendarea nu a promulgat legea.... vai de voi ... si de noi...
    • +20 (24 voturi)    
      o miscare eleganta (Joi, 7 octombrie 2010, 15:37)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Lucian M

      Oricum legea va trege a doua oara!
      Daca spunea ca fost fraudata .... era urat pentru Roberta :)
      Mare Smecher si Base!
      Plus ca i-a atins pe cei doi maiumutoi Micky si Crin!
      • -1 (3 voturi)    
        frica (Joi, 7 octombrie 2010, 23:37)

        victor [anonim] i-a raspuns lui rochiri

        O smecherie nascuta din frica.
        Daca e destituit si nu mai are imunitate ca presedinte il paste dosarele penale care zac acum la Parchet. FRICA, nu mila de femei. Inca o teapa trasa romanilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Vai ce de dosare false! (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:32)

          eu [anonim] i-a raspuns lui victor

          Ce dosare penale visezi? Daca le cunosti de ce nu le spui care sunt, sau la voi trebuie intai sa aruncati vorbe mincinoase, apoi sa construiti dosare-asa zicea Geoana ca fac specialistii din psd( in cazul in care omul nu cedeaza la santaj), apoi sa il inchideti( ca sa scapati de persoanele incomode). Asta este o metoda comunista foarte veche, din pacate nu se mai poate aplica astazi, si o stiti foarte bine, dar ati ramas cu naravul( vorba aceea lupul isi schimba parul, dar naravul ba).
    • -6 (14 voturi)    
      Evident (Joi, 7 octombrie 2010, 16:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Lucian M

      Este abil ca politician, asta ne-a dovedit-o pana acum. Problema e ca este badaran, micinos si ce mai vreti voi pe-acolo.
      Evident totul imbracat intr-o mantie portocalie la vederea careia latratorii pdl raman siderati.
      Faptul ca s-a intors in Parlament este o victorie a opozitiei. Sa vedem cum mai minte fatuca aia gretoasa la vot.
  • +31 (41 voturi)    
    Felicitari Base! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:23)

    Geta [anonim]

    Doi iepuri impuscati dintr-un singur foc.
    • +18 (22 voturi)    
      numai 2? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:38)

      kairos [anonim] i-a raspuns lui Geta

      cred că-s vreo 3-4

      şi bănuiesc că nu văd dublu :))))
    • +8 (12 voturi)    
      doi... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:15)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Geta

      papagali dintr-un singur foc.
  • +20 (26 voturi)    
    pensie (Joi, 7 octombrie 2010, 15:24)

    o tinerica [anonim]

    Un medic a iesit la plimbare si a vazut o babuta stand pe o banca fumand o tigara.Medicul i-a spus:
    "E imposibil sa nu observ fericirea de pe chipul dumneavoasta.
    Care este secretul dvs? “

    Ea ii raspunse:
    “ Lucrez la compania X nu ma culc pana la 2 noaptea, timp in care lucrez la studii de ..........., ma trezesc pe la 5 dimineata ca sa ajung la timp la servici.
    Nu fac sport, nu ma distrez si nici nu am viata sociala. La sfarsit de saptamana lucrez intruna sa-mi termin lucrarile la timp, si daca e sarbatoare, de asemenea, nu iau micul dejun, pranzul si nici cina pentru ca nu am timp.
    Sunt mereu stresata din cauza termenelor de predare a documentatiilor si a meeting-urilor cu sefii de la alte compartimente care vor sa le prezint lucrarea si vin cu tot felul de observatii mai mult sau mai putin pertinente .
    Medicul i-a raspuns:

    “E extraordinar! Nu pot sa cred. Ce varsta aveti??”

    34, ii raspunse babuta
    • -4 (6 voturi)    
      Sa propunem atunci: (Joi, 7 octombrie 2010, 16:10)

      oki [anonim] i-a raspuns lui o tinerica

      varsta de pensionare femei 30 de ani !
  • -17 (21 voturi)    
    Retrimitere inutila (Joi, 7 octombrie 2010, 15:25)

    Radu [anonim]

    Retrimiterea la parlament e absolut inutila. Parlamentul poate re-discuta si re-vota doar punctele indicate de catre Presedinte. Punct. Nu are nimic a face cu precedentul vot.
    • +8 (10 voturi)    
      ce se poate discuta in Parlament (Joi, 7 octombrie 2010, 15:36)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Asa am crezut si eu initial, dar asta este valabil doar in cazul deciziilor CCR. Atunci, se discuta doar articolele declarate ca fiind neconstitutionale.
      Acum, parlamentarii decid ce discuta si, paradoxal, pot sa decida ca nu merita sa discute tocmai problema varstei de pensionare (evident ca vor discuta, ceea ce am spus era cu titlu de exemplu). TB a facut o miscare prin care se salveaza public pe el si pe PSD, in primul rand ,(multi vor spune ca nu este asa si nu am chef de dispute). E remiza in avantajul amandoura.
    • 0 (2 voturi)    
      retrimitere (Joi, 7 octombrie 2010, 23:43)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Radu

      "Cum le spui dumneata bobocule, mai rar !"
      Intai in Senat, apoi la Camera, legea isi reia cursul normal, ca la inceput. E drept ca daca ungurii o vor vota cum vrea Base, ramane cum am stabilit.
  • -23 (37 voturi)    
    betivu (Joi, 7 octombrie 2010, 15:26)

    radu [anonim]

    pai legea nu a facut-o pdl-ul?
    acum basescu (pdl-ul) zice ca nu e buna.
    ha ha ha
    i-a fost frica
    • +21 (27 voturi)    
      @radu (Joi, 7 octombrie 2010, 15:32)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui radu

      comentariul tau este gresit din atat de multe puncte de vedere incat nu putem decat sa-ti uram "Somn usor!"
  • -15 (29 voturi)    
    II este frica (Joi, 7 octombrie 2010, 15:27)

    gabriel4west [utilizator]

    de suspendare.

    Si a gasit si articolul care sa-l sustina ssa trimita legea inapoi in parlament. Cu speranta ca toate femeile il vor sustine din nou.

    Altfel, a fi arbitru nu inseamna a institui o dictatura.

    Insasi notiunea de arbitrare nu are nici o legatura cu dictatura.

    ma rog, atata poate, atata face.
  • +37 (49 voturi)    
    iar i-a facut pe toti... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:27)

    dum_i [utilizator]

    Si nu pot sa constat ca inca o data, i-a facut cu stil si cu logica pe procurorul mafiot &chiulangiul profesor de istorie comunista.

    Sa propui ca femeile sa se pensioneze mai devreme este mai corect avand in vedere statutul femeii in societatea romaneasca.

    Si inca ceva, pentru gibonii antenisti, cred ca va era clar ca promulgarea (legala conform legii!!!) a legii era doar un pretext pueril si infantil ca sa mai traga o data la sorti cu suspendarea.

    Stiti, gibonilor antenisti, cam cat a costat referendumul din 2007, si cat ati platit, ca niste mafioti ca voiculescu sa spere pentru 3 luni? Stiti gibonilor antenisti, cam cat a costat economic Romania perioada de incertidudine din 2007?

    Nu cred, pentru ca neuronul e ocupat sa savureze badea&gadea. Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      costuri (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 1:37)

      victor [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      "dumm" intr-o limba teutona inseamna PROST, STUPID. In cazul dumitale se pare ca inseamna SLUGA.
      Spune cat costa pentru acest popor guvernarea Basescu-Boc ? Vor plati pentru incompetenta si hotia lor si nepotii nostrii. Oare toti romanii care sunt impotriva acestei guvernari (peste 90 %) sunt "giboni antenisti" ? In 2004 l-am votat, crezand ca "la tepe" vor ajunge cei care jefuiesc aceasta tara. Cand colo, a tras tepe dupa tepe, in tepe a ajuns poporul roman, iar el s-a tot hahait. Desteapta-te neuronule stingher !
  • +28 (38 voturi)    
    le-a tras-o (Joi, 7 octombrie 2010, 15:27)

    fl [anonim]

    atat procurolului cat si imberbului
  • +30 (38 voturi)    
    pe alese pe gustate (Joi, 7 octombrie 2010, 15:27)

    noni [anonim]

    tre sa pricepem ca nu avem ca presedinte o momaie . Il doriti pe goana sau pe bombo ? ai?
    bombo care a pus lui mitall inbrate combinatul, care mital NU PLATESTE TVA LA STAT!!! datorita lui bombo .. am inchis paranteza
    Pina una alta te salut cu respect Domnule Presedinte .
  • +30 (40 voturi)    
    INCREDIBIL! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:29)

    Finans [anonim]

    Basescu este un veritabil jucator de poker.
    Mingea era la el in teren si a servit AS! :))
    • +17 (21 voturi)    
      ...dar adevărat (Joi, 7 octombrie 2010, 15:44)

      kairos [anonim] i-a raspuns lui Finans

      cu toţi aşii lor din mînecă, lui îi iese royala
    • -4 (10 voturi)    
      e cel mai mare (Joi, 7 octombrie 2010, 15:46)

      Araya [anonim] i-a raspuns lui Finans

      jucator de pocker alaturi de Piturca.
      de fapt numai cu asta se ocupa
  • +27 (35 voturi)    
    E ceva mai subtil decat eviatrea suspendarii... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:34)

    unu' de departe [anonim]

    Spun asta pentru ca - asa cum am mai scris aici - opozitia vrea sa scoata castanele din foc cu mana majoritatii. Stiu si ei ca nu sunt bani pentru pensii, si mai stiu si ca cei care vor face o astfel de lege vor pierde electori. Deci ideea era sa obtina doua dintr'o lovitura, si iata cum : a) lasam majoritatea sa treaca legea prin parlament si tipam cat putem ca "a fost frauda", etc (adica noi am fi vrut sa ne opunem, dar majoritatea ne'a furat => majoritatea e de vina pentru ca a trecut legea si pentru ca ne'a furat) si, mai apoi : b) profitam sa atacam si presedintele dac promulga legea (suna cunoscut ? - obsesia lor permannenta "jos !"). Nefiind insa suficient de buni "sahisti", nu au vazut ca exista o parada clara : efectiv, retrimiterea legii la parlament pentru o modificare (chiar minora daca altceva nu s'ar fi gasit) si apoi revotarea legii de catre toti parlamentarii majoritatii. Din toate cele pe care sperau sa le obtina, au obtinut un singur lucru : sa devina ridicoli. Dar asa se pare ca trebuie sa fie in politica .ro.
  • -15 (33 voturi)    
    ba nu e corect (Joi, 7 octombrie 2010, 15:36)

    misoginul mitocan [anonim]

    femeile au speranta d eviata mai mare in Romania, plus ca stau acasa cate 2 ani pentru fiecare copil.Nu cred ca este corect sa se pensioneze cu 3 ani mai devreme.propun Parlamentului ca femeile sa se pensioneze la 68 ani! Cu o singura exceptie: Roberta Anastase, poate sa se pensioneze d epe acum , ca sa aiba timp sa invete sa numere!
    • +10 (14 voturi)    
      pai si tu poti sa stai acasa (Joi, 7 octombrie 2010, 16:07)

      costica [anonim] i-a raspuns lui misoginul mitocan

      in concediu de paternitate pana face copilul 2 ani, cine te opreste?
  • -13 (25 voturi)    
    In urma unei pierderi (Joi, 7 octombrie 2010, 15:37)

    DIDA [anonim]

    Decizia este motivata in urma pierderii unei persoane dragi - motivul varsta femeii
    Oare daca parintii sai ar fi fost evacuati dintr-o casa nationalizata s-ar fi preocupat de destinul acestor amarati de batrani aruncati in strada ?
  • +21 (29 voturi)    
    legea pensiilor (Joi, 7 octombrie 2010, 15:41)

    felix [anonim]

    Base nu a cerut respect, asa ca altii....., dar cred ca astazi l-a primit pe al multora. In rest, "cine nu e cu noi e impotriva noastra" adica cine nu mananca acelasi r...t inseamna ca e "portocaliu"? Bine ca sunteti voi galben-rosii !!!!
  • +18 (28 voturi)    
    Il comandante! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:47)

    ss [anonim]

    Lovitura de maestru, doar datorita lui Base femeile au castigat 2 ani la pensie.....imi inchipui cu ce tristete au primit vestea Mickey Mouse Ponta si Ofiltul Crin Antiescu! Amandoi doar ANTI ca pro nu sunt in stare!
    • -1 (3 voturi)    
      Asa e .Ne-a lasat cu gura cascata ! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:19)

      oki [anonim] i-a raspuns lui ss

      Totusi.....Crin Antonescu , chiparosu ,frumosu,vopsitu nostru drag de ce e ofilit dupa tine ?
  • -4 (16 voturi)    
    Hmmm (Joi, 7 octombrie 2010, 15:48)

    MRSmrs [utilizator]

    Ha,ha,ha,ha!!!Stapanul vostru v-a lasat in offside!
    • +3 (11 voturi)    
      Amice... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:55)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Pesemne ca traiesti intr-o realitate paralela, altfel ar trebui sa banuiesc ca ai o problema adevarata.
      Vise placute.
  • -8 (18 voturi)    
    Spune Base adevarul? (Joi, 7 octombrie 2010, 15:49)

    Bogdan [anonim]

    Dupa un scandal monstru in Parlament si dupa ce e amenintat cu suspendarea ( in conditiile in care romanii nu-l mai sustin ca inainte, iata ca Base retrimite legea la Parlament !!
    Dar nu amenintarile si scandalurile monstru sunt motivul. Dl. Basescu, un iubitor al femeii, isi da seama ca femeile se ocupa si de casa nu doar de job asa ca nu e de acord cu lega!!! Ha ha ha! (daca nu vroia zicea de la inceput ca vointa lui e lege, Boc stiee!) E o mare vrajeala!
  • +15 (27 voturi)    
    Pentru a nustiu`cata oara..... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:49)

    Ronin [utilizator]

    ....a demonstrat ca e mai valabil decat toata sleahta bolsevica a lu` Ilici! Da ei nu si nu: Batman!! Batman!!!
  • +13 (21 voturi)    
    presedintele meu (Joi, 7 octombrie 2010, 15:52)

    dan [anonim]

    Presedintele face ce trebuie.
  • -10 (18 voturi)    
    mda... (Joi, 7 octombrie 2010, 15:52)

    me [anonim]

    "Seful statului propune ca varsta de pensionare pentru femei sa fie redusa la 63 de ani" - putina campanie electorala nu strica... acum nu ar trebui sa urlam noi ca suntem discriminati ca o sa muncim mai mult ca femeile?!

    oricum pot sa remarc numai ca din comentariile de pe forum nimeni nu a realizat campania electorala care si-o face basescu prin aceasta retrimitere si prin modificarea legii cu varsta de pensionare 63 la femei.

    De asemenea nu pot sa nu remasc cat de portocalii sunt aceste comentarii. Observ constat cum toti cei care sunt importiva lui basescu sau a pdlului sunt clasificati comunisti sau psdisti. desi in multe din cazuri nu este cazul. daca esti impotriva unuia nu inseamna neaaparat ca esti cu celalalt.
    prea se lauda aici presedintele si partidul sau si tind sa cred ca se castiga bani frumosi din asta. pana la urma nu degeaba pdl a cheltuit cei mai multi bani in campanie si campania oricum in romania se face din 5 in 5 ani si dureaza 5 ani de zile.
    • +8 (12 voturi)    
      Da, suntem cam indarjiti.. De ce oare? (Joi, 7 octombrie 2010, 16:20)

      ion [anonim] i-a raspuns lui me

      Prietene, depinde ce vrei sa observi. Eu unul ma consider un sustinator moredat al lui Basescu. Eu nu am de ce sa clasific ca fiind comunist sau postac. Am prea multi prieteni care il urasc sincer pe Basescu, asa ca extrem de probabil cei mai multi care scriu ACUM (adica nu in preajma campaniilor electorale, cand sunt activate celulele de postaci) sunt sinceri in ceea ce scriu.

      Observi polarizarea si indarjirea taberelor. E adevarat. Si e trist. Dar nu vine asta dinspre Base &Co. Nici macar nu au interesul asta, daca te gandesti un pic. Au o perioada nasoala de guvernare, dar si-au aranjat o majoritate chiunuita si cam dubioasa in parlament. Pentru ei ar fi mult mai bine sa avem o perioada de acalmie, daca s-ar putea.

      Parerea mea e ca indarjirea e sustinuta in principal de televiziunile opozitiei, adica Antenele si Realitatea. Stiu pensionari (dragi mie, n.b.)care nu traiesc cu nimic mai rau decat acum 3 ani: au venituri chiar mai mari in lei, au inca toate ajutoarele, inclusiv de caldura, medicamente compensate, etc, dar care stau seara de seara in fata Realitatii TV si isi fac nervi: injura, blesteama, etc etc etc Stim cu totii pe cine.

      Tabara adversa (adica sustinatorii PDL si Base) turbeaza si ea: nu are canale alternative (B1TV nici nu conteaza ca audienta), iar cei pe care i-ar sustine sunt jupuiti seara de seara, iar moderatorul urla mai tare ca ceilalti. Frustarea e mare, nervii asisderea.

      De aici polarizarea asta. Si inca ceva: dupa alegeri lucrurile se calmau. Fara suparare, dar privind strocul echipelor de la Realitatea TV si Antena 3, ei sunt cei care nu vor sa lasa lucrurile sa se calmeze.

      P.S. Ati scris ca Base e populist cu legea asta, ca isi creaza avantaje electorale. De acord. Dar opozitia cu acei 45% punct de pensie din salariul mediu brut cum este? Sau Antonescu si Ponta au voie sa propuna orice aberatie, ei nu sunt in campanie electorale?
      • +2 (4 voturi)    
        Ioane (Joi, 7 octombrie 2010, 23:55)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Jos palaria pentru comentariu!
    • +5 (9 voturi)    
      Uite mai @me, (Joi, 7 octombrie 2010, 16:29)

      oki [anonim] i-a raspuns lui me

      eu l-am votat pe Base si din cand in cand imi expun punctul de vedere la o tema care imi starneste interesul. As putea fi luata de postaca dar nu sunt .Daca stii tu sigur ca se castiga bani din chestia asta ,invata-ma si pe mine cum sa fac sa accesez acei bani .Mi-ar prinde bine .
  • +21 (31 voturi)    
    ,,glontul de argint" revine ! (Joi, 7 octombrie 2010, 15:57)

    curiosu [anonim]

    he hehe,dati-le cu otet la nas la alde ponta si crin,ca-i ia cu lesin !
  • +8 (16 voturi)    
    Bravo Basescu! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:00)

    Greta [anonim]

    Bravo Basescu! O masura f buna!
  • -1 (15 voturi)    
    Nu-i corect diferentiat (Joi, 7 octombrie 2010, 16:03)

    BX [utilizator]

    1. E discriminare iesirea la pensie la varste diferite.
    2. Femeile au durata de viata mai mare in medie, deci daca e s-o luam logic, practic ele ar trebui sa munceasca mai mult.
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:14)

      LauraC [anonim] i-a raspuns lui BX

      Dupa ce ca stau femeile la cratita si la fundu' copiilor, mai vrei sa muncesti si mai putin? Ha ha ha! :)
      • -1 (3 voturi)    
        sa stea si barbatii (Joi, 7 octombrie 2010, 18:57)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui LauraC

        la cratita si la fundul copiilor, ca sigur nu vor cheli in urma acestor eforturi. iar femeile sa faca bine si sa le ceara barbatilor lor sa puna si ei mana la treburile menajere!
  • -5 (19 voturi)    
    PAI... NU MAI INTELEG!!! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:05)

    titirica [utilizator]

    In fata Parlamentului pe 21.09.2010 spunea ca e normala si corecta egalizarea varstelor de pensionare ( repet: a declarat in fata Parlamentului). Acum nu mai e bine asa....

    pai cine e demagog si diletant???....

    PS: Dl. Basescu luati un DEX si vedeti ce inseamna diletant ca va placea sa folositi cuvantul pentru a ii caracteriza pe altii....
  • +11 (19 voturi)    
    Dl.Presedinte (Joi, 7 octombrie 2010, 16:06)

    D.Georgescu [anonim]

    A dovedit anca o data daca mai era nevoie ca e cu adevarat cel mai tare politician din Romania
    Bravo presedintelui pentru aceasta mutare inteligenta
  • -5 (15 voturi)    
    Duplicitar (Joi, 7 octombrie 2010, 16:12)

    Eu [anonim]

    In septembrie, in fata Parlamentului, spunea ca este necesara egalizarea vartei de pensionare.
    A gasit si el un motiv sa evite suspendarea.
    • +3 (17 voturi)    
      Citat exact (Joi, 7 octombrie 2010, 16:16)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Eu

      "Măsura de creştere progresivă până în 2030 a vârstei de pensionare, până la 65 de ani, precum şi egalizarea acesteia la femei şi bărbaţi, este necesară, având în vedere tendinţele demografice îngrijorătoare, din România şi nu numai, inclusiv în Uniunea Europeană. "


      Dupa cum se vede "crestere progresiva pina in 2030".
      • -1 (5 voturi)    
        pai si.... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:19)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui Claude

        exact asta a contrazis acum!!!

        ca nu e normal sa se egalizeze, in 2030, nu acum....

        of of... greu cu astia ce nu inteleg
      • +1 (3 voturi)    
        Las-o jos ca... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:21)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Cresterea progresiva se refera la varsta, nu la egalizare. Egalizarea nu e progresiva. Este sau nu este
      • 0 (6 voturi)    
        N-am inteles minusurile... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:27)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Claude

        .... in fine. Va rog doar sa mai si ginditi atunci cind dati voturi.
  • +7 (15 voturi)    
    Sah Mat! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:16)

    Cristi [anonim]

    Clasa! Banui ca o fie totusi ceva "tocsouri" cu cei mai mari analisti universali analizand diferentele dintre balerini si balerine.
  • -5 (15 voturi)    
    n-a vrut sa riste referendumul (Joi, 7 octombrie 2010, 16:17)

    vio [anonim]

    n-a vrut sa se intoarca la popor, asa ca mai bine retrimite legea.
    • +1 (1 vot)    
      Daca referendumul s-ar fi facut pe cheltuiala ta.. (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:26)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui vio

      probabil ca nu ar fi deranjat pe nimeni. Dar de obicei se face pe banii publici, adica si ai tai, si ai mei, si a tuturor care pot fi constransi sa plateasca ceva la stat.
  • -1 (7 voturi)    
    mda (Joi, 7 octombrie 2010, 16:17)

    alex [anonim]

    Cum ramane cu egalitatea intre femei si barbati?
  • -1 (9 voturi)    
    ehe, i-a fost frica de suspendare (Joi, 7 octombrie 2010, 16:17)

    ingineru [anonim]

    dar, vorba PD-ului: De ce i-e frica, nu scapa!
  • +7 (13 voturi)    
    legea pensiilor (Joi, 7 octombrie 2010, 16:18)

    Morozan [anonim]

    Basescu nu e un "tare" diplomat dar oricum este cel mai bun din toate "figurile" cu pretentii la presedintie.
    Mai corect mult decit altii neimplicat in jafuri si ciubucarii.
    Propunerea sa "63 ani virsta de pensionare la femei" era previzibila dar neluata in seama de un astfel de parlament. Un astfel de decalaj exista si in Germania de ex.
    "Tandemul" Poanta/Antonescu ramin aceleasi caricaturi populiste. PSD refuza pe mai departe a deveni un adevarat partid social democrat cu o conducere cerebrala
  • +9 (15 voturi)    
    Bravo! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:23)

    mark [anonim]

    Domnule Presedinte, jos palaria!
    Va salut cu respect!
  • +8 (12 voturi)    
    Nu pot sa cred ca se intampla in Romania!!! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:23)

    Gica [anonim]

    Atat trambitata suspendare a presedintelui, care in caz de reusita ar fi dus la instabilitate politica si economica, a fost atat de simplu si de elegant rezolvata printr-o recomadare din partea opozitie respectiv a unei poziti corecte din partea presedintelui.
    Nu pot decat sa FELICIT ambele parti, asta e Romania pe care mi-o doresc.
    Si sper sa va tina Dumnezeu naravul.

    Cu respect Gica , mandru de asta data
  • -3 (15 voturi)    
    Un presedinte penibil... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:24)

    Gigi [anonim]

    Măsura de creştere progresivă până în 2030 a vârstei de pensionare, până la 65 de ani, precum şi egalizarea acesteia la femei şi bărbaţi, este necesară, având în vedere tendinţele demografice îngrijorătoare, din România
    (MESAJUL preşedintelui României, Traian Băsescu, în faţa Camerelor reunite ale Parlamentului din 21 septembrie 2010 pe presidency.ro )

    Analizand legea, la art 53, alin 1 am constatat ca se instituie varsta standard de pensionare la femei si barbati la 65 de ani. (…)De aceea, am hotarat sa retrimit Parlamentului Legea pensiilor, considerand oportuna modificarea legii si propun Parlamentului sa analizeze posibilitatea de a reduce varsta de pensionare pentru femei la 63 de ani - Traian Basescu – azi
    • +1 (5 voturi)    
      Ai ajuns in 2030? (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:01)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Egalizarea este necesara, doar ca nu-i oportuna astazi.
      Sa-ti fac o schema? Un desen? Sa-ti dau o definitie pentru "oportun"?

      Sunt prea multe masuri nepopulare intr-un interval prea scurt de timp.

      Explicatia asta ti-o dau in speranta ca ai cu ce intelege...
      • 0 (0 voturi)    
        Daca tu iti... (Vineri, 8 octombrie 2010, 15:19)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Luk

        ...inchipui ca lumea e proasta te inseli amarnic.

        Acum 2 saptamani dl Basescu a zis ca e buna legea si ca e bine sa se egalizeze varstele de pensionare. PD-ul s-a executat si au facut legea asa.

        La doua saptamani au intors-o ...ca sa nu se mai egaleze. Din frica de UDMR / suspendare.

        Lasa vrajelile cu definitia cuvantului "oportun"...ca nu tin!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-mi inchipui nimic! (Vineri, 8 octombrie 2010, 23:04)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Doar vorbesc cu unul dintre cei care l-ar vota maine pe Geoana sau Crin.

          Nu-mi mai fac iluzii de mult!

          Anunta-ma cand o sa piarda Basescu in fata astora, ok? Pana acum i-a rupt in doua, pe mana lor, cu 6 televiziuni impotriva, 8 sau 9 publicatii si 4 partide parlamentare.

          A trimis legea inapoi, nu aia iti doreai? Sau si tu vrei sa mirosi sange?!

          ...ce m-am saturat de frustrati!
  • -5 (11 voturi)    
    nu se adauga la imagine ci la o atitudine pe care (Joi, 7 octombrie 2010, 16:37)

    gabriela [anonim]

    E o modalitate de a-si cere iertare fata de popor pentru aroganta cu care l-a tratat in cei 6 ani Ramane in continuare o persoana controversata pentru care am multe semne de intrebare legate de iubirea fata de semeni
    Este o decizie care sper ca in parlament sa produca si alte modificari ale legii pensiilor Succes opozitiei si sa speram ca si din aramata de robotei ascultatori vor aparea persoane care s avoteze cu constiinta si nu cu partipriuri politice
  • +7 (13 voturi)    
    asta se cheama inteligenta (Joi, 7 octombrie 2010, 16:39)

    vero [anonim]

    poate ca demersul sau nu este sincer si poate ca nu-i pasa deloc la ce varsta ies femeile la pensie, dar a dat inca o data dovada de inteligenta si abilitate politica si practica.
    Jos palaria, a rezolvat mai multe probleme dintr-o singura lovitura.
  • -6 (12 voturi)    
    vai de noi! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:40)

    laurentiucat [utilizator]

    daca o jigodie de securist e cel mai bun om politic roman in ultimii 60 de ani si mai sunt unii care il compara cu cuza..ne meritam soarta. basescu a pierdut initiativa si incearca sa o reia cu mijloace propagandistice .deocamdata a reusit sa-si scape pielea si cel mai mult pe cea a missei si a lui cotoi care erau cam in galeata.fanaticii portocalii se cred in 2008-2009 inca si nu vad ca sustinatorii guvernului si ai presedintelui se imputineaza pe zi ce trece,cu fiecare somer,cu fiecare scumpire,cu fiecare scadere de venituri,cu intretinerea marita ce o sa vina si tot restul de probleme.referitor la legea asta:astia portocaii in ceru gurii stiti ca pensionarea anticipata se penalizeaza cu 50%,cine angajeaza in romania persoane de 50 de ani?cine nu disponibilizeaza daca e cazul persoane peste 50 de ani?de ce sa fie pensionarii la mana guvernului pe banii pe care i-au platit zeci de ani?si cate si mai cate..
  • -9 (13 voturi)    
    jos basescu! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:44)

    andra [anonim]

    Acest basescu este ce mai mare tiran hot si mincinos din istoria Romaniei! la groapa de gunoi a istoriei cu el! Sa dea D-zeu ca mintile luminate din Opozitie sa reuseasca sa scape tzara de acest capcaun!
    • +8 (14 voturi)    
      pt andra (Joi, 7 octombrie 2010, 17:08)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui andra

      Care cel mai mare tiran? Unde-i tirania din Romania acum? Se intorc in mormant bietii oameni bagati la puscarie pe degeaba de Gheorghiu-Dej daca te-ar auzi... Care minti luminate din opozitie femeie? Ponta, Mihaela dragostea mea. Mazare, Crinutza, Orban, care minti luminate? Nu vezi ca vorbesti aiurea?? Lasa ura viscerala la o parte si pune mana si fii rationala, ca de asta ti-a dat D-zeu minte, sa gandesti cu ea, nu s-o tii de pomana!
    • +3 (5 voturi)    
      wow..minti luminate prin opozitie??? (Joi, 7 octombrie 2010, 19:57)

      neutrino [anonim] i-a raspuns lui andra

      nu prea am vazut..vedezi ca v-a scapat prostanacul si iar va da de gol.. Si ala invoca "expertii" PSD care "sigur" vor gasi un motiv de suspendare...
      Penibil...
      Apucati-va de un poker, poate asa il "bateti" si voi pe Basescu..
      Tare asta cu mintile luminate :))=)).
  • +4 (10 voturi)    
    e logic (Joi, 7 octombrie 2010, 16:44)

    andrei [anonim]

    Nu stiu cum iese basescu din chestia asta dar matematica lui are o logica. La barbati cresti varsta de pensionare cu 3 ani si la femei cu 7? E bine ca a intors legea.
  • +12 (16 voturi)    
    Foarte buna miscarea!!! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:46)

    banuiala [anonim]

    Mie mi s-a parut ciudat inca de la inceput ca PDL a tinut mortis pentru 65 ani la femei. Cred ca a fost o miscare gandita inca de la inceput si de PDL, pastrata pentru orice eventualitate pentru Base.( Cred ca au invatat de la Base sau le-a dat ideea chiar Base sa se gandeasca 10 pasi inainte, ca la sah). Retrimiterea in parlament e binevenita sa spele si moral ceea ce s-a intamplat la vot, pentru cei de la PDL. Imi place cum ii trage de urechi pe cei de la PDL, spre deosebire de cei de la PSD si PNL care sunt toti o apa si un pamant. E vremea schimbarii in politica! (vezi si cumpararea voturilor fara nici o rusine!) Bravo Base! Ponta si Crin lasa-ne cu fraudarea pe care o aveti in sange si nu puteti trai fara ea!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      alta banuiala (Joi, 7 octombrie 2010, 18:58)

      dragoshenko [utilizator] i-a raspuns lui banuiala

      Ii "banuiesti" de prea multa inteligenta
  • +12 (18 voturi)    
    Presedintele Romaniei (Joi, 7 octombrie 2010, 16:51)

    ciprian p. [anonim]

    Basescu a dovedit inca o data ca este singurul care merita sa ocupe functia de presedinte al Romaniei. Multumesc!
    • -3 (9 voturi)    
      Citate.... (Joi, 7 octombrie 2010, 17:05)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui ciprian p.

      Basescu: "O tara care se imprumuta pentru salarii si pensii e o tara de mana a doua"

      Chiar e singurul care merita sa ocupe functia asta ... Presedinte de mana a doua al unei tari de mana a doua.
      • +3 (5 voturi)    
        daca asta este parerea ta (Joi, 7 octombrie 2010, 20:29)

        mar [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        despre propria tara de ce mai stai aici, ce te-a impiedicat sa pleci. Har domnului sunt atatea curse aerine, inclusiv AEROFLOT.
        Doare prostia, mai ales cand vrei sa bulversezi o tara pe scenarii facut la Grivco de un motan atacat de demodecie si mai ales de scleroza, impreuna cu gasca rosie aservita unora de la est.
  • +7 (9 voturi)    
    Oameni buni... (Joi, 7 octombrie 2010, 17:13)

    Rafaila [anonim]

    Vorba asta veche, romaneasca, "oameni buni", pare ca vine acum dintr-o alta limba, o limba straina de noi. Si totusi, oameni buni... ce v-au facut aia de ati degenerat in halul asta? Propunerea presedintelui Romaniei este o propunere de bun simt care nu are nevoie de prea multa argumentatie. Traian Basescu, functionar public, incearca sa-si indeplineasca atributiile pe care functia i le cere a fi indeplinite. Aceasta intr-o tara a carei scena politica a fost acaparata de hoti. Acum, orice ar zice si orice ar face Traian Basescu, voi nu stiti decit de un singur subiect: suspendarea. S-a ajuns ca la nebuni. De la oameni buni, la nebuni, ce trist parcurs pentru o tara atit de scumpa! De-i goni fie norocul, Fie idealurile, Te urmeaza in tot locul Vanturile, valurile.
  • +6 (12 voturi)    
    Foam party (Joi, 7 octombrie 2010, 17:38)

    OZ [anonim]

    Or fi articolele de pe Hotnews cum or fi, dar sa citesti comentariile cu spume la gura (ma rog... pe tastatura) ale anti-basescienilor e delicios, in conditiile in care Base le-a mai aratat inca o data ce inseamna politica. OK, au vrut ca Presedintele sa nu promulge legea pensiilor, altfel il suspendau. N-a promulgat-o. Acum ce mai inventati?
    Pana sa aflam, dati-mi voie sa dau spuma la o parte ca sa pot ride in voie!
  • +3 (9 voturi)    
    Lectie! (Joi, 7 octombrie 2010, 17:43)

    Cocolina [utilizator]

    Cu infinita placere am invitat audienta din Italia sa ia lectii de viata,diplomatie si fair play de la Basescu!!Ce mafia,ce capo di tutti capi...astia de aici sunt niste arici cand e vorba de luare de pozitie.Mai marii lumii se ascund in spatele imunitatii lor politice,materiale...dar noi suntem in stare sa ne batem pe fata cu dusmanul...da-dar cu clasa!!
    Bravo Basescu!!diaspora e cu tine,iarasi!!
  • +3 (7 voturi)    
    Decizie corecta in sahul politic actual (Joi, 7 octombrie 2010, 18:03)

    Limpede [anonim]

    Chiar daca poate fi suspectat de lasitate, de aceasta data, Basescu a decis corect sa retrimita legea la Parlament, pe motivul diferentei de tratament intre sexe. Vedeti aici harta optiunilor:
    Avantaje:
    - le-a luat opozantilor sai painea de la gura, adica singura cauza in jurul careia se unesc: suspendarea lui TB;
    - a prevenit inceperea unor proceduri de suspendare, care ar dauna credibilitatii externe a tarii. FMI si UE atat asteapta, sa stopeze transele;
    - si-a protejat scaunul, care se cam zgaltaie;
    - a luat maul femeilor (se stie ca-i plac damele!)

    Acu' dezavantaje:
    - si-a fragilizat pozitia de Macho Man, lasandu-se convins de amenintarile isterice ale PSD-PNL;
    - a fragilizat pozitia PD-L si a premierului, pusi acum intr-o situatie delicata, pentru ca propunerea initiala a fost a lor;
    - si-a dezamagit o parte din electoratul masculin, indragostit de Mr.Musculo de la Cotroceni, dar care se topeste "ca neaua" in fata eternului feminin.

    Vom vedea ce-o iesi, pentru noi. Sa fim optimisti.
  • +3 (9 voturi)    
    base, you're the best :) (Joi, 7 octombrie 2010, 20:06)

    elicearea [anonim]

    iar le-a dat o lovitura de maestru papagalilor urlatori care cred ca nici nu mai dorm noaptea de grija lui base :))) ,le-a demostrat a nu stiu cata oara ca e la un cu totul alt nivel.
  • -1 (7 voturi)    
    pe 21 septembrie, Dl Basescu spunea altceva.... (Joi, 7 octombrie 2010, 20:08)

    lili [anonim]

    In adresarea de la tribuna Parlamentului catre membrii camerelor reunite ale Parlamentului Romaniei, pe 21 septembrie 2010, Dl Basescu spunea cu totul altceva, adica:

    "Măsura de creştere progresivă până în 2030 a vârstei de pensionare, până la 65 de ani, precum şi egalizarea acesteia la femei şi bărbaţi, este necesară, având în vedere tendinţele demografice îngrijorătoare, din România şi nu numai, inclusiv în Uniunea Europeană", declara şeful statului în plenul Camerelor reunite.

    Băsescu susţinea egalizarea vârstei de pensionare şi anul trecut

    Ideea egalizării vârstei de pensionare a fost susţinută de Traian Băsescu şi în urmă cu un an, atunci când a prezentat, în Parlament, Raportul Comisiei prezindenţiale pentru analiza riscurilor sociale şi demografice.

    "Egalizarea vârstei de pensionare între bărbaţi şi femei şi între categorii ocupaţionale la 65 de ani pentru ambele sexe este imperativă din perspectiva egalităţii în drepturi a cetăţenilor şi este necesară pentru echilibrarea în timp a cheltuielilor cu pensiile.

    Acelaşi document, susţinut de Băsescu de la tribuna Camerelor reunite, preciza că: "la nivelul Uniunii Europene este reglementată egalizarea vârstei de pensionare între femei şi bărbaţi, la minim 65 de ani pentru ambii, până în 2020
    • +2 (6 voturi)    
      asa si? (Joi, 7 octombrie 2010, 21:43)

      jmx [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Intre timp si-o fi format o a doua opinie. Asta insemana ca e flexibil, ca nu e capos, inversunat in a sustine o idee pana-n panzele albe.
      Chiar nu vad care e problema!
      • -2 (2 voturi)    
        pai, nu pot fi adevarate ambele pozitii sustinute. (Vineri, 8 octombrie 2010, 8:28)

        lili [anonim] i-a raspuns lui jmx

        Adica, Dl Basescu cand a fost sincer, in 21 septembrie sau ieri ?! Treaba aia cu cerinta la nivelul UE ca varsta de pennsionare la femei trebuie egalizata la 65 de ani pana in 2020 este sau nu reala??!! Sau a fost o minciuna ca sa ne imbrobodeasca iar?! Daca e reala, ce face Romaniai incalca acea directiva?! Daca nu e reala, de ce a mintit Dl Basescu ?! La fel, anul trecut sustinea in fata Parlamentul acel Raport al Comisiei prezidentiale care arata necesitatea ca varsta de pensioanre la femei sa creasca pentru ca sistemul de pensii sa devina sustenabil altfel ne paste riscul de neplata a pensiilor, arata Dl Basescu. Ce s-a imbunatatit, ce s-a schgimbat(Dl Basescu nu a argumentat ieri de ce si-a schimbat opinia fata de acel Raport) in 2010 de renunta Dl Basescu la concluziile acelui raport care arata ce grava va deveni situatia sistemului de pensii in Romania in viitor datorita schimbarilor demografice din Romania in anii 2030. Nu mai exista acel risc, cand si cum de-a disparut ??!! Acestea sunt intrebarile, nu ca Dl Basescu si-a schimbat opinia, ci DE CE a schimbat-o, care sunt argumentele Domniei sale. Trebuiau prezentate natiunii asa cum a prezentat concluziile Raportului anul trecut. Acestea tin de viitorul Romaniei si este intr-adevar de competenta si responsabilitatea functiei Prezidentiale.
        CONCLUZIE: acum, cu varsta de pensionare la femei diferita de 65, riscul de neplata a pensiilor va ramane, asa cum sustinea Raportul din 2009???
    • 0 (0 voturi)    
      Expresia 'progresiv' iti spune ceva? (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:30)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Se incepe de la o valoare, care in timp este crescuta. La fel ca procentele din impozitul lui nenea Ponta.
  • -4 (8 voturi)    
    DE CE TI-E FRICA , (Joi, 7 octombrie 2010, 20:34)

    Final Countdown [anonim]

    NU VEI SCAPA ORICUM . Soarta celor care si-au batut joc de popor a fost aceeasi in istorie....
    Asistam la prima eschiva de autoaparare (disperata, nascuta din frica ) din partea eroului dintre eroi ! Bineinteles viclenia este specialitatea casei , DAR nici ulciorul nu merge de mai multe ori la rau !
    • +2 (2 voturi)    
      ce viata! (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:33)

      berger [anonim] i-a raspuns lui Final Countdown

      Cum poti sa transmiti atata ura prin cuvinte?
      Cand vine vremea, du-te si voteaza asa cum crezi si atat. Parca ai fi Mircea Badea care e platit bine ca sa-si manifeste la televizor ura, LOL. Tu ai un beneficiu daca te manifesti in modul acesta?
  • +2 (4 voturi)    
    am dat'o (Joi, 7 octombrie 2010, 20:43)

    traian [anonim]

    'napoi sa le mai calmez pe fetele astea.
    ma gandeam la dna campeanu, la dna vasile...
    le'am mai dat o shansa.
    hahaha !
    mogulii au incurcat'o !
    hahaha, grivco !
    acolo s'a luat decizia motiunii !
    hahaha !
    de ce le e frica nu scapa !
  • 0 (4 voturi)    
    OK (Joi, 7 octombrie 2010, 21:11)

    silvia [anonim]

    Sunt de acord cu ceea ce a hotarat presedintele Basescu.., nu am nevoie sa fiu pe punct de egalitate cu barbatii...,deoarece noi femeile CHIAR AVEM sarcini suplimentare..si uzura noastra este mai mare !!!! Corect , f corect a gandit !! Restul comentariilor chiar ca ma dezgusta !
    • 0 (4 voturi)    
      o sa saraciti statu (Joi, 7 octombrie 2010, 21:22)

      ciudosu [anonim] i-a raspuns lui silvia

      ca iesiti mai devreme si traiti mai mult decat barbatii....
    • 0 (2 voturi)    
      greseala ta (Joi, 7 octombrie 2010, 23:02)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui silvia

      crezi ca barbatul tau ar face hernie daca ar pune hainele in masina de spalat? crezi ca ar da in depresie daca seara nu ar mai sta cu berea-n mana si cu ochii-n televizor si in schimb ar lucra cot la cot cu tine?

      draga Silvia, daca doar tu te ocupi de treburile menajere iar barbatul tau nu depune la fel de mult efort ca tine, atunci pe de o parte e din vina ta ca accepti aceasta situatie, iar pe de alta parte e din vina si din nesimtirea lui, pentru ca se foloseste de tine si nu te respecta.
  • -3 (3 voturi)    
    ...a scapat... (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:13)

    Toader Loviste [anonim]

    A scapat si de data asta prin o miscare abila, de mare jucator. Dar opozitia, care primeste ordinele de la Moscova, va gasi un alt pretext pentru a-l executa pe Basescu. Exista, daca nu se poate asa, varianta poloneza, adica o executie propiuzisa. E extrem de interesant daca Basescu isi va termina mandatul. Rusii nu au cum sa-i ierte lui Basescu prabusirea puterii pro-ruse de la Chisinau, sustinerea proiectului Nabuco, aducerea in atentia lumii a problemelor Marii Negre, sustinerea Ucrainei lui Iuscenko si a Georgiei, implantarea pe pamant romanesc a unor baze americane si altele si altele...Si mai ales lupta lui fara menajamente cu agentii de influenta ai Moscovei, Patriciu, Voiculescu si Vantu cu toate hoardele lor de mercenari.
    • -1 (3 voturi)    
      esti prost? (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:39)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Toader Loviste

      desi l-am votat in 2004,alegand intre doi comunisti.de ce crezi tu mai boule, ca opozitia primeste ordine de la moscova?pe ce te bazezi?cred ca esti cazut in freza si ai corneti in ea..?sustii numai tampenii si daca te uiti mai bine rusii cee mai mari investitii le-au facut cu ajutorul oamenilor lui basescu iar faptul ca avem baze pe teritoriu romanesc e meritul lui constantinescu si al lui iliescu..al lui basecu ,mai deloc.mare miscare.. sa zici azi alb si peste doua zile negru..poate doar in ochii idiotilor care nu au tinere de minte si care cred ca asta e politica.
  • +1 (5 voturi)    
    ...a scapat... (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:13)

    Toader Loviste [anonim]

    A scapat si de data asta prin o miscare abila, de mare jucator. Dar opozitia, care primeste ordinele de la Moscova, va gasi un alt pretext pentru a-l executa pe Basescu. Exista, daca nu se poate asa, varianta poloneza, adica o executie propiuzisa. E extrem de interesant daca Basescu isi va termina mandatul. Rusii nu au cum sa-i ierte lui Basescu prabusirea puterii pro-ruse de la Chisinau, sustinerea proiectului Nabuco, aducerea in atentia lumii a problemelor Marii Negre, sustinerea Ucrainei lui Iuscenko si a Georgiei, implantarea pe pamant romanesc a unor baze americane si altele si altele...Si mai ales lupta lui fara menajamente cu agentii de influenta ai Moscovei, Patriciu, Voiculescu si Vantu cu toate hoardele lor de mercenari.
  • +1 (3 voturi)    
    eu nu inteleg (Vineri, 8 octombrie 2010, 1:18)

    dorian gray [anonim]

    de ce se pune problema in felul asta, acum, cand femeile muncesc la fel ca barbatii.
    Cand femeile nu erau angajate, rolurile erau asa: barbatul era angajat undeva si aducea banii necesari cumpararii de diverse, femeia muncea in casa si sustinea si ea, astfel, familia.
    De zeci de ani, femeile au locuri de munca, deci contribuie ambii soti la bunastarea familiei dpdv financiar, si totusi, barbatii se asteapta ca dupa ce ajung amandoi de la serviciu, femeia sa munceasca in casa mai mult decat ei, sau sa munceasca doar ea.
    De ce oare?
  • 0 (2 voturi)    
    politicienii sunt toti mana in mana(pdl, psd) (Vineri, 8 octombrie 2010, 6:42)

    oameni buni [anonim]

    lor le convine sa munceasca in fotoliile lor de parlamentari sau guvern pana la 65 de ani pt ca oricum nu fac nimica iar stresul tinde catre 0000000000; deci ei sunt siguri pt ei ca vor mai manca oricum inca 20 de ani pensie dupa 65 si chiar pensie buna.

    Dar ce spuneti de oamenii de rand? vom ajunge o tara de chinuiti si amarati pt ca stiti foarte bine ca dupa varsta de 45 de ani nu te mai angajeaza nimeni datorita discriminarii de varsta; deci de la 45 de ani pana la 65 de ani acesti oameni saracii de ei vor spala bude pt altii sau contributia lor la pensie va fi in urma unui job de maturator. In comparatie cu cei de sus acestia daca vor mai prinde 2-3 ani de pensie.
  • 0 (4 voturi)    
    animal politic... (Vineri, 8 octombrie 2010, 7:31)

    bogdan [anonim]

    Domnul președinte Băsescu își demonstrează din nou instinctele de animal politic.
    Ma îndoiesc ca îl interesează atât vârsta de pensionare a femeilor, cât faptul ca demersul de suspendare inițiat într-un asemenea moment ar avea mari șanse de reușita.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:40)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      mare animal...!
  • +3 (5 voturi)    
    Infantilii (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:28)

    nico2 [utilizator]

    Reactia opozitiei este asemanatoare bancurilor cu Radio Erevan.PSD si PNL a jucat , ca de obicei , la 2 capete.Daca Presedintele semna legea, imediat anuntau declansarea demersurilor ptr. suspendare pe motiv ca legea a fost votata fraudulos.Daca nu o semana si cerea revotarea legii pe motiv de frauda, il acuzau de amestec in treburile Parlamentului si cereau demiterea. A mai ramas varianta 3 - legea va fi revotata in Parlament pe amendamentul adus de Presedinte, adica la art.53. D-nii Po(a)nta si Antonescu ar trebui sa dea explicatii despre chiulul organizat de la Camera Deputatilor si sa ne spuna ce masuri propun ptr. recuperarea salariilor de la chiulangii. Incidentul cu votul din camera poate fi rezolvat cu ajutorul Regulamentelor Camerei. Asta daca au dovezi palpabile si nu simple imagini video in care se vede 1/2 din sala si numai partea cu deputatii de la putere.Din cate s-au spus imediat dupa sedinta, la numaratoare a participat si un vice PNL.Tactica celor 2 partide de a parasi sistematic sala de sedinta, ar trebui interzisa in Parlament. Practic nu se pot adopta legi ptr ca nu exista cvorum in momentul votului, dar sunt prezenti in timpul discutiilor unde trag de timp prin luarile de cuvant interminabile si fara numar.Pana si copii de la gradinita nu se mai joaca asa.
    • -1 (3 voturi)    
      mai portocaliciule (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:45)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nico2

      ori opozitia nu era in sala ,ca altfel de ce ceri sa nu se mai poata parasi sala parlamentului .ori opozitia nu a parasit sala si inseamna ca si cealalta jumatate era plina si atunci imaginile trucate sunt pline cu pixeli portocalii,pardon rosii si galbeni.te cam contrazici..stai slab rau cu logica si cred si cu inteligenta.sau esti platit cu banii nostri aia de la majorarea de tva sau aia de la salariile reduse de la bugetari..sau cine mai stie din ce furaciuni..
  • 0 (2 voturi)    
    le-a spus-o base (Vineri, 8 octombrie 2010, 14:44)

    brutus [anonim]

    bine le-a spus-o la comunistii aia doi, acuma ii cer sa se implice in treburile parlamentului si ieri il acuzau de dictatura!