Curtea Constitutionala a validat legea care stipuleaza ca procesele nu vor mai fi intrerupte de ridicarea exceptiei de neconstitutionalitate

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2010, 13:40 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala (CCR) a decis ca legea care stipuleaza ca procesele nu vor mai fi intrerupte de ridicarea exceptiei de neconstitutionalitate este constitutionala, potrivit unui comunicat postat pe site-ul institutiei. Legea in cauza fusese atacata la CCR de 40 de senatori PSD si PC. Dupa cum a aratat HotNews.ro intr-o analiza, exceptia de neconstitutionalitate ridicata intr-un dosar nu va mai intrerupe cursul procesului, cum se intampla pana acum in cazul proceselor de mare coruptie sau in orice alt dosar cu miza mare.

Proiectul de lege care modifica organizarea si functionarea Curtii Constitutionale a trecut marti, 24 august, la limita de Senat (69 de voturi pentru). In mai 2009, un proiect similar picase cu 68 de voturi, cu unul mai putin decat necesar. Proiectul de lege adoptat abroga un alineat din legea 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, care prevede ca "pe perioada solutionarii exceptiei de neconstitutionalitate judecarea cauzei se suspenda".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2684 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    In sfarsit si decizii intelepte !!! (Miercuri, 22 septembrie 2010, 13:44)

    marinaru [utilizator]

    O lege extrem de importanta atacata la CCR evident de infractorii acestei tari PC+PSD. Acestia sunt direct interesati sa blocheze justitia.
  • +13 (17 voturi)    
    acum i'atunci (Miercuri, 22 septembrie 2010, 13:47)

    fuck you PSD [anonim]

    acum o sa incepa sa se tremure chiluti'n cur topirlanilor PSDisti .... i-a sal vedem pe bombonel cu o mai da de gard
  • -3 (3 voturi)    
    Pai de ..... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 13:49)

    SHEAPA [anonim]

    (null)
  • -8 (12 voturi)    
    la prima vedere este bine (Miercuri, 22 septembrie 2010, 13:57)

    ovidiu [anonim]

    Dar......daca ma mai gandesc un pic....hmmmm... nu mai stiu.
    Pai, daca procesul continua, acuzatul este condamnat si apoi, dupa un timp, curtea se pronunta ca temeiul procesului nu era constitutional...ce mama lui domnul dracu mai facem?
    Nu este mai simplu sa dam un termen scurt curtii sa se pronunte, pentru ca apoi sa ne vedem linistiti de proces?
    Mai ales ca acum avem componenta curtii "asa cum trebuie"...
    • +5 (7 voturi)    
      iar ne intoxici? (Miercuri, 22 septembrie 2010, 15:23)

      io [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      pai cine crezi tu ca abuzeaza de exceptii de neconstitutionalitate, badea gheo care a sarit gardul vecinului sa ia o capsuna?
      sau Bombonel, Copos, Voiculescu, Vantu, etc ...?
      si crezi ca pe astia ii si judeca si ii si condamna pana se pronunta CCR?
      fugi d'acilea! vezi de pilda la Bombo, cite amanari a acumulat Tamara.
      numai la termopane e deja la a 5-a ... avea dreptate Chilian:
      "termopane termopane, fa-te tata deputat"!
    • +3 (3 voturi)    
      statistica (Miercuri, 22 septembrie 2010, 15:49)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      din 1100 de exceptii invocata 92 au fost aprobate
      • -1 (5 voturi)    
        Buuuuun...deci ovidiu are dreptate ! (Miercuri, 22 septembrie 2010, 17:54)

        Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        In astea 92 de cazuri ce facem daca procesul a dat verdictul si sentinta este in desfasurare?
        Si, mai ales, mult stimati cetateni europeni, ce facem cu forurile UE?
        Ca o sa ne puna la zid !
    • +2 (4 voturi)    
      esti naiv sau postac? (Miercuri, 22 septembrie 2010, 19:34)

      bula [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      daca dl X are un dosar cu 22 de capete de acuzare, atunci avocatul il ia pe primul si declara o exceptie. Se scurg 2 ani -minimum- se decide ca nu e exceptie si atunci avocatul il ia pe al doilea cap de acuzare s.a.m.d. Cum crezi ca duppa 1500 de zile sunt dosare care n-au ajuns pe fond? Bombonel, Copos, Patriciu, Felix, etc... Deci esti naiv sau postac? Cu noua lege acel cap de acuzare se duce la CCR si procesul continua cu celelalte 21m DAR CONTINUA. Acu'sa vezi panica in PSD si PC
  • +6 (10 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 22 septembrie 2010, 13:59)

    M [anonim]

    ..poate ca sunt naiv, dar cred ca este o decizie foarte importanta pentru accelerarea procesului de justitie. Nu zica ca se vor schimba prea multe peste noapte, dar este un inceput. Orice drum incepe cu primul pas, parca spuneau chinezii..
  • -3 (3 voturi)    
    tare ma tem ca... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 14:03)

    marius [anonim]

    asemenea alineate 'impaneaza' intreaga legislatie romaneasca....
  • +5 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 22 septembrie 2010, 14:14)

    Ivanu [utilizator]

    Stiu ce o sa se discute in seara asta la Antena 3 :D
  • +6 (10 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 22 septembrie 2010, 14:39)

    drak latinu [utilizator]

    Ma intreb de ce nu s a votat aceasta lege acum 2 aninsau acum 5 ani? Ma bucur ca in sfarsit se misca ceva in bine prin RO